Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.218.739 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 310 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Tak jak to uczyniono w Irlandii, na całym świecie powinno się zakazać pracownikom Kościoła prowadzenia ośrodków wychowawczych, ponieważ człowiek, który nie chce być ojcem własnych dzieci, nie może być ojcem innych.
Przegląd wyników wyszukiwania

(Po)pierwsze: koty (nie) za płoty!
Maciej Stępień (29-10-2014)
Szwajcaria ma bzika na punkcie kotów, których hodowla stała się na tyle powszechna, że niektórzy ekologowie alarmują, że zaczynają one zagrażać naturalnym ekosystemom. Koty wypuszczane na wolność stają się bowiem bezwzględnymi drapieżnikami polującymi na niemal wszystko co się rusza i jest mniejsze od kota (np. w USA szacuje się, że domowe koty zabijają rocznie ok. miliarda ptaków). Szwajcaria ma dość złożony stosunek do kotów: z jednej bowiem strony powszechna ich hodowla, z drugiej w niektórych częściach kraju są one także spożywane (np. pieczone koty pieczone w tymianku). Obecnie dla lepszej ochrony naturalnych ekosystemów ekologowie z Zurychu postulują wprowadzenie pewnych ograniczeń w zakresie hodowli kotów. Do tekstu..
Dekada Marcina Lutra
Andrzej Wendrychowicz (27-10-2014)
W grudniu 2007 Bundestag ogłosił lata 2008-2017 Dekadą Lutra, a w 2011 jednogłośnie upoważnił rząd federalny do wydatkowania na jej finansowanie 6 mln euro rocznie. Do tej kwoty dochodzą wydatki z kasy landów oraz lokalnych samorządów. Decyzja Bundestagu została skrytykowana przez niemieckich humanistów zrzeszonych w Humanistycznym Związku Niemiec. Uznali oni za prawne kuriozum, że parlament niemiecki postanawia szczególnie wesprzeć konkretną religię i jeden Kościół. Do tekstu..
Idee Społeczne Kooperatyzmu
Edward Abramowski (23-10-2014)
Dzisiaj, kiedy uwaga społeczeństwa jest zaprzątnięta reformami państwowymi, kiedy rozmaite stronnictwa współubiegają się o postawienie programu żądań, zabezpieczającego najlepiej prawa i wolności obywatelskie, warto jest przypomnieć sobie, że istnieje forma współżycia, stojąca poza granicą państwową, a zdolna jest nie tylko do wykonywania wszelkich zadań społecznych, lecz zarazem zabezpiecza najlepiej i najszczerszej wolności obywatelskie. Formą tą są stowarzyszenia. Do tekstu..
Odcinanie pępowiny intelektualnej
Olgierd Żmudzki (17-10-2014)
W rozważaniach na temat anatomii języka naukowego przedstawiliśmy pewną hipotezę relacji między nauką, filozofią i religią. Porównaliśmy te dziedziny do rodziny, w której ojciec - to religia, matka - filozofia, a nauka to mniej lub bardziej wyrodne ich dzieci. Zauważyliśmy, że ojciec - kapłan i matka - filozofia zostali w minionych stuleciach coraz bardziej ograniczeni w możliwościach wyjaśniania świata, gdyż nauka (ki) - ich wyrodne dziecko (ci) - zaczęło (ły) to robić lepiej od nich. Prześledzimy w naszych rozważaniach na przykładzie nazewnictwa jednej z dziedzin kandydującej do miana nauki - psychologii, problemy jej odcinania się od swojego rodzinno - intelektualnego dziedzictwa i trudności, które w związku z tymi działaniami się pojawiają. Do tekstu..
Uczta z głupim czyli nocne rozmowy o tym, dlaczego sensowność jest urojeniem
Kamil Wieczorek (13-10-2014)
Obecny ja to wypadkowa mojego charakteru i wszystkich zdarzeń z przeszłości (pobudek, które mnie tu doprowadziły). Kształtowały mnie zdarzenia pozytywne, jak i te negatywne. Również bez tych negatywnych byłbym dzisiaj zupełnie kimś innym. Gdyby pani w liceum mnie nie zniechęciła do matematyki, możliwe, że dziś nie prowadziłbym tej dyskusji a zajmował się programowaniem dziwnych automatów do kawy. I tu też nowego znaczenia nabiera myśl, że każdego dnia, każdej chwili, każdej sekundy, tak po trochu umieramy. Niby wiemy, że jesteśmy sobą, ale czy ja sprzed dziesięciu lat to naprawdę ja? Posiadamy świadomość swej ciągłości swojego ja, ale jest to właśnie ciągłość zmian, a nie stałości. Wszyscy bowiem boimy się śmierci jakby miała ona zakończyć naszą egzystencję, a nie dostrzegamy tego faktu, że w ciągu całego życia umieramy nieustannie - zmieniamy się, bogacimy w doświadczenia. Do tekstu..
Opowieści polskiej położnej pracującej w Algierii
Michał Christian (08-10-2014)
Wspomnienia kooperanta z Algierii, lata 1986-1990. Jadę asfaltową równiutką drogą. Wokół, aż po horyzont, pusto. Patrzę i oczom nie wierzę. Z przeciwka jedzie maluch. Taki sam jak mój. Kolor: piasek pustyni. Skąd tu u licha maluch? Mrugam światłami. Z otwartego okna macham ręką. Maluszek zatrzymuje się. Wysiada kobieta. Polka. Pytam się, co ona tu robi, na tym pustkowiu. - Jestem położną - Małgorzata. Do tekstu..
Dieta Jaskiniowców
Damian Zapora (07-10-2014)
Moje przekonania dietetyczne są dziś awangardowe. Za zdrowe jedzenie uważam to tłuste, mało tego, są to tłuszcze zwierzęce, jedyny wyjątek to olej kokosowy. Konkretnie moja dieta to paleo. Idea diety paleo mówi żeby jadać to, na co genom człowieka jest ewolucyjnie przystosowany. Czyli to, co jadali ludzie w paleolicie, gdyż zmiany ewolucyjne od tego czasu nie mogły być wielkie. Nie wykluczam, że można znaleźć i przykłady dobrego pożywienia nie-paleo, ale uważam, że powoływanie się w dietetyce na ewolucję jest dobrym sposobem myślenia. Do tekstu..
Kilka słów o tym jak język (prawdopodobnie) stworzył bogów
Mariusz Jagielski (07-10-2014)
Nihil est in intellectu quin prius fuerit in sensu - maksyma ta stała się podstawowym aksjomatem, w rozważaniach dotyczących naturalizmu jako formy religii elementarnej. Kierował się nią przede wszystkim Max Müller, niemiecki filolog i orientalista, twórca zachodnioeuropejskiej indologii oraz religioznawstwa porównawczego jako dyscyplin naukowych. W jego myśli, doświadczenie zmysłowe powinno być tego rodzaju doświadczeniem na którym opiera się religia Do tekstu..
Zamieszki na ulicach późnoantycznych miast
Adam Pawłowski (03-10-2014)
Najczęstszą przyczyną niepokojów miejskich były starcia zwolenników starszych religii z nadal umacniającą się pozycją chrześcijaństwa. Wszelkiego rodzaju pogromy w miastach wschodu, walki z wyznawcami religii mojżeszowej w Aleksandrii i okolicach. Do najrzadszych - jednak często o bardziej masowym charakterze - dochodziło z powodu zaburzeń w dostawach zboża, oraz wydarzeń politycznych i innych. Dopiero po wyodrębnieniu powyższych można się przekonać, że najczęstszą przyczyną starć na ulicach były konflikty wewnątrz różnych odłamów chrześcijaństwa, lub ze względów na zmiany biskupów na ariańskich zwolenników cesarzy wschodu w drugiej połowie wieku IV w czasach dominacji arianizmu. Do tekstu..
Żywy Budda. Kim naprawdę był Antoni Ferdynand Ossendowski?
Witold Michałowski (03-10-2014)
Agonia Władywostoku, ostatniej enklawy "białych" na Dalekim Wschodzie, trwała krótko. 18 października 1922 r. admirał Starck, były dowódca carskiej floty na Oceanie Spokojnym, opowiedział się przeciw bolszewikom. Zebrał na redzie wszystkie pozostające pod jego rozkazami okręty, na które ewakuowały się resztki zdemoralizowanych oddziałów "białych". Tydzień później członkowie "rządu" Merkułowa uciekli do Monsau w Korei. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365