Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.137.676 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 304 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Religia to mentalny wyrostek robaczkowy, przestarzały, ale jeszcze nie obumarły (często w stanie zapalnym).
Przegląd wyników wyszukiwania

Czy istnieje potrzeba powrotu do wspólnot?
Piotr Jaskółka (23-10-2016)
Migracja znacznie utrudnia nam funkcjonowanie w naturalnych, lokalnych wspólnotach. Utrudnia ich powstanie. Trudno nam sobie zaufać, ponieważ świat organizacji wymaga wzajemnej rywalizacji, coraz większej wydajności, skuteczności. Spłyciliśmy naszą komunikację do tekstowych komunikatów, ograniczając liczbę kontaktów twarzą w twarz. Spotykamy postaci, z którymi nic - poza ewentualnymi interesami - nas nie łączy. Nie znamy sąsiadów mijanych na klatce schodowej czy przed blokiem, nie mówiąc o osiedlach czy miastach. Nie ulega wątpliwości, że nastąpiła atomizacja społeczeństwa. Człowiek otoczony innymi ludźmi stał się samotny, niekoniecznie zdając sobie z tej samotności sprawę. Odczuwa brak czegoś. Często czuje się niekompletny. Rozdarty pomiędzy role. Czy tak właśnie chcemy żyć? Do tekstu..
Watykan stawia na Chiny
Mariusz Agnosiewicz (23-10-2016)
Do niedawna było tak, że Dalajlama był guru europejskiej lewicy i wszelkich postępowców, natomiast papież był domeną prawicy. Dziś wszystko wywróciło się do góry nogami. Marian Kowalski i wielu prawicowców oskarża Watykan o lewacki wychył, jednocześnie Dalajlama wprawia w konsternację postępowców swoimi antyimigranckimi wywodami. Narodowcy komplementują dziś Dalajlamę i krytykują papieża. Watykan tymczasem dokonuje historycznego zwrotu ku Chinom. Franciszek od początku pontyfikatu bojkotuje Dalajlamę, ostatnio nie został on zaproszony na międzyreligijną modlitwę o pokój do Asyżu. Pekin tak bardzo docenił ten ostatni gest, że prezydent Chin wysłał papieżowi prezent z niedwuznacznym zaproszeniem do nowego otwarcia katolicko-chińskiego. Do tekstu..
Śląskie serce Polski
Mariusz Agnosiewicz (20-10-2016)
Tak jak Łużyce są ogniwem kulturowo-etnicznym, które łączy narody polski i czeski, tak Śląsk jest ogniwem, które łączy i spaja Wielkopolskę z Małopolską. Śląsk jest tym miejscem, gdzie spotyka się Wisła z Odrą, czyli dwa główne polskie krwiobiegi. Można bronić tezy, że Śląsk jest matecznikiem Słowiańszczyzny a więc i Polski jako takiej. Śląsk nie jest mniej polski niż historyczne regiony stołeczne, lecz jest sercem ziem polskich, nawet jeśli wielu Ślązaków tego nie dostrzega i nie rozumie. Z drugiej jednak strony reszta Polski też rzadko rozumie szczególne znaczenie Śląska dla Polski. Do tekstu..
Czy bez terapii szokowej mielibyśmy Ukrainę w Polsce?
Mariusz Agnosiewicz (13-10-2016)
Popularna jest w Polsce opinia o skuteczności polskiej drogi wychodzenia z gospodarki socjalistycznej poprzez porównanie zmian PKB Polski i Ukrainy w ostatnim ćwierćwieczu. Otóż w 1990 Polska i Ukraina startowały z tego samego poziomu PKB, mówi się, dziś natomiast Polska ma ponad trzykrotnie wyższe PKB per capita aniżeli Ukraina. Jest to teza zupełnie bałamutna. W okresie panowania Kuczmy Ukraina najszybciej w Europie Środkowej zwiększała swoje PKB na głowę, zaś Polska najwolniej. Przeciwnie do Polski czy Białorusi, Ukraina nie chciała wybierać między wschodem a zachodem, dążąc od początku do łącznika wschodu i zachodu. Kiedy jednak cała Europa Środkowa przyłączyła się do unii rosyjskiej lub europejskiej, Ukraina musiała wybrać. Janukowycz zdecydował się początkowo na zachód, podkreślał wtedy swoje polskie korzenie. Sytuacja uległa zmianie, gdy do gry weszły Chiny, które przelicytowały zachód. Do tekstu..
Co przyniesie nam CETA?
Mariusz Agnosiewicz (07-10-2016)
Pakty CETA i TTIP są kontynuacją projektu NAFTA. Został on stworzony w okresie, kiedy kapitalizm zmierzał do ewolucji demokratycznej. Spółki pracownicze zaczynały odnosić spektakularne sukcesy wypierając korporacje. NAFTA zatrzymała demokratyzację kapitalizmu i przyniosła renesans oligarchii. Była zamachem korporacji na kwitnący amerykański ruch pracowniczy. Dla Polski konsekwencje CETA będą analogiczne do konsekwencji NAFTA dla Meksyku. Przed NAFTA Meksyk był latynoskim liderem rozwoju. NAFTA zatrzymała rozwój Meksyku i zamieniła go w rezerwuar taniej siły roboczej. Rolnictwo straciło 1,3 mln miejsc pracy, a kraj popadł w zależność od pól amerykańskich. CETA to element wyścigu globalnego między korporacjami a Chinami o nowy podział świata. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365