Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.217.986 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 579 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
U ludzkiego zwierzęcia, egocentryzm jest wcześniejszy niż potrzeba współdziałania.
Przegląd wyników wyszukiwania

Z dziejów polskiej Reformacji: reforma Kościoła w 'Listach trzech' Jana Łaskiego
Michał Gadziński (31-03-2014)
Jan Łaski młodszy (1499-1560) był bratankiem prymasa Polski Jana Łaskiego starszego. Stał się jednym z liderów ewangelicko-reformowanego nurtu Reformacji w Europie. Został pionierem kalwinizmu w Niderlandach i Saksonii (Fryzja Wschodnia). Następnie stworzył podstawy dla późniejszego ruchu purytańskiego w Anglii. Rozkrzewiał kalwinizm w Niemczech. W ostatnich latach swojego życia został przywódcą polskiego protestantyzmu. Dążył do połączenia wszystkich protestantów polskich w jedną silną organizację. Plan nie powiódł się, wobec oporu polskich luteranów. W XIX w. koncepcje Łaskiego legły u podstaw dzieła Abrahama Kuypera, twórcy neokalwinizmu i chrześcijańskiej demokracji w Holandii. Łaski jest jedynym polskim działaczem Reformacji upamiętnionym na Pomniku Reformacji w Genewie. Do tekstu..
Pogaństwo a racjonalizm
Paweł Bielawski (30-03-2014)
W polskiej debacie publicznej często pojawia się binarna opozycja: "wierzący" kontra "niewierzący", "ateiści" kontra "katolicy". Wydaje się jakby między tymi dwiema alternatywami nie było niczego. Tak jednak nie jest. Od pewnego czasu w Europie na znaczeniu zyskuje bowiem pogaństwo. Pogaństwo nie tylko jako zabawa w Halloween, przebieranki i tańce przy ogniskach, ale jako religia i idea. Jako religia, w zależności od ethnosu może to być grecki/rzymski politeizm, nordyckie Asatru, czy słowiańskie rodzimowierstwo. Do tekstu..
Dlaczego katolicy powinni poprzeć inscenizację egzekucji Łyszczyńskiego
Mariusz Agnosiewicz (29-03-2014)
Egzekucja Łyszczyńskiego to godny pamięci fragment polskiej martyrologii, nie należy się oburzać za chęć włączenia tego do polskiego folkloru, bo to wydarzenie unikalne. Bruno zginął za herezje, Vanini był panteistą. Dziś ten wątek wzbogaca polską kulturę wnosząc do kultury światowej oryginalne memento. Jakkolwiek nie należy zapominać, że było to pierwsza i ostatnia egzekucja za ateizm w Polsce, ze nasz kraj był europejską awangardą tolerancji, że do kultury światowej wnieśliśmy znacznie więcej tolerancji niż fanatyzmu. Do tekstu..
Reformacja w Rzeczypospolitej
Adam Pawłowski (29-03-2014)
Reformacja w Polsce, nie przerodziła się w to, czym się stała w innych krajach, a więc w zarzewie wojen domowych na tle wyznaniowym. Bynajmniej nie osłabiła Rzeczypospolitej, a jedynie dodała jej ferworu i nowego spojrzenia na treści wiary. Doprowadziła do uchwalenia tolerancyjnego aktu normatywnego, co pozwala nam dziś mówić o Polsce tamtego okresu, jako "państwie bez stosów". Zastanawiające jest to, iż nieprześladowany odgórnie, mający nielicznych przeciwników, cieszący się tolerancyjnością nawet, jeżeli chodzi o sferę polityczną protestantyzm, zwyczajnie się wycofał i zanikł równie szybko jak się pojawił. Do tekstu..
Złoty Wiek Lechistanu
Mariusz Agnosiewicz (28-03-2014)
Renesans, Reformacja czy Kontrreformacja to nie epoki ani trendy kulturowe, lecz projekty polityczne poszczególnych krajów europejskich w walce o dominację. Były po prostu instrumentami budowania potęgi politycznej. Naszym instrumentem był renesans. Reformacja zaś była projektem najmocniej wymierzonym w Królestwo Polskie. Zygmunt Stary potępił luteranizm nim jeszcze papież stwierdził, że to herezja. Przedmurze chrześcijaństwa to karykatura dawnej idei bramy między chrześcijaństwem a islamem, która chroniła chrześcijan przed muzułmanami a muzułmanów przed chrześcijanami, odpoerając najazdy i torpedując każdą krucjatę. Do tekstu..
Spotkania cywilizacji, spotkanie z Innym
Adam Pawłowski (27-03-2014)
Jak pisał Kapuściński w "Podróżach z Herodotem", Inny jest niezbędny, niezastąpiony we właściwym zrozumieniu siebie, relacja ja-obcy jest warunkiem sine qua non dla dostrzeżenia różnic i podobieństw, ten inny jest lustrem, jego kultura jest zwierciadłem naszej kultury, jak bez tego mamy wiedzieć, co jest relatywnie pozytywne w cywilizacji jaką tworzymy. Bez porównania nie ma oceny, a bez niej wszystko jest dozwolone lub godne potępienia. To podczas spotkań z "innym", z inną cywilizacją, inną kulturą dochodziło do wzbogacania rodzimego dorobku. To izolacja zaś sprawiała, że często wymiana informacji i transfer nowych osiągnięć mogły trwać setkami lat, kto wie jak bardzo wstrzymując rozwój ludzkości. Do tekstu..
Gdzie są granice demokracji bezpośredniej? (27-03-2014)
Obecnie system demokracji w Polsce zamyka się i staje się coraz węższy. Coraz mniej osób się w nim odnajduje, coraz mniej go rozumie i realizuje w jego ramach swoje aspiracje. W tym samym czasie rozkwita życie poza systemem, rozwijają się ruchy miejskie, które zazwyczaj działają krótko, ale powstają, by zrealizować określony cel Do tekstu..
Nowy wspaniały świat medialnych koncernów
Mariusz Agnosiewicz (25-03-2014)
Europarlament trzema głosami odrzucił dyrektywę o pluralizmie mediów. Koncerny medialne mogą kontynuować proces transformacji demokracji w mediokrację. Dawny monopol państwowy w mediach zastępowany jest u nas po prostu innym rodzajem koncentracji: oligopolem koncernów medialnych. Co gorsza stanowi to większy problem, gdyż wytwarza on sugestywne iluzje pluralizmu. Mnóstwo tytułów, mnóstwo kanałów w rzeczywistości skoncentrowane są w rękach niewielkiej grupy właścicieli. Iluzja różnorodności znacznie bardziej usypia krytycyzm odbiorców. Gdy media były tubą rządową, odbiorcy byli znacznie bardziej krytyczni, gdyż brak pluralizmu był ewidentny. Obecnie jest coraz doskonalej kamuflowany. Do tekstu..
Konflikt nauka – religia (efekt antropiczny!)
Ryszard Parosa (23-03-2014)
Przeglądając księgozbiór biblioteki uniwersyteckiej Alfred Wegener zwrócił uwagę na zbieżności w występowaniu skamieniałości w warstwach geologicznych, które obecnie oddzielone są przez oceany. W 1912 ogłosił hipotezę dryfu kontynentalnego wg której kontynenty przesuwają się, a w wyniku ich kolizji powstają wypiętrzenia w postaci łańcuchów górskich. W 1915 w pracy 'O pochodzeniu kontynentów i oceanów' przedstawił teorię głoszącą, że kiedyś wszystkie lądy tworzyły jeden ogromny ląd, który nazwał Pangeą, czyli "Wszechziemią". Świat naukowy, zwłaszcza w USA, odrzucił teorię Wegnera, próbując nawet ośmieszyć ją. Dopiero w połowie XX wieku, kiedy odkryto zjawisko spreadingu dna oceanicznego, przywołano zapomnianą już teorię nieżyjącego geofizyka. Obecnie jest ona uznawana przez większość naukowców za teorię najlepiej wyjaśniającą budowę geologiczną Ziemi. Do tekstu..
Fryderyk II - cesarz 'oświecony'
Marcin Śrama (22-03-2014)
Porównywał się do Chrystusa. Niektórzy widzieli w nim prorokowanego Antychrysta. Na wezwanie papieskie zorganizował "krucjatę" do Ziemi Świętej. Po przybyciu do Palestyny nie podjął żadnej akcji zbrojnej lecz rozpoczął negocjacje z sułtanem Al-Kamilem i w zamian za podpisanie dziesięcioletniego traktatu pokojowego uzyskał zwrot Jerozolimy i zachodniej Galilei. Po swoim triumfalnym wkroczeniu do Jerozolimy 18 lutego 1229 i koronacji odwiedził zarówno chrześcijańskie święte miejsca, jak i meczet. Był zatem chyba pierwszym władcą chrześcijańskim, który wszedł do meczetu z pokojowymi zamiarami. Do tekstu..
Pożiwiom uwidim
Witold Michałowski (21-03-2014)
Ukraina posiada największy na świecie system gazociągów przesyłowych. Na jej terytorium ułożono ich blisko 40.000 km. Jest to najsilniejszy argument za jej niepodzielnością. Gazprom stając się współwłaścicielem sieci gazociągów przesyłowych w Niemczech kupił ostatnio największy podziemny zbiornik gazu pod Bremą. Musieli o tym wiedzieć autorzy scenariusza rozgrywanego na Majdanie. Włączenie Krymu w granice Rosyjskiej Federacji umożliwi znaczące skrócenie podmorskiej trasy gazociągu South Stream i ominięcie tektonicznego uskoku przechodzącego w poprzek Morza Czarnego. Koszt inwestycji został zmniejszony o ok. 20 mld EURO. Do tekstu..
Kontrreformacyjny paradygmat polskich elit
Radosław Czarnecki (20-03-2014)
Pisarz rosyjski, wielki przyjaciel Polski, Wiktor Jerofiejew, porównywał Polskę do kobiety pytającej mężczyznę "Am I sexy?", jednocześnie za pomocą tej przenośni charakteryzuje dzisiejszy nasz kraj w trzech takich oto kategoriach: pierwsza kategoria to wymiar kobiety młodej, fascynującej, z wyzywającym makijażem: tej Polski już nie ma, gdyż jej blask i atrakcyjność wyparowały - dla Rosjan - wraz ze śmiercią Związku Radzieckiego. "On był potężny, a zarazem bezradny, był straszny, ale i śmieszny. Na jego tle Polska wyglądała jak oślepiająca piękność, która nosiła krótkie spódniczki, tańczyła rocka, modliła się w niedzielę w kościołach, czytała Hłaskę i biegała oglądać filmy amerykańskie". Do tekstu..
Moralne i polityczne ugruntowanie praw człowieka
Adam Gałamaga (19-03-2014)
Prawo do życia, prawo do uczciwego procesu sądowego czy do wolnego wybrania zawodu wydają się dla wielu ludzi oczywiste, a pogwałcenie tych praw często budzi sprzeciw. Można powiedzieć, że prawa człowieka są uznawane ogólnie za "dobrą rzecz", pod którą można się bez wahania podpisać własną ręką. Niektórym takie postawienie sprawy jednak nie wystarcza, chcą oni bowiem dokładnie wiedzieć, jaki ontologiczny status mają tego typu prawa, i na ile można je uznać za rzeczywiste. Do tekstu..
Węgiel odzyskuje pełne prawa w UE (19-03-2014)
Wielki sukces Polski w Brukseli: Unia zaczyna się wycofywać z dogmatycznej polityki klimatycznej prowadzącej nasz kraj do coraz większych tarapatów ekonomicznych! "Kluczowym argumentem, który zaczął docierać do świadomości, jest dzisiaj poziom cen energii, niezmiernie wysoki w Europie wskutek wieloletniej dogmatycznej polityki ochrony klimatu. Prowadzona zbyt ambitnie nad głowami mieszkańców Unii i często wbrew ich potrzebom ekonomicznym, okazała się ona kontrproduktywna i Komisja Europejska zaczyna się do tego otwarcie przyznawać". Złożyło się na to szereg przyczyn, częściowo od nas niezależnych: polityka chińska w Europie, twarde stanowisko Polski w polityce klimatycznej, mimo całkowitego osamotnienia, wreszcie obecne napięcie między Niemcami i Rosją. To prawdopodobnie największy przełom energetyczny w ciągu siedmiu lat rządów Tuska. Do tekstu..
Neuronalny Bóg
Olgierd Żmudzki (18-03-2014)
Coraz doskonalsza aparatura badająca funkcjonowanie ludzkiego mózgu i jego wpływ na cały ludzki organizm zaczęła umożliwiać formułowanie precyzyjnych odpowiedzi na pytania do tej pory zadawane przez filozofów, psychologów i różnych innych przedstawicieli dyscyplin humanistycznych. Pojawiła się także możliwość naukowego opisu zjawisk związanych z różnego typu przejawami życia religijnego. Do tekstu..
Chiny to historyczna szansa Polski
Mariusz Agnosiewicz (17-03-2014)
Polska może być dla Chin bramą do UE i Europy. Rysuje się przed nami okazja odwrócenia wielowiekowego fatum "przedmurza" z którego cała polska martyrologia, upadek i profity dla całej Europy - poza Polską. Dla Chin Polska jest atrakcyjniejsza niż sądzi dzisiaj ogromna większość Polaków. Spis treści: Geopolityczny atut, który stał się fatum. Siła drzemiąca pod ziemią. Chiny idą ku Ukrainie... Nowy policjant świata: więcej pouczać, mniej pałować. Polska a Azja. Byliśmy inni nie tylko genetycznie. Polska dziś jest na przednówku Oświecenia. Polak, Chińczyk - dwa bratanki Do tekstu..
Jak pogodzić przewagę religii z racjonalnymi poglądami osoby niewierzącej?
Ryszard Parosa (15-03-2014)
Nasuwa się pytanie, dlaczego w trakcie rozwoju ludzkości, od najbardziej prymitywnych struktur po rozwinięte cywilizacje, tak ważną rolę odgrywały religie. Intuicyjną odpowiedzią jest integracyjny wpływ religii na grupy ludzi, począwszy od małych plemion i skończywszy na dużych organizmach państwowych. Ludzie zgrupowani wokół idei religijnych mogli tworzyć silniejsze struktury, które lepiej opierały się agresji zewnętrznej i same też mogły skutecznie rozszerzać swoje obszary życiowe. Do tekstu..
Oziębienie
Bartłomiej Gajek (15-03-2014)
- W dzisiejszych czasach trudno jest tu siedzieć i z obojętnością spoglądać na otaczającą nas rzeczywistość. Dlaczego jest tak, że wojna napędza cykl śmierci? - Zosiu, czy ty musisz zawsze dywagować na temat wojny? Jest, jak jest, trzeba żyć, cieszyć się sobą! - Janek wstał i spróbował pocałować dziewczynę, ale ta zasłoniła się ręką i odepchnęła młodego mężczyznę na krzesło, na którym siedział przed chwilą. - Janie! Dlaczego jesteś tak obojętny? - rzekła z oburzeniem. - Sądzisz, że możesz nie myśleć o tym, co się dzieje na świecie? Do tekstu..
Grabież Ukrainy już się zaczęła
Paul Craig Roberts (14-03-2014)
Według raportu zamieszonego w gazecie Kommersant.ua, ministerstwo finansów w Kijowie przygotowało plan oszczędności obniżający emerytury Ukraińców o połowę z poziomu 160 dolarów do 80 dolarów, by zachodni bankierzy, którzy pożyczą Ukrainie pieniądze, mogli zostać spłaceni kosztem ukraińskiej biedoty. To nic innego, jak powtórka greckiego scenariusza. Do tekstu..
Unijno-rosyjska wojna energetyczna
Mariusz Agnosiewicz (13-03-2014)
Niepodnoszonym publicznie tłem konfliktu o Krym są ukraińskie koncepcje poprowadzenia tamtędy konkurencyjnego gazociągu Gruzja-Ukraina-EU i odebranie Rosji znaczącej części jej rynku dostaw gazu. Był to projekt Julii Tymoszenko przedstawiony po pomarańczowej rewolucji w 2005. Europa preferowała jednak gazociąg omijający Ukrainę. Wszelkie projekty niezależności UE od Rosji blokowali Niemcy przez szereg lat. W 2011 Fukushima pozbawiła Niemców energetyki jądrowej wywracając cały ład UE-Rosja do góry nogami. Rozpoczęła się wojna podjazdowa. Rosjanie z Niemcami zaczęli się kłócić nawet o łupy z okresu II wojny. 2011 oznaczał początek prawdziwych tarapatów Gazpromu. Na kilka miesięcy przed Euromajdanem władze ukraińskie po raz któryś reaktywowały pomysł pociągnięcia przez Krym gazociągu omijającego Rosję. Ta jednak uznała, że prezent od Chruszczowa nie posłuży do destabilizacji ekonomicznej Rosji. Do tekstu..
Historyczne uwarunkowania demokracji w USA i Rosji
Adam Pawłowski (12-03-2014)
Demokracja w USA narodziła się wraz z narodzinami państwa, które uwolniło się od władzy kolonialnej. Jej założenia oparto na ideach myślicieli oświeceniowych. Demokracja rosyjska jest tworem młodym. Skupienie przez Kreml głównych sił przemysłowych, jego dotacje na rzecz mediów, sprawiają, iż władza państwowa posiada praktyczny monopol na prasę i telewizję krajową. To wszystko udało się osiągnąć i utrzymać dzięki podniesieniu poziomu materialnego ogółu społeczeństwa, jednakże wymiar tych zmian nie został dokładnie zbadany. Do tekstu..
Putin mówi
Paul Craig Roberts (12-03-2014)
Współczesne Stany Zjednoczone utraciły zdolności dyplomatyczne. Odwołują się do propagandy, gróźb użycia siły i intryg mających na celu obalanie rządów, które wpierw demonizują. Putin wielokrotnie pytał, dlaczego Zachód wywołał kryzys na Ukrainie. Zauważył przy tym, że w krajach postsowieckich prawowitość i demokracja są kruche. A demokracji i prawowitości nie umocnią przewroty. Putin wie, że tylko Europa może zapobiec ostatecznemu zniszczeniu regionu, a może i świata. Z tego powodu nie wygłasza prowokacyjnych komentarzy, ani nie podejmuje skrajnych ruchów. Do tekstu..
Problemy emocjonalne dzieci chorujących na mózgowe porażenie dziecięce
Anna Obuchowicz (12-03-2014)
Duże znaczenie w kształtowaniu rozwoju emocjonalnego dzieci chorujących na mózgowe porażenie dziecięce odgrywa środowisko, w którym przyszło im żyć i funkcjonować. Pojawienie się w rodzinie dziecka "specjalnej troski" stanowi nie lada wyzwanie, i jest niekiedy przyczyną poważnych zaburzeń interpersonalnych. Do tekstu..
Źródła i istota 'wiary'
Ryszard Parosa (12-03-2014)
Wiara w Boga (lub zespół Bóstw) ma dla olbrzymiej większości ludzi dwa istotne aspekty: pozwala prosto wyjaśnić otaczający świat, zjawiska i prawidłowości, a ponadto stwarza ludziom nadzieję. Nadzieję na osiągnięcie oczekiwanych zmian w trakcie życia, polepszających jego jakość a ponadto nadzieję na lepszy byt w nowej formie po śmierci. Wiara w Boga (w Bogów) jest więc sposobem "wyjaśnienia" sobie sensu życia i "akceptacji" cierpienia, niepowodzeń i niesprawiedliwości. Do tekstu..
Obrazki zwierzęce Dygasińskiego
Teodor Jeske-Choiński (11-03-2014)
Adolf Dygasiński związał się z prasą postępową, zowiącą się wówczas "młodą", a nazywaną przez przeciwników "pozytywną". Wychowaniec chwili, która wysunęła na pierwszy plan "wiedzę niezawisłą", kształcił się Dygasiński przeważnie na wzorach "pozytywnych" i przejął się na wskroś ich metodą i zasadami. Jest on wśród naszych beletrystów najwięcej pozytywistą, wciela najsystematyczniej i najwytrwalej teorie swoich mistrzów ulubionych. Jako malarz zwierząt, zajmuje Adolf Dygasiński w naszej beletrystyce współczesnej miejsce naczelne. Nikt mu dotąd w tym kierunku nie dorównał. Do tekstu..
Piwo, koncerny i wielka polityka
Mariusz Agnosiewicz (09-03-2014)
Piwowarstwo było jedną ze staropolskich specjalności, a polskie piwo znane było w całej Europie. Polskie piwo "cudzoziemców wybornym smakiem więcej niż w innych krajach zachwyca." Ponieważ piwowarstwo było jedną z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki, więc jego stan był również bardzo pomocnym papierkiem lakmusowym siły suwerenności Polski. Nim upadła I RP - upadło polskie piwowarstwo. Nim narodziła się II RP - odbudowaliśmy potęgę piwną. Czołowych browarników odznaczano wówczas Orderami Odrodzenia Polski. To mało znana część polskiej historii i taka historia piwa, której sobie nie wyobrażacie. Dziś nasze piwowarstwo modelowo ukazuje nam źródła problemów gospodarczych III RP. Pokazuję punkt po punkcie Do tekstu..
Do Wrót Agarty
Witold Michałowski (07-03-2014)
Parę lat po dojściu do władzy, w roku rozpoczynającej się klęski głodu na Powołżu, bolszewicy znaleźli jednak środki na sfinansowanie kilkunastomiesięcznej ekspedycji malarza, Mikołaja Rericha, który wraz z bratem, synem i małżonką wybrał się z Mongolii przez Sinkiangu do Tybetu. Asekurowani byli przez ...sterowiec. Szczegółowe raporty z wyprawy, z których nie tylko analitycy służb specjalnych mogą się łatwo zorientować, co tak naprawdę interesowało rodzinną ekspedycję, w ostatecznej wersji opublikowano dopiero po rozpadzie Związku Sowieckiego. Do tekstu..
Potencjalne konsekwencje polsko-rosyjskiej wojny ekonomicznej
Damian Słomski i Łukasz Pałka (06-03-2014)
Jeżeli konflikt o Krym się zaostrzy, a Polska poprze wprowadzenie sankcji przeciwko Rosji, to cała nasza gospodarka będzie miała poważne problemy. Z drugiej strony głównym towarem eksportowym Rosji są surowce energetyczne, czyli ropa i gaz. Mówiąc najprościej, przysłowiowe przykręcenie kurka wcale nie przyniosłoby więc korzyści rosyjskiej gospodarce. Tylko w ubiegłym roku import paliw do Polski z Rosji przekroczył wartość 25 miliardów dolarów. Do tekstu..
Bezpieczeństwo energetyczne Polski
Mariusz Agnosiewicz (06-03-2014)
Ostatnie lata przyniosły Polsce bezprecedensowy demontaż bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jest to o tyle kuriozalne, że Polska jest tym krajem UE, który posiada najlepsze zasoby energetyczne: węgiel, gaz łupkowy, nawet w zakresie energii geotermalnej mamy lepsze warunki niż większa część Europy; swego czasu Polska była także światowym pionierem wydobycia ropy naftowej - w okresie jednak podporządkowania ZSRR temat był nader trudny do ruszenia, a i obecnie w III RP jest wyciszany. Kiedy w 1980 w pomorskim Karlinie wytrysnęła ropa, cały świat się o tym dowiedział, gdyż była to ropa, która się paliła a słup ognia sięgnął 130 m wysokości i widać go była w promieniu wielu kilometrów. Była to największa dotychczasowa erupcja ropy w Europie. Paliła się przez ponad miesiąc. Do tekstu..
Apologia Króla obłudnego co Tron i Królestwo swe utracił
Adam Pawłowski (05-03-2014)
Pochowany został z honorami w Petersburgu, w odpowiednim ceremoniale do swej ekskrólewskiej godności w roku 1798. Po stu czterdziestu latach nastąpił ponowny pogrzeb, utrzymany w atmosferze tajemnicy państwowej - 14 lipca 1938 złożono trumnę królewską w Wołczyńskiej kaplicy Św. Trójcy. W 1988 doszło do kolejnej "ekstradycji" zwłok monarchy i złożenia ich w Zamku Królewskim. Dopiero w roku 1995, doczekał się Poniatowski trzeciego i ostatniego już pogrzebu w miejscu koronacji dwóch królów Stanisławów, Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Do tekstu..
Arogancja i pycha Waszyngtonu pchają do wojny
Paul Craig Roberts (04-03-2014)
Kijów został przejęty przez ultra-nacjonalistycznych neonazistów, którzy są ostatnią rzeczą, jaką Unia Europejska chce lub potrzebuje jako państwo członkowskie. Rosja nie zaatakowała Ukrainy. Rosja wysłała o kilku więcej żołnierzy, by dołączyli do tych, którzy już stacjonują w rosyjskiej bazie nad Morzem Czarnym na Krymie, w kontekście gwałtownych antyrosyjskich wypowiedzi i działań pochodzących z Kijowa. Komentarz byłego członka gabinetu Reagana. Do tekstu..
Europa po Ukrainie - czas na refleksję dla Polski
Zbigniew P. Szczęsny (04-03-2014)
Stara Europa zanurzona od wieków w karolińskim ładzie nie łaknie dziś nowych terytorialnych zdobyczy ani kolonialnych podbojów. Pragnie już tylko spokoju i zapłaci każdą cenę temu, to obieca jej nie niepokoić. A jeśli ten ktoś wręcz oferuje perspektywę intratnych zysków za nie mieszanie się w "nie swoje sprawy" - nie ma co liczyć na europejską solidarność. Do tekstu..
Zapomniany mistrz
Mariusz Agnosiewicz (03-03-2014)
Jerzy Pawłowski był mistrzem, który przegrał swe życie. Podobnie jak Kukliński został podwójnym agentem: wywiadu PRL i CIA. Inaczej jednak niż Kukliński, nie wyjechał do Stanów, lecz mając wybór, zdecydował się zostać w Polsce. W III RP skazany został na zapomnienie. Jest to tekst czysto faktograficzny, niewyrażający żadnych ocen pozasportowej aktywności Jerzego Pawłowskiego. Sądzę bowiem, że wbrew tym ocenom i wyrokowi małostkowej historii powinniśmy pamiętać, że mieliśmy szablistę wszech czasów w skali światowej. Do tekstu..
O pochodzeniu naszego Boga
Andrzej Niemojewski (03-03-2014)
Były różne bogi. Żydzi to w zupełności uznawali. Ale z jednym z nich zawarli "przymierze", czyli kontrakt; na jednej tablicy zostały spisane trzy prawa Jahwy a na drugiej tablicy siedem praw ludzkich. Stąd też w dalszym ciągu mamy księgi "Starego" i "Nowego" przymierza z Bogiem Jehową. Otóż Bóg Jehowa zawiera z żydami umowę, będzie ich bronił, pomoże im tępić inne ludy, wprowadzi ich do Ziemi Obiecanej, ale pod warunkiem, że nie będą już z żadnymi innymi bogami umów zawierali. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365