Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.894.984 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 269 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) istnienie Boga jest z pewnością problematyczne, i bez błędnego koła nie można dowodzić istnienia Boga na podstawie jego domniemanych objawień, ponieważ wiarygodność twierdzeń o objawieniach wymaga wykazania, że są to rzeczywiście objawienia Boga.
Przegląd wyników wyszukiwania

Jaki Bóg tacy święci
Andrzej Koraszewski (30-04-2011)
Steve Wells, autor amerykańskiego blogu "The Skeptics Annotated Bible" zbadał oskarżenia o zabójstwa popełnione przez Boga i te popełnione przez szatana. Studia nad źródłami biblijnymi i innymi wskazują, że opinia o Bogu jako masowym mordercy absolutnie nie jest przesadzona. Do tekstu..
Przeciw abstrakcji, czyli czy religia może być racjonalna
Piotr Napierała (30-04-2011)
Oświeceniowi piewcy tolerancji tacy jak David Hume promowali koncept religii naturalnej, z której prostymi założeniami zgodziłby się każdy zdroworozsądkowy człowiek. Religia naturalna w wersji oświeceniowej zawierała mniej więcej (zależnie od filozofa) takie same założenia moralne jak chrystianizm, lecz wzbogacone o idee uniwersalne takie jak prawa człowieka i tolerancja. Do tekstu..
Czy polskie szkoły powinny eksponować flagi Watykanu? (29-04-2011)
"Flaga Watykanu już na trwałe wpisała się w nasz krajobraz. Identyfikowana bywa z barwami Kościoła katolickiego, przypomina o papieżu, staje się znakiem naszego przywiązania do wartości chrześcijańskich. Nienotowany dotąd popyt na nią zaobserwowali sprzedawcy w związku ze śmiercią Jana Pawła II" (ks. Maciej Szczepaniak) Do tekstu..
Moja droga do ateizmu
Lucjan Ferus (29-04-2011)
Moje dzieciństwo nacechowane było silną indoktrynacją religijnymi "prawdami" i wartościami, choć wtedy nie zdawałem sobie z tego sprawy. W moim przypadku zajmowali się tym dziadkowie, którzy (chyba jak w większości polskich rodzin) mając więcej wolnego czasu, tradycyjnie już przekazywali - i zapewne przekazują nadal - swoim wnukom i wnuczkom katolickie wartości, wpajając silną w nie wiarę. Do tekstu..
Kalokagatia i wór nawozu. Przemiany w postrzeganiu ciała od starożytności
Igor Mencel (29-04-2011)
Grecy nosili brody. Była ona granicą dzielącą chłopców i mężczyzn. Przyszłych i prawowitych już obywateli polis. Rewolucję wprowadził Aleksander Wielki. To za jego przykładem Rzymianie rozpoczynali każdy dzień od golenia, co w owych czasach oznaczało całą twarz w rozcięciach i bliznach ze względu na jakość brzytew. Do tekstu..
Ruch Poparcia Palikota - krytyka stowarzyszenia i próby naprawy
Mirosław Woroniecki (29-04-2011)
W stosunkowo krótkim czasie, bo zaledwie sześciu miesięcy, kształtująca się dopiero organizacja utraciła znaczną część członków. Uczestnictwo czy pomoc w tworzeniu nowego ruchu politycznego, w konfrontacji z organizatorami i sposobem ich działania oraz niemocą intelektualną poddana została ciężkiej próbie i powinna skłaniać do refleksji, a nawet być przestrogą przed zbyt pochopnym udzielaniem poparcia inicjatywom o niedoprecyzowanym przesłaniu, w których woluntaryzm przywódców ukrywa ich prawdziwe intencje i rzeczywiste cele. Do tekstu..
Start-up
Andrzej Koraszewski (29-04-2011)
Dla tych którzy interesują się ekonomią, innowacjami, przedsiębiorczością, tytułowy termin jest znajomy i wiedzą oni również, że od pewnego czasu jest on silnie obecny w polskiej literaturze fachowej. Pojawia się czasem pisany z myślnikiem, czasem bez, ale nieodmiennie towarzyszy mu entuzjazm i przekonanie, że nie można się już bez tego pojęcia obejść i że nikt nie zamierza się wysilać i tworzyć jego polskiego odpowiednika. Chodzi tu o młode firmy, wchodzące na rynek z nowymi pomysłami czy to produktów technicznych, czy usług. Te firmy, tworzone zazwyczaj przez ludzi młodych, często z niewielkim kapitałem startowym, bazujące na kapitale pomysłów, uważane są za główny nośnik innowacyjności. Do tekstu..
Karol Wojtyła - wielki obskurantysta
Agnieszka Zakrzewicz (28-04-2011)
Prasa amerykańska prześciga się w pisaniu o tym, że Wojtyła na aureolę nie zasłużył. Maureen Dowd - popularna felietonistka "New York Timesa" konkuruje z Johnem L. Allenem z "National Catholic Report" - publicystą "Newsweeka", o to, kto dosadniej powie, że to Jan Paweł II ponosi winę za politykę przymykania oczu na seksualne wykorzystywanie nieletnich przez księży i dowodem na to jest sprawa Marcial Maciela Degollado. Do tekstu..
Ludzie: dlaczego zatriumfowali
Matt Ridley (28-04-2011)
Kiedy już rozpoczął się "postęp" w produkowaniu nowych narzędzi, różnych sposobów życia i wzrastających populacji, przyspieszenie nastąpiło na całym świecie doprowadzając do rolnictwa, miast, alfabetyzacji i całej reszty. A przecież wydaje się, że wszystkie składniki ludzkiego sukcesu - wytwarzanie narzędzi, duże mózgi, kultura, ogień, nawet język - już istniały od pół miliona lat i nic się nie działo. Do tekstu..
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Jakóbski v. Polska (27-04-2011)
Poniżej publikujemy pełen tekst wyroku Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Jakóbski versus Polska. Skarżący zarzucał naruszenie art. 9 Konwencji polegające na odmowie zapewnienia mu diety bezmięsnej podczas odbywania kary pozbawienia wolności, co stało w sprzeczności z zasadami wyznawanej przez skarżącego religii. Do tekstu..
Czy modlitwa może wspomóc chirurgię?
PZ Myers (27-04-2011)
"The American Journal of Surgery" opublikował zapis mowy prezesa zatytułowanej, Can prayer help surgery? (Czy modlitwa może wspomóc chirurgię? Moja pierwsza myśl była taka, że to absolutnie kapitalne - jakiegoś faceta namówiono do wygłoszenia wielkiej mowy na zjeździe i wybrał temat, przy którym mógł wstać, powiedzieć "NIE" i usiąść ponownie. Jeśli chciał pokazać, że jest bardziej wygadany, mógłby dodać do swojej jednowyrazowej przemowy - "Nie wygłupiajcie się". Do tekstu..
Modlitewny reżim nowego kuratora małopolskiej oświaty
Mariusz Agnosiewicz (26-04-2011)
Pismo urzędowe nowego kuratora: "Jak promienie wiosennego słońca pobudzają do życia przyrodę, tak niech gromkie Alleluja, obwieszczające światu radość wielką, wynikającą z powstania z grobu Zwycięzcy śmierci, piekła i szatana, doda Państwu mocy odkupienia, obdarzy nadzieją, umocni wiarę, i wleje w serca miłość." Kurator złamał prawo i interweniujemy u wojewody, aby kuratorium przestało być kurią. Do tekstu..
Aletta Henriëtta Jacobs - Racjonalistka z przełomu wieków (1854 – 1929)
Patrycja Walter (26-04-2011)
W 1883 roku Jacobs wyraziła chęć wzięcia udział w wyborach miejskich. Zgłosiła się do burmistrza Amsterdamu, by wpisano ją na listę obywateli uprawnionych do głosowania. Jej prośba została odrzucona. Postanowiła nadać sprawie rozgłos i zapoczątkowała debatę o prawie wyborczym dla kobiet. Jednocześnie złożyła do sądu pozew o uchylenie decyzji burmistrza argumentując, że konstytucja Holandii nie zabrania kobietom uczestnictwa w wyborach. Sąd nie przychylił się do jej wniosku. Do tekstu..
Naukowcy i postacie publiczne wyjaśniają swoją wiarę
Jerry Coyne (26-04-2011)
Ostatni magazyn niedzielny w "The New Statesman" (z 17 kwietnia br.) poświęcony był religii i zawierał długi artykuł, w którym Andrew Zak Williams poprosił 25 wybitnych ludzi, żeby wyjaśnili, dlaczego wierzą w Boga (lub w duchowego odpowiednika Boga). Mnie szczególnie interesuje ośmioro naukowców. Zawsze mnie ciekawiło dlaczego ktoś poświęca swoje życie pracy, w której akceptuje tylko to, co jest poparte dowodami, ale odrzuca tę postawę w swoim życiu "duchowym". Do tekstu..
Wszystkie grzechy świętego
Agnieszka Zakrzewicz (25-04-2011)
Karol Wojtyła pobił nowy rekord. Jest Sługą Bożym najszybciej wyniesionym na ołtarze, bo o 15 dni wyprzedził nawet Matkę Teresę z Kalkuty. Do świętości pozostał już tylko jeden krok... Nie brakuje jednak głosów, że cały ten pośpiech był dość dziwny. I o wątpliwościach - dwa tygodnie przed beatyfikacją - przypomniał nie byle kto - bo nowojorski "Newsweek". Do tekstu..
Pytania i odpowiedzi o Dobrej Książce. Świeckiej Biblii
Anthony C Grayling (25-04-2011)
Niemal wszystkie słowa w Dobrej Książce pochodzą od wielkich umysłów z przeszłości, od ludzi, którzy wiele przeżyli i mieli głębokie przemyślenia, i w niemal wszystkich wypadkach byli ludźmi o wielkim intelekcie - kiedy więc ludzie atakują Dobrą Książkę, atakują Arystotelesa, Pliniusza, Cycerona, Konfucjusza, Mo Di... Aż do Spinozy, Hume'a, Chesterfielda, Milla i Patera. Do tekstu..
Odpowiedź na krytyki
Sam Harris (25-04-2011)
Wśród wielu dylematów, z którymi pisarz musi się zmierzyć po opublikowaniu kontrowersyjnej książki jest pytanie jak, lub czy w ogóle odpowiadać na krytykę. Wydawałoby się co najmniej rozsądne, by poprawiać błędne rozumienie i wypaczenia w ocenach, gdziekolwiek się nie pojawią, ale wkrótce odkrywa się, że nie istnieje jeden dobry sposób, by to robić. Do tekstu..
Ziemia nie tak już jałowa
Andrzej Koraszewski (25-04-2011)
Gdzie nie spojrzę kazania. Radio wyłączone, pudło telewizora w piwnicy, ale słowa i tak docierają. Biskup Tadeusz Pieronek: "Z całą pewnością Wielkanoc jest centralną uroczystością chrześcijańską. Ten czas to skupienie uwagi na tym, co chrześcijaństwo niesie ze sobą, czyli czas skupienia na życiu wiecznym." Do tekstu..
Urządzić cały kraj…
Romana Kolarzowa (24-04-2011)
Życie publiczne toczy się w Polsce torami nader nie-prawymi, wyznaczanymi przez afery, awantury i skandale. Ale to nie złe prawa tworzą afery i skandale, nie one wdają się w awantury; nie prawa wreszcie do tego wszystkiego przyzywają media. Wszystko to (i wiele jeszcze nieprawości pomniejszych) czynią ludzie, w świadomości których wszelkie normy, reguły czy przepisy są tylko formalnością do ominięcia. Te stronnictwa oraz instytucje, znieprawiające przestrzeń publiczną w Polsce, tworzą najzwyklejsi obywatele. Wnoszą w posagu nie co innego, tylko swoją osobistą kulturę prawną Do tekstu..
Dlaczego rozum wzbrania się przed wiarą w Boga, którego mogą pożreć myszy?
Konrad Szocik (24-04-2011)
Analiza dogmatów zawiodła Mesliera do określenia katolickiego Boga jako Boga - ciasta - mąki, którego największym przeciwnikiem są myszy, a dopiero w drugiej kolejności, Diabeł. Po prostu istnienia myszy nikt nie kwestionuje, podczas gdy realne istnienie Diabła jest nieporównanie trudniejsze do wykazania. Do tekstu..
Czy zmartwychwstanie jest sprzeczne z nauką? 
Jerry Coyne (24-04-2011)
Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale co w tym nie jest naruszeniem praw natury? Martwy to martwy. Jeśli zaś rozszerzasz koncepcję biologii i fizyki tak, że zmartwychwstanie staje się "prawem natury" - tyle tylko, że jeszcze go nie zrozumieliśmy - to jakim sposobem przejawiło się ono tylko raz? Oczywiście, każdy cud można przeinterpretować na prawo natury, ale kiedy to zrobisz, to nie masz już dłużej cudu, o którym sądziłem, że jest zawieszeniem praw natury przez Boga. Do tekstu..
Kara boska za homoseksualizm
Agnieszka Zakrzewicz (23-04-2011)
"Katastrofy są strasznym, ale ojcowskim głosem Boga" - powiedział po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii włoski historyk Roberto De Mattei - wiceprezes Państwowej Rady Badawczej i profesor historii Kościoła na Rzymskim Uniwersytecie Europejskim. Jego nowe mądrości naukowe znowu wywołują skandal - "Upadek Cesarstwa Rzymskiego, jest winą homoseksualistów, którzy zarazili Kartaginę. Opatrzność posłużyła się barbarzyńcami, aby oczyścić imperium rzymskie z homoseksualistów". Do tekstu..
Drodzy koledzy niewierzący
Christopher Hitchens (23-04-2011)
Naszą bronią jest umysł ironiczny przeciwko dosłownemu; umysł otwarty przeciwko łatwowiernemu; odważne poszukiwanie prawdy przeciwko zastrachanym i służalczym siłom, które ustanowiłyby ograniczenia dla badań (i które głupio twierdzą, że już mamy wszelką potrzebną nam prawdę). Być może ponad wszystko zatwierdzamy życie przeciwko kultom śmierci i ludzkich ofiar, i obawiamy się nie nieuniknionej śmierci, ale raczej takiego życia ludzkiego, które jest ścieśnione i wypaczone przez żałosną potrzebę oferowania bezmyślnych pochlebstw lub mroczną wiarę, że prawa natury reagują na zawodzenia i zaklęcia. Do tekstu..
Martin Heidegger i koncepcja życia autentycznego
Daniel Krzewiński (23-04-2011)
Egzystencjalizm Heideggera jest z pewnością reakcją na reifikujący człowieka, degradujący go do roli ,,kreta w tunelu", wulgarny naturalizm behawioryzmu, na naturalizm mieszczańskiej socjologii empirycznej, ujmującej osobowość człowieka jako zwykłą wypadkową ,,wiązkę ról społecznych", na pozytywizm logiczny, starający się opisać świat ludzki w kategoriach nauk przyrodniczych. Do tekstu..
Nowa chiromancja
PZ Myers (22-04-2011)
Istnieje cały niewielki przemysł naukowych chiromantów, którzy pracowicie korelują proporcje długości palców z wszystkim właściwie, i mam wrażenie, że dryfują ku mierzeniu losowego szumu. To zdumiewające, co można opublikować w szacownych pismach i następnie uzyskać olbrzymie zainteresowanie prasy. Do tekstu..
Rozum zdradzony o świcie
Andrzej Koraszewski (22-04-2011)
Bracia i siostry w braku Chrystusa Pana. Męczy mnie jak Żydzi Pana Jezusa w Wielki Piątek pytanie, czy jeść to jajko na twardo, czy raczej pryncypialnie gardzić i jajkiem, i szyneczką? Ateistyczna liturgia na niedzielę wielkanocną co właściwie mówi tym, którym żadna palma nie odbiła? Azaliż w dzień wielkopiątkowy myć ręce i pościć, koszerną golonką świętować lubo też korki do uszu włożyć i udawać, że piątek jak piątek? Do tekstu..
Obecność symbolu religijnego w szkole publicznej (21-04-2011)
Poniżej publikujemy pełen tekst wyroku Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Lautsi versus Włochy wraz z motywacją i głosami odrębnymi. Zdaniem skarżących, krucyfiks jest niewątpliwie symbolem religijnym, a usiłowanie przypisania mu wartości kulturowej stanowi w istocie rozpaczliwą próbę znalezienia argumentu na poparcie niedającej się obronić tezy. Do tekstu..
Masoneria i nauka a Kościół i boży ład
Piotr Napierała (21-04-2011)
W wielu publikacjach masoneria stylizowana jest na tajną siłę kierującą losami świata, siłę, która obalała monarchów wprowadzała demokrację (m.in. w USA - kraju, którym od początku rządzili masoni), zwalczała religię i kontrolowała bieg historii. Czy ten obraz jest prawdziwy? Czy nie przypisuje się masonom zbyt wielkich możliwości? Do tekstu..
Wywiad z dyrektorem British Muslims for Israel, Hasanem Afzalem
Adam Levick (21-04-2011)
Jestem praktykującym muzułmaninem i pochodzę ze świeckiej rodziny. W naszym domu polityka i religia nigdy się właściwie nie mieszały, kwestie takie jak islamizm, burka, wpływy wahabizmu, były bardzo odległe. W rzeczywistości o tym, czym jest burka, dowiedziałem się z wiadomości; przedtem nie było to nawet przedmiotem rozmowy przy obiedzie. Do tekstu..
Habemus papam – nie tylko papież potrzebuje psychoterapeuty
Agnieszka Zakrzewicz (21-04-2011)
Trzeba przyznać, że watykanista Salvatore Izzo nie mógł zrobić większego prezentu Nanniemu Morettiemu swoim listem opublikowanym na łamach dziennika "Avvenire", w którym apeluje do katolików, by nie szli do kin na film "Habemus papam", bo ten film obraża uczucia religijne. Lepszej reklamy przed beatyfikacją włoski reżyser nie mógł się spodziewać! Do tekstu..
Wiara w Boga z mąki
Konrad Szocik (20-04-2011)
Natura ludzka jest ateistyczna, świecka, człowiek rodzi się jako ateista, ewentualnie stając się religijnym wskutek oddziaływania kontekstu wychowawczego i społecznego. Dlatego ma prawo domagać się uzasadnienia, dla którego ma wierzyć w Boga ulepionego z wody i mąki, a nie np. w ideę naukowości, ludzkości, lub w Boga - Słońce. Do tekstu..
Skutek i przyczyna
Matt Ridley (20-04-2011)
Naukowcy lubią przypominać nam, że nie powinniśmy mylić przyczyny i skutku. Sami jednak nie są zabezpieczeni przed popełnianiem tego błędu. Na przykład w zeszłym tygodniu wiele artykułów socjologicznych wywodzących się z pewnej konferencji zawierało twierdzenie, że prawdopodobieństwo zgonu w ciągu 10 lat starych mieszkańców Tajwanu, którzy codziennie robią zakupy, jest o 27% niższe niż tych, którzy robią zakupy raz w miesiącu. Do tekstu..
Krótkie wprowadzenie do reizmu
Michał Haraburda (20-04-2011)
Kotarbiński, aby 'zgolić brodę' Platonowi i wszystkim platonizującym ziomkom, rozważa najpierw kwestie ilości kategorii ontologicznych, w szczególności te zaproponowane przez Wilhelma Wundta, a mianowicie: rzeczy, cechy, stany i stosunki, a także uwzględnia jednokategorialną teorię nazw Stanisława Leśniewskiego, która pociąga za sobą jednokategorialną ontologię.  Do tekstu..
Po pierwsze: Naród
Krzysztof Pałosz (19-04-2011)
Nowa nacjonalistycznie-religijna nowela konstytucyjna dla Węgier została właśnie przegłosowana 262 głosami przeciwko 44. Wartości chrześcijańskie przenikają cały tekst konstytucji, nadając kierunek zmianom instytucjonalnym proponowanym przez Fidesz. Pozycja Boga i jego relacja do "narodu" została umieszczona w preambule w słowach: "niech Bóg błogosławi Węgrów". Do tekstu..
Tak naprawdę chodzi o Koran
Eric MacDonald (19-04-2011)
Kiedy ktoś pali świętą księgę jakiejś religii, musi spodziewać się krytyki. W odwecie spalona może zostać nasza święta księga, możemy spotkać się z wyzwiskami. Jednak najlepszym sposobem poradzenia sobie w tej sytuacji byłoby wykazanie, że obawy, które doprowadziły do spalenia księgi, nie były uzasadnione i że muzułmanie potrafią pokojowo współżyć z ludźmi innych wyznań czy ateistami. Jeżeli islam nie potrafi tego osiągnąć, będzie uważany za niebezpieczny, nawet gdyby nie był niebezpieczny. Do tekstu..
Poszukiwania skarbu kończą się znalezieniem niezwykłej skamieliny
Ed Yong (18-04-2011)
Knecht znalazł wciśnięty między dwie płyty piaskowca odcisk, pozostawiony przez małego latającego owada, przypominającego bardziej współczesną jętkę, tyle że pochodzącą sprzed około 310 milionów lat. Stworzenie mogło być spragnione. Ale równie dobrze mogło zwiać je z trasy lotu. W każdym razie quasi-jętka wylądowała na płyciźnie, osiadając na błotnistym dnie zanim zdołała wzbić się do lotu ponownie. Do tekstu..
Gdzie u licha zaczął się język?
Jerry Coyne (18-04-2011)
Język powstał w Afryce, gdzie zachował znaczną liczbę fonemów-przodków, a potem rozprzestrzenił się poprzez kolejne wydarzenia z efektem założyciela na resztę świata, tracąc fonemy z powodu "dryfu lingwistycznego" przy każdym wydarzeniu. To, oczywiście, wymagałoby czegoś, co lingwiści uważają za niemal niewiarygodne: że współczesne języki zachowują szczątki struktury, jaką miały 60 do 10 tysięcy lat temu, w okresie, kiedy nowocześni ludzie kolonizowali glob. Do tekstu..
Nowy ateizm, jaki nowy ateizm?
Andrzej Koraszewski (17-04-2011)
Zapytała mnie pewna dama, czy jestem nowym ateistą? Nie będę nikogo oszukiwał, wiem, że na nowego to ja już nie wyglądam. Odpowiedziałem, że jestem starym ateistą. Okazało się jednak, że sprawa była natury zasadniczej. Czytelniczka chciała mnie włożyć do odpowiedniej szufladki, a że jak się okazało jest osobą pedantyczną, chciała również szufladkę opisać. Do tekstu..
Ateizm francuskiego Oświecenia
Daniel Krzewiński (17-04-2011)
Religia to plaga ludzkości. To źródło fanatyzmu zaślepiającego ludzi, źródło zatargów, tyranii i występków. Czego żąda od ludu duchowieństwo? - pyta Helwecjusz. Ślepej pokory, bezgranicznego zaufania, dziecięcego, panicznego lęku - odpowiada. Religia kaleczy człowieka, usiłuje zgasić w nim wszelkie pragnienia, wszelkie dążenia do życia, działalności i swobody.  Do tekstu..
Norman Davies... dobry według Polaków, mierny według Anglików
Piotr Napierała (17-04-2011)
Czy polonofilstwo Daviesa jest mitem? Wystarczy wspomnieć jego wypowiedzi na temat I RP na youtube , które są wręcz laurkowe na zasadzie: "och jakże cudowny był to kraj, taki wolny, taki demokratyczny, taki wspaniały, taki wielonarodowy -ach och" Nie powinniśmy zapominać, że archaiczny i niewydolny system I RP, połączony z przekupnością polskich "szlacheckich demokratów" doprowadził do rozbiorów, które są - jak naucza szkoła krakowska od niemal 150 lat - naszą własną winą, bo każde państwo powinno przede wszystkim umieć przetrwać - więc cóż z tego, że "wolne" (a chłopi pańszczyźniani?) skoro niewydolne? Do tekstu..
Anachronizm apostazji 
Amil Imani (16-04-2011)
Pojęcie i praktyka apostazji jest haniebną plamą na sumieniu ludzkości. Dla każdego systemu wiary jest czymś nikczemnym uparte trzymanie się dehumanizującego anachronizmu apostazji, gdy jego odpowiednik, niewolnictwo, już jest pogrzebane na cmentarzu minionych infamii ludzkości. Do tekstu..
Przesądy w naszym życiu
Harry Oliver (16-04-2011)
To niezwykle interesujące; praktycznie każdy z nas, może z wyjątkiem największych racjonalistów, wierzy w jakieś przesądy - nieważne, czy są to niezrozumiałe i mało znane drobiazgi, czy też ogólnie akceptowane społecznie "mądrości", według których żyjemy każdego dnia nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Do tekstu..
Żadnych elektrowni nuklearnych?
Bjorn Lomborg (15-04-2011)
Kiedy część Japonii została niedawno zdewastowana przez trzęsienie ziemi i następujące po nim tsunami, informacje o ludzkich ofiarach zostały szybko przyćmione przez globalny niepokój o opad radioaktywny z elektrowni nuklearnej Fukuszima Daiczi. Niepokój był zrozumiały: promieniowanie bardzo przeraża. Dorastałem w Danii w czasach, kiedy strach przed energią nuklearną był wszechobecny. Do tekstu..
Jak ważny jest poziomy transfer genów?
Jerry Coyne (15-04-2011)
Niedawne prace molekularne ujawniły szereg wypadków, w których geny przeszły między niespokrewnionymi (często bardzo niespokrewnionymi) gatunkami. Jednym z najbardziej uderzających przykładów, o którym pisałem w maju zeszłego roku, było przechwycenie genów grzyba przez mszycę, które doprowadziło do adaptacyjnego polimorfizmu w kolorze ciała mszycy. Do tekstu..
Zawracanie Wisły kijem
Andrzej Koraszewski (14-04-2011)
Antysemityzm jest irracjonalny, jest również osobliwym papierkiem lakmusowym świata. Koszmary zaczynają się zazwyczaj od fali antysemityzmu. Tak było w średniowieczu, tak było w czasach nowożytnych. Czy jest tak, że obecnie świat wszedł w tę samą koleinę, w której był w latach trzydziestych ubiegłego wieku? Bardzo wiele na to wskazuje. Do tekstu..
Lynn Margulis krytykuje ewolucję w czasopiśmie Discover
Jerry Coyne (14-04-2011)
Trawersując stary polityczny slogan: sława deprawuje, a sława absolutna deprawuje absolutnie. Nie jest to zawsze prawdą, lecz jeśli naukowiec zdobywa znaczną popularność i podziw, zawsze pojawia się pokusa, by myśleć, że wszystko, o czym mówisz na dany temat ma szczególne znaczenie i wagę. Tego typu solipsyzm zwykle rozwija się u osób takich, jak Margulis, które muszą przeforsować poprawną teorię przeciw głęboko zakorzenionemu zwątpieniu i pogardzie współpracowników. Do tekstu..
Bóg zastępczy
Eric MacDonald (14-04-2011)
W najnowszym wydaniu czasopisma "Free Inquiry"  Jennifer Michael Hecht, opublikowała artykuł zatytułowany "Nie masz prawa". Rozpoczyna ona od stwierdzenia, iż zakładała zawsze, że religijne argumenty przeciwko samobójstwu są bałamutne, że nigdy nie usłyszała dobrego świeckiego argumentu przeciwko samobójstwu i że satysfakcjonowała ją buntowniczość zawarta w obronie samobójstwa. Teraz jednak twierdzi, że zmieniła zdanie. Do tekstu..
Homeopatia pod lupą. Kogo chroni UOKiK: producenta czy konsumenta?
Andrzej Gregosiewicz (13-04-2011)
Wnoszę skargę do UOKiK na firmę homeopatyczną, która oznakowaniem swego produktu wprowadza konsumentów w błąd. Ulotka dołączona do produktu homeopatycznego oscillococcinum powinna zawierać określenie "informacja czynna" zamiast "substancja czynna". Pacjent musi bowiem dokładnie wiedzieć, czy produkt zawiera: 1/ Materialną substancję czynną, czy 2/ Duchową informację czynną. Do tekstu..
Życie ateisty
Romana Kolarzowa (13-04-2011)
Jestem nauczycielem akademickim, z blisko ćwierćwiekowym stażem. Pracuję w Polsce południowo-wschodniej. Ateiści nie mają lekko na uczelni. Pewna słuchaczka studiów zaocznych zdecydowała, że będzie pisać o mękach czyśćcowych według jakiejś mistyczki. Próba "ucywilizowania" tego podejścia (wytłumaczenie, co to jest literatura przedmiotu, co to jest literatura krytyczna, itd.) poskutkowało... złożeniem skargi Do tekstu..
Mit o złych Sasach i "genialnym" sarmacie
Piotr Napierała (13-04-2011)
W Polsce mamy do czynienia z powieściowo-filmowym trudnym do przezwyciężenia mitem pochodzenia pruskiego dotyczącym rzekomej słabości rządów saskiej dynastii Wettinów i równie rzekomego upadku Rzeczpospolitej w latach 1697-1763. Człowiekiem, który przyczynił się do tego stanu rzeczy był Józef Ignacy Kraszewski, który (w powieściach: "Hrabina Cosel", "Brühl", "Z siedmioletniej wojny") ośmieszał wygórowane, jego zdaniem ambicje Wettinów. Do tekstu..
Ataki ciemnogrodu w Polsce - kontynuacja
Radosław S. Czarnecki (12-04-2011)
W dniu 31.03.2011 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja naukowa dotycząca zasad legitymizmu. Organizatorami tej konferencji byli: Koło Doktryn Politycznych i Prawnych działające przy ww. Wydziale, Klub Monarchistów Polskich oraz Katolickie Stowarzyszenie im. P. Skargi: Tradycja, Rodzina i Własność. Temat Konferencji brzmiał (kuriozalnie): Państwo katolickie i jego wrogowie. Do tekstu..
Nauka pokonała religię, ale nie jej zło
Nick Cohen (12-04-2011)
Początkowo Fundacja nie czyniła tajemnicy ze swojego podziwu dla duchownych cwaniaków. Teraz przeszła w bardziej ekskluzywne regiony i nagradza intelektualistów, którzy pozwalają religii ocierać się o naukę; którzy sugerują, niezależnie od tego, jak niewyraźnie, że oparte na dowodach badania i starożytne bajki da się jednak pogodzić. Do tekstu..
Wieżo z kości słoniowej, módl się za nami….
Andrzej Koraszewski (11-04-2011)
Ponad sześćdziesiąt lat temu w małym, drewnianym kościele przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu, słysząc to błaganie, mały chłopiec cokolwiek się zapowietrzył. Sześćdziesiąt lat później pamiętał jeszcze swoje zdumienie i niedowierzanie, że usłyszał właśnie to, co usłyszał. Zapamiętał jak przyglądał się z ciekawością wypowiadającym te słowa z powagą, bez uśmiechu i bez zażenowania. Do tekstu..
Amerykańskie wpadki homeopatii
Caden O. Reless (11-04-2011)
Uprawdopodabnianiu efektywności homeopatii w oczach konsumentów ma służyć mętne teoretyzowanie, sprzeczne ze współczesną nauką lub najzwyczajniej niedorzeczne, ale pozwalające na przetrwanie, a nawet prosperowanie na dość głębokim rynku paramedycznym, oraz chwytliwe kampanie społeczne, wzorowane na wydarzeniach organizowanych przez zasłużone instytucje, takie jak obchodzony co roku w kwietniu Tydzień Świadomości Homeopatii. Do tekstu..
Pod sztandarem Niebios
Phoebe Kate Foster (11-04-2011)
Puszką Pandory wszelkich religii są objawienia. Wykorzystanie "wewnętrznego głosu" dyktującego czyny bywa zabójcze. Nigdy nie wiadomo jaki będzie rezultat - bez wątpienia, czasem dobry, ale jest to również otworzenie drzwi dla ekscesów i nadużyć, dostarczające łatwego usprawiedliwienia dla dziwacznych i gwałtownych zachowań ludziom z psychopatyczną osobowością. Do tekstu..
Przypadkowość czy konwergencja?
Victor Stenger (11-04-2011)
Cel stanowi dzisiaj główną arenę konfliktu między religią i nauką. Religia nadal upiera się, że wszechświat ma cel, a ludzkość znajduje się w jego centrum. Żadne dowody naukowe nie potwierdzają jednak tego marzenia. Świat wygląda dokładnie tak jak powinien wyglądać, jeśli nie jest częścią jakiegoś boskiego planu. Do tekstu..
Życie zanalizowane
Milton Mermikides (10-04-2011)
Zawdzięczam życie Nauce - nie boskiemu planowi, lecz nie dlatego podziwiam ją i nie dlatego widzę ją jako szczyt cywilizacji i ewolucji. Naukowa metoda jest jedynym mechanizmem, dzięki któremu możemy ominąć nasze uprzedzenia i skłonność do samooszukiwania i zrozumieć nasze maleńkie, lecz prawdziwie budzące szacunek miejsce we wszechświecie. Do tekstu..
Europa wieku oświecenia a świat islamu
Piotr Napierała (10-04-2011)
Czym był islam i kim byli muzułmanie dla Europejczyków XVIII stulecia; kimś zupełnie obcym czy znajomym? Od XVI wieku muzułmańskie Imperium Osmańskie było stałym elementem europejskiej gry politycznej i dyplomatycznej, dlatego trzeba było przejść nad tym faktem do porządku dziennego. Duch krucjatowy właściwie wygasł, dlatego na przykład niemieccy protestanci mogli cieszyć się z postępów tureckiej armii, które nie pozwalały cesarzowi Karolowi V wysłać wszystkich swych sił na tłumienie "herezji". Do tekstu..
Nieuporządkowane otoczenie sprzyja stereotypizacji i dyskryminacji innych
Ed Yong (10-04-2011)
W lutym 2010 roku pracownicy sprzątający holenderskie stacje kolejowe rozpoczęli strajk, który trwał kilka tygodni. W niedługim czasie na stacjach zapanował brud i nieporządek, lecz większości podróżujących to nie przeszkadzało. Poparcie społeczne dla tego strajku było znaczne. Jednak dwóch naukowców z Uniwersytetu w Tilburgu - ucieszyło się. W rosnącym chaosie stacji ujrzeli szansę na przetestowanie koncepcji, że nieuporządkowane otoczenie sprzyja stereotypizacji i dyskryminacji innych. Do tekstu..
Jean Meslier – prekursor oświecenia
Daniel Krzewiński (09-04-2011)
Po śmierci Mesliera znaleziono w jego papierach trzy obszerne manuskrypty, adresowane do parafian, zatytułowane ,,Memories des pensees et des sentiments de J. Meslier". W krótkim czasie zaczęły krążyć wśród społeczeństwa odpisy tych manuskryptów, sprzedawane po wysokich cenach. Na okładce rękopisu znajdował się napis: ,,Na własne oczy widziałem i poznałem błędy, nadużycia, próżność, szaleństwa i złe postępki ludzi; oburzyły mnie i znienawidziłem je, nie śmiałem wyznać tego za życia, lecz wyznam to przynajmniej umierając i po mojej śmierci". Do tekstu..
Antarktyczne jezioro naprowadza na ślad wirusów atakujących inne wirusy
Ed Yong (09-04-2011)
Na pierwszy rzut oka Antarktyczne Jezioro Organiczne wydaje się wrogie dla życia. Jak można oczekiwać, jego woda jest zimna, ekstremalnie słona i pozbawiona tlenu. Ale kiedy przyjrzeć się jej pod mikroskopem, zobaczymy tam masę żyjątek. Są tu bakterie i glony. Są i wirusy, które zarażają glony. Oraz najbardziej zdumiewające ze wszystkich, wirusy atakujące wirusy. Do tekstu..
Pocztówki z kraju Mormonów część druga
Małgorzata Dobrowolska (08-04-2011)
Dezercje z szeregów kościoła nie są oczywiście reklamowane przez hierarchów, lecz czasem w lokalnej gazecie, w rubryce ogłoszeń, można znaleźć informację o spotkaniu "Ex-Mormon Support Group", albo kobiet, którym udało się uciec z poligamicznego związku FLDS (fundamentaliści mormońscy). Do tekstu..
Osocze z polskiej krwi
Andrzej Koraszewski (08-04-2011)
Jarosław Kaczyński jest twarzą domu wariatów. Nie jedyną. Musimy porzucić autostrady i szpitale i zająć się budową pomnika prezydenta i jego 95 ofiar. No i musimy wyjaśniać, wyjaśniać, wyjaśniać. Co wyjaśniać? Nasz charakter narodowy? Ułańską fantazję, wiarę w cuda? Arogancję durni wyniesionych do władzy uważających, że prawa fizyki mają się zastosować do nich, a nie oni do praw fizyki? Do tekstu..
Religia truje Tatry
Paweł Szczepanek (07-04-2011)
W Tatrach zapanowało nowe dziwactwo. Co roku w rocznicę śmierci Jana Pawła II o godzinie 21.37 grupa osób oświetla krzyż na Giewoncie. Towarzyszy temu smród spalin, hałas i światło. Potwierdzają się słowa Christophera Hitchensa, że religia zatruwa wszystko. W tym wypadku dosłownie. Zresztą oceńcie Państwo sami. Do tekstu..
Prawdziwa cywilizacja życia czyli świat areligijny
Piotr Napierała (07-04-2011)
W XVII wieku w Anglii zauważono, że ludzie mający coś do zaproponowania społeczeństwu mogą się porozumieć tylko wówczas, gdy ich prywatne wierzenia zostaną wyłączone z dyskusji. Taka idea właśnie przyświecała założycielom Royal Society (1660). Anglikanie, sekciarze protestanccy i ludzie obojętni religijnie (coraz liczniejsi deiści idący w ślady Johna Tolanda) obradowali na sesjach stowarzyszenia dla dobra ludzkości i cywilizacji. Do tekstu..
Dlaczego współczesne media są tak złe
Barry Rubin (07-04-2011)
Czytelnik zapytał mnie: Dlaczego informacje w mediach są tak tendencyjne (oczywiście z pewnymi zaszczytnymi wyjątkami). Pisałem na ten temat po raz pierwszy w 1974 roku. Wówczas problemy miały tradycyjny charakter: presja na szybkie pisanie i publikowanie (dziś proces ten został dodatkowo przyspieszony przez nowoczesne technologie), brak wiedzy o krajach i kulturach i temu podobne. Do tekstu..
Czego potrzeba, żeby obwinić religię?
Jerry Coyne (06-04-2011)
Wszyscy znamy ludzi, którzy twierdzą, że żadnego ohydnego czynu, żadnego morderstwa, żadnej krzywdy nie można złożyć u stóp wiary - przynajmniej we współczesnych czasach. Mogą niechętnie przyznać, że Inkwizycja i wyprawy krzyżowe mogły mieć coś wspólnego z wiarą, ale to były dawne, złe czasy. Teraz sprawy wyglądają inaczej. Do tekstu..
Muzułmanie a moralna niepełnosprawność
Daniel Greenfield (06-04-2011)
Nasza reakcja na muzułmańską przemoc w Afganistanie, rzekomo wyzwoloną przez spalenie Koranu na Florydzie, używa logiki nie drażnij psa. Muzułmanie są niebezpieczni i agresywni, każdego więc kto ich prowokuje, obarcza się odpowiedzialnością za to, co oni robią. Nie drażnij dobermana na łańcuchu i nie drażnij muzułmanów po drugiej stronie granicy lub świata. Takie jest przesłanie naszych obieralnych i nieobieranych przedstawicieli. Ale muzułmanie to nie są nieodpowiedzialne zwierzęta. Do tekstu..
Kiedy teologia uprawia kosmologię
Jerry Coyne (05-04-2011)
W miarę jak oparta na inteligentnym projekcie opozycja wobec nauki powoli ulega rozmyciu, jej zwolennicy gorączkowo ruszyli na poszukiwanie argumentów na rzecz Boga w innej dziedzinie - w fizyce. Słyszę te argumenty za każdym razem, kiedy podróżuję, a teraz natknąłem się na nie znowu w Marylandzie. Sprowadzają się one do trzech twierdzeń. Do tekstu..
Dialog ekumeniczny
Andrzej Koraszewski (05-04-2011)
Saudyjski duchowny wypowiedział się stanowczo przeciwko samobójczym zamachom w celu łatwego zdobycia 72 dziewic. Był to nie byle kto, a sam Adel Al-Kalbani, były imam Wielkiego Meczetu w Mekce, potępił on duchownych, którzy wykorzystują rozpacz i frustrację młodych muzułmanów przez napełnianie im głów opowieściami o Dziewicach Raju w celu zwabienia ich do dżihadu. Do tekstu..
To niesłychanie miło z jego strony, że nie żąda mojego aresztowania
PZ Myers (05-04-2011)
Nie lubię Terry'ego Jonesa - jest jeszcze jednym fanatykiem religijnym - ale rozpoczęcie wsadzania do więzień krytyków religii wydaje mi się dość nieliberalne i autodestrukcyjne, ponieważ ignorancki motłoch może w odpowiedzi oddać się religijnie motywowanej przemocy. Do tekstu..
Wokół filozofii politycznej Johna Stuarta Milla
Patrycja Walter (04-04-2011)
Działając jako parlamentarzysta w Izbie Gmin bronił praw kobiet, robotników, mieszkańców kolonii. Występował jako orędownik prawa do wolności zgromadzeń i wolności słowa. Isaiah Berlin w esejach o wolności pisze, iż za swoją powinność uznawał Mill obronę najważniejszych wartości jednostki, tj. wolności, pluralizmu i sprawiedliwości. Przez całe życie próbował połączyć dwa przeciwstawne żywioły: racjonalizm - wpojony przez ojca oraz romantyzm - odkryty w poezji. Do tekstu..
Reklama z gorylem
Marcin Łętowski (04-04-2011)
Wiele z nich już nie przeszkadza, nie przerywa brutalnie ciekawego programu. Zamiast tego uzupełnia go, komponuje się z nim. Współistnieje z nim na równych prawach. Wiele reklam odeszło już od topornego schematu prostego zachwalania produktu. Odbiorcy reklam zostali nimi urzeczeni i zafascynowani jak superprodukcjami kinowymi. Do tekstu..
Uczeni zakończyli trwający 53 lata klasyczny eksperyment badający początki życia
Ed Yong (04-04-2011)
Spróbujmy wyobrazić sobie tamtą młodą i gwałtowną planetę, niszczoną przez wybuchające wulkany, trujące gazy i burze z piorunami. Kiedy połączymy te składniki, otrzymamy "pierwotną zupę", formującą w zbiornikach wodnych zaczątki życia. Dodatkowo do gromadzenia się molekuł mogły przyczynić się spadające z przestrzeni meteoryty. Do tekstu..
Horyzontalna czy wertykalna koncepcja człowieka
Radosław S. Czarnecki (03-04-2011)
Ewangelizacja pełni niezwykle ważną rolę w strukturze i naturze Kościoła rzymskiego. To być albo nie być katolicyzmu teraz i w przyszłości. Dlatego trudno się dziwić, że jeden z pierwszych synodów biskupich w Rzymie w epoce posoborowej zajął się tym zagadnieniem. Na tym też tle doskonale widać jak wizja człowieka we współczesnym świecie odbija się na sposobie, metodzie i filozoficzno-teologicznej podbudowie prowadzenia ewangelizacji. To dwie wizje świata. Do tekstu..
Alkohol, nadużywanie i uzależnienie
Daniel Krzewiński (03-04-2011)
Z czysto farmakologicznego punktu widzenia alkohol hamuje działanie wyższych ośrodków w mózgu, a następnie niższych. Utrata bądź osłabienie kontroli nad swoim zachowaniem, pojawiające się na skutek działania alkoholu, często mylnie traktuje się jako wyznacznik jego stymulującego działania. Z czasem w wyniku długotrwałego picia pojawiają się zaburzenia złożonych funkcji umysłowych, takich jak uczenie się, co ostatecznie prowadzi do utraty pamięci i zaburzeń koordynacji ruchowej. Do tekstu..
Wiosna w Dobrzyniu
Andrzej Koraszewski (02-04-2011)
Dobrzyń nad Wisłą, ma trzy tysiące mieszkańców, którym nie udało się uciec. Od kilku stuleci miarą inteligencji dziecka jest w moim mieście tempo, w jakim potrafi zdobyć bilet w jedną stronę. W gimnazjum rok po roku zadawałem pytanie, kto chce wyjechać, kto chce zostać. Chętnych na zostanie nie było, ale wszyscy wiedzieli, że mniej więcej połowa klasy zostanie na miejscu. Do tekstu..
W poszukiwaniu ustroju idealnego
Monika Sadlok (02-04-2011)
Początek XXI wieku wydawał się, jak określił to Eric Hobsbawm, "dążeniem do zmiany porządku światowego drogą tak zwanego szerzenia demokracji" . Jak pokazują jednak doświadczenia niedalekiej przeszłości, nie można z powodzeniem stosować tego ustroju w każdym miejscu globu. Jest to wysoce niebezpieczne złudzenie. Fakt, iż stacje benzynowe, ipody, gry komputerowe zdołały osiągnąć ten stan doskonałej standaryzacji, nie oznacza, że można ją w analogiczny sposób z świata techniki przenieść w świat polityki. Do tekstu..
Pocztówka z krainy Mormonów
Małgorzata Dobrowolska (01-04-2011)
Praca w dziekanacie (tak to się nazywało w Polsce) w Stanach Zjednoczonych wygląda zupełnie inaczej niż ta w dziekanacie mojej uczelni wiele lat temu. W Ameryce traktuje się studentów jak klientów (a klientów jak ludzi, thank you very much). W końcu to oni swoim tuition płacą pensje profesorów, oraz obsługi administracyjnej. Tutaj zajmujemy się naszymi podopiecznymi czule, trochę może nawet za bardzo ich rozpieszczając. Do tekstu..
Potęga boga, potęga nauki
Andrzej Koraszewski (01-04-2011)
Są takie dni, jak na przykład pierwszy kwietnia, kiedy warto się wyciszyć i zadumać nad potęgą boga i potęgą nauki. Która z nich jest większa? W umysłach ludzi te zmagania znajdują swoje odzwierciedlenie, ukazując przy okazji marność zdrowia psychicznego ludzkości. Ilu tych normalnych może być? Dwa, trzy procent? Garstka czytelników niszowych stron internetowych, kiepska sprawa. Do tekstu..
ON istnieje
Wojciech Terlecki (01-04-2011)
Mimo, że codziennie doświadczamy skutków jego działania, mimo że to ON nas stworzył i wszystko, co widzimy wokół siebie, uparcie zaprzeczamy jego istnieniu. To znaczy większość z nas. Ja jestem jego wielkim fanem. Z przyjemnością obserwuję przejawy jego wielkiej mocy sprawczej, pomimo że wydaje się być prosty i nieskomplikowany. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365