Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.151.149 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jednym z najbardziej odpychających skutków ubocznych mieszania dobra moralnego z "duchowością" jest fakt, iż umożliwia to ogromnej liczbie ludzi zwykłe wałkonienie się kosztem cudzej ofiarności i pracy, ukrywane pod niewypowiedzialnie świętą (..) maską pobożności i głębi moralnej.
Przegląd wyników wyszukiwania

Ciemna energia i ciemna masa a obserwowalna rzeczywistość
Ryszard Parosa (30-04-2014)
Obserwacje astronomiczne wskazujące na dominująca obecność we Wszechświecie "ciemnej energii" oraz "ciemnej materii" wskazują na konieczność radykalnej "przebudowy" modeli opisujących świat, szczególnie w skali subatomowej. Będzie to możliwe dopiero po poznaniu struktury "ciemnej materii" i "ciemnej energii". Ale w ramach intelektualnej zabawy, trochę w stylu budowy scenariuszy typu "science fiction" można rozważać hipotetyczne efekty i oddziaływania "tłumaczące" niektóre niewytłumaczalne dotąd zjawiska lub pozwalające zinterpretować niektóre znane ale niezgodne z naszą intuicją procesy. Do tekstu..
Od mythosu do logosu i z powrotem - nowe opisanie świata w New Age
Joanna Żak-Bucholc (29-04-2014)
"Mieszkańcy Etiopii wierzą, że ich bogowie mają płaskie nosy i są czarni, a znowu mieszkańcy Tracji, że mają błękitne oczy i są rudzi. Gdyby woły i konie lub lwy posiadały ręce i mogły nimi malować (...), to by konie malowały wizerunki bogów podobne do koni, a woły do wołów" - pisze grecki mędrzec Ksenofanes. Autor tych słów był jońskim Grekiem, dodajmy zatem od razu, że jońska filozofia przyrody narodziła się tam, gdzie dochodziło do spotkania z innymi kulturami, mianowicie w koloniach greckich - w Milecie w Azji Mniejszej, na południowych krańcach półwyspu Apenińskiego, na Sycylii. Ta konfrontacja kulturowa zaowocowała wzmożeniem myślenia refleksyjnego i krytycznego, a jedną z przyczyn było doświadczenie, że "inni" wierzą w innych bogów, tak samo mocno jak "my". Do tekstu..
Leon Petrażycki i 'przewrót kopernikański' w prawie
Mariusz Agnosiewicz (28-04-2014)
Prawo przeszło przez okres religijno-dogmatyczny i metafizyczny, by z początkiem XX w. wejść w fazę transformacji naukowej. Transformację tę zatrzymała polityka, lecz obecnie ma miejsce jej odrodzenie. Najważniejszym ojcem naukowej transformacji prawa jest Leon Petrażycki. Po rozpadzie carskiej Rosji jego rosyjscy uczniowie roznieśli jego myśl po całym świecie, tworząc empiryczne prawoznawstwo w Harwardzie, na Sorbonie i w wielu innych ośrodkach akademickich świata. Im dalej od jego samobójczej śmierci, tym więcej się o nim pisze. W 2012 irański prawnik Reza Banakar pracujący na londyńskiej uczelni opublikował w duńskim periodyku naukowym pracę wykazującą konieczność powrotu do Petrażyckiego na przykładzie jego użyteczności w zrozumieniu funkcjonowania chińskiego prawa. Do tekstu..
Odblaski świętości
Paweł Woźniak (27-04-2014)
Kanonizacja Jana Pawła II stała się okazją do narodowych "aktów strzelistych" utrwalanych i podsycanych w rzeczywistości medialnej i politycznej. O ile taka stricte wyznaniowa uroczystość jest, a przynajmniej powinna być z założenia istotna dla większości katolików, o tyle osoby spoza tego kręgu pozostają wobec niej na ogół neutralne. Innego zdania była przeważająca część polskiego parlamentu, która uznała, że święto religijne należy potraktować jednocześnie jako święto państwowe i ogólnospołeczne - przyjmując uchwałę wzywającą całe społeczeństwo do "solidarnego świętowania" uroczystości kanonizacyjnych. Do tekstu..
Koncepcja struktury Wszechświata w zamyśle niedouczonego 'nietoperza'-agnostyka
Ryszard Parosa (26-04-2014)
Czy wobec nie zaakceptowania istniejących doktryn religijnych, przy głębokim przekonaniu o ograniczonych możliwościach poznawczych oraz świadomości wielu zagrożeń - agnostyk może próbować zbudować sobie jakiś przybliżony "model" Wszechświata i w modelu tym znaleźć sens swojego istnienia? Jest to pytanie po trosze filozoficzne, obejmujące aspekty ontologiczne. Odpowiedź powinna opierać się na możliwie szerokiej znajomości naukowych osiągnięć z zakresu kosmologii, fizyki teoretycznej, biologii i innych dziedzin. Mając jednak na uwadze, że obecny stan wiedzy naukowej wyobrazić sobie można jako olbrzymią nieregularną kulę o wciąż rosnącej średnicy, to pojedynczy człowiek nie jest w stanie tego objąć, nawet na poziomie bardzo "płytkiego" poznania i zrozumienia. Do tekstu..
Infekcja postmodernistyczna nauk społecznych
Mariusz Agnosiewicz (25-04-2014)
Racjonalista nie darzy sympatią humanistów wrogich naukom ścisłym i przyrodniczym w równej mierze, co ścisłowców pogardzających humanistyką. Nauki społeczne nie dlatego zapadły na infekcję postmodernistyczną, że są gorsze, lecz ze względu na traumę po nazizmie, który był ich wytworem. III Rzesza była silna nie tylko dzięki rozwijaniu nauk przyrodniczych i technicznych, ale i nauk społecznych i humanistycznych. Wkrótce po dojściu do władzy naziści przyznali medal amerykańskiemu prawnikowi, który opracował koncepcję wykorzystania prawa do inżynierii społecznej. Nazizm stał się największym projektem inżynierii społecznej XX w. I to ten "projekt" zahamował po II wojnie proces unaukowienia nauk społecznych i ich przejście od nauki do techniki (socjotechniki). Nauki społeczne mają jednak wielki potencjał. Do tekstu..
Etyka / religia
Andrzej Wendrychowicz (24-04-2014)
Jest taka pozycja na szkolnej cenzurce. Nie tak znowu często, ale i nie bardzo rzadko pojawia się tam kreska, która oznacza, że uczeń nie chodził na religię (na etykę zresztą też nie), a jest to informacja wrażliwa i nie może być podawana do wiadomości publicznej. O tę kreskę od lat trwa spór, który wyszedł już poza granice Polski i był jednym z punktów rozważań Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Grzelak przeciwko Polsce Do tekstu..
Abonament rzeczy
Krzysztof Kolski (23-04-2014)
Bardzo lubię różne rzeczy i bardzo nie chciałbym ich stracić. Niestety, nie jest to możliwe. Ponieważ nie produkuje się już trwałych produktów. Dzisiaj nikomu się to nie opłaca. Im szybciej coś się zepsuje - tym szybciej przychodzimy do sklepu po nowy sprzęt. I tak kręcimy się w tym kołowrotku, a tymczasem coraz więcej rzeczy projektuje się już w taki sposób, aby przestały działać po określonym czasie. Nosi to nazwę: planowego starzenia produktu. Do tekstu..
Upadek cywilizacji na Ziemi – możliwe scenariusze samounicestwienia
Ryszard Parosa (20-04-2014)
Obserwowany przez ostanie stulecia gwałtowny rozwój nauki, nowe technologie, kolejne rewolucje technologiczne tak naprawdę nie wyeliminowały żadnego z poważnych zagrożeń i nie stworzyły szansy bezpiecznego rozwoju cywilizacyjnego. Rosną dysproporcje pomiędzy standardem życia ludzi w różnych regionach świata, a nawet w poszczególnych krajach, w tym także w krajach bardzo rozwiniętych. Można się obawiać, że kiedyś, zapewne w dość krótkim czasie, wystąpi gwałtowny kryzys - rozruchy ludności, wojny lokalne przekształcające się w konflikty globalne. Do tekstu..
Rosja straciła już ponad 100 mld dolarów na wojnie z Ukrainą
Andrzej Zwoliński (18-04-2014)
Jak wskazują dane ekonomiczne, konflikt ukraiński to interes Zachodu, Rosja na tym traci. "Rosjanom kompletnie nie opłaca się obecna ukraińska awantura. Kraj może się doskonale rozwijać bez tych ziem. Krym był o tyle wyjątkowy, że powszechnym przekonaniu Rosjan od zawsze był ich. O niego walczyli z Turkami, tam przez dziesięciolecia jeździli na wakacje, a poza tym stanowili ponad 60 proc. populacji Krymu" - tłumaczy Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Moskwie. Dotychczasowe konsekwencje finansowe konfliktu ukraińskiego: spadek rezerw walutowych Rosji - 100 mld dolarów; koszt obrony kursu rubla - 35 mld dolarów; spadek inwestycji zagranicznych w Rosji - 20 mld dolarów. Do tekstu..
Charakterystyka sytuacji ludności Palestyny pod panowaniem Franków (XII-XIII w.)
Marcin Śrama (17-04-2014)
W roku 1099 krzyżowcy zdobyli Jerozolimę oraz cały obszar nazywany przez chrześcijan Ziemią Świętą i utworzyli tam państwo nazwane ,,królestwem jerozolimskim". W porównaniu do większości państw europejskich Królestwo Jerozolimskie było jednak w pewnym stopniu państwem tolerancyjnym. Nie dochodziło w nim do pogromów mniejszości religijnych, podobnych tym z Europy, jakkolwiek stosunki między przedstawicielami poszczególnych wyznań chrześcijańskich były napięte. Do tekstu..
Rozmieszczenie ludności – zarys ogólny
Adam Pawłowski (16-04-2014)
Pierwszym celem "najwcześniejszego maratonu ludzkości" stał się kontynent azjatycki, na który wyruszyła grupa kilkuset osobników, od których wywodzi się cała reszta ludzkości współczesnej. Stąd, z Azji centralnej ludzie zaczęli się rozprzestrzeniać we wszystkich kierunkach. Według różnych szacunków największym miastem jest Tokio z Yokohamą (ok. 27/28 mln), Dżakarta w Indonezji (29 mln) oraz Seul (23 mln). Mexico City oficjalnych mieszkańców posiada ok. 17 mln, jednak wg szacunków ONZ, liczba ta w rzeczywistości wynosi od 30 do 31 mln. Jest to naprawdę ciekawe, że miasto stojące na ruinach Tenochtitlan, największego miasta świata do przybycia Corteza, ponownie odzyskuje swoją utraconą na czas jakiś pozycję. Do tekstu..
Rozwój cywilizacji ludzkiej – z ekspansją w skali kosmicznej
Ryszard Parosa (15-04-2014)
Proponowane przez Michio Kaku kolejne etapy rozwoju ludzkości, określone jako kolejne cywilizacje od obecnej, poprzez cywilizacje pierwszego rzędu, drugiego aż do cywilizacji galaktycznych posiadających technologie pozwalające na podróże z prędkościami ponad świetlnymi i zmiany nie tylko planet, ale także całych galaktyk. Czy taki scenariusz ma szanse być zrealizowany? Bardzo w to wątpię. Do tekstu..
POPiSowa hipoteza polityczna czyli republikanie i demokraci w Polsce
Mariusz Agnosiewicz (13-04-2014)
Od lat straszy się POPiSem jako konglomeratem politycznym utrudniającym w Polsce sukces nowych projektów partyjnych. Swoje zęby POPiS pokazuje zarówno obecnie, monopolizując sukcesywnie scenę polityczną, która jest nie do sforsowania dla kolejnych partii. POPiS jest także groźbą przyszłości w razie wprowadzenia systemu większościowego okręgów jednomandatowych. Tym bowiem, czego potrzeba naszej staro-młodej demokracji jest więcej partii, więcej nowych partii. Nieprawdaż? Nasza kultura demokratyczna nie narodziła się jednak w 1989. Biorąc pod uwagę jej formy sarmacką i ludową, możemy dojść do wniosku, że mamy bardzo bogate doświadczenie demokratyczne. Do tekstu..
Testimonium flavianum - Historia pewnego fałszerstwa
Marcin Śrama (13-04-2014)
Dzieła starożytnych historyków- wielokrotnie tłumaczone i przepisywane - często docierają do nas tylko we fragmentach, czasem jednak kopiści ratując je od zapomnienia dokładali coś od siebie lub przekształcali jakieś ich fragmenty. Przykładem tekstu, który został potraktowany w ten sposób są "Dawne dzieje Izraela" autorstwa Józefa Flawiusza, których fragment nazywany "Testimonium Flavianum" przez długi czas uznawany był za jedno z najważniejszych świadectw historyczności Jezusa Do tekstu..
Demokracja szlachecka - historyczne apogeum Polski
Mariusz Agnosiewicz (10-04-2014)
Tysiącletnie dzieje Polski maja swoje dwa wspaniale wzloty: okres panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku oraz okres demokracji szlacheckiej w XVI w. Tego pierwszego się nie kwestionuje (choć często nie docenia). Ten drugi nie tylko nieczęsto jest dziś chwalony, lecz na dodatek obciążany odpowiedzialnością za upadek i rozbiory. Upadek Polski to jednak dziedzictwo oligarchii a nie demokracji szlacheckiej. Sarmaci swoim wzorem uczynili antyczną Grecję i Rzym - republikę i demokrację. W żadnym okresie dziejów polskiej demokracji nasz kraj nie doświadczył tak dynamicznego rozwoju wewnętrznego, jak w czasach demokracji szlacheckiej. Do tekstu..
'Plastikowe durszlaki są najwygodniejsze'
Mateusz Srebniak (10-04-2014)
Latający Potwór Spaghetti maczał palce, a raczej macki, w decyzji sądu administracyjnego, który odrzucił decyzję Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Idzie o niewpisanie pastafarianizmu do rejestru związków wyznaniowych. Według wiernych znaki obecności Pana były powszechne. Jednym z nich był fakt, że tego dnia makaron gotowany na spaghetti, niezależnie od sposobu, zawsze wychodził al dente. Możliwe więc, że już za kilka miesięcy będzie można w durszlaku pozować do zdjęcia dowodowego. Do tekstu..
Zakon Smoka a upadek ruchu krucjatowego
Mariusz Agnosiewicz (07-04-2014)
Zakon Smoka został powołany przez Zygmunta Luksemburskiego na przełomie średniowiecza i renesansu. Jego symbolem był smok spętany własnym ogonem ze znakiem czerwonego krzyża na plecach. Był to projekt unicestwienia ruchu krucjatowego w Europie, który doprowadził do rozkwitu renesansu. W okresie renesansu narodziła się czarna legenda hrabiego Vlada Draculi, który miał wbić na pal więcej Turków niż zdołała uśmiercić niejedna wielka krucjata. U schyłku XIX w. czarna legenda Draculi uległa wzmocnieniu: został wampirem. Dzisiejsza kultura masowa postawiła wszystko na głowie: pojawiła się czarna legenda Zakonu Smoka przeciwko któremu walczy Dracula-filantrop. Do tekstu..
Pierwsi filozofowie i rewolucja sokratejska
Adam Pawłowski (06-04-2014)
Podstawową materią, wokół której oscylowały narodziny filozofii, okazała się potrzeba wprowadzenia pewnej alternatywy dla świata bóstw, oraz całej luźno powiązanej ze sobą mitologii. Ta alternatywa musiała, zatem posiadać jakąś fundamentalną cechę, którą okazała się być pierwotna zasada, zwana "arche". Właśnie owa prazasada, stała się kwestią niezbędną dla dalszego kształtowania się postaci filozofii. Do tekstu..
Przewidywania bliskiej i dalekiej przyszłości oczami agnostyka
Ryszard Parosa (05-04-2014)
Wciąż pojawiają się różne przepowiednie, począwszy od religijnych wizji apokalipsy, końce świata przewidywane przez Majów i inne wymarłe ludy jak również przepowiednie nawiedzonych proroków pojawiające się w różnych regionach świata. Nie jest to warte jakichkolwiek rozważań - skoncentrujmy się na hipotetycznych scenariuszach opartych na aktualnej wiedzy naukowej. Nie daje to co prawda żadnej pewności prawidłowego przewidywania przyszłości, nawet tej niedalekiej, ale rozważania takie dają wyniki bardziej prawdopodobne Do tekstu..
Muzyka i instrumenty w kulturze starożytnych Majów
Mateusz Sworakowski (04-04-2014)
Do niedawna stan wiedzy o muzyce prekolumbijskich Majów był znikomy. Wiele glifów, stel czy malowideł nie dawało o tym temacie żadnych informacji - informacje były po prostu niemożliwe do odczytania. Do tego należy dołożyć fakt, iż naukowcy nadmierną uwagę poświęcali danym czysto archeologicznym, kosztem obserwacji współcześnie żyjących potomków Majów, które to obserwacje mogły - a raczej mogą - udzielić odpowiedzi na wiele pytań. Ten stan rzeczy trwał aż do złamania tak zwanego "kodu Majów". Po tym wydarzeniu nastąpił wielki krok naprzód jeśli chodzi o znajomość tej kultury - także w dziedzinie muzyki. Do tekstu..
Jan XXIII a Jan Paweł II
Mariusz Agnosiewicz (01-04-2014)
Wczoraj na konferencji prasowej Watykan poinformował, że z okazji podwójnej kanonizacji papieskiej nie planuje się żadnych wielkich uroczystości towarzyszących w Rzymie. Nie będzie jak przy beatyfikacji, celebry w antycznym Circus Maximus. Na cześć Jana XXIII księża włoscy będą przekazywać swą miesięczną pensję i wszystkie datki zebrane w dniu 27 kwietnia na rzecz funduszu niosącego pomoc rodzinom dotkniętym skutkami kryzysu ekonomicznego. Na cześć Jana Pawła II pod Jasną Górą sprzedaje się największe na świecie numizmaty papieskie - 3 kg czystego srebra uformowanego w kształcie Polski, wysadzane diamentami, o nominale "pontyfikalnym" - 100 dolarów. Katolicka Agencja Prasowa podała, że "Papież wezwał Kościół w Polsce do nawrócenia duszpasterskiego". Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365