Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.650.886 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nie ma w świecie dość miłości i dobroci, aby wolno było z nich ofiarowywać coś urojonym istotom.
Przegląd wyników wyszukiwania

U progu emancypacji
Jarosław Klebaniuk (31-10-2011)
Świat społeczny to nie tylko relacje między mężczyznami i kobietami, lecz także to, co jedni i drudzy do niego wnoszą. Jeśli wspólnotowość, będąca na poziomie psychologicznym lekiem na zmorę rywalizacji i traktowania innych instrumentalnie, zostanie całkowicie zaniechana na rzecz sprawczości, to obojętnie, czy światem rządzić będą feministki czy męscy szowiniści - będzie on jednakowo nieznośny dla większości jego mieszkańców. Do tekstu..
Od ilości do jakości
Matt Ridley (31-10-2011)
Jeszcze latem ONZ obwieściła, że w Halloween gdzieś na Ziemi urodzi się dziecko, które po raz pierwszy w dziejach przeciągnie populację świata powyżej siedmiu miliardów. Zaiste biurokraci międzynarodowi posiadają moc prorokowania! Ta precyzyjna przepowiednia jest oczywiście bzdurna, jest to chwyt reklamowy. Według demografów nikt nie wie dokładnie, jak wielka jest populacja świata - w granicach błędu około 100 milionów. Do tekstu..
Ogrody za wysokim murem. Ogrody klasztorne Krakowa
Łukasz Dąbrowiecki (30-10-2011)
Podczas trwania ArtBoomu kolektyw przewodnicki Insiders oprowadzał liczne grono zainteresowanych osób po miejscach, z których można było (p)o(d)glądać wspaniałe ogrody krakowskich klasztorów. Dość szokującym kontrastem dla rozległych widoków z wyższych kondygnacji na klasztorne włości były ciemne i duszne podwórka. Na terenie Instytutu Pedagogiki zamontowany został także obrotowy peryskop. Można było dzięki niemu obejrzeć ogród karmelitów, którzy na swojej bramie umieścili podobiznę rottweilera sugerującą, że jest on przygotowany do zaatakowania nieanonsowanych gości w pięć sekund... Do tekstu..
Metody poszukiwania egzoplanet (planet pozasłonecznych)
Bartosz Oszańca (30-10-2011)
Badania pozasłonecznych układów planetarnych stają się w ostatnich latach coraz popularniejszą gałęzią astronomii. W momencie pisania tego artykułu liczba potwierdzonych egzoplanet wynosi 694. Z biegiem lat i rozwojem astronomii będą możliwe obserwacje coraz to mniejszych egzoplanet. Być może wtedy będziemy w stanie, nie tylko odkrywać odległe obiekty, lecz także wnikliwie studiować skład ich atmosfer (np. w poszukiwaniu dowodów na istnienie życia pozaziemskiego). Do tekstu..
ONZ jest współwinna niewolnictwu i innych zbrodni przeciwko ludzkości
Simon Deng (30-10-2011)
Przez ponad pięćdziesiąt lat tubylcza czarna populacja Sudanu - zarówno chrześcijanie, jak muzułmanie - byli ofiarami brutalnych, rasistowskich reżimów arabskich w Chartumie. W mojej ojczyźnie, Sudanie Południowym, od 1955 do 2005 r. wymordowano około czterech milionów niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci. Siedem milionów poddano czystce etnicznej i stali się oni największą grupą uchodźców od drugiej wojny światowej. Do tekstu..
Szatan jako konieczność
Leszek Żuk (30-10-2011)
Jak wykazały statystyczne badania K. Frielingsdorfa ("Demoniczne obrazy Boga"), dla 74% przebadanych chrześcijański Bóg jest tyranem odbierającym ludziom radość życia, wymagającym ciągłych umartwień i rezygnacji. Ideałem chrześcijanina jest bowiem odrzucenie rzekomo nieczystego świata i zwrot ku życiu pośmiertnemu, lecz w istocie oznacza to zwrot do życia smutnego, na klęczkach i w jałowym głoszeniu wielkości nieosiągalnego, niepojętego Stwórcy. Do tekstu..
Tak piękny symbol narodowej impotencji
Andrzej Koraszewski (29-10-2011)
W badaniach, o których informowała Rzeczpospolita stwierdzono, że prawie 45 procent warszawiaków jest za tym, aby krzyż w Sejmie wisiał, a tylko 18 procent jest przeciwko. Używając tej semantyki: prawie dwa razy więcej respondentów co wyborców Ruchu Palikota opowiada się za zdjęciem krzyża w Sejmie, a dalszych 37 procent nie ma w tej sprawie zdecydowanego poglądu. Do tekstu..
Uczenie nienawiści do innego
Mansour Al-Hadj (29-10-2011)
Jako dziecko w Arabii Saudyjskiej często słyszałem o Holocauście, który spotkał Żydów z rąk nazistowskiego reżimu w Niemczech podczas drugiej wojny światowej. Większość tego, co słyszałem, to że Żydzi wyolbrzymili liczbę ofiar, że używają Holocaustu, żeby wzbudzić litość świata i że niewątpliwie zasłużyli na ten los. Do tekstu..
Kwestia smaku
David Livingstone Smith (28-10-2011)
Liczne złudzenia, jakie ludzie żywią wobec wojny, sprawiają, że bardzo łatwo jest przyjąć, iż sprawcami masowej przemocy mogą być tylko albo szaleńcy, albo ludzie krańcowo zdeprawowani ("istne potwory"). "Prawda raczej jest taka - pisze James Walter, psycholog społeczny - że najbardziej typową cechą sprawców najgorszych zbrodni jest normalność, a nie choroba psychiczna" Do tekstu..
Pytania do Pana Posła Palikota i polskiej lewicy
Mirosław Woroniecki (28-10-2011)
Słuchając wystąpień Pana Posła Palikota w środkach masowego przekazu w czasie kampanii wyborczej i po odniesionym sukcesie raczej odczuwałem wspólnotę protestu przeciwko skostniałemu konserwatywno-narodowo - katolickiemu państwu, w którym czuję się źle, niż wspólnotę myśli i chęć współpracy w budowie państwa w którym czułbym się dobrze. Do tekstu..
Narodowe zupki ze zgnilizny
Anatol Ulman (27-10-2011)
Tysiąc lat temu Polskę zamknięto w lochach Watykanu. Wrzucił ją tam Rzym rękoma podporządkowanej już katolicyzmowi służalczej Europy dziko tępiącej tzw. pogan, albowiem dobry jest każdy powód do zniewalania i mordu. Do tekstu..
Rzeczywistość zwykła, czy rzeczywistość grupy społecznej?
Jacek Tabisz (27-10-2011)
Mamy rzeczywistość obiektywną i rzeczywistość grupy społecznej, stanowiącą jedno z głównych źródeł religijności. Wszystko wskazuje na to, iż większość ludzi na świecie zdecydowanie przedkłada rzeczywistość grupy społecznej nad rzeczywistością obiektywną, nad rzeczywistością prawdziwą. Nie ma w tym nic niezwykłego. Do tekstu..
Jaka demokracja?
Jerzy Neuhoff (26-10-2011)
Byli w naszych sejmach i na ministerialnych fotelach ludzie po zawodówkach, byli i profesorowie. Czy ktoś wykazał przewagę jednych nad drugimi? Nie od dziś przecież wiadomo, że żadne studia nie zastąpią dobrej szkoły podstawowej, więc nie przeceniam jednych ani nie niedoceniam drugich. Do tekstu..
Liberałowie i islamiści walczą o przyszłość tunezyjskiego społeczeństwa
Anna Mahjar-Barducci (26-10-2011)
7 października 2011 r. prywatny tunezyjski kanał satelitarny Nessma nadał francuski film animowany Persepolis, oparty na autobiografii urodzonej w Iranie Marjane Satrapi, która opowiadała w niej o wydarzeniach jakie towarzyszyły jej dorastaniu w Iranie podczas rewolucji 1979 roku. Po filmie odbyła się 90-minutowa debata na temat religijnego fundamentalizmu, w której koncentrowano się na podobieństwach pomiędzy sytuacją w Iranie w 1979 roku a tym, co może się wydarzyć w Tunezji. Do tekstu..
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla - Tawakkul Karman
C. Jacob (25-10-2011)
Tawakkul Karman, jedna z trzech kobiet, którym przyznano w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla, jest przywódczynią jemeńskiego ruchu protestu, propagującą walkę bez przemocy o zmianę reżimu w jej kraju. Ta 32-letnia matka trojga dzieci urodziła się w rodzinie w prowincji Taiz. Jej ojciec, Abd Al-Salam Chaled Karman, jest politykiem i prawnikiem, a jej siostra, Safa Karman, jest dziennikarką wiadomości w Al-Dżazira TV. Do tekstu..
Pan Mądra Głowa i Superbohater
Tom Rees (24-10-2011)
Najmłodsze dzieci cechują się tak zwanym "realizmem dziecięcym". W średniej grupie wiekowej dzieci potrafią już zrozumieć, czym jest niewiedza. Najstarsze dzieci nabyły już wiedzę, która pozwala im przypuszczać, że niektóre postaci, takie jak bogowie, posiadają (lub zakłada się, że posiadają) nadludzką wiedzę. Krótko mówiąc, to realizm jest najbardziej naturalny, a idea nadprzyrodzoności zostaje nabyta w toku uczenia się. Do tekstu..
Chwała dobroczyńcom
Jerzy Neuhoff (24-10-2011)
Dowiedziałem się kilka dni temu, że w szarpanych kryzysem Stanach Zjednoczonych 85 procent rodzin posiada własny domek, a jednocześnie 35 procent, a może nawet więcej, żyje poniżej urzędowej granicy ubóstwa. Prosty rachunek wskazuje, że co najmniej 20 procent żyjących w ubóstwie posiada własny dom. A skąd ten dom się wziął, ja się pytam? Do tekstu..
Viva Révolution? Viva Internet?
Monika Sadlok (23-10-2011)
Haktywizm, protesty online, to pojęcia bez których trudno wyobrazić sobie współcześnie jakąkolwiek rewolucję. O sile internetu świadczy determinacja jaką władze niektórych państw wkładają w możliwość kontroli dostępnych za jego pomocą informacji, możliwości błyskawicznej komunikacji. Do tekstu..
Przypadek to nie wszystko
Andrzej Koraszewski (23-10-2011)
Elliot Aronson należy do takich gigantów, którzy przez całe swoje życie zawodowe próbowali zmienić swoją dziedzinę (w tym przypadku psychologię społeczną) w naukę i chociaż rezultaty tych działań są dalekie od sukcesu, to bez wątpienia warto o nich poczytać. Do tekstu..
Homeopatyczna laska, czy kłoda?
Andrzej Gregosiewicz (22-10-2011)
Z dogmatów homeopatii wynika, że woda mająca "wstrząsający" kontakt z substancjami organicznymi nabywa leczniczych własności homeopatycznych. Niewykluczone więc, że laska marszałkowska stykając się z ręką fana (fanki) homeopatii (niewątpliwie substancją organiczną) również nabywa własności homeopatycznych podczas stukania nią o podłogę. Do tekstu..
Seks i Czerwona Królowa
Matt Ridley (22-10-2011)
Dla ssaków takich jak my, dziewicze narodziny nie są już opcją (pomijając jeden podejrzany przypadek). Jesteśmy skazani na seks, prawdopodobnie dlatego, że musimy ciągle przechytrzać krótko żyjące, szybko ewoluujące pasożyty. Do tekstu..
Pytania
Jerzy Neuhoff (21-10-2011)
Porządek świata, jego sens i możliwość zmiany, do niedawna jeszcze były problemami tylko elit, natomiast prosty lud nie miał czasu na filozofowanie, lecz domagał się jasnych i zrozumiałych odpowiedzi na równie jasne i proste pytania. Życie codzienne, pełne problemów materialnych, których przyczyny a więc i możliwości pomyślnego rozwiązania często leżały poza zakresem wyobraźni, chcąc nie chcąc, podsuwało im rozwiązania irracjonalne, ale za to łatwo zrozumiałe. Do tekstu..
Wymiana więźniów
Andrzej Korszewski (21-10-2011)
Porwany z posterunku granicznego Gilad Szalit spędził w niewoli pięć lat i niemal przez cały czas toczyły się negocjacje w sprawie jego uwolnienia. Hamas nie spieszył się do porozumienia próbując wytargować najwyższą możliwą cenę za swojego więźnia. Do tekstu..
Niewolnicy w Obronie Niewolnictwa
Anatol Ulman (20-10-2011)
Wszyscy wiedzą, że powieszenie, zwane nieprawidłowo i oszukańczo sejmowym, odbyło się kiedyś, w budynku parlamentu, podstępnie w nocy, ukradkiem, po złodziejsku. Niewolnik zakrada się, wymijając straże, zawiesza symbol podległości i obiekt natychmiast staje się chrześcijański. A przede wszystkim nie wolno go tknąć. Do tekstu..
Kościół przeciw zapłodnieniu in vitro
Zbigniew P. Szczęsny (20-10-2011)
Pierwsza zmiana stanowiska Kościoła na problem osobowości człowieka nastąpiła w XVI wieku i została przeprowadzona przez papieża Sykstusa V jako konsekwencja jego walki z rzymską prostytucją. W bulli Effraenatam papież obłożył ekskomuniką zarówno antykoncepcję jak i aborcję w każdym stadium ciąży. Do tekstu..
Prywatny Jezus
Jacek Tabisz (20-10-2011)
Oczyszczony, prywatny Jezus nabiera charakteru jeszcze bardziej mistycznego, niż Jezus katolicki, czy prawosławny. Jest to oczywista kontynuacja poczucia przynależności do jednoosobowej grupy chrześcijańskiej, która rzekomo zna ukrytą przed tak wieloma prawdę. Do tekstu..
Co jest dla mnie cudowne
Jerry Coyne (20-10-2011)
Przeczytaj jeszcze raz ostatnie zdanie książki O powstawaniu gatunków. Wiele jest w nim zawarte, a w tym myśl, że ewolucja trwa nadal. (Nawiasem mówiąc, to jest jedyny raz w całej książce, gdzie występuje słowo "ewoluować".) I dopiero kiedy zastanowisz się nad drogą z pyłu gwiezdnego do ewolucji, zdasz sobie sprawę z tego, jakie to wszystko zdumiewające. Do tekstu..
Markiz de Pombal i ojciec Malagrida - rozsądek w walce z ignorancją i fanatyzmem
Piotr Napierła (19-10-2011)
1 listopada 1755 roku, w dzień Wszystkich Świętych, Lizbona padła ofiarą trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera. Miało to miejsce o godzinie 9.40, gdy większość mieszkańców Lizbony uczestniczyła w porannej mszy. W ciągu 10 minut nastąpiły trzy najsilniejsze wstrząsy, a wywołana przez nie fala tsunami zalała wybrzeże, gdzie wielu schroniło się po ucieczce z centrum. Zniszczeniu uległo ok. 85% zabudowy miasta. Do tekstu..
Religia jest chorym i okrutnym żartem
Eric MacDonald (19-10-2011)
To jest rodzaj idiotyzmu, którym religia karmi tych, którzy dali się oszukać wiarą. "Poszedł do lepszego miejsca", mówią, "Jest teraz z Bogiem". "Z czasem się z nią spotkasz". A do tych, którzy z powodu strachu przed śmiercią opóźnili śmierć kochanej osoby, bez względu na cierpienia tej osoby, mówią: "No cóż, miałaś okazję spędzenia z nim więcej czasu i jestem pewien, że doceniał to, iż był otoczony taką miłością". Religia doprawdy jest chorym i okrutnym żartem! Do tekstu..
Fotowrażenia z III Marszu Ateistów i Agnostyków
Jacek Tabisz, Marek Łukaszewicz (18-10-2011)
Ledwie ulicami Krakowa przeszedł Marsz Ateistów, już klerykalna prasa ruszyła do ataku. Pijarzy na swojej stronie posunęli się do takiego kłamstewka: "Zaskoczeni obecnością na Rynku rozentuzjazmowanej Młodzieży Pijarskiej, śpiewającej piosenki religijne, ateiści stracili wiarę w sens swojej idei". Gazeta Wyborcza wpuściła na swoje łamy teologa, który z kolei okłamał czytelników, że: "ateiści zostali zatrzymani przez młodych katolików" i "zrezygnowani ateiści musieli opuścić Rynek". A jak było naprawdę? Do tekstu..
Mrzonki
Jerzy Neuhoff (18-10-2011)
Warto by może zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście całemu temu zamieszaniu, dość groźnemu, ale przecież nie będącemu końcem świata, winni są tylko bankierzy? W końcu ilu ich jest i dlaczego setki milionów ludzi idzie, niczym stado lemingów, na zatracenie. Czyżby bankierzy wszystkich krajów, byli aż tak głupi w swej chciwości, że gotowi są wszystkich utopić, i potem żyć w wyludnionym świecie? Do tekstu..
Ile jest dróg?
Andrzej Koraszewski (18-10-2011)
Prawica - lewica, kapitalizm - socjalizm, bieda - bogactwo. Artykuł Oli Hołubowicz prawdopodobnie doskonale odzwierciedla typ myślenia oparty na medialnych i socjologicznych dziełach o rzeczywistości społecznej, przed którym ostrzegał nas (ówczesnych studentów socjologii) pół wieku temu Stanisław Ossowski. Do tekstu..
Kościół w Polsce, czyli arogancki bogaty żebrak
Zbigniew P. Szczęsny (18-10-2011)
Kościół tymczasem zachowuje się w tej sytuacji jak bezczelny "bogaty żebrak", który zajeżdża pod gmach Sejmu limuzyną i wystawia pazerną rękę po kasę i przywileje, domagając się kolejnych kontrybucji i próbujący uciszyć każdego, kto śmiałby przeciw temu zaprotestować. Do tekstu..
Czy kapitalizm i katolicyzm idą w parze?
Ola Hołubowicz (17-10-2011)
Po Marszu Oburzonych w Polsce zawrzało. W prawicowych mediach maintreamowych i na blogach zirytowani autorzy krzyczą zgodnie: Odczepcie się od kapitalizmu. Tak jak Marek Magierowski z "Uważam Rze", większość ma do kapitalizmu podejście bardzo emocjonalne i dogmatyczne. Do tekstu..
Gaz przeciwko wiatrowi
Matt Ridley (17-10-2011)
Upieranie się przy polityce subsydiowanej energii odnawialnej pośrodku strasznej recesji, w czasach, kiedy olbrzymie rezerwy taniego gazu o niskiej zawartości węgla nagle stały się dostępne, jest tak perwersyjne, że graniczy z szaleństwem. Nie może tego wyjaśnić nic poza biurokratyczną inercją i walką o zyski. Do tekstu..
Nagroda dla Christophera Hitchensa
Richard Dawkins (17-10-2011)
Dzisiaj poproszono mnie, bym złożył hołd człowiekowi, którego imię będzie w historii naszego ruchu wymieniane obok imion Bertranda Russella, Roberta Ingersolla, Thomasa Paine'a, Davida Hume'a. Jest pisarzem i mówcą o niezrównanym stylu, dysponującym słownictwem i zasięgiem literackiej i historycznej wiedzy znacznie szerszym niż ktokolwiek inny spośród znanych mi osób. A mieszkam w Oxfordzie, jego i mojej alma mater. Do tekstu..
Ruch Oburzonych poszerza pole konfrontacji
Mirosław Woroniecki (16-10-2011)
Sobotnia demonstracja w Warszawie zgromadziła kilkaset głównie młodych osób, wśród których można było zobaczyć kilku nowych posłów m.in. z Ruchu Palikota, zielonych i SLD. Działacze Pracowniczej Demokracji korzystając z okazji rozprowadzali wydawane przez swoją organizację gazetki i broszury. Do tekstu..
Dzieci nie są urodzonymi wyznawcami – trzeba je tego nauczyć
Tom Rees (16-10-2011)
Jacqui Woolley z Uniwersytetu Teksaskiego postanowiła poczytać krótkie historyjki dzieciom w wieku 8, 10 i 12 lat, a także dorosłym. Tematem każdej historyjki było jakieś "trudno wytłumaczalne" wydarzenie. Dzieci bardzo rzadko przedstawiały w tej sytuacji wytłumaczenia, które odnosiły się do działania sił nadprzyrodzonych. Dorośli zaś chętnie z góry zakładali jakieś nadprzyrodzone wytłumaczenia. Do tekstu..
Mistycy - wyrzutki realnego świata
Radosław S. Czarnecki (16-10-2011)
Mistycyzm idzie bardzo często w parze z panteizmem. I są oba te nurty myśli teistyczno-filozoficznej bardzo często zwalczane, jako istotne zagrożenie ich pozycji, autorytetu, duchowych przewag i przede wszystkim - władzy duchowej, przez hierarchie wszelkich instytucji religijnych. Do tekstu..
Klauzula sumienia
Wojciech Szczęsny (15-10-2011)
Znam ideę klauzuli sumienia. Mogę zgodzić się z odmową wykonania zabiegu aborcji, przez niektórych traktowanej jak morderstwo, przez danego ginekologa (przy zachowaniu rzecz jasna obostrzeń ustawy to jest wskazaniu jednostki, która takowe dozwolone prawem zabiegi, wykonuje). Jednak sprzedaż leków, które legalnie zamierza używać klient apteki, to zupełnie inna kwestia. Do tekstu..
Czyja to wojna
Nayyer Khan (15-10-2011)
Pakistańskie media i politycy mówią dziś jednym głosem - uczestnicząc w Wojnie z Terrorem Pakistan walczy w cudzej wojnie. Walczy nie w swoim interesie lecz Stanów Zjednoczonych. Takie opinie wygłasza między innymi Imran Khan (popularny w Pakistanie polityk, były gracz w krykieta - przyp. tłum). Ostatnio pojawiła się pewna zmiana w tym trendzie. Intelektualiści uznawani za liberalnych i osobistości telewizyjne wyrażają przekonanie, że to, co wprawdzie rozpoczęło się jako wojna na rzecz USA, zmieniło się jednak w wojnę Pakistanu. Do tekstu..
Epitafium
Jerzy Neuhoff (15-10-2011)
Zmarł kolejny z moich kolegów. Atomy, do tej pory utrzymywane w posłuchu i porządku przez stale dopływającą z zewnątrz energię, tworzyły nie tylko złożone struktury przestrzenne, ale także osobowość i intelekt, rozpoczęły kolejny etap swego bytu i wędrówki przez wieczność. Do tekstu..
Bitwa o magię
Andrzej Koraszewski (15-10-2011)
Poezja odkrywania rzeczywistości, tej, którą możemy zobaczyć, usłyszeć, pomacać, i tej ukrytej, której najpierw się domyślamy na podstawie różnych przesłanek, potem tworzymy modele, eksperymentujemy, budujemy narzędzia, które pozwalają zajrzeć tam, gdzie nie sięgają nasze gołe zmysły, to nie są żadne teatralne sztuczki. Ta magia, to magia szukająca zrozumienia. Do tekstu..
Niegrzeczny staromałolat
Anatol Ulman (14-10-2011)
Hipoteza moja jest o tyle dla wielu ważna, że bohater, po prześwietnej klęsce wyborczej, wylazł na taboret za mównicą i ogłosił, iż zwycięży, że przeniesie Budapeszt nad Wisłę, cokolwiek niemiłego miałoby to znaczyć, oraz całej Sarmacji zapewni taki rozum, jaki pozyskała poważna część obywateli kresów wschodnio-południowych od Rydza i podległych wszechmogącemu ojcu biskupów. Do tekstu..
Normalka
Jerzy Neuhoff (14-10-2011)
Wszystko wskazuje na to, że metoda pomijania wzgardą niewygodnych faktów będzie nadal twórczo rozwijana. Jej odmianą są wszystkie teorie spiskowe. Im mniej faktów, tym spisek głębszy, tym ciemniejsze siły za nim stoją, i nie ważne czy chodzi o Jagona i Otella, spisek lekarzy, radiostację gliwicką czy 11 września. Do tekstu..
Cienkie szyje ateistów
Adam Karski (13-10-2011)
Zainfekowany umysł sam nie jest świadomy swojej choroby. Nie wie, że postrzega świat w sposób zniekształcony i tego, że jest wykorzystywany. Raczej jest skłonny myśleć, że to osoby wolne od infekcji są dziwne, czegoś im brakuje. Na dodatek złośliwy program jest tak zbudowany, że dąży do replikacji. Do tekstu..
Ostatni lot
Wiesław Jaszczyński (13-10-2011)
W najtrudniejszej fazie lotu prowadzono w kokpicie rozmowy nie przestrzegając odpowiednich procedur. Informacja rosyjskiego kontrolera lotów była jednoznaczna, że lotnisko w tym momencie nie nadaje się do lądowania. Brak rosyjskiego lidera na pokładzie został już skomentowany w poprzedniej książce tych autorów: Pan Prezydent nie życzył sobie rosyjskiego oficera na pokładzie jego samolotu. Do tekstu..
Nadzieja na państwo dla palestyńskich Arabów
opracował Andrzej Koraszewski (12-10-2011)
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział w ONZ, że "mieliśmy prawo ustanowienia państwa palestyńskiego od 1948 roku, ale warunki były trudne. Teraz otrzymamy nasze prawo od Narodów Zjednoczonych". Do tekstu..
Ruch Palikota – ruch sprzeciwu i protestu policzkuje klasę polityczną
Mirosław Woroniecki (12-10-2011)
Janusz Palikot - filozof, przedsiębiorca, polityk, a również wizjoner, prowokator i błazen. Przez jednych znienawidzony i wykluczony z grona osób godnych uczestniczenia w publicznym dyskursie, przez innych stawiany za wzór pracowitości i skuteczności prowadzącej do sukcesów w każdej dziedzinie, uwielbiany i gloryfikowany za odwagę i niezłomność w dążeniu do realizacji celów, jakie postawił przed sobą w politycznej karierze. Do tekstu..
Święto zmarłych bogów
Lucjan Ferus (12-10-2011)
Odnoszę nieodparte wrażenie, iż wierni prawie wszystkich religii pozbawieni są bardzo ważnego święta, mianowicie Święta Zmarłych Bogów (mogło by ono być 31.X. lub 3.XI). Może dawało by im ono coś do myślenia? A jest nad czym, pod warunkiem, iż dysponuje się odpowiednią wiedzą i potrafi się z niej wyciągnąć właściwe wnioski. Zresztą przekonajcie się sami. Do tekstu..
Homofobiczna obsesja religijnej prawicy
Piotr Napierała (11-10-2011)
Bardzo często spotykamy się z opinią, typu: "nie mam osobiście nic przeciwko gejom, ale jestem przeciwko przywilejom dla nich". Przywilej zakłada, że mają do niego prawo tylko nieliczni, podczas gdy homoseksualiści chcą tego samego co heteroseksualiści; a więc można być co najwyżej przeciwko równouprawnieniu gejów, a nie przywilejom dla nich. Do tekstu..
Co ścierpło Terlikowskiemu?
Andrzej Koraszewski (10-10-2011)
Salon24 twierdzi, że jedynym wygranym w tych wyborach jest Janusz Palikot. Gdyby to była prawda, byłoby to bardzo przykre. Mam nadzieję, że trochę wygraliśmy wszyscy. Chociaż, jak się dowiaduję, Terlikowskiemu coś ścierpło. Do tekstu..
Światło na końcu tunelu
Matt Ridley (10-10-2011)
Gospodarka świata jako całości nadal rośnie: skurczyła się o zaledwie 0,6 procenta w 2009 r. i powróciła do ponad 5 procent wzrostu w 2010 r., według Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ostatnie cztery lata były dla nas kiepskie, ale były to dobre lata dla Chińczyków, Hindusów, Brazylijczyków, nawet Afrykanów. Nigeria wzrastała o 9 procent rocznie. Do tekstu..
Czy samo-posiadamy siebie?
Patrycja Walter (10-10-2011)
Ideę samoposiadania siebie rozpropagował filozof John Locke w Dwu traktatach o rządzie (ściślej w drugim traktacie), gdzie poruszył problematykę praw własności jednostki. To nie Locke jednak był jej prekursorem. Forpocztą tej idei były bowiem teksty lewellerów w osobach: Johna Lilburne'a , Richarda Overtona , Williama Walwyma czy Algernona Sidney'a. Do tekstu..
Laicyzm rodowy
Jacek Tabisz (09-10-2011)
Gdy burzymy się na myśl o tym, że państwo mogłoby przeszkadzać rodzicom w światopoglądowym praniu mózgów ich pociech, burzymy się jednocześnie przeciwko prawom człowieka. Bronimy zaś idei swego rodzaju "laicyzmu rodowego", czy szerzej - demokracji rodowej, gdzie prawa przynależą do rodów, a nie jednostek ludzkich. Do tekstu..
Palestyna: sprawa czy państwo?
Amir Taheri (09-10-2011)
W najbliższych dniach oczekuje się, że Rada Bezpieczeństwa ONZ-u rozpocznie debatę o żądaniu Autonomii Palestyńskiej uznania jej za suwerenne państwo.Na pierwszy rzut oka sprawa jest prosta. Od stworzenia po drugiej wojnie światowej ONZ przyjął na swoich członków 150 państw. Nie ma powodu, dla którego żądanie palestyńskie miałoby stanowić problem. Do tekstu..
Generacja RPG, czyli czego uczą nas gry komputerowe
Mateusz Kukla (09-10-2011)
Szekspir powiedział kiedyś że cały świat jest sceną, a wszyscy ludzie aktorami. Parafrazując mistrza mogę chyba powiedzieć, że cały świat jest grą, a my wszyscy graczami. W życiu jak w grze mamy jakieś zadania do wykonania, ktoś czegoś od nas chce, wchodzimy w różne sojusze inne zrywamy, pogrywamy sobie z innymi lub gramy na ich emocjach, ewentualnie nerwach. Każdy próbuje ugrać coś dla siebie. Do tekstu..
Cisza
Andrzej Koraszewski (08-10-2011)
Umilkły jarmarczne ryki, cisza przynosi niewypowiedzianą ulgę. Z całej kampanii w uszach został mi tylko jeden slogan na szczęście całkowicie ponadpartyjny, a tym samym dozwolony również w godzinach ciszy. Slogan ukuty przez naszego czytelnika: po słupach do celu. Do tekstu..
Korzyści z czytania
Jerzy Neuhoff (08-10-2011)
Od pewnego czasu trwa w naszym kraju akcja "Cała Polska czyta dzieciom". Czy okaże się ona skuteczna i wzbudzi wygasającą w coraz szybszym tempie potrzebę czytania? Osobiście wątpię, w czym utwierdza mnie osobisty przykład wnuka, który odziedziczył wszystkie moje wady, za to żadnej zalety, co, mam nadzieję, pomoże mu w życiu. Do tekstu..
Teorie spiskowe są produktem mentalności naznaczonej arogancją i zaprzeczeniem
Abd Al-Hamid Al-Ansari (08-10-2011)
Kultura arogancji jest chorobą dziedziczną. Ludzie absorbują ją w dzieciństwie jako coś nie podlegającego kwestionowaniu; są zaprogramowani do myślenia w ten sposób. Jest to kultura, która dominuje kolektywną świadomość, idąc w poprzek podziałów politycznych i ideologicznych. Powoduje, że ludzie najeżają się na każdą zewnętrzną krytykę, czy dotyczy ona handlu ludzkim towarem, czy pogwałceń praw człowieka. Do tekstu..
Lifestylowe sacrum ateisty
Mariusz Agnosiewicz (07-10-2011)
Dwa miesiące temu zwróciła się do mnie Edyta Ochmańska z "lifestylowego" magazynu "Trendy - Art of Living" z pytaniem o sacrum i rozwój duchowy ateisty, na potrzeby przygotowywanego na ten temat tekstu. Nie jestem wrogiem duchowości ateistycznej, choć zdaję sobie sprawę, że za pojęciem tym czai się niemała czereda demonów uśpionego rozumu. Do tekstu..
Nowe media – nowa sfera publiczna?
Monika Sadlok (07-10-2011)
Kompetencje uczestników debaty publicznej prowadzonej w ramach nowych mediów wciąż bywają zbyt małe, czyniąc ich podatnymi na manipulację. O ile większość ludzi bez problemu odróżnia reklamy od informacji zamieszanych w prasie czy telewizji, o tyle z treściami zmieszczonymi w internecie jest inaczej. Im wyższy potencjał demokratyczny posiadają nowe media, tym częściej okazuje się technologią, która nie tylko umożliwia proces poszerzania współczesnej sfery publicznej, lecz także sprzyja pojawianiu się zjawisk i procesów negatywnych. Do tekstu..
Babok na króla Sarmacji!
Anatol Ulman (06-10-2011)
Obywatele demokratyczni, analfabetyczni, sfotygowani, skempowani, zrydzowani, zbiskupieni, wszechpolscy! Wybierzcie szlachetnego baboka! Będzie pięknie! Będziemy sobie po drogach prapolskich łazić w procesjach na bosaka. Łkać katastroficznie głosem wolnym wolność ubezpieczającym. Monumenty wytwarzać nieba sięgające. Berlin walić, Moskwę palić! Do tekstu..
Małpie metafory
Matt Ridley (06-10-2011)
Bez wątpienia analogie pomagają nam wiele rzeczy lepiej zrozumieć. Lubię odwoływać się do dzieł Szekspira tłumacząc jak mysz i człowiek mogą mieć w zasadzie te same geny, a jednak być tak bardzo różni. W swoich sztukach Szekspir posługuje się około 20 tysiącami słów, podobnie jak ssak ma 20 tysięcy genów. Różnica między dwiema sztukami Szekspira ukrywa się nie samym słownictwie, ale w porządku słów. Do tekstu..
Nigdy więcej haremów: historia muzułmańskiego i ex-muzułmańskiego feminizmu
Phyllis Chesler (06-10-2011)
Te feministki są systematycznie demonizowane jako "rasistki" i "islamofobki". Tak, także te, których kolor skóry jest brązowy, czarny lub oliwkowy; niektóre są nadal religijnymi muzułmankami, ale większość jest świecka - ateistki lub apostatki. A to są najgorsze przestępstwa według prawa szariatu. Do tekstu..
Londyn na rzecz świeckiej Europy - reportaż (05-10-2011)
17 września odbył się w Londynie Marsz na rzecz Świeckiej Europy. Fragment przemówienia Andrew Copsona, szefa Brytyjskiego Stowarzyszenia Humanistycznego: "Co tak naprawdę znaczy życie w wolnej, świeckiej demokracji? To znaczy, że jeżeli twoje przekonania religijne są przeciwko aborcji, na przykład, zgadnijcie co? Nie musisz wcale przeprowadzać aborcji! Jeśli twoje religijne poglądy zakazują ci gejowskiego małżeństwa - nie musisz wcale mieć takiego małżeństwa Do tekstu..
Powinniśmy dać wyraz swej niewierze
Marcel Tabor (05-10-2011)
Dziś w Tarnowie nuncjusz papieski poświęcił nową bibliotekę i czytelnię największego w Polsce i Europie Wyższego Seminarium Duchownego. Adaptacja kosztowała 8,5 mln zł, z czego aż 6 milionów to środki przyznane przez małopolski sejmik wojewódzki. Granda: instytucja prywatna "przyswoiła sobie" publiczne pieniądze, a mnie - oskubanego na ten cel podatnika nikt nawet o nic nie zapytał. Do tekstu..
Generalski pasztet z Pakistanu (05-10-2011)
W niedawnym wywiadzie generał broni (w stanie spoczynku) Hamid Gul, były szef pakistańskiej wojskowej służby wywiadowczej (ISI), twierdził, że nie leży w interesie Pakistanu branie udziału w wysiłkach USA na rzecz rozmów pokojowych z talibami. W 10 rocznicę zamachów z 11 września Gul udzielił wywiadu wychodzącej w Londynie gazecie "Al-Sharq Al-Awsat". Do tekstu..
Siła złego
Jerzy Neuhoff (05-10-2011)
Próby ulepszenia świata trwają, co, jak mówi piosenka 'widać, słychać', ale nie czuć, moim zdaniem - na szczęście, a jeśli już jakiś zapach im towarzyszy, to jest to niekiedy zapach kadzideł, w zasadzie dość atrakcyjny. Niektórym, jak mi się wydaje, milszy byłby jednak zapach stosów, a dlaczego tak sądzę, spróbuję wyjaśnić. Do tekstu..
Przyszłość religii i nie tylko
Andrzej Koraszewski (04-10-2011)
O przyszłości wnioskujemy na podstawie przeszłości, czyli z takich lub innych fusów dowolnie wyciągniętych z worka historii faktów i opinii. Równania z niezliczoną liczbą niewiadomych tracą status równań, ale w środowiskach postmodernistycznych twierdzenie to jest podważane. Do tekstu..
Żywa wiara ateisty
Adam Karski (03-10-2011)
Myślę, że nie ma sensu spierać się z wyznawcami różnych bogów, o to czy ateista jest naprawdę niewierzący. Może lepiej stwierdzić, że przynajmniej w części mają rację, ateiści są wierzący, lecz w odróżnieniu od ich wiary, wiara ateisty jest żywa. Może to skłoni przynajmniej niektórych do refleksji i dostąpią łaski samodzielnego myślenia. Do tekstu..
Deklaracja Dublińska i Ateistyczna Irlandia (03-10-2011)
Międzynarodowe Stowarzyszenie Organizacji Ateistycznych (Atheist Alliance International) wydało w czerwcu br. deklarację o miejscu religii w życiu publicznym i o świeckości państwa. Publikujemy tę Deklarację wraz z artykułem przewodniczącego organizacji Atheist Ireland, Michaela Nugenta. Do tekstu..
Przypadek zwany: Nergal
Radosław S. Czarnecki (02-10-2011)
Wolność i demokracja oznaczają przede wszystkim to co jeden z największych myślicieli europejskiej tradycji intelektualnej, E.Kant raczył zauważyć: " Nikt nie może mnie zmusić, abym był szczęśliwym na jego sposób". Mądra i zapomniana dziś w naszym kraju - jak widać - to dewiza. Do tekstu..
Nie taki diabeł straszny
Wojciech Terlecki (02-10-2011)
Istnieniu zła nie da się zaprzeczyć, trudniej udowodnić istnienie Złego. Dla kreatywnego ludzkiego umysłu nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Można znowu użyć podstawowego narzędzie wywodu teologicznego - dowodu pośredniego. Bóg istnieje, ponieważ istnieje świat, który stworzył i odwrotnie. Wobec tego szatan istnieje, ponieważ istnieje zło. Do tekstu..
Banda czworga i Palikot w chocholim tańcu po wyborach
Mirosław Woroniecki (01-10-2011)
W mojej ocenie ruch nie stał się jednak populistycznym protestem miejskiej klasy średniej i młodzieży przeciwko "bandzie czworga" tak z uwagi na mierny przekaz intelektualny jak i brak wrażliwości na problemy ekonomiczne ubożejącej części społeczeństwa oraz niechęć do zmiany swojego wizerunku. Co będzie po wyborach, gdy przyjdzie realizować program ? Niedługo się dowiemy. Do tekstu..
Homeopatyczny serwis wyborczy 2011. Podsumowanie kadencji paranienormalnych
Andrzej Gregosiewicz (01-10-2011)
Apel do wyborców, którzy uważają, że Ministerstwo Zdrowia oraz parlamentarne komisje zdrowia skompromitowały i ośmieszyły polską medycynę akceptując poniższe majaczenia: "Leki" zawierające najmniejszą ilość NICZEGO, jako NAJMOCNIEJSZE, powinny być dostępne jedynie na receptę i stosowane - zgodnie z rozporządzeniem minister Ewy Kopacz - w POWAŻNYCH, PRZEWLEKŁYCH CHOROBACH. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365