Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.970.950 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 280 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nagminną słabością przekonań pozanaukowych jest jawna dysproporcja między stopniem ich uzasadnienia a stopniem pewności, z jaką są żywione.
Przegląd wyników wyszukiwania

W kwestii uchodźców bez emocji
Mariusz Agnosiewicz (31-08-2015)
Obecnie jesteśmy świadkami wielkiej geopolitycznej zmiany energetycznej, w ramach której do Bliski Wschód przejmuje od Rosji pałeczkę największego światowego dilera gazu. Konkretnie Iran będzie nr 1. I stąd pewnie deal z amerykańsko-irański. Kolejne wielkie złoża gazu odnaleziono w 2011 na wodach przybrzeżnych Syrii, Libanu oraz Palestyny. Zaraz potem w Libanie rozpoczęły się masowe protesty na rzecz sekularyzacji oraz kilkuletnia destabilizacja kraju. Podobnie w Syrii, zaraz po ujawnieniu zasobów gazu, rozpoczęło się obalanie złego reżimu. Dla globalnych spekulantów energetycznych bardzo korzystne jest zdewastowanie Syrii i Libanu. W sprawie uchodźców Zachód nie jest humanitarny, gdyż nigdy nie był. Gdyby nie było to w jego interesie zostawiłby miliony na śmierć, jak już wielokrotnie bywało. Tyle że taki a nie inny scenariusz jest po prostu dla Zachodu korzystny. Do tekstu..
Równość jako determinanta wolności w myśli politycznej Hobhouse’a
Mirosław Woroniecki (31-08-2015)
Wychodząc z przekonania o społecznej i indywidualnej podstawie bogactwa Hobhouse wskazuje, że poprzez nadużycia, nieprawości i niegodziwość rządów dopuszczono do przejęcia bogactw należących do społeczeństwa przez właścicieli prywatnych, a wadliwa organizacja ekonomii doprowadza do przejęcia przez nielicznych wielkich zasobów finansowych wynikających ze spekulacji i operacji gospodarczych o wyraźnej antyspołecznej tendencji. Przyczyną nierówności ekonomicznych jest także, spowodowane niejednoznacznie sprecyzowanymi prawami jak i polityką rządów tolerującą powstawanie monopoli, przejmowanie przez prywatne osoby zysków z usług municypalnych. Nieskrępowany indywidualizm prowadzi do wyczerpania narodowych zasobów, pozbawia społeczeństwo udziału w owocach rozwoju gospodarki i jest przyczyną jednostronnej i niesprawiedliwej dystrybucji bogactwa. Do tekstu..
Referendum: czy JOW to dobry pomysł? Najczęstsze wątpliwości
Piotr Dymiński (29-08-2015)
Polemika z najczęstszymi argumentami partiokratów: 1. "A bo w Senacie..." 2. "A bo UKIP w Anglii dostał za mało..." ("zmarnowane głosy"). 3. "A bo się zabetonuje..." ("zmarnowane głosy"). 4. "A co w razie śmierci posła? Trzeba powtarzać wybory?!" 5. "Panie, w Anglii już nikt tego nie chce!" 6. "Gangsterzy i kasa będzie decydować i tyle!" 7. "Szkoda małych partii, niech by też były w sejmie" ("zmarnowane głosy"). 8. "A bo 80% może być przeciw komuś, a on i tak wejdzie..." ("zmarnowane głosy"). 9. "To niedemokratyczne!" ("zmarnowane głosy"). 10. "Będą nam granicami okręgów mieszać!" 11. "Pier*ole! Przez JOW spadnie poziom debaty publicznej!" 12. "Jak wyłonić rząd z 460 różnych posłów?!" Do tekstu..
Na referendum idę, ale...
Marcin Bębenek (28-08-2015)
Chciałbym jednego dużego referendum w którym obywatele musieliby w końcu pogłówkować nad czymś więcej niż tylko nad partyjnymi szyldami, które nieustannie wtłaczają im do głowy media. Chciałbym całą paletę pytań, od konkretnego systemu politycznego, przez 6-latków, religię w szkołach, związki homoseksualne, finansowanie in vitro z budżetu obywateli, fundusz kościelny, przywileje posłów/senatorów, karę śmierci, likwidację Senatu itd. itp. Tylko konkrety i pytanie jednoznaczne, tak żeby możliwie najwięcej osób miało interes, żeby pójść się wypowiedzieć. Do tekstu..
Wziąść Pawłowicz, zermatyzm i inne boje polszczyźniane
Mariusz Agnosiewicz (27-08-2015)
Posłanka Pawłowicz strzeliła byka pisząc "wziąść", lecz zamiast przyznać się do błędu zaatakowała "lewacką gramatykę" idącą na skróty. Wyborcza z "wziąść" Pawłowicz zrobiła temat, choć jakiś czas temu redakcja sama broniła wersji "wziąść" jako Mickiewiczowskiej. W istocie wielcy polscy poeci pisali "wziąść" i dzisiejsi poloniści mają z tym zagwozdkę. Polszczyzna to ciekawy język. Nieoczywisty, nielogiczny i nieintuicyjny - jak mechanika kwantowa językoznawstwa. Jego oś stanowią nie reguły, lecz wyjątki od reguł. Stąd popularna jest na zachodzie teza: "Polish - the hardest language to learn in the world". Nie będę bronił tej tezy, lecz chciałbym pokazać dlaczego "gramatyczny nazizm" jest tak trudny na polskim gruncie, i co z tego wynika Do tekstu..
Postępowy obóz pracy
Mariusz Agnosiewicz (25-08-2015)
Dlaczego rząd podniósł wiek emerytalny do 67 lat? Jest to bezpośrednim następstwem włączenia się Polski w ratowanie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy strefy euro, choć Polska nie jest jej członkiem. 18 kwietnia 2012 MFW ogłosiło na swojej stronie komunikat, że Polska hojnie zaoferowała 25 mld zł dla MFW. Polska zaoferowała więcej aniżeli Dania. Tymczasem w maju 2012 Sejm uchwalił podniesienie wieku emerytalnego, które wedle wyliczenia Rzeczpospolitej oznacza "zaoszczędzenie" przez budżet niemal dokładnie takiej właśnie kwoty! Do tekstu..
Wolontariuszka pułku Azow czyli wojna informacyjna
Mariusz Agnosiewicz (24-08-2015)
Jeśli chcemy zrozumieć skąd w Ukraińcach są nastroje antypolskie, pomyślmy o polskich nastrojach germanofobicznych i rusofobicznych: obawiamy się podboju, podporządkowania, eksploatacji. Jest to naturalne i zrozumiałe. Dlatego tylko silna i niezależna Polska ma szanse na prawdziwie partnerskie relacje z Niemcami i Rosją. Podobnie jest z naszymi relacjami z Litwą i Ukrainą. Ukraina słaba to Ukraina skłonna do polonofobii. Mocnymi jej źródłami jest warszawska pseudoelitka, która zatrudnia Ukrainki traktując je z wyższością. Znamy Ukrainki, które sprzątają na salonach naszych mediów i nie są one niestety zbyt propolskie, choć przyjeżdżają tu bo muszą, tak jak Polacy z prowincji zostali wypchani do Anglii. Pamiętacie zapewne wulgarne żarty Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego o "ich" Ukrainkach. Oni ujawnili tylko co się na tych salonikach mówi. Do tekstu..
Parawaning zastąpił sandałoskarpeting
Mariusz Agnosiewicz (24-08-2015)
Spójrzcie na ten obciachowy parawaning połączony z wieśniackim namiotingiem. Która to część polskiego wybrzeża? Tak wyglądają plaże West Wittering (West Sussex) oraz Woolacombe (Devon). Jak komentują brytyjskie media taki "parawaning"? To jest fajne, chcą korzystać ze słońca i chronić się od wiatru, fajnie bo zarobią producenci parawanów itd. Kiedy w tym roku taki sam widok pojawił się nad polskim Bałtykiem, szczekaczki medialne w krzyk: Polactwo na plaży! Obciach, siara, kompromitacja, korpoplażowanie, Janusze! Itd etc. Akurat w tym roku skończył się motyw skarpetek w sandałach, gdyż światowe agencje mody wykreowały to na trend, więc nie bardzo się to już nadaje na temat brechtu medialnego. Mamy oto parawaning. Do tekstu..
Infojabol
Mariusz Agnosiewicz (23-08-2015)
Wiadomości TVN24: - drugi dzień z rzędu wałkują temat łatwego przekrętu kredytowego na niezbornego umysłowo dziadka; - zraniono dwie osoby w pociągu we Francji; - relacja z wystawy broni; - kupujcie LOTTO, bo dziś kumulacja, za wygraną można kupić 1/2 składu Pendolino! Są to czyste toksyny oraz śmieci informacyjne, programujące kalekie mentalnie społeczeństwo. Czy na Zielonej Wyspie sam syf społeczny? Kradną, mordują siekierami, przygotowują się do wojny i modlą o wygraną w totka? Czy nie zbudowano żadnego nowoczesnego zakładu produkcyjnego, czy w żadnym z 915 miast polskich nie odbywa się dziś żadne ciekawe wydarzenie kulturalne, czy w żadnej ze 103 tys. miejscowości w Polsce nie było spektakularnych przypadków odwagi, pomocy, kreatywności? Było ich mnóstwo! Do tekstu..
Naturalne wyjaśnienie "cudu gospodarczego" powojennych Niemiec
Mariusz Agnosiewicz (22-08-2015)
Za pomocą tzw. cudu gospodarczego tłumaczy się fakt, że Niemcy, które przegrały wojnę są dziś najsilniejszą gospodarką. Cuda nie istnieją, z pewnością nie w gospodarce. Głosiciele cudów opowiadają o tym, że zbawcza miała być pomoc w ramach Planu Marshalla, choć Niemcy więcej oddały w ramach reparacji niż dostały. Wyznawcy innego kościoła głoszą, że sprawcą cudu był Erhard, który wprowadził silny liberalizm. Problem w tym, że przed wojną Niemcy były najsilniejszym krajem Europy w oparciu o dokładnie przeciwną politykę gospodarczą. Może zatem Niemcy są sami w sobie cudowni? I to jest nieprawda. W XIX w. Anglicy bardziej nad nimi górowali niż dziś Niemcy nad Polakami, uważając ich za skazanych na biedę tępaków niezdolnych do współpracy. Oto naturalne wyjaśnienie gospodarczych "cudów" Do tekstu..
Czy jestem dziennikarzem, rozważania bloggerki
Katarzyna Nowak (19-08-2015)
Nie bez kozery media nazywa się dziś czwartą władzą, a samych dziennikarzy "inżynierami dusz" (prof. Jacek Sobczak). W końcu jak mało kto kształtują opinię społeczną, nieraz manipulując widzem czy czytelnikiem w sposób nadzwyczaj sprawny i pozornie niezauważalny. W obliczu coraz prężniej rozwijających się mediów oraz powstawania nowych środków przekazu, chociażby internetowego, pytanie o to, kogo można uznać za dziennikarza, rodzi coraz więcej problemów, zwłaszcza praktycznych. Do tekstu..
Abraham Lincoln i jego droga do zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych
Bartłomiej Gajek (17-08-2015)
Sprowadzanie Murzynów do Stanów Zjednoczonych rozpoczęte w 1619 roku, najbardziej rozwinęło się w wieku XVII. Wtedy to niewolnictwo stało się formą własności. Około roku 1800 liczba Murzynów wynosiła 1 mln. Do 1804 roku, większość stanów północnych zniosła niewolnictwo, stwarzając podstawy do ich emancypacji. Do połowy wieku XIX, liczba Murzynów na uprzemysłowionej Północy spadła z 3.4%, do 1.2%, z kolei na plantatorskim Południu, liczba ta utrzymywała się na tym samym poziomie - 34%. Na początku wieku ujawniały się nastroje antyniewolnicze, zwłaszcza w Maryland i Wirginii, czyli w stanach pogranicznych. Masowo uwalniano niewolników. Trwało to do czasu wynalezienia tzw. odziaraniacza bawełny, który pozwalał na łatwe oddzielanie włókien bawełny od jej nasion. Wpłynęło to na znaczne obniżenie kosztów produkcji bawełny, w związku czym jej uprawa przy pomocy pracy niewolniczej stała się bardziej opłacalna. Do tekstu..
Jak przegraliśmy z maszynami
Mariusz Sobkowiak (17-08-2015)
W 1997 rok miała miejsce niezwykła bitwa. Ludzie starli się z maszynami. Rasę ludzką reprezentował Garri Kasparow, ważący 80 kg, Rosjanin, korzystający z ok. 100 mld neuronów a po stronie maszyn stał Deep Blue, system komputerowy zamknięty w dwóch czarnych szafach ważących w sumie 1,4 t i wyposażony w 32 węzły po 8 procesorów każdy. Do tekstu..
Mapa skrajnego ubóstwa w Polsce i postindustrialne mity
Mariusz Agnosiewicz (15-08-2015)
W ciągu ostatnich 5 lat zasięg skrajnego ubóstwa w Polsce powiększył się o 600 tys. osób. Na tle kraju wyróżnia się województwo śląskie, gdzie jest najmniej biedy, gdyż najwięcej jest tam przemysłu i zorganizowania pracowniczego. Przemysłowe serce Polski najlepiej się rozwija, będąc po wielokroć naj (nawet w liczbie klubów żeglarskich!). W sąsiednim województwie świętokrzyskim wojewoda rzucił hasło "precz z fabrykami!", zbudował największą w kraju galerię handlową. W efekcie świętokrzyskie jako jedyne w kraju popadło w recesję gospodarczą i zostało wicemiszczem Polski skrajnego ubóstwa Do tekstu..
Bankierzy na kolei
Mariusz Agnosiewicz (14-08-2015)
PKP Intercity w ostatnich latach kupiło 60 ezt (20 Pendolino Alstomu, 20 Flirtów Stadlera i 20 Dartów Pesy) wartych 5,5 mld zł. Stwarza to ryzyko przeinwestowania, gdyż zakupy te stworzyły ogromne zadłużenie spółki, która od 2008 r. jest deficytowa. Wedle zapowiedzi zarządu IC miało wyjść na zero w ubiegłym roku. Wyszła strata 54 mln zł. Tyle że jest to niewielka część realnego deficytu. W ciągu ostatnich pięciu lat IC straciło 50% pasażerów, w tym samym czasie dotacja wzrosła o 100%. W tym roku budżet państwa dokłada do IC już pół miliarda zł. Obecnie na czele IC stoi bankier, który zdobywał szlify w J.P. Morgan oraz Merrill Lynch. A gdyby tak na czele przedsiębiorstw państwowych zacząć stawiać ludzi, których celem byłoby umacnianie wspólnej własności a nie jej sprzedaż? Do tekstu..
Papa Tata
Mariusz Agnosiewicz (12-08-2015)
W mediach lament, że Jaguar będzie na Słowacji a nie w Polsce. I dobrze! Dość absurdalnego subwencjonowania koncernów. Polska ma prawie najniższy udział płac w PKB w całej Unii. Słowacja jest na samym dnie - to tam powinna być ta fabryka. Państwo polskie od lat finansuje z publicznych pieniędzy działalność koncernów w Polsce. Dell jak wchodził do Polski to obiecywał 12 tys. miejsc pracy. Dostał na to kilkaset milionów subwencji. Stworzył 1,5 tys. niskopłatnej pracy. Wtedy "wygraliśmy" ze Słowakami. W czasie kiedy państwo wykłada lekką ręką 500 mln zł na zagraniczną motoryzację, polska Syrenka usiłuje się reaktywować ze wsparciem w wysokości 5 mln zł. Przez całą transformację nasze państwo daje o wiele większe subwencje na stworzenie jednego miejsca pracy w zagranicznych koncernach aniżeli w polskich firmach! Do tekstu..
Świadomość – co to u licha jest?
Jarosław Szczepanik (07-08-2015)
A może świadomość to tylko symulacje? A może w trakcie ewolucji gatunków posiadających mózg wytworzył się mechanizm procesu pseudo-decyzyjnego i 3. symulacji: symulacja stanu organizmu - symulacja, która obrazuje stan organizmu; symulacja otaczającej organizm rzeczywistości (świadomość rzeczywistości) - symulacja, która obrazuje stan otaczającej rzeczywistości; symulacja procesu pseudo-decyzyjnego (jaźń) - symulacja, która ciągle "obrazuje" proces podejmowania pseudo-decyzji. Dlaczego ewolucja wytworzyła coś co zniekształca rzeczywistość? Do tekstu..
Should doctors help you die? For and against Death with Dignity Act
Justyna Ciesielska (07-08-2015)
Throughout the years the Death with Dignity Act has been debated across the United States, especially in the states where it has not been legalized. Adamant opponents of the law would claim that it is morally wrong for doctors to allow patiens to die prematurely. Additionally, good palliative care might reduce the need of terminally ill patients to use the Death with Dignity Act. As a result, patients might experience mental revelations in their life. Although this kind of logic cannot be denied, it fails to take into consideration all patients' needs and beliefs. Do tekstu..
W hołdzie pamięci ofiar Hiroszimy i Nagasaki
Ziemowit Ciuraj (07-08-2015)
Uwagę naszą w tym przypadku zajmuje przerażająca efektywność zagłady. Obie postawy - tę usprawiedliwiającą użycie broni atomowej jak i ją całkowicie potępiającą uważam za poglądy omijające sedno zagadnienia i prowadzące na manowce niekończących się dyskusji, w których z samej natury problemu żadne konkluzje nie są możliwe. W pierwszym przypadku mój pogląd wychodzi z założenia, że wszelka relatywizacja zła poprzez usprawiedliwianie go innym złem jest bardzo niebezpieczną retoryką, która łatwo może posłużyć do eskalowania przemocy i usprawiedliwiania wszelkich działań gwałcących elementarne, humanistyczne wartości nakazujące szacunek do człowieka niezależnie od tego, po której wojującej stronie się znajduje i może prowadzić (i rzeczywiście prowadzi) do zniesienia wszelkich zwyczajowych czy pisanych praw wojny. Do tekstu..
Kim są nowi ministrowie (07-08-2015)
Nowy prezydent Andrzej Duda powołał gabinet nowych ministrów: Małgorzata Sadurska - Szef Kancelarii Prezydenta, Paweł Soloch - Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Adam Kwiatkowski - szef Gabinetu Prezydenta RP, Maciej Łopiński - Sekretarz Stanu, szef zespołu doradców, Krzysztof Szczerski - Sekretarza Stanu ds. zagranicznych. Kim są nowi ministrowie? Do tekstu..
Luxtorpeda, Pendolino i polska myśl techniczna
Mariusz Agnosiewicz (06-08-2015)
Menedżer kolejowy od Leszka Balcerowicza pochwalił się, że dzięki Pendolino udało się poskracać o połowę czasy dojazdów. Do Gdańska skrócono z 6 do 3 godz. Tyle że wcześniej wydłużono je z 3 do 6 godz. Dzięki Pendolino udało się przywrócić szybkość podróży z okresu PRL. Trawestując można powiedzieć, że transformacja dzielnie rozwiązuje problemy, które sama wcześniej stworzyła. Rozwiązuje je niestety za grube miliardy. Pendolino póki co nie wszędzie dorównuje dawnym czasom, gdyż na trasie Warszawa-Katowice Pendolino wciąż nie może dorównać EC Sobieski z 2005 ciągniętemu przez lokomotywę Pafawag, zaprojektowaną specjalnie pod CMK. Silniki do niej robił Dolmel - dziś firma ta nazywa się Alstom Power. Na początku lat 90 pracowano w Polsce nad szybkimi pociągami, lecz przerwała to prywatyzacja. Zbudowane w Polsce w 1996 pociągi o prędkości 220 km/h wywieziono do Włoch. Koncerny na kilkanaście lat zatrzymały rozwój polskiej myśli technicznej. Do tekstu..
Demokracja polska - awangardowa idea Polski Walczącej
Mariusz Agnosiewicz (04-08-2015)
Polska Walcząca czyli Polskie Państwo Podziemne stworzyło największe podziemne struktury instytucjonalne w okupowanej Europie. Jej podziemny "parlament" - Rada Jedności Narodowej wypracował najlepszą w XX wieku koncepcję przebudowy Polski. Była ona bowiem konsensusem pomiędzy narodowcami, socjalistami i ludowcami. PW chciała Polski wolnej od dyktatu sanacyjnego czy ludowego, uznając, że najgłębszą polską tradycją polityczną jest ideał demokracji i wolności. Celem państwa ma być upowszechnienie własności w społeczeństwie a nie przejmowanie własności (Wschód) czy stanie na straży wykształconego "naturalnie" podziału (Zachód). Polska Walcząca proponowała też alternatywny ład świata: wolny od imperializmu, kolonializmu, neokolonializmu, koncernów, wyzysku słabszych przez silniejszych. Do tekstu..
Ustalanie zamiaru zabójstwa w procesie karnym
Andrzej Lebiedowicz (03-08-2015)
Truizmem jest stwierdzenie, iż nie ma dwóch identycznych spraw, każde śledztwo ma inną etiologię, motyw, przebieg i skutki. Niejednokrotnie sami sędziowie mają jednak problem z oceną danego przypadku. Najwięcej kłopotów sprawia ustalenie zamiaru, tego co sprawca chciał osiągnąć, jaki miał zamysł, jaka myśl (pojecie niewymierne, nieuchwytne) towarzyszyła jego działaniom, czy rzeczywiście świadomie i rozmyślnie w klasycznej postaci chciał pozbawić pokrzywdzonego życia, czy tylko chciał mu wyrządzić ciężki uszczerbek na zdrowiu, zaś śmiertelnego skutku swych poczynań nie obejmował swoją świadomością. Na gruncie orzecznictwa sądowego Sądów Apelacyjnych oraz Sądu Najwyższego, jak też na płaszczyźnie doktryny powstało wiele interesujących poglądów, wskazówek zasługujących na ich zaprezentowanie. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365