Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.913.630 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiara prowadzi do poróżnienia człowieka z immanencją, a więc z nim samym, ateizm godzi go z ziemią, synonimem życia.
Przegląd wyników wyszukiwania

Biblia źródłem moralności? Żartujesz sobie!
Jerry A. Coyne (30-06-2012)
Fakt, że zarówno Żydzi, jak chrześcijanie ignorują pewne nakazy Boga lub Jezusa, ale skrupulatnie przestrzegają innych, jest absolutnym dowodem na to, że ludzie wybierają sobie moralność nie na podstawie jej boskiego źródła, ale dlatego, że zgadza się z moralnością wewnętrzną, którą czerpią z innych źródeł. Do tekstu..
Królestwo Islamskie
Amil Imani (30-06-2012)
Historia dokumentuje kluczową rolę małych grup, nawet jednostek, w doprowadzaniu do ważnych zdarzeń. Energiczna, wojująca mniejszość często wywołuje ruchy i zmienia kurs zdarzeń. A mniejszość muzułmańska, wojujący i silnie motywowani żołnierze Allaha, maszerują, by wszelkimi środkami pokonać niewiernych i ustanowić "Kalifat" - Królestwo Islamskie. Do tekstu..
Obrona przegranej sprawy
Jerzy Neuhoff (29-06-2012)
W dużym uproszczeniu, można powiedzieć, że każde społeczeństwo, ma taki system, na jaki zasługuje, jakiego oczekuje. Przecież nie są jakąś rzadkością fatalne samooceny, nie tylko wśród robotników, kult nieudacznictwa, czarnowidztwo, stwierdzenia, że albo nie potrafimy, albo nie chcemy, że coś, oczywiście negatywnego 'to tylko może być u nas' połączone z żądaniem coraz ostrzejszych kar. Do tekstu..
Wpływ podniecenia seksualnego na podejmowanie decyzji
Damian Palus (29-06-2012)
Można przypuszczać, że emocje i silne potrzeby zmienią nasz sposób zachowania. Inaczej będziemy zachowywać się w codziennych sytuacjach, gdy jesteśmy spokojni i nie targają nami żadne popędy, a inaczej, gdy wpadniemy w złość, czy euforię. Jeżeli wiemy, że nasze zachowanie ulegnie zmianie, to być może uda nam się je przewidzieć? Otóż niekoniecznie. Rozpatrzmy jak wygląda ta kwestia, gdy jesteśmy pobudzeni seksualnie. Do tekstu..
Przełom: apostazja pojawiła się w statystykach wyznaniowych!
Mariusz Agnosiewicz (28-06-2012)
ISKK po raz pierwszy w swojej historii podał liczbę dokonanych aktów apostazji (dla 2010), w której jak się okazuje przodują Warszawa i Kraków. Podana liczba apostazji ma znaczenie przełomowe, gdyż po raz pierwszy pojawiła się możliwość ujmowania liczbowego formalnego opuszczania Kościoła oraz korygowania podawanej liczby katolików, która od lat jest liczbą mistyczną a nie realną Do tekstu..
Klauzula sfanatyzowanego sumienia
Andrzej Koraszewski (28-06-2012)
Demokracja parlamentarna ogranicza swobodę działań ludzi kierujących się fanatycznym sumieniem (religijnym czy ideologicznym) i kiedy ci ludzie naruszają prawo, muszą być karani z całą surowością prawa. Odwołanie do boga nie może przekreślać tego prawa, które wierzący w różnych bogów i niewierzący w żadnego boga parlamentarnie uchwalają, by nikt nie biegał po ulicach z nożem w dłoni, wrzeszcząc, że mu bóg właśnie nakazał poderżnięcie gardła własnej córce. Do tekstu..
David Hume. Religia jako zatruwacz dnia codziennego
Piotr Napirała (28-06-2012)
Istnieje stałe napięcie między wiarą a religią. Wiara wierzącego zmienia się każdego dnia. Czasem zanika, czasem jest silna, czasem odnosi się rzeczywiście do kosmosu, a czasem do tego co mówią sąsiedzi i rodzina. Czasem wiara jest wyuczona, a czasem refleksyjna. Jedyny problem społeczny związany z nią polega na tym, że wierzący gloryfikują pewne wartości, które często mało mają wspólnego z godnością i wolnością innych ludzi. Do tekstu..
List otwarty do Alice Walker
Denis MacEoin (27-06-2012)
Mamy jedną rzecz wspólną, a jest nią siła wyobraźni. Potrzeba wyobraźni, żeby spojrzeć poza dogmaty obu stron w tego rodzaju sporze. I to właśnie chciałbym, by Pani zrobiła, by użyła Pani wyobraźni, żeby wyjść poza niezliczone kłamstwa i zaciemnianie prawdy, które oślepiły ludzi. Do tekstu..
Cywilizacja zachodnia upadnie, jeśli nie staniemy w jej obronie
Barry Rubin (27-06-2012)
Sprawiedliwe traktowanie nie oznacza specjalnych przywilejów. Znaczy to, że ludzie nie dostają specjalnych, płatnych urlopów na pielgrzymki religijne ( mogą do tego celu użyć normalnych świąt i urlopów); państwo nie płaci za budowę pomieszczeń religijnych (to znaczy tam, gdzie ludzie mogą pójść, gdzie chcą, co innego np. kaplica w więzieniu); ludzie nie mają prawa do zachowania pracy i jednocześnie nie wypełniania swoich obowiązków (ponieważ człowiek może podjąć inną pracę); i nie ma prawa religijnego pozwalającego na odrzucenie reguł demokratycznych instytucji państwowych. Do tekstu..
Polski fenomen: pełzająca agonia homeopatii
Mariusz Agnosiewicz (26-06-2012)
Wiele i słusznie narzeka się na irracjonalizm w Polsce, ale w jednej kwestii wyróżniamy się bardzo pozytywnie na tle średniej europejskiej: to właśnie u nas od lat postępuje systematyczna zapaść homeopatii. Pomimo wytaczanych procesów przeciwko krytykom homeopatii, pomimo znacznego wsparcia polskich władz, zapaść jedynie się pogłębia i zdaje się sugerować stan agonalny. Jesteśmy na dobrej drodze do tego, by homeopatia stała się całkowitym marginesem społecznym, niewartym uwagi. Do tekstu..
Sekretarz Rady Prawnej Episkopatu: apostazja to formalne wystąpienie z Kościoła
Mariusz Agnosiewicz (26-06-2012)
Na pytanie skierowane do Episkopatu o apostazję, odpowiedzi udzielił Sekretarz Rady Prawnej Episkopatu, który wyjaśnił, że apostazję rozumieją jako formalne opuszczenie Kościoła (administracyjne wypisanie), lecz przy zachowaniu członkostwa mistycznego w Kościele. Porównał to do wyrzeczenia się rodziców: Kościół uważa, że na mocy chrztu, staje się Świętą Matką każdego ochrzczonego i nie można tego zamazać, lecz formalnie nie jesteśmy już jedną Rodziną, gdyż więzy zostały zerwane. Do tekstu..
Ewolucja to już nie to samo, co kiedyś
Matt Ridley (26-06-2012)
Jako gatunek ewoluujemy w kierunku większej (indywidualnej raczej niż rasowej) genetycznej różnorodności. Ale to nie o to chodzi większości osób, kiedy pytają, czy ewolucja się zatrzymała. Głównie wydają się mieć na myśli pytanie: "Czy ludzki mózg przestał się powiększać?" Jeśli chodzi o proces, który zabiera miliony lat, każda odpowiedź dotycząca określonego momentu czasowego jest praktycznie bez sensu. Mimo to, krótka mówiąc, prawdopodobnie "tak". Do tekstu..
Nietoperz z niewiarygodnie długim językiem
Jerry A. Coyne (25-06-2012)
Nieczęsto znajduje się nowe gatunki ssaków, ale jeśli już, to są duże szanse, iż będzie to nietoperz. Nietoperze są zwierzętami skrytymi, nocnymi i licznymi. Z ponad 1200 gatunkami w rzędzie Chiroptera, reprezentują 20% wszystkich gatunków ssaków (czerwony kolor na wykresie poniżej); jedynym większym rzędem są gryzonie. Do tekstu..
Dobre pytania
Jerzy Neuhoff (25-06-2012)
Dowiadujemy się, że 'zasady teorii kwantów odnoszą się tylko do reguł przekazu informacji pomiędzy duchami skończonymi a duchem nieskończonym. Nie dotyczą one samej natury (istoty) substancji duchowych, które są niepoznawalne metodami fizycznymi. Zbiór duchów skończonych sądzi, że znajduje się w jednej przestrzeni tworzącej wszechświat. Do tekstu..
Nie-etykalni
Alicja Jurasińska, Klaudia Marzec (24-06-2012)
Jesteśmy tegorocznymi maturzystkami. Problemów, które niesie ze sobą próba wywalczenia lekcji etyki doświadczyłyśmy na własnej skórze. Już od pierwszego dnia szkoły miałyśmy okazję poczuć, że nie będzie to załatwienie zwykłej formalności. Chciałyśmy zachęcić licealistów z całej Polski do organizowania się nawet nieoficjalnie Do tekstu..
Niewolnictwo w świętych tekstach chrześcijan i Żydów
Eric MacDonald (24-06-2012)
Fakt, że taki tekst - lub takie teksty jak Tanach, Biblia chrześcijańska lub muzułmański Koran - mają być uważane za święte, jest obrazą dla ludzkości oraz gwarancją kontynuacji przemocy w imię tych religii tak długo, jak długo te religie będą nadal uważać te menschlich, allzu menschlich teksty jako w jakimkolwiek sensie święte. Do tekstu..
W obronie Dody, Sanala i innych bluźnierców
Jacek Tabisz (24-06-2012)
Obrona uczuć religijnych jest zaś czymś absolutnie nie do przyjęcia. Bo co z innymi uczuciami? Co z tekstami Nowego i Starego Testamentu wzywającymi do nienawiści wobec osób nie będących chrześcijanami, monoteistami, heteroseksualistami etc.? Jakim prawem ktoś karze za "obrażenie" bajających proroków sprzed ponad 2000 lat, a akceptuje kult treści wzywających do dyskryminacji i nienawiści wobec istniejących tu i teraz, prawdziwych, żywych ludzi. Ludzi, którzy nigdy nie dorabiali się na ludzkiej naiwności, własnej i cudzej, jak owi "obrażeni prorocy"... Do tekstu..
Naczelny rabin Wielkiej Brytanii twierdzi, że sens życia jest poza tym światem
Jerry A. Coyne (23-06-2012)
Poczciwy rabin zajmuje się tym, co Żydzi nazywają pilpul: niekończąca się dyskusja, która nie ma sensu. Stwierdzenie: "wszechświat nie może mieć sensu sam w sobie, tylko to, co leży poza nim i spowodowało jego zaistnienie, może nadawać mu sens, jest dla mnie bełkotem. Do tekstu..
No i po Darwinie oraz jego teorii
Andrzej Koraszewski (23-06-2012)
Było ciemno, było naprawdę bardzo ciemno i nagle ukazał się 63 numer miesięcznika "Fronda" i stała się jasność. Numer poświęcony głównie obwieszczeniu, że współczesna biologia runęła, z teorii ewolucji nic się nie ostało, biolodzy wchodząc do laboratoriów będą teraz odmawiali modlitwę, połykali papkę z Jezusa i dyskutowali z Projektantem jak szukać jego śladów. Do tekstu..
Polski premier nie jest idiotą
Andrzej Gregosiewicz (22-06-2012)
W kwietniu 2011 roku zawiadomiłem Prezeskę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o problemach związanych z udostępnianiem na rynku farmaceutycznym substancji, których skuteczność lecznicza może budzić wątpliwości. Konkretnie chodziło mi o to, że do"leku" homeopatycznego o nazwie oscillococcinum dołączona jest ulotka, która fałszywie informuje konsumentów, że popłuczyny po wyciągu z serca i wątroby kaczki zawierają leczniczą substancję czynną. Do tekstu..
Jak wypić to piwo?
Wojciech Terlecki (22-06-2012)
Anders Behring Breivik jest "urażony" tym, że norwescy lekarze uznali go za niepoczytalnego - poinformował prokurator Christian Hatlo. Według doniesień mediów, nie spodziewał się takiego werdyktu, chociaż, też uważa, że liberalne i socjalistyczne elity jego kraju i europy to wcielenie zła, z którym należy walczyć na śmierć i życie. Do tekstu..
Wybrane zagadnienia epistemologiczne egzystencjalizmu Jean-Paula Sartre'a
Oskar Wiśniewski  (22-06-2012)
Sartre nie podawał gotowych rozwiązań, mówił bardziej o tym, czego nie ma, niż o tym, co jest, namawiał do nieustannego tworzenia siebie- co może spotkać się z uśmiechem politowania ze strony poważnych filozofów analitycznych - mając na myśli coś, co wbrew pozorom jest intuicyjne. Chodziło mu chyba o kształtowanie własnego życia za pomocą dokonywanych wyborów, na co skazana jest każda istota ludzka. Do tekstu..
Mroczny i mściwy Bóg
Daniel Greenfield (22-06-2012)
Każdy inteligentny człowiek wie, że wszystkie religie są takie same. Że demokracja jest dobra i że ludzie są dobrzy. Przywódcy tacy jak Mubarak mogą być źli, ale cały naród nie może być zły. Wszystkie religie wysławiają życie i niezależnie od tego, jak często mówią: "Kochamy śmierć, podczas gdy wy kochacie życie", w żadnym wypadku nie mogą naprawdę tak myśleć. Do tekstu..
Magiczna moc słów, czyli małe co nieco o antropologii słowa
Krzysztof Nowakowski (21-06-2012)
Nie da się jednak ukryć, iż nie tylko mowa zamierzchłych kultur skażona jest myśleniem magicznym. Współczesny język potoczny nosi znamiona takich przekonań. Szczególnie uwypukla to przykład litanii, gdzie poprzez wielokrotne powtórzenie zwiększone ma zostać prawdopodobieństwo spełnienia się życzenia. Do tekstu..
Zagubieni w Rio
Bjørn Lomborg (21-06-2012)
Dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się w Rio de Janeiro na Szczyt Ziemi ONZ-u. Uczestnicy - poczynając od zmęczonych polityków aż do entuzjastycznych aktywistów - którzy mają ponownie rozbudzić globalną troskę o środowisko. Niestety, ten szczyt będzie prawdopodobnie zmarnowaną okazją. Do tekstu..
Czy ludzie mają datę ważności? Wielu żyje do 100 lat, niewielu przekracza 115
Matt Ridley (20-06-2012)
U ludzi geny, które pomagają utrzymać cię przy życiu jako rodzica lub nawet dziadka, miały selektywną przewagę dzięki pomocy w dobrym rozwoju dzieci, ale te, które trzymają Cię przy życiu jako pradziadka - który prawdopodobnie nie gra wielkiej roli w dobrobycie i przetrwaniu swoich prawnucząt - przypuszczalnie nigdy nie przyczyniły się do sukcesu reprodukcyjnego. Do tekstu..
Konstruktywna krytyka, czyli dlaczego laicyzacja wyjdzie Kościołowi na dobre
Dagmara Planutis (20-06-2012)
W laickiej Francji śluby kościelne zdarzają się rzadko. Laickość tak przesiąknęła do francuskiej kultury, że dla większości Francuzów oburzające jest chociażby dofinansowanie katolickich szkół z publicznych pieniędzy. Religia jest po prostu zupełnie indywidualną sprawą. Jak zatem wygląda francuski ślub w kościele? Przepięknie. Panna młoda w skromnej sukience, pan młody bez krawata siedzą przy ołtarzu i dyrygują ceremonią. Chórek śpiewa ich ulubione piosenki, niekoniecznie religijne. Do tekstu..
Z bajek La Fontaine’a, czyli respons Saudyjczykowi
Radosław S. Czarnecki (20-06-2012)
Ciekawią mnie refleksje Saudyjczyka na temat swego kraju, na temat rozwoju demokracji i postępów nowoczesności, dążenia Saudów do zmiany ustroju politycznego i zbliżania się do uznanych powszechnie standardów demokratycznych, na temat przyznania wolności religijnej nie-muzułmanom (np. na terenie Arabii Saudyjskiej nie wolno budować świątyń innych niźli islamskie - chrześcijaństwo od dekad ma z tym wielkie kłopoty). Do tekstu..
Kibolski racjonalizm
Jerzy Neuhoff (19-06-2012)
Ktoś podpisujący się 'Zabójca Bogów' uznał za stosowne publicznie pochwalić się swoim 'osiągnięciem' jakim, jego zdaniem, ma być korespondencja ze Stowarzyszeniem Teologów Moralistów. Autor pisze między innymi: "Ja reprezentuję tych prześladowanych i zabijanych. Tylko dlatego że są mądrzejsi i wszelkie oszustwa w lot dostrzegają i na bajki się nie nabierają. Oraz posiadają wiedzę a nie namiastki--i mogliby nią zarazić innych" - dodając, że jest autorem wpisów na forum "Racjonalisty". Do tekstu..
Drogi wierzący, dlaczego wierzysz?
Dariusz Jamrozowicz (19-06-2012)
Dobrze, jeśli rozmowy światopoglądowe nie powodują wzajemnego rozdrażnienia, choć negatywnych emocji zazwyczaj nie daje się uniknąć. No i ta frustracja z obu stron: - dlaczego on/ona nie przyjmuje logicznych argumentów? - dlaczego on/ona nie ma daru łaski i nie dostrzega mądrości i miłości mojego Boga? Grochem o ścianę. Perły przed wieprze. A może trzeba podejść do tego inaczej? Do tekstu..
Wypasieni wykluczeni
Andrzej Koraszewski (19-06-2012)
W sierpniu 1971 roku znalazłem się w Szwecji i w kilka dni po przyjeździe zwiedzałem małe szwedzkie miasteczko z człowiekiem, który stracił nogę podczas wyrębu lasów na Syberii. Mój towarzysz zatrzymał się przy oknie wystawowym sklepu z narzędziami i z ogłupieniem przyglądał się mechanicznej pile. Wreszcie zapytał: "Czy wiesz, że taka piła prawdopodobnie pozwoliłaby jednemu człowiekowi wyrobić normę całego obozu?" Domyślałem się tego, wiedziałem również, że socjologowie-marksiści preferowali pracę niewolniczą przy pomocy uspołecznionych siekier i łopat. Do tekstu..
Michael Ruse: niebo i cuda są całkowicie zgodne z nauką
Jerry A. Coyne (18-06-2012)
Przypuszczam, że Ruse postrzega siebie jako teologa oraz filozofa, ale nie udaje mi się zrozumieć, dlaczego produkuje ten rodzaj intelektualnej papki. Jeśli pragnie pogodzenia nauki i religii, czy naprawdę sądzi, że chrześcijanie to kupią? Czy nie widzi, że jego rozwiązanie rozcieńcza religię tak bardzo, iż staje się ona rodzajem duchowej homeopatii, niezdolnej do wyleczenia tęsknot wiernych? Do tekstu..
Granice wzrostu planety są w praktyce arbitralne
Matt Ridley (18-06-2012)
Na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowaliśmy ostry spadek nędzy, głodu, chorób i analfabetyzmu oraz nastąpiła wyraźna redukcja globalnych różnic. Konferencja, która zaczyna się w przyszłym tygodniu w Rio de Janeiro, w dwudziestą rocznicę pierwszego Szczytu Ziemi, pozostaje jednak zdecydowanie pesymistyczna w sprawie ekosystemów planety i ich zdolności nieskończonego utrzymywania ludzi, jeśli nadal będzie następował wzrost ekonomiczny. Do tekstu..
Rosja, wieczna druhna, nigdy panna młoda
Abdulateef Al-Mulhim (17-06-2012)
Po masakrach w Syrii mieliśmy nadzieję usłyszeć bardziej wyważone słowa z Rosji. Jednak Rosja jest dziś krajem zapatrzonym w przeszłość, a nie patrzącym w przyszłość. Rosyjski stosunek do masakr w Syrii pokazuje niezdolność Rosjan, by stać się wpływową siłą dążącą do uczynienia świata miejscem bezpieczniejszym dla przyszłych pokoleń. Do tekstu..
Religia jako mowa nienawiści
Eric MacDonald (17-06-2012)
Czas, byśmy uznali religię za formę mowy nienawiści. U źródeł chrześcijaństwa leży piętnowanie innych, w szczególności Żydów, których potępianie jest trwale wpisane w podstawowe dokumenty wiary chrześcijańskiej. Islam to bez dwóch zdań w dużej mierze forma mowy nienawiści, gdyż nie tylko wyraża swoją nienawiść do kobiet, ale szerzy nienawiść do judaizmu i chrześcijaństwa, jak również do wszystkich religii politeistycznych i ich wyznawców, którzy nie chcą poddać się monoteistycznemu imperatywowi. Do tekstu..
Epistolografia dogorywa
Andrzej Wendrychowicz (16-06-2012)
Wraz z wynalezieniem Internetu wynaleziono także maile. Korespondencja mailowa podlega nieustannemu doskonaleniu. To jest chyba staroświecki obciach napisać maila tak, jak kiedyś pisało się listy. Teraz można pisać jak dusza zapragnie. Po co włączać funkcję poprawiania pisowni? Przecież wiadomo, że maile służą do szybkiej korespondencji i nie ma czasu na zastanawianie się podczas walenia w klawiaturę. Do tekstu..
Zapomniana trucizna
Jerzy Neuhoff (15-06-2012)
11 czerwca dowiedzieliśmy się, że po kilkunastu latach poszukiwań, japońskiej policji udało się ująć, jedną z organizatorek ataku gazowego na tokijskie metro w dniu 20 marca 1995 roku. Na szczęście, dla ludzkości skończyło się wówczas "tylko" na śmierci kilkunastu osób oraz poważniejszym lub łagodniejszym zatruciu kilku tysięcy innych. Do tekstu..
Boko Haram a mniejszości religijne w Nigerii Północnej
Leo Igwe (15-06-2012)
Radykalna sekta islamska Boko Haram przyniosła swój "dżihad" do Nigerii Północnej i już istnieją wyraźne oznaki zagrożenia pokoju między religiami w tej części kraju. Dzisiaj zamachowiec-samobójca wjechał samochodem pełnym materiałów wybuchowych do kościoła w Yalwa, który mieści się na obrzeżach stanu Bauchu. Według doniesień w tym zamachu zginęło co najmniej 12 ludzi. Chociaż nie ma jeszcze potwierdzenia, kto przeprowadził zamach, podejrzewa się, że stoją za nim bojówkarze z Boko Haram. Do tekstu..
Dość mistycznego Wschodu!
Jacek Tabisz (14-06-2012)
Niemal nikt z miłośników indyjskiego orientu nie wie, że tak popularna w Sydney, Londynie czy Chicago joga w kraju jej twórców bywała traktowana z ogromną rezerwą, uchodząc za ludowe, naiwne i niesmacznie teistyczne uproszczenie filozoficznych dociekań sankhji, która to szkoła słynęła głównie z nurtów ateistycznych i agnostycznych. Do tekstu..
Zatajone zapiski o zdeprawowanych aktach seksualnych opublikowane po stuleciu
Jerry A. Coyne (14-06-2012)
Jak informuje BBC, publikacja o zachowaniach pingwinów białookich, napisana przez George'a Murraya Levicka po przyłączeniu się do ekspedycji na Antarktydę kapitana Scotta, właśnie ujrzała światło dzienne po ponad stuleciu. Najwyraźniej Levick był tak zgorszony zdeprawowanym i sprośnym zachowaniem pingwinów, że zapiski o ich zachowaniu robił po grecku. Do tekstu..
Enfant terrible boże
Lucjan Ferus (14-06-2012)
W średniowieczu za ateizm uznawano nie tylko zaprzeczanie istnieniu Szatana, ale też dopuszczanie jakichkolwiek granic diabelskiej potęgi. Co to naprawdę oznaczało? Ni mniej ni więcej jak przyjęcie poglądu, iż jedno z bożych stworzeń jest równe swemu Stwórcy w mocy (cokolwiek by pod tym terminem rozumieć). Do tekstu..
Zabić śpiewaka
Andrzej Koraszewski (13-06-2012)
Shahin Najafi, jest piosenkarzem pochodzącym z Iranu, który mieszka w Niemczech. W Iranie ajatollah Makarem Shirazi wydał w zeszłym miesiącu fatwę nakazująca zabicie go. 10 maja 2012 portal Shia- on line zaoferował 100 tysięcy dolarów nagrody temu, kto zabije piosenkarza. Irański muzyk, Haed Zamani wyznaczył swoją prywatną nagrodę dla zabójcy Shahina Najafiego (8 tysięcy dolarów), a studenci seminarium dla duchownych zrzucą się na 10 tysięcy dolarów dla ewentualnego mordercy. Do tekstu..
Przemoc w oczach rewolucjonisty
Piotr Michalik (13-06-2012)
Žižek krąży wokół ,,przemocy" przypuszczając atak z coraz to innej strony. Każdy z sześciu esejów to próba jej zdemaskowania na podstawie różnych symptomów. Choć przeglądając spis treści mogłoby się wydawać, iż będzie to spójny i rzeczowy wywód, to wcale tak nie jest. Filozof z Lublany cały czas przytacza różne anegdoty, skacze z tematu na temat zostawiając wiele kwestii otwartych, co z pewnością nie ułatwia zrozumienia jego stanowiska. Do tekstu..
Kres ewolucji w tym roku? Nie sądzę
Jerry A. Coyne (13-06-2012)
Powodem, dla którego Amerykanie nie akceptują ewolucji, nie jest to, że są głupi lub że są ignorantami. Pan Gallups nie jest ani jednym, ani drugim. Powodem jest to, że są tak zdecydowani trzymać się swojej wiary, że są gotowi przedstawić każdy argument, niezależnie od tego, jak jest głupi, żeby zdyskredytować największego zabójcę wiary w całej nauce - darwinizm. Nie jest przypadkiem, że te kretyńskie (i dawno obalone) argumenty wysuwa człowiek, który jest zatwardziałym chrześcijaninem. Do tekstu..
Cień konklawe
Radosław S. Czarnecki (12-06-2012)
Koterie i nieformalne ugrupowania kurialnych biurokratów (a przede wszystkim stojący na ich czele purpuraci) widzą pogarszający się stan zdrowia Benedykta XVI, co świadczyć może o nieuchronnie zbliżającym się konklawe i starają się zająć przed tym wydarzeniem jak najlepsze pozycje wyjściowe, mające dać im sukces w postaci wpływów pod rządami nowego papieża. Do tekstu..
Syria jest hiszpańską wojną domową naszych czasów
Barry Rubin (12-06-2012)
Syria 2012 r. Po jednej stronie jest antyamerykański, represyjny reżim syryjski, który był orędownikiem rewolucyjnego islamizmu; jego sojusznicy - Iran; i Hezbollah. Po drugiej stronie jest koalicja demokratów, regionalnych nacjonalistów i islamistów. Demokracje zachodnie ogłosiły embargo: żadna broń nie może być sprzedawana buntownikom. Szyicki, islamistyczny Iran i Rosja pomagają jednak reżimowi, podczas gdy Turcja i Bractwo Muzułmańskie pomagają islamistom, wzmacniając ich siłę w koalicji buntowników. Ostatecznie albo zwycięży reżim, albo islamistyczny składnik wśród rebeliantów. Do tekstu..
Przyszłość w naszych rękach
Anna Kurcek (12-06-2012)
Według najnowszych doniesień opublikowanych na łamach Science Translational Medicine, naukowcy z University of Washington (Seattle, USA)jako pierwsi zdołali odczytać genom płodu używając do tego jedynie materiału genetycznego pobranego od jego rodziców. Jest to zupełnie nowa i nieinwazyjna metoda, która w przyszłości pomoże nam określić cechy dziecka jeszcze na długo przed jego przyjściem na świat. Do tekstu..
Odpowiedzialność
Jerzy Neuhoff (11-06-2012)
Odwrót od religii, sam spadek jej znaczenia i rangi niepodważalnego autorytetu, nie jest objawem żadnego zdemoralizowania, a że towarzyszą temu rozliczne inne zjawiska społeczne, z tego wcale nie wynika, że są one skutkiem tego odwrotu. Bardziej są one skutkiem rozszerzania swobód obywatelskich, wolności od wszystkiego i dostępu do wszystkiego, a natura ludzka, od czasu wygnania z raju, mocno się skomplikowała, może była taką od samego początku. Do tekstu..
Czas powiedzieć tej całej religijnej zgrai, żeby się wypchała!
Eric MacDonald (11-06-2012)
Wybryki ludzi religijnych na całym świecie nigdy nie przestaną mnie zadziwiać ani zniechęcać. Nie ma dnia bez skandalu popełnionego gdzieś na świecie przez jakąś religię albo grupę religijnych ludzi. To właśnie irytuje mnie za każdym razem, kiedy ktoś narzeka na nowy ateizm, tak jakby nowy ateizm był formą ekstremizmu. Jak przeciwstawić się temu rodzajowi idiotyzmu reprezentowanemu przez religie bez wściekania się? Tymczasem nowy ateizm ogranicza się do podawania argumentów oraz wytykania szaleństw i niespójności religii. Do tekstu..
Człowiek wspaniały, czyli jaki mamy pożytek z gęsi
Małgorzata B. Jakubiak (11-06-2012)
Renesansowy wizerunek człowieka kreślony był w polemice ze światopoglądem religijnym. Nawet tytuły prac humanistów Odrodzenia, te "o godności i doskonałości człowieka..." były wyraźnym sprzeciwem wobec dzieł tego typu, co napisane przez papieża Innocentego III (pontyfikat w latach 1198 - 1216) i zatytułowane O marności życia ludzkiego, w którym zgodnie z naukami kościoła katolickiego, przeciwstawiał nędzę życia ludzkiego doskonałości bożej. Do tekstu..
O ateizmie i niewierzących kapłanach
Daniel Dennett (10-06-2012)
23 maja Dennett był w Australii, w Melbourne, gdzie mówił na Global Atheist Convention o tym, skąd właściwie wiadomo, że ktoś jest ateistą. Mówił o tym, że można być ślepym i nie wiedzieć o swojej ślepocie i nie jest to żadna przenośnia, tylko autentyczna choroba, którą Dennett zajmuje się jako badacz świadomości. Można również być księdzem i nie wierzyć w Boga i jest to również autentyczne zjawisko, którego badaniem zajmuje się ten amerykański filozof i o którym opowiada w niniejszym wideo. Do tekstu..
W poszukiwaniu autorytetu rozumu
Andrzej Koraszewski (10-06-2012)
Jan Hartman opublikował w "Gazecie Wyborczej" (9-10 czerwca 2012) obszerny esej pod tytułem "Mistrzu gdzie jesteś?", który ma ważny podtytuł; "co to znaczy być nauczycielem". Zastanawia się Hartman, jak tu być dziś nauczycielem i odpowiada, żeby robić swoje. Niby rozumiem, a coś mnie tu śmieszy. Bo Hartman pisze o mistrzach, a ja pisałem kiedyś pracę magisterską o mistrzach w fabryce i moi recenzenci spierali się, czy używałem właściwego słowa, czy nie powinienem był pisać o majstrach. Do tekstu..
Fizyk podkreśla ograniczenia nauki i wzywa do pokory
Jerry A. Coyne (10-06-2012)
Kiedy naukowcy martwią się problemami z eksperymentem z szybszymi niż światło neutrino, próbują znaleźć sposoby testowania teorii strun, głowią się nad ciemną materią i dyskutują, dlaczego zwierzęta rozmnażają się płciowo, nie zaś bezpłciowo, teolodzy twierdzą, że nie tylko wiedzą, iż Bóg istnieje, ale także wiedzą pewne rzeczy o jego naturze. Wiedzą, że Jezus zmartwychwstał lub że Koran został podyktowany przez Allaha. Oczywiście nie ma cienia dowodu na cokolwiek z tego, ale nie słyszymy wielu wątpliwości. Który imam mówi: "Nie ma boga nad Allaha - jak sądzę"? Do tekstu..
Prawdziwi Naukowcy™ nie pozwalają, by dowód przeszkadzał teorii
PZ Myers (09-06-2012)
Pytanie nie brzmi: czy religia jest jedyną szkodliwą siłą, ani nawet najbardziej szkodliwą siłą, ale czy religia wyrządza więcej złego niż dobrego. Proponuję, by Wilson otworzył oczy na namacalną, wymierną krzywdę wyrządzoną kobietom w imię boga, miast zamykać je na dane z rzeczywistego świata, które czynią jego teorie zbytecznymi. Do tekstu..
Dyskretny powrót
Andrzej Koraszewski (09-06-2012)
Dopiero co oburzaliśmy się na prezydenta Stanów Zjednoczonych paplającego głupstwa o "polskich obozach koncentracyjnych". Jak na ironię zawarł tę swoją "mądrość" w mowie pochwalnej dla Jana Karskiego, który próbował ostrzec zachodni świat przed barbarzyństwem niemieckiego nazizmu. Ówczesny świat nie tylko z niedowierzaniem przyjmował sygnały o wyczynach Niemców w Europie Wschodniej, ale wydawcy gazet starannie blokowali te informacje, żeby "nie wywoływać psychozy". Do tekstu..
Praca u podstaw
Jerzy Neuhoff (08-06-2012)
Lat temu trzydzieści pojawiła się rozprawa, która miała zrewolucjonizować nie tylko rozumienie pracy. Nie zauważyłem, aby apologeci owej rozprawy, oraz urzędowi jej wyznawcy, próbowali z jej punktu widzenia ustosunkować się do ostatnich wydarzeń związanych z pracą, a zwłaszcza proponowanego czasu jej trwania. Związkowcy, tak chętnie deklarujący przywiązanie do jedynie słusznej religii, także nie przywołują tamtego dokumentu jako teoretycznego narzędzia. Do tekstu..
A od rana głos Pana i dzwony też
Marcin Kruk (08-06-2012)
Ryknął ksiądz Michał w Boże Ciało, aż szyby w stojącym nieopodal bloku nauczycielskim zadrżały. A nagłośnienie miał ksiądz Michał najlepsze w całej diecezji, jak sam powiadał prima sorta. Robił mu to nie byle kto, tylko facet, u którego wszystkie dyskoteki technikę zamawiały. Jak ksiądz Michał podniósł głos, to psy kuliły ogony, jak szeptem mówił, to pod lasem go było słychać i bezbożnicy na działkach podnosili głowy. Nikt takiej ultranowoczesnej techniki nie miał. Do tekstu..
Religia i polityka w fabrykach atrakcji
Jan Kurowicki (07-06-2012)
Kościół zyskał medialną wszechobecność, lecz nie zwycięstwo. Posługując się zaś na swój sposób masą upadłościową odczarowanych po średniowieczu symboli, figur, rytuałów, mitów i wyobrażeń nie ukonstytuował ładu teokratycznego, choćby tylko w porządku medialnym. Nie pomogła pozycja polityczna w państwie, która - przewrotnie - przyczyniła się jeno do pośpiesznego przeobrażenia jego duchowej materii w prozaiczne Atrakcje Medialne. Do tekstu..
Kocham bezbożnice
Krzysztof Salak (07-06-2012)
- Nie szedł pan w pochodzie? Ja szłam, ale teraz muszę się wysikać - szepnęła i ruszyła w stronę najbliższej kamienicy. Przebiegła kilka kroków, po czym zatrzymała się na moment i zawróciła w moją stronę. Jak się pan pospieszy, to jeszcze pan zdąży, są dopiero przy szpitalu a najwyżej przy pompie. Słyszy pan jak śpiewają? Niech pan weźmie palemkę to pana wpuszczą do środka. Do tekstu..
Duchowość ateistyczna?
Jacek Tabisz (07-06-2012)
Wydaje mi się, iż istnieją dwie główne przyczyny użycia terminu "duchowość ateistyczna", który to, przyznam szczerze, zdecydowanie nie wzbudza mojej sympatii. Pierwszą przyczyną jest rzeczywista wiara danego ateisty w duchowość, w pierwiastek niematerialny przenoszący osobowość poza granice materialnego ciała. Drugą przyczyną jest przywiązanie do tego, moim zdaniem, niefortunnego i wysoce mylącego określenia. Ma ono u zupełnie materialistycznego ateisty określać wrażliwość na piękno, na sztukę, na naturę, na wartości etyczne. Do tekstu..
Bieda zanieczyszcza 
Bjorn Lomborg (07-06-2012)
Sprawy środowiska są ważne, tak ważne, że musimy zajmować się nimi w inteligentny sposób. Oznacza to koniec z Protokołem z Kioto, koniec z niszczeniem lasów na produkujące głód biopaliwa. Oznacza to znacznie większą uwagę skierowaną na zielone R&D, aby zacząć sobie radzić z globalnym ociepleniem. Jednak przede wszystkim oznacza to sensowne inwestycje skoncentrowane na tych problemach, które dokuczają nam dziś - reagowanie na ubóstwo w sposób dający nieco więcej, niż tylko zachwyt dobroczyńców nad własną dobrocią. Do tekstu..
Etos pracy jako przeżytek
Piotr Napierała (06-06-2012)
Hodgkinson pisze sporo o licznych biblijnych potępieniach lenistwa, jako o źródle naszego poczucia winy, kiedy przez chwilę nic nie robimy i mamy tzw. chwilę dla siebie. W pewnym sensie ten rodzaj poczucia winy podobny jest postawie znerwicowanych matek, które wyrzucają sobie np. to, że wydały parę groszy na swoje potrzeby, a nie na przykład na zaspokojenie potrzeb swoich małych pociech-pasożytów domowych, czyli dzieci. Poświęcanie się dla innych, nawet jeśli inni odbierają to jako manię kontroli i tyranię, i nawet gdy prowadzi do destrukcji też jest takim postchrześcijańskim odpadkiem. Do tekstu..
Gdzie podziały się miliardy dolarów dane Autonomii Palestyńskiej
Barry Rubin (06-06-2012)
Przywódcy AP otrzymali więcej pieniędzy na głowę ludności niż ktokolwiek inny w historii, niemniej rezultaty są niezwykle mało imponujące. Ci przywódcy zagrabili pieniądze i użyli ich jako politycznych łapówek, żeby kupować protekcję. Przez protekcję rozumiem opłacanie stosunkowo wielkich sił bezpieczeństwa, które chronią AP i dostarczają pracy i płacy jej politycznym stronnikom. Do tekstu..
IDioci raz jeszcze potwierdzają, że słusznie się ich tak nazywa
Jerry A. Coyne (05-06-2012)
Kiedy religijnie motywowani kreacjoniści, tacy jak ci z Discovery Institute, argumentują, że wielkie przejścia ewolucyjne nie mogły zajść, bo nie potrafimy wyhodować psa z kota, nie zwracamy na to uwagi. Jest tak, ponieważ ten argument został obalony dawno temu - każde muzeum przyrodnicze natychmiast wykazuje ten błąd. Z tego samego powodu nie musimy zwracać uwagi na argumenty negacjonistów Holocaustu i zwolenników płaskiej Ziemi. Ludźmi, którzy decydują, co jest poważnym zarzutem dobrze podbudowanej teorii naukowej, są inni naukowcy, i ich słuchamy, kiedy osądzają wartość naszych wyników badawczych. Do tekstu..
Dialog czy gra w pomidora?
Andrzej Koraszewski (05-06-2012)
Odpowiedź Macieja Kochanowicza na moją odpowiedź na jego artykuł jest niemal klasycznym przykładem trudności dyskutowania o problemach tam, gdzie obserwacja rzeczywistości podporządkowana jest potrzebie apologetyki.Oczekiwałem odpowiedzi merytorycznej, otrzymaliśmy (my - czyli ja i nasi czytelnicy) odpowiedź o urażonych uczuciach. Do tekstu..
Nie jestem wielbłądem
Maciej Kochanowicz (04-06-2012)
Andrzej Koraszewski w tekście "Czy islam jest zagrożeniem i dla kogo?", który był polemiką z moim wcześniejszym artykułem, zadał wiele istotnych pytań - o przyczyny zacofania gospodarczego wielu krajów muzułmański, czy o stan tamtejszych systemów edukacji. Pytania te byłyby ciekawy asumptem do dalszej dyskusji, gdyby nie dwa fragmenty, które znalazły się w tym tekście. Do tekstu..
Jak Facebook przechwycił kapitalistyczne Kumbaya
Matt Ridley (04-06-2012)
Założyciele Facebooka, podobnie jak Google, wyrazili kiedyś pogardę dla motywowanego chęcią zysku dzielenia się. Mark Zuckerberg w 2004 r. powiedział Harvard Crimson, że nie stworzył tego portalu z zamiarem generowania dochodów. Tak samo Sergey Brin i Larry Page opierali się początkowo utrzymywaniu swojej wyszukiwarki z reklam. Do tekstu..
Uprzedzić koniec Prosiaczka
Sarah Honig (04-06-2012)
Szkalowanie Żydów nieuchronnie usprawiedliwia wrogość wobec nich. Przecież sami to na siebie ściągają. Zawsze to robili. Europejczycy, którzy kilkadziesiąt lat temu krzyczeli "Żydzi do Palestyny" i nie okazali żadnego miłosierdzia tym, którzy nie mogli uciec w porę, krzyczą teraz "Żydzi precz z Palestyny". Skoro Żydów nie chcą nigdzie, wynik końcowy wyklucza jakiekolwiek przeżycie żydostwa. Do tekstu..
Milcząc, wszyscy tracimy w obliczu religijnej tyranii i prześladowań
Leo Igwe (03-06-2012)
Współcześnie zbyt wiele potworności popełnianych jest bezkarnie na świecie w imieniu boga, Allaha czy innych idei, które na przestrzeni wieków kojarzone były z tak zwaną "istotą wyższą". Marzenie o pokojowym, laickim świecie, w którym ludzie wszystkich wiar i niewierzący w żadną z nich koegzystują w harmonii, pozostaje nadal ułudą. Do tekstu..
Po pierwsze: nie szkodzić
Jerzy Neuhoff (03-06-2012)
Rolą państwa jest - po pierwsze, nie utrudniać - i to zupełnie wystarczy pasjonatom, aby odnieśli sukces. Ale to nie jest mało, to 'nie utrudniać'. W naszej praktyce społecznej jest to najtrudniejsze zadanie, którego umiejętności rozwiązywania wielu jeszcze sobie nie przyswoiło. Niech więc państwo zacznie wychowywać tak urzędników, a przez to i obywateli, aby byli życzliwi wobec tych, z których żyją. Do tekstu..
OK. A teraz co?
Eric MacDonald (02-06-2012)
Co nakazują bogowie? Tak wiele rzeczy, głupich rzeczy, szalonych rzeczy, jak również rzeczy, które są trzeźwe i dobre. Dziwne rytuały poddania się, pory modlitwy, pozycja przy stosunku seksualnym, reguły o małżeństwie, honor, podporządkowanie kobiet, potępienie homoseksualizmu; wiara w innych bogów, apostazja, niewiara, bluźnierstwo mają być potępione; dosłowny karawanseraj rzeczy zabronionych, zachęcanych lub nakazanych. Do tekstu..
Czy islam jest zagrożeniem i dla kogo?
Andrzej Koraszewski (02-06-2012)
Maciej Kochanowicz przyznaje, że świat islamu cierpi na głęboką zapaść cywilizacyjną, nie szuka jednak odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w powstaniu tej zapaści mogła odegrać religia, przeciwnie, podejmuje wysiłki, żeby tę rolę zminimalizować i pomija całą ideologię ruchów politycznych opartych na przekonaniach religijnych, dążących do władzy pod hasłem "islam jest rozwiązaniem", które twierdzą przemiennie, że materialny dobrobyt nie jest ważny, oraz że islam może dostarczyć ram rozwoju pozwalającego na dogonienie i przegonienie. Do tekstu..
Bóg zakazał chloroformu czyli początki anestezjologii
Zuzanna Niemier (01-06-2012)
Twórcy nowoczesnej anestezjologii byli postaciami tragicznymi. Wells oszalał jako narkoman chloroformowy i w więzieniu popełnił samobójstwo. Jego współpracownik Morton popadł w manię prześladowczą, zaś Jackson zakończył swe życie w szpitalu psychiatrycznym. Sukces i sławę zdobył jedynie Simpson, który wprowadził bezbolesne porody. Nim jednak stało się to możliwe musiał stoczyć pięcioletnią walkę z klerem, który oskarżył go o obrazę majestatu boskiego. Do tekstu..
Święty na każdy dzień
Roman Pastuszuk (01-06-2012)
Cudem łaski Bożej Dziewica poczęła, Dziewica porodziła, Dziewica karmiła, Dziewicą pozostając do śmierci. W ten sposób staje się Maryja ozdobą i chwałą płci swojej i całego rodu niewieściego, staje się też wzorem i pobudką do życia dziewiczego, gdyż jak śpiewa Kościół święty: "złączyła radości macierzyństwa z zacnością dziewictwa". Zapewne dlatego święci Pańscy obsesyjnie pragną pieścić dziewiczo-macierzyńskie piersi Maryi Panny, ale doznał tej łaski św. Bernard. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365