Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.077.289 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 294 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Rozwój Polski zależy nie tyle od kadry wykwalifikowanych hydraulików, mimo że są oni postrachem Francji czy Niemiec, ile od umiejętności spojrzenia trochę dalej poza najbliższy, to znaczy wyborczy horyzont. Cóż to bowiem znaczy, na przykład, uznanie oświaty i edukacji za najważniejszy priorytet rozwoju? Znaczy to przeznaczenie znaczącej, a może nawet kolosalnej części wydatków państwa na modernizację..
Przegląd wyników wyszukiwania

Bez kropki nad i
Marcin Kruk (31-01-2013)
Jestem małpą, czyli ssakiem wyższym, mój tata jest torbaczem, czyli ssakiem niższym. Kropek nad i nie będzie, bo powiedział pan na lekcji wychowawczej, że człowiek nie zawsze musi stawiać kropki nad i. Do tekstu..
Jak konik morski przybrał swój kształt (bajeczka ewolucyjna)
Jerry Coyne (31-01-2013)
Kilka dni temu zamieściłem zabawne wideo z serii "Prawdziwe fakty" True facts about the seahorse i jeden z czytelników zastanawiał się, dlaczego te głupiutkie zwierzęta w ogóle istnieją. Ledwo potrafią pływać (tak, to są ryby) i chociaż są ładne, całymi dniami trzymają się roślinności swoimi długimi ogonami, chwytając małe zwierzęta, takie jak krewetki lub zarodki ryb. Do tekstu..
Islam nie zakazuje homoseksualizmu (31-01-2013)
Podchodzimy do ludzi bez uprzedzeń, próbujemy budować mosty między ludźmi z wszystkich warstw, kultur i ras. Nasz meczet jest stowarzyszony ze stowarzyszeniem Muzułmanie na rzecz Postępowych Wartości, a więc przyjmujemy każdego: geja lub nie-geja, czarnego lub białego. Do tekstu..
Talib w spódnicy
Radosław S. Czarnecki (31-01-2013)
To jest przejaw poważnej choroby toczącej polskie życie publiczne. Najszerszym uzasadnieniem takiego stanu rzeczy jest zbytnie przemieszanie się sfer sacrum i profanum oraz obecność tzw. świętości (jak uważają polityczni religianci nad-reprezentowani we władzach - różnych szczebli - polskiego państwa) w życiu codziennym. Życie codzienne w swych warstwach; politycznej, kulturowej, społecznej, jest po prostu od ponad dwóch dekad "przebóstwione". Do tekstu..
Bogowie pożerają nasze człowieczeństwo
Eric MacDonald (30-01-2013)
Rzadko kiedy moralność jest najlepiej rozumiana wtedy, kiedy jest w zastygłej i fundamentalistycznej formie. Papież zbywa tych, którzy kwestionują nieustępliwe prawa moralne kościoła rzymsko-katolickiego, jako relatywistów, nie zauważając, że boisko nie jest podzielane tak, jak mu się wydaje, na rzeczy absolutne i relatywistyczne, ale na zasady i ich możliwość zastosowania do pełnych niuansów i złożoności sytuacji, w których absoluty nie mają żadnej roli do odegrania. Do tekstu..
Aryjskie chrześcijaństwo i swastyka gen. Hallera
Mariusz Agnosiewicz (30-01-2013)
Po odkryciu Homo erectusa o. Adolf Lanz postanowił oświetlić odkrycie paleontologii Pismem Świętym, w którym wytropił dowód na mieszanie się ludzi z niższymi gatunkami. W ten sposób powstała teozoologia, która opowiada o rasowym zepsuciu aryjczyków i szansie na przywrócenie dawnej świetności. Według ariochrześcijaństwa Chrystus był bojownikiem o czystość rasową, i za tę sprawę zginął z rąk żydowskich podludzi. W tym ruchu zespolono swastykę z antysemityzmem. Do tekstu..
Płaca minimalna szkodzi biednym ludziom!
Wojciech Peisert (30-01-2013)
Osoby niedoświadczone (np. młode), starsze, gorzej wykształcone, mniej mobilne, niepełnosprawne czy nie mające wystarczająco dużo wolnego czasu i dyspozycyjności (np. rodzice opiekujący się dziećmi) mogą i często chcieliby podjąć jakąkolwiek działalność zarobkową, by poprawić swój dobrostan. Wprowadzenie płacy minimalnej jest równoznaczne z zakazem ich (legalnego) zatrudnienia. Do tekstu..
O zbędności wielkich słów
Jerzy Neuhoff (29-01-2013)
Czy ma sens nawoływanie do oddawania czci Absolutowi? Nie jest to, niestety, pytanie retoryczne. Absolut ma sporo swoich funkcjonariuszy, a ci, absolutnie przekonani o swej nieomylności, są równie mocno przekonani o istnieniu Absolutu, i to tak wielkiego, że żaden ludzki umysł tego pojąć nie jest w stanie. Do tekstu..
Geny i sieci społeczne u małp oraz ludzi
Matt Ridley (29-01-2013)
Dzięki badaniu ludzkich bliźniąt i lawinie badań genetycznych zwierząt, zaakceptowano powszechnie, że większość zachowań, włącznie z osobowością, orientacją seksualną i inteligencją, jest do pewnego stopnia wynikiem wpływu genów. Eric Turkheimer z University of Virginia ogłosił coś, co nazywa "pierwszym prawem genetyki behawioralnej": że wszystkie elementy zachowania ludzkiego są dziedziczne. Do tekstu..
Niby debata
Kamil Kłosiński (29-01-2013)
Wydaje się, że domaganie się od prawicowych publicystów i polityków, by wykazali się empatią, zrozumieniem i tolerancją w sprawie związków partnerskich nie ma żadnego sensu, bo to trochę tak, jakbyśmy kazali plantatorom z Konfederacji bratać się z murzyńskimi niewolnikami - czyli kimś, kto w ich mniemaniu jest kimś gorszym, kim się pogardza, kto nie ma wstępu do elity. Do tekstu..
Indianin, którego obraża porównanie z Palestyńczykami
Ryan Bellerose (28-01-2013)
Jestem Métisem z Alberty Północnej. Mój ojciec, Mervin Bellerose, był współautorem Aktu Osiedlenia Métisów z 1989 r., uchwalonego przez zgromadzenie ustawodawcze Alberty w 1990 r. i zatwierdzającego nasze prawa do ziemi. Założyłem Canadians For Accountability, grupę wspierania praw tubylców i jestem organizatorem i uczestnikiem ruchu Idle No More w Calgary. Jestem także syjonistą. Do tekstu..
Doradztwo religijne i religioznawcze II
Lucjan Ferus (28-01-2013)
Czy naprawdę Bogu potrzebna jest nasza wiara, nasza miłość i uwielbienie, a nawet poświęcanie swego życia dla manifestacji tych uczuć przed bliźnimi? Czy jest to raczej tylko wymysł chorych ambicji i chorej wyobraźni tych, którzy tworzyli jego wizerunek? Do tekstu..
Bóg pierwszego kontaktu
Marcin Kruk (28-01-2013)
Religie to kukułcze jaja pseudofilozofii w gniazdach naiwnych społeczeństw. Kapłan funkcjonujący jako bóg pierwszego kontaktu podtrzymuje nierozerwalną więź z absurdem i zapewne niektórzy z nich są cynicznymi oszustami, ale znacznie częściej kapłańska paranoja jest efektem bardziej dogłębnego i dokładniejszego prania mózgu, aniżeli jest to udziałem przeciętnego nieszczęśnika urodzonego w środowisku takich czy innych wyznawców. Do tekstu..
Dobrzy pomimo wiary
Jacek Tabisz (27-01-2013)
Czy osoby religijne, starające się być dobrymi ludźmi, nie powinny dążyć do wykreślenia ze swoich świętych ksiąg mowy nienawiści? Skoro uważają, że niesprawiedliwe jest oskarżanie ich o homofobię, mizoginizm i nietolerancję, to dlaczego podpisują się swoim życiem pod treściami, które takie teksty zawierają? Dlaczego same nie podrą Biblii tak jak Nergal, skoro znacząca część jej zawartości rzuca na nich złe światło? Do tekstu..
Postanowiłem odwiedzić Holocaust Memorial Museum
Tufail Ahmad (27-01-2013)
Kiedy oprowadzający mówił o przesłaniu Muzeum dla całej ludzkości, nieustannie przychodziły mi na myśl obrazy mordów z Indii i Pakistanu. Przypominało mi to, jak niemal 2 tysiące ludzi, w większości muzułmanów, zostało zmasakrowanych w stanie Gudżarat w Indiach w 2002 r., podczas gdy policja stanowa i rząd pod kierownictwem Narendry Modiego, nacjonalistycznego przywódcy hinduskiego, który tak jak Hitler doszedł do władzy dzięki wyborom, patrzyli w inną stronę. Do tekstu..
Homokaust
Agnieszka Zakrzewicz (27-01-2013)
W Europie Wschodniej i w Rosji w sposób niepokojący wzrasta homofobia. Partie polityczne i ich przedstawiciele, przywódcy narodów lub przywódcy religijni, a także niektórzy intelektualiści podżegają do nienawiści w stosunku do mniejszości seksualnej LGBT lub nawet zakazują "propagandy gejowskiej". Nie jest to nic innego jak dyskryminacja i kryminalizacja milionów obywateli, która od drugiej wojny światowej jeszcze się nie skończyła... Do tekstu..
Torturowanie dziecka i katolicka indoktrynacja
Miranda Celeste Hale (26-01-2013)
Całkowicie zgadzam się z poglądami i odczuciami wyrażonymi w artykule Richarda Dawkinsa, że uczenie małych dzieci wiary w piekło i wiary, że jest jakieś prawdopodobieństwo, że spędzą w piekle wieczność, jest torturowaniem dzieci (podobnie jak uczenie małych dzieci, że są nic nie warte i że ich poczucie winy, strach i niepokoje to cenny dar boży, jest również torturowaniem dzieci). Kościół katolicki nienawidzi i torturuje dzieci. Do tekstu..
Przezabawna i pouczająca seria o ssakach niższych - Metatheria
Jerry Coyne (26-01-2013)
Jake Buehler jest studentem biologii, który stworzył stronę internetową nie tylko informującą o cudach natury, ale także zabawną. Jego strona nazywa się Shit you didn't know about biology; i sądząc po najnowszym (i długim) poście, który właśnie przeczytałem "Metatherians (Part 2 of 2): Odd living representatives," udało mu się ponad najśmielsze marzenia. Do tekstu..
Światło w tunelu!
Andrzej Koraszewski (25-01-2013)
Naczelny Lekarz Wielkiej Brytanii, profesor Sally Davies, stwierdziła, nie owijając niczego w bawełnę, że "leki" homeopatyczne to zwyczajne śmieci, i w żadnym przypadku nie powinny być refundowane. Występując przed komisją parlamentarną, Sally Davies oświadczyła, że preparaty te nie mają innej wartości poza działaniem jako placebo. Do tekstu..
Higiena rasy
Marcin Punpur (25-01-2013)
Kiedy słyszymy słowo eugenika, nasze skojarzenia krążą wokół Trzeciej Rzeszy i mrocznych eksperymentów nad ludzką rasą. Nie da się jednak zredukować eugeniki wyłącznie do jej totalitarnej reprezentacji. Idea ta bowiem była popularna również w takich krajach jak Szwecja, Norwegia, USA, Japonia czy na krótko również Anglia. Do tekstu..
"Holenderskie obozy koncentracyjne" - ciąg dalszy
Mariusz Agnosiewicz (24-01-2013)
Sprawa kariery medialnej "holenderskich obozów koncentracyjnych" wśród prawicowych dziennikarzy w Polsce jest tym bardziej odrażająca, że sami wielokrotnie walczyli przeciwko "polskim obozom koncentracyjnym". Kiedy następnym razem gdzieś w zachodniej prasie pojawi się temat "polskich obozów" i w Polsce formułowane będą wezwania do pokajania i sprostowań, mam nadzieję, że przy okazji padnie zapytanie: czy polska prasa przeprosiła już czytelników za kłamstwo o "holenderskich gettach dla homofobów"? Dziś do grona kalumnistów dołączył Marcin Wolski z tekstem W drodze do kontenera. Co przyniesie ustawa o związkach partnerskich?, wciągając w to jednocześnie Wirtualną Polskę. Tym razem getto dla homofobów zostało wykorzystane jako straszak tuż przed głosowaniem sejmowym w sprawie związków partnerskich. Opisuję też jak Polonia Christiana wprzęgła Ambasadę Polską w Hadze do "oficjalnego potwierdzenia" bajek o "holenderskich obozach" Do tekstu..
Powiedzieć światu imię córki
Lauryn Oates (24-01-2013)
Nie możemy zacząć nawet traktować naszej planety jako cywilizowanego miejsca, dopóki kobiety i dziewczęta nie będą wolne od przemocy seksualnej. A nie dojdziemy do takiego punktu, dopóki nie zobaczymy zasięgu i powagi tego, przed czym stoimy, i nie przeciwstawimy się temu z całym przekonaniem. Oby odwaga i gniew kobiet indyjskich rozbiła bierność, jaką zbyt długo okazywaliśmy wobec gwałtu. Do tekstu..
Mój krótki komentarz do felietonu Andrzeja Wendrychowicza
Stanisław Smuga-Otto (24-01-2013)
"Wyklęci", czyli ci z lasu, to byli często chłopcy z tzw. "dobrych rodzin". Czytaci i pisaci i... kompletnie przez partyzantkę zdemoralizowani. Nie mający pojęcia o sytuacji politycznej, poddani kilkuletniemu praniu mózgów przez swych starszych dowódców i kapelanów, umiejący jedynie wzruszająco recytować wieszczów, z fasonem pić wódkę i.. zabijać. Kamienie na szaniec rzucone. I na tym szańcu porzucone. Do tekstu..
Najpiękniejsze i najcudowniejsze muchy
Matthew Cobb (24-01-2013)
Badam muchy. Jednak wszelkie poczucie, że mam jakieś pojęcie o różnorodności, jaką można znaleźć w wybranej przeze mnie grupie badanych owadów - Diptera - rozwiało się pod wpływem lektury znakomitej nowej książki Stephena A. Marshalla, Flies: The Natural History and Diversity of Diptera, która ukazała się pod koniec zeszłego roku. Kupiłem sobie egzemplarz na Boże Narodzenie i jeśli nie jesteś całkowitym muchofobem, namawiam do zamówienia tej książki NATYCHMIAST! Do tekstu..
Elekcja za górami za lasami
Andrzej Koraszewski (23-01-2013)
Za górami, za morzami, w kraiku wielkości województwa podlaskiego, zgodnie z demokratyczną ordynacją i w planowanym terminie odbyły się właśnie demokratyczne wybory. W sąsiednim kraju, na rzekomo okupowanych terytoriach, rządzi prezydent, który od lat nie może się zdobyć na wydanie przyzwolenia na wybory, ale nikt nie kwestionuje jego legalności, a na innym kawałku owych "okupowanych" terytoriów rządzi banda religijnych gangsterów, która zdobyła władzę w drodze zamachu stanu. Do tekstu..
Religijna sztuka niemyślenia
Jacek Tabisz (23-01-2013)
W latach XX, w Europie, przelotnie zapanował celowo nonsensowny styl artystyczny, zwany dadaizmem. Zaangażowani w niego twórcy robili wszystko, aby zaszokować odbiorcę i pokazać mu coś, co można by nazwać "sztuką niemyślenia". Czołowym arcydziełem dadaizmu, z cyklu tzw. "ready mades" była "Fontanna" Marcela Duchampa , którą był zwykły pisuar wystawiony w sali muzealnej. Do tekstu..
Koniec makaronów?
Bjørn Lomborg (23-01-2013)
Największe badanie, przeprowadzone przez International Institute for Applied Systems Analysis, obejmuje wpływ temperatury, CO2, nawożenia i adaptacji i przewiduje 40,7 procent wzrostu produkcji zbóż do 2050 r. Bez globalnego ocieplenia produkcja mogłaby być o pół procenta wyższa. Z globalnym ociepleniem ceny najprawdopodobniej będą nieco niższe. Dostawy mąki i ryżu są bezpieczne. Do tekstu..
Zaproszenie do udziału w projekcie „Łyszczyński wraca do miasta” (23-01-2013)
Polski szlachcic, filozof, polityk, niezależny i nadzwyczaj śmiały myśliciel, Kazimierz Łyszczyński, został 30 marca 1689 roku stracony na warszawskim Rynku Starego Miasta za ateistyczne przekonania, które zawarł w swoim traktacie De non existentia Dei (O nieistnieniu Boga). Głównym celem projektu jest przypomnienie postaci i myśli filozoficznej Łyszczyńskiego na dowód, że istnieje także rdzennie polska piękna tradycja ateizmu. Do tekstu..
Ayaan Hirsi Ali o antysemityzmie islamskim
Jerry Coyne (23-01-2013)
W nowym artykule Ayaan Hirsi Ali w "New York Times", Wychowana na nienawiści, pokazuje strumień antysemickiego jadu, jaki płynie codziennie w domach arabskich. Kto jak kto, ale ona powinna wiedzieć, bo dorastała zanurzona w nim. Jej artykuł sprowokowały majaczenia Mohameda Mursiego sprzed dwóch lat o Żydach , które media dostrzegły niedawno. Do tekstu..
Co jest prawdziwym zagrożeniem: indywidualizm czy kolektywizm?
Eric MacDonald (22-01-2013)
Wielu ludzi wydaje się uważać, że konflikty, które wstrząsały światem w XX wieku, są teraz bezpiecznie za nami, ale rzeczywiste kwestie, o które chodziło w wielu walkach w XX wieku, są nadal tymi, które dzielą społeczeństwa dzisiaj i nadal towarzyszy im przemoc. Kolektywizm nadal jest zagrożeniem dla naszych swobód i ważne jest zrozumienie, że jest to jedna z głównych linii uskokowych we współczesnej debacie między wiarą a niewiarą. Do tekstu..
Ubodzy duchem
Lucjan Ferus (22-01-2013)
Dziwne mi się wydaje, że trzeba organizować dla dorosłych ludzi "kursy budzenia marzeń", podczas gdy chyba każde dziecko potrafi to robić intuicyjnie i bez zewnętrznego przymusu. Wystarczy tylko przypomnieć sobie tę drzemiącą w nas psychiczną potrzebę, aby bez ukończenia specjalistycznego kursu i bez zbytniego wysilania wyobraźni, sobie pomarzyć. Do tekstu..
Cytat dnia: Walter Kaufmann o manipulacjach granicami przez teologów
Jerry A. Coyne (22-01-2013)
Nieustannie słyszę - jak to słyszą wszyscy zwolennicy Nowego Ateizmu - że nie zajmujemy się "najlepszą" myślą teologiczną, tak zwaną "Wyrafinowaną Teologią™". Zamiast zajmować się Kierkegaardem, Tillichem, lub (Boże broń!) Plantingą i Akwinatą, karykaturujemy podobno religię, myląc ją z wiarą fundamentalistycznych prostaków lub ekstremistycznych muzułmanów. Do tekstu..
Nie dla wieprzowiny, tak dla pedofilii
Joumana Haddad (21-01-2013)
Codziennie w wielu zakątkach świata zawierane są związki małżeńskie z dziećmi. Większość z nich nie jest nagłaśniana przez media. Jedno z takich małżeństw zostało jednak opisane przez gazetę "Al Hayat" i kilka innych. Chodzi tu o związek dziewięćdziesięcioletniego Saudyjczyka i piętnastolatki. Kiedy w noc poślubną panna młoda uciekła od męża, ten pozwał jej rodzinę o odszkodowanie za poniesione szkody. Do tekstu..
Dlaczego obawiam się krzyża w miejscach publicznych
Radosław S. Czarnecki (21-01-2013)
Sprawa krzyża w polskim Sejmie znów zajęła krajową opinię publiczną. I to głównie za sprawą wyroku Sądu wydanego jako odpowiedź na wniosek grupy posłów Ruchu Palikota. Posłowie domagali się opinii Sądu w przedmiotowej sprawie. Ich zdaniem obecność krzyża na sali obrad plenarnych polskiego parlamentu narusza ich dobra osobiste. Do tekstu..
Pomiędzy Nahariyą, a Eilatem
Mirosław Woroniecki (21-01-2013)
Czas przelotu myśliwca F-16 nad Izraelem od granicy z Libanem do Eilatu nad Morzem Czerwonym to jedynie 20 minut, a z położonego nad Morzem Martwym kurortu Ein Boqeq do Ashkelonu nad Morzem Śródziemnym niewiele ponad 6 minut. Ryk samolotów roznosi się nad Masadą, gdzie zwiedzający słuchają o paranoiku Herodzie zwanym Wielkim, nad pustynią Negev, Be'er Shevą i dalej nad Gazą albo też nad Hebronem i Zachodnim Brzegiem, aż po granicę z Syrią. Do tekstu..
Kryształowy sojusz międzyświatopoglądowy na rzecz państwa świeckiego
Mariusz Agnosiewicz (20-01-2013)
Nagroda Kryształowego Świecznika za wkład w budowę państwa świeckiego stała się przyczyną kryzysu międzykościelnego pomiędzy polskimi katolikami, luteranami i kalwinami. Tzw. dialog ekumeniczny znów trzeszczy w szwach. Nagroda jest szansą na stworzenie międzyświatopoglądowej platformy na rzecz państwa świeckiego i tego najbardziej obawiają się rzecznicy klerykalizmu. W związku ze sprawą do dymisji podał się już członek naczelnych władz kalwińskich Do tekstu..
Marsz dzieci in vitro na Watykan
Zenon Kalafaticz (20-01-2013)
Laicki lekarz opowiada o sojuszu protestantów z Watykanem przeciwko prawu do godnej śmierci; o tym, jak człowiek uwięziony w sparaliżowanym ciele, w którym utracił możliwość godnego i sensownego życia, nie ma możliwości innego zakończenia swoich katuszy, jak przez okrutną śmierć przez zagłodzenie się. To tylko jeden z wielu przykładów, kiedy skłócone na co dzień religie bratają się cudownie w walce przeciwko emancypacji jednostek. Do tekstu..
Nianioteologia w czasach nanotechnologii. Część II.
Andrzej Koraszewski (20-01-2013)
Słyszałem kiedyś żartobliwy pomysł, żeby handel bronią ograniczyć do broni, która nigdy nie jest bardziej skomplikowana od narzędzi, jakimi posługują się rolnicy danego kraju. Utopijna idea, ale chwilowo Zachód praktykuje jej odwrotność i ubogaca kraje, w których żywność produkuje się przy pomocy motyki, w broń produkowaną w krajach umiejących genetycznie modyfikować rośliny. Do tekstu..
Chemia i powstanie życia
Jerry Coyne (20-01-2013)
To, jak wyjątkowe własności życia powstały z nieożywionej materii, jest nadal jednym z wielkich nierozwiązanych problemów w biologii. Oczywiście kreacjoniści twierdzą, że nasze niepowodzenie w rozwiązaniu tej zagadki oznacza, że zrobił to Bóg. Jak napisał Ingersoll: "Nasza ignorancja jest Bogiem; to, co wiemy, jest nauką". Do tekstu..
Karlheinz Deschner ukończył swoją "Kryminalną historię chrześcijaństwa"
Andrzej Wendrychowicz (20-01-2013)
W marcu 2013 ukaże się 416 stronicowy, 10-ty, ostatni tom Kryminalnej historii chrześcijaństwa Karlheinza Deschnera. Ta monumentalna seria jest wielkim aktem oskarżenia przeciwko "religii miłości bliźniego". Z tej okazji Fundacja Giordana Bruna przygotowuje uroczystość na cześć Deschnera, członka władz Fundacji. Do tekstu..
Fundamentalizm islamski w Afryce (II)
Radosław S. Czarnecki (19-01-2013)
Przejdźmy teraz do prezentacji zasięgu islamizmu w krajach na południe od Sahary, w tzw. "Czarnej Afryce" (nie arabskiej). Arabska "wiosna ludów" przetoczyła się przez północ Afryki zmieniając konfigurację polityczną, kulturową, cywilizacyjną w całym regionie. Wolność o której tak szeroko donosiły mainstreamowe media okazała się przed wszystkim wolnością dla szerzenia ekstremistycznych i radykalnych ideologii, wolnością do przepływu broni i przemocy oraz do tworzenia nowych struktur, podporządkowanych najczęściej propagandzie islamistycznej. Do tekstu..
Kobieta okrakiem na motocyklu narusza wartości islamskie
Mariusz Agnosiewicz (19-01-2013)
W jednej z prowincji Indonezji, która w 2004 najmocniej została poturbowana przez megatsunami, wydano prawo zakazujące pasażerkom przewożonym na motorze siadać okrakiem na siodełku. Mogą być wożone jako pasażerki, lecz nogi muszą mieć zwarte po jednej lub drugiej stronie, co jazdę czyni zajęciem niezbyt bezpiecznym, choć ponoć znacznie bardziej moralnym. Nadal jednak jedynym państwem na świecie, które zakazuje kobietom prowadzenia samochodu pozostaje Arabia Saudyjska. 9 stycznia ucięto tam głowę młodej kobiecie w związku z szeroko krytykowanym procesem. Dwa dni później ogłoszono, że król powołał aż 30 kobiet do saudyjskiego organu prawotwórczego i że odtąd będzie tam parytet minimum 20% kobiet. Do tekstu..
Susan Jacoby: jej nowa książka i “wojowniczy” artykuł redakcyjny
Jerry A. Coyne (19-01-2013)
Ateiści mają znacznie lepszy bodziec, by być moralni: nie oczekujemy nagród za nasze zachowanie w następnym życiu i działamy nie ze strachu przed karą lub z nadziei na kuszetkę na chmurce, ale po prostu dlatego, że uważamy, iż jest to słuszne. To jest uczciwsze. Kogo lubisz bardziej: kogoś, kto rzeczywiście troszczy się o ciebie z powodu tego, kim jesteś, czy kogoś, kto robi to dlatego, że myśli, iż możesz mu pomóc? Do tekstu..
Precyzyjne redagowanie DNA
Matt Ridley (18-01-2013)
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i uniwersytetów Rockefeller i Harvard znaleźli nową metodę bardzo precyzyjnego redagowania DNA. Ta metoda i inna nowa technika oznaczają, że naukowcy potrafią teraz wejść do komórki, znaleźć konkretną sekwencję i zmienić ją o jedną literę. Do tekstu..
Paryż i moje wrażenia po lekturze książki Piotra Napierały
Jacek Tabisz (18-01-2013)
Chodząc po rozległych i zachwycających alejach Paryża, albo po wąskich zaułkach Marais, czy Dzielnicy Łacińskiej, my, Racjonaliści, odwiedzamy kolebkę naszego wyzwolonego z mitycznych oparów świata. Zaś książka Piotra Napierały, pełna wczucia się w klimat epoki i otwartego na przyszłość optymizmu, doskonale przedstawia tę naszą kolebkę, jaką jest Paryż ("obok Londynu" - jak z pewnością doda czytając powyższe słowa Autor książki, nie zapominając też o Amsterdamie). Do tekstu..
Jaki Patron tacy Uczeni
Andrzej Tomana (18-01-2013)
Najwięksi Ojcowie Kościoła tacy jak Ambroży i Augustyn uważali, że kobieta nie została stworzona na podobieństwo Boga, że jest istotą niższą, przeznaczoną do służenia mężczyźnie. Kobieta jest kimś w rodzaju "okaleczonego", czy "nieudanego mężczyzny". To, że w ogóle przychodzą na świat dziewczynki, wynika, według Augustyna, z niedobrego nasienia, z niewłaściwej krwi macicznej albo też z tego, że wieją wilgotne wiatry południowe i wywołują nie tylko deszcz, ale i rodzenie się dzieci z większą zawartością wody, mianowicie dziewczynek. Do tekstu..
Kiedy dwa plus dwa równa się trzy
Andrzej Koraszewski (17-01-2013)
Czytelnik (wszystko jedno "Gazety Wyborczej" "Guardiana", "Le Monde", "Dagens Nyheter" czy "Financial Times") jeśli konsekwentnie oszczędza mu się informacji o tym co mówią i co robią ci "umiarkowani i pragmatyczni" potencjalni partnerzy do rozmów pokojowych, kiedy nieustannie jest zapewniany, że dwa plus dwa równa się trzy lub pięć, ma wrażenie, że prasa dostarcza mu zestaw faktów pozwalających na samodzielne wyrobienie sobie opinii. W rzeczywistości jego informatorami są ludzie zmierzający do stworzenia w jego umyśle zafałszowanego obrazu. Nic dziwnego, że miliony normalnych ludzi w końcu twierdzi, że dwa i dwa równa się trzy. Do tekstu..
Gratulacje, Jerry Coyne!
Eric MacDonald (17-01-2013)
Świętej księgi. Czytamy je, bo są. Są jak schodzenie ze skał w okopy lub doliny ku najniższym punktom myśli ludzkiej. Kto przeczytał Biblię, a może jeszcze bardziej każdy, kto zstąpił w zdradzieckie głębiny Koranu, z jego nieustannym wylewem nienawiści, musi wyjść uboższy z tego doświadczenia. Jeśli czytanie zmienia człowieka, czytanie tych tekstów może tylko zmienić na gorsze, bo konfrontacja z ludzkim złem uświęconym przez stulecia ślepej czci, jest sprawą co najmniej ryzykowną. Do tekstu..
Pierwsze filmowanie kałamarnicy olbrzymiej w naturze
Richard Dawkins (17-01-2013)
Zaproszenie przyłączenia się do misji szukania kałamarnicy olbrzymiej na "Alucię" w samą porę na obchody zwycięstwa, było wielką przyjemnością i zaszczytem, choć przybyłem zbyt późno, by widzieć samo osiągnięcie. Nadal była nadzieja na kolejne zobaczenie jej, ale niestety, w dzień po moim przybyciu, trzeba było przerwać podróż. Do tekstu..
Religie - pomiędzy swarami a kooperacją
Mariusz Agnosiewicz (16-01-2013)
Pół tysiąca mnichów buddyjskich wraz z półtora tysięcznym tłumem poprowadziło szturm na siedzibę podającego się za nowe wcielenie Buddy. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko napastnikom, lecz fundamentaliści wyznaczyli rządowi dwa tygodnie na zajęcie się fałszywym prorokiem, grożąc, że w przeciwnym razie wezmą sprawy "w swoje ręce". Do tekstu..
Dla kogo kolęda?
Marcin Bies (16-01-2013)
Niespodziewanie wywołałem gorącą dyskusję, w zasadzie nie wiem, czy była to dyskusja, bo prezentowano bardzo spójny punkt widzenia oparty głównie na oburzeniu wynikającym z obowiązku wręczania pieniędzy i żalu płynącym z ignorancji duszpasterza, który wejdzie, nabłoci, skropli mieszkanie, zada nieśmiertelne pytanie typu: "I jak wam się tutaj mieszka", zainkasuje nieopodatkowaną gotówkę i pójdzie w mrok i ptaków śpiew. Do tekstu..
Dżihad Izraela jest moim dżihadem
Qanta Ahmed (16-01-2013)
Zabarwiając swój faszyzm islamem, Hamas rości sobie legitymację religijną, by otwarcie starać się o zniszczenie państwa żydowskiego i unicestwienie narodu żydowskiego. Przez wszczepienie się do ideałów islamskich - kręgosłupa, który jest najświętszy dla muzułmanów - czynią sam islam czymś ohydnym, pokazując własną, prawdziwą bezwzględność; są gotowi do poświęcenia wszystkiego - włącznie z islamem - by pokazać Izrael jako zło. Do tekstu..
Czwarta filozofia
Jerzy Neuhoff (16-01-2013)
Artykuł p. Olgierda Żmudzkiego p.t. "Trzy filozofie XXI wieku" wywołał interesującą wymianę zdań wśród komentatorów, nie tyle z racji jakiejś kontrowersyjności, ile z racji interesującej problematyki. Ja jako były postanowiłem się do tej wymiany zdań kontrowersyjnie jednak wtrącić. Pierwsza moja uwaga, ogólnej natury, dotyczy rdzenia tekstu, czyli zagadnienia prawdy i 'gatunków' filozofii. Do tekstu..
Więcej picu na wodę o epigenetyce i moja normalna rola zrzędy
Jerry Coyne (16-01-2013)
Dziennikarze naukowi uwielbiają nowe odkrycia, które obiecują obalenie istniejących paradygmatów (nie widzimy tytułów: "Kolejny przypadek doboru naturalnego opisany!"), ale często  w tych dyszących entuzjazmem artykułach zawodzą jako prawdziwi dziennikarze. Często jest tak dlatego, że nie rozumieją nauki lub muszą pominąć ważne szczegóły. Do tekstu..
Zderzenie cywilizacji w wieku „Holympiad”
Burak Bekdil (15-01-2013)
Zacząłem dzień od czytania w biuletynie informacyjnym o "naukowej" książce tureckiej Goethe i islam, która dumnie oznajmia, że "w dodatku do kontrowersji dotyczącej tego, czy Johann Wolfgang Goethe był muzułmaninem, istnieje obecnie nowy dowód, że ten niemiecki pisarz, artysta i polityk był nie tylko muzułmaninem, ale także Turkiem!" Do tekstu..
Jak apostata z islamistą
Ali Sina (15-01-2013)
Obawiam się, że stracił Pan kontakt z rzeczywistością. Po pierwsze, islam nie jest najszybciej rozwijającą się religią świata. Tak, muzułmanie rozmnażają się szybciej, ale taka jest natura wszystkich biednych i niewykształconych narodów. Po drugie, więcej ludzi opuszcza islam, niż jakąkolwiek inną religię. Proszę się obudzić i przejrzeć na oczy. Do tekstu..
Doradztwo religijne i religioznawcze
Lucjan Ferus (15-01-2013)
Jeśli egzamin maturalny z religii miałby dotyczyć wiedzy religioznawczej, a nie tylko wiary religijnej, to właściwie każdy z przedstawionych problemów teologicznych, można będzie rozpatrywać z różnych punktów widzenia; religijnego i religioznawczego. Zaś sam zainteresowany wybierze sobie ten, który wyda mu się bardziej przekonujący, czy też inaczej mówiąc - bardziej wiarygodny. Do tekstu..
Tajne archiwum watykańskiego dostojnika
Andrzej Wendrychowicz (14-01-2013)
Przez ponad 20 lat Dardozzi brał udział w tajnych posiedzeniach najbliższych współpracowników papieża. W imię Boga decydowano na nich o szemranych operacjach finansowych, zastanawiano się jak rozbroić niebezpieczne "miny" w finansach Watykanu, jak zatuszować skandale i usunąć niewygodnych ludzi z otoczenia papieża. Działalność finansowa Stolicy Apostolskiej należy do najlepiej strzeżonych tajemnic na ziemi. Milczenie jest złotą regułą bankierów w sutannach. Ogłaszany corocznie w lipcu bilans Kościoła zawiera same ogólniki. Do tekstu..
Kukuo: W “obozie czarownic” w Ghanie
Leo Igwe (14-01-2013)
W grudniu odwiedziłem wieś Kukuo w ramach badania pilotażowego. Podobnie jak inne wsie w północnej Ghanie, Kukuo ma wodza, ale obecnie wódz nie żyje i ustanowiono regenta do nadzorowania wsi do czasu wyznaczenia nowego wodza. Jest tam także tradycyjny ksiądz. Jednym z obowiązków księdza jest przeprowadzenie rytualnego "oczyszczenia" każdej rzekomej czarownicy, która przybywa do wsi, zanim pozwoli jej się tam zamieszkać. Do tekstu..
Fundamentalizm islamski w Afryce (I)
Radosław S. Czarnecki (14-01-2013)
Rewolta w krajach północnej Afryki - w najmniejszym stopniu w Tunezji - Egipcie a zwłaszcza Libii niebywale wzmocniła miejscowe i działające na południe od Sahary organizacje terrorystów islamskich. Zarówno propagandowo, ideologicznie, logistycznie i finansowo (petrodolary z krajów naftowych z nad Zat. Perskiej płynęły szerokim strumieniem do walczących z reżimami Egipcjan i Libijczyków). Do tekstu..
List do Pana Andrzeja Wendrychowicza
Krystyna Badurka-Rytel (13-01-2013)
Chcę nawiązać w tym liście do Twego eseju " O świętach i Świętach, o starym, o Nowym i nowym roku 2013", opublikowanego 5 stycznia b.r. w Racjonaliście, który m.in. zawiera treści odnoszące się do wywiadu ze mną opublikowanego jako Historia mówiona w piśmie "Studia Litteraria et Historica". Do tekstu..
Ateiści, którzy nie chcą się do tego przyznać - David Bryant
Jerry A. Coyne (13-01-2013)
Są dwa typy ateistów, którzy nie chcą się przyznawać do ateizmu: ludzie religijni, którzy są tak liberalni, iż patroszą swoją wiarę, usuwając wszystkie dogmaty i twierdzenia egzystencjalne, aż staje się rodzajem humanizmu sformułowanego w języku religijnym, z Bogiem tak mglistym, że nie można go opisać - ani nawet go sobie wyobrazić oraz drugi typ, będący prawdziwym ateistą, który chowa się za etykietami takimi jak "niewierzący". lub "agnostyk". Do tekstu..
Dlaczego kreacjonizm jest szkodliwy?
Marcin Matuszczak (13-01-2013)
Miałem niedawno okazję obejrzeć w Telewizji Trwam coś, co można by określić mianem propagandowego filmu upowszechniającego w społeczeństwie kreacjonizm Oglądając ten film coraz szerzej otwierałem oczy ze zdumienia, ponieważ nie wiedziałem, że można publicznie opowiadać aż takie bzdury - tylko po to, aby przekonać publiczność do dogmatu jakim jest hipoteza stworzenia organizmów żywych przez Boga. Do tekstu..
Dziecko w wojennej propagandzie
Andrzej Koraszewski (12-01-2013)
W propagandzie wojennej obraz dziecka apeluje do nas silniej aniżeli jakikolwiek argument. Jeśli moralność ma jakiekolwiek zakorzenienie w ewolucji, to wywodzący się z rodzicielstwa instynkt opiekuńczy gra tu szczególnie silną rolę. Prowadzący wojnę propagandową doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że zdjęcie zakrwawionych zwłok dziecka wywołuje w nas emocje blokujące wszelką analizę. Do tekstu..
Koniec końców
Jerzy Neuhoff (12-01-2013)
W Polsce jest trochę ponad dziewięćset miast i kilkadziesiąt tysięcy wsi, a uroczyste pochody z okazji Święta Trzech Króli, czyli Objawienia Pańskiego odbyły się ledwie w stu. Czy to nie przerażające? Stało się tak, dlatego, że dławiona tu powszechnie i bezpardonowo wolność wyznania oraz bezprzykładne ataki na Kościół, zastraszyły większość obywateli, którzy oprócz wizji męczeństwa mają jeszcze inne sprawy, konieczne do załatwienia przed dniem sądu ostatecznego. Do tekstu..
Mowa nienawiści biskupa Pieronka
Jacek Tabisz (12-01-2013)
W swoim najnowszym wywiadzie Pieronek mówi też, że: "w ostatnim roku zginęło na świecie więcej chrześcijan, niż w czasach Nerona. To co, mam milczeć i mówić, że jest cacy?". Oczywiście, nie jest cacy. Wszyscy znani mi ateiści, choć częstokroć są dyskryminowani i prześladowani przez wyznawców "religii miłości", wstawiają się za chrześcijanami mordowanymi w krajach muzułmańskich. Ja również tak czynię. Ale przyczyną tych nieszczęść jest religia, a nie ateizm. Do tekstu..
Niewierzący to mordercy - tego nauczyły się dzieci na lekcji religii w gimnazjum
Justyna Bęben (11-01-2013)
Kto ma stać na straży Konstytucji RP, praw dziecka, praw rodziców do wychowania w zgodzie z własnym światopoglądem? Nie znajduję instytucji świeckiej, która odważyłaby się bronić godności słabszych, do niczym niezakłóconej nauki w szkole publicznej. Dyrektor placówki nie ma kompetencji, które umożliwiłyby mu kontrolowanie przebiegu lekcji religii. ksiądz jest bezkarny. Do tekstu..
Holandia według Iana Burumy
Piotr Napierała (11-01-2013)
Polecam książkę Iana Burumy: "Śmierć w Amsterdamie. Zabójstwo Theo van Gogha i granice tolerancji" - Murder in Amsterdam: The Death of Theo Van Gogh and the Limits of Tolerance (2006), nie tylko jako źródło informacji o problemach z islamistami w Holandii, ale także jako arcyciekawą współczesną panoramę historycznych i społecznych partii i postaw w tym wspaniałym kraju, będącym wzorem dla wszystkich prawdziwych liberałów. Do tekstu..
Co z tą wolną wolą?
Michał Glądalski (11-01-2013)
Zagadnienie istnienia wolnej woli nie jest jedynie dywagacją czysto akademicką, a istotnym pytaniem, które dotyka niemal wszystkich sfer naszego życia: moralności, prawa, polityki, religii czy związków intymnych. Debata na temat determinizmu jest od dawna prowadzona przez filozofów, natomiast dopiero ostatnio naukowcy wydają się zbierać dowody potwierdzające, że wolna wola jest jedynie iluzją. Do tekstu..
Zazielenienie planety
Matt Ridley (10-01-2013)
Czy wiecie, że Ziemia robi się zieleńsza, w dosłownym tego słowa znaczeniu? Obrazy satelitarne potwierdzają, że ilość zielonej wegetacji na naszej planecie wzrasta od trzydziestu lat. To będzie niespodzianka dla ludzi przyzwyczajonych do alarmistycznych słów o deforestacji, nadmiernym wykorzystywaniu i niszczeniu ekosystemów. Do tekstu..
Trzy filozofie XXI wieku
Olgierd Żmudzki (10-01-2013)
Poczynając od Darwina aż po współczesnych jego popularyzatorów Dawkinsa i Denneta wskazywanie na mechanizmy biologiczne odgrywające znaczne funkcje w naszym poznawaniu i rozumieniu świata są działaniami tworzącymi przedpole dla nowej postaci filozofii. Przede wszystkim dyskusje wokół darwinowskiej teorii rewolucji wskazały, jak wielu filozofów jest w mniejszym lub większym stopniu powiązanych z ideologią religijną, zwłaszcza z chrześcijaństwem w jego różnych odłamach. Do tekstu..
Dlaczego świat nie cierpi Izraela?
Andrzej Koraszewski (09-01-2013)
Czy świat ma obsesję na temat Izraela? Kraj wielkości województwa podlaskiego, który nieustannie skupia na sobie uwagę światowych mediów, którym nieustannie zajmuje się Organizacja Narodów Zjednoczonych, wydając na jego temat wielokrotnie więcej rezolucji niż na temat wszystkich innych krajów świata łącznie, kraj, którym Amnesty International zajmuje się częściej niż jakimkolwiek innym państwem na świecie, kraj który wyzwala najwięcej nienawistnych reakcji internautów, niezależnie, czy oglądamy to w Egipcie, w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Rosji, w Szwecji czy w Polsce. Do tekstu..
Obywatel, państwo, sędzia
Kamil Kłosiński (09-01-2013)
Na obronie bezbronnych ludzi, którzy nie popełnili wielkiego przestępstwa, a którzy potraktowani zostali jak wrogowie polityczni zyskać może całe państwo. Zarzuty, że takie a nie inne zachowanie sędziego Tulei godzi w powagę i autorytet sądu oraz całego wymiaru sprawiedliwości są absurdalne, gdyż to właśnie milczenie i brak krytyki zachowań podłych i niezgodnych z zasadami demokratycznego państwa prawnego ten autorytet do reszty obróciły by w gruzy. Do tekstu..
Apel Profesora Gregosiewicza (08-01-2013)
Zwolennicy homeopatii zbierają głosy pod petycją do Ministerstwa Zdrowia o refundowanie "leków" homeopatycznych przez NFZ. Jeśli nie chcecie Państwo, by homeopatia nadal zabijała, a pieniądze z naszych podatków wydawane były na refundację fałszywych leków, otwórzcie stronę www.petycje.pl/9151, na której znajdziecie formularz petycji i zagłosujcie PRZECIW. Do tekstu..
Jeszcze o ateistycznej kampanii billboardowej
Dorota Wójcik (08-01-2013)
Kampanię rozpoczęliśmy 1 października 2012 i zakończymy w styczniu 2013. Dotychczas billboardy pojawiły się na okres jednego miesiąca w Lublinie, Częstochowie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Świebodzinie, Zielonej Górze, Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Elblągu, Szczecinie, Ostrołęce, Płocku, Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Rzeszowie i Tarnowie. W styczniu zobaczycie je w Starogardzie Gdańskim, Bielsku-Białej (od 16.01), Bydgoszczy, Opolu, Białymstoku, Kielcach, Olsztynie oraz w Świdniku (k. Lublina). Do tekstu..
Gdyby ateiści rządzili Polską...
Anna Wittenberg, Mariusz Agnosiewicz (08-01-2013)
Przed rozpętaniem Powstania Warszawskiego pułkownik "Monter" powiedział: "Furia odwetu zastąpi nam broń". Dziś odznacza się takich właśnie bohaterów i jest to brzemię polskiego romantyzmu i irracjonalizmu, który bardziej angażuje się w kultywowanie tych, którzy "prosto do nieba czwórkami szli" aniżeli w mało spektakularną pracę u podstaw, pragmatyzm i zwrócenie ku przyszłości. Kiedy racjonaliści będą rządzić Polską, to miliardy wydatkowane obecnie na organizowanie modlitw i ceremonii przekierują na rozwój polskiej nauki, która powiększa naszą wiedzę o świecie. Do tekstu..
Perspektywa globalna jest obiecująca, Europy jest ponura
Matt Ridley (08-01-2013)
W lipcu 1948 r. Ludwig Erhard, dyrektor rady ekonomicznej Niemiec Zachodnich, z własnej inicjatywy zniósł racjonowanie żywności i zakończył wszelką kontrolę cen. Generał Lucius Clay, gubernator wojskowy z strefie USA, zadzwonił do niego i powiedział: "Moi doradcy mówią mi, że popełnił pan straszliwy błąd. Co pan na to powie?" Erhard odpowiedział: "Panie generale, proszę nie zwracać na nich uwagi! Moi doradcy mówią to samo". Do tekstu..
Ludzie jak bogowie?
Jerzy Neuhoff (07-01-2013)
Różnorodne modły albo ofiary składane w jakichś konkretnych intencjach, znane przecież od tysiącleci, nie są, jak mi się wydaje, niczym innym, niż próbą korekty odwiecznych planów, zaś przekonanie o takiej możliwości towarzyszy ludziom także od czasów tak zamierzchłych, że można uważać, że od zawsze. Że ma to sens, świadczą niezliczone dziękczynne wota wieszane w świątyniach. Do tekstu..
Dlaczego uratowanie milionów ludzi nie przekłada się na duży nekrolog?
Sean Faircloth (07-01-2013)
Zarówno w specjalnym wydaniu nekrologów "Farewell" pisma "Life", jak w ostatnim zeszłorocznym numerze pisma "Time" przedstawiono sylwetki dwojga ludzi nauki: Neila Armstronga i Sally Ride. Znalazło się również miejsce dla podrzędnego aktora, ale zabrakło dla dziesiątków tych, których praca ratowała tysiące ludzkich istnień. Do tekstu..
Polski obóz koncentracyjny w Jabłonnej
Mariusz Agnosiewicz (06-01-2013)
W grudniu 1921 ma miejsce wielka impreza antysemicka: I Konferencja Żydoznawcza. Ks. prof. Czesław Oraczewski w swoim wystąpieniu, w którym zastanawiał się nad "rozwiązaniem kwestii żydowskiej", mówił: "Ponieważ jednak żydzi są bezwzględnie obcym dla aryjskości organizmem, będą zawsze zatruwać organizm, w którym się znajdują". W 1922 poseł Dymowski mówił: "(...) najważniejsza walka o pognębienie krzyża i o panowanie żydostwa nad całym światem na pewno rozegra się na ziemiach naszych. Tu rozbić się musi ta cuchnąca fala" Do tekstu..
Pierwsze Damy, żony, kobiety. Zapomniane bohaterki II RP
Grażyna Latos, Kamil Janicki (06-01-2013)
Ciągnie mnie nie tyle do historii kobiet, co do historii zapomnianych i zbagatelizowanych. Nie chcę pisać o postaciach, które już są znane i którym poświęcono szereg książek. Odkrywanie czegoś zupełnie nowego i odsłanianie przed czytelnikami nieznanego wycinka przeszłości sprawia mi, jako historykowi, niesamowitą frajdę. A że najbardziej zapomniane są właśnie historie kobiet, to pewnie zostanę przy nich na dłużej... Do tekstu..
Czy izraelskie osiedla uniemożliwiają zawarcie pokoju?
Barry Rubin (06-01-2013)
To musi być skutek atmosfery nowego roku. "Washington Post" opublikowała artykuł redakcyjny wyjaśniający, że osiedla izraelskie nie są głównym problemem na Bliskim Wschodzie. Artykuł "Washington Post" jest zdumiewający, bo taka trzeźwa ocena jest dziś tak rzadka. Do tekstu..
Teoria (?) inteligentnego projektu
Julian Jeliński (05-01-2013)
Jak długo główną motywacją ludzi propagujących koncepcję inteligentnego projektu będzie wiara religijna, tak długo "spory" i "kontrowersje" związane z teorią ewolucji niestety nie ustaną. Przekonanie, że istnieją cechy "nieredukowalnie złożone" wynika z ignorancji i zamknięcia się na racjonalną dyskusję. Do tekstu..
O świętach i Świętach, o starym, o Nowym i nowym roku
Andrzej Wendrychowicz (05-01-2013)
Nie przepadam za okresem przedświątecznym. Przygotowania do Świąt zaczynają się w naszym domu na wiele tygodni wcześniej, bo zjedzie się rodzina i nie może niczego zabraknąć. Chciałbym pomóc żonie w tej robocie, ale ona nie wierzy w pożytki męskiej pomocy i woli, żebym zszedł jej z oczu. Schodzę. Idę na górę, odpalam komputer i udzielam się na licznych forach. Do tekstu..
Ateista i święta
Jacek Tabisz (04-01-2013)
Mnie osobiście święta Bożego Narodzenia napełniają przygnębieniem. Nie jest to ładny mit. Wolałbym, jeśli już chciałbym świętować mity, coś z mitologii greckiej. Może święto uwolnienia Prometeusza? Albo świętowanie wizyty Saturna przynoszącego złoty wiek pod koniec roku, co było zresztą pierwotną treścią świąt zwanych dziś "Bożym Narodzeniem"? Do tekstu..
Nieustanna gra
Monika Sadlok (04-01-2013)
Zabawa, gra z jednej strony jest niezbędnym ewolucyjnym zjawiskiem, które rozwija w człowieku cechy niezbędne do dalszego przetrwania i rozwoju, z drugiej jednak jest często wykorzystywana do celów, które daleko odbiegają od definicji zabawy. Dajemy się porwać grze, często nawet nie wiedząc, że jesteśmy jej głównymi bohaterami, a każdy nasz ruch jest nie tylko kontrolowany, ale stosownie do podjętej decyzji nagradzany, bądź też ponosimy z tego tytułu konkretne konsekwencje. Do tekstu..
Egzorcyści kontra Zły
Lucjan Ferus (04-01-2013)
"Mundus vult decipi, ergo decipiatur". "Świat chce być oszukiwany, więc niech go oszukują". Innymi słowy: dopóki istnieją ludzie łatwowierni, będą też istnieli cwaniacy, którzy będą bez skrupułów wykorzystywać ich głupotę. Tylko nie jestem pewien, którzy z nich bardziej zasługują na dezaprobatę: czy ci, którzy pozwalają się oszukiwać, czy ci, którzy ich oszukują? Do tekstu..
Początek życia
Matt Ridley (03-01-2013)
Jaki jest lepszy temat na początek nowego roku niż początek samego życia? Autorzy nowego artykułu twierdzą, że wreszcie przyszpilili ostatni z warunków, miejsce i ścieżkę, jaką rozwinęło się życie, przecinając dwa węzły gordyjskie. Do tekstu..
Nowy Rok, nowe kłamstwa
Andrzej Koraszewski (03-01-2013)
Radio, telewizja, Internet zmieniły świat, nie musimy czekać na wiadomości aż z drukarni dotrą do nas wydrukowane gazety. Niektórzy z nas, siłą przyzwyczajenia poszli po świętach do kiosku, żeby jednak kupić papierowe gazety. W "Gazecie Wyborczej" Dawid Warszawski (Konstanty Gebert), życzy czytelnikom "szybszego roku". Cieszy, się, że nie było irańskiej bomby atomowej, ani ataku Izraela na Iran, ani końca świata, od niechcenia dodaje, że rzeź w Syrii trwa w najlepsze i że trwają niekończące się mordy w Kongo. Do tekstu..
Bezpieczna Polska
Kamil Kłosiński (03-01-2013)
Ciekawe czy Jan Paweł II wyruguje Matkę Boską z naszego systemu bezpieczeństwa? Z taką ochroną wszystkie dylematy i problemy związane z bezpieczeństwem i obronnością kraju prysłyby jak bańka mydlana - a i wdów i sierot by ubyło, w końcu armia czy inne służby porządkowe okazałaby się zupełnie zbędne. Do tekstu..
Gwałt jako obyczaj
Phyllis Chesler (03-01-2013)
Jej winą było to, że wsiadła do autobusu, którym jechali - może kobiety powinny chodzić piechotą i nie korzystać z transportu publicznego? Skąd mogli wiedzieć, że była studentką fizykoterapii, że jej rodzina postanowiła wykształcić najstarszą córkę, że właśnie obejrzała film "Życie Pi", albo że młody człowiek, który był z nią, był jej przyjacielem, nie zaś ojcem, bratem lub mężem? Do tekstu..
Religia a filozofia
Olgierd Żmudzki (02-01-2013)
W swoim eseju i dołączonej 22 minutowej wypowiedzi pt. "Religia zabójczynią filozofii" Jacek Tabisz poruszył kilka problemów zasygnalizowanych w tytule swoich rozważań. Warto jednak rozszerzyć jego argumentację o kilka kolejnych spraw. Do tekstu..
Palestyńskie braterstwo broni
R. Green (02-01-2013)
Kiedy ogłoszono zawieszenie broni, zwolennicy salafitów-dżihadystów mieli różne poglądy w sprawie tego, jak zachowywać się wobec Hamasu w tej nowej sytuacji. Jedni wzywali do trzymania się w cieniu i powstrzymania od działalności militarnej, wierząc, że poprawi to status salafitów-dżihadystów w oczach Hamasu. Inni powiedzieli, że w każdym wypadku salafici muszą kontynuować próby prowadzenia dżihadu. Do tekstu..
Na Nowy Rok - wszystkiego dobrego (01-01-2013)
Ktoś może zapytać - dlaczego "wszystkiego dobrego" a nie "wszystkiego najlepszego"? Otóż jest takie powiedzenie - lepsze jest wrogiem dobrego. Bądźmy realistami: to, co dobre jest już wystarczająco wspaniałe a i, niestety, często nazbyt trudno dostępne. Poza tym wszelki maksymalizm niesie ze sobą ryzyko ekstremizmu. Do tekstu..
Wspaniały artykuł popularny o ewolucji waleni
Jerry Coyne (01-01-2013)
Kreacjoniści często zaprzeczają, by te szczątkowe kończyny były dowodami na ewolucję, zauważając, że mogły mieć funkcję przy kopulacji. Jest to jednak śmieszne, bo nie tylko widzimy ich stopniowe kurczenie się, ale - co ważniejsze - dlaczego Stwórca miałby robić "przewodnika kopulacji", którego każda kość jest homologiczna do kości w pełni funkcjonujących kończyn ich przodków oraz współczesnych czworonogów. Zaprzeczanie, że jest to dowód na ewolucję pokazuje intelektualną nieuczciwość kreacjonistów. Do tekstu..
Syndrom Lucyfera
Radosław S. Czarnecki (01-01-2013)
Znakomity psycholog amerykański Philip Zimbardo, znany z wielu eksperymentów i tez dotyczących zachowań człowieka (zwłaszcza w ekstremalnych warunkach) ukuł na kanwie jednego ze swych testów - teorię nazywaną efektem Lucyfera. Zimbardo interesowało zawsze jak przebiega proces i jakie to są przyczyny powodujące, że normalni, zwykli, szarzy na co dzień obywatele w określonych warunkach stają się bestiami, krwiożerczymi demonami i sadystycznymi zwyrodnialcami. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365