Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.536.206 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7342 tekstów. Zajęłyby one 28978 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3251 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Aby pokonać śmierć, homo sapiens zamyka oczy. Nie waży się rozwiązać problemu, woli go zamieść pod dywan. Śmierć dotyczy przecież śmiertelników, a wyznawca wierzy przecież naiwnie i uporczywie w swoją nieśmiertelność.
 Tematy różnorodne » Na wesoło

Bez kropki nad i
Autor tekstu:

„Jestem małpą, czyli ssakiem wyższym, mój tata jest torbaczem, czyli ssakiem niższym. Kropek nad i nie będzie, bo powiedział pan na lekcji wychowawczej, że człowiek nie zawsze musi stawiać kropki nad i."

Kasia zaczęła swoje wypracowanie odważnie i już od pierwszych zdań zdobyła moją sympatię. Porosiłem ich, żeby napisali, gdzie i kiedy słyszą o ewolucji i Darwinie, kto o ewolucji wspomina i w jakich sytuacjach.

Kasia twierdzi, że o ewolucji mówią wszyscy, ale nie stawiają kropek nad i. Jeśli uczeń do ucznia mówi: „ty małpo", to mamy tu niewyraźne nawiązanie do teorii Darwina, a jak ksiądz mówi, że może ateiści pochodzą od małp, ale ludzie pochodzą od Boga, to chyba o Darwinie coś słyszał.

Kasia zdobyła niedawno nagrodę w międzyszkolnym konkursie literackim i bardzo jej to pomogło. Jak pisze: „Tata o Darwinie słyszał, ale się zupełnie z nim nie zgadza, bo, jak mówi, to jakaś głupia teoria". Zaintrygowało mnie jej stwierdzenie, że „większość ludzi w naszym miasteczku unika Darwina".

W związku z zadanym wypracowaniem postanowiły z Aśką przeprowadzić uliczny sondaż. Dwóch mężczyzn pod sklepem obrzuciło je wyzwiskami. Starsza kobieta, zapytana o Pana Darwina, odpowiedziała, że tu chyba taki nie mieszka, chociaż może mieszkał przed wojną, bo tu dużo Żydów mieszkało. Kasjerka w Biedronce odpowiedziała, żeby nie zawracały głowy, a pani w kiosku odpowiedziała, że się dowie, szkolna dentystka ofuknęła je, że powinny się raczej uczyć, a nie zajmować takimi rzeczami, bo nauka to przyszłość, a właściciel warsztatu samochodowego chciał je zaprosić do swojej kanciapy. Napisała również, że nie jest pewna czy gołąb na witrażu w kościele i gołębie, o których pisał Darwin to ten sam gatunek.

„Nie chciałabym stawiać kropki nad i — pisała Kasia — ale Darwin jest w naszym mieście nieobecny. Stwierdzenie, że jestem małpą, czyli ssakiem wyższym nie znajduje w opinii naszego społeczeństwa zrozumienia. Torbacze nie mają sympatii do ssaków wyższych."

Zastanawiałem się, co ona z tymi torbaczami, ale Kasia nie wyjaśniła, dodając tylko w postscriptum, że zapytała o Darwina Ducha Świętego, ale on też nie miał najmniejszego pojęcia kto to taki. Jak twierdzi, jej rozmowa z duchem Świętym zeszła na Trójcę Świętą, o której Duch powiedział, że pracuje w firmie „Ojciec i Syn" i jako firma stanowią jedność. Szef — jak mówi Duch- jest oczywiście szefem i to do niego święci zwracają się ze wszystkimi problemami. Na pytanie Kasi o Jezusa, Duch miał odpowiedzieć, że Jezus to syn szefa, który, jak to ujął — trochę się wozi.

„Ten Jezus to typowy nieudacznik, cierpi za winy całego świata, ale swoich nigdy nie widzi."

Kasia pisze, że nie wiedziała jak uczennica powinna się do Ducha Świętego zwracać i zapytała go: „A ...pan?"

Według jej relacji, Duch Święty uśmiechnął się z zadowoleniem i powiedział, że zaczynał w firmie jako goniec, jeszcze zanim Syn szefa się urodził, a teraz jest rzecznikiem i przekazuje oficjalne stanowisko firmy oraz dyskretnie lobbuje w różnych środowiskach.

Zdaniem Kasi, lobbing powinien być zakazany, bo przez te manipulacje wszyscy pójdziemy z torbami, ale uczniowie wiedzą jeszcze zbyt mało i nie powinni stawiać kropek nad i.

Obawiam się, że będę musiał z nią poważnie porozmawiać, bo jej ewolucja zmierza w niepokojącym kierunku.

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (10)..   


« Na wesoło   (Publikacja: 31-01-2013 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Marcin Kruk
Nauczyciel, autor książki Człowiek zajęty niesłychanie

 Liczba tekstów na portalu: 63  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Co szatan potrafi zrobić z człowiekiem?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8705 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365