Racjonalista - Strona głównaDo treści
"Fenomen" Indian oraz przekazu na ich temat.

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
07-06-2026 23:12Lolek_Salambek (2668 punktów)"Fenomen" Indian oraz przekazu na ich temat.
Ocena 1 na 1

Informacje na podstawie podcastów oraz GPT.


Kinematografia amerykańska drugiej połowy XX wieku często przedstawiała Ind'ian Ameryki Północnej w sposób niejako romantyczny i uproszczony.

Sam wychowałem się na takich filmach i pozostał mi z tych filmów obraz Ind'ian jako:
• społeczności ludzi szczególnie ceniących wolność oraz niezależność;
• społeczności ludzi żyjących w bliskim związku z naturą;
• społeczności, których wojownicy stosowali bar'bar'zyńskie praktyki "wojenne", takie jak ska'lpowa'nie pokonanych przeciwników;
• społeczności, które zostały ciężko doświadczone przez ekspansję europejskich osadników i proces tworzenia państwowości Stanów Zjednoczonych.

Można powiedzieć, że był to w pewnym stopniu "bajkowy"/romantyczny obraz Ind'ian jako ludzi szlachetnych, żyjących blisko natury, ale jednocześnie uczestniczących w brut'alny'ch konfliktach zbrojnych i będących ofiarami kolonizacji.

Współczesne badania historyczne pokazują jednak bardziej złożony obraz rdzennych Indi'an Ameryki Północnej.

Można wręcz odnieść wrażenie, że kinematografia amerykańska drugiej połowy XX wieku niejako przedstawiała w znacznym stopniu wyidealizowany obraz społeczności ind'iańskich.
Skądinąd, jeśli idealizacja taka faktycznie miała miejsce to moim zdaniem bardzo dobrze świadczy to o wolności przekazu oraz wolności artystycznej w społeczeństwie USA w tejże drugiej połowie XX wieku.

Ludy rdzenne Ameryki Północnej były bardzo zróżnicowane kulturowo, a ich zwyczaje wojenne różniły się w zależności od regionu i plemienia. W niektórych społecznościach występowały praktyki, które dziś uznalibyśmy za wyjątkowo brutalne, zwłaszcza wobec pojmanych wrogów.

Do takich praktyk należały między innymi:

* poddawanie jeńców wojennych tort'urom przed egzekucją (na przykład stopniowe obcinanie kończyn);
* ska'lpowanie wrogów wojennych;
* oczekiwanie od pojmanych wojowników zachowania odwagi i niewzruszoności wobec cier'pienia; bywało, że obowiązywało przekonanie, że prawdziwy wojownik by mógł cieszyć się szczęściem po śmierci musiał tort'ury znosić bez krzyków wyrażających ból czy próśb o szybkie zabicie skracające cier'pienia;
* w wielu plemionach odwaga okazywana podczas to'rtur była traktowana jako dowód honoru wojownika oraz dająca możliwość zachowania przez niego dobrego imienia po jego śmierci.

Natomiast na stronach
wielkahistoria.pl/
można znaleźć na przykład materiał "Bitwa nad Wabash (1791).Największe zwycięstwo In'dian nad am'erykańską armią w dziejach", w którym to materiale zawarty jest między innymi następujący opis:

"Wszędzie naokoło rozgrywały się prz'eraż'ające sceny. Rannych In'dianie ska'lpo'wali, po czym ży'wc'em wrz'ucali do ognisk. Gdzieniegdzie leżały ma'rt'we żony osadników, niektóre z ciałami ro'zpłata'nymi na pół, bądź od'cięt'ymi pie'rsia'mi, później zw'łok'i układano w stosy na ogniskach".


Z perspektywy współczesnych norm etycznych praktyki takie należy ocenić jako skrajnie okr'utne.

Interesującym zagadnieniem historycznym jest również stosunek niektórych plemion ind'iańskich do instytucji niew'olnictwa.

Część plemion ind'iańskich, zwłaszcza tzw. Pięciu Cywilizowanych Plemion południowego wschodu Ameryki Północnej, posiadała czarnych niewolników. Historycy wskazują jednak, że warunki życia niewolników mogły różnić się między poszczególnymi właścicielami oraz społecznościami.

Zwraca uwagę pewna niejako pozorna sprzeczność:

• w czasie konfliktów zbrojnych niektóre plemiona Ind'ian stosowały bardzo brutalne praktyki wobec pojmanych wrogów (opisane powyżej);
• jednocześnie część ind'iańskich właścicieli niewolników traktowała swoich niewolników łagodniej niż wielu białych właścicieli plantacji (łagodniejsze traktowanie w bardzo wielu, różnych aspektach, łącznie z praktykami przechodzenia czarnego niewolnika do statusu człowieka wolnego).

Nie należy jednak nadmiernie upraszczać tego zagadnienia. Zarówno praktyki wojenne, jak i instytucja niewolnictwa miały różny charakter w zależności od konkretnego plemienia, okresu historycznego i lokalnych uwarunkowań.

Zatem historia ludów rdzennych Ameryki Północnej wydaje się być znacznie bardziej złożoną niż utrwalone w kulturze popularnej stereotypy - zarówno te idealizujące, jak i te przedstawiające Ind'ian wyłącznie jako społeczności szczególnie brutalne.


Zapraszam do wyrażania opinii oraz refleksji w tym obszarze.



.







S pozdravem


Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają CIERPIENIA FIZYCZNE

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !



(Aby odpowiedzieć, musisz się zalogować)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)Odp: Fenomen Indian oraz przekazu na ich temat.
Nie widzę w tym żadnego fenomenu.

Wszystkie ludy ziemi są lub byli na tym samym poziomie;

........
OK.

To wasz cenzura blokuje wpisy, czy Tuska?
okragly (21676 punktów)Odp: "Fenomen" Indian oraz przekazu na ich temat.

>Kinematografia amerykańska drugiej połowy XX wieku często przedstawiała Ind'ian Ameryki Północnej w sposób niejako romantyczny i uproszczony.
>Sam wychowałem się na takich filmach i pozostał mi z tych filmów obraz Ind'ian jako:
> społeczności ludzi ceniących wolność oraz niezależność; w bliskim związku z naturą;
tak wyglądał raju (epoka kamienia), jako chłopcy odnaleźliśmy siebie, raj mamy w genach

>Współczesne badania pokazują bardziej złożony obraz rdzennych Indi'an Ameryki Północnej.
żyli w raju, jeden bizon to mięso na wiele tygodni

>* poddawanie jeńców wojennych tort'urom przed egzekucją
to nie jest prawdą, nie znali konia, brutalności nauczyli się od nas, traktowali nas jak bogów, naśladowali bogów

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Lolek_Salambek (2668 punktów)
>.....brutalności nauczyli się od nas, traktowali nas jak bogów, naśladowali bogów

--------------

Okrągły 😊 - proszę link:

BRUTALNA Prawda o IN'DIANA'CH.Kolumb zakończył Barbarzyństwo w Ameryce?
www.youtube.com/watch?v=RFXFQJCGf0c



.






Zwierzęta podobnie jak ludzie mają BARDZO SILNY INSTYNKT oraz ODCZUWAJĄ CIERPIENIA
Lolek_Salambek (2668 punktów)
>..to nie jest prawdą, nie znali konia, ....
----------------
Okrągły - o ile mnie pamięć nie myli (ale być może mnie myli ? jeśli tak to proszę wykaż to);

to ja nie twierdziłem w swoim wpisie, że rdzenni mieszkańcy obu Ameryk posługiwali się udomowionymi końmi czy też w ogóle końmi.




.



S pozdravem




Zwierzęta podobnie jak ludzie mają BARDZO SILNY INSTYNKT ŻYCIA oraz ODCZUWAJĄ CIERPIENIA
17-06-2026 14:08 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>.....brutalności nauczyli się od nas, traktowali nas jak bogów, naśladowali bogów
>--------------
> Okrągły 😊 - proszę link:
>[i]
>BRUTALNA Prawda o IN'DIANA'CH.Kolumb zakończył Barbarzyństwo w Ameryce?
>www.youtube.com/watch?v=RFXFQJCGf0c
-w raju byliśmy nomadami, (jadą wozy kolorowe), w szkole średniej byłem na pieszej wędrówce, wszystko mielismy w plecakach, (namioty, materace, jedzenie ...), tak było w raju, chodziliśmy od żerowiska do żerowiska
-u nas udomowionych "co rok prorok", kobiety rodziły na okrągło, rekordzistka 40, w raju 3 dzieci na kobietę
a więc nie było komu się zabijać
-w Ameryce przypadało na taką grupę



300 km2

-byli bardziej racjonalni niż my, kto i po co miałby napadać?
było wręcz przeciwnie, jak się spotykali to cieszyli się jak dzieci, stąd rodziły się dzieci

-wszędzie chodzili pieszo, nie było dróg, namiotów, sklepów, ew napadnięci też nic nie mieli,
nawet jakbyś chciał napaść gdzie byś szukał? byliśmy nomadami

propaganda np filmy przyrodnicze sączy, że w przyrodzie jest nieustanna walka, żeby uzasadnić swoją przemoc względem poddanych, co jest bzdurą, przyroda to współistnienie

nie ma żadnych dowodów, że ludzie w raju (przed udomowieniem nas) nawzajem się zabijali


a ten film dowodzi typowa działalność anglików, dziel i rządź, wtedy Inndiann, później hindusów dziś Słowian (Rosja Ukraina)

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365