Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.677.548 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"W dziejach cywilizacji naszej planety, jedynym stwórcą i twórcą był człowiek. Nie było żadnych cudów ani działań ponadludzkich i nikt spoza ziemi do interesów naszej rodziny się nie wtrącał"
Przegląd wyników wyszukiwania

Koń trojański w Kościele
Katarzyna Guczalska (28-02-2013)
Mój tekst Co oznacza abdykacja papieża? wzbudził ożywioną i merytoryczną dyskusję, w której ciężar komentarzy dotyczył spraw dla religii fundamentalnych. A że rozumu w dyskusji przybywa, a nie ubywa - wiemy o idei papiestwa, prawie kanonicznym i Duchu Świętym więcej, a nie mniej. I to jest sukces. Pod wpływem dużej ilości listów i komentarzy, pragnę jedynie uściślić i rozwinąć nieco własne stanowisko. Do tekstu..
Islamiści słabną. Czy zauważą to nasi politycy?
Paul Berman (28-02-2013)
Islamizm okazuje się nie być islamem. Bo kto w tych krajach chodzi protestować na demonstracjach? To muzułmanie, których islam jest tak samo prawdziwy jak islam kogokolwiek innego. Islamiści nadal wygrywają w wielu krajach, jednak nie jest już takie pewne, czy na dłuższą metę utrzymają się przy władzy. Do tekstu..
Nie ma przepaści między religią i nauką?   
Victor Stenger (28-02-2013)
Tylko 16 procent Amerykanów wierzy w "ewolucję naturalistyczną", zdefiniowaną jako pogląd, że "człowiek rozwinął się przez miliony lat z mniej zaawansowanych form życia [i] Bóg nie brał w tym żadnego udziału" Jest to dokładnie ten sam procent Amerykanów, którzy deklarują, że nie są związani z żadną religią. Do tekstu..
Nowa dobra książka
Jerry A. Coyne (27-02-2013)
Dlaczego fizycy zainwestowali tak wiele czasu i pieniędzy w polowanie na tę cząstkę, która nie ma oczywistego zastosowania praktycznego? Mogą być technologiczne produkty uboczne, jak to było z innymi pracami nad fizyką cząstek elementarnych (Internet powstał z potrzeby fizyków posiadania wzajem dostępu do swoich danych), ale głównie Carroll wychwala zaletę zwykłej ciekawości. Do tekstu..
Bluźnierstwo, wolność słowa i racjonalizm. Wywiad z Sanalem Edamaruku
Ryan Shaffer (27-02-2013)
Właśnie ukazał się marcowo-kwietniowy numer amerykańskiego magazynu The Humanist z długim wywiadem z Sanalem Edamaruku. Sanal rozmawia z historykiem i pisarzem Ryanem Shafferem o swoim pochodzeniu, dzieciństwie, racjonalistycznym ojcu, zainteresowaniach akademickich i wpływach intelektualnych, o swojej pracy i sukcesach w Indiach, o religii i państwie, trwającej sprawie sądowej, drakońskim prawie o bluźnierstwie i o przyszłości. Do tekstu..
Ujawnienie małego, brudnego sekretu ONZ
Daniel Schwammenthal (26-02-2013)
Podczas gdy w genewskim Pałacu Narodów obraduje kierowana przez polskiego dyplomatę Rada Praw Człowieka ONZ, UN Watch, wraz z 20 innymi NGO, zorganizował w ubiegłym tygodniu Szczyt Genewski na rzecz Praw Człowieka i Demokracji. Ten doroczny szczyt już po raz piąty wykonuje pracę, przed którą uchyla się Organizacja Narodów Zjednoczonych: daje podium ofiarom terroru państwowego, a nie ich prześladowcom. Do tekstu..
Quo vadis lewico?
Paweł Woźniak (26-02-2013)
Optymalnym rozwiązaniem programowym dla polskiej lewicy wydawałoby się wyważenie i połączenie postulatów prosocjalnych z postulatami wolnościowymi gospodarczo na wzór krajów skandynawskich, w których wysoki poziom bezpieczeństwa socjalnego i pracowniczego łączy się także z wysokim poziomem wolności gospodarczej i inwestycyjnej. Do tekstu..
Mało nas
Jerzy Neuhoff (25-02-2013)
Odnoszę wrażenie, że, obok rzekomego podgrzewania klimatu, nową idée fixe staje się demografia i wizja wyludnienia, jak nie całej Europy, to naszej, najlepszej z ojczyzn. Jeśli wszystko pójdzie dalej, tak jak idzie, a wiadomo, że idzie jak najgorzej - argumentuje się - wtedy nasz kraj już za 50 lat będzie krajem wymierających niedołężnych staruszków. Do tekstu..
Przemoc, racjonalizm i dyplomacja
Andrzej Koraszewski (25-02-2013)
Nie mamy rankingów racjonalności państw członkowskich ONZ, a mogłyby być przydatne. Analitycy patrzą czasem sceptycznie na różne rządowe oceny racjonalności państw i organizacji i często dają wyraz swojemu przerażeniu w związku z niedocenianiem siły irracjonalizmu przez agencje wywiadu, których zadaniem jest przewidywanie możliwych zachowań możliwych przeciwników, a czasem również partnerów. Do tekstu..
Arabska nienawiść i arabska tożsamość
Petra Marquardt-Bigman (25-02-2013)
Należy zachować tożsamość Egiptu wraz z jego zróżnicowaną głębią kulturalną; należy utrzymać w mocy zasadnicze, konsekwentne stanowisko zajmowane przez wszystkich intelektualistów i pisarzy egipskich na rzecz odrzucenia wszystkich form normalizacji z syjonistycznym wrogiem. Do tekstu..
Przerażająca cena zbawienia
Lucjan Ferus (24-02-2013)
Błędem jest myślenie, że papieżom, biskupom i księżom chodzi wyłącznie o zbawienie jak największej liczby dusz, a nie o władzę. Natomiast jest prawdą (historycznie potwierdzoną, zatem nie do podważenia), że od samego początku istnienia ich organizacji (Kościoła katolickiego) chodziło im wyłącznie o zdobywanie władzy, podporządkowanie jej jak największej ilości ludzi, a potem ciągnięcie z tego haniebnego procederu, jak największych korzyści materialnych. Do tekstu..
Liberalny duchowny z Iraku: Bóg służy Człowiekowi, nie zaś odwrotnie 
Yotam Feldner (24-02-2013)
Jestem apostatą ich religii, która nie wzbudza niczego poza nienawiścią do Innego - religii pozbawionej piękna, pozbawionej miłości, pozbawionej człowieczeństwa... Spowodowaliście, że ludzie nienawidzą Allaha i islamu. Zamieniliście się w policję Allaha, ogłaszając, kto jest odstępcą i kto jest apostatą. Do tekstu..
Rewizja psychoanalizy wg Ericha Fromma
Paweł Bielawski (23-02-2013)
Człowiek u Fromma nie jest traktowany po prostu jako część przyrody - jest jednocześnie w niej i poza nią. Dzięki wyjątkowo rozwiniętemu mózgowi zyskał świadomość samego siebie i swej odrębności od natury. I z tej przyczyny nie można traktować człowieka jako mechanizmu popędowego. Zwierzęta kierują się instynktami i to wystarczy im do przetrwania. Człowiek natomiast, musi sporą część energii wydawać na rozwiązanie wspomnianej dychotomii. Do tekstu..
Zmagania z Bangladeszu docierają do Londynu
Nick Cohen (23-02-2013)
Skrzyżowanie Szahbag w Dhace stało się Placem Tahrir. Okupują je setki tysięcy młodych protestujących ludzi i oburzają się na radykalnych islamistów. Jest to powstanie obywatelskie na rzecz najbardziej zaniedbanych wartości naszych czasów: sekularyzmu, obrony mniejszości przed prześladowaniami i usunięcia teokratycznych zbirów z życia prywatnego i publicznego obywateli XXI wieku. Do tekstu..
Unia Europejska supermocarstwem XXI wieku?
Piotr Napierała (23-02-2013)
Można dać wiarę takim autorom jak Niall Ferguson, autor: Civilisation. The West and the Rest i Ian Morris, autor: Why the West rules for now, którzy wierzą, że takie kraje jak Chiny, Indie, a także Brazylia i Meksyk wyprzedzą ekonomicznie kraje G8. Wydaje się jednak, że fascynacja tą zmianą nieco uderza tym autorom do głowy. Do tekstu..
Skutki kompromisu solidarnościowych reformatorów z Kościołem i postkomunistami
Mirosław Woroniecki (22-02-2013)
Jako czynnego uczestnika procesów transformacji polskiej gospodarki w latach dziewięćdziesiątych zawsze fascynował mnie sposób w jaki uzyskano konsensus polityczny, a co za tym idzie przyzwolenie społeczne na przeprowadzenie prywatyzacji polskiej gospodarki. Do tekstu..
Czy teologia posługuje się nauką, żeby znaleźć prawdę o Bogu?
Jerry A. Coyne (22-02-2013)
Tezą Nancey Murphy jest to, że teologia jest w rzeczywistości nauką i ma naukową metodę znajdowania prawdy o Bogu. Jakie są te metody? Jeśli społeczność religijna jako całość (nie poszczególni ludzie religijni) rozpoznaje coś o Bogu i włącza to do swojej wiary, to mają prawo twierdzić, że ta wiara grupy jest prawdą. Do tekstu..
Złoty ryż, złota szansa
Bjørn Lomborg (21-02-2013)
Wreszcie, po 12 latach opóźnień spowodowanych przez przeciwników genetycznie modyfikowanej (GMO) żywności, tak zwany "złoty ryż" z witaminą A będzie uprawiany na Filipinach. Przez te 12 lat około ośmiu milionów dzieci zmarło z powodu niedoborów witaminy A. Czy bojownicy walczący przeciwko GMO nie są częściowo odpowiedzialni? Do tekstu..
Wychować grzeszników
Marcin Kruk (21-02-2013)
Rozmawialiśmy z uczniami o grzechu pierworodnym i o tym, że teolodzy nie są pewni czy grzech pierworodny kojarzy im się z seksem, czy z ciekawością. Nastolatki, jak to nastolatki, natychmiast doszły do wniosku, że z ciekawością seksu, a wąż podpowiadał jak to zrobić, żeby owocu nie było. Do tekstu..
Urzędy naruszają autonomię Kościoła. Czas to zmienić!
Robert Prochowicz (21-02-2013)
Poza jednym chlubnym wyjątkiem (Ustawa o Ochronie Danych Osobowych) szereg polskich aktów prawnych nie uwzględnia konstytucyjnej autonomii kościołów; są to m.in. Prawo Farmaceutyczne, Prawo Budowlane, Ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Należy jak najszybciej znowelizować te ustawy aby urzędnicy państwowi nie przeszkadzali związkom wyznaniowym w pełnieniu ich pożytecznej misji. Kilka krótkich poprawek o treści "nie dotyczy kościołów" uzdrowi tą chorą sytuację i pozwoli życiu religijnemu w Polsce kwitnąć. Do tekstu..
Polowanie na czarownice w Papui Nowej Gwinei
Leo Igwe (20-02-2013)
Wiadomość o zamordowaniu oskarżonej o czary 20-letniej kobiety z Papui Nowej Gwinei, Kepari Leniata, dostała się na czołówki gazet na całym świecie. Krewni Leniaty oskarżyli ją o zabicie chłopca czarami. "Torturowali ją gorącym żelazem, obnażyli ją, związali ręce i nogi i wrzucili na ogień w obecności setek ludzi". Policja i strażacy byli na miejscu, ale nie mogli uratować jej życia. Linczujący motłoch był liczniejszy.  Do tekstu..
Uwaga, pojawił się Instytut Myśli Państwowej
Andrzej Koraszewski (20-02-2013)
Z prasy dowiaduję się, że powstał w naszym kraju Instytut Myśli Państwowej. W kuźni Myśli Państwowej pracować będzie na początek czterech kowali, ale pewnie zatrudnią szybko czeladników. Na pierwszym miejscu wymieniany jest były wicepremier Roman Giertych, były przyjaciel Jarosława K., Michał Kamiński, były premier Jarosława K., Marcinkiewicz oraz poseł PO profesor Niesiołowski. Do tekstu..
O cudownych uwikłaniach bezpotomności
Jerzy Drewnowski (20-02-2013)
Fakt, iż brakowi naturalnych antidotów na bezlik bezpotomnych śmierci zawdzięczamy istnienie człowieka i w ogóle rozwój form życia, nie wszystkim jest obcy. Bywa spostrzegany, a niekiedy i uważany za oczywistość, nawet w czasach Wielkiej Retenebracji. Jednakże upodobanie w jego przeżywaniu potrafią znajdować chyba tylko osoby odzwyczajone od mitologicznej percepcji świata. Do tekstu..
Kto czeka, ten się doczeka
Jerzy Neuhoff (19-02-2013)
Nie wiem, czy w historii nauki zdarzyła się już taka sytuacja, że ktoś, zirytowany okolicznościami, wystąpił z takim żądaniem, wyrażonym przy tym w sposób nie budzący żadnych wątpliwości co do swoich intencji. Postulat wypowiedziany został przy użyciu zaledwie czterech słów, przez co powinien być zrozumiałym dla każdego, nawet kogoś, kto nie zna sensu słowa 'biologia' albo nie umiałby wskazać obszaru jej dociekań. Do tekstu..
Ewolucja nowego, patriotycznego wcielenia zabobonu
Sanal Edamaruku (19-02-2013)
Miedziana bransoletka obiecuje uśmierzyć ból, wyleczyć szereg chorób włącznie z skazą moczanową i artretyzmem, chronić przed szkodliwym wpływem radioaktywności i podnieść energię, siłę i witalność. Ta historia jest jednak trochę inna. I jest alarmująca, bo lansują ją dobrze wykształceni, dobrze ułożeni i wyrafinowani politycy Kongresu, ogólnie szanowani za nowoczesną, liberalną i społecznie odpowiedzialną postawę. Do tekstu..
Dymisja Benedykta XVI
Radosław S. Czarnecki (18-02-2013)
Ponieważ od ponad 700 lat nie było takiego precedensu, aby urzędujący Następca św. Piotra, biskup Rzymu, dobrowolnie ustępował, większość komentatorów właśnie w tym fakcie widzi fenomen "decyzji Benedykta". Nic bardziej mylnego. W końcu XIII wieku kiedy to podobne zdarzenie miało miejsce, sytuacja była jednak diametralnie różna i nie sposób czynić porównań w stanowiskach Celestyna V i Benedykta XVI. Do tekstu..
Po nartach...
Stan Smuga-Otto (18-02-2013)
Galopujący postęp powoduje, że pokolenie rodziców od pokolenia dziatwy dzieli ogromny i wciąż wzrastający dystans. I ten właśnie dystans powoduje zanik międzypokoleniowej komunikacji - niezbędnej przecież dla skuteczności procesu edukacji. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i nauczycieli - czyli poprzedniego pokolenia. Do tekstu..
Samotne głosy przeciwko terrorowi
Nick Cohen (17-02-2013)
Na lewicy rasizm objawia się w ustawicznym odkładaniu kampanii na rzecz polepszenia życia kobiet, zarówno imigrantek, jak w ubogim świecie. Ich cierpienia muszą zawsze być podporządkowane walce przeciwko "amerykańskiemu imperializmowi". Widzimy także przenikające od skrajnej lewicy do liberalnego (podobno głównego) nurtu zawieranie sojuszy z klerykalnymi reakcjonistami i klerykalnymi faszystami. Ignoruje się ofiary teokracji i akceptuje ich ucisk. Do tekstu..
O humanizmach i dwudzielnym pniu humanitaryzmu
Jerzy Drewnowski (17-02-2013)
Tym, co łączy ze sobą zjawiska określane mianem "humanizmu", jest zazwyczaj odpowiedź na pytanie, jakim winien być człowiek lub jaki typ człowieka należy uznawać za modelowy lub wzorczy. Lub też, jaka osobowość emocjonalno-poznawcza zasługuje na takie wyróżniające potraktowanie. Humanitaryzm natomiast zajmuje się raczej tym, jak powinny się układać stosunki międzyludzkie, by ludzie szkodzili sobie jak najmniej, oraz w jakich sytuacjach trzeba interweniować lub - konkretniej - nieść drugim pomoc. Dodajmy, że i tu, i tam chodzi nie tylko o samą odpowiedź, lecz także o jej uzasadnianie, zachwalanie i szerzenie. Do tekstu..
Czy istnieją eksperci religijni?
Eric MacDonald (17-02-2013)
W gazecie "Ottawa Citizen" jest dział porad, gdzie "eksperci religijni" odpowiadają na pytania dotyczące istotnych kwestii, z jakimi borykają się poszczególni ludzie i społeczeństwo. W czym można tu być ekspertem? Mogą być ekspertami w sprawie własnej religii, ale nie ma niczego takiego jak ekspert religijny, który ma kwalifikacje do podawania odpowiedzi religii na jakiekolwiek pytanie. Do tekstu..
Współczesna Medea czyli etyka i polityka w zaczarowaniu
Jan Kurowicki (17-02-2013)
Do zgodnego z moralnymi wartościami uczestnictwa w polityce, wedle jednych, wystarczy Dekalog i ewangeliczne kazanie na górze; według innych - uczciwość, odpowiedzialność za wspólnotę i kierowanie się wskazaniami sumienia. Wszakże w "Polityce jako zawodzie i powołaniu" M. Weber słusznie już dawno temu wskazywał, że oba te stanowiska we współczesnym świecie nie są (i być nie mogą) podstawą mariażu etyki i polityki. Do tekstu..
Mitoburcza nadgorliwość
Julian Bartosz (16-02-2013)
Drogę do dyktatury otworzyły: grupy największych baronów przemysłu i świata finansów symbolizowanych przez towarzystwo zebrane w Villa Huegel i w Nationalclub 1919, arystokratyczno-militarna kamaryla przy skorumpowanym poprzez Osthilfe prezydencie Hindenburgu oraz katolicka Deutsche Zentrumspartei. Jej głosy (11,2 proc. i 73 miejsc) umożliwiły dopiero uzyskanie w dniu 23 marca 1933 pełnomocnictw generalnych dla rządu Hitlera. Partia ta, słuchając wezwań z Watykanu, poparła Ermaechtigungsgesetz za obietnicę zawarcia konkordatu z Rzeszą. Do tekstu..
Polski imam marzy o szariacie
Niklas Lindström (16-02-2013)
Przyjechałem tutaj, aby zapytać zwykłego imama w Polsce, jakie stanowisko zajmuje islam w paru ważnych sprawach, co mogłoby rzucić światło na to, do jakiego stopnia islam i cywilizacje zachodnie są kompatybilne. Podobne pytania zadałem imamom w Szwecji, a ich ówczesne odpowiedzi dowiodły, że potrzebują czegoś w rodzaju "szwedzkiej edukacji". Czy te szwedzkie odpowiedzi były wyjątkowe czy są normą wśród muzułmanów w Europie? Aby to sprawdzić, pojechałem do Polski, żeby te same pytania zadać tamtejszym imamom. Do tekstu..
Benedykt nie był słabym papieżem
Andrzej Wendrychowicz (16-02-2013)
Ratzingera / Benedykta XVI krytykowano, że nie chciał zmodernizować Kościoła. Ale on wiedział dobrze, że "pieriestrojka" w polityce Watykanu doprowadzi raczej do załamania, niż do konsolidacji KRK. Uważał, że na skutek liberalizacji wspólnota religijna więcej straci, aniżeli pozyska nowych członków. Ratzinger umacniał dogmatyczną konstrukcję Kościoła, zamiast prowadzić go na wojnę. Do tekstu..
O stanie pewnego państwa
Andrzej Koraszewski (15-02-2013)
Na kilka godzin przed obejrzeniem nagrania Baracka Obamy wygłaszającego w amerykańskim Kongresie orędzie o stanie państwa czytałem w "The New Republic" artykuł Jonathana Cohna, który napisał, że jest w tym przemówieniu ważny fragment, na który zapewne niewielu zwróci uwagę. Do tekstu..
Wiosna Arabska jest wspaniała, mówi znany analityk izraelski
Elhanan Miller (15-02-2013)
W dyskusji na temat wstrząsów znanych powszechnie jako Wiosna Arabska przeważającą wśród ekspertów postawą wydaje się być pesymizm. Jednak założyciel MEMRI, Yigal Carmon, który od dziesięcioleci monitoruje i analizuje Bliski Wschód, jest zaskakująco optymistyczny. Do tekstu..
MaturaToBzdura
Jerzy Neuhoff (15-02-2013)
Zacząłem się zastanawiać, jakie to argumenty można by wyciągnąć na korzyść tezy o amoralności tworzenia sztucznej pamięci, jednak zaraz zrozumiałem, że nie trzeba wcale ich szukać. Wystarczy po prostu stwierdzić, iż sama myśl, aby maszyna, czyli wytwór ludzki, mogła coś pamiętać, a więc dysponować umiejętnością, jaką człowiek, także niektóre inne stworzenia, otrzymał od swego Stwórcy, jest aktem bluźnierczej pychy. Do tekstu..
Kiedy wymieranie gatunku jest czymś dobrym
Matt Ridley (14-02-2013)
Nie jest to właściwie wyścig, ale panuje intrygująca niepewność, kto spowoduje kolejne świadome wyniszczenie gatunku w przyrodzie, czy będzie to były prezydent USA, czy magnat software? Czy Jimmy Carter wytępi Dracunculus medinensis zanim Bill Gates wytępi polio? Do tekstu..
Racjonaliści w Norwegii
Anna Maria Bugaj (14-02-2013)
Konstytucja Norwegii zawsze gwarantowała wolność wyznania i światopoglądu. Norweskie Towarzystwo Humanistyczne jest drugą, co do wielkości, wspólnotą w tym kraju i jego powstanie oraz działalność dobrze obrazuje, na czym polega prawdziwa demokracja i poszanowanie wolności światopoglądowej obywateli. Do tekstu..
Opowieść o irańskim zbiegu z królestwa bożego
Vahid Pour Ostad (13-02-2013)
Był kwiecień 2010 r., zaledwie rok po zakwestionowanym zwycięstwie wyborczym Mahmuda Ahmedineżada, które wywołało masowe protesty uliczne i tysiące aresztowań. Młody więzień siedział z zawiązanymi oczyma twarzą do ściany w teherańskim więzieniu Evin. Pokój był cichy, ale nagle usłyszał głos, tuż obok siebie. Do tekstu..
Co oznacza abdykacja papieża?
Katarzyna Guczalska (13-02-2013)
Abdykację Benedykta można chwalić jedynie w perspektywie odpowiedzialności indywidualnej, osobistej. W perspektywie teologicznej mamy tu do czynienia z Piotrowym zaparciem się Boga; to szokujące wyznanie: papiestwo to zwykła funkcja, kościół to zwykła instytucja, którą się zarządza. Katolicy nie mają wyjścia: instytucja papiestwa musi zostać przemyślana na nowo. Do tekstu..
Śmierć i strach są w centrum społeczeństwa islamskiego
Nonie Darwish (13-02-2013)
Najbardziej wpływowy przywódca sunnicki na Bliskim Wschodzie przyznał właśnie, co wielu z nas, wychowanych jako muzułmanie na Bliskim Wschodzie, zawsze wiedzieliśmy: islam nie mógłby istnieć dzisiaj bez zabijania apostatów. Yusuf al-Karadawi, główny duchowny Bractwa Muzułmańskiego i jeden z najbardziej szanowanych przywódców świata sunnickiego, powiedział niedawno w telewizji egipskiej: "Gdyby muzułmanie pozbyli się kary [często jest to kara śmierci] za apostazję, islam nie istniałby dzisiaj". Do tekstu..
Modlitwa u państwa Obamów, czyli znów o edukacji
Andrzej Koraszewski (12-02-2013)
Szukając doświadczeń innych, o których warto opowiedzieć, trafiłem na śniadanie u państwa Obamów. 7 lutego na National Prayer Breakfast mówił Ben Carson. Ta osobliwa impreza odbywa się raz do roku w pierwszy czwartek lutego, mówcy są zazwyczaj głęboko wierzący, a licznie zebrani głęboko patriotyczni. Tak było i w tym roku, a jako się rzekło głównym mówca był Ben Carson wybitny neurochirurg, człowiek głęboko wierzący w Boga i nie wierzący w ewolucję. Ale on mówił o czym innym... Do tekstu..
Doradztwo religijne i religioznawcze III
Lucjan Ferus (12-02-2013)
Patrząc na to z religijnego punktu widzenia można odnieść wrażenie, iż Bóg jest zainteresowany tym, by ludzie w niego wierzyli, dlatego jego stosunek do niewierzących i innowierców jest jednoznaczny. Absurdalność tego poglądu łatwo dostrzec, gdy się uwzględni boskie atrybuty. Wygląda bowiem to tak, jakby np. pisarz zapragnął by bohaterowie jego powieści wierzyli w niego i dowartościowywali go, oddając mu hołdy i cześć, w ściśle określony przez niego sposób. Do tekstu..
Teolog broni absurdalnego twierdzenia, że zwierzęta nie cierpią
Jerry A. Coyne (11-02-2013)
Craig nie twierdzi, że ma "wiarę", iż zwierzęta nie są świadome cierpienia. Polega na nauce (w tym wypadku na złej nauce), żeby podeprzeć swoje twierdzenie. W ostatecznym rachunku teolodzy zazdroszczą nauce, bo są świadomi jej większego autorytetu niż ich sposoby znajdowania "prawdy": dogmat, autorytet i objawienie. Nauka rzeczywiście znajduje prawdę, teologia tego nie robi. Do tekstu..
Polowanie na dzieci-czarowników i nasz system sprawiedliwości
Leo Igwe (11-02-2013)
W sierpniu poinformowano, że 5-letnia dziewczynka Goodness Offiong zmarła podczas egzorcyzmów w Calabar w Stanie Cross River. Ci, którzy zabili Goodness, nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W tej sprawie, jak w wielu innych sprawach dotyczących dzieci oskarżonych o czary w tym regionie, sprawiedliwość nie zostanie wymierzona. Do tekstu..
List otwarty do Prezydenta Obamy
Bahieddin Hassan (10-02-2013)
Trzy lata temu miałem zaszczyt spotkania Pana w Białym Domu jako uczestnik delegacji 50 obrońców praw człowieka z całego świata. Kiedy przyszła moja kolej na zwrócenie się do zgromadzonych, wezwałem Pana, by rozważył Pan przepaść między treścią Pana przemówienia do Arabów i świata islamskiego w Kairze w czerwcu 2009 r., a rzeczywistością polityki amerykańskiej w lutym 2010 r., zauważając, że wydaje się je oddzielać znacznie więcej niż tylko kilka miesięcy. Do tekstu..
Szkoła oparta na wiedzy
Andrzej Koraszewski (10-02-2013)
Pod koniec lat siedemdziesiątych w wielu krajach zachodnich zaczął się trend, który miał narastać przez kolejne dziesięciolecia. Mimo wysokich płac zaczęła się ucieczka od zawodu nauczyciela. Główną przyczyną było załamanie się dyscypliny szkolnej. Praca nauczyciela stawała się coraz bardziej szkodliwa dla zdrowia, głównie ze względu na stres, czasem wręcz fizyczne zagrożenie, gwałtownie spadające poczucie zadowolenia z wykonywanego zawodu. Do tekstu..
Obrona Galileusza
Kamil Kłosiński (10-02-2013)
Ja, jako obrońca i przedstawiciel oskarżonego, uważam przedstawione zarzuty za bezpodstawne i motywami politycznymi i osobistymi podbudowane, a z naukowością czy moralnością nie mające nic wspólnego. Będziemy teraz wykazywali, że oskarżenie myli się fundamentalnie w wielu kwestiach, na dodatek kierując się urażoną ambicją i arogancją. Do tekstu..
Problem zgodności wierzeń religijnych z prawem 
Amil Imani (09-02-2013)
Pora ustanowić Urząd Badania Zgodności Wierzeń Religijnych z Prawem. Czy jest to kompletnie absurdalny pomysł? Ani trochę. Poważne problemy wymagają równie poważnych rozwiązań. Wezwanie do ustanowienie takiego urzędu może zostać uznane za próbę zamachu na islam. Uczciwie mówiąc, taki jest właśnie mój cel. Do tekstu..
Miłość i nienawiść muzułmanów Bliskiego Wschodu do Szatana
Burak Bekdil (09-02-2013)
Jak powiedział w tym tygodniu prezydent USA Barack Obama: "tysiące ludzi jest obecnie zabijanych w Syrii, ale są także tysiące zabijane obecnie w Kongo". Dlaczego właściwie pan Erdoğan ani razu nie wspomniał o tragedii w Kongo? Pan Erdoğan powiedział kiedyś, że "sam pojechał do Darfuru i nie widział tam żadnego ludobójstwa", a więc nie było tam w ogóle żadnych zbrodni wojennych. Do tekstu..
Statystyczna edukacja
Michał Leszczyński (08-02-2013)
Posłuchajmy dyskusji naszych polityków i dziennikarzy. Obrzucają się wszyscy błotem. O stanie polskiej edukacji od czasu do czasu cienkim głosikiem wspominają nieliczni, ale, niestety, nikogo to nie obchodzi. Najwyższy czas, abyśmy zrozumieli, że nigdy nie będziemy bogaci/zadowoleni/szczęśliwi bez świetnej edukacji. Nie będziemy mieli nowoczesnych technologii, nie będziemy mieli pracy, nie będziemy mieli pieniędzy, ani mądrych parlamentarzystów, a nawet dobrych aktorów. Do tekstu..
Homoseksualizm nie jest anomalią
Karol Zub (08-02-2013)
Jeżeli jakieś zjawisko istnieje w przyrodzie to z pewnością ma swoje wyjaśnienie ewolucyjne. Szczególnie jeżeli dotyczy ono prawie 1500 gatunków zwierząt, a tak jest właśnie w przypadku zachowań homo- i biseksualnych. Jeżeli nawet w chwili obecnej nie potrafimy dokładnie określić mechanizmów ewolucyjnych odpowiedzialnych za ich powstanie, to możemy być spokojni, że wcześniej czy później zostaną one odkryte. Do tekstu..
Owady, przy których mapy Google mogą się powstydzić
Matt Ridley (08-02-2013)
Przyjaciel, który badał kiedyś zaloty żuków gnojaków, zwrócił mi w zeszłym tygodniu uwagę na nowe odkrycie. W bezksiężycowe noce afrykańskie żuki gnojaki, które robią kulki z gnoju, potrafią używać Drogi Mlecznej, by nawigować po stosunkowo prostych liniach od sterty gnoju, unikając w ten sposób innych żuków, gotowych ukraść ich kulki. Do tekstu..
O głupim Żydzie, ogłupionych wiarą Arabach i prześladowanym Palestyńczyku
Andrzej Koraszewski (07-02-2013)
Durny angielski dziennikarz pochodzenia żydowskiego, którego przodkowie wyemigrowali z Polski, po raz kolejny dał upust swojej niechęci do Polaków, co spowodowało reakcję na szczeblu dyplomatycznym. Komentując antysemicką wypowiedź jednego z brytyjskich polityków, Giles Coren powiedział, że ponieważ Polacy stanowią dziś w Anglii silną mniejszość, ważne jest mówienie w zrozumiały dla nich sposób. Do tekstu..
Co komu wolno?
Jerzy Neuhoff (07-02-2013)
W codziennej życiowej praktyce okazuje się, że wolno nam tylko tyle, na ile inni pozwalają. Wielkim tego świata często chyba wydaje się, że to oni zaciskają oczka sieci zakazów i nakazów, ale z faktu, że mogą to robić tylko do czasu, nauki jakoś nie wyciągają, ale i nie muszą. No, bo jakże tu mieć jakiekolwiek wątpliwości, skoro wszystko, co mówią i czynią, wynika z bezgranicznej nieomal miłości, tyle, że nie wiadomo, do kogo. Do tekstu..
Dlaczego dzisiejsza polityka zagraniczna Ameryki jest tak odległa od realpolitik
Barry Rubin (07-02-2013)
Realista rozumie, że konflikt jest naturalną częścią środowiska międzynarodowego i może być bardzo użyteczny dla władz. Jeśli podburzysz ludzi, podsycisz ich obsesje opowieściami o zagranicznych wrogach i wciągniesz ich w międzynarodowe awantury - co rozumieli wszyscy dyktatorzy włącznie z Hitlerem i Saddamem Husseinem - istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą popierać obecny rząd, wybaczać mu jego niedociągnięcia i ignorować problemy krajowe. Do tekstu..
Transsubstancjacja, fakt czy metafora?
Kamil Kosiński (06-02-2013)
Jeśliby ktoś zaprzeczył, że w sakramencie Eucharystii świętej zawiera się prawdziwe, rzeczywiste i materialne ciało i krew z duszą i bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc w konsekwencji cały Chrystus, lecz powiedział, że Jezus jest w nim tylko jako pamiątka, przenośnia lub symbol, niech będzie przeklęty. Do tekstu..
Nowa fala racjonalności w Afryce
Leo Igwe (06-02-2013)
Wiele lat temu Nkrumah powiedział: "Strach stworzył bogów i strach ich zachowywał, strach wojen, zaraz, trzęsień ziemi, szalejącej natury, strach przed aktami Boga. Bójmy się dzisiaj równie ślepych sił zacofania i pazernego kapitału". Jak powiedziałem w moim wystąpieniu, te "słowa były prawdziwe w Afryce w dniach Nkrumaha i są prawdziwe w dzisiejszej Afryce. Miliony Afrykanów cierpią i umierają z powodu strachu i ignorancji". Do tekstu..
Pod okupacją Watykanu
Jacek Tabisz (06-02-2013)
Ostatnio rozpoczęła się w naszym środowisku debata na temat tego, czy nie jesteśmy zbyt radykalni. Swoją drogą, jako prezes PSR mam dodatkowe w tym względzie doświadczenie. Zawsze, gdy występuję publicznie, znajdą się osoby dla których jestem za mało radykalny i osoby dla których jestem na zbyt radykalny. Do tekstu..
Smok w Watykanie
Ziemowit Ciuraj (05-02-2013)
Smok w świecie chrześcijańskim jest niemal od samego początku symbolem szatana, diabła, wizualizacją najgroźniejszych i najstraszliwszych potęg duchowych zagrażających człowiekowi i chrześcijaństwu. Księga Apokalipsy zawiera pełen dramatyzmu alegoryczny opis walki szatana z Bogiem i ludem bożym, w którym smok odgrywa jedną z głównych ról. Do tekstu..
Poznańscy naukowcy
Andrzej Korszewski (05-02-2013)
Prawie 300 poznańskich naukowców związanych z Akademickim Klubem Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego w specjalnym oświadczeniu wzięło w obronę profesor Krystynę Pawłowicz - posłankę PiS, która wsławiła się kontrowersyjnym i emocjonalnym wystąpieniem podczas sejmowej debaty na temat związków partnerskich. Do tekstu..
Alarmujące ograniczenie wolności intelektualnej i artystycznej w Indiach
Sanal Edamaruku (05-02-2013)
Fanatyczne grupy wszelkiej maści mają jedną rzecz wspólną: są wrogami rozumu i śmiałej wyobraźni, kreatywności i wolności jednostki, samostanowienia i radości życia. Zawzięcie i ponuro dążą do przykrojenia świata na swoją miarę, by pasował do małej, szarej, gołębiej klatki ich umysłów. Żadnych żywych kolorów! Żadnej muzyki! Żadnych silniejszych wiatrów! Żadnych argumentów, żadnego zaufania, żadnych wspaniałych myśli! Tylko strach i podporządkowanie się. Do tekstu..
W jakiego żadnego Boga nie wierzę
Adam Kalbarczyk (04-02-2013)
Ksiądz Tomas Halik postanowił wypowiedzieć się o ateizmie. Pozornie w imię dialogu między wierzącymi a niewierzącymi ("Gazeta" z 22-23 grudnia 2012). Tekst jednak jest kuriozalnym atakiem na ateizm. Jego szkodliwość wynika przede wszystkim z tego, że stroi się on w szatę życzliwości wobec niewierzących. Do tekstu..
Pożegnanie mitu szlachetnego dzikusa
Matt Ridley (04-02-2013)
Niedawne badania potwierdziły, że w małych, przedpaństwowych społecznościach śmiertelność z powodu przemocy jest bardzo częsta, zarówno dzisiaj, jak w przeszłości. Niemal jedna trzecia ludzi w tych społecznościach ginie w najazdach i walkach, a liczba zbitych jest dwukrotnie wyższa wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Jest to znacznie wyższa stopa śmiertelności niż podczas drugiej wojny światowej, nawet w krajach, które ucierpiały najbardziej. Do tekstu..
Dyskryminujący zakaz dyskryminacji czyli chrześcijanie w Strasburgu
Mariusz Agnosiewicz (03-02-2013)
Część polskich mediów odtrąbiła niedawno "Zwycięstwo krzyża w Strasburgu". Po raz kolejny trzeba więc rozłupać wydmuszkę kolportowaną w prawicowej prasie jako pełnowartościowe jajo. W rzeczywistości w Strasburgu zapadł wyrok o "nieco" innej wymowie: pokazujący, że chrześcijanie znacznie częściej czują się dyskryminowani niż są rzeczywiście. Każdy z chrześcijan skarżących się w Strasburgu domagał się, by jego przekonania zmieniły obowiązujące wszystkich reguły zawodowe czy firmowe. Do tekstu..
Homoseksualizm w ZSRR i w Rosji
Agnieszka Zakrzewicz (03-02-2013)
Polska będzie musiała w końcu zdecydować się, czy chce być krajem liberalnym i demokratycznym, który przyzna gejom, lesbijkom, transseksualistom pełne prawa, odcinając się tym samym definitywnie od antyhomoseksualnej tradycji nazistowskiej i komunistycznej, czy też chce powrócić do tych tradycji, tak jak powróciła putinowska Rosja... Do tekstu..
Dlaczego nie możemy sklonować Neandertalczyka?
Jerry A. Coyne (03-02-2013)
Nie ma żadnego znanego mi sposobu na obejście problem, jak rozdzielić  DNA na właściwą liczbę chromosomów we właściwym porządku. Nie możemy po prostu zestawić chromosomów w sposób, w jaki możemy syntetyzować DNA. I do czasu, gdy to potrafimy, rekonstrukcja dinozaurów, Neandertalczyków lub jakiegokolwiek gatunku ze skamieniałego DNA nie wchodzi w rachubę. Do tekstu..
Jak człowiek dźwiga własne ciało…
Krzysztof Pochwicki (03-02-2013)
Impulsem do napisania tego tekstu stała się krótka wzmianka w dzienniku "metro": "Japonia. Shota Ishiwati ma zamiar wprowadzić na rynek ludzki ogon. Będzie dostępny w czterech kolorach, przyczepiany do ubrania i podłączany do serca. Ma pokazywać, kiedy jesteśmy szczęśliwi - w przypływie dobrego nastroju będziemy nim machać. Premiera dziwacznego wynalazku w sierpniu". Do tekstu..
Niepewny status płciowy polskiego parlamentaryzmu
Andrzej Koraszewski (02-02-2013)
Dyskusja polskich parlamentarzystów wokół kandydatury Anny Grodzkiej na stanowisko wicemarszałek Sejmu kręci się wokół jej rzekomo niepewnego statusu płciowego. Człowiek przewodniczący obradom nie musi wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, więc jej ewentualna przewaga nad innymi kobietami występującymi w tej roli nie powinna być aż tak znacząca. Sama dyskusja wydaje się odzwierciedlać odwieczny konflikt między nauką i religią. Do tekstu..
O legalności i nielegalności
Opracowanie Małgorzata Koraszewska (02-02-2013)
Ponieważ w wypowiedziach polityków i publicystów na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie wiele razy widziałam niesłychanie stanowcze użycie określeń "nielegalny", "nielegalne", zainteresował mnie wykład amerykańskiego profesora prawa, Eugene'a Kontorovicha, który przedstawia prawniczą argumentację, i dowodzi, że ta stanowczość w używaniu tych określeń nie znajduje podstaw w samym prawie. Do tekstu..
Przypadki księdza H.
Jerzy Neuhoff (02-02-2013)
Księdzu Michałowi Hellerowi mocno doskwierają wysiłki wszelkiej maści kreacjonistów, którzy robią co mogą, aby ośmieszyć wyznawaną przez nich religię, formalnie rzecz biorąc, często tę samą, którą i on wyznaje. Dlatego, kiedy ma tylko po temu okazję, wskazuje na jałowość ich usiłowań, uznając je za fundamentalistyczne próby tworzenia pseudonaukowych koncepcji. Do tekstu..
O mowie nienawiści
Jacek Tabisz (02-02-2013)
Większość świętych ksiąg zawiera w sobie klasyczne przykłady mowy nienawiści. O ile Iliada Homera uznawana jest przez znakomitą większość ludzi za mit i wyrażane w niej opinie bogów i bogiń nie są brane niemal przez nikogo na serio, o tyle niestety opinie postaci mitologicznych takich jak Jahwe, Jezus, Sziwa, Kali, Allach uchodzą wśród wielu ludzi za wcielenie absolutnej prawdy, słowa od samych twórców wszechświata. Mity o Allachu, Jahwe, czy Krisznie brane są na serio. Do tekstu..
Związki partnerskie, a konfrontacja światopoglądowa
Mirosław Woroniecki (01-02-2013)
Prawdziwe oblicze tego konfliktu to konfrontacja pomiędzy religijną, a świecką wizją Polski i świata, to walka o panowanie nad postawami, uczuciami i myślami Polaków, to próba zduszenia w zarodku próby jakiejkolwiek instytucjonalizacji całkowicie świeckiej formy organizacji podstawowej komórki społecznej. Do tekstu..
Nazizm a homoseksualizm
Agnieszka Zakrzewicz (01-02-2013)
Paragraf 175 - przepis niemieckiego kodeksu karnego z 1871 r., który określał homoseksualizm jako przeciwny naturze nierząd i stał się podstawą do prześladowań oraz eksterminacji niemieckich homoseksualistów przez nazistów w III Rzeszy - obowiązywał w NRD do 1967 r., a w RFN do 1969 r. Okres karalności kontaktów homoseksualnych w Niemczech datuje się, tak jak w większości innych krajów Europy Zachodniej, od średniowiecza do drugiej połowy XX wieku. Do tekstu..
Robert Tekieli jako zagrożenie duchowe
Michał Pędracki (01-02-2013)
Ludziom, którzy wywody Tekielego wezmą za dobrą monetę, grożą stany lękowe i paranoidalne związane z widzeniem na każdym kroku szatana i psychomanipulacji. Konsekwencją wzięcia sobie w pełni na serio do serca wypowiedzi Tekielego jest wniosek, że jedyną bezpieczną formą aktywności jest uczestnictwo we Mszy Świętej. W przypadku ludzi o nieco zaburzonej osobowości to prosta droga do ciężkiej nerwicy eklezjogennej. Do tekstu..
Zachodni lewicowcy popierają islamistów; arabscy lewicowcy są ich ofiarami
Barry Rubin (01-02-2013)
Zachodnia lewica przez dziesięciolecia przymykała oczy, a nawet broniła represji, kiedy stosowały ją reżimy lewicowe - między innymi ZSRR, blok radziecki i dyktatury Trzeciego Świata - ale nie w sprawie represjonowania lewicowców. Teraz sprawy wyglądają inaczej. Lewica stanęła po stronie reakcjonistów, ponieważ bardziej nienawidzi systemów we własnych krajach. Jest to błąd i ich lewicowi towarzysze w tych krajach zapłacą za to krwią. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365