Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.075.485 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 294 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Cierpienie nie uszlachetnia
Przegląd wyników wyszukiwania

Testament Kaddafiego (28-09-2015)
Dałem Libijczykom darmową służbę zdrowia, edukację, mieszkanie jako prawa człowieka, stworzyłem największy w dziejach system irygacyjny, który dał wodę w całym pustynnym kraju. Obecnie mam przeciwko sobie największą w historii machinę wojenną. Ameryka chce nam dać "wolność" i "demokrację", przez którą rozumie morderczy system w którym wielcy pożerają małych, a jedyne darmowe rzeczy to te, które się wyżebra na ulicy. Naszą wolność od dominacji kolonialnej Ameryka chce zastąpić swoją wolnością, czyli amerykańskim sposobem grabieży, zwanym "kapitalizmem". My wszyscy jednak w Trzecim Świecie wiemy, co on oznacza - korporacje kierujące krajem i światem, które odpowiadają za cierpienie ludu. Do tekstu..
Debata o uchodźcach i kres języka religijnego w polityce
Mariusz Agnosiewicz (27-09-2015)
Kiedy za jakiś czas opadnie kurz z dzisiejszych sporów o uchodźców i imigrantów, wszyscy zauważymy coś istotnego, co dziś nam umyka: kres języka religijnego w polityce. Jest to wspólne dzieło PO i PiS, dokonane wręcz komplementarnie. Obecnie doszło bowiem do całkowitego odwrócenia ról: w kwestii imigrantów to PO szermuje papieżem i stanowiskiem Kościoła, PiS zaś mówi językiem świeckim. Bardzo dobrze było to widać dziś w dyskusji Kawa na ławę w TVN24. PiS wprawdzie wypomina PO, że nie odwołują się do stanowiska Kościoła w spawach obyczajowych, ale to nie zmienia faktu, że oni także także odwołują się do głosu Kościoła tylko w niektórych sprawach. Ten tekst nie jest potępieniem "hipokryzji politycznej", lecz pokazaniem dobrego zjawiska, które będzie miało dalekosiężne konsekwencje. - i dla wierzących i dla niewierzących. Do tekstu..
Anarchokomunizm katolicki w Kongresie USA
Mariusz Agnosiewicz (24-09-2015)
Dziś po raz pierwszy papież katolicki przemawiał w Kongresie USA. Przyjęto go entuzjastycznie. Gdy przemawiał sala co trochę podrywała się do stojących braw. Gdy wezwał do zatrzymania handlu bronią wstała tylko połowa. Gdy powiedział zebranym, że wszyscy oni są potomkami imigrantów, którzy niezbyt szanowali prawa lokalnej ludności nikt nie klaskał. Główną tezą jego wystąpienia była prezentacja czterech wielkich amerykańskich snów. Poza dwoma, które wszyscy znają: Lincolna oraz Martina Luthera Kinga, są dwa sny przyszłości: Thomasa Mertona oraz Dorothy Day - oba antysystemowe. Merton to chrześcijaństwo, które czerpie z innych systemów, zwłaszcza buddyzmu i hinduizmu. Day to twórczyni kobiecej wersji teologii wyzwolenia, wzywająca do przekształcenia religii z opium dla ludu w pacyfistyczny dynamit społeczny, który dąży do obalenia systemu kapitalistycznego. Day chciała religii, która nie tylko dokarmia ubogich, ale i pyta o przyczyny biedy. Do tekstu..
Rozsądny humanitaryzm
Iwona L. Konieczna (21-09-2015)
Libański minister Elias Bousaab szacuje, że w fali uchodźców na 100 osób przypada 2 związane z Państwem Islamskim. Płk Grzegorz Małecki, były oficer UOP i ABW twierdzi, że polskie służby nie są przygotowane do ogarnięcia tego zagrożenia. Podobnie twierdzi poseł Stanisław Wziątek (SLD) z sejmowej komisji ds. służb specjalnych: "Służby specjalne nie mają narzędzi skutecznego działania. Służby specjalne nie mają środków, żeby takie narzędzia stworzyć i nimi operować." Jeszcze inni specjaliści od służb specjalnych twierdzą, że właśnie dlatego Polska może być preferowanym puntem docelowym dla osób związanych z IS, ze względu na to, że nasze państwo ma o wiele słabsze mechanizmy kontrolne wobec takich zagrożeń w porównaniu z Anglią czy Niemcami. Do tekstu..
Czy imigranci to problem lewicy?
Anna Salman (21-09-2015)
Największymi beneficjentami obecnej sytuacji są koncerny zbrojeniowe, więc to od nich należy zażądać istotnego kwotowo udziału w kosztach pomocy imigrantom oraz odbudowie infrastruktury na terenach zdewastowanych przez wojnę. Per saldo i tak się opłaci, bo ograniczy to wydatki z budżetu UE na pomoc uchodźcom. Należałoby przy tym od razu zastrzec, że finansowanie odbudowy będzie w ramach reparacji wojennych, a nie z kredytów, udzielanych przez banki komercyjne. Inaczej kolejna grupa dojrzy w tym okazję łatwego zysku, wpędzając poszkodowane kraje w spiralę zadłużenia i po latach kilkunastu możemy mieć powtórkę z rozrywki, ale już w mocniejszym wydaniu i bez cienia nadziei na złagodzenie konfliktu poprzez negocjacje. Do tekstu..
Wojna cydrowa: czy nasi politycy opowiedzą się po stronie polskiej?
Mariusz Agnosiewicz (21-09-2015)
Gros naszych polityków jak wiemy ma "immanentno-strukturalną" słabość do uprzywilejowywania i promowania zagranicznych firm i koncernów. Była niedawno premier Kopacz reklamująca warzywa z Biedronki, był Sikorski przyznający medale dla Biedronki, obecnie do tego grona dołącza Palikot - reklamując "Cydr Lubelski" i umacniając tym samym fatalny monopol niemieckiego koncernu na fenomenalnie rozwijającym się polskim rynku cydru. Cydr Lubelski jest tak samo polski jak Biedronka - jest to firma należąca do MIĘDZYNARODOWEGO KONCERNU Schloss Wachenheim AG z siedzibą w Niemczech, który wyrósł na polskiego lidera dzięki temu, że szeroko jest promowany dystrybucyjnie w niemiecko-francuskich hipermarketach działających na terenie Polski. Są cydry lepsze polskie Do tekstu..
Racjonalizm polityczny czyli poza dobrem i złem
Mariusz Agnosiewicz (21-09-2015)
Być może będziemy świadkami pełnego obrotu koła historii w którym palma cywilizacyjna powróci do tego regionu, gdzie zaczęła kwitnąć nasza cywilizacja - czyli w region Sumeru. Często zapominamy, że kolebką kultury europejskiej nie jest Rzym czy Ateny, lecz Zatoka Perska, czyli ten region świata który do niedawna uważany był za światowe centrum ropy, a dziś wiadomo, że jest także światowym centrum gazu. Polska historycznie ma tyleż samo więzów ze Wschodem, także Bliskim, co i z Zachodem. Jest bowiem klasycznym krajem pogranicza geopolitycznego. Nie brała razem z Zachodem udziału w wyprawach krzyżowych, wojnach religijnych, podbojach kolonialnych Ameryki i reszty globu, była państwem bez stosów, które stało się jedynym prawdziwym domem przeganianych zewsząd Semitów - Żydów. Dziś powinniśmy przyswoić sobie nieco mądrości chińskiej kultury, która jest jak "przyczajony tygrys, ukryty smok" i nie pcha się na pierwszą linię konfliktów, zwłaszcza cudzych. Do tekstu..
Duda czyli jak kurczak połknął krowę
Mariusz Agnosiewicz (21-09-2015)
Duda to jedna z najbardziej spektakularnych firm polskich, która z garażowej firmy rodzinnej wyrosła na globalny Polski Koncern Mięsny, konkurujący z chińskim Animexem oraz duńskim Sokołowem. Kiedy w 2007 Ernst&Young ogłosiło Dudę przedsiębiorcą roku, który pokonał m.in. twórcę Solarisa, na podrawicką wieś zaczęli peregrynować redaktorzy Financial Timesa, by zrozumieć jak prości chłopi bez zachodniego kapitału wyrośli na główną konkurencję dla rządzących w Polsce globalnych koncernów, mający ambicje nie tylko czysto mięsne, ale i w produkcji paliw. Niestety, później przyszedł tzw. kryzys finansowy. Duda wyjaśnia: "To był celowy atak spekulacyjny na nasz rynek finansowy" Do tekstu..
Nadgorliwość gorsza od faszyzmu
Mariusz Agnosiewicz (14-09-2015)
Po każdym Twoim oddechu na świecie umiera z głodu kolejne dziecko - choć nasza kultura ma pełną możliwość do rozwiązania problemu głodu na świecie, tylko nie ma w tym interesu i nic z tym nie robi poza usypianiem sumień za pomocą akcji charytatywnych. Niedawno cały Zachód zalał się łzami z powodu przykrej śmierci lwa Cecila, choć w tymże regionie co minutę czworo dzieci umiera z głodu. Można powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie zbawić świata. W istocie jesteśmy w stanie, gdybyśmy koncentrowali się na myśleniu systemowym i przyczynowym a nie incydentalnym i objawowym. Przyjęcie w naszych krajach bogatszej cząstki uchodźców (tej, którą stać było na przemycenie do Europy) dokładnie w takim samym stopniu rozwiąże problem syryjski, jak rozwiązywanie problemu głodu poprzez klikanie akcji charytatywnych w internecie. By rozwiązywać problemy tego regionu świata, trzeba zacząć od wyłączenia telewizora. Do tekstu..
Nasze małe wybory
Jarosław Szczepanik (13-09-2015)
Coraz częściej konsumenci w Polsce starają się dokonywać świadomych wyborów, rozumiejąc, że ich drobne wybory odnośnie produktów i usług mają duże znaczenie na kształt polskiej gospodarki. Coraz częściej można usłyszeć pytania: - "Czy ten producent jest polski?", - "Czy ten bank ma polski kapitał?" Do tekstu..
Przypomnienie
Oskar Wiśniewski (13-09-2015)
Hempel, Wandurski, Stande i Jasieński - to wybitni polscy komuniści, którzy skończyli oskarżeni o odchylenie nacjonalistyczne, szpiegostwo lub terroryzm. Z naszej perspektywy takie oskarżenia brzmią groteskowo, ale przez swoich towarzyszy zostali uznani za "trędowatych". Nazywano ich faszystami, sługami rządu "faszystowskiej Polski", zakazywano publikacji. Zarzuty były absurdalne, to jasne, ale wzajemne oskarżenia wśród komunistów zwykle nie były traktowane lekko. To samo możemy zaobserwować i dziś. Modne jest ostatnio usuwanie z grona znajomych na Facebooku ludzi, którzy mają odmienne zdanie na temat uchodźców. Czy nie przypomina to sytuacji, kiedy "trędowatemu" nie można było nawet podać ręki? Nie z nakazu partii, rzecz jasna, ale z wewnętrznego przekonania: on nie jest "swój". Absolutne, totalne zaślepienie ideologią. Do tekstu..
Poreferendalne polowanie na czarownice
Mariusz Agnosiewicz (07-09-2015)
Tuż po referendum rozpoczęło się szukanie winnych "porażki demokracji" - dramatycznie niskiej frekwencji. Charakterystyczne jest to, że najgłośniej nad "frekwencyjną klapą" krzyczą ci, którzy wcześniej usilnie nad nią pracowali, propagując bojkot referendum. Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu 76% badanych zapowiedziało udział w referendum. 7,8% frekwencja z 78,75% głosów za JOWami, oznacza, że główną ideę Kukiza poparło 1,88 mln Polaków. Jeśli przełożymy to na wynik parlamentarny oznacza to, że główny elektorat antysystemowy się umocnił, gdyż w 2011 Ruch Palikota otrzymał jedynie 1,44 mln głosów, czyli 10%, co przełożyło się na 40 mandatów. Wynik referendum JOWowskiego może więc oznaczać kilkunastoprocentowe poparcie parlamentarne. Do tekstu..
Wicepremier Ukrainy: odrodzenie Rzeczypospolitej byłoby niezłym rozwiązaniem
Krzysztof Skowroński, Walery Woszczewski (05-09-2015)
Myślę, że i w Polsce, i na Ukrainie są ludzie, którzy rozumieją walory naszej ścisłej współpracy w sferze ekonomiki. Nie mam wątpliwości co do tej części, która była częścią Polski, a potem Austro-Węgier, że odczuwa żal za tamtym okresem. Wiele mamy wspólnych kart naszej historii i większość Ukraińców pamięta o nich. Dobrze jest, gdy człowiek wspomina przyjemne, jasne wydarzenia. Tak zbudowana jest ludzka psychika. Jestem pewien, że w naszej historii więcej jest tych jasnych kart. Chociaż bywało różnie. Do tekstu..
Fiński cud edukacyjny i inne mity bezstresowego kształcenia
Mariusz Agnosiewicz (02-09-2015)
Przez wiele lat uważano, że Finlandia stworzyła najlepszy na świecie system edukacji. Kilka lat temu czar zaczął pryskać. W 2012 Finlandia runęła w wynikach PISA. W 2013 straciła swoje serce, czyli Nokię. Jej gospodarka dziś to jedna z najbardziej schorowanych członków eurozony. Fińska gazeta Finnbay ogłosiła: złote dni sukcesu fińskiej edukacji się skończyły, spadliśmy do pozycji Polski. Jak na złość akurat wtedy zaczęło się szczególne popularyzowanie fińskiego modelu w Polsce jako "najlepszego na świecie". Wprawdzie w 2014 znalazł się jeszcze ranking w którym fińska edukacja uznana została za najlepszą na świecie: OECD Better Life Index. Tyle że w tym samym rankingu polska edukacja została uznana jako ...druga na świecie! Nawet Korwin zbaraniał wobec takiej informacji. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365