Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.849.263 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 728 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.
Przegląd wyników wyszukiwania

Koło historii czyli jak uczyć się na błędach
Mariusz Agnosiewicz (26-04-2016)
Oficjalni socjologowie III RP (prof. Czapiński i Domański) ogłosili publicznie, że zmiana polityczna w Polsce ma charakter trwały i jest częścią większego trendu zachodniego. Związana jest ona z nowym wielkim kryzysem ekonomicznym. Poprzedni doprowadził do narodzin faszyzmu, gdzie doprowadzi nas obecny? Wiele wskazuje na to, że obecnie powtarzamy dzieje II RP. Jesteśmy na etapie rządów neosanacji. Historia ma naturę cykliczną i fluktuacyjną. Nigdy jednak nie powtarza się identycznie, zawsze nieco inaczej. Obecnie znaleźliśmy się w miejscu wielkiego zagrożenia i wielkiej szansy - od umiejętności przetwarzania dawnych błędów zależy czy powtórzy się tragiczny finał II RP czy raczej nowy Złoty wiek. Do tekstu..
Czy w 2016 przypada 1050 rocznica państwa polskiego?
Mariusz Agnosiewicz (17-04-2016)
W przestrzeni publicznej mamy dziś dwa skrajne poglądy: jedni upatrują w 966 początek cywilizacji w Polsce, która przywędrowała tutaj z Rzymu. Wcześniej była pustka. Tymczasem już w 1000 roku cesarz Otton proponuje polskiemu władcy, by został jednym z czterech fundamentów zjednoczonej Europy. To znacznie więcej niż dziś oferuje nam UE. Drugi skrajny pogląd koncentruje się na negowaniu 966. Onet w histerycznym tonie na stronie głównej grzmi: "966? Wyrzuć tę datę z pamięci". Czegoś takiego nie robili nawet komuniści, którzy uznawali znaczenie 966 dla konsolidacji państwa polskiego, które wyłoniło się dzięki sojuszowi środkowoeuropejskiemu z Czechami, którzy pomogli Polsce opanować ujście Odry, czyli ówczesne centrum bałtyckiego handlu. Do tekstu..
Problem z tolerancją
Piotr Jaskółka (16-04-2016)
Relatyzm światopoglądowy - w przeciwieństwie do relatywizmu i fundamentalizmu - to postawa "znam prawdę, ale mogę się mylić". Uznawać za prawdę (absolutną) w ramach systemu można coś, dopóki nie ma nowych argumentów, które pozwolą sądzić inaczej. W danej chwili nie ma po prostu informacji świadczących o tym, że prawda jest inna - ale pozostaję na nie otwarty. Dopóki nie pojawią się nowe, przekonywujące argumenty, prawda taka pełni rolę dokładnie taką samą, jak w przypadku uznania jej za absolutną w przypadku pierwszego przykładu postawy, stanowi punkt odniesienia. Oznacza to także, a może przede wszystkim, że istnieją warunki, pod którymi zmienię zdanie na dany temat (warto zadać sobie pytanie, jakie są te warunki w odniesieniu do ważnych dla nas, najbardziej emocjonujących kwestii). Wówczas pozostaję otwarty na rozmowę, na poznawanie argumentów innych osób, świadomie doskonalę swój światopogląd - przy jednoczesnym zachowaniu prawa do obrony i wyznawania moich wartości. Do tekstu..
Polskie czarownice
Mariusz Agnosiewicz (13-04-2016)
W Polsce miały miejsce 943 procesy o czary, spośród których 309 zakończyło się wyrokami śmierci, z czego 259 - na stosie. Marginalna skala tego zjawiska w Polsce związana była z terenami bezpośrednio sąsiadującymi z Niemcami, które były matecznikiem polowań na czarownice (procesy te w zdecydowanej większości dotyczyły sądów miejskich, opartych na prawie niemieckim). Dlatego Polska jest nazywana państwem bez stosów. Nie oznacza to bynajmniej, że w Polsce nie wierzono w czary i czarownice. Wiara ta była powszechna. Nie wierzono jedynie w potrzebę zabijania tych pożytecznych często istot, z usług których korzystali nawet i księża. W halickich księgach grodzkich w roku 1656 został opisany przypadek plebana, który do tego stopnia wierzył w skuteczność wiedźm zabłotowskich, że polecił jednej z nich zaczarować pana Kamienieckiego. Kobieta zeznała później, że czarowała, kiedy ksiądz procesował się z Kamienieckim, by ten przegrał sprawę i że posyłała do znanych sobie czarownic na wypadek gdyby Kamieniecki próbował je podnająć, by nie stosowały kontrmagii na jej czary. Do tekstu..
Maciej Giertych, Ewolucja, dewolucja, nauka – uwagi krytyczne
Krzysztof Pochwicki (12-04-2016)
O tym, że książka pana Macieja Giertycha jest ponoć wysyłana do szkół przeczytałem w Internecie. Rozumiem, że każdy ma prawo, na własny koszt, przesłać książki do szkół. Ale w tym przypadku, ponieważ autor - znany ojciec, znanego syna - jest osobą publiczną, uważam, że ostra reakcja Ministerstwa Edukacji Narodowej lub chociaż Mazowieckiego Kuratora Oświaty byłaby pożądana i na miejscu. Pan Maciej Giertych jest bez wątpienia wykształcony, autor przeszło dwustu publikacji naukowych, w latach 1970-2007 członek Komitetu Nauk Leśnych PAN. Nie kwestionuję tego, że wśród drzew pan Giertych obraca się swobodnie. Popełnił jednak dwa zasadnicze błędy: 1. wyszedł spośród pni wkraczając na obszary, gdzie jego wiedza jest zdecydowanie uboższa lub przestarzała 2. uległ przemożnemu pragnieniu głoszenia własnych poglądów tworząc osobisty patchwork faktów i mitów. Do tekstu..
Widmo Germanii
Sandra Borowiecka (05-04-2016)
Coraz więcej turystów przyjeżdża do Bawarii, by zobaczyć miejsca związane z nazistami. Zyski z biznesu turystycznego są spore, podobnie jak szanse, by w szybkim czasie z Hitlera zrobić ikonę pop - nazi. Tymczasem w Rosji ma miejsce społeczna rehabilitacja Stalina. 62 proc. Rosjan uważa, że Józef Stalin był "okrutnym tyranem", ale 57 proc. respondentów sądzi też, że "był mądrym przywódcą, który zbudował potęgę i dobrobyt Związku Radzieckiego" - wynika z sondażu niezależnego centrum Lewada. Do tekstu..
Polska zainicjowała budowę Bursztynowego Korytarza Transportowego
Mariusz Agnosiewicz (03-04-2016)
Polska zainicjowała budowę Bursztynowego Korytarza Towarowego - w nawiązaniu do starożytnego szlaku handlowego łączącego Bałtyk z Morzem Śródziemnym. Łączyłby on kolejowo Warszawę z granicą białoruską w Terespolu, obejmowałby również miasta stołeczne: Budapeszt, Bratysławę i Ljubljanę - aż do miasta portowego Koper. Na Węgrzech biegnie do granicy serbskiej w Kelebii, która prowadzi do autonomicznej Wojwodiny. Dzięki jego powstaniu wspólnymi korytarzami kolejowymi połączone zostaną wszystkie kraje wyszehradzkie, także pominięte wcześniej Węgry. A w dalszej perspektywie także Białoruś i Serbia. W ramach rekonstrukcji Bursztynowego Szlaku wdraża się obecnie projekty budowy wspólnej infrastruktury drogowej (m.in. Via Carpatia, E75), wodnej (drogi E30, E40, E70), gazowej (projekt środkowoeuropejskiego korytarza gazowego Północ-Południe: LNG Świnoujscie-Krk-Konstanca). "Bursztynowa" kolej jest elementem tego projektu. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365