Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.976 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Coś mi podpowiada, że to, co słyszę o ludziach wstrętnego i paskudnego, okaże się zapewne prawdą, a to, co mówią o ich szlachetności i prawości, jest już prawdą w mniejszym stopniu.
Przegląd wyników wyszukiwania

Polski cud gospodarczy
Waldemar Bartosik (30-06-2014)
Polska wymaga modernizacyjnej restytucji. Odrodzenie trzeba oprzeć na gospodarce realnej, do maksimum ograniczając spekulacje giełdowe, które same na siebie sprowadzają zagładę, a które niczym hazard, tak ochoczo są uprawiane zwłaszcza przez wielkie, inwestycyjne banki. Żadnych prywatyzacji zysków, żadnej nacjonalizacji strat. Zaś rezerwy państwa należy bezwarunkowo lokować w złocie deponowanym w kraju Do tekstu..
Holokaust niejedno ma imię
Witold Michałowski (28-06-2014)
W osmańskiej Turcji Ormianie zajmowali wyjątkowo uprzywilejowaną pozycję i trzymali w ręku finanse imperium ottomańskiego. Powołując się na precedens historyczny sprzed tysiąca lat, zamierzali w początku ubiegłego wieku stworzyć własne państwo z dostępem do Morza Śródziemnego. Byłby to faktyczny rozbiór Turcji. W wojnie domowej zginęły setki tysięcy ludzi. Mimo że od tamtych tragicznych wydarzeń upłynęło prawie sto lat, do dziś nie udało się wskazać miejsc, gdzie spoczywają zwłoki rzekomo milionów ormiańskich ofiar. W tej wojnie domowej, krwawej i okrutnej, zabitych z pewnością nie brakowało po żadnej ze stron. Winą obciążano głównie dzikich, rzekomo, Kurdów: narodu o rodowodzie cywilizacyjnym dłuższym niż ten, jakim szczycą się ludy słowiańskie. Do tekstu..
Fichte: człowiek jako strzała wystrzelona w stronę ideału
Maria Emilia Nowak (27-06-2014)
Na uniwersytecie studiował teologię, później ją porzucił i stał się apostołem wolnej nauki. Długo nie umiał znaleźć ujścia dla swych zdolności, dla potrzeby wiedzy i żądzy czynu; dopiero lektura Kanta obudziła w nim filozofa i zdecydowała o jego zawodzie. W r. 1794 otrzymał dzięki poparciu Kanta katedrę filozofii w Jenie. Zajmował ją przez lat pięć, a utracił za artykuł, w którym dopatrzono się ateizmu. Do tekstu..
Problematyka wolności w filozofii Tadeusza Kotarbińskiego
Małgorzata B. Jakubiak (26-06-2014)
Omawiając materializm mechanistyczny Kotarbiński stwierdza, że mechaniści "nierównomiernie" traktują zdarzenia psychiczne i fizyczne. Ta "nierównomierność" polegać ma na tym, że procesy psychiczne uzależniają oni od wcześniejszych procesów. Jest to strona pozytywna ich poglądów. Procesy fizyczne natomiast, wedle nich, w niczym nie są zależne od procesów psychicznych. Jest to strona negatywna ich poglądów. A zatem - jak powiada Kotarbiński - wedle mechanistów uczucia, wyobrażenia, potrzeby psychiczne są spowodowane zdarzeniami fizjologicznymi, cielesnymi, np. przemianami energetycznymi zachodzącymi w tkance nerwowej. Cóż razi w tych opiniach obrońcę doniosłości procesów psychicznych w ogóle, a woli w szczególności? - pyta Kotarbiński i natychmiast odpowiada - razi go (...) ta teza o zbędności postanowienia. Do tekstu..
Belka z Sienkiewiczem o zderzeniu cywilizacji czyli o czym media milczą
Mariusz Agnosiewicz (23-06-2014)
Media głównego nurtu koncentrują się na wyrwanych z kontekstu najbardziej wybuchowych sformułowaniach z rozmów podsłuchanych polityków. Na menu i rachunku oraz wulgaryzmach. Moim zdaniem jednym z najciekawszych fragmentów aferalnych nagrań jest druga godzina rozmowy Belki, Sienkiewicza i Cytryckiego (szef gabinetu Belki). Panowie toczą tam dyskusje o Bliskim Wschodzie, historii, problemach państw muzułmańskich, trendach cywilizacyjnych. Nagranie przerwane zostało na początku wywodu Belki o rządach Orbana Do tekstu..
Wschodnie mrzonki
Krzysztof Sykta (22-06-2014)
W 2011 Aleksander Dugin pisał: "Zachodnio-ukraińscy mieszkańcy dawno nie widzieli 'niemiecko-polskiego buta' i zatęsknili za nim, dlatego bezwarunkowo trzeba im to dać, jednocześnie dając mieszkańcom wschodniej Ukrainy tani gaz, swobody wizowe, czyli to, co pomaga integracji z Rosją, częścią której oni się czują." Rosyjscy bezimienni stratedzy w 2011 roku opublikowali nowe mapy Europy, na których widać Krym i Noworosję włączoną w skład Rosji, jak również Polskę podzieloną między Niemcy (ziemie zachodnie) i Galicję (Chełm)... Do tekstu..
Władza podsłuchiwaczy
Piotr Ikonowicz (22-06-2014)
Jeżeli ministra spraw wewnętrznych można podsłuchiwać i bez obaw publikować to nagranie, to znaczy, że pieniądze wydane na pensję tegoż ministra są wyrzucane do kosza. Najwidoczniej nad władzą, którą oglądamy co dzień w telewizji jest jeszcze jakaś inna, której nie można zobaczyć, a która steruje tym bałaganem, zgodnie ze swoimi interesami. Debata publiczna, przemówienia posłów, konferencje prasowe, to jakaś wielka zasłona dymna, za którą rozgrywają się prawdziwe interesy. Naprawdę groźne dla demokracji są rozmowy nieujawnione. Bo ci, którzy grożą ich ujawnieniem faktycznie rządzą państwem z tylnego fotela. Do tekstu..
Friedman: Polska od Bałtyku po Krym i Adriatyk
Mariusz Agnosiewicz (19-06-2014)
Następne 100 lat według Friedmana ma być wiekiem USA, Turcji, Japonii i Polski jako czterech potęg militarno-politycznych swoich regionów. Ma zatem dojść do odrodzenia dawnych imperiów: Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Europie i Imperium Otomańskiego na Bliskim Wschodzie. III Wojna Światowa w 2050 ma być wojną pomiędzy sojuszem amerykańsko-polskim i turecko-japońskim. Na schyłek XXI stulecia Friedman prognozuje z kolei wojnę pomiędzy USA i Meksykiem, który będą wspierać siły Polski i Brazylii. Friedman to twórca prywatnej agencji wywiadu współpracującej z CIA. Czym jest jego futurologia? Do tekstu..
Czy jesteście gotowi na wojnę nuklearną?
Paul Craig Roberts (18-06-2014)
Waszyngton podał, iż powodem umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce jest ochrona Europy przez irańskimi rakietami międzykontynentalnymi. Waszyngton i rząd każdego kraju w Europie wie, że Iran nie posiada rakiet międzykontynentalnych (ICBM) oraz nie przejawia żadnej chęci zaatakowania Europy. Żaden rząd nie wierzy tłumaczeniom Waszyngtonu. Raczej zdaje sobie sprawę, że tłumaczenie Waszyngtonu w ułomny sposób stara się ukryć fakt, iż tarcza antyrakietowa stanowi podstawę do wygrania wojny nuklearnej. Do tekstu..
W chiński akwen... Wolność w Hongloumeng
Andrzej Nowicki (17-06-2014)
Sen czerwonego pawilonu to XVIII-wieczna powieść chińska autorstwa Cao Xueqina. Poza Chinami powieść znana była tylko z pośrednich lub fragmentarycznych przekazów. Powieść uznawana jest za najwybitniejszy utwór chińskiego powieściopisarstwa. Znawcy oceniają utwór jako "sumę dawnej kultury chińskiej". Wątek nieszczęśliwej miłości cieszył się ogromną popularnością wśród emancypującej się młodzieży w XX w., która domagała się prawa swobodnego wyboru partnera życiowego. Powieść ma bardzo złożoną strukturę. Przyciąga licznych czytelników głębią i trafnością obserwacji społecznej i psychologicznej, mistrzostwem językowym, a także wielością możliwych interpretacji, w tym także alegorycznych. Do tekstu..
Reżim Suharto: religijny kazus neokolonialny
Mariusz Agnosiewicz (16-06-2014)
Indonezja to fascynujące studium nad kolonializmem. Do II wojny światowej była kolonią holenderską. Niepodległa Indonezja utrzymała się jedynie dwie dekady. Następnie Zachód zaaranżował zamach stanu, w którym udział wzięli muzułmanie, hinduiści i katolicy. Ustanowiono reżim neokolonialny Suharto w którym amerykański koncern naftowy swobodnie drenował zasoby naturalne kraju. Dalsze dzieje Indonezji to fascynujące studium religioznawcze pokazujące dwie twarze religii: destruktywną i konstruktywną. W muzułmańskiej Indonezji mniejszościowy katolicyzm stał się źródłem zła i narzędziem neokolonializmu. Zupełnie inaczej było w podbitym przez Indonezję Timorze Wschodnim: mieszkańcy przerzucili się na katolicyzm, który stał się ośrodkiem narodowowyzwoleńczym. Do tekstu..
Symboliczne zwierzęta i filozoficzna zwierzęcość Friedricha Nietzschego
Paulina Jaszczerska-Urbańczyk (14-06-2014)
Tako rzecze Zaratustra jest na tyle bogate w bohaterów zwierzęcych, że Olga Kłosiewicz postanowiła poświęcić im książkę Zwierzęta Zaratustry. Choć filozofia Nietzschego próbuje oddzielić zwierzę od człowieka, pokazując je jako wcześniejsze, przezwyciężone i obecnie napawające pogardą stadium ewolucji, to zwierzęta są przekornie bliskimi towarzyszami podróży wielkiego nauczyciela nadczłowieka, Zaratustry. Do tekstu..
Za chinskim murem
Zbigniew Wiktor (13-06-2014)
Od III Plenum KPCh z 1978 Chiny weszły na drogę unikalnej koncepcji ustrojowej: "socjalistycznej gospodarki rynkowej". W istocie jest to koncepcja komunizmu ewolucyjnego. To co Zachód uważa za drogę Chin do kapitalizmu jest jedynie przyjęciem elementów rynkowych, które nie zmieniają strategii, lecz ją rozciągają w czasie. Plan jest następujący: w okresie pierwszych stu lat Chiny budują socjalizm. Etap ten ma potrwać do 2049. Dopiero później rozpocznie się budowa właściwego komunizmu. Polityka KPCh daje szansę narodowi Chin na systematyczną poprawę życia we wszystkich sferach społecznych, ustanowienia harmonijnego społeczeństwa obecnie na poziomie średniozamożnym, a w perspektywie bardziej dojrzałego i rozwiniętego. W 2002 r. PKB wynosił 1237, a w 2011 r. 7301 mld dol. Do tekstu..
Pasażer z ekspresu 'Veit Stoss'
Ziemowit Ciuraj (12-06-2014)
- Dasz pan wiarę? - powtórzył medyk. - "Ambasador Republiki Konga w Toruniu w ostrych słowach potępił dokonany na rynku krakowskim akt ekspiacji, nazywając go 'przejawem bestialstwa oraz hańbą dla kultury europejskiej'". "Kuriozalne zachowanie posłów opozycji" - czytał poniżej. "Lider opozycji parlamentarnej, Gwidon Łechtaś, zarzucił partiom koalicyjnym zakulisowe działania, mające na celu niedopuszczenie przedstawicieli opozycji do uczestnictwa w sztafecie niosącej lektykę Ojca Świętego w czasie jego letniej peregrynacji po naszym kraju. 'To jawna próba dalszej marginalizacji opozycji i jej dyskredytacji w oczach opinii publicznej' - powiedział Łechtaś." Do tekstu..
Cud na kirkucie
Klemens Junosza (11-06-2014)
Wśród wiejskiego ludu fantastyczne baśnie i podania wykwitają przeważnie na tle zjawisk natury, albo też na rumowiskach siedzib dawnych, na gruzach zamczysk, których dzieje, upiększone przez fantazję, zmienione przez lata, a w jakiejś cząsteczce przechowane w pieśniach, przeżyły wieki. Złamane drzewo, głaz dziwacznej formy, przebiegający meteor, noc burzliwa, błędne ogniki na moczarach, stara baszta, zapomniany kurhan - oto mniej więcej źródła, z których bogata fantazja ludu czerpie dla siebie motywy. Do tekstu..
Tako rzecze Prawdziwy Detektyw
Mariusz Agnosiewicz (09-06-2014)
Serial "True Detective" można określić kryminałem filozoficzno-psychologicznym o znamionach "nietzscheanizmu popkulturowego". Rozpoczyna się od radykalnej dekontrukcji chrześcijaństwa (w wersji amerykańskiej - ewangelikalizmu, w wersji polskiej - katolicyzmu). Owczarnia Chrystusowa została przedstawiona jak w "Antychryście": jako wielki panujący dom wariatów zarządzany przez psychopatów, źródło wszelkiego zła. Reżim "obłąkanej" religii dławi życie społeczne poza owczarnią. The Atlantic, jeden z najbardziej opiniotwórczych miesięczników amerykańskich środowisk umiarkowanych, po czwartym odcinku ogłosił: "True Detective: The Best Show on TV". Ateista Poniewozik na łamach Time określił serial mistrzostwem roku. Finał pierwszego sezonu przyniósł nawrócenie ateisty na religię własnej konstrukcji. Do tekstu..
Esencja dzisiejszej dehumanizacji (człowiek jako tzw. kapitał ludzki)
Radosław Czarnecki (07-06-2014)
Stale poszerzane na skutek rozwoju technologii możliwości inwigilacji, obserwacji zachowań czy reakcji, ba - nawet wnikania w jestestwo człowieka, w jego myśli i podświadomość, które to procesy stały się obsesją elit rządzących i kreujących współczesną rzeczywistość (a mających usta pełne frazesów o wolności, demokracji, swobodzie konstruowania myśli, przepływie idei itd.) - przy których orwellowska koncepcja Wielkiego Brata (będąca ponoć jak mówią egzegeci jego twórczości miażdżącą krytyką komunizmu i praktyk stosowanych w państwach za "Żelazną Kurtyną") wydaje się niewinną igraszką. Do tekstu..
O wpływie nauki na rozwój miłosierdzia
Eliza Orzeszkowa (05-06-2014)
Nauka wysusza serce. Rozum jest wrogiem uczucia. Oto zdanie, które posiada w świecie obieg szeroki i wiarę niemal powszechną, oto jeden z tych licznych komunałów które w dziedzinie umysłowości ludzkiej spełniają rolę podobną tej, jaką odgrywa w państwie, rujnująca obywateli jego, fałszywa moneta. Niezbyt zaprawdę wysokie wyobrażenie o przyrodzeniu człowieka posiadali ci, którzy pierwsi tworząc zdania podobne, wmówić usiłowali, a po prawdzie i wmówili w rodzaj ludzki, że zmuszonym on jest wybierać pomiędzy próżnią umysłową a moralnym nicestwem. Do tekstu..
O pastorze, który postanowił zostać ateistą. Na 12 miesięcy
Michał Piwowarczyk (04-06-2014)
Ryan Bell był pastorem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i wykładowcą szkół chrześcijańskich, który ogłosił, że postanowił eksperymentalnie "spróbować ateizmu" przez okres dwunastu miesięcy. Eksperyment zakończył się klapą, gdyż natychmiast utracił pracę wykładowcy i konsultanta, spotkał się też niechęcią dawnych przyjaciół i znajomych, a także rodziny. Utrata dochodów postawiła go w trudnej sytuacji finansowej. Ateizm nie jest czymś, co można przymierzyć na pewien czas, jak kapelusz. Bardziej prawdopodobne zatem, że były pastor był w istocie zakamuflowanym ateistą, który postanowił dokonać coming outu. Wymyślił w tym celu swój nieco karkołomny "eksperyment" - w celu osłabienia szoku we własnym środowisku. Plan się jednak nie powiódł. Do tekstu..
Dlaczego przeprowadzono rewolucję śmieciową zamiast śmieciowej ewolucji?
Mariusz Agnosiewicz (03-06-2014)
Rewolucja śmieciowa to swoisty symbol obecnego rządu. Symbol nieprzyjaznego państwa już nie tylko obywatelom, ale i samorządom. Wprowadzono obligatoryjny tryb przetargowy na odbiór i zagospodarowanie śmieci, bez względu na to, czy samorząd miał przedsiębiorstwo komunalne zajmujące się śmieciami czy nie. Idea przetargu teoretycznie służy konkurencji czyli potencjalnie konsumentowi. Nie jednak kiedy wprowadza ją nieprzyjazne państwo. Rewolucyjny sposób jej wprowadzenia spowodował a) wzrost cen za usługi śmieciowe średnio o ok. 47,6%, b) dużą koncentrację rynku śmieciowego, c) wykrojenie 40% polskiego rynku śmieciowego dla firm zagranicznych Do tekstu..
Śledzenie tropów Pana
Andrzej Niemojewski (02-06-2014)
Niemojewski stoi na stanowisku, że Jezusa nie można traktować (tylko) jako postaci historycznej. W jego historii zawarta jest głęboka wiedza, która z biegiem czasów została spłycona i ogołocona ze wzniosłej symboliki. W czterech studiach (Astrologia a Ofiara Eucharystyczna, Scena biczowania Jezusa w świetle astrologii, Jajko mistyczne, śledzenie tropów Pana) Niemojewski wnikliwie omawia wpływ astrologii na kształtowanie się chrześcijaństwa. W przykładowych dziełach malarstwa i rzeźby znajduje astrologiczne archetypy, które były początkiem znanych nam dzisiaj przedstawień ikonograficznych. Do tekstu..
Kościół, islam i cywilizacyjny gambit
Mariusz Agnosiewicz (01-06-2014)
Katolicyzm był wspornikiem upadłego systemu feudalnego. Jego miejsce zajął system kapitalistyczny, czyli system zrodzony przez świat protestancki i jest to system w którym kraje katolickie są krajami drugiej kategorii wobec krajów protestanckich. Stąd flirt katolicyzmu z wieloma reżimami antykapitalistycznymi, poczynając od międzywojennych faszyzmów i autorytaryzmów. Dziś Kościół coraz wyraźniej dystansuje się wobec porządku kapitalistycznego i dzieje się to w sytuacji, kiedy wydaje się on być na równi pochyłej. Czy obecna polityka Watykanu to trafne rozpoznanie aktualnego trendu cywilizacyjnego? Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365