Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.138.180 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 304 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Być może religia jest martwa, a jeśli tak, lepiej przyjmijmy to do wiadomości i spróbujmy odkryć inne źródła siły moralnej, zanim będzie za późno".
Przegląd wyników wyszukiwania

Pamięć się poprawia, kiedy neurony odpalają w młodocianym otoczeniu
Ed Yong (31-08-2011)
Z wiekiem nasza pamięć zaczyna zawodzić. Objawy tej niemocy są oczywiste - od gubienia kluczy domowych po ogólne zagubienie i dezorientację. Wiele z tych problemów bierze się z niewydolności pamięci roboczej - umiejętności utrzymania w pamięci fragmentów informacji, blokowania rozpraszających sygnałów i skupienia się na celach. Grupa amerykańskich naukowców odkryła jedną z przyczyn tej niewydolności i potencjalną możliwość odwrócenia jego skutków. Do tekstu..
Nie ma się czego bać- mówi Julian Barnes
Małgorzata Piasek (31-08-2011)
Richard Dawkins w swoim dziele Rozplatanie tęczy pisał między innymi o tym , że człowiek powinien się cieszyć życiem i nie smucić się przemijaniem, jesteśmy bowiem szczęściarzami, że możemy być gośćmi na tym świecie, czy jak pisał Barnes "wynajmować pokój hotelowy", bo wielu nie ma nawet i takiej możliwości. Nie urodzą się. Do tekstu..
Policja rozdaje homeopatyczne mandaty
Mariusz Agnosiewicz (30-08-2011)
Szanowny Panie Komendancie, jak doniosły media, Pańska jednostka wdrożyła brawurowy projekt poprawiania bezpieczeństwa ruchu za pomocą błogosławieństw udzielanych przez księdza. Jeśli mógłbym coś doradzić obywatelsko, to proponuję dalej iść tą drogą. Jest znacznie więcej możliwych duchowych środków do zastosowania w walce o godność Kodeksu drogowego. Do tekstu..
Z ambony nie można bezkarnie głosić nieprawdy – niestety tylko w Niemczech
Andrzej Wendrychowicz (30-08-2011)
Federalny Sąd Administracyjny stwierdził, że "religijna wolność wypowiedzi, także jeśli chodzi o głoszenie kazań, nie może mieć żadnego pierwszeństwa przed ochroną czyichś dóbr osobistych i godności". Początkiem sprawy i sporu było kazanie bpa Müllera w którym wielebny zarzucił krytykowi religii Schmidt-Salomonowi, że gotów byłby legitymizować mordowanie ludzkich dzieci skoro coś takiego jest wśród goryli górskich ich naturalnym zachowaniem. Do tekstu..
Walki wśród irańskich mułłów
Amil Imani (30-08-2011)
Rządzący obecnie Iranem mułłowie toczą walkę na śmierć i życie na dwóch frontach. Na froncie zewnętrznym zmagają się z wielkim Szatanem, czyli Stanami Zjednoczonymi i przybranym dziecięciem Wielkiego Szatana - Izraelem, czyli Syjonistycznym Tworem jak go wolą nazywać mułłowie, na drugim froncie, o którym mało słyszymy, mułłowie walczą ze sobą, co dla wielu zasiadających we władzach duchownych kanciarzy pociąga groźbę utraty turbana. Do tekstu..
Czy epigenetyka jest rewolucją w ewolucji?
Jerry Coyne (30-08-2011)
Często słyszy się sugestię, że neodarwinowski pogląd na ewolucję stacza się po równi pochyłej i że ten pogląd będzie całkowicie zmieniony - jeśli nie obalony - przez nowe koncepcje w biologii, takie jak modularność, asymilacja genetyczna, ewoluowalność i epigenetyka. Szczególnie epigenetyka (która zdefiniuję za chwilę) jest zachwalana jako koncepcja, która zrewolucjonizuje biologię ewolucyjną. Do tekstu..
Św. Elżbieta Węgierska - ofiara Kościoła a nie święta
Mariusz Agnosiewicz (29-08-2011)
W 1891 Calderon stworzył obraz zatytułowany Wielki Akt Rezygnacji św. Elżbiety Węgierskiej. Autor zakwestionował w nim kult św. Elżbiety. Obraz przedstawia 20-letnią Elżbietę, która nago oddaje swoje życie na ołtarzu kościelnym. Z tyłu wpatruje się w nią z surową miną zakonnik, prawdopodobnie inkwizytor Konrad z Marburga. W istocie Elżbieta została zamęczona przez mnicha i bezczelnie ogłoszona świętą. Do tekstu..
Przed wyborami. Sens programu SLD
Mirosław Woroniecki (29-08-2011)
W niedzielę 21 sierpnia br. na konwencji SLD został przedstawiony całościowy program tej partii politycznej obejmujący wszystkie główne problemy kraju tak w zakresie organizacji i funkcjonowania instytucji państwa jak i praktycznie wszystkich aspektów odnoszących się do warunków życia i kształtowania rozwoju społeczeństwa oraz większości spraw związanych ze wzrostem gospodarczym i sytuacją ekonomiczna Polski. Do tekstu..
Grzyby z Patagonii nawarzyły nam piwa
Ed Yong (29-08-2011)
Każdy kufel piwa, który wypijamy, zawdzięczamy małym grzybom, żyjącym w bukowych lasach Patagonii. Ten nigdy wcześniej nieopisany gatunek - Saccharomyces eubayanus - połączył się z bliskim krewniakiem i stworzył hybrydę, która posiada zdolność wywoływania fermentacji. Hybryda ta odpowiada za całą współczesną produkcję piwa. Bez niej, zawartość naszych kufli miałaby znacznie ciemniejszą barwę. Do tekstu..
Możemy pomóc urzędnikom
Mariusz Agnosiewicz (28-08-2011)
Czasami urzędnicy, kierownicy urzędów stanu cywilnego, sami kierują świeckie pary do nas. Dla urzędnika stanu cywilnego jest to sytuacja wygodna i pożądana. Jeśli zgłasza się para, która wobec urzędnika ma oczekiwania, że będzie bardziej celebrantem niż urzędnikiem, może on wskazać im ceremonie humanistyczne jako uzupełnienie ślubu urzędowego. Moim zdaniem jest tutaj doskonałe miejsce na partnerstwo publiczno-prywatne. My jako podmiot społeczny jesteśmy w stanie odciążyć urzędników od często niemiłej im roli mistrzów ceremonii. Koncepcję taką poparła publicznie kierowniczka USC z mojej rodzinnej miejscowości. Do tekstu..
Kampania na rzecz świeckiej Europy
Andrzej Koraszewski (28-08-2011)
Od kilku lat w Wielkiej Brytanii we wrześniu organizuje się imprezy w ramach Kampanii na rzecz świeckiej Europy. Tegoroczną tygodniową kampanię otworzy Konferencja na rzecz sekularyzmu, która odbędzie się w Londynie 10 września 2011r. Przygotowywana jest również na 16 września dyskusja panelowa pod tytułem Islam w świeckiej Europie organizowana przez British Humanist Association, we współpracy z Central London Humanist Group oraz South Place Ethical Society. Do tekstu..
Mój głos sprzeciwu: argumentacja przeciwko wierze
Sam Harris (28-08-2011)
Trzydniowy embrion to zbiór 150 komórek, określany jako blastocysta. Dla porównania: w mózgu muchy znajduje się sto tysięcy komórek. Embriony niszczone w trakcie badań nad komórkami macierzystymi nie mają mózgów a nawet neuronów. W związku z tym, nie ma powodu uważać, że mogą w jakikolwiek sposób cierpieć gdy są niszczone. (Poniższy artykuł Sama Harrisa napisany był w 2006 roku.) Do tekstu..
Dlaczego Golda Meir miała rację
Burak Bekdil (28-08-2011)
Ponad dwa i pół roku temu premier Recep Tayyip Erdoğan powiedział izraelskiemu prezydentowi prosto w twarz: " Wy, Żydzi, dobrze wiecie, jak zabijać". W tym świętym miesiącu Ramadan, pełnym krwi na terytoriach muzułmanów, spróbujmy zidentyfikować kim naprawdę są ci, którzy dobrze wiedzą jak zabijać? Do tekstu..
Libia 2011 – koniec i początek
Caden O. Reless (27-08-2011)
Wydarzenia, jakich jesteśmy świadkami na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, oprócz zainteresowania budzą również zrozumiały niepokój, związany z tym, że dotychczasowy stan rzeczy, mimo że daleki od doskonałości, a nawet praw człowieka, gwarantował jednak względną stabilność w tym newralgicznym regionie. Do tekstu..
Czarno-biało
Jerzy Neuhoff (27-08-2011)
Wydaje mi się, że sytuację można, skrótowo, określić tak: żywności na świecie nie brakuje, natomiast część ludzi jest tak biedna, że nie stać ją ani na kupno żywności, lub tak technicznie zacofana, że nie stać ją na wyprodukowanie własnym zakresie. Są oni w sytuacji gorszej niż był Robinson Crusoe i niektórzy inni rozbitkowie lądujący na bezludnych wyspach. Powstaje więc pytanie: co zrobić by wydobyć ich trwale z nędzy? Do tekstu..
Pole świadomości wyborcy (27-08-2011)
Przeciętny wyborca nie analizuje dokładnie programów partii. Nie wkłada trudu, albo bardzo niewiele, by ogarnąć scenę polityczną. To politycy walczą o pole świadomości wyborcy. Usiłują na nim zasiewać różnorakie idee, by zebrać plony przy urnach wyborczych. Do tekstu..
Pytania o te pradawne skamieliny bakterii…
PZ Myers (26-08-2011)
Zarówno Jerry Coyne, jak Larry Moran napisali ciekawe omówienia niedawnego odkrycia tego, co podobno jest najstarszymi skamielinami komórek, liczącymi przynajmniej 3,4 miliarda lat. Chcę tylko dodać jeden mały komentarz: malutką, dręczącą wątpliwości i coś, co mnie w nich niepokoi. Wszystkim mądrym ludziom ta praca zaimponowała, ale ta jedna mała rzecz mnie zastanawia. Do tekstu..
Wratislavia Cantans 2011. Co będzie się działo? Oczami ateisty melomana
Jacek Tabisz (26-08-2011)
Wratislavia Cantans należy do największych i najważniejszych festiwali poświęconych muzyce klasycznej w naszym kraju. Jego serce od lat stanowią wielkie formy oratoryjne, pozwalające cieszyć się ogromnym bogactwem środków wyrazu. Festiwal rozpocznie się bardzo nastrojowo, bowiem o północy, 2 września, w Filharmonii Wrocławskiej Benjamin Bagby wykona fragmenty eposu Boewulf, akompaniując sobie na harfie anglosaskiej. Do tekstu..
Kiedy świnia zmienia poglądy
Anatol Ulman (26-08-2011)
Jest takie sprytne powiedzonko, że tylko krowa nie zmienia poglądów. Ma ono podwójne znaczenie i takiż dwuznaczny walor moralny. Można je przyrównać do kija z dwoma końcami: każdy jest końcem jednocześnie dobrym i złym. No bo tak: uporczywość przekonań bywa cenna, kiedy poglądy słuszne, ale może być głupia i zła, a nawet zbrodnicza, kiedy przeciwnie. Trwanie murem przy określonej racji może skłaniać do szczerej miłości, ale też zmuszać do obłudy. Do tekstu..
Co generują nasze czasy?
Andrzej Koraszewski (25-08-2011)
Od samego zarania społecznego podziału pracy było miejsce na Natanków, którzy otrzymywali sowity udział w skąpych nadwyżkach żywności z tytułu rzekomego chronienia przed bożą karą. Kara przychodziła tak czy inaczej, co było widomym dowodem, że Natanka nie słuchano wystarczająco uważnie, zaś przekazywane bogu (za pośrednictwem Natanka) ofiary były zbyt skromne. Do tekstu..
Dziedziczność inteligencji
Matt Ridley (25-08-2011)
Stara groza, która tak przerażała wielu psychologów i pedagogów, że któregoś dnia ludzie - lub rządy - użyją genów do podejmowania decyzji, kogo zabić, wysterylizować lub nie dopuścić do narodzenia z powodu jego lub jej  inteligencji, nagle wygląda mniej przerażająco. Po prostu jest za dużo genów. Do tekstu..
Gubernatorze Perry: Ewolucja jest faktem
Richard Dawkins (24-08-2011)
Gubernator Teksasu i kandydat na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej, Rick Perry, podczas kampanii wyborczej w tym tygodniu powiedział pewnemu chłopcu, że "ewolucja jest tylko teorią", w której są "luki", i że w Teksasie uczą "zarówno kreacjonizmu, jak ewolucji". Perry dodał później, że "Bóg jest tym, co sprowadziło nas tutaj". Skoro większość Amerykanów jest sceptyczna lub niepewna co do ewolucji, czy szkoły nie powinny uczyć jej jako jedynie "teorii"? Dlaczego ewolucja tak zagraża religii? Do tekstu..
Naukowcy zaprojektowali bakterię, która niszczy inną bakterię
Ed Yong (24-08-2011)
Pałeczka ropy błękitnej, oportunistycznego gatunku bakterii, rozwija się wszędzie tam, gdzie ludzie nie dochowują wystarczającej higieny. W szpitalach często zakaża pacjentów z upośledzonym systemem odporności. Atakuje każdą tkankę, która daje jej szansę na przetrwanie - płuca, pęcherze, jelita - i często powoduje śmierć. Aby wytropić i zniszczyć to zagrożenie, Saeidi i Wong wykorzystali popularną w laboratoriach bakterię Escherichia coli (Pałeczka okrężnicy) jako zamachowca-samobójcę. Do tekstu..
Lewicy żal
Jan Hartman (23-08-2011)
Chciałbym, aby kiedyś Polska była krajem, w którym równe prawa osób hetero- i homoseksualnych są tak silnie zabezpieczone i tak oczywiste dla wszystkich, że nawet na żarty będzie sobie można pozwolić. Na razie daleko do tego i każdy odpowiedzialny polityk musi z największą powagą traktować zarówno potrzeby gejów i lesbijek w sferze prawnej i publicznej, jak też wystrzegać się wszelkich gestów i wypowiedzi, które mogłyby sugerować, że traktuje kwestie swobód obywatelskich mniejszości seksualnych protekcjonalnie. Do tekstu..
Naturalne i sztuczne
Jerzy Neuhoff (23-08-2011)
Już starożytni Inkowie i Aztekowie, niezadowoleni z tego co im oferuje natura, zabrali się za kukurydzę i ziemniaki. Tak zręcznie manipulowali, sami o tym nie wiedząc - genami, że dzięki nim mamy dziś co wypić i zakąsić. Nowość ta nie była wszędzie dobrze przyjmowana. Biskup Gamrat walczył z ziemniakami, na szczęście bez powodzenia, argumentując, że nadmiar jedzenia, a ten oferowała uprawa tej cudacznej, zamorskiej i zapewne diabelskiej rośliny, rozleniwi doszczętnie chłopów pańszczyźnianych. Do tekstu..
Wiara w czary w Afryce
Leo Igwe (23-08-2011)
Według profesora Bolaji Idowu: "W Afryce pytanie czy czarownice istnieją, czy nie, jest bezsensowne ... Dla Afrykanów wszystkich kategorii czary to bezpośrednia rzeczywistość". Nie wiem, niestety, jak Idowu doszedł do tej koncepcji, że bezsensowne jest pytanie o istnienie czarownic i czarowników. Dla mnie nie jest to bezsensowne pytanie ani nie jest bezsensowne poddanie krytycznej ocenie twierdzeń o czarach. Do tekstu..
Wartość kobiety w islamie
Amil Imani (23-08-2011)
W 1973 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przedstawiło swoim członkom do podpisania i ratyfikacji Międzynarodową Konwencję o Przeciwdziałaniu i Karaniu Zbrodni Apartheidu (ICSPCA). Konwencja definiuje apartheid jako: Czyny nieludzkie , popełniane w celu tworzenia lub utrzymywania przewagi jednej grupy rasowej (lub religijnej) nad jakąkolwiek inną grupą rasową (lub religijną) i systematycznego jej ciemiężenia. Do tekstu..
W obronie czarów
Sam Harris (22-08-2011)
Wyobraź sobie: jest rok 1507 i życie jest naprawdę ciężkie. Zbiory są kiepskie, dobrzy ludzie cierpią przez nagłe, przerażające pechowe sploty wydarzeń, nawet dzieci arystokratów regularnie giną zanim nauczą się chodzić. I okazuje się, że wszyscy znają przyczynę tych nieszczęść: to czary. Oczywiście nie wszystkie czary są złe - istnieją dobre czarownice, które używają swych mocy by uzdrawiać, ale nie ma wątpliwości, że niektóre czarownice zawarły pakt z diabłem. Do tekstu..
Muzyka klasyczna. Czy trzeba na klęczkach?
Jacek Tabisz (22-08-2011)
Będąc zakochanym w naturze i rzeczywistości, będąc, podobnie jak choćby Dawkins "religijnym ateistą" uwielbiam również muzykę klasyczną. I uważam ją, jak Adorno, bez żadnych ogródek, za znacznie lepszą od popularnej. Choćby dlatego, iż większość muzyki popularnej posługuje się mniej lub więcej uproszczonym językiem tonalnym opracowanym przez wielkich kompozytorów XIX wieku. Czemu więc wybierać byle jaki odbłysk z lepszego źródła? Lepiej sięgnąć po źródło. Do tekstu..
Więcej szaleństwa religijnego: dlaczego Bóg kocha sport
Jerry Coyne (21-08-2011)
Artykuł w "Church Sports Outreach", jest jedną z najwspanialszych racjonalizacji teologicznych post facto, jaką kiedykolwiek widziałem. Nosi tytuł Czy było współzawodnictwo w ogrodzie? Ogrodem jest oczywiście Ogród Edenu. Celem tego artykułu jest wykazanie, że chociaż sport powstał po tym, jak ludzie stali się grzesznikami, jest w porządku - a nawet jest wyrazem pobożności - kochać sport i mu kibicować. Do tekstu..
Antyhumanizm czy ‘nieludzki humanizm’?
Jerzy Neuhoff (21-08-2011)
Zbyt łatwo o każdej opinii, zwłaszcza osoby znanej albo z profesorskim tytułem, orzekamy, że ktoś tam coś 'stwierdził'. Nie zastanawiamy się, czy rzeczywiście 'stwierdził', czy tylko napisał, wyraził swój chwilowy nastrój, może pod wpływem chwilowej radości lub zmartwienia. A że słowo jest dwuznaczne, więc można je rozumieć zarówno jako chwilową opinię jak i naukowe twierdzenie. Życie pokazuje najczęściej, że nie było to ani jednym ani drugim. Do tekstu..
Raport z oblężonego miasta opracowanie
Andrzej Koraszewski (20-08-2011)
Gaza należy do tych miejsc na świecie, które są stosunkowo najczęściej wspominane w światowych mediach. Zdawać by się mogło, że efektem tak wielkiej ilości materiałów prasowych oraz programów radiowych i telewizyjnych, materiałów w Internecie, wiedza na temat sytuacji w tym mieście powinna być powszechna. Jest zgoła przeciwnie, mity i przekłamane obrazy zdominowały wyobraźnię odbiorców tych informacji. Do tekstu..
Prawda mojsza niż twojsza, czyli antypody dialogu międzyreligijnego
Małgorzata Joanna Adamczyk (20-08-2011)
Ludzie, którzy angażują się w dialog międzyreligijny, często deklarują, że otwarty jest on dla wszystkich, że mogą doń przystąpić przedstawiciele wszelkich tradycji religijnych, oczywiście o ile sami z własnej woli wyrażą taką chęć. Z deklaracjami, także tymi dotyczącymi dialogu międzyreligijnego, bywa jednak tak, że pięknie brzmią, ale nie zawsze opisują rzeczywistość. Do tekstu..
Przed wyborami. Wakacyjne narzekania…
Mirosław Woroniecki (19-08-2011)
Zmuszeni jesteśmy wybierać z dostępnej oferty politycznej, a więc powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy aby jasno sformułować nasze żądania wobec partii politycznych np. jak rozumieją neutralność światopoglądową państwa i jak zamierzają ją utrwalać, jak zamierzają stymulować rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy, jak zamierzają przeciwdziałać biedzie i wykluczeniu społecznemu? Do tekstu..
O sztuce przeinaczeń i manipulacji
Julian Jeliński (19-08-2011)
Czasem słowa znajdujące się na okładce książki mogą być bardzo zwodnicze. Czytając tył okładki książki Czy Darwin miał rację? Katolicy a teoria ewolucji można się dowiedzieć, że książka została wydana w ramach serii poświęconej roli Kościoła w rozwoju nauki oraz samym dziejom nauki, a autor "porządkuje fakty dotyczące ewolucji wskazując, że katolicka wiara w Boskie stworzenie oraz świadectwa o powstaniu Wszechświata są ze sobą zgodne". Do tekstu..
Dzeus – Jahwe. Porównanie bogów
Maciej Mikurda (18-08-2011)
Postanowiłem znaleźć podobieństwa między bóstwami dwóch antycznych autorów: Hezjoda i Józefa Flawiusza. Oddziela ich siedem wieków. Hezjod żył w VIII w. p.n.e. w Grecji. Stworzył dzieła, które były punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń poetów i teologów. Flawiusz był żydowskim historykiem, mieszkającym w Rzymie w pierwszym wieku naszej ery Do tekstu..
Przeszkody na drodze do demokracji w świecie arabskim
Abdul Khaliq Hussein (18-08-2011)
W niedawnym artykule zamieszczonym 31 lipca 2011 r. na jego stronie internetowej dr Hussein analizuje czynniki kulturowe, religijne, polityczne i społeczne, które mogą przeszkodzić w transformacji od despotyzmu do demokracji w krajach arabskich. Autor podkreśla szczególnie niebezpieczeństwo, jakie stanowi islam polityczny jednoczący ludzi pod hasłem "Islam jest rozwiązaniem" - hasłem, które odpowiada dużym częściom populacji cierpiącej biedę, bezrobocie, wysoki poziom analfabetyzmu i ignorancji. Do tekstu..
Dzięgi teologia jątrzenia
Anatol Ulman (18-08-2011)
Satysfakcjonująca ob. Dzięgę (oraz jego świeckiego prezesa) odpowiedź tłumacząca słynną katastrofę może być tylko jedna: podły obecny rząd musi przyznać, że spółkując z Putinem perfidnie obezwładnił samolot, nadział go na brzozowy patyk, zamglił, ogazował, omamił elektronami itd. Za zbrodnię tę ma natychmiast oddać władzę prezesowi i jego kompanii. Wówczas instytucje państwowe służyć będą prawdziwemu państwu, to jest prezesowi oraz biskupowi. Do tekstu..
Po ciemnej stronie transformacji gospodarczej
Monika Sadlok (17-08-2011)
Korupcję bardzo trudno oszacować, zmierzyć lub policzyć. Wyrażany jest nawet pogląd, iż "zjawisko to nie da się ująć w rozsądną mierzalną postać, rozpada się bowiem na szereg powiązanych ze sobą wskaźników cząstkowych." Z tego też powodu większość oficjalnych danych dotyczących korupcji, jak orzecznictwo sądowe, statystyki działań prokuratorskich, jest na ogół zaniżana i ma charakter pozorny. Do tekstu..
Anatomia impotencji egzekwowania prawa
Daniel Greenfield (16-08-2011)
Traktowanie przestępstwa jako problemu społecznego, zamiast problemu egzekwowania prawa, zamienia organy egzekwowania prawa w uzbrojonych socjologów, których zadaniem jest dostarczenie sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej, a także wrażliwości. To zaś podejście radykalnie zmniejsza respekt dla instytucji prawa. Do tekstu..
Ograniczenia doboru płciowego
Matt Ridley (15-08-2011)
Co ogranicza rozmiar ogona pawia lub wagę poroża jelenia albo wirtuozerię pieśni ptasiej? Te cechy zwierząt, niepowstrzymanie napędzane przez konkurencję o partnerki, powinny stawać się coraz bardziej wyszukane. Niemniej ozdoby budzące zainteresowanie partnerów seksualnych nie stają się coraz większe. Do tekstu..
Brunatna rzeczywistość
Przemysław Prekiel (15-08-2011)
Na naszych ulicach codziennie dochodzi do fizycznych ataków na ludzi wyglądających inaczej. Wciąż działa strona internetowa Red Watch Polska, w której podawane są adresy i numery telefonów osób uznanych za "zdrajców rasy", z którymi nasi rodzimi faszyści chcieliby rozliczyć się fizycznie Z takimi i innymi przypadkami rasistowskich zachowań walczy od lat Stowarzyszenie Nigdy Więcej. Informacje o tych atakach zebrano w opublikowanej przez tę organizację kolejnej już edycji Brunatnej Księgi. Do tekstu..
Dehumanizacja -postmodernizm-technopol
Radosław S. Czarnecki (14-08-2011)
Czy dehumanizacja współczesności postępuje i czy jest groźna ? Na pewno tak. Odczłowiecza bowiem rzeczywistość, brutalizuje stosunki międzyludzkie, daje przyzwolenie agresji osoby wobec osoby. Jednostka staje się dodatkiem do kont, kart kredytowych, bess/hoss, itp. pojęć. Do tekstu..
Papieże i wikingowie
Mariusz Agnosiewicz (13-08-2011)
W Polityce ukazał się ciekawy tekst o Wikingach. Niestety autor całkowicie poplątał wątek papieski w ich italskich dziejach. Papieże chcieli mieć w Italii potomków wikingów jako najemników do brudnej roboty i rozprawy z papieskimi wrogami. Kiedy jednak Normanowie zaczęli się zmieniać z rabusiów i najemników w książęta z ambicjami, papiestwo wypowiedziało im bezkompromisową wojnę, z kilkoma okresami rozejmów i przejściowych sojuszów. Jednym ze skutków papieskiej porażki był najpiękniejszy wzlot średniowiecznego Rzymu - ustanowienie świeckiej Republiki. Do tekstu..
Wzburzona cyberprzestrzeń
Monika Sadlok (13-08-2011)
Korzystając na co dzień z komputera, często nie zdajemy sobie sprawy z liczby niebezpieczeństw, na które jesteśmy narażeni. Ataki na osoby prywatne, mimo, że niezwykle dokuczliwe, nie stanowią jednak tak poważnego zagrożenia jak ataki na infrastrukturę państwową, energetyczną, jądrową itp. Do tekstu..
Teoria rozbitej szyby znalazła potwierdzenie w czasie londyńskich zamieszek
Ed Yong (13-08-2011)
Wczoraj widziałem jak setki londyńczyków wyległo na ulice z heroicznym zamiarem posprzątania bałaganu spowodowanego poprzedniej nocy przez demonstrantów i zwyczajnych rabusiów. Obserwując tłumy wychodzące z pociągów ze sprzętem do sprzątania w dłoniach i maszerujące wzdłuż ulic z miotłami uniesionymi wysoko w górę, odczuwałem tak rzadką dumę z mojego miasta. Do tekstu..
Budujmy Polskę partyjną
Jan Hartman (12-08-2011)
Jeśli będziemy partiami pomiatać, będą one nadal chłystkowate, a w konsekwencji państwo nadal będzie w rękach miernych i niekompetentnych biurokratów-karierowiczów, dalece niedorównujących ludziom zarządzającym prywatnym przemysłem albo tworzącym naukę i kulturę. Degradacja partii oznacza degradację społeczną ludzi państwa, a w konsekwencji samego państwa. Marni ludzie na marnych posadach - tak wygląda słabe państwo partyjne. Do tekstu..
Rozbieżność czynników statusu Pana Naszego
Andrzej Koraszewski (12-08-2011)
Wszystko było w porządku póki to był zajebisty Bóg z jajami. Ludzie uczą się, że pewne czynniki statusu powinny występować łącznie i tak też było. Zajebisty Bóg był i wszechwiedzący, i wszechmocny, i dobry, i mściwy, i w ogóle był i to poza wszelką wątpliwością. Z czasem zaczęły się komplikacje i głupie pytania. Do tekstu..
List otwarty do Ministra Zdrowia RP
Andrzej Gregosiewicz (12-08-2011)
Leży przede mną ministerialne rozporządzenie w sprawie kryteriów zaliczania produktu leczniczego do poszczególnych kategorii dostępności wraz z uzasadnieniem (Dz.U.08.206.1292). Patrzę na ten dokument i nie wierzę własnym oczom. Potwierdziły się bowiem wszystkie moje obawy, o których przed laty pisałem w kilku artykułach: holistyczny paradygmat postawił w jednym szeregu medycynę opartą na dowodach i szarlatanerię. Do tekstu..
Watykan hamował walkę z pedofilią: odpowiedź Paolo Rodariemu
Dariusz Kot (11-08-2011)
Premier Irlandii powiedział: "Nie będzie przesadą powiedzieć, że po raportach Ryana i Murphy'ego Irlandia jest już chyba niezdolna do bycia wstrząśniętą przez cokolwiek, co wiąże się z seksualnymi przestępstwami wobec dzieci. Po raz pierwszy w Irlandii śledztwo dotyczące seksualnego napastowania nieletnich odsłoniło wysiłki Stolicy Apostolskiej, mające zakłócić dochodzenie w suwerennym, demokratycznym Państwie... i to zaledwie trzy lata temu, a nie przed trzema dziesiątkami lat" Do tekstu..
Biłgoraizm stosowany
Anatol Ulman (11-08-2011)
Po rozprawieniu się z Singerem, Jagusiewicz winien całą energię skupić na niemniej pasjonującym go zadaniu intronizacji Chrystusa na Króla Polski. Jeśli rzecz wyjdzie, zostanie najpewniej wicekrólem Biłgoraja! Oby oczywiście posady nie chapnął Rydz, który łasy nie tylko na tytuły naukowe, lecz wszelkie, mógłby do już posiadanych (hospodar wód infernalno-termalnych, miss bełkotu, wszechojciec wirtualności, skarbnik szmalu stoczniowców, i inne) dodać i tę skromną godność. Do tekstu..
Większość tych dzieciaków jest w porządku
Rosamicula (10-08-2011)
W bloku socjalnym w Londynie południowym, gdzie mieszkałam, czarne samotne matki, które były częścią underclass, nikogo nie nienawidziły bardziej niż "tych Polaków". Kiedy rada miejska Southwark zarzuciła nasze mieszkania ulotkami o rasistowskich wybrykach i atakach w okolicy, te same kobiety założyły, że chodzi o rasizm białych wobec czarnych. Nie mogą pojąć, że może być jakiś inny rodzaj. Do tekstu..
Czyn Breivika wyzwala potrzebę mówienia
Andrzej Koraszewski (10-08-2011)
Mam wrażenie, że czyn Breivika komentowali już wszyscy i wszyscy przedstawili już swoje diagnozy na temat tego, co właściwie było przyczyną jego patologicznych zachowań. W "Polityce" Jacek Żakowski zwrócił się do socjologa, Rafała Pankowskiego. Pankowski koncentruje uwagę na neonazistach, mówi o kolejnym sezonie skrajnych nacjonalistów, zastanawia się jak szeroki jest ten margines, czy jeszcze jest marginesem i natychmiast łączy to z antyislamizmem. Do tekstu..
O melancholii, śmierci i bogactwie życia
Eric G. Wilson (10-08-2011)
Melancholia, w znacznie większym stopniu od zwyczajnych dolegliwości czy słabości woli, jest niemalże cudownym zaproszeniem do wyjścia poza banalny status quo i poszukiwania nieodkrytych jeszcze możliwości istnienia. Bez melancholii świat zamarzłby, stałby się tak przewidywalny i zimny jak metal. Jedynie z pomocą nieprzemijającego smutku ten umierający świat może się zmienić, ożyć na nowo i ruszyć do przodu. Do tekstu..
Syryjskie stygmaty i smoleńskie prawdy
Mariusz Agnosiewicz (09-08-2011)
W sierpniu zaplanowane jest tournee po Polsce katolickiej stygmatyczki, która odwiedzi Puławy, Kraśnik i Lublin. Imprezę organizuje pan od namiotu Solidarni2010. Syryjska krwawniczka, jak ksiądz Natanek święcie przekonana, że ma łącze światłowodowe do samego nieba, zrosi swoją krwią polską ziemię - w słusznej sprawie. Ale czy my potrzebujemy stygmatów aż z Syrii? Do tekstu..
Laski w burkach w Dużym Domu: Romeo i Julia w Kabulu
Phyllis Chesler (09-08-2011)
Niedawno oglądałam dokumentalny film HBO o chwytliwym tytule Love Crimes of Kabul. Film przenosi nas do więzienia dla kobiet w Kabulu. Jest zaskakująco "lekki", biorąc pod uwagę jak mroczny w rzeczywistości jest jego temat. Kobiety w więzieniu Badam Bagh są chwalebnie zadziorne. Są to zaskakująco twarde dziewczyny w tym Dużym Domu, a ich nosząca spodnie i wyglądająca dość męsko naczelniczka więzienia jest jeszcze twardsza. Do tekstu..
Dzieciaki, które wykrywają bzdury i dorośli, których to wkurza
Ben Goldacre (09-08-2011)
Dziecko może wiedzieć więcej na temat badań naukowych niż jego rówieśnicy, więcej niż dorośli, nawet więcej niż jego nauczyciele; może ono powiedzieć światu co wie i może mieć wpływ. A jeśli jesteś jednym z nauczycieli, którzy powstrzymali artykuł dziecka przed publikacją, ponieważ sprzeciwiało się by twoi znajomi szerzyli niedorzeczność - wstydź się. Do tekstu..
Czy gatunki mogą powstawać na małej przestrzeni?
Jerry Coyne (08-08-2011)
Badanie roślin w połączeniu z badaniem filogenetycznym rodzajów tych roślin (takie badanie jest niezbędne, żeby pokazać, iż dwa najbliżej spokrewnione gatunki na Lord Howe rzeczywiście są swoimi najbliższymi krewnymi) zidentyfikowało co najmniej dziewięć innych gatunków - a może aż 18 - które mogą pochodzić od wspólnego przodka na wyspie. Jest to znacznie więcej niż podejrzewałaby większość biologów. Do tekstu..
Czy religia jest zła?
Eric MacDonald (08-08-2011)
Religia nieustannie ciągnie nas wstecz do rozwiązań z przeszłości, tak abyśmy pomimo tego co uznajemy za prawdziwe, ciągle spłacali długi wobec dawno zmarłych przodków, którzy wedle naszych wyobrażeń byli w pewien sposób bliżej esencji świata. W przeciwnym razie, dlaczego mielibyśmy przykładać wagę do tego co napisano kiedyś i próbowali kształtować nasze życie zgodnie z wartościami i uprzedzeniami tychże przodków? Do tekstu..
Izrael, dobry wróg
Mudar Zahran (07-08-2011)
Krytycy Izraela, albo świadomie, albo z powodu ignorancji, pomijają sposób, w jaki wiele krajów arabskich znęca się nad Palestyńczykami. Niektóre kraje arabskie niemal nigdy nie są obwiniane za to, co od dziesięcioleci robią Palestyńczykom. Takie selektywne uznawania faktów przez krytyków Izraela jest absurdalnie dziwaczne, kiedy postawi się prawdę w miejsce mitów. Do tekstu..
Savonarola, czyli chrześcijańska mieszanka Hitlera z Osamą
Piotr Napirała (07-08-2011)
Do opublikowanego w 2003 roku przez Klub Książki katolickiej tekstu Savonaroli: O miłości Chrystusa załączono krótki życiorys owego fanatycznego mnicha traktując go tam jako typową "postać kontrowersyjną". Ta kontrowersja polega głównie na tym, że autor wstępu zastanawia się, czy człowiek przeciwny papieżowi (Aleksandrowi VI, którego krytykował za zbrodnie itd.) może być uznany za świętego. Do tekstu..
Racjonalność alternatywna czyli racjonalizm fundamentalizmu
Mirosław Woroniecki (06-08-2011)
Coraz częściej spotykam się z próbami nadawania sensu i racjonalnego tłumaczenia nieracjonalnych poglądów, postaw i ocen pochodzących ze środowisk tradycjonalistycznych o konserwatywnej, narodowo-religijnej proweniencji. W najbardziej niedorzecznych wypowiedziach i fantazjach snutych przez przedstawicieli ugrupowań politycznych, społecznych i związków wyznaniowych próbuje się poszukiwać jakiejś wartości, słuszności bądź racji, która nie musi mieć żadnego związku z obiektywną rzeczywistością. Do tekstu..
Utopia to przyszłość
Lucyna Nieuważna (06-08-2011)
Utopia jest napędem rozwojowym człowieka. Jego własne wyobrażenia przyczyniły się do rewolucji nie tylko technicznej ale i mentalnej strony człowieczeństwa. Dzięki niej wstąpiliśmy na drogę niewyobrażalnych możliwości, jak również nowych zagrożeń. Do tekstu..
Logika intelektualnego getta
Andrzej Koraszewski (05-08-2011)
Kwestionowanie zdrowia psychicznego oponentów wydaje się być zjawiskiem typowym, kiedy grupy zdominowane przez mętne ideologie nie są w stanie racjonalnie udokumentować swoich argumentów. Trudno nie zgodzić się z tym autorem, który pisze dalej, iż ludzie często zachowują się irracjonalnie, ignorują oczywiste fakty lub popełniają idiotyczne błędy w swoim rozumowaniu. Do tekstu..
Idea kobiety czy kobieta-idea? Stanisława Brzozowskiego "Płomienie"
Kamil Łuczaj (05-08-2011)
"Płomienie" są powieścią traktującą o XIX-wiecznym socjalistycznym ruchu rewolucyjnym działającym na terenach cesarstwa rosyjskiego. Głównymi postaciami są tu członkowie Narodnej Woli. Brzozowski miał napisać "Płomienie" jako odpowiedź na "Biesy" Fiodora Dostojewskiego. "Biesy", choć traktują o tym samym zagadnieniu, to stawiają rewolucjonistów w zupełnie innym świetle. Do tekstu..
Buczenie im. dobrego chrześcijanina Breivika
Anatol Ulman (04-08-2011)
Wyobraźcie sobie, że morderca, który tak metodycznie, jakby był prawowitym pracownikiem sprawiedliwej rzeźni, zabijał swoich niczemu winnych młodych rodaków, nie był chrześcijaninem tylko ateistą. Jaka wtedy rozhulałaby się po krajach i kontynentach zakaźna burza, jaka szlachetna dżuma uogólniającego oburzenia, jakie wyrosłyby drzewa podłości do wieszania niewierzących. Jakie powstałyby grube bulle potępiające, jadowite encykliki i kąśliwe listy pasterskie. Do tekstu..
Masakra w Oslo i sprawiedliwość wikingów
Abdulateff Al-Mulhim (03-08-2011)
Ta wiadomość byłaby czymś co zdarza się codziennie na naszej planecie, ale te ataki nie były w Bagdadzie, Kabulu czy Mogadiszu. Te ataki nie zostały przeprowadzone przez typów z Al-Kaidy. Zamachowiec nie przyszedł z obozu dla uchodźców ani ze slumsu. Więc dlaczego to się stało? Do tekstu..
Syndrom Oslo i atak terrorystyczny w Norwegii
Barry Rubin (03-08-2011)
Jaser Arafat spędził dziesięciolecia jako terrorysta, otrzymał oklaski w ONZ - po przemówieniu, w którym groził dalszymi morderstwami - potem znowu był terrorystą, zostając na koniec praktycznie głową państwa i zdobywając Pokojową Nagrodę Nobla. Dlaczego inni nie mieliby uważać, że droga do zwycięstwa może być wybrukowana trupami umyślnie zamordowanych cywili? Do tekstu..
Dorastanie jako Palestynka pod izraelską “okupacją”
Sarah Elshazly (02-08-2011)
Mariusz Agnosiewicz, sprowokowany wypowiedzią Terlikowskiego założył wątek o przysposobieniu martyrologicznym dzieci. O wychowaniu na martyrologii i do męczeństwa pisała również swego czasu Sarah Elshazly, izraelska Arabka, mieszkająca obecnie w USA. Do tekstu..
Banda ateistów wyjaśnia dlaczego obywają się bez wiary
Jerry Coyne (02-08-2011)
Andrew Zak Williams opublikował artykuł o ateistach i powodach ich bezbożności. Tekst zawiera krótkie wyjaśnienia, napisane przez znanych ateistów, zatytułowane: Faith no more. Są tam wszyscy tradycyjnie podejrzani: Richard Dawkins, A. C. Grayling (którego wypowiedź jest wzorem zwięzłości), P. Z. Myers, Sam Harris, Philip Pullman, Stephen Hawking, Steven Weinberg, Ben Goldacre, Dan Dennett, Maryam Namazie i ja. Do tekstu..
Uwolnij dwa palce
Joanna Rutkowska (01-08-2011)
Jak co roku propagandowo-edukacyjnie imprezy organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego: rajd rowerowy, spektakl, koncert z udziałem gwiazd (w tym roku Kaczmarek i Możdżer); spotkanie, podczas którego dziecko może zostać spikerem radiowym i ugotować powstańczą zupę (na plakacie obok baloników i pikniku, roześmiany dzieciak w hełmie); fotograficzna gra miejska. Zapraszają też na pl. Piłsudskiego: "Warszawiaku, zapraszamy na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych! Już piąty raz przypomnijmy sobie, że i Piosenka w Powstaniu brała udział... Nie spóźnij się!" Do tekstu..
Mała rzecz o fundamentalizmie
Radosław S. Czarnecki (01-08-2011)
Coraz powszechniejsze staje się szerzenie nietolerancji, wrogości dla otwartości czy zmian niesionych przez życie, braku zrozumienia dla inności i subiektywnego spojrzenia na drugiego człowieka. Odbywa się to pod sztandarami powrotu do tradycji, odrzucania ewolucji jako immanentnej siły sprawczej naszej rzeczywistości czy gloryfikacji przemocy jako podstawowego argumentu między-osobowych relacji. Do tekstu..
Chwała zwyciężonym, hańba wodzom
Anatol Ulman (01-08-2011)
Zamiast konać ze wstydu, wielu jest z powstania warszawskiego dumnych. To choroba genetyczna ta pycha z przegranych bojów, zarżniętych obywateli, zniszczonych dóbr narodu. Zarozumialstwo pokonanych i naturalnie pełne próżności wystawianie cierpienia na pokaz i sprzedaż. Rozumieją to tutejsi, właśni, dzisiejsi spryciarze. Jest towar do sprzedaży, opylmy klęskę na rynku wewnętrznym! Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365