Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.025.205 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Myśl, myśl, myśl."
Przegląd wyników wyszukiwania

Bogowie, penisy i karabiny
Andrzej Koraszewski (30-09-2013)
Odczuwałem mdłości, słuchając niektórych posłów i z prawej, i z lewej strony, bo oni są niezdrowo podnieceni tą sprawą. Nie chciałbym, żeby ta wojna rozlała się po Polsce, a widać było dzisiaj, jak mogłoby to wyglądać - Donald Tusk Do tekstu..
Verdi i Wagner, wolnomyśliciele opery
Jacek Tabisz (30-09-2013)
W tym roku przypada dwustulecie urodzin Richarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. Europejski teatr muzyczny, który zaczął się rozwijać od okresu wczesnego baroku, mając za swojego głównego akuszera Claudio Monteverdiego, zawsze był ostoją wolnomyślicielstwa. Do tekstu..
Lekcja historii – lekcją religioznawstwa
Mariusz Agnosiewicz (29-09-2013)
Zdarzyło się krakowskiemu księdzu wmieszać się publicznie do spraw wierności małżeńskiej polskiego króla, zdarzyło się więc, że król księdza utopił w Wiśle. W ramach pokuty postawił kościół w Wiślicy, a w niej umieścił największe cudo: Matkę Boską Uśmiechniętą: Maryję z cynicznym uśmieszkiem, nie mniej zagadkowym niż u Mona Lisy. Do tekstu..
Doradztwo religijne i religioznawcze VII
Lucjan Ferus (29-09-2013)
Ten cykl "doradczy" miałem zamiar zakończyć na poprzednim odcinku, ponieważ uznałem, iż jego forma "zużyła" się już nieco, no i co bardziej istotne problemy teologiczne zdążyłem już w nim przedstawić. Jednakże życie weryfikuje nasze postanowienia, dostarczając co jakiś czas tak zaskakujących wydarzeń, iż nie sposób obok nich przejść obojętnie, aby nie odnieść się do nich w jakikolwiek sposób. Do tekstu..
Ateizm będzie nauczany w irlandzkich szkołach
Jerry Coyne (28-09-2013)
Często informujemy o konflikcie między ateizmem i wiarą. Dziś też mamy wiadomość na ten temat, ale tym razem dobrą. Jak donosi brytyjski "Guardian", niebawem w irlandzkich szkołach podstawowych będą obowiązkowe lekcje o ateizmie. To historyczny krok, który ucieszy Richarda Dawkinsa - pisze "Guardian". Do tekstu..
Dziękujemy panu, panie Pasteur
Wojciech Szczęsny (27-09-2013)
W starodawnej pieśni kościelnej śpiewamy " Od powietrza, głodu , ognia i wojny, zachowaj nas Panie". Nie chodzi tu oczywiście o powietrze jakie nas otacza, bo bez niego nie można żyć, ale o "powietrze morowe" czyli zarazy, które nękały ludzkość od zarania dziejów. Stały się one powszechne, gdy ludzie zaczęli mieszkać w skupiskach miast, a poziom higieny urągał wszystkiemu, co uznajmy dziś za choćby dolną granicę normy. Do tekstu..
Atheocon 2013 w Pradze i podpisanie umowy PSR - OSACR
Jacek Tabisz (27-09-2013)
W sobotę, 21 września 2013 roku odbywał się Atheocon w Pradze, zorganizowany przez Občanské sdružení ateistů České republiky, czyli, w skrócie, Czeskich Ateistów. Zbiegł się on z przygotowywaniem umowy o współpracy pomiędzy PSR a OSACR. w czym pomagał Dariusz Jamrozowicz. Do tekstu..
Obrazy rzeczywistości Auschwitz: Todeswelt i nieprzystawalność języka*
Piotr Mirski (26-09-2013)
Zdaniem wielu autorów, historyków, filozofów podejmujących tematykę Holokaustu i obozów zagłady, Auschwitz zakwestionował całą naszą wiedzę na temat świata, wszystkie reguły i zasady, którymi posługujemy się w normalnym życiu, tym samym zakwestionował też język, powstały w owym normalnym świecie i uczynił go nieadekwatnym, co najmniej niewystarczającym do opisu rzeczywistości obozów zagłady. Do tekstu..
Malejąca populacja, więcej dzikiej przyrody w 2100
Matt Ridley (26-09-2013)
Promując nowy program o ewolucji zwierząt Sir David Attenborough powiedział w wywiadzie w tym tygodniu, że uważa, iż zmniejszenie populacji ludzkiej w tym stuleciu nie jest możliwe i że "mamy szczęście, że żyjemy teraz, bo sytuacja będzie gorsza". Za 100 lat ludzie będą patrzeć wstecz "na świat, który był mniej zatłoczony, pełen cudów natury i zdrowszy". Nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Do tekstu..
Dowód na nieistnienie boga
Ryszard Bałczyński (25-09-2013)
Na początek rozprawimy się z dość powszechną opinią, często przytaczaną przez wierzących, że nie można udowodnić nieistnienia czegoś. Otóż można - stosując metodę naukową. Przykład - w fizyce udowodniono, że nie istnieje flogiston (cieplik - nośnik ciepła) i eter (nośnik fal radiowych i światła). Do tekstu..
Campus blues 
Burak Bekdil (25-09-2013)
Hamdi Donduren pojawił się znowu w tureckich gazetach kilka miesięcy temu, kiedy sprzeciwił się rządowemu projektowi "Banku Mleka", mającemu na celu zwiększenie karmienia niemowląt mlekiem kobiecym. Skąd wiemy, pytał profesor Donduren kwestionując ten projekt, czy dawczynią mleka nie jest ateistka albo komunistka? Do tekstu..
Redaktor “Nature” kwestionuje naukę
Jerry Coyne (24-09-2013)
Henry Gee jest w nauce potęgą - jest redaktorem "Nature". A to znaczy, że każdy młody, ambitny naukowiec musi się go bać, bowiem Gee jest jednym z tych ludzi, którzy decydują, czy twoja praca zostanie opublikowana w jednym z dwóch najbardziej wpływowych pism naukowych świata - jego decyzja może otworzyć lub złamać karierę badacza. Do tekstu..
Rzeczywistość społeczna Auschwitz*
Piotr Mirski (24-09-2013)
Nowo przybyli więźniowie mieli zwykle nadzieję na przynajmniej solidarność towarzyszy niedoli. To w zderzeniu z tamtą rzeczywistością szybko okazywało się płonne, sprzymierzeńców okazywało się być bardzo mało, większość natomiast stanowiły "zamknięte w sobie monady". Starcie z tą brutalną prawdą bardzo często prowadziło do wybuchów agresji wobec nowych więźniów, którzy liczyli na znalezienie sprzymierzeńców, oraz natychmiastowo niszczyło zdolność ich oporu. Do tekstu..
Czy pani lubi demokrację?
Andrzej Koraszewski (23-09-2013)
Zapytali socjolodzy "Czy pani lubi demokrację?" I teraz już wiemy. Nie bardzo. Ponad połowa respondentów (58 procent) jest niezadowolonych, ale 62 procent uważa, że demokracja jest najlepszą formą rządów. Oceniając raport z badań CBOS media się podzieliły, jedni wybili w tytułach niezadowolonych, inni zgoła przeciwnie. Obydwa obozy dysponują większością. Do tekstu..
Po co nam ekonomia?
Matt Ridley (23-09-2013)
Jakie efekty daje rynek w porównaniu do regulacji rządowych? Żadne rozwiązanie nie jest doskonałe. Regulacje rządowe również pociągają za sobą koszty transakcji: egzekwowanie i monitorowanie, korupcja, niewydajność i opór wobec innowacji. Ronald Coase, tak samo, jak zniechęcał ekonomistów do przyjmowania założenia, że istnieje doskonała konkurencja, próbował  - i w znacznej mierze mu się to nie udało - zniechęcać ich do przyjmowania założenia o możliwości istnienia doskonałego rządu z doskonałą wiedzą. Do tekstu..
Problemy dzieci dyslektycznych w nauce języków obcych
Anna Obuchowicz (23-09-2013)
Dzieci dyslektyczne obok problemów związanych z nauką często cierpią na zaburzenia emocjonalno-sensoryczne. Wśród najczęściej spotykanych zauważa się kompleksy natury psychicznej, poczucie lęku, niepewność, strach przed odrzuceniem. Do tekstu..
Racjonalny ateizm
Lucjan Ferus (22-09-2013)
Jeżeli pole dysput religijnych ograniczymy do rzeczywistości religijnej, której "najlepsze" świadectwo (w tym sensie, że obiektywne, a nie wysokiej jakości moralnej) wystawia sama historia religii, to prowadzona dyskusja będzie dotyczyła faktów historycznych, których wymowa jest tak druzgocząco jednoznaczna, iż nie sposób ich zanegować ani czymkolwiek usprawiedliwić. Do tekstu..
Dążmy do post-teistycznego społeczeństwa
Vasant Natarajan (22-09-2013)
Sądzę, iż jako cywilizacja powinniśmy wyrosnąć z tej infantylnej koncepcji jakiegoś boga. Filozofowie dzielą niewierzących na ateistów - takich, których zupełnie nie obchodzi, czy inni podzielają ich pogląd, czy nie - i antyteistów - takich, którzy aktywnie działają przeciwko religii z powodu szkód, jakie ona czyni. Powinniśmy jednak dążyć do społeczeństwa, które jest POST-TEISTYCZNE, tj. takiego, w którym religia nie jest już problemem do dyskusji. Do tekstu..
Rwanda - katolicyzm - przemoc (Część II)
Radosław S. Czarnecki (21-09-2013)
Podczas gdy ludobójstwo toczyło się w najlepsze, ksiądz Hoser wielokrotnie podróżował z Burundi do Rwandy i z powrotem. Był w dobrych stosunkach z osobami dokonującymi ludobójstwa, gdyż w czasie, gdy trwała rzeź ludności Tutsi, bez trudu przekraczał granicę i przemieszczał się między rozmaitymi punktami kontrolnymi w samej Rwandzie. Bez przeszkód poruszał się wewnątrz kraju i wracał do Bujumbury w Burundi, kiedy tylko zapragnął. Do tekstu..
Czytając "Imperatora"
Rafał Maszkowski (21-09-2013)
Z zaciekawieniem przeczytałem książkę Piotra Głuchowskiego i Jacka Hołuba "Imperator", biografię ojca Tadeusza Rydzyka. To pierwszy tak kompletny zbiór faktów dotyczących o. Rydzyka i jego działalności, większości mi znanych, ale chętnie skorzystałem z możliwości tego rodzaju rekolekcji, bo nie zawsze byłem w stanie śledzić wydarzenia na bieżąco, a tym bardziej wszystkie zapamiętać. Do tekstu..
Hidżab na głowie, czy głowa w piasek?
Tarek Fatah (20-09-2013)
Avi i Rebecca są parą świeckich Żydów z Montrealu, którzy chcieli wziąć ślub poprowadzony przez świeckiego urzędnika państwowego, a nie przez rabina w synagodze. Jednak w urzędzie okazało się, że ceremonia będzie prowadzona przez urzędniczkę stanu cywilnego noszącą hidżab. Do tekstu..
Zacznijmy od respektowania prawdy
Daniel Dennett (20-09-2013)
Postmodernizm, szkoła "myśli", która oznajmiła: "Nie istnieje prawda, a tylko interpretacje", w dużej mierze rozpłynęła się w absurdzie, ale pozostawiła za sobą w humanistyce pokolenie akademików okaleczonych przez własną nieufność do samej idei prawdy i przez brak szacunku dla dowodów, godzących się na "konwersacje", w których nikt się nie myli i niczego nie można potwierdzić, a tylko zapewniać o swojej racji w stylu dowolnym, na jaki tylko potrafisz się zdobyć. Do tekstu..
Nienawiść
Andrzej Koraszewski (19-09-2013)
W zachodnim świecie ucieczkę od racjonalizmu widzimy na wielu poziomach. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły nasilenie fanatyzmu religijnego, szaleństwo medycyny alternatywnej, ucieczkę od szczepionek, New Age, postmodernizm i dążenia elit do tabloidyzacji zarówno medialnej informacji, jak i oświaty, jak również powrót do plemiennych sentymentów. W tym odwrocie od racjonalizmu antysemityzm wydaje się być jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk naszych czasów, zjawisk ukazujących typ przemian umysłowości ludzi XXI wieku. Do tekstu..
Rwanda - katolicyzm - przemoc (Część I)
Radosław S. Czarnecki (19-09-2013)
Historia Rwandy pokazuje jak sianie nienawiści, judzenie, intrygi, posługiwanie się językiem pełnym jadu i zacietrzewienia generuje - w tym akurat przypadku - pospolity, zwyczajny, nieludzki rasizm, jak rodzi się z niego ekstremizm, jak popycha się ludzi przeciwko "Innemu" człowiekowi w wyniku czego morduje się niemal milion ludzi w sto dni. Do tekstu..
Czego możemy się nauczyć od Francji?
Julian Jeliński (18-09-2013)
Minął zaledwie tydzień od zaprezentowania przez francuski rząd Karty Sekularyzmu, która ma zawisnąć w każdej publicznej szkole w kraju, a przedstawione w niej zasady mają być wprowadzone i respektowane. Minister edukacji Vincent Peillon, podczas ceremonii odsłonięcia Karty w jednej ze szkół pod Paryżem stwierdził, że służyć ona będzie dbaniu o rozdział pomiędzy Kościołem a państwem oraz zapewnieniu pełnej wolności sumienia. Do tekstu..
Leon Wieseltier atakuje Pinkera za scjentyzm
Jerry Coyne (18-09-2013)
Na nieszczęście dla religii nauka zrobiła postępy, podczas gdy nasze zrozumienie sił nadnaturalnych nie posunęło się do przodu ani o krok. Zapytaj naukowca: "Co wiemy obecnie więcej w nauce niż wiedzieliśmy w roku 1800?" a dostaniesz sterty odpowiedzi. Następnie zapytaj teologa: "Co wiemy obecnie więcej o Bogu niż wiedzieliśmy w roku 1800?", a odpowiedź będzie brzmiała: "nic". Do tekstu..
Doniesienie o 11 Września
Edgar Davidson (17-09-2013)
Język prasowych doniesień ma swoje prawa. Powtarzana tysiące razy dziennikarska sztampa znajduje również cudowne odzwierciedlenie w umysłach czytelników, którzy operują tymi samymi zbitkami pojęciowymi w swoich opiniach i komentarzach. Do tekstu..
Wiara w czary i wolnomyślicielstwo w północnej Ghanie
Leo Igwe (17-09-2013)
W Afryce wiara w czary jest nadal poważnym problemem. Samo słowo czary wywołuje w ludziach lęk, panikę, podejrzliwość, drżenie serca i szaleństwo umysłu. Oskarżenia o czary paraliżują społeczeństwo. Polowania na czarownice nadal mają miejsce i nadal komuś służą. Oskarżenie o czary nadal może być wyrokiem śmierci, powodem tortur, mordu, zamieszek motłochu, porzucenia lub wypędzenia dzieci, wygnania starców z ich domów. Do tekstu..
Krótka relacja z wizyty prof. Jerry'ego Coyna w Polsce
Jacek Tabisz (16-09-2013)
Obok Coyne'a mieliśmy na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego dwóch profesorów i grupkę studentów. Jeden profesor bronił roli religii chrześcijańskiej w rozwoju nauki, oraz popularnej na polskich uniwersytetach strategii braku krytyki wobec religii. Jerry Coyne wdał się w gorącą polemikę, wspierany przez innych członków PSR - w tym Kaję Bryx i Jacka Tabisza. Obok argumentów związanych z nauką, padały też argumenty z zakresu historii, kulturoznawstwa i religioznawstwa, sądzę więc, iż spotkanie było dla wszystkich inspirujące. Do tekstu..
Magiczna rzeczywistość czyli przez wertepy, meandry i habździe świata oświaty
Paulina D. Gawrońska (16-09-2013)
Duchy, upiory i strzygi miały niezbywalną właściwość: gdy tylko w dziecięcym pokoju znikało światło, wypełzały ze szczelin, zakamarków i kącików. Kiedy zapalano lampkę, tchórzliwie chowały się w szczelinach i zakamarkach. Gdy zapadał zmrok, przynosiłam moim dzieciom niezwykłe światło. Okazało się, że skutecznie rozprasza wszystkie mroki. Czytałam moim dzieciom jak na Matkę Polkę przystało. Czytałam, jako cała Polska czyniła. Do tekstu..
Mit o umiarkowanych rebeliantach syryjskich
Daniel Greenfield (16-09-2013)
Nie istnieje żadna Wolna Armia Syryjska. Nie istnieje żadna opozycja syryjska. Są tylko grupy wojowników, którzy dzielą terytorium, zdobywają domy, składy ropy naftowej, gwałcą kobiety, zabijają chrześcijan i zachowują się dokładnie w taki sposób, w jaki zachowują się gangi uzbrojone w ciężką broń, kiedy nie ma prawa, które by je przed tym powstrzymało. Do tekstu..
Wykorzystywanie seksualne dzieci i nieporozumienia wokół moich wspomnień
Richard Dawkins (16-09-2013)
Standardy dzisiejsze są uwarunkowane coraz lepszą znajomością traumatycznych skutków, jakie wykorzystanie seksualne może mieć dla dzieci, pozostawiając czasami rany psychiczne na całe życie. Dzisiaj czytamy niemal codziennie o dorosłych, których dzieciństwo zostało zniszczone przez wujka a czasem nawet rodzica, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, rok po roku wykorzystujących seksualnie bezbronne dziecko. Do tekstu..
Ambasadorzy dialogu kultur
Witold SZIRIN Michałowski (15-09-2013)
Z kart podręczników historii - jako wzory osobowe godne najwyższego szacunku i uwielbienia - wyzierają postaci romantycznych bałagułów, przegranych bojowników o słuszną sprawę, tragicznych nosicieli rozlicznych klęsk. O tych, którzy swoim życiem dawali świadectwo, że było inaczej, słyszano bardzo niewiele. Nazwisko Gzowskiego, Strzeleckiego, Zglenickiego, Bohdanowicza, Szulca i Sas-Monasterskiego znane są jedynie nielicznym. Do tekstu..
Jak się Jezus na krzyżu umartwiał i właściwie po co?
Marcin Kruk (15-09-2013)
Jezus ukrzyżowany za grzeszność naszą i waszą umartwiał się na tym krzyżu dla nas i za nas, za nic mając mękę swoją, bo sprawa była szczególnie ważna. Przyglądał się Ojciec Niebieski wszystkiemu z góry, czy syn jego zbawia nas profesjonalnie i czy cierpi dość mocno, by odcierpieć wszystkie nasze większe i mniejsze sprawki. Do tekstu..
Świat jest większy niż 5!
Burak Bekdil (15-09-2013)
Główny dylemat islamisty: : "Nienawidzimy Szatana, ale zastukamy do jego drzwi, kiedy zechcemy, by użył siły, jaką ma - a której nie mamy my - dla zabezpieczenia naszych interesów politycznych. Oczywiście do dnia, kiedy my będziemy posiadać tę olbrzymią siłę i użyjemy jej wtedy zarówno przeciwko naszym muzułmańskim wrogom, jak i Zachodowi". Do tekstu..
Cud in flagranti czyli mechanizm działania sanktuariów maryjnych
Mariusz Agnosiewicz (14-09-2013)
Wyobraźcie sobie tę sytuację: Trzech panów w czerwonych sukienkach na scenie odprawia patetyczne rytuały których zwieńczeniem jest doklejanie malutkiemu Jezusowi srebrnej sukienki z motywami roślinnymi. Następnie to samo do Maryi, plus korony. Bogurodzica jest czarnoskóra, a na jej płaszczu zaklęcie: "Monstra Te esse Matrem", z którego wierni rozumieją pewnie jedynie Monstra, a i to po swojemu. Przy ołtarzu księżą w klimatycznie przyciemnianych okularach. W uroczystości celebranci zmieniają nakrycia głowy i w pewnym momencie wyglądają jak trzej papieże - z dużymi mitrami na głowach. Po rytuałach podają wielki tort w kształcie mitry i zebrani spożywają mitrę. Albo Mitrę. Oto Wojtyła, Wyszyński i Bareła w 1971. Do tekstu..
Analiza semantyczna pojęcia "obraza uczuć religijnych"
Ryszard Bałczyński (14-09-2013)
Okazuje się, że przy pomocy terminu "obraza uczuć religijnych", został przemycony element prawa wyznaniowego do systemu prawnego naszego państwa. Świętokradztwo i bluźnierstwo nie mogły być explicite wprowadzone do kodeksu karnego z powodu jawnej sprzeczności z Konstytucją, posłużono się więc kruczkiem prawnym opartym na niejasnej metaforze. Do tekstu..
 Spojrzenie na Mahometa w konkretnym kontekście
Eric McDonald (14-09-2013)
Koran oddaje nam przysługę ukazując, jak naprawdę okrutne są przekazy pism żydowskich i chrześcijańskich, ponieważ wykorzystuje te przekazy i intensyfikuje ich wszystkie najgorsze cechy, powtarzając równocześnie twierdzenie, że Allah jest współczujący i miłosierny; twierdzenie, któremu przeczy praktycznie każda strona tej "świętej księgi".  Do tekstu..
W co wierzą ateiści
Marcin Punpur (13-09-2013)
Wracając samochodem, przypadkowo natknąłem się na audycję w Programie 3 Polskiego Radia, pod nieco sensacyjnym tytułem: w co wierzą ateiści? Jak można się domyślić jej przedmiotem była kwestia niewiary oraz sytuacji niewierzącego w świecie bez boga. Oprócz głosów samych ateistów, co ciągle jest rzadkością, wystąpił również naczelny agnostyk Polskiej Akademii Nauk, prof. Zbigniew Mikołejko. Do tekstu..
Koniem na czołg czyli o lajkoniku
Mariusz Agnosiewicz (13-09-2013)
Żaden Piast dobrowolnie nie usadowił w Polsce krzyżaków. Powstanie Państwa Krzyżackiego to konsekwencja tego, iż Kościół zjednoczył się wcześniej niż Piastowie (i Piastówny). Były to czasy Innocentych, czyli niewinnych. Należy ujrzeć wielki rozmach papiestwa w stosunku do dawnych krucjat: obecnie krucjaty ruszały co trochę z wielu krajów we wszystkich kierunkach: wszędzie niesiono Chrystusa ogniem i mieczem. Krakowski lajkonik to wspomnienie epilogu. Do tekstu..
Sprawa komendanta Szwalbe
Radosław S. Czarnecki (12-09-2013)
Klimat stworzony przez klerykalne i fundamentalistyczne lobby poparte przez radomskich purpuratów dał określone owoce: prokuratura powiatowa w Kozienicach wszczęła śledztwo z art. 196 KK o przekroczeniu uprawnień przez inspektora Karola Szwalbego. Prokuratorskie śledztwo potrwa do końca listopada. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi też policja. Do tekstu..
Źródła ubóstwa narodów
Andrzej Koraszewski (12-09-2013)
Socjolog, w odróżnieniu od psychologa, rzadko posługuje się eksperymentem, powinien natomiast być uważnym obserwatorem eksperymentów jakie na społeczeństwach uprawia historia. Dla nas jednym z takich eksperymentów były zabory. Zaborcy należeli do trzech różnych kultur wspieranych przez trzy odmiany chrześcijaństwa, sami broniliśmy się przed obcymi wpływami przy pomocy czwartej - szlachecko-pańszczyźnianej z Matką Boską jako królową. Do tekstu..
Jak położyć kres kolejnemu głupstwu: Czy nauka jest wiarą?
Jerry A. Coyne (11-09-2013)
Wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak reagować na krytykę kierowaną przez wierzących i akomodacjonistów wobec nauki, kiedy próbują ściągnąć ją w dół do poziomu religii. Wiara jest po prostu przekonaniem nie podpartym dobrymi dowodami, właściwie żadnymi dowodami, jest przekonaniem o czymś wręcz wbrew dowodom. Do tekstu..
Chwiejne początki mężczyzn
Ed Yong (11-09-2013)
Córki mogą odziedziczyć wiele rzeczy po swoich ojcach, ale kilka wybranych dziedziczy coś niezwykłego - chromosom Y. Kobiety na ogół mają dwa chromosomy X, podczas gdy mężczyźni mają X i Y, ale niektórzy ludzie z XY rodzą się z żeńskimi genitaliami i z macicą. Do tekstu..
Kwiat, który daje wskazówkę o wyglądzie pszczoły z wymarłego gatunku
Jerry Coyne (10-09-2013)
Kwiaty mają zaledwie zarys kształtu owada i nie jestem pewien czy okazy O. apifera w Europie południowej, gdzie naśladują istniejące owady, różnią się wyglądem od kwiatów w północnej części, gdzie są samozapylające się i podobno przypominają "duchy owadów". Do tekstu..
Muzeum kreacjonizmu – świątynia ignorancji?
Julian Jeliński (10-09-2013)
Muzeum Kreacjonizmu ukazuje nam historię świata opartą na dosłownym odczytaniu Biblii połączonym z reinterpretacją niektórych faktów naukowych, jak np. istnienie dinozaurów (i - co oczywiste - smoków). I tak, w muzeum znajdują się wystawy poświęcone zwierzętom zamieszkującym Eden, wielkiej powodzi, która ogarnęła cały świat, i arce Noego, historii wieży Babel, a nawet temu, w jaki sposób powstawał świat w ciągu sześciu dni. Do tekstu..
Dlaczego polska szkoła nie lubi filozofii
Tomasz Kalbarczyk (07-09-2013)
"W mojej szkole wszyscy są katolikami", tak zdają się twierdzić dyrektorzy szkół, wychowawcy, którzy przekonują, że w ich placówkach nie ma żadnych chętnych na lekcje etyki. Jak interpretować taką wypowiedź jeśli dotyczy dużej szkoły w wielkim mieście? Może mamy do czynienia z bardzo silnym przekonaniem dyrektora lub nauczyciela o własnych racjach i jednocześnie gotowością do narzucania swojego światopoglądu innym (w tym wypadku podległym i bezbronnym często uczniom) wszelkimi sposobami. Do tekstu..
Zamknąć Guantanamo, otworzyć ponownie Auschwitz
Andrzej Koraszewski (07-09-2013)
Kiedy w Jerozolimie podczas arabskiej demonstracji pojawia się plakat ze zdjęciem Hitlera i podpisem: "Hitler zabijał Żydów dla swojego narodu, Sisi zabija Egipcjan dla Żydów", nad Wisłą obsesyjno-kompulsywny krytyk Izraela pyta: "no i co z tego", kiedy okazuje się, że urzędniczka ONZ rozsyła zdjęcie dziecka, które zginęło w wypadku, podpisując, że jest to "kolejna ofiara izraelskiej agresji", kiedy dziennikarz BBC rozsyła zdjęcie dziecka zabitego w Syrii jako ofiary izraelskiej, kiedy wychodzi na jaw, że dziecko pokazywane przez całą prasę zachodnią jako ofiara izraelska, zginęło w rzeczywistości ponieważ rakieta mająca zabijać dzieci izraelskie nie doleciała do celu - obsesyjnie-kompulsywni krytycy Izraela pytają: "no i co z tego?" Do tekstu..
Jak wyzwolić świat arabski z zacofania i wojen bratobójczych
Haszem Saleh (07-09-2013)
Haszem Saleh, arabski intelektualista pochodzenia syryjskiego, napisał, że w celu wyzwolenia się z kryzysów, zacofania i wojen bratobójczych świat arabski i muzułmański musi przejść rewolucję teologiczno-poznawczą. Arabowie muszą pozbyć się postawy odrzucającej innego i przyjąć postawę bardziej tolerancyjną i oświeconą - podobną do rewolucji, przez jaką Europa przeszła trzy stulecia temu. Do tekstu..
Ewangelie jako tłumaczenie?
Krzysztof Sykta (06-09-2013)
W środowisku biblistów istnieje konsens co do kwestii w jakim języku powstały Ewangelie i listy apostolskie. Ewangeliści tworzyli w świecie grecko-rzymskim, dla helleńskich wpółwyznawców, sami byli zapewne Grekami, tudzież semitami, władającymi koine, potoczną wersją języka greckiego. Zespół powyższych tez nazywamy ogólnie "greek primacy" - pierwszeństwem języka greckiego nad aramejskim/hebrajskim w literackim substracie Ewangelii. Tezy sprzeczne z powyższym traktowane są jako "mniejszościowe", niepoparte żadną argumentacją itd. Do tekstu..
Sześć mitów na temat raka
David Robert Grimes (06-09-2013)
Choć Internet jest potencjalnie fantastycznym źródłem informacji, trzeba zachować wielką ostrożność, żeby uniknąć traktowania fałszywej informacji jako faktu. Kiedy ma się do czynienia z obietnicami cudownych wyleczeń, warto zawsze pamiętać o słynnych słowach Carla Sagana: "Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów". Do tekstu..
Oglądanie Incepcji
Marcin Łętowski (06-09-2013)
Chciałbym przedstawić garść swych refleksji na temat filmu Incepcja z 2010r. w reżyserii Christophera Nolana. Punktem wyjścia będzie dla mnie końcowe ujęcie tej produkcji. Nie będzie mnie tu interesować interpretacja, szukanie znaczeń wykreowanego przez Nolana świata, ale skupię się bardziej na jego odbiorze przez widzów. Nie zajmę się filmem jako takim, jego treścią i formą, ale jego doświadczeniem. Do tekstu..
Szczypta karbochemii i dwie szczypty mało znanej historii
Mariusz Agnosiewicz (05-09-2013)
Ojcem zamiany węgla i wody w wydajne paliwo wodorowe był inżynier i chemik Tadeusz Sobieski Kościuszko Lowe. Jego nazwisko widnieje dziś w Military Intelligence Hall of Fame. Jego matką była Alpha Green potomkini Ojców Pielgrzymów. Jego dzieci również nazywały się Tadeusz i Sobieski. Thaddeus stworzył syngaz, wykorzystywany później przez III Rzeszę do napędzania ubootów, czołgów i samolotów. Produkowano go wówczas w Policach, Kędzierzynie, Zdzieszowicach, a po wojnie - w Oświęcimiu. Do tekstu..
Jak powstaje płeć i komu to przeszkadza?
Rafał Maszkowski (05-09-2013)
Pomysł tego tekstu wziął się z zadziwienia terminami "błąd antropologiczny" i "integralność osoby ludzkiej". Można by je zostawić w obszarze rozważań kościelnych ideologów, do którego należą, gdyby nie przemożny wpływ tego obszaru na edukację, prawo i nasze życie. Religia ma problemy z asymilacją nowej wiedzy. Do tekstu..
Wykłady Jerry Coyne'a 12 i 15 września w Polsce!
Jacek Tabisz (05-09-2013)
Na zaproszenie portalu racjonalista.pl, Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Klubu Sceptyków Polskich i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Jerry Coyne odwiedzi dwa miasta. 12 września w Warszawie, o godzinie 18:00, Coyne wygłosi wykład Dlaczego religia i nauka są nie do pogodzenia, 15 września będzie mówił w Krakowie o tym dlaczego ewolucja jest faktem. Do tekstu..
Karykatura ateizmu
Richard Dawkins (05-09-2013)
Oczywiście nigdy nie próbowałem "odmówić komukolwiek wierzącemu jakiegokolwiek dostępu do przestrzeni publicznej". Wolność słowa jest cenna i oczywiście bronię prawa każdego do występowania w przestrzeni publicznej. Jestem natomiast przeciwny dawaniu ludziom religijnym uprzywilejowanego dostępu do przestrzeni publicznej tylko dlatego, że są religijni. Do tekstu..
Ultraindustrializacja: CO2 jako surowiec a nie zanieczyszczenie
Mariusz Agnosiewicz (04-09-2013)
Implementacja polityki klimatycznej UE w Polsce przypomina karuzelę chomika: im szybciej biegniesz, tym bardziej stoisz w miejscu. Jeśli za dobrze będzie szła realizacja kolejnego planu pięcioletniego, to zostanie zaostrzony, by nie dało się skorzystać z naturalnych bogactw. Jeśli jednak masz zasuwać w takiej chomiczej karuzeli, należy ten wysiłek uczynić produktywnym - niektórzy montują do takiego kółka dynamka i diody, więc jak chomiczek pedałuje, to produkuje energię zapalającą diodę. Wzięto się i u nas na sposób. Do tekstu..
Biblia psychiatrycznych diagnoz wbrew faktom wyklucza religię z urojeń
Jerry A. Coyne (04-09-2013)
Raz jeszcze religia zostaje potraktowana ulgowo. Dlaczego czyjeś przekonanie ma być urojeniem tylko pod warunkiem, że podpisuje się pod nim mniejszość ludzi? Z punktu widzenia ważnego aspektu bycia "niepoprawnym wnioskowaniem o rzeczywistości zewnętrznej, które jest utrzymywane stanowczo" i które "przeczy rozumowi", religia jest urojeniem. Zauważcie jednak, że wiara religijna zostaje z tego wyłączona. Do tekstu..
Natura w świetle kultury
Igor Mencel (04-09-2013)
New Age, ekologia głęboka, neopogaństwo, sztuka ziemi postrzegają świat przyrody w sposób bliski spojrzeniom przednowoczesnym, nieodczarowanym. Trudno próbować przedstawić ludzką historię jako bezustanny proces postępu, nie da się też nadać jej cyklicznego charakteru. Nowe spojrzenia na planetę, które rodziły się ponad trzydzieści lat po drugiej wojnie światowej mają cechy systemów myślowych zanikających ludów "pierwotnych". Do tekstu..
Amerykańska panna młoda w Kabulu
Bruce Bawer (03-09-2013)
Uczone panie, które dominują w ruchu feministycznym, nadal ciskają gromy na patriarchat, ale bardzo uważają, by kierować te gromy tylko na białych mężczyzn Zachodu, nauczywszy się, że dla białych kobiet próba "uratowania brązowych kobiet przed brązowymi mężczyznami" jest rasizmem, neoimperializmem i (oczywiście) postkolonializmem. Chodzą więc dokoła na palcach, relatywizują lub wręcz otwarcie bronią najbardziej patriarchalnych społeczeństw na naszej planecie, nie zostawiając równocześnie suchej nitki na amerykańskich białych mężczyznach. Do tekstu..
Tylko tańsze “zielone” paliwa wymuszą zmianę źródeł energii
Bjørn Lomborg (03-09-2013)
W zeszłym tygodniu niezwykła, panikarska pogłoska dostała się na czoło informacji klimatycznych na całym świecie: topniejąca Arktyka może uwolnić olbrzymie ilości metanu, co dramatycznie podniesie globalne ocieplenie i będzie kosztowało świat bajońską sumę 60 bilionów dolarów. Na szczęście jest to tylko panikarska pogłoska. Do tekstu..
Cudka herbu Mądrostka czyli słowiański renesans
Mariusz Agnosiewicz (02-09-2013)
W Królestwie Kazimierza Wielkiego spotykamy mnóstwo imion, które później zanikają razem ze słowiańską kulturą: Cudka, Agapia, Eufemia, Gaudemunda, Gryzelda, Eufrozyna, Eudoksja itd. Jak wyglądał słowiański renesans? Powstało wówczas największe polskie przedsiębiorstwo, jedno z największych w Europie aż do XIX w., zarówno pod względem liczby pracowników, jak i skali produkcji. Jedyne przedsiębiorstwo wydobywcze, które funkcjonowało od XIII w. aż do 1996 roku. Weszło do światowego dziedzictwa UNESCO Do tekstu..
Porzucenie wiary: opowieść czytelnika
Jerry A. Coyne (02-09-2013)
Wymieniłem kilka e-maili z Matthew, czytelnikiem, który ma własną stronę internetową o nazwie Wyznania (byłego) kreacjonisty młodej ziemi. Wspomniał, że jest synem misjonarza i o tym, że zrezygnował z chrześcijaństwa. Kiedy poprosiłem go o więcej informacji, przysłał mi dokładny opis tego, jak odszedł od wiary i jak bolesne były tego konsekwencje. Do tekstu..
Harriet Taylor Mill – Nie tylko żona i matka
Patrycja Walter (02-09-2013)
Przełomem w życiu Harriet Hardy Taylor okazało się spotkanie zorganizowane w 1830 roku przez duchownego unitariańskiego Williama Johnsona Foxa, na które zaproszony był również filozof John Stuart Mill. To właśnie wtedy Taylor i Mill odkryli jak wiele ich łączy. Przyjaźń, a potem miłość, kwitły ku zgorszeniu opinii publicznej, gdyż Harriet pozostawała w nieudanym związku małżeńskim i wychowywała trójkę dzieci. Do tekstu..
Fałszerze ewangelii
Krzysztof Sykta (01-09-2013)
W poniższych przykładach wykażemy, że nawet jeśli każdy istniejący obecnie manuskrypt zawiera wersję oficjalną, niekoniecznie oznacza to, że wersja ta jest oryginalna a świadczy to o czymś innym - o umiejętnościach usuwania z obiegu tekstów "niekanonicznych" i skuteczności kościelnej cenzury Do tekstu..
Śmiercionośna Wiosna Arabska
Abdulateef Al-Mulhim (01-09-2013)
Świat arabski zawsze akceptował charyzmatycznych przywódców, niezależnie od tego co oni robili, lub czego nie robili dla społeczeństwa. Dlatego właśnie podejrzewałem, że to żądanie demokracji podczas Wiosny Arabskiej, było skazane na szybką śmierć. Zginęła w tym procesie nie tylko Wiosna Arabska, zabito również szacunek dla człowieczeństwa. Do tekstu..
Książka Michaela Schmidta - Salomona "Poza dobrem i złem"
Jacek Tabisz (01-09-2013)
Michael Schmidt Salomon w swojej książce stwierdza, iż nie jest możliwa filozofia bez wiedzy o osiągnięciach nauk ścisłych i przyrodniczych. Podobnie jak sławny filozof umysłu Daniel Dennett,  Schmidt Salomon zakorzenia więc swoją argumentację w badaniach i odkryciach naukowych. Wbrew pozorom wiele z nich jest przełomowych również dla pojmowania zagadnień ludzkiej wolnej woli i moralności. Do tekstu..
Iran grozi Ameryce, krajom arabskim i Izraelowi (01-09-2013)
W reakcji na możliwość uderzenia na cele militarne w Syrii przez USA po informacji, że syryjski prezydent Baszar Al-Assad użył broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom, przedstawiciele władz irańskich wygłosili szereg gróźb wobec krajów arabskich w regionie, a także wobec Izraela i Zachodu. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365