Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.940.139 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 275 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wielu ludzi uważa Boga za służącego; chcieliby, aby wykonywał za nich brudną robotę.
Przegląd wyników wyszukiwania

Mamy następcę Ludwika Hassa?
Tadeusz Kracki (31-07-2011)
Jeszcze w trakcie naszych wspólnych dyskusji Karol Wojciechowski często argumentami i wykazywaną wiedzą przyszpilał "nawiedzonych" z kręgów zarówno zwolenników, jak i przeciwników Sztuki Królewskiej. Coraz częściej też się okazywało, że posiadany przezeń zasób wiedzy znacznie wykracza poza powszechny poziom wiedzy nawet wśród braci w fartuszkach. Wreszcie stanął na takim etapie posiadanej wiedzy, że to wolnomularze mogą traktować jego opracowania jako podręczniki. Do tekstu..
Siła Europy
Kamil Racewicz (31-07-2011)
A Millar w "Calgary Herald" w kontekście zamachów w Norwegii przypomina wydarzenia z Oslo ze stycznia 2009 r., które mogły wpłynąć na Breivica. Miały wówczas miejsce największe w historii Norwegii zamieszki antyżydowskie, w których udział wzięli propalestyńscy muzułmanie oraz aktywiści lewicowi. Próbowano wówczas podpalić budynek loży masońskiej, gdzie odbywało się przyjęcie dla dzieci. Do czego prowadzą dywagacje nad "logiką mordu"? Do tekstu..
Saudyjscy autorzy o tajemnicy sukcesu Izraela (31-07-2011)
7 czerwca 2011 r. dwóch publicystów saudyjskich - liberalny Chalaf Al-Harbi z saudyjskiej gazety "Okaz" i Fawaz Al-Ilmi, z saudyjskiej gazety "Al-Watan" - opublikowało artykuły porównujące sytuację Izraela do krajów arabskich. Al-Harbi wyraził opinię, że tajemnica sukcesu Izraela leży w demokratycznym systemie władzy i szacunku dla praw obywateli, podczas gdy Al-Ilmi pisał, że zamożność Izraela wynika z inwestycji w edukację i naukę. Do tekstu..
Listy do przyjaciół
Andrzej Koraszewski (30-07-2011)
Internet jest najbardziej demokratycznym medium od słońcem, każdy może pisać o wszystkim, a ograniczenia są tu bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Orwell w pisanym w roku 1944 Roku 1984 przewidywał, że technika stanie się największym sprzymierzeńcem totalitarnych rządów, które zyskają nowe narzędzia kontrolowania życia jednostki. Stało się dokładnie odwrotnie. Do tekstu..
Klatka czasoprzestrzeni, klatka umysłu
Bernard Korzeniewski (29-07-2011)
Jestem biologiem, ale do dzisiaj fascynuje mnie niebywałość i nieprzebraność postaci przybieranych przez życie. Ciągle jestem zaskakiwany przez rozmaite rozwiązania strukturalne i funkcjonalne (i estetyczne !), do których doprowadziła ewolucja biologiczna. Może więc, zamiast śnić o "obcych", warto by najpierw dogłębnie poznać to, co mamy? Do tekstu..
Homeopatia państwowa
Andrzej Gregosiewicz (29-07-2011)
Wg Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oświadczenie Naczelnej Rady lekarskiej z 2008 roku ogranicza dostęp pacjentów do "leków" homeopatycznych wymagających recepty. Na receptę homeopaci wypisują (cytuję decyzję UOKiK nr 6/ 2011): "wysokie rozcieńczenia produktów leczniczych homeopatycznych stosowane w poważnych jednostkach chorobowych - głównie w leczeniu chorób przewlekłych. Przebieg takiego leczenia powinien być nadzorowany przez lekarza homeopatę". Do tekstu..
Powrót hunwejbinów? (29-07-2011)
Pisarz i dramaturg, Chaled Ibrahim, wezwał egipską młodzież do ścigania i ujawnienia "piątej kolumny", która zagraża ojczyźnie. Zdrajcy mogą się ukrywać, w zagranicznych organizacjach, w NGO, które dostają zagraniczne fundusze, wśród intelektualistów i dziennikarzy oraz artystów, "którzy podkopują wartości społeczne". Wezwanie opublikowane zostało 3 lipca 2011r. na stronie internetowej Bractwa Muzułmańskiego. Do tekstu..
O monument predenta
Anatol Ulman (28-07-2011)
Wprawdzie przycichł był ryk o monumencie sięgającym nieba, wyższym niż betonowy Chrystus, ale chęć trwa, rozrasta się i co czas jakiś objawia się wściekłą wolą niektórych obywatelów. Dlatego usilnie do sprawy powracam, znajdując nie dające się zbić argumenta. Do tekstu..
Breivik – witajcie w wieku horroryzmu
Mirosław Woroniecki (28-07-2011)
Martin Amis pisząc o erze islamskiego terroryzmu użył określenia "Wiek horroryzmu" i pod takim tytułem " Gazeta Wyborcza" w marcu 2007 roku drukowała artykuł tego autora. Tytuł ten jest dla mnie w pełni adekwatny do obserwowanego od początku naszego stulecia rozwoju terroryzmu i przybierania coraz to bardziej nieprzewidywalnych i drastycznych form jego ekspresji. Do tekstu..
Drogi wściekły oszołomie: czyli Sama Harrisa odpowiedź Chrisowi Hedgesowi
Andrzej Koraszewski (28-07-2011)
Pewien bardzo znany, ale chyba nie najmądrzejszy dziennikarz doszedł do wniosku, że Sam Harris i Christopher Hitchens to rasiści i zwolennicy ludobójstwa. W swoim najnowszym eseju na łamach strony internetowej Truthdig, Chris Hedges oskarża "świeckich fundamentalistów" jako winnych koszmaru w Norwegii. (Obszerną odpowiedź Harrisa podajemy tylko w streszczeniu.) Do tekstu..
Apel o rozsądek, czyli jak zostałem antychrystem
Oskar Wiśniewski (28-07-2011)
Zaufajcie czasem rozumowi drugiego człowieka i pozwólcie mu myśleć i działać, na tyle na ile pozwala mu jego wiek i doświadczenie, a nie siłą przekonujcie go do swoich racji. Może akurat w tym, pojedynczym wypadku, jego będą lepsze? Od działania każdej jednostki po trosze zależy to, czy nadal niewierzącym przypięta będzie etykietka "komuniści", a katolikom "ciemnogród". Do tekstu..
Masakra w Norwegii - raczej szaleństwo niż terror
Łukasz Foltyn (27-07-2011)
Mylą się ci publicyści, którzy czyn Breivika uznają za równoważny czynom islamskich terrorystów, tyle że wymierzony w drugą stronę. Czym innym jest bowiem czyn, dokonany w ramach ideologii, która sama w sobie zawiera nawoływanie do terroru, dla której terror jest centralnym i zasadniczym składnikiem ideologicznym, a czym innym czyn, dla którego jakaś ideologia jest tylko "uzasadnieniem". Do tekstu..
Fouad Ajami: prawdziwy bohater arabski
Barry Rubin (27-07-2011)
Nigdy nie zapomnę, jak stałem w drzwiach podczas sesji dorocznego spotkania Middle East Studies Association (MESA), słuchając Edwarda Saida recytującego do sali, którą mogę jedynie nazwać wyjącą tłuszczą profesorów, listę uczonych, którzy - jak powiedział - są "wrogami Arabów", . Miałem honor znajdować się na tej liście. Do tekstu..
Dlaczego religia jest silniejsza w krajach o nierównościach ekonomicznych?
Jerry Coyne (27-07-2011)
Jeśli, jak wielu z nas, chcesz działać na rzecz osłabienia wpływu religii na świat, wypadałoby dowiedzieć się, dlaczego ludzie są religijni. Coraz więcej dowodów sugeruje, że religii sprzyja brak poczucia osobistego bezpieczeństwa, włącznie z nierównościami panującymi w kraju, dostępem do systemu opieki zdrowotnej i społecznej, dysfunkcjonalność społeczeństwa (np. liczba przestępstw) i tak dalej. Do tekstu..
Chrześcijański dżihadysta
Tareq Alhomayed (26-07-2011)
W artykule wstępnym z 25 lipca 2011 roku, zatytułowanym "Chrześcijański dżihadysta", redaktor naczelny wychodzącego w Londynie arabskiego dziennika "Al-Sharq Al-Awsat", nazwał zamach bombowy z 22 lipca oraz zabicie co najmniej 76 osób w Norwegii "zbrodnią terroryzmu, która ma implikacje i stanowi lekcję nie tylko dla Norwegów, ale dla Zachodu i dla muzułmanów. Do tekstu..
Mord w Oslo, multikulturalizm, masoni i inni
Andrzej Koraszwski (26-07-2011)
Jako obywatele stanowczo żądamy, żeby mordercy byli bez szans, ale żeby nam nikt nie ograniczał żadnych swobód. Obawiam się, że są to żądania wzajemnie sprzeczne. Jeśli naszą wartością jest demokracja, jeśli cenimy sobie wielokolorowy tłum społeczności, w której nikt nie pyta skąd jesteś, musimy zacząć pytać kim jesteś i co chcesz głosić. Do tekstu..
Mary Wollstonecraft (1759 – 1797) osiemnastowieczna rewolucjonistka
Patrycja Walter (26-07-2011)
Wollstonecraft terminem "zalegalizowana prostytucja" określała małżeństwa, które opierały się na podrzędności kobiet wobec mężczyzn. Pisała, że kobiety nie powinny być zmuszane czy to w skutek swojej zależności finansowej, kulturowo czy poprzez nakaz rodziny do tego, by trwały w nieudanym małżeństwie. Do tekstu..
Tajemnicza przemiana
Jerzy Neuhoff (25-07-2011)
Nowoczesny proletariusz często, gęsto zajeżdża do pracy w miarę nowoczesnym samochodem, ubiera się do pracy lepiej niż ongiś jego tatuś i dziadek do kościoła czy z okazji święta państwowego, że wspomnę tylko 1 Maja, było nie było - Święta Pracy, nie jest usmarowany żadnym tam towotem czy innym ŁT-4, w ręku nie dzierży żadnego kilofa ani młota, o sierpie też nie wspominając, na wstępie każdej służbowej rozmowy pyta, - czym mogę Panu pomóc? Do tekstu..
Dziedzictwo Herostratesa
Andrzej Koraszewski (24-07-2011)
Kilka osób, które sięgnęły do liczącej ponad 1500 stron publikacji norweskiego mordercy zwraca uwagę na jego wyszukany język, na liczne dowody psychicznej sprawności. Trudno tu mówić o psychicznym zdrowiu człowieka planującego masowy mord, nie ma wątpliwości, że jest to osobowość patologiczna, ale intelektualnie w najwyższym stopniu sprawna. Do tekstu..
Dlaczego odrzucam religię, a zwłaszcza katolicyzm
Piotr Napierała (24-07-2011)
Odkąd zacząłem poważnie myśleć o rzeczywistości czułem się rozdarty między moim uwielbieniem dla pewnej hierarchii i porządku społecznego, a wolteriańskim odrzuceniem wszystkiego, co utrudnia codzienną ludzką egzystencję. Przyczyny tego rozdarcia upatruję w przesiąknięciu wszystkiego co prawicowe duchem religijnym, co szczególnie widoczne jest w Polsce, gdzie prawicowy oznacza tyle co katolicki. Do tekstu..
Zakrwawiony fartuszek mistrza Breivika
Kamil Racewicz (24-07-2011)
Morderca Breivik dumnie prezentował się w masońskim uniformie na zdjęciu, które przez pewien czas było jego zdjęciem profilowym na Facebooku. Jeszcze bardziej wymownym i jednoznacznym jest, że w swoim dokumencie-manifeście "Knights Templar 2083" opublikowanym przed zamachem, Breivik wzywając do nowej chrześcijańskiej krucjaty ("Naprzód, chrześcijańscy żołnierze!"), prezentuje siebie w trzech wydaniach: najpierw w fartuszku masońskim, dalej w mundurze wojskowym, a na końcu z bronią w ręku. Do tekstu..
Wolny najmita
Andrzej Koraszewski (23-07-2011)
Chyba jestem lewicowcem. Chyba, bo kim mogę być, jeśli cieszy mnie społeczeństwo bezklasowe, ruchliwość społeczna, masowa oświata i szansa każdego dziecka na pełne wykorzystanie swojego potencjału? Kim jestem, jeśli ze szczerego serca nienawidzę niewolnictwa i feudalnego poddaństwa, jeśli pełne równouprawnienie kobiet wydaje mi się czymś o co warto, a wręcz trzeba ustawicznie walczyć, jeśli obchodzą mnie głodni w Afryce? Do tekstu..
W perspektywie refleksji Ala Gore'a
Radosław S. Czarnecki (23-07-2011)
Kolejna książka A.Gore'a byłego vice-prezydenta USA i laureata Pokojowej Nagrody Nobla p.t. Zamach na rozum jest niezwykle interesującą intelektualnie i inspirującą do refleksji lekturą. To przede wszystkim pochylenie się nad istotą i duchem współczesnych czasów, nad ewolucją i procesami społeczno-ekonomiczno-cywilizacyjnymi drążącymi początkowe dekady XXI wieku. Do tekstu..
Przychodzi rep do lekarza
Wojciech Szczęsny (23-07-2011)
Przedstawiciel firmy przychodzi i mówi lekarzowi o nowym preparacie. Ktoś napisał w komentarzu, że lekarze powinni dowiadywać się o nich z czasopism medycznych. Brawo! Ale nie wszyscy lekarze je czytają, a nie wszystkie też preparaty są tam omawiane - daję słowo, bo sporo tego czytam, czasem nawet "nie po naszemu". Tak wiec "rep" jest cennym źródłem wiedzy o nowościach farmaceutycznych. Żeby doktor pamiętał daje mu 123- ci długopis w tym roku. Do tekstu..
Dlaczego jestem głupi?
Anatol Ulman (22-07-2011)
Ludwik Fleck stwierdził, że Jeśli jakiś pogląd jest dość silnie utrwalony, jeśli przenika on aż do życia codziennego i staje się zwrotem językowym, jeśli staje się w dosłownym tego słowa znaczeniu poglądem, to sprzeciw jest nie do pomyślenia, nie do wyobrażenia. Jaki na przykład pogląd? Ano choćby ten, że dranie Żydzi ukrzyżowali Chrystusa. Albo że umęczeni przez Historię Polacy tyle wycierpieli, że im się należy. Co należy? Piwo, Ojczyzna wolna, szmal, absolutny zakaz aborcji, santo subito, wizy do nieba, wszystko. Do tekstu..
Dlaczego islamiści prześladują bahaitów?
Amil Imani (22-07-2011)
W dziedzinie idei religie odgrywają kluczową rolę i stare ściera się z nowym, często gwałtownie. Idee i przekonania są naszym software, które określa nasze zachowanie. A software z przeszłości już dłużej nie działa, bo nie jest zsynchronizowane z potrzebami naszych czasów, jak również jest zainfekowane niszczącymi wirusami. Do tekstu..
Senator Piesiewicz zamierza kandydować do Senatu
Mirosław Woroniecki (22-07-2011)
Sprawa Krzysztofa Piesiewicza jest na tyle nieprzyjemna, że nie należałoby jej w ogóle komentować tym bardziej im bardziej do środków masowego przekazu przenikały pikantne szczegóły i materiały filmowe obrazujące wymownie wyczyny senatora. Do tekstu..
Marketing farmaceutyczny, czyli jak wywrzeć wpływ na lekarza
Marta Makowska (21-07-2011)
Z punktu widzenia firmy farmaceutycznej najważniejszym obiektem działań marketingowych są lekarze, bowiem to oni przynoszą koncernom największe zyski. Od nich zależy zbyt preparatów na receptę, które stanowią aż 62,3% (grudzień 2010) sprzedawanych w Polsce leków. Zastanówmy się więc, my jesteśmy wręcz bombardowani reklamami leków bez recepty, które nie przynoszą firmom aż tak dużych zysków. A co robią koncerny by oddziaływać na lekarzy? Do tekstu..
Centra handlowe – zamknięte Utopie
Lucyna Nieuważna (20-07-2011)
Współcześnie można zaobserwować rozwój centrów handlowych. Stają się one swoistymi zamkniętymi przestrzeniami, które oddzielają człowieka od świata zewnętrznego. Są to sztuczne twory, których celem jest zapewnienie rozrywki, rozumianej w najszerszym tego słowa znaczeniu. Do tekstu..
Dyskusja o etykietkach i zakwaszaniu
Matt Ridley (20-07-2011)
Nowa książka Marka Lynasa The God Species zawiera kilka stron, na których kwestionuje on mój opis zakwaszania oceanów. Mark uprzejmie powiadomił mnie o tym i poprosił o odpowiedź. Wynikła z tego wymiana zdań, które Mark zamieścił na swoim blogu, a ja powielam tutaj. Jestem wdzięczny Markowi za poważne potraktowanie moich myśli i propozycję wymiany idei. Do tekstu..
Aby rozwiązać zagadkę snu, naukowcy wyhodowali muchy zasypiające na żądanie
Ed Yong (19-07-2011)
Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców mających niemowlaki: naukowcy znaleźli sposób na usypianie pojedynczych osobników przez podkręcanie termostatu. Zła wiadomość jest taka, że działa to tylko na muchy. Niestety metoda ta nie rozwiąże niczyich problemów z bezsennymi nocami, ale może nam pomóc dowiedzieć, dlaczego w ogóle śpimy. Do tekstu..
Kultura wyczerpania czy czerpania?
Agnieszka Pawłowska (19-07-2011)
Gaga to także instytucja, która "produkuje" pomysły na modę, zachowanie czy wizerunek. Sprawnie wykreowany kicz, sprzedaje jako sztukę, bo jak sama twierdzi chce pełnić rolę "młota, który będzie wbijał ludziom do głowy, że pop to też sztuka". Ale to przecież uwodnili już przed nią Madonna czy Michael Jackson. Gaga ma jedynie zaszczyt kontynuować ich dzieło, przez co od początku kariery jest do Królowej i Króla Popu porównywana. Do tekstu..
Astromarii rozważania spiskowe
Andrzej Gregosiewicz (18-07-2011)
Czytając blog astromarii, czuję się dokładnie tak, jakbym czytał "Psychologię kliniczną" - rozdział: "Zaburzenia myślenia". Jedną z przyczyn tych patologii jest, jak przypuszczam nieprzystosowanie społeczne i poszukiwanie jakichkolwiek, podobnie myślących, grup społecznych (wielką rolę odgrywa ruch New Age) dających namiastkę zbiorowego bezpieczeństwa. Do tekstu..
Ponadczasowe wyzwanie
Hillary Clinton (18-07-2011)
Na całym świecie jesteśmy świadkami zbrodniczych ataków, a przedstawiciele mniejszości - i tych religijnych, i tych etnicznych - nadal są mordowani przez swoich sąsiadów. Jesteśmy świadkami inspirujących przemian demokratycznych na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, które jednak postawiły mniejszości etniczne i religijne w obliczu nowych zagrożeń. Do tekstu..
USA-UE. Rozwodu jednak nie będzie
Caden O. Reless (17-07-2011)
Stawiano odważną tezę o nieuchronności rozwodu lub co najmniej separacji obu obszarów cywilizacyjno-kulturowych. Trwały rozkład pożycia na tle pogłębiającej się niezgodności charakterów, poglądów i systemów wartości miał otworzyć między uduchowioną Europą i gruboskórną, wręcz barbarzyńską Ameryką otchłań, dzielącą oboje partnerów skuteczniej niż wody Atlantyku i Oceanu Arktycznego Do tekstu..
Po stronie aniołów?
Eric MacDonald (17-07-2011)
Zbliża się pora, kiedy będziemy musieli wziąć byka za rogi i powiedzieć ludziom religijnym, że po prostu muszą zachowywać się zgodnie ze zrozumieniem równości, które zapisane jest w prawach tego kraju. Swobodne praktykowanie religii musi być zgodne z kartami praw i swobód i innymi prawnymi mechanizmami, których celem jest ochrona równości i wolności. Do tekstu..
Sąd powołuje biegłego homeopatę ds. chorób polskiej polityki
Mariusz Agnosiewicz (17-07-2011)
Jeśli można leczyć bez dowodów, to dlaczego nie można skazywać bez dowodów, które póki co staroświecko się wymaga? Dlaczego do procesu karnego nie włączyć jasnowidza, który powie, czy oskarżony popełnił zarzucany mu czyn? Homeopatia z prawa farmaceutycznego niczym gangrena infekuje system i wpływa na myślenie o systemie prawnym. Do tekstu..
Do Andrzeja Koraszewskiego, kilka uwag o naszej teraźniejszości
Mirosław Woroniecki (16-07-2011)
Rozbieżność pomiędzy deklarowaną prawnie wolnością głoszenia poglądów nie ma niestety wiele wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy i odwaga dalej pozostaje w cenie. Mieszkańcy wsi, miasteczek i małych miast nie tylko obawiają się reakcji społecznych na publiczne określenie się jako ateiści czy niewierzący, lecz również nie mogą przyznawać się do popierania regulacji prawnych sprzecznych z nauką kościoła, chociażby o związkach homoseksualnych, a w niektórych miastach ( podwarszawski Wołomin) urzędnicy boją się podobno prezentować poglądy odmienne od rządzących miastem PIS - owskich funkcjonariuszy. Do tekstu..
Ku czemu zmierzają państwa arabskie?
Andrzej Koraszewski (16-07-2011)
Jak to możliwe, że ta sama ilość pieniędzy, której użyto na odbudowanie Europy i do zbudowania, nie tylko jednego, ale wielu nowoczesnych krajów, wpadła w czarną dziurę Egiptu, w głębokie studnie - a raczej głębokie kieszenie - nie miała żadnego wpływu na społeczeństwo Egiptu i nie zamieniła go z zacofanego, ignoranckiego społeczeństwa w społeczeństwo nowoczesne? Do tekstu..
Lewica, Prawica, Żywica
Wojciech Terlecki (16-07-2011)
W Polsce mamy lewicę pobożną, lewice bezbożną, prawicę katolicką. Prawica bezbożna nie liczy się na arenie. Podstawowym kryterium podziału sceny politycznej wydaje się być stosunek do naszej rozrodczości. Rozród i sposoby jego praktykowania to centrum zainteresowania polityków, choć podobno eugenika się skompromitowała. To doskonale odzwierciedla pasje wyborców i główny nurt ich zainteresowania. Rozmowy o ekonomii są trudne, a o do dyskusji o d***e Maryni zawsze znajdzie się grono specjalistów. Do tekstu..
Rick Perry zdradza wielką amerykańską zasadę
Richard Dawkins (15-07-2011)
Świecka konstytucja Stanów Zjednoczonych, tak jasno i dalekowzrocznie wyłożona przez Ojców Założycieli, jest chlubą Oświecenia i przedmiotem zazdrości wielu. Została zaprojektowana - i były po temu wówczas przyczyny - by chronić ludzi religijnych przed uciskiem ze strony innych religii. Jest zdumiewające, że taki skarb historyczny wymaga czujnej obrony przeciwko podważaniu go od środka - ze strony polityków, którzy są historycznymi analfabetami. Do tekstu..
Różnica władzy i zamożności nie oznacza różnicy moralności
Daniel Greenfield (15-07-2011)
Moralność nie rośnie wraz z średnią dochodów. Jesteśmy jednak bardziej skłonni przestrzegać przepisów, kiedy mamy więcej władzy i więcej bogactwa, niż w sytuacji, kiedy mamy tych dóbr mniej. Więcej władzy oznacza więcej możliwości, ale mniej wolności. Sprawowanie władzy wymaga świadomości tego, co robisz. Do tekstu..
Życie w czasie teraźniejszym
Andrzej Koraszewski (14-07-2011)
Czy jako wyborcy umiemy przekazać politykom sygnał, że żądamy nie wolnej amerykanki na arenie politycznej a fair play i akceptacji, że Polska jest krajem jej wszystkich mieszkańców, krajem neutralnym światopoglądowo i dążącym do tego, aby utrudnić realizowanie swoich interesów kosztem innych? Do tekstu..
Młot na pedofilów
Adrian Zwoliński (14-07-2011)
Idiotyczne powiedzonka i "mądrości" ludowe potrafią wpływać na nasz osąd o wiele mocniej, niż sądzimy: "w każdej opowieści jest ziarnko prawdy", czy "tylko winny się tłumaczy". Posądzenie nader często jest społecznym wyrokiem. Łatwo przychodzi ludziom oskarżać sąsiada o pedofilię, a równocześnie skandale pedofilskie w Kościele rozchodzą się w Polsce bez większego echa i wielu katolików zwyczajnie je ignoruje. Czasem mam wrażenie, że gdyby można byłoby używać sutanny w grach RPG, byłaby najpotężniejszym artefaktem w rozgrywce. Do tekstu..
Poeta miotający Stefanek
Anatol Ulman (14-07-2011)
Jako diabełek przebrany za człowieka (starego i brzydkiego) wiem, że to radio rzeczywiście jednoczy wykluczonych, zapomnianych, poniżonych, samotnych i daje im sens istnienia. Problem w tym, że są prostacko wykorzystywani, karmieni jadem, przyuczani do niemiłości, wdrażani do nietolerancji oraz obfajdywania demokracji. Do tekstu..
Watykan: "Nie popieramy homoseksualistów"
Caden O. Reless (14-07-2011)
Okazją do wzmożonej ostatnio aktywności Watykanu na arenie międzynarodowej w kwestii praw LGBT były prace Komisji Praw Człowieka ONZ. Głos Watykanu nie tylko zabrzmiał w opozycji do polityki prowadzonej przez rządy najwyżej rozwiniętych demokratycznych państw świata, ale i współbrzmiał z dyktaturami, absolutnymi monarchiami, państwami islamskimi i państewkami afrykańskimi (takimi jak Nigeria, Ghana czy Angola). Do tekstu..
2013 - rokiem Braci Polskich (13-07-2011)
Polityczna proklamacja idei Bracia Polscy 2013 byłaby nie tylko symboliczną rekompensatą za dawne prześladowanie tego unikalnego ruchu rozwijającego się w Rzeczypospolitej, ale i formą zacieśnienia więzów Polski z resztą Europy a także rodzajem celebracji twórczego pierwiastka polskiego. W zjednoczonej Europie Polakom potrzeba więcej wiary we własne siły i we własną kreatywność. Rok poświęcony pamięci Braci Polskich mógłby wesprzeć tego rodzaju pozytywny patriotyzm. Do tekstu..
Haktywizm – zabawa w obywatelski protest?
Monika Sadlok (13-07-2011)
Haktywizm to zjawisko połączenia aktywności politycznej i technologicznej, w celu zamanifestowania sprzeciwu wobec działań w sferze szeroko rozumianej polityki. Definicja zjawiska, w sposób naturalny, jest więc fuzją dwóch rodzajów aktywności: hakerskiej i odbywających się w realnym świecie, protestów wynikających z pobudek politycznych. Do tekstu..
Życie w Sali samobójców
Marcin Łętowski (12-07-2011)
Niedawno miałem okazję obejrzeć szeroko wychwalany film Sala samobójców - polską produkcję w reżyserii Jana Komasy. Bardzo przygnębiający obraz, nie powinien pozostawić nikogo obojętnym.  Jest znakomitym punktem wyjścia dla przemyśleń i "swobodnych skojarzeń" związanych z życiem wirtualnym przejawiającym się obecnie chociażby przez niezwykle popularne portale społecznościowe czy aplikacje w rodzaju Second Life. Do tekstu..
Szukanie porozumienia, czy czekanie aż apatia zamieni się we wściekłość?
Mirosław Woroniecki (12-07-2011)
Nie wiem ilu nas jest, takich którzy nie boją się otwarcie wyrażać swoich poglądów, mówić i nazywać rzeczy po imieniu, chcących budować państwo neutralne światopoglądowo - nie popierające ani nie narzucające żadnej idei ani religii czy światopoglądu, wartości czy sposobu życia. Nie wiem ilu nas jest uważających, że rozwój społeczny nie może odbywać się kosztem najuboższych... Do tekstu..
O wzmacnianiu innych i doborze przyjaciół
Jerzy Drewnowski (11-07-2011)
Emocje i potrzeby psychiczne jednostek traktowanych jako słabsze albo też jako realnie lub potencjalnie zależne bywają przedmiotem ocen zaskakująco zróżnicowanych. Można to zauważyć bez specjalnych wysiłków poznawczych - już w potocznych kontaktach towarzyskich. Między innymi wtedy, gdy nasi znajomi opowiadają o zachowaniach swego mniej lub bardziej udanego potomstwa albo też o potrzebach swoich zwierząt domowych. Do tekstu..
Gdyby Arnold Roth urządził konferencję prasową, kto by o tym napisał?
Adam Levick (11-07-2011)
Choć mam nadzieję, że nigdy nie zaznam bólu utraty dziecka, zwykła przyzwoitość nakazuje, by nie minimalizować, nie pomniejszać ani nie łagodzić straty Cindy Corrie. W kontekście nadzwyczajnego nagłośnienia tej historii przez media jest rzeczą równie słuszną poprosić o dostarczenie jakiejś perspektywy i jakiejś miary sprawiedliwości. Do tekstu..
Apel Zygoty
Łukasz Lewkowicz (11-07-2011)
W wyniku narodowego zrywu i mobilizacji do Sejmu RP trafił obywatelski projekt na temat całkowitego zakazu aborcji. 600 tys. osób wypowiedziało się za nienarodzonych, tak i ja pragnę to zrobić. Przedstawię swój apel kiedy byłem jeszcze Zygotą w 1978 roku, a odnalazłem go niedawno na neuronach swojego mózgu.  Do tekstu..
Religia jest ogniem
Amil Imani (10-07-2011)
Cywilizowane społeczeństwa rządzą się pewnymi zasadami i przepisami, i mimo że często są one wadliwe i niedoskonałe, regulują sposób wykorzystywania energii społecznej. Również ogień religii musi być ujęty w karby, aby mogła przynosić to dobro, które potrafi i żeby uniemożliwić jej przerodzenie się w niszczący pożar. Do tekstu..
Sąd Ostateczny
Lucjan Ferus (09-07-2011)
- Ależ to mi zaczyna wyglądać na Sąd Ostateczny! - dotarło do mnie w tym momencie - No, to zanosi się na niezłe widowisko! - pomyślałem sobie i z jeszcze większym zainteresowaniem zacząłem rozglądać się dookoła, dostrzegając coraz więcej szczegółów w tej niesamowitej scenerii. Do tekstu..
Dżuba, a gdzie to jest?
Andrzej Koraszewski (09-07-2011)
Dżuba, jest od dziś stolicą Południowego Sudanu. Inauguracja niepodległości odbywa się z wielką pompą, tysiące zagranicznych gości. Ludność ma nadzieję, że po ćwierć wieku wojny domowej być może będą mieli szanse na normalne życie. Do tekstu..
Zjadać zieleninę – i mieć ją
Matt Ridley (09-07-2011)
Jak długo jest obfitość energii i wody, ludzie mogą dążyć do odwrócenia globalnego równania między wykorzystywaniem przyrody przez człowieka, a pozostawianiem miejsca dla innych gatunków. To znaczy, że nasze wnuki mogą żyć jak bogaci konsumenci, wykorzystując na własne potrzeby olbrzymie ilości zieleni, niemniej zostawiając dzikiej przyrodzie większą ilość roślinności niż byłoby to możliwe gdyby natura została pozostawiona sama sobie. Do tekstu..
Czemu nie wierzę w Boga?
Wojciech Szczęsny (08-07-2011)
W Polsce lepiej przyznać się do przebytej choroby wenerycznej niż do ateizmu. Jest regułą, że ateiści zrównywani są z komunistami, a jeśli już nawet trudno zarzucić danemu ateiście związki z filozofią Marksa, w dyskusji jest on poniżany jako przeciwnik wartości, na których opiera się świat, a już na pewno Europa. Ileż to razy patrzono na mnie z pobłażliwością, twierdząc, że i tak nawrócę się najpóźniej w godzinę śmierci. Odpowiem krótko: "Niedoczekanie wasze". Do tekstu..
Osy vs. biedronki, czyli o niebezpieczeństwie zatrudniania ochroniarzy-zombie
Ed Yong (08-07-2011)
Osa Dinocampus coccinellae jest porywaczem ciał, albo może raczej "porywaczem-ochroniarzy". Poluje na biedronki. Kiedy znajduje jakąś, żądli ją i umieszcza jajko w jej ciele. Kiedy larwa wykluwa się, zaczyna żywcem zjadać biedronkę. Jakieś trzy tygodnie później wydostaje się na zewnątrz, rozrywając ciało żywicielki. Do tekstu..
Nauki śmierć niezauważona
Anatol Ulman (07-07-2011)
Niektóre wybitne zgony są przez media, więc w konsekwencji publikę, w ogóle nie zauważane. Inne zaś funeralia dostają uroczystą oprawę w sięgającym niebios bolesnym wrzasku. Otóż nikt prawie nie zwrócił uwagi na fakt, że tak mimochodem na zamkniętych oczach wszystkiego narodu skonała polska nauka. I nikt wtedy nie wpakował się do telewizorów, by ogłosić triumfalnie: oto wykitowała! Alleluja! I tyłem do przodu! Do tekstu..
Więźniowie nieczystego sumienia
Nick Cohen (07-07-2011)
Kilka tygodni temu jedna z najbardziej szanowanych organizacji praw człowieka na świecie czuła się zmuszona do wystosowania komunikatu prasowego z następującym oświadczeniem: "Amnesty International pragnie podkreślić, że potępiamy wszelkie ataki na ludność cywilną, niezależnie od okoliczności". W przeszłości takie oświadczenie wywołałoby konsternację. Wszyscy podziwiający Amnesty już wiedzieli wcześniej, że jej celem jest pozwolenie cywilom na wolność sumienia bez obawy uwięzienia lub śmierci. Do tekstu..
Konkordat polski z 1925 roku. Zagadnienia prawno-polityczne
Jerzy Wisłocki (07-07-2011)
W swoim brzmieniu konkordat zawarty przez Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym dawał Kościołowi katolickiemu, w porównaniu z innymi państwami europejskimi, najwięcej uprawnień. Próbę zahamowania nadmiernych żądań episkopatu podjęli kolejni ministrowie wyznań religijnych: dr Gustaw Dobrucki (1927-1928), Kazimierz Świtalski (1928-1929) i Sławomir Czerwiński (1929-1931). Do tekstu..
Menschen, menschen über alles
Natalia Dzidek (07-07-2011)
Nauczyciel, przekrzykując uczniów, z których większość wyrywała się do zbluzgania mnie, tłumaczył mi, że porównanie, które przedstawiłam, jest niedopuszczalne, że nie można porównywać zwierząt do człowieka. - Człowiek także jest zwierzęciem - przypomniałam. - Nie. Ja nie jestem zwierzęciem. - Owszem, jest pan. Klasa zaczynała coraz bardziej się burzyć. Do tekstu..
Homo ludens i pies Baskervillów
Andrzej Koraszewski (06-07-2011)
Bawię się więc jestem. Wszyscy wiemy, że kiedy ktoś mówi: przestało mnie to bawić, to sprawa jest poważna, tak poważna, iż bywa zapowiedzią pożegnania. Co zabawne dla jednych, nie musi być zabawne dla innych i również wśród Homo ludens obserwujemy rozwarstwienie poziome i pionowe. Internet jest wspaniałą zabawą. Stwarza nieprawdopodobne możliwości docierania do różnych źródeł, komunikacji z innymi, prezentacji informacji i poglądów. Czasem bywa jednak nużącą, nazbyt tłumną agorą. Do tekstu..
Prawda o islamie
Eryk MacDonald (06-07-2011)
Tam gdzie religie oparte są na księdze, o której wierzy się, iż jest słowem objawionym przez Boga swoim wiernym, istnieje mechanizm przywracania bardziej konserwatywnego wyrazu wiary i praktyk religijnych. Widzimy tę tendencję przez całą historię tak chrześcijaństwa, jak i islamu. Nigdy nie było takiego okresu, w którym zabrakłoby konserwatywnych grup religijnych, fanatycznie dążących do zwiększenia swoich wpływów. Stanowią one stałe zagrożenie wszystkich religii, a religii księgi w szczególności. Do tekstu..
Warszawa pamiętała o Boyu Żeleńskim
Joanna Rutkowska (06-07-2011)
Mija 70 lat od tragicznej śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego. O barwnym, choć nieco zapomnianym dorobku pisarza przypomnieli działacze warszawskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. W poniedziałek 4 lipca odbyło się "PoBoyowisko" - debata poświęcona autorowi "Naszych okupantów", która przyciągnęła liczne grono uczestników. Do tekstu..
Dlaczego wolałbym nie mówić o torturach
Sam Harris (05-07-2011)
Część ludzi uważa, że, pomimo iż straty wśród ludności cywilnej mogą być gorsze niż tortury, to są to niezależne od siebie zła i jeden problem nie wpływa na odbiór drugiego. Jednak w istocie nie są one niezależne od siebie. Łatwo zobaczyć, że informacje zdobyte dzięki torturom mogą zmniejszyć ryzyko strat wśród ludności cywilnej. Do tekstu..
Macierewicz insynuuje akt terroru. Rozważania o terrorze i terroryzmie
Mirosław Woroniecki (05-07-2011)
Na konferencjach prasowych w dniach 29-30.06.2011 r. mistrz absurdu przedstawił  "Białą Księgę"- wyniki przemyśleń na temat przyczyn katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem.  Ten stwarzający pozory rzetelności materiał zupełnie dowolnie łączy różne obserwacje, uwagi i ustalenia w sposób urągający zasadom logiki i przyzwoitości. Do tekstu..
Przed czym stoi świat?
Andrzej Koraszewski (04-07-2011)
Zdaniem Hillary Clinton, największym problemem, przed którym stoi świat, to walka o prawa kobiet. Mam wrażenie, że się z nią zgadzam, ale jest to tylko wrażenie, bo świat nie stoi i mogą się nagle wyłonić, jeśli nie większe, to "pilniejsze" problemy. Do tekstu..
Prawa socjalne - prawami człowieka
Jerzy Kolarzowski (04-07-2011)
Historia kontynentu europejskiego, poczynając od epoki Renesansu stanowi cywilizacyjny fenomen rozwojowy. Wychodzeniu z ograniczeń ustroju feudalnego towarzyszył niezwykły rozwój technologiczny, poszerzanie obszarów tolerancji i możliwości rozwoju jednostek utalentowanych. W tych trzech zakresach Europa z jej różnorodną kulturą górowała nad innymi obszarami cywilizacji pozaeuropejskich. Do tekstu..
Jak Internet nas zmienia?
Maciej Twardowski (04-07-2011)
Mózgi doświadczonych internautów przejawiały większe zaangażowanie. Oto bowiem, to, co wymagało kiedyś godzin spędzonych w bibliotece, obecnie jest w zasięgu ręki już po kilku minutach spędzonych z Google. Owe "kilka minut" to z pewnością metoda rewolucyjna. Będąca jednocześnie - zdaniem Carra - złodziejem uwagi i zabójcą koncentracji. Do tekstu..
Dwa argumenty
Caden O. Reless (04-07-2011)
Arcybiskupia obrona katechizacji w szkołach poprzez porównanie ich do lekcji z marksizmu-leninizmu, które do dziś kojarzą się z agresywną indoktrynacją państwową, jest już nie tylko ryzykowna, ale po prostu kuriozalna, choć z drugiej strony niejeden ateista (i nie tylko) zapewne zgodziłby się, że akurat tutaj ksiądz prymas najmniej się pomylił. Do tekstu..
Ewangelizacja Indian
Mariusz Agnosiewicz (03-07-2011)
Stary tekst uzupełniono rozdziałem o Majach. Franciszkanie tropili idolatrów na Jukatanie. W ramach postępowań wieszano delikwenta za rozciągnięte ręce na linie. Kiedy to nie pomagało ojcowie używali bata, mocowali do stóp wiszących na linie kamienne obciążenia, pryskali na skórę gorący wosk lub gotującą się wodę, wiązali powrozy wokół ramion i ud, które następnie były zaciskane. Czasami wyprowadzali człowieka na dwór, gdzie rozwierano mu usta za pomocą kołków, by następnie wlewać w nie tak wiele wody, aż do spuchnięcia brzucha, po czym stali nad nim, dopóki woda zmieszana z krwią nie wypływała ustami, nosem, uszami. Do tekstu..
Nieskalane sumienia
Wojciech Szczęsny (03-07-2011)
Chodzę w białym fartuchu, który jest (powinien być) jak toga sędziego, którego poglądy społeczne, polityczne czy religijne nie mogą wpływać na wyrok. Pamiętajmy, że polscy sędziowie już nie wydają wyroków śmierci. My nadal możemy. I tę konstatację polecam szczególnej uwadze zwolennikom poszerzonej klauzuli sumienia. Do tekstu..
Wojna z terrorem
A. Savyon i D. Diamond (03-07-2011)
W dniach 25-26 czerwca 2011 r. rząd irański gościł międzynarodową konferencję "Świat Bez Terroryzmu". Wśród uczestników byli prezydent Afganistanu Hamid Karzai, prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmonow, prezydent Pakistanu Asif'Ali Zardari, prezydent Iraku Jalal Talabani i prezydent Sudanu Omar Al-Baszr i inni. Do tekstu..
Ale czy mogą cierpieć?
Richard Dawkins (02-07-2011)
Jeremy Bentham powiedział znane słowa: 'Należy pytać nie o to, czy zwierzęta mogą rozumować, ani czy mogą mówić, lecz czy mogą cierpieć'. Większość ludzi rozumie to, ale traktuje ból człowieka jako szczególnie niepokojący, ponieważ mają niewyraźne przekonanie, że jest w pewnym sensie oczywiste, iż zdolność gatunku do cierpienia musi być skorelowana pozytywnie z jego możliwościami intelektualnymi. Do tekstu..
Jak zawsze religia
Andrzej Koraszewski (02-07-2011)
Rabini, jak niemal wszyscy kapłani na świecie, byli przekonani, że prawo jest dla innych i nie reagowali na wezwania do stawienia się na przesłuchanie. Wreszcie kiedy wielkiego rabina Dova Liora policja izraelska wzięła z domu siłą, setki wiernych wyległy na ulice i protestowały pod budynkiem Sądu Najwyższego. Do tekstu..
Homeopata-psychopata i szaleństwo religijne 2012 roku
Mariusz Agnosiewicz (01-07-2011)
Istnieją poważne obawy, że w związku z mitami religijnymi, i pseudomajowymi dotyczącymi rzekomego końca świata 21 grudnia 2012 r. wydarzenia podobne do tych z Zakonem Słonecznej Świątyni, mogą się eskalować. Miliony ludzi przygotowuje się do "końca świata", powstają firmy zajmujące się sprzedażą bunkrów apokaliptycznych, tysiące daje się uwieść nowym guru apokaliptycznych sekt. Wielu z nich może zostać przekonanych do samobójstwa lub paść ofiarą mordów religijnych. Do tekstu..
Reformator i fundamentalista
Radosław S. Czarnecki (01-07-2011)
Każda zmiana lub reforma religijna pociąga za sobą określone perturbacje natury społecznej, często - politycznej. Tak było wielokrotnie w historii, tak jest i obecnie. Jednak trzeba podkreślić, że polityzacja religii zawsze jej samej zagraża, a upolitycznienie wiary religijnej szkodzi samej istocie tej wiary. Do tekstu..
BioLogos twierdzi, że twierdzenia religijne nie wymagają dowodów
Jerry Coyne (01-07-2011)
Bishop, profesor historii i filozofii nauki w Wheaton College w Illinois (szkoła religijna) lansuje tezę, która powinna już być znajoma: naukowcy nie powinni żądać od ludzi religijnych dostarczania dowodów, ponieważ jest to zły sposób patrzenia na zasady wiary. Do tekstu..
Głęboka wiara
Jerzy Neuhoff (01-07-2011)
Pewien polski aktor powiedział o sobie, że jest człowiekiem "głęboko wierzącym". Nie dowiedziałem się na jakiej podstawie doszedł do takiego wniosku i czy taka ocena jest uzasadniona. Usłyszałem natomiast coś, co można by uznać za wsparcie racji, powiedział mianowicie, że 'kolega Einstein' też był człowiekiem wierzącym. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365