Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.007.899 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 484 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nasiona wiedzy mają być siane w samotności, lecz muszą być kultywowane publicznie."
Przegląd wyników wyszukiwania

Niezmienność Pisma
Krzysztof Sykta (28-06-2015)
Wg Drüeke rygorystyczny sposób pracy żydowskich skrybów wykluczał wystąpienie jakichkolwiek pomyłek. Tekst przepisywany był litera po literze, mechanicznie, w oparciu o ściśle określone zasady pracy. Starano się nie przepisywać z pamięci, w oparciu o zapamiętywane wyrazy, zdania, nawet jeśli skryba znał na pamięć całe wersety. Po skopiowaniu danej księgi zliczano znaki i porównywano je z tekstem pierwotnym. W kopiowanym tekście, w odróżnieniu od kodeksów nowotestamentowych, nie dokonywano korekt. Jeśli skryba się pomylił, zwój zakopywano w ziemi i całą, żmudną pracę, trwają nierzadko kilka lat, rozpoczynano od nowa. Można sobie wyobrazić co się działo, w sytuacji gdy kopista pomylił się na ostatniej stronie danego zwoju po czterech latach pracy. Do tekstu..
Patriarcha nad Scytyjskim Szelfem
Witold Michałowski (25-06-2015)
Po oswobodzeniu Iraku od paskudnego Saddama Husaina amerykańskie koncerny uzyskały prawo do eksploatacji irackich złóż ropy przez następne 30 lat i zatrzymywania aż 70% zysków. Rekordowych w skali globalnej. Jak za dawnych, dobrych kolonialnych czasów. Od 2012 Ukraina weszła w dynamiczny proces budowy niezależności energetycznej od Rosji w oparciu o własne zasoby ropy i gazu dla których kluczowy był Krym. Tuż przed aneksją Krymu przez Rosję Ukraina zaczęła wyrastać na lidera wśród krajów wydobywających gaz w basenie Morza Czarnego. Do tekstu..
Sprawa zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki
Andrzej Lebiedowicz (23-06-2015)
W 2015 mija 30 lat od zakończenia tzw. procesu toruńskiego, toczącego się przeciwko czterem funkcjonariuszom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, powiązanych z uprowadzeniem i zabójstwem księdza Jerzego Popiełuszki. Przyjęta wówczas wersja wydarzeń do chwili obecnej nie została oficjalnie podważona, pomimo tego, że podczas śledztwa prowadzonego po latach od zaistnienia kluczowych wydarzeń pojawiły się nowe tropy, hipotezy i poszlaki stawiające pod znakiem zapytania ustalenia poczynione trzy dekady wcześniej Do tekstu..
Wineta, Wolin, Polska - morskie kulisy historyczne
Mariusz Agnosiewicz (15-06-2015)
Tysiąc lat temu na Bałtyku wydarzyło się coś, co obserwujemy dziś i co jest opisywane jako efekt ocieplenia klimatu: szybkie i duże podniesienie poziomu morza. Według kronik niemieckich w Zatoce Szczecińskiej istniało wówczas największe miasto-państwo Europy - Wineta. W toku naturalnych procesów upadło jednak znaczenie Winety i narodziła się Polska jako państwo kontrolujące ujście Odry. Tyle że największym miastem wczesnych dziejów Polski nie było Gniezno, Poznań czy Kraków - lecz Wolin. Morze nie jest dla Polski dodatkiem, lecz esencją. Początek państwa to opanowanie ujścia Odry. Złoty Wiek - opanowanie ujścia Wisły. Początek upadku: utrata kontroli tych ujść na rzecz Brandenburgii i Szwecji. Morze odzyskało swoją rolę w II RP i w dekadzie Gierka. Dziś leżymy nad morzem, ale jakby bez morza. Do tekstu..
Notatki z podróży do Bugumbere
Ziemowit Ciuraj (14-06-2015)
Liczne wyprawy, wyruszające ostatnimi laty w głąb Czarnego Lądu, których celem było spenetrowanie niezbadanych dotąd obszarów i naniesienie ich topografii na mapy, ze zrozumiałych względów nie były w stanie podjąć eksploracji ziem krainy Bugumbere położonej w dorzeczu rzeki Kotchi-Kotchi-Laptchi. Nieprzezwyciężoną trudność stanowił status ontologiczny tego obszaru, określany skrótowo jako nieistnienie. Do tekstu..
Dziedzictwo celtyckie i starożytne dzieje naszego kraju
Mariusz Agnosiewicz (13-06-2015)
Wąsaci Celtowie, zwani Galami, stworzyli kulturę pod wieloma względami wyższą wobec kultury rzymskiej i stali się obiektem pierwszej wielkiej zagłady. To co Rzym zrobił z Celtami to był holocaust o wiele bardziej ludobójczy niż dokonania Hitlera czy Czerwonych Kmerów. Po wyniszczeniu Celtów ich niedobitki stworzyły silny związek państwowy na terenie dzisiejszej Polski - Związek Lugijski, który przez pierwsze wieki n.e. odgrywał istotną rolę gospodarczą, kontrolując handel w ramach szlaku bursztynowego, tworząc silny przemysł górniczy i metalurgiczny. Kultura słowiańska Polski powstała w drodze syntezy starożytnych kultur celtyckich i sarmackich. Różnic między dawną Rzeczpospolitą i resztą Europy należy upatrywać w tym, że o ile w Europie dominowało dziedzictwo rzymskie, o tyle w Polsce - celtyckie. Do tekstu..
O roli społecznej dziennikarza w świetle lektury kodeksu etyki dziennikarskiej
Łukasz Kąś (05-06-2015)
Niepewność jutra powoduje, że wielu ludzi mediów "grzeszy" konformizmem, godząc się na instrumentalizację, utratę podmiotowości, tworząc narrację zgodną z wytycznymi ustalonymi przez wydawcę reprezentującego interesy jakiejś grupy lobbingowej, bądź zaangażowanego polityczne. Ten ostatni aspekt wydaje się być szczególnie bulwersujący. Chociaż etyka zawodowa nie odbiera dziennikarzom prawa do posiadania poglądów politycznych, a nawet bycia stronniczym (w granicach rozsądku), odrzuca jednak wszelką "zażyłość" z politykami, angażowanie się nawet pośrednio w prowadzone przez nich działania. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365