Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.219.826 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 310 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiedzieć, czy skutkiem ciepłych burz, ale u nas coraz więcej bałwanów."
Przegląd wyników wyszukiwania

Przesilenie polskie czyli jak wszystko staje na głowie
Mariusz Agnosiewicz (22-09-2016)
Równonoc jesienna w tym roku wyraźnie odbija się na polskiej polityce, która staje na głowie jak w średniowiecznym karnawale: 1. Michał Kamiński i Stefan Niesiołowski wyłamali się z PO niezadowoleni ze "skrętu na prawo", powołali czteroposłową frakcję Europejscy Demokraci, która wśród swoich naczelnych haseł kładzie postulat "walki o świeckie państwo". ZChN w awangardzie walki o świeckie państwo! 2. Lider Nowoczesnej, celującej dotąd w liberalnych postulatach światopoglądowych, zaapelował do środowisk homoseksualnych, by się "nie obnosili" z orientacją, co wywołało gorącą polemikę w kwestii obnoszenia. 3. Leszek Miller w sprawie imigracji i rzezi wołyńskiej pokazuje swe konserwatywno-narodowe oblicze. Były rzecznik SLD Tomasz Kalita ogłasza swe nawrócenie pod wpływem Radia Maryja. 4. Duet singli PiSu, Pawłowicz i Kaczyński, staje w awangardzie liberalizacji marihuany. 5. Marian Kowalski odchodzi z Narodowców i jednoczy się z pastorem protestanckim, stając w awangardzie polemiki antyklerykalnej, krytykując Watykan za współpracę z gejami i imigrantami. Do tekstu..
O sporze, podziałach i wspólnocie
Piotr Jaskółka (17-09-2016)
Każdy z nas dąży w swoim życiu do stanu, który można byłoby nazwać równowagą funkcjonalną, czy homeostazą. Z tego punktu widzenia narzędzie, jakim jest rozum miałoby za zadanie nie tyle dążyć do prawdy, co usuwać to, co tę homeostazę burzy. Może rzeczywiście na ogół jest tak, że nasz rozum poszukuje argumentów przede wszystkim po to, by nasz światopogląd był spójny. Mogłoby to oznaczać, że to, czy uznajemy coś za prawdę zależeć będzie bardziej od naszych osobistych doświadczeń niż od rzeczowych argumentów. Być może skłonni jesteśmy uznać za prawdę każdą opowieść, która coś nam daje, wyjaśnia i która nie przeczyłaby naszym osobistym doświadczeniom. W oparciu o wspólnotę doświadczeń tworzą się w społeczeństwach grupy światopoglądowe (polityczne i religijne), w których zawieszone zostają prawa logiki i języka (ten sam język w różnych grupach światopoglądowych nabiera bardzo różnych znaczeń dla poszczególnych słów i rozumowań). Do tekstu..
Polak diabłu pamięta! Legendy Polskie: Film TWARDOWSKY 2.0 (17-09-2016)
Wedle legendy, Pan Twardowski był szlachcicem, zamieszkującym w Krakowie w XVI wieku. Zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Chciał jednakże przechytrzyć diabła, więc do podpisanego z nim cyrografu dodał paragraf mówiący o tym, że diabeł może zabrać jego duszę do piekła jedynie w Rzymie, do którego wcale nie planował się udawać. Z pomocą czarta Twardowski zyskał bogactwo i sławę, w końcu stając się dworzaninem króla Zygmunta Augusta. Ostatecznie wylądował na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień, obserwując poczynania ludzi na Ziemi. Oto druga część legendy Twardowskiego we współczesnej poetyce i wykonaniu Tomasza Bagińskiego, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Do tekstu..
On the First World War propaganda and the image of enemy
Adam Pawłowski (17-09-2016)
The propaganda during the First World War was the most important source to forward it andan effort of whole nation-states, together with money, food and weaponry. With this one previous sentence we could end this short paper treating on the propaganda during La Grande Guerra. But obviously that would steal us more in-depth understanding of the whole complicacy of the process. Because the First World War propaganda was unique. Unique in a sense that never before had been so popularly used and with such success, and never again so far for so long without causing dissent from some group of society. Do tekstu..
Europa Środkowa a Chiny. Doświadczenia rumuńskie
Alderyk Olrzyk (17-09-2016)
Rumunia, podobnie jak Polska, a wraz z nią pozostałych kilkanaście mniejszych postkomunistycznych krajów Europy Środkowej i Wschodniej (tzw. grupa CEE16), widzi w Chinach nowego strategicznego partnera, który może włożyć swój istotny wkład w zrównoważony rozwój całego regionu. Wziąwszy pod uwagę mocarstwową pozycję Chin w wymiarze globalnym, czego konsekwencją jest nieunikniona asymetria we wzajemnych relacjach (i to na wielu poziomach), stwarzająca ryzyko powtórzenia się pewnych niekorzystnych, znanych z historii schematów, rozwój tej współpracy może być korzystny dla Rumunii i całej CEE16 tylko pod pewnymi warunkami. Do tekstu..
Czy rzeczywiście świat pochyla się nad puszczą?
Robert Grzeszczyk (16-09-2016)
Tygodnik Polityka w dziale nauka opublikował wywiad Jędrzeja Winickiego z Humberto Delgadą Rosa, dyrektorem do spraw środowiska w Komisji Europejskiej. Powiedział on m.in. że sposób gospodarowania Puszczą określiło nieznane nam porozumienie z 2012: "Ale przede wszystkim jesteśmy rozczarowani, że wiosną polskie władze zwiększyły limit cięć, czym jednostronnie zmieniły zasady ochrony puszczy uzgodnione wspólnie w 2012 r. Zawarliśmy wtedy porozumienie z polskim rządem". Pozwoliłem sobie przedstawić krytykę argumentów portugalskiego urzędnika. Do tekstu..
Sztuczna inteligencja i biocybernetyka - czy świat zmierza w dobrą stronę?
Ksawery Tyzo (16-09-2016)
5 sierpnia 2013 roku w Londynie odbyła się pierwsza w historii degustacja sztucznego mięsa wytworzonego z komórek macierzystych. Ich rozwojem zajmowali się naukowcy z laboratorium uniwersytetu w Maastricht w Holandii. Nad wynalazkiem generalną kontrolę sprawował Profesor Mark Post. Koszty produkcji tego przełomowego pożywienia sięgały około miliona złotych, ale suma ta w zwyczajowym dla technologii stylu, ma zacząć raptownie spadać. Do tekstu..
First World War Enthusiasm
Adam Pawłowski (07-09-2016)
General enthusiasm of whole nations in the first months after mobilisations and final commence of the First World War is one of these moments in history which has few comparisons to itself. As it can be seen in many publications from that era by prominent and less prominent persons with positions in science, governance and authority, the events of July and August 1914 were rather unequivocally seen as a final relief and a moment of rejoicing for whole states and societies. It is true that there is not much experience in the social fabric of societies which unify people so broadly as the moment of finding a common enemy and the struggle against outside force or power. But the spirit of those first few months in 1914 is special in every respect. In this short paper I will try to depict the emotions and views of the public among European Powers in conflict which later got the name La Grande Guerra. Do tekstu..
Humanitaryzm
Krzysztof Kajdasz (07-09-2016)
Ludzie nie są nieuczciwi z natury (nawet "naturalni kombinatorzy" Polacy), jednak w ciężkiej sytuacji życiowej mogą nie widzieć innego wyjścia niż zła droga. Po pierwszych w niej "sukcesach" mogą się przyzwyczaić. Mówią, że w kapitalizmie człowiek wyzyskuje człowieka, a w socjalizmie na odwrót. Humanitaryzm - rozumiany jako koncepcja ustrojowa - jest głęboko zakorzeniony w każdej istocie ludzkiej. Do jego rozkwitu trzeba jednak stworzyć odpowiednie warunki i strukturę wartości. Do tekstu..
Plaga Justyniańska a upadek świata antycznego
Adam Pawłowski (02-09-2016)
W 536 roku naraz zaczęło się największe globalne ochłodzenie klimatu ostatnich 2 tys. lat. Morze Śródziemne przez 18 miesięcy przesłonięte było wielką chmurą. Dziś uważa się, że był to efekt wybuchu wulkanu. Wydarzenie to rozpoczęło pogrom ludności śródziemnomorskiej, którego apogeum przyszło w postaci czarnej śmierci. Przy pierwszym zaledwie wybuchu choroby, czyli w latach 541-543, w świecie śródziemnomorskim zmarło 20-22 mln ludzi. Badania pozwoliły ustalić, że była to Yersinia pestis - ta sama bakteria, która w latach 1348-1352 doprowadziła do śmierci 1/3 Europy. To nagłe załamanie demograficzne pozwala wyjaśnić nam dlaczego zarówno Persja jak i Cesarstwo nie mają siły ekonomicznej i zasobów ludzkich do walki z powstającym Kalifatem. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365