Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.024.008 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć jakiekolwiek pozanaukowe autorytety próbowały bądź ingerować w naukę, bądź narzucać jej wynikom interpretacje w imię jakichś ideologii, zawsze źle się to kończyło dla pozanaukowych autorytetów.
Przegląd wyników wyszukiwania

Diabeł w przestrzeni publicznej XXI wieku
Andrzej Koraszewski (30-04-2012)
Czy mamy do czynienia z nowym, przerażającym trendem polowań na czarownice? Czy nie pora zapytać, gdzie jest państwo i czy Kościół nie inspiruje i nie prowadzi działań przestępczych? Tak, to pytanie należy zadać ministrowi sprawiedliwości, nie zakładając, że przecież znamy jego odpowiedź. Z tym pytaniem należy zwrócić się do psychologów, lekarzy i prawników dziś, nie czekając na pierwsze ofiary śmiertelne. Do tekstu..
Fundamentalizm w scjentologii
Jerry Coyne (30-04-2012)
Rozbawiło mnie odkrycie, że scjentologia, podobnie jak chrześcijaństwo, ma swoich fundamentalistów - w tym wypadku ludzi, którzy ściśle i dosłownie trzymają się obłąkanych tekstów L. Rona Hubbarda. Przyjaciel przysłał mi artykuł z "Independenta" o Marku ("Martym") Rathbunie, scjentologicznym apostacie, który porzucił Kościół, ponieważ uznał, że jego metody i finansowe występki są rażące. Do tekstu..
Gdy rozum śpi...
Wojciech Szczęsny (30-04-2012)
Bez nauki i jej osiągnięć właściwie nie da się żyć. Podobnie, jak ze słynnym zdrowiem z fraszki Kochanowskiego, dostrzegamy to, gdy natura, a częściej niestety drugi człowiek, odbiera nam wytwory naszej cywilizacji. Czy potrafimy żyć bez komórek, Internetu, GPS? Oczywiście, że tak. Ale już awaria prądu stwarza zagrożenie dla życia wielu ludzi. Do tekstu..
Przekaźnik
Jacek Ryś (30-04-2012)
Wyrażenie video bambino użyte po raz pierwszy użyte przez Govanniego Sartori opisuje dziecko w wieku trzydziestu lat. Dziecko specyficzne, głuche na bodźce pochodzące z lektury, człowiek którego uformowały telenowele i migotliwe obrazy, przekaz ubrany w treści dla świadomości dość ubogie, wynoszące na piedestał wartości, które łatwo zobrazować, jak seks czy wartości materialne. Do tekstu..
Zapraszamy Catholic Voices - podyskutujmy o Jezusie
Dariusz Kot (29-04-2012)
Rozpoczęła działalność polska sekcja międzynarodowej sieci świeckich apologetów: Catholic Voices. Jak obwieściła triumfalnie Fronda: "infantylnym antyklerykałom coraz trudniej będzie walczyć z Kościołem. Tym razem trafią na wyszkolone brzytwy, które będą medialnie walczyć o szerzenie wiary w Jezusa". Jako zdeklarowany ateista nie widzę w tej sytuacji innego wyjścia, niż podstawić swoją skórę pod owe "medialne brzytwy". Do tekstu..
O wierzących prawdziwie
Julian Bartosz (29-04-2012)
Nietzsche zauważył, że fanatyzm to jedyny objaw 'silnej woli', na który potrafią zdobyć się ludzie słabi i nękani niepewnością. Z poczucia niepewności, kompleksów i spotęgowanych wątpliwości wyrasta u "prawdziwie wierzących" właśnie fanatyzm. Własną pustkę wewnętrzną kompensują sobie wręcz namiętnym zwróceniem się ku czemuś zewnętrznemu, przeważnie ku jakiemuś wodzowi czy innemu guru. Ludzie niepewni siebie po prostu muszą się czegoś uczepić Do tekstu..
Pierwszy dzień
Sarah Honig (29-04-2012)
W pierwszym dniu istnienia Izraela sekretarz generalny Ligii Arabskiej Abdul-Rahman Azzam Pasza sformułował priorytety arabskie. Wysyłając siedem armii arabskich, by uśmierciły nowonarodzony "twór syjonistyczny", oznajmił: "To będzie wojna eksterminacji i doniosła masakra, o której będzie się mówić jak o masakrach Mongołów i krzyżowców". Do tekstu..
Mamy prawo do krytyki islamu
Lars Hedegaard (29-04-2012)
To jest prawo - powiedziałbym nawet obowiązek - do opisywania, krytyki i przeciwstawiania się totalitarnej ideologii, które próbowałem zastosować najlepiej jak potrafię. Moja wypowiedź i moje teksty nie miały innego celu, jak tylko ostrzeżenie moich współobywateli przed niebezpieczeństwem, nieodłącznym od islamskiej koncepcji państwa i prawa. Nie ukrywałem faktu, że uważam tę walkę o nasze wolności za najważniejsze polityczne zmaganie naszych czasów. Do tekstu..
Kruk krukowi oka nie wykole
Marcin Kruk (28-04-2012)
Wątpliwe, czy bóg jest matematyką, gdyż wynikałoby z tego, że dwa razy dwa jest pięć, a jak Bóg zechce to będzie więcej, bo jego istotą jest wolna wola. Może jest kreatywną księgowością, ale nie wolno tego mówić dzieciom, gdyż była by to demoralizacja i podważanie chrześcijańskich wartości. Do tekstu..
O doskonałości moralnego nauczania Jezusa
Eric MacDonald (28-04-2012)
U samego sedna tradycyjnego teizmu jest coś ostatecznie przerażającego i straszliwego, najgorsza myśl, jaką my, biedni ludzie, kiedykolwiek mieliśmy, wirus mózgu tak niszczący duszę, a jednak tak nieustępliwy, że człowiek zastanawia się, jak kiedykolwiek będziemy w stanie całkowicie się go pozbyć. Do tekstu..
Każdy lek …
Jerzy Neuhoff (28-04-2012)
Wydaje się, że umiejętność czytania też może okazać się zbędna. Coraz więcej książek można sobie posłuchać, o ile ktoś ma tyle czasu i samozaparcia, aby słuchać książki, a do słuchania nie potrzeba znać literek. Wieści ze świata też bierzemy na słuch, zresztą, co to za wieści, tam spadł jakiś samolot, tam wykoleił się pociąg albo rozbił autobus, ta się rozwiodła z tym, żeby móc się wydać za tamtego, a znowu komuś innemu wlepiono tyle a tyle lat odsiadki. Do tekstu..
Ewa Drzyzga. Pośrodku
Andrzej Gregosiewicz (27-04-2012)
Mieszkanka Szwajcarii zmarła z głodu wierząc, że może "odżywiać się" tylko i wyłącznie światłem - informuje serwis thelocal.de. Anna Gut (nie jest to jej prawdziwe nazwisko) miała nieco ponad 50 lat, kiedy obejrzała film pt. "Na początku było światło" - dokument, w którym dwóch mężczyzn stara się pokazać, jak przeżyć tylko i wyłącznie dzięki energii słonecznej. Do tekstu..
Żydzi a oświecenie i antysemityzm
Piotr Napierała (27-04-2012)
Zastanawiałem się często czemu nacjonaliści-ksenofobi tak chętnie łączą się we wspólnym antysemityzmie z anty-oświeceniowymi konserwatystami. Odpowiedź na to pytanie, jak na wiele innych dotyczących dzisiejszych stosunków i mitów leży w epoce, w której po raz pierwszy liberalni intelektualiści starli się z teokratycznym konserwatywnym betonem, czyli w epoce oświecenia. Do tekstu..
Gry, w które grają naczelne
Matt Ridley (27-04-2012)
Zazwyczaj młodsi profesorowie piszą do starszych profesorów długie, niezamawiane e-maile, a ci odpowiadają krótko i z opóźnieniem; młodsi odpowiadają następnie natychmiast i wyczerpująco. Kiedy podporządkowany szympans iska dominującego, robi to często długo i bez proszenia. Kiedy z kolei on prosi o iskanie, otrzymuje tylko krótkie iskanie i zazwyczaj musi poprosić drugi raz. Ludzie zachowują się dokładnie tak jak małpy, którymi są. Do tekstu..
Parodia osądzania ludobójstwa przez ONZ
Daniel Greenfield (26-04-2012)
Jak skuteczna jest Organizacja Narodów Zjednoczonych w sprawie osądzania ludobójstwa? Kiedy jesteśmy jego świadkami lub właśnie się zaczyna, siły pokojowe ONZ zazwyczaj znajdują dobry powód, żeby być gdzie indziej. Zaś Rada Bezpieczeństwa i Zgromadzenie Ogólne znajdują jakąś palącą sprawę izraelską, na której muszą się skoncentrować. Ale co dzieje się po fakcie? Do tekstu..
Tajemnice ewolucji: “cios” narwala lub raczej ząb
Jerry Coyne (26-04-2012)
Z jakiegoś powodu ateiści mają obsesję na punkcie narwali, fascynację nimi, której nie całkiem rozumiem. Lubię je, ale dlaczego pojawiają się tak często w akompaniamencie niesłychanie irytujących śpiewów narwali? W każdym razie zostawmy te prześmiewki i zajmijmy się rzeczywistą nauką o narwalach, o której donosi nowa praca naukowa. Jest to badanie natury ich ciosów i jest tam kilka fascynujących rezultatów. Do tekstu..
Umiarkowanie w okowach cenzury
Aisha Ashraf (25-04-2012)
My, umiarkowani muzułmanie, znajdujemy się dziś między młotem a kowadłem. Zachód przygląda się nam podejrzliwie z uwagi na terroryzm ekstremistów i biurokratyczne krzewienie "poprawności politycznej". Jeżeli jednak zabieramy głos, żeby wyjaśnić nieporozumienia, spotykamy się z groźbami i potępieniem ze strony ludzi podających się za naszych braci i siostry w wierze. Do tekstu..
Pokolenie X
Anna Kurcek (25-04-2012)
W przyrodzie występują jedynie dwa warianty. To, co dzieje się w laboratoriach, to już zupełnie inna sprawa. Jak donosi magazyn "Science" naukowcy z Medical Research Council (MRC) Laboratory of Molecular Biology (Cambridge, Anglia) zdołali stworzyć aż sześć dodatkowych typów kwasów nukleinowych, czyli tzw. XNA (ang. xeno-nucleic acids). Do ich produkcji wykorzystano naturalnie występujący enzym zwany polimerazą DNA. Do tekstu..
Sodoma i Gomora
Ziemowit Ciuraj (25-04-2012)
Wiemy już, że powoływanie się na Boga tak okrutnego jak ten, który zniszczył Sodomę i Gomorę może być zwiastunem zbrodni, które zostaną zrealizowane przez tych, którzy wierzą, a raczej wedle swego mniemania wiedzą, że są wykonawcami Jego woli. Wiemy też, że jeżeli w powszechnej świadomości jakiekolwiek ludobójstwo posiada historyczne konotacje religijne, z dużym prawdopodobieństwem spowoduje bierność ludzi lękających się występować przeciw tak manifestującej się obecności Boga w historii. Do tekstu..
Czy w każdym człowieku drzemie zabójca?
Andrzej Koraszewski (25-04-2012)
Po procesie Eichmanna Hannah Arendt pisała o banalności zła, o tym, że umysł przestępcy okazał się zadziwiająco normalny, że była to zaledwie odpowiedź na klarowną informację ze strony władz; "dziś wolno zabijać". Takie przyzwolenie pod każdą szerokością geograficzną powoduje, że nagle pojawiają się setki i tysiące chętnych, nagle wczorajsza normalność staje się odległym i dziwnym światem i pojawia się pytanie nie o umysł przestępcy, a o umysł człowieka odpornego na te zaproszenia. Do tekstu..
Po co muzułmanom szariat, a nam wszystkim prawa człowieka
Maciej Kochanowicz (24-04-2012)
Jakiś czas temu miałem przyjemność opublikowania w Racjonaliście tekstu "Dialog muzułmanów i krytyków islamu - wnioski osobiste". Wśród komentarzy jakie pojawiły się pod tym tekstem jedna sprawa pojawiała się najczęściej. Była to kwestia stosunku do szariatu oraz do praw człowieka. Do tekstu..
Nie jest jeszcze tak źle
Stanisław Pietrzyk (24-04-2012)
Pan Cejrowski pomimo swych dyplomów i kształcących podróży nie wyzbył się ani krzty rozmaitych, typowych dla skrajnej prawicy fobii. Nadal jego wypowiedzi są kseno- i homofobiczne. Nadal obraża wszystkich wokół, którzy nie podzielają jego światopoglądu. Jak bardzo w tym działaniu różni się W.C. od wielkiego podróżnika i dziennikarza Antoniego Halika... Do tekstu..
Agresywny ateizm?
Jacek Tabisz (23-04-2012)
Ludzie religijni mają zresztą bardzo szeroką gamę niuansów dotyczącą słowa "agresja". Dla wielu muzułmanów, zgodnie z Koranem, zgwałcona kobieta jest przeważnie agresorem wobec mężczyzn, którzy ją zgwałcili. To w końcu ona ich kusiła swoim kobiecym ciałem. Czyli agresją jest samo istnienie w nielubianej przez pobożnych formie. Wydaje mi się, że ateiści mogą powiedzieć to samo o sobie. Sam fakt bycia ateistą jest tak nieskończenie agresywny, że wielu ludzi wierzących domaga się w dowód pokojowych zamiarów od ateistów nieistnienia. Do tekstu..
Spojrzenie fizyka na homeopatię
Venkataraman Balakrishnan (23-04-2012)
Jeśli wszystko pójdzie dobrze prawdopodobieństwo, że Materia Medica zastąpi teksty medycyny molekularnej w roku 2100 jest bliskie zera. Gdyby się tak jednak zdarzyło, możemy być także pewni, że nasi potomkowie będą wówczas odziani w niewyprawione skóry zwierzęce i będą uderzali o siebie kamienie, żeby zdobyć ogień, dyskutując stosunkowe zalety włosia kozła i odchodów nietoperza dla złagodzenia bólu stawów. W takim przypadku nic z powyższego nie będzie miało znaczenia. Oby się to nigdy nie zdarzyło! Do tekstu..
Yutyrannus, gigantyczny tyranozaur z piórami
Ed Yong (23-04-2012)
Spotkaj się z największym opierzonym zwierzęciem w historii - wcześniejszą wersją Tyrannosaurus rex, odzianego w długie i puszyste pióra. Tą nowoodkrytą bestię nazwano Yutyrannus huali [华丽 - olśniewający, wspaniały], połączenie chińskiego i Łaciny, oznaczające "pięknego opierzonego tyrana". Jego pojawienie się ponownie otwiera debatę dotyczącą tego, czy ikoniczny T.rex mógł być upierzony. Do tekstu..
10 mitów o szczepionkach (22-04-2012)
Krowia Wysypka albo cudowne efekty nowej szczepionki - to satyra z początków XIX w. przedstawiająca mity antyszczepionkowe, które krążyły w pierwszych latach po wynalezieniu szczepionki przeciwko ospie. Przedstawiała ona wynalazcę szczepionki, który wraz z asystentami spokojnie aplikuje przerażonym ludziom przełomową szczepionkę opartą na wirusie ospy krowianki, pomimo że zamiast zwyczajowych krostów poospowych, wyskakują im z różnych części ciała krowy. Za głosem agitujących księży lud wierzył, że szczepionka jest dziełem antychrześcijańskim, stąd na ścianie szpitala, gdzie Jenner aplikuje szczepionki wisi obraz na cześć złotego cielca. Jakie dziś krążą mity antyszczepionkowe? Do tekstu..
Homeopatia, rzeżączka, UOKiK i gorączka
Andrzej Gregosiewicz (22-04-2012)
Przed rokiem złożyłem skargę na polski oddział francuskiej firmy Boiron, która prowadzi dystrybucję fałszywego "leku" (oscillococcinum). Preparat ten nie zawiera żadnej czynnej substancji leczniczej. Fakt ten potwierdziła rzeczniczka prasowa producenta. Można, więc powiedzieć, że oscillococcinum to atrapa leku. Mimo to Pani Prezes UOKiK przez 12 miesięcy i 3 tygodnie nie zrobiła nic, by chronić interes polskich konsumentów. Atrapę leku można nadal nabyć w każdej aptece w Polsce. Stanowi to ewidentne zagrożenie zdrowia i życia tysięcy pacjentów. Dlatego, w imieniu całego środowiska lekarskiego zwracam się do Pana Premiera z prośbą o dymisję Pani Prezes UOKiK. Do tekstu..
Poprawiam Heraklita
Jerzy Neuhoff (22-04-2012)
Podobno nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki - jeśli wierzyć starożytnemu mędrcowi, i nic dwa razy się nie zdarza, jak to głosi poetka. Ulegając tym sugestiom, pierwszą wpajano mi już nieomal od dziecka, czasy dzisiejsze uważać począłem jako zupełną nowość, czyli nową jakość. Analogie z przeszłością wydawały mi się dość słabe, a niektóre sytuacje, uznawałem za dziedzictwo, często kłopotliwe, na szczęście jednak przeżytych czasów. Do tekstu..
Rozum i upiory
Edmund Kaleciński (22-04-2012)
Jarosław krzyczy: zdradzeni o świcie, zdrajcy, oddajcie wrak samolotu, zamach itp. A lud smoleński woła: "Mordercy! Znamy prawdę". I tak czkawka smoleńska jeszcze trwa. Wszystko kropi, święci, błogosławi Kościół. Ta instytucja dba o to, by wciąż śpiewano: "Ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie". Dym kadzidła przyćmiewa umysły. Do tekstu..
Gen prawdę ci powie
Anna Kurcek (22-04-2012)
Wróżenie z ręki i rybich wnętrzności to przeżytek. Obecnie więcej pewnych informacji możemy uzyskać udając się do genetyka, który dzięki najnowszym technologiom odkryje przed nami sekrety o prawdziwym ojcu, niewiernej żonie, chorobie dziadka oraz o grożących nam problemach zdrowotnych. Być może niedługo badania takie zdołają uchylić rąbka tajemnicy także w kwestii szczęścia w miłości i sukcesów w pracy. Nie wierzycie? Do tekstu..
Racjonalista wspiera Europejski Tydzień Szczepień (21-04-2012)
Portal Racjonalista.pl przyłącza się do kampanii społecznej WHO na rzecz szczepień, dostrzegając niebezpieczeństwo eskalacji antyszczepionkowych irracjonalizmów, które przynoszą coraz większe koszty społeczne. Od samego początku wynalezienia szczepionek w XVIII w. były one bezpardonowo zwalczane - najpierw przez kościoły, a współcześnie przez nowe formy irracjonalizmów, głównie z kręgów wrogów naukowej medycyny, popularyzujących mit tzw. naturalnej lub alternatywnej medycyny (np. homeopaci) oraz namiętnych wyznawców spiskowych teorii Do tekstu..
Marcin Luther, kardynał Pell i nietolerancja religii
Eric MacDonald (21-04-2012)
Wiara jest zasadniczo nietolerancyjna, ponieważ, jak to powiedział Feuerbach: "z wiarą zawsze wiąże się ułuda, że jej sprawa jest sprawą Boga, jej honor jego honorem". Nikt, kto wierzy, że jego wartości są takie same jak jego boga, nie może pozwolić, by wartości innych były tolerowane, nie mówiąc już o ich wyższości. Do tekstu..
Racjonalizm w dyplomacji XXI wieku
Andrzej Koraszewski (21-04-2012)
Racjonalizm podpowiada, że pokój jest sensowniejszy niż wojna, jednak zagrożeniem dla pokoju mogą być nie tylko sprzeczności interesów, ale również nieobliczalność w postaci ideologicznego, nacjonalistycznego, czy religijnego obłędu. "Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny" powiadali starożytni Rzymianie, zanim ich nie podgryzła niemoc i dekadencja. Do tekstu..
Problem priorytetów
Bjørn Lomborg (20-04-2012)
Projekt Copenhagen Consensus, którym kieruję, buduje połączenia między badaniami uniwersyteckimi i konkretnymi analizami ekonomicznymi, których mogą użyć decydenci w rzeczywistym świecie. Co cztery lata badacze i laureaci Nagrody Nobla pracują nad zidentyfikowaniem najlepszych odpowiedzi na największe problemy, przed jakimi stoi ludzkość. Do tekstu..
Model iracki: na tyle dobry, na ile to możliwe
Barry Rubin (20-04-2012)
Irak jest w opłakanym stanie. Przemoc trwa nadal. Podziały powodują niekończące się spory. Korupcja sięga wysokich poziomów. Chrześcijanie żyją w strachu lub po prostu uciekają. Islamiści nieustannie posuwają się do przodu. Niemniej, moim zdaniem, z wszystkimi tymi problemami "model iracki" jest czymś najlepszym, czego możemy oczekiwać na Bliskim Wschodzie. Do tekstu..
Ludu mój ludu! To polowanie na czarownice musi się skończyć!
Leo Igwe (19-04-2012)
Swobody religijne nie obejmują podżegania do nienawiści i przemocy przeciw innym w imię przekonań religijnych, ani zadawania tortur, czy nieludzkiego i poniżającego traktowania kogokolwiek w imię religii. Swoboda wyznania należy do praw człowieka i powinna być zapewniona i chroniona. Jednak podżeganie do przestępstw i wyrządzanie ludziom krzywd jest zbrodnią, a jej sprawcy powinni być karani. Do tekstu..
Czy możliwe jest zwalczenie malarii?
Matt Ridley (19-04-2012)
25 kwietnia jest Światowym Dniem Malarii, zaprojektowanym w celu ściągnięcia uwagi na największego na planecie zakaźnego zabójcę. Wiadomości na ogół są dobre. Nigdy jeszcze malaria, którą przenoszą komary Anopheles, nie była w szybszym odwrocie. Śmiertelność spadła w Afryce o jedną trzecią tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat i malaria zniknęła z większości państw świata, włącznie z USA. Do tekstu..
Rasizm nasz powszedni
Radosław S. Czarnecki (19-04-2012)
Polskie (i nie tylko polskie) doświadczenia pokazują, iż wykształcenie, przynależność do elity, celebryctwo , pozycja społeczna, kapitał (wszystko co pod tym znaczeniem rozumiemy) nie chronią przed barbarzyństwem, ksenofobią, szowinizmem, rasizmem, antysemityzmem, nienawiścią, pogardą do "Innego" człowieka etc. Idee ( rasistowskie, szowinistyczne, nienawistne i mordercze) rodzą się w umysłach inteligenckich, ale ich praktyka i realizacja - ze wszystkimi okropnościami i brutalnością - przypada ludowi. Do tekstu..
Uczciwość
Jerzy Neuhoff (18-04-2012)
Szczęście p. Ruckiego polega na tym, jak się domyślam, że nie ma on żadnych wątpliwości moralnych. Jest uczciwy intelektualnie do szpiku kości, a to pozwala mu równie uczciwie twierdzić, że o istnieniu owej, szkoda, że niezbyt definiowalnej bo przecież niepojętej mocy, każdy "intelektualnie uczciwy człowiek, niezależnie od swego wykształcenia, kultury i pobożności, może z łatwością się przekonać". Do tekstu..
Lekcja pływającej trumny
Sarah Honig (18-04-2012)
Ta potworność była dokonanym z zimną krwią dziełem Wielkiej Brytanii (zaangażowanej w walkę z Niemcami, ale bez żadnego współczucia dla ich żydowskich ofiar), zrealizowana przez rzekomo neutralną Turcję (której tak zwane niezaangażowanie nie rozciągało się na pariasów - uchodźców żydowskich), przez Arabów (którzy byli jawnymi kolaborantami nazizmu i którzy naciskali na Londyn, by odmówił zagrożonym Żydom azylu w żydowskiej ojczyźnie) i wreszcie Rosji, która wycelowała torpedy w unieruchomione pudełko sardynek z Żydami, którym nikt nie pozwolił postawił stopy na terra firma. Do tekstu..
Uwagi PSR do wyznaniowego odpisu podatkowego (18-04-2012)
Można mieć poważne wątpliwości co do wydajności i uczciwości organizacji katolickich przy wykorzystywaniu powierzonych funduszy. Np. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w roku 2010 na realizację zadań statutowych przeznaczył niespełna połowę swoich przychodów. Ponad połowę pochłonęły natomiast koszty administracyjne. Należy mieć na uwadze, że wskaźniki te mogą być jeszcze bardziej niepokojące w przypadku organizacji i placówek, które nie są w całości objęte obowiązkiem sprawozdawczym. Do tekstu..
Legutko musi przeprosić Zuzannę Niemier i Tomasza Chabinkę (17-04-2012)
Sąd w rozstrzygnięciu stwierdził, że dobra osobiste Zuzanny Niemier i Tomasza Chabinki zostały naruszone przez Ryszarda Legutko ponad wszelką wątpliwość. - Młodzi ludzie wykazali się nadzwyczajną jak na swój wiek dojrzałością poglądów, a ich celem było wywołanie debaty publicznej - powiedział sędzia. Dodał, że nazwanie ich "rozwydrzonymi i rozpuszczonymi przez rodziców smarkaczami" było tym bardziej niestosowne, że padło z ust wykładowcy akademickiego i byłego ministra edukacji. Do tekstu..
PSR w obronie indyjskiego demaskatora cudów (17-04-2012)
Hinduscy katolicy, wykorzystując kruczki prawne, wnieśli oskarżenie wobec pana Sanala w wielu komisariatach. Jeśli nie stawi on się na nich w przeciągu 7 dni, co jest technicznie niemożliwe dla jednego człowieka, może zostać aresztowany. Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni tym nadużywaniem indyjskiej konstytucji i indyjskich ideałów przez oszustów żerujących na religijności wielu obywateli Indii. Do tekstu..
Kłam lub giń
Omar Dakhane (17-04-2012)
Nie zamierzałem odpowiadać na wyzwiska, żeby nie zniżać się do poziomu autora listu, ale chciałbym mu przypomnieć jedną rzecz: jestem Arabem mieszkającym w świecie arabskim. Mam dość odwagi by wyrażać swoje zdanie, gdy on kryje się pod swoim łóżkiem w Kalifornii obmawiając ludzi, którzy walczą z nienawiścią i antysemityzmem w świecie arabskim, walczą z tymi ideami, które on zdaje się szerzyć na amerykańskich uniwersytetach. Do tekstu..
Dzięki ci Boże za te dary, a teraz umyj te gary
Marcin Kruk (17-04-2012)
Kosmiczny staruszek wygląda na mocno roztargnionego, chyba gryzie palce, wygląda jakby jedno oko było ślepe, włosy nieuczesane, nie bardzo wiadomo czy stoi, czy leży, brak w pobliżu aniołów, nie ma świętych. Zdrowym okiem wpatruje się intensywnie w obiektyw teleskopu. Brak świętych może wskazywać na to, że fotografię zrobiono w momencie, w którym nie rozpatrywał modlitw wstawienniczych. Do tekstu..
Królewski feminizm
Y. Admon (16-04-2012)
Król Abdullah bin Abd Al-Aziz zaskoczył słuchaczy, kiedy 25 września 2011r oznajmił na posiedzeniu Szury (czyli czegoś co moglibyśmy nazwać saudyjskim parlamentem), że od 2013 r. zezwoli kobietom na zostanie członkiniami tej rady. Mijają miesiące, a to królewskie wystąpienie jest nadal tematem niekończących się sporów i dyskusji. Do tekstu..
Złota rybka
Anna Kurcek (16-04-2012)
Ryby pochodzące z tego samego obszaru są ze sobą najbliżej spokrewnione, a zatem to właśnie one powinny wykazywać największe podobieństwo genetyczne. W przypadku ciernika odnaleziono jednak aż 147 regionów, których sekwencje były zadziwiająco zbliżone u wszystkich ryb słodkowodnych i to niezależnie od dzielącej je odległości. Stanowi to niezbity dowód na to, że wykształcenie się danych cech adaptacyjnych przebiegało u tego gatunku zawsze z użyciem dokładnie tych samych mechanizmów genetycznych. Do tekstu..
Przeprosiny
Jerzy Neuhoff (15-04-2012)
Można było sto lat temu, mniej więcej, wyjaśniać, że wolność słowa jest szatańskim wymysłem, a dziś, czarno na białym wykazywać, że jest ona dobrem, o które niestrudzenie walczono od zarania nieomal dziejów. Można było uczonych i wszelkich mędrków przysmażać na wolnym ogniu, zaś dziś być w pierwszym szeregu obrońców wolności badań i niezależności sądów. Można było korzystać z zalet niewolnictwa, a dziś bronić naturalnych praw jednostki, wolności osobistej i innych praw naturalnych. Do tekstu..
Ankieta polityczno-światopoglądowa Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów (15-04-2012)
Ma ona służyć ukazaniu różnorodności światopoglądowej naszego stowarzyszenia, oraz przygotować nas wszystkich do zabierania rzetelnego, racjonalnego głosu w debatach publicznych. Wypełnienie ankiety jest w pełni dobrowolne, jeśli jednak się zdecydujecie, proszę o staranne uzasadnianie własnych opinii Do tekstu..
Kiedy dziecko choruje na raka
Andrzej Koraszewski (14-04-2012)
W jednym z tygodników opiniiotwórczych Odział Onkologii CZD został nazwany w tytule i w słowach Joanny Rajkowskiej obozem śmierci, z którego jeśli pacjenci nie wyjadą za granicę, to nie mają szans na przeżycie... Lekarze są wstrząśnięci... Centrum Zdrowia Dziecka ma wyniki porównywalne z najlepszymi szpitalami na świecie. Do tekstu..
Trudny problem dla teologii: Zmartwychwstanie a iPhone
Sigmund (14-04-2012)
Według Rowana Williamsa, odchodzącego arcybiskupa Canterbury "Najwyższym testem religii chrześcijańskiej nie jest to, czy jest ona użyteczna, korzystna lub pomocna rasie ludzkiej, ale czy jej centralne twierdzenie - zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - naprawdę się zdarzyło". Jeśli więc mamy do czynienia z rzeczywistym wydarzeniem historycznym, nie zaś z przypowieścią lub poetycką przenośnią, kwestia dowodów fizycznych jest ważna. Jeśli Jezus rzeczywiście powrócił do życia i ukazał się ludziom żyjącym w owym czasie, co świadek mógł zobaczyć? Do tekstu..
Czy Kościół umie przepraszać?
Jacek Tabisz (14-04-2012)
Powiadają, że są języki, w których słowo "przepraszam" w zasadzie nie istnieje, a w każdym bądź razie jest niszowe. Można tu wymienić choćby hiszpański, albo hindi. Wiadomo - prawdziwy macho nie powinien znać zniewieściałego słowa "przepraszam". Dlatego w kulturze hiszpańskiej słowo "przepraszam" brzmi nadal dla wielu uszu egzotycznie, choć ostatnie rządy lewicowe wiele w tej mierze zmieniły na lepsze. Zawsze myślałem, iż Kościół to też taki instytucyjny odpowiednik macho. Do tekstu..
Niemiecki obrabowany Kozak
Sarah Honig (13-04-2012)
Modny, szacowny antysemityzm intelektualnych salonów europejskich na początku XX wieku uczynił nazistowskie prześladowania Żydów czymś akceptowalnym. Modny, szacowny anty-izraelizm europejskich salonów intelektualnych na początku XXI wieku czyni wezwania Ahmadineżada do wytępienia nas czymś akceptowalnym. A nad tym wszystkim unosi się świętoszkowaty duch Tołstoja, który napomina nas, że to nasze zachowanie jest przyczyną naszych tragedii. Do tekstu..
Ci Obcy
Marcin Łętowski (13-04-2012)
Obcy umacnia wspólnotę: nie należąc do niej, powoduje, że więzy jeszcze bardziej się umacniają. Paradoksalnie też generuje możliwość jeśli nie rozbicia, to czasem zachwiania fundamentów takiej "swojskiej" społeczności: może fascynować, przyciągać swoją odmiennością, pokazywać odmienne style życia. Ten podwójny status Innego jako intruza i wroga, od którego należy trzymać się z daleka, ale też jako przedmiotu fascynacji był mniej lub bardziej jawnym motywem wielu filmów. Do tekstu..
Zainteresowanie brytyjskimi wzorami politycznymi w Rzeczpospolitej w XVIII wieku
Piotr Napierała (12-04-2012)
Polska ma do Brytyjczyków pewien zadawniony żal. Polacy wyrzucają im, że choć oba narody kochają wolność, nie pomogli Rzeczpospolitej w 1939 roku, a także w 1772 i 1792 roku. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z przekłamaniem; Wielka Brytania pomogła nam na tyle ile mogła w pierwszym etapie II wojny światowej, zaś w XVIII wieku, Wielka Brytania i Polska były dla siebie państwami zbyt egzotycznymi by zawiązać sojusz. Do tekstu..
Czy indyjski racjonalista obraził katolickiego Boga?
Andrzej Koraszewski (12-04-2012)
Sprawa jest poważna, szef indyjskich racjonalistów i demaskator szarlatanów, Sanal Edamaruku, może znaleźć się za kratkami. Tym razem zdenerwował indyjskich katolików, ujawniając tajemnicę gipsowego Jezusa broczącego H2O. Jezus zaczął broczyć H2O w kościele Matki Boskiej w dzielnicy Bombaju Vile Parle. Do tekstu..
Arab taki jak ja
Lee Habeeb (11-04-2012)
Arabowie na całym świecie z osłupieniem i zazdrością patrzyli jak Żydzi zamieniali starożytny kawałek ziemi na Bliskim Wschodzie w dobrze prosperującą oazę intelektualnej, politycznej, religijnej i komercyjnej aktywności, gdzie ludzie są wolni i mogą żyć jak pragną. Izrael - jedno z najstarszych miejsc na Ziemi jest obecnie równie nowoczesny jak jakiekolwiek inne miejsce na świecie, posiada sprawnie funkcjonujący rząd szanujący wolność religijną i ekonomiczną. Do tekstu..
Jeszcze o ewolucji i ludzkiej moralności
Andrzej Koraszewski (11-04-2012)
Pytanie o pochodzenie dobra nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Spór toczy się od starożytności, a główna linia podziału dotyczy tego, czy źródłem dobra jest jakiś bóg lub bogowie i w związku z tym jedynymi prawowitymi interpretatorami norm moralnych są kapłani, czy jest jakieś inne źródło dobra, a jeśli tak to jakie? Do tekstu..
Paradoks drogi krzyżowej
Lucjan Ferus (11-04-2012)
Gdyby zatem Judasz nie zdradził, Żydzi byliby bardziej tolerancyjni, sąd był bardziej sprawiedliwy, tłum był bardziej wyrozumiały, Piłat bardziej zdecydowany - Jezus nie zostałby ukrzyżowany, nie mógłby więc zmartwychwstać, ergo: chrześcijaństwo nie miałoby podstaw bytu. Po prostu nie zaistniałoby! A zatem te wszystkie pozorne "niegodziwości" poprzedzające ten zbawczy akt boży, w końcu okazały się potrzebne i dobre, gdyż taki musiał być zamysł Boga. Do tekstu..
Nierównowaga dynamiki rozwoju dzikiej przyrody
Matt Ridley (10-04-2012)
W niezwykłej nowej książce The Rambunctious Garden Emma Marris bada paradoks, który jest coraz dokuczliwszy w nauce o ekologii, a mianowicie, że jedynym sposobem zachowania nieskazitelnej dzikości jest intensywne zarządzanie nią. Środowisko naturalne, pozostawione samo sobie, zostanie wkrótce zdominowane przez pewne gatunki, często inwazyjne, obce gatunki wprowadzone przez ludzi. "Historycznie wierny ekosystem z konieczności jest mocno zarządzanym ekosystemem - pisze Marris. Do tekstu..
Objawienia w świątyniach
Przemysław Jarocki (10-04-2012)
Mózg wytworzył endorfiny i świat zmienił swoje oblicze. Nagle zobaczyłem całe piękno tego miejsca. Oczy błądziły po odległych szczegółach, myśli pobiegły gdzieś w okolice budowniczych i tysięcy wiernych, których ogrom budowli musiał zachwycać i przytłaczać. Tysiące osób, które wciśnięte w ramy religii, doświadczały podobnych uczuć jak ja, ale nieświadome ich natury, przypisywały im źródło narzucone przez religijne wychowanie. Do tekstu..
Szisza na celowniku
Mariusz Agnosiewicz (09-04-2012)
W Gazecie Wyborczej ukazała się pseudoinformacja jakoby WHO opublikowało raport z którego wynika, iż godzinna sesja z sziszą jest tak toksyczna jak wypalenie 100 papierosów. Rozprzestrzenianie takich nonsensów może realnie wpłynąć na powstanie histerii medialno-społecznej wokół sziszy. A wówczas już badania naukowe nie odegrają wielkiej roli w rozstrzygnięciu kwestii zakazu. Do tekstu..
Idea Prawdy u Parmenidesa z Elei i platońska metafora jaskini
Anna Macha - Aslanidou (09-04-2012)
Na drogę prawdy mają nas przywieść rozliczne znaki. Są one  również na drodze mniemania, ale zostały tam umieszczone przez człowieka, więc jako takie nie posiadają żadnego znaczenia, może tylko poza tym jednym, że powodują marazm i zamieszanie, które w efekcie prowadzi do tego, że nie jesteśmy w stanie odróżnić prawdy od fałszu. Do tekstu..
Szczyt w Bagdadzie i odległe marzenia
Abdulateef Al-Mulhim (09-04-2012)
Pierwszy oficjalny szczyt arabski odbył się w Kairze 13 stycznia 1964 r. Dyskutowano na nim tylko sprawy polityczne. Dyskutowano o wielu sprawach: od odwrócenia biegu rzeki Jordan do założenia OWP, składu zjednoczonego dowództwa wojskowego pod wodzą Egiptu i innych. Na tym pierwszym szczycie arabskim nie było dyskusji o edukacji, opiece zdrowotnej lub systemie autostrad łączącym różne kraje arabskie. Nie było na nim niczego dla zwykłego arabskiego obywatela. Do tekstu..
Spowiedź wielkanocna
Marcin Kruk (08-04-2012)
Zastanawiałem się jak wylać oliwę na wzburzone fale? Pomyślałem, że mógłbym zacząć od rozmnażania płciowego, a potem jakoś wrócę do właściwego tematu. Przybrałem surową minę, dającą jednoznacznie do zrozumienia, że koniec z dyskusją o spowiedzi i zapowiedziałem lekcję o rozmnażaniu płciowym. To był kolejny błąd. Do tekstu..
Skąd wiemy czy cieszymy się wolnością?
Piotr Napierała (08-04-2012)
Jeśli chcesz sobie odpowiedzieć na pytanie czy żyjesz w wolnym systemie i wolnym państwie i społeczeństwie, musisz przyjrzeć się potencjalnym zagrożeniom dla wolności. Historia wolności jest tak naprawdę historią zagrożeń z jakimi wolność musiała się zmierzać. Do tekstu..
Zmartwychwstanie (zegarka)
Jerry Coyne (07-04-2012)
Domyślałem się, że Rosyjski Kościół Prawosławny jest równie skorumpowany jak jego watykański kuzyn. New York Times opublikował zabawną historię na temat moskiewskiego Patriarchy Cyryla. A było tak: Strona internetowa Cerkwi pokazała zdjęcie Patriarchy, na którego ręce widoczny był kosztowny zegarek marki Breguet, wart około 30 tysięcy dolarów. Do tekstu..
Pod trzema warstwami śmieci - tajemnica śmiertelnej choroby mózgu
Ed Yong (07-04-2012)
Jeżeli genom to rodzaj książki z przepisami, to napisano ją z pominięciem dobrego edytora. Jest usiana literówkami, niepotrzebnymi powtórzeniami i pozbawionymi znaczenia bredniami. Tylko maleńka część odpowiada za kodowanie białek. Reszta wygląda jak składnica złomu. Zawiera pozostałości martwych genów, które nie są już wykorzystywane i zdegenerowały się. Do tekstu..
Wierzymy w życie przed śmiercią
Andrzej Koraszewski (06-04-2012)
Twierdzenie, że wszelkie dobro pochodzi od boga jest niesłychanie użyteczne dla handlarzy fałszywym towarem, którzy za obietnicę nagrody po śmierci ściągają nie tylko bajoński haracz za życia, ale dbają starannie o to, abyśmy nie zaczęli dostrzegać dobra, w naszych wzajemnych relacjach bez ich pośrednictwa i byśmy nie zaczęli zauważać, że od tysiącleci są pasażerami na gapę. Wierzymy (wyłącznie) w życie przed śmiercią, którego jakość radykalnie się poprawia, kiedy jest oparte na wzajemnej życzliwości, ale również na ujawnianiu i tępieniu pasażerów na gapę. Do tekstu..
Black Power i amerykańskie kino. Narodziny i znaczenie blaxploitation
Julian Jeliński (06-04-2012)
Czy podoba nam się ten termin, czy nie - narodziny blaxploitation zmieniły nie tylko amerykańskie kino, ale miały również wielki wpływ na afroamerykańską kulturę. Te filmy wyważyły drzwi, które hollywoodzcy twórcy zamknęli wcześniej przed nimi. Propagowały nowe style estetyczne i muzyczne. Do tekstu..
Kto pierwszy, ten lepszy
Anna Kurcek (05-04-2012)
Istnieje w ewolucji pewna nieskromna tendencja, która za miarę postępu każe nam przyjmować złożoność wytworzonych form. Nie jest ona jednak do końca prawdziwa. Ekspresja dużej liczby genów wiąże się bowiem ze zużywaniem ogromnej ilości energii i substancji budulcowych, których zdobycie bywa często kłopotliwe ze względu na ograniczone zasoby środowiska. Do tekstu..
Metaamfetamina, metafizyka, metaanaliza
Mariusz Agnosiewicz (05-04-2012)
W piśmie Neuropsychopharmacology ukazał się ciekawy krytyczny przegląd prac naukowych poświęconych neurotoksyczności metaamfetaminy. Tymczasem w Polsce jednym z głównych specjalistów antynarkotykowych jest publicysta Frondy, który pod Jasną Górą prokuruje piwo o wdzięcznie brzmiącej nazwie "Mnich". Jak można prowadzić racjonalną narkopolitykę? Do tekstu..
Ateista - to brzmi dumnie
Mieczysław Cenin (05-04-2012)
Znalazłem prasowy przykład postawy, do której tak zdecydowanie zachęcam. W "Wysokich obcasach", dodatku do GW z 31.03.2012 tak się przedstawia P. Reiter: zastępczyni naczelnej, 36 lat, Polka, ateistka, kocha Bowie'go, Herzoga i Attenborough. Do tekstu..
Prawdziwy humanizm
Jacek Tabisz (05-04-2012)
Przyznam, że jeszcze całkiem niedawno nie lubiłem słowa "humanizm". Nie podobało mi się to, iż w potocznym rozumieniu oznacza ono nauki wyrosłe z szeroko pojętego pnia historiografii i jest przeciwstawiane naukom ścisłym. Czyli "humanizm" jako to co ludzkie, jako to co "duchowe", nie zaś jako mechaniczne tryby matematyki i fizyki. Do tekstu..
Kryzys ekonomiczny w Grecji i jego wpływ na pozycję Kościoła
Anna Macha – Aslanidou (04-04-2012)
W obawie przed utratą społecznego poparcia politycy milczą w kwestii przywilejów Kościoła, ich kalkulacje mogą okazać się fałszywe, bo postawy ludzi w warunkach kryzysu ulegają szybkim zmianom, a znaczna część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że Kościół próbuje przetrwać trudne czasy ich kosztem.     Do tekstu..
Antyklerykalizm to nie antychrystianizm
Piotr Napierała (04-04-2012)
Do ludzi, których całe życie kręci się wokół chrześcijańskich rytuałów, histeryczne krzyki kato-prawicy mogą jeszcze dojść, ale każdy, kto oprócz wiary ma także oczy, widzi jak bezczelni są biskupi. Biskupi, którzy zapraszają Paetza na spotkanie poświęcone walce z gwałtami dzieci przez duchownych, czy biskup Michalik, który zatruwa życie pewnego policjanta i jego rodziny, tylko dlatego, że ów zwrócił się do niego "proszę pana" a nie "przenajświętsza ekscelencjo"... Do tekstu..
Kazanie palmowe
Wojciech Terlecki (04-04-2012)
Jako niewierzący katolik (tak, tak są i tacy - prawdopodobnie najliczniej reprezentowani wśród duchowieństwa) realizuję się wchodząc w rolę niewierzącego praktykującego i udaję się z rodziną do kościoła. Musi być ku temu specjalna okazja związana z mocno zakorzenionymi kulturowo, tradycyjnymi świętami. W takich momentach, w świątyniach gromadzi się więcej niż zazwyczaj ludzi, co pozwala mi przypuszczać, że wzrasta w domach bożych reprezentacja agnostyków wszelkiej maści. Do tekstu..
Artykuł w New Yorker o ewolucji altruizmu i klapie doboru krewniaczego
Jerry Coyne (03-04-2012)
"Altruizm", a przynajmniej "wyewoluowany altruizm", który nie jest całkowitym samopoświęceniem, może ewoluować albo poprzez dobór krewniaczy w grupach krewnych, albo poprzez dobór osobniczy, jeśli osobniki potrafią rozpoznać i odpłacić innym, którzy pomogli im czynem "altruistycznym". Ten ostatni proces znany jest jako "altruizm odwzajemniony" i prawdopodobnie w ten sposób wyewoluowało "niesamolubne", pomocne zachowanie u naszych przodków naczelnych. Do tekstu..
Homoseksualizm w Grecji starożytnej
Anna Macha - Aslanidou (03-04-2012)
Czy warto wracać do doświadczeń z greckiej przeszłości? Dziś wiemy znacznie więcej o naturze człowieka i coraz częściej patrzymy na homoseksualizm nie jako na zboczenie, a raczej jak na wrodzoną skłonność, która nie wymaga potępienia. Starożytna Grecja pokazuje, że homoseksualizm może być akceptowaną częścią życia społecznego, a jego pochwała nie musi prowadzić do załamania się społeczeństwa. Do tekstu..
Optymalizm i optymały
Norbet Paprocki (03-04-2012)
Optymalizm jest podejściem, dla którego fakty są priorytetem oraz postulującym potencjał możliwej zmiany w faktycznych warunkach - zmianę zaś możemy osiągnąć poprzez optymały - ideowo-techniczne produkty tego poglądu. Można pokusić się o jeszcze inną definicję, choć nie sprzeczną. Idealizm można otóż scharakteryzować jako przecenienie (przede wszystkim ludzkiego) potencjału, poprzedzone niewłaściwym jego oszacowaniem (o ile możemy mówić o szacunkach w obliczu braku szacunku dla faktów). Do tekstu..
Muzułmańska nienawiść
Sara Azmeh Rasmussen (02-04-2012)
Muzułmanie muszą zrozumieć, że żądaniu szacunku dla ich religijnego i kulturowego istnienia i tożsamości, tak na Zachodzie, jak na Bliskim Wschodzie, musi towarzyszyć prawdziwe zrozumienie, że inne mniejszości i ludzie mają prawo do tego samego. Do tekstu..
Czy Opus Dei jest dziełem bożym?
Radosław S. Czarnecki (02-04-2012)
Opus Dei jest tym samym w katolicyzmie i Kościele pod względem charakteru, genezy, źródeł, zamiarów i planów - czym w judaizmie jawi się cały ruch haredim, w islamie Hezbollah, Hamas, Bractwo Muzułmańskie czy stronnictwa salafickie, a w protestantyzmie - alians zwany ogólnie ewangelikanizmem (bądź ruchem nowonarodzonych chrześcijan). Do tekstu..
Episkopat dokona przeglądu polskiego ustawodawstwa
Mariusz Agnosiewicz (01-04-2012)
Do Kancelarii Premiera trafiło oficjalne pismo Episkopatu o powołaniu Komisji Legislacyjnej KEP, której zadaniem będzie aktywniejsze włączenie polskiego Kościoła w parlamentarny proces legislacyjny. Biskupi są przekonani, że laicyzacja Polski zaczyna wymykać się spod kontroli i konieczne są nadzwyczajne działania. Jakich zmian domagają się biskupi? Do tekstu..
Viva la Evolution!
Anna Kurcek (01-04-2012)
Już od wieków kreacjoniści szukają owego słabego ogniwa, dzięki któremu raz na zawsze mogliby udowodnić, że wszystkie żywe stworzenia zostały rozmyślnie zaprojektowane przez genialnego konstruktora. Próbowali już z okiem i ze skrzydłem, których wszelkie niedoskonałe stadia pośrednie zdają się być całkowicie bezużyteczne. W każdym z tych przypadków ich ataki zostały jednak sprawnie odparte przez teorie ewolucjonistów. Do tekstu..
Polak to brzmi dumnie
Marcin Kruk (01-04-2012)
Asia zebrała filiżanki i poszła je umyć do ubikacji, a Marta sięgnęła po stertę papierów w swojej szafce i zaczęła je przeglądać. Poczułem się wykluczony i porzucony na pastwę własnych myśli, podsuwających całą paradę prześmiewców, z których byłem dziwnie dumny. O kilka przecznic dalej ksiądz mówił dzieciom rzeczy, z których trzeba je będzie dyskretnie wyzwalać, żeby zmartwychwstanie bitego po łbie rozumu stało się ciałem. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365