Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.682.624 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Bóg jest aksjomatem zmieniającym swoją formę w zależności od szerokości geograficznej. Jest dziedzictwem sprawującym władzę nad naszymi umysłami i jest techniką władzy."
Przegląd wyników wyszukiwania

Strategia celnych trafień
Julian Bartosz (31-07-2013)
"Pozasądowe wykonywanie wyroków" na osobach znajdujących się w różnych zakątkach świata a "skazanych" przez specjalistów służb amerykańskich na zarządzaną ostatecznie przez prezydenta "pozasądową egzekucję" albowiem są niebezpiecznymi wrogami, są - pisze autor - zawsze działaniem prewencyjnym. Chodzi o to, by uniknąć zabijania cywilów. Do tekstu..
Gwiazdy na niebie
Jacek Tabisz (31-07-2013)
Jaką rolę w postawie racjonalnej ma wyobraźnia? Wybieganie myślą w przyszłość i wyobrażanie sobie nowych rozwiązań, tłumaczenie niezbadanych zjawisk? Od tłumaczenia niezbadanych zjawisk jest oczywiście nauka. Lecz wyobraźnia pomaga naukowcom tworzyć modele, które lepiej tłumaczą owe zjawiska i badać doświadczalnie, czy w swoim molekularnym, lub kosmologicznym modelu zbliżyli się bardziej do rzeczywistości... Do tekstu..
Zguba islamizmu
Daniel Pipes (30-07-2013)
Możliwe ograniczenie władzy islamistów, które pojawiło się na horyzoncie dopiero w 2013 roku, daje nam szansę, jednak nie możemy stać się pobłażliwi. Nawet jeśli wszystko wygląda lepiej niż rok temu, trendy mogą się zmieniać. Pokonanie islamizmu może zająć dużo czasu. Do tekstu..
Żałosność bojkotu Izraela
Qanta Ahmed (30-07-2013)
Jako kobieta, muzułmanka i lekarz pochodzenia pakistańskiego  jestem w stanie zobaczyć zamykanie się umysłu naukowego w postaci "bojkotu akademickiego" obywateli i instytucji izraelskich jako działania hipokrytów bez charakteru. Bojkot Izraela, niezależnie czy naukowy, czy też kulturalny, nie stanowi aktu moralnego oburzenia, ale jest aktem moralnej nikczemności. Do tekstu..
Skup dusz
Marcin Kruk (29-07-2013)
W soboty skupują tylko do piętnastej, ceny beznadziejne, a do tego niekończące się kolejki. Zmówili się, jak Boga kocham, u nas tylko dwa punkty skupu, żadnej konkurencji. Podaż za duża. Chociaż w tym przypadku to nie powinno mieć żadnego znaczenia. Do tekstu..
Z pamiętnika Ikara
Lucjan Ferus (29-07-2013)
Bardzo trudno mi było oderwać się od zwykłej ludzkiej egzystencji, od drobnych spraw z nią związanych, tak mocno angażujących uwagę i czas. Ale krok po kroku, udało mi się przezwyciężyć tę przemożną siłę trzymającą moją świadomość tuż przy ziemi i teraz - po wielu latach walki z własnymi ograniczeniami - patrzę na ten świat z dystansu, który jest konieczny, aby przestać rozróżniać szczegóły, i ogarnąć wyobraźnią całość ludzkiego losu. Do tekstu..
Manewry personalne w Podkarpackim Zagłębiu Lotniczym
Mariusz Agnosiewicz (28-07-2013)
Niedawno wiele mówiło się o utracie władzy w Województwie Podkarpackim przez koalicję PO-PSL-SLD - po przejściu na stronę PiS dwóch radnych z PO i PSL. Obaj zostali wynagrodzeni posadami wicemarszałków. W nowym układzie: Marszałek Ortyl (PiS) to specjalista konstrukcji lotniczych, wicemarszałek Burek (ex-PO) to profesor lotnictwa na Politechnice Rzeszowskiej, zaś wicemarszałek Kuźniar (ex-PSL) to producent biopaliw, które obecnie prą ku biopaliwom lotniczym. Lotnictwo zaś to jeden z filarów Podkarpackiego. Do tekstu..
Bruzdy na kajzerce
Wojciech Szczęsny (28-07-2013)
Jednej rzeczy nie wolno. Zmuszać kogoś do życia "po mojemu". Niech każdy bierze ślub, z kim chce, chodzi do łóżka, z kim chce, modli się, ile razy mu nakazuje jego bóg lub ma potrzebę. Ale na Boga, w którego wierzy większość Polaków, nie zmuszajcie mnie do chodzenia do łóżka z kim nie chcę, do modlitwy, jeśli nie wierzę w tego czy innego boga, ani nie wmawiajcie mi, że prawidłowo prowadzone leczenie jest czymś objawionym. Bo nie jest tak, nie było i nie będzie. Do tekstu..
Jak działa islamistyczny memplex
Saif Rahman (28-07-2013)
"Muzułmanie są pierwszymi ofiarami islamu", pisał E. Renan. "W czasie moich podróży na Wschód wielokrotnie obserwowałem, że fanatyzm rodzi się wśród niewielkich grup niebezpiecznych ludzi, którzy terrorem zmuszają innych do praktyk religijnych". Islamski memplex musi jeszcze zostać zreformowany i stracić na znaczeniu w taki sam sposób, jak stało się to z chrześcijaństwem. Ale dopóki się to nie stanie, dopóty całe społeczeństwa będą jego zakładnikami, a jednostki nie będą mogły rozwinąć w pełni swojego potencjału jako istoty ludzkie. Do tekstu..
Jak lingwistyka sądowa przechytrzyła J.K.Rowling
Virginia Hughes (27-07-2013)
Na początku ubiegłego tygodnia brytyjska gazeta "Sunday Times" wstrząsnęła światem wydawniczym, ujawniając, że Robert Galbraith, świeżo upieczony autor nowej powieści kryminalnej The Cuckoo's Calling, to nie kto inny, jak sama J.K.Rowling, autorka bestsellerowej serii książek o Harrym Potterze. Zaraz po tym, w "New York Times" opisano historię, jak redaktorowi do spraw sztuki "Sunday Times", Richardowi Brooksowi, udało się dokonać tego odkrycia. Do tekstu..
Małpy pamiętają wydarzenia sprzed lat
Ed Yong (27-07-2013)
Kanadyjski psycholog, Endel Tulving stworzył pojęcie pamięci epizodycznej. Sądził, że tego rodzaju wspomnienia zależą od naszych umiejętności językowych i są cechą wyłącznie ludzką. Mylił się: pamięć epizodyczna należy do szeregu umiejętności psychicznych, które niegdyś uważane były za wyłącznie ludzkie, lecz w rzeczywistości posiadają ją również zwierzęta. Do tekstu..
Oświadczenie w sprawie negocjacji z talibami (26-07-2013)
Organizacja Canadian Women for Women in Afghanistan (CW4WAfghan) jest zaniepokojona niedawnymi posunięciami społeczności międzynarodowej w kwestii dążenia do negocjacji z talibami w sposób, który jest sprzeczny z procesem demokratycznym. Sprzeciwiamy się jakiemukolwiek kompromisowi w kwestii praw kobiet i dziewczynek oraz rozmowom, które wykluczają głównych zainteresowanych, takich jak kobiety, oraz odbywają się bez pełnej przejrzystości i procedur demokratycznych. Do tekstu..
Na co przydaje się pół przyssawki?
Jerry Coyne (26-07-2013)
Jeśli ewolucja jest faktem, powinno być możliwe prześledzenie powstawania nowych struktur do ich poprzedników, przy czym każdy krok tej ewolucji powinien być adaptacyjny. Jeśli prawdą jest kreacjonizm, nigdy lub bardzo rzadko dałoby się prześledzić etapy ewolucyjne takich innowacji. No cóż, wiemy, że ewolucja jest faktem (jeśli nie akceptujesz tego, przenieś się na właściwą dla ciebie witrynę "Answers in Genesis"), ale fascynujące jest, kiedy cechy, których ewolucja nie była w pełni zrozumiana, uzyskują ten rodzaj wyjaśnienia. Do tekstu..
List do Lady Catherine Ashton (25-07-2013)
Moja główna firma jest założona (jak zdefiniowano w dyrektywie) w okupowanym przez Turcję północnym Cyprze, ale zatrudniam osobę, której pradziadek żył w Hebronie na Zachodnim Brzegu przez 19 lat okupacji jordańskiej, kiedy to cały ten obszar był etnicznie oczyszczony z Żydów. Czy mogę starać się o grant UE, żeby pokryć koszty jego pensji? Do tekstu..
Ścierwo
Andrzej Koraszewski (25-07-2013)
Funkcjonariusz straży granicznej w Białymstoku, Tomasz D. określał w Internecie Czeczenów per "ścierwa, pasożyty, lenie". Białostocka sędzia Alina K-A doszła do wniosku, że nie jest to obraźliwe, ani nie stanowi wzywania do nienawiści, przywołała świadectwo rzeczoznawcy oraz fakt, że słowa te padają publicznie w prasie. Do tekstu..
Wyłączenie dodatkowego chromosomu w komórkach z zespołem Downa
Ed Yong (25-07-2013)
Wiele zaburzeń genetycznych spowodowana jest błędną wersją jednego genu. Niektóre zaburzenia stanowią jednak większe wyzwanie. Na przykład zespół Downa zdarza się, kiedy ludzie rodzą się z trzema kopiami chromosomu 21 zamiast normalnych dwóch. Ten stan, zwany trisomią, prowadzi do setek nienormalnie aktywnych genów, a nie tylko jednego. Nie można zająć się nim, naprawiając pojedynczy gen. Potrzebny jest sposób na wyłączenie całego chromosomu. Do tekstu..
Republika bez głowy
Mariusz Agnosiewicz (24-07-2013)
11 grudnia poseł Edward Dubanowicz starał się zablokować zaprzysiężenie nowego prezydenta wywodząc: Narutowicz w Szwajcarii zadeklarował się bezwyznaniowcem, zaś Konstytucja Marcowa wymaga od prezydenta złożenia przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgi na "Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego", zatem składając ją Narutowicz popełni świętokradztwo. Tak rozumował profesor Uniwersytetu Lwowskiego... Do tekstu..
Rozmowa z profesorem Józefem Lipcem
Joanna Wilkońska (24-07-2013)
Niebawem ukaże się najnowsza książka prof. Józefa Lipca Etiudy ontologiczne, publikowana nakładem Wydawnictwa Fall. To zbiór esejów filozoficznych, które powstały na przestrzeni 30 lat i dotykających najważniejszych zagadnień ontologii. Pasjonująca podróż po świecie fundamentalnych pojęć i meandrów myśli ludzkiej. Do tekstu..
Anioły, klony i demony
Wojciech Szczęsny (24-07-2013)
Od wielu lat w naszym kraju trwa ( a właściwie nie ma jej ) dyskusja o aborcji, eutanazji, klonowaniu a ostatnio o "in vitro" . Media w zależności od "koloru" podają informacje, które delikatnie rzecz ujmując mijają się z prawdą, zwłaszcza w aspekcie zagadnień medycznych i biologicznych, a niektóre z opcji świadomie kłamią, stwarzając wizję hekatomby embrionów i staruszków. Do tekstu..
“Balotyzacja” nie jest demokratyzacją
Burak Bekdil (23-07-2013)
Dla islamistów "wolna wola narodów" oznacza carte blanche daną przywódcy islamistycznemu przez większość arytmetyczną do islamizacji całego społeczeństwa. Wolna wola narodów oznacza po prostu prymitywną "większościowość" przeważającą nad pluralizmem. To jest właśnie balotyzacja, a nie demokratyzacja; i ten proces może zajść aż nazbyt daleko, zanim pojawi się jakakolwiek nadzieja na demokratyzację. Do tekstu..
Naukowiec rozlewa wodę i odkrywa samoczyszczące się jajo
Ed Yong (23-07-2013)
Projekt rozpoczął się przez pomyłkę, kiedy Steven pochylił się nad biurkiem, przewrócił wielki słój z wodą destylowaną, która wylała się do pudła pełnego ptasich jaj. Cztery lata temu Steven Portugal pracował dla Uniwersytetu Birmingham badając, jak ewoluowały kolory i struktura ptasich jaj. Najpierw pomyślałem: "o kurcze, wylałem mnóstwo wody" mówi "potem pomyślałem: dlaczego to tak dziwnie wygląda?" Do tekstu..
Barbarzyńswo wydawania małych dziewczynek za mąż (22-07-2013)
11-letnia dziewczynka jemeńska, uciekająca przed przymusowym małżeństwem, mówi na wideo: "Zabiję się"; MEMRI TV klip tego wideo obejrzano ponad 2 miliony razy w ciągu zaledwie 24 godzin. 11-letnia dziewczynka jemeńska, uciekająca przed przymusowym małżeństwem, mówi na wideo: "Zabiję się"; MEMRI TV klip tego wideo obejrzano ponad 2 miliony razy w ciągu zaledwie 24 godzin. Do tekstu..
Alan Turing, wielki naukowiec
Matt Ridley (22-07-2013)
W 1952 Turinga postawiono w stan oskarżenia za bycie gejem (zgłosił na policję włamanie i nie czynił tajemnicy z faktu, że włamywaczem był przyjaciel jego kochanka). Skazany za "poważną obrazę moralności" dostał do wyboru albo karę więzienia, albo zastrzyki z estrogenu, żeby obniżyć jego libido; wybrał to drugie, ale potem popełnił samobójstwo w wieku 41 lat. Do tekstu..
Spod twojej obrony uciekamy się
Marek Gajda (22-07-2013)
Jeden z najwybitniejszych historyków tamtego okresu w dziejach Rzeczypospolitej, Adam Kersten (1930-1983), stwierdził, że opis Kordeckiego zawiera pewne nieścisłości w zestawieniu z rzeczywistym przebiegiem oblężenia i obrony. Pomniejsza rolę rokowań ze Szwedami, tuszuje, choć nie zataja, sprawę złożenia aktu poddańczego, zmienia ton listów pisanych do dowódców szwedzkich. Do tekstu..
Zjadani przez bogów
Andrzej Koraszewski (22-07-2013)
Bogowie (a raczej ich personel naziemny) wymagali i nadal wymagają kolektywnego myślenia, czyli bezmyślności, ale nie zwalajmy wszystkiego na bogów i ich personel, jest to tendencja, która jest w nas zakodowana genetycznie; z trudem próbujemy się z niej wyzwolić i bez większego trudu, często zupełnie tego nie zauważając, obsuwamy się w ten rodzaj bezmyślności ponownie. Do tekstu..
Mam na imię Bosch i jestem zdrowiejącym muzułmaninem (21-07-2013)
Jestem zdrowiejącym muzułmaninem, jeśli muzułmanie mnie nie zabiją za to, że porzuciłem islam, bo tego od nich islam wymaga. To tylko jeden z wielu powodów, dla których od wielu lat piszę i rysuję, by wyrazić swój sprzeciw wobec islamu i dżihadu. Na szczęście dla nas, islam nie zdołał uczynić każdego muzułmanina swoim niewolnikiem, tak jak nazizm nie był w stanie zamienić każdego Niemca w nazistę. Do tekstu..
Metropolita i myśli falliczne
Radosław S. Czarnecki (21-07-2013)
Jeśli elity polskie są tak sklerykalizowane, jeśli ich ideą ma być "nawracanie Innego", to dlaczego wymagać empatii, tolerancji, kultury, szacunku dla godności drugiego człowieka od funkcjonariusza instytucji religijnej mającej określone interesy w stałym poszerzaniu swej bazy członkowskiej, gdyż za tym idzie oczywisty zysk? Do tekstu..
Racjonalistyczny kot pisze w sprawie ewolucji człowieka
Jerry Coyne (21-07-2013)
Przyjaźnię się z Małgorzatą i Andrzejem Koraszewskimi z popularnego polskiego portalu "Racjonalista", który ma tysiące świeckich czytelników, spragnionych nie-teistycznego punktu widzenia w kraju, w którym dominuje katolicyzm. Andrzej codziennie prowadzi (na swojej stronie Fb)dialog ze swoją kotką, dziś Hili zwróciła się z pytaniem do mnie. Do tekstu..
O poliamorii
Katarzyna Grunt-Mejer, Grzegorz Andrzejczyk-Bruno (20-07-2013)
Żyjemy obecnie nie tyle w okresie kryzysu małżeństwa czy monogamii - co w czasie dostrzegalnych zmian kulturowych w tym względzie. Poza tym nie obserwuję u znanych mi osób poliamorycznych lęku przed pogłębioną relacją jako motywacji w tworzeniu kolejnych relacji. Według mnie jest dokładnie odwrotnie i z całą pewnością związki poliamoryczne nie należą do powierzchownych. Do tekstu..
Kryzys demokracji i nie tylko
Krzysztof Sykta (20-07-2013)
Demokracja i wolny rynek nie są systemami idealnymi. Wrogie przejęcia zdarzają się nad wyraz często. Firma X wykupuje firmę Y po to tylko by ją sprzedać na złom, przejąć technologie lub pozbyć się lokalnego konkurenta, następnie podnieść ceny nie mając konkurencji. Jednym z takich przykładów było "wrogie przejęcie" Stronnictwa Demokratycznego przez grupkę byłego posła KLD/UW/PO Pawła Piskorskiego. Batalia sądowa trwała kilka lat, w tym czasie kolejne budynki szły na sprzedaż Do tekstu..
Kwestia niewstydzenia się za Jezusa
Lucjan Ferus (19-07-2013)
Czy to mój problem, iż ludzie publicznie chwalą się swoją światopoglądową ignorancją? Przecież jakoś muszą wykazać swoje poddaństwo? Czy u nas zresztą może być inaczej? A swoją drogą dziwny to kraj, w którym bardziej bulwersuje niektórych ludzi nagie kobiece ciało, niż publiczne (poprzez media) wyznawanie swej wiary. Do tekstu..
Stuknięty chirurg
Burak Bekdil (19-07-2013)
Profesor nadzwyczajny İlker Alat jest kardiochirurgiem w szpitalu państwowym w Afyon. Jego debiut w dziedzinie medycyny halal był burzliwy i pełen zapowiedzi, że przyszłość należy do tego człowieka. Nie tylko dlatego, że prawdopodobnie po cichu zastąpił przysięgę Hipokratesa kartą Hamasu, ale także dlatego, że przedstawił się jako niemal nazbyt dopasowany do polityki najpotężniejszej partii politycznej w Turcji. Do tekstu..
Mit o nadmiarze wyboru jako przyczynie wielkiego cierpienia
Matt Ridley (18-07-2013)
Tego lata na TED Global w Edynburgu, ożywionej konferencji networking, była mowa o jednej z prawdziwych i strasznych plag nowoczesnego świata. Jest to powracający temat w TED. Ta sama plaga została odważnie i bezlitośnie ujawniona na TED Global trzy lata temu w Oksfordzie i dziewięć lat temu w samym mateczniku TED w Kalifornii. Wszystkie trzy wystąpienia zostały bardzo dobrze przyjęte przez najbardziej znanych ludzi, którzy przychodzą na spotkania TED. Potakiwali, że ta plaga musi się skończyć i to szybko. Do tekstu..
Demokracja i prawa gejów
Katarzyna Guczalska (18-07-2013)
W XX wieku demokracja przestała być doktryną ograniczoną do świata zachodniego i stała się uniwersalną ideą polityczną. Nie zmieniło to jednak potrzeby ciągłej dyskusji o normatywnych podstawach systemu demokratycznego. Czym jest demokracja? Demokracja to pewien ideał, co do którego pozbyliśmy się jednak złudzeń. Do tekstu..
Grupa Balcerowicza na kolei
Jerzy Izdebski (17-07-2013)
Aby zrozumieć to co dzieje się obecnie na kolei, w PKP, trzeba zacząć od tego kto obecnie rozdaje tam karty, kto stanowi rdzeń menedżmentu. Ekipę tę kolejarze nazywają "Grupą Balcerowicza". Nawet GW wymkło się: "Łatwo pozbyto się wielu doświadczonych kolejarzy, a władzę oddano wąskiej grupie osób ze zwykle bankowym wykształceniem". Skąd to zainteresowanie bankowców polskimi kolejami? Odpowiedź daje tutaj wypowiedź prezesa Deutsch Bahn Schenker Rail Polska: "Polski rynek kolejowy jest drugi co do wielkości w Europie i potencjalnie ma bardzo duże możliwości rozwoju". Tak, proszę państwa, to co nam wydaje się tragedią narodową, o czym tak usilnie przekonuje nas prasa krajowa, wśród inwestorów jest postrzegane jako niezwykle atrakcyjny kawałek europejskiego tortu. Do tekstu..
Bye Bye Zelmer!
Jerzy Izdebski (17-07-2013)
O praktykach nabywcy Zelmera wiele mówi los Elwro. - która też była znaną regionalnie i bardzo ważną polską marką, produkującą polskie komputery (m.in. komputer Odra), kalkulatory i inną elektronikę (m.in. pamięci ferrytowe). A jednak po przejęciu Elwro zostało wyniszczone, większość jego hal wyburzona. Ostatni etap zniszczenia miał miejsce w 2009 - w 50-lecie istnienia polskiej firmy. Ostatni polski komputer Odra został wyłączony 30 kwietnia 2010 roku o godz. 22. Do tekstu..
Czy nietoperze mogą słyszeć w kolorze?
Richard Dawkins (17-07-2013)
Zaintrygowała mnie inspirująca historia Daniela Kisha, opisana we wczorajszym "Guardianie". Gdy miał rok, chirurgicznie usunięto mu oboje oczu, żeby uratować go przed agresywnym rakiem oczu. Od kiedy pamięta, wydawał językiem kliknięcia i używał ich do znajdowania drogi. Dopiero kiedy miał dziesięć lat przyjaciel powiedział mu, że robi to, co nietoperze: echolokację. Do tekstu..
Problem w samym sercu rewolucji egipskiej
Nonie Darwish (17-07-2013)
Najnowsza rewolucja w Egipcie, druga w ciągu ostatnich dwóch lat, jest symptomem problemu zakorzenionego głęboko w samym sercu islamu: Egipt jest na skraju wojny domowej, by dostarczyć rozwiązania nigdy nie kończącego się napięcia między tym, czego wymaga islam, a tym, czego ludzie naprawdę chcą. Problem komplikuje się, kiedy większość Egipcjan uważa siebie zarówno za muzułmanów, jak i zwolenników demokracji, ale odmawia zrozumienia, że islam i wolność nie mogą współistnieć. Do tekstu..
Gudzowaty o gospodarce na miesiąc przed śmiercią (16-07-2013)
Korozja systemu, która zwyczajowo zaczynała się od plamki, w naszym przypadku zaczęła się od polityki Leszka Balcerowicza. Dzisiaj już wyraźnie widać nieudolność wprowadzonego systemu i jego luki umożliwiające osłabianie finansów państwa. Ubożeliśmy na oczach wszystkich, a pomagaliśmy w tworzeniu fortun zaistniałych w wyniku spekulacji, a nie własnej pracy. Przykładem były prywatyzacje na rzecz osób fizycznych, które wspomaganie finansowe uzyskiwały od banków zagranicznych, zainteresowanych tymi właścicielskimi przejęciami. Ja sam wszystkie podatki płaciłem w Polsce i to w okresie, kiedy ich poziom wynosił aż 40%. Płaciłem i płacę podatki za zagraniczną działalność finansową także tylko w Polsce. Do tekstu..
Rytualny biznes
Anna Salman (16-07-2013)
Jestem głęboko wdzięczna duchownym judaizmu i islamu zaangażowanym w tę nagonkę, dziękuję również z całego serca wielu rodzimym, chrześcijańskim "obrońcom życia". Dziękuję, ponieważ nie muszę szukać argumentów przeciwko religiom, sami je podajecie na tacy. Pokazaliście po raz kolejny, czym jest religia - maszynką do zarabiania pieniędzy oraz narzędziem manipulacji społecznej. Do tekstu..
Galalit – tworzywo z mleka
Marcin Dolecki (16-07-2013)
Kilka miesięcy temu widziałem piękne pióro wieczne, którego korpus wykonano z galalitu. Postanowiłem odnaleźć więcej informacji o tym obecnie rzadkim materiale, jednym z najbardziej naturalnych spośród tzw. "tworzyw sztucznych". Nazwa galalit pochodzi z greki i oznacza mleczny kamień. Do tekstu..
Małachowski: Byliśmy jak barany czyli Prywatyzacja.PL
Jerzy Izdebski (15-07-2013)
Co bardziej wizjonerscy właściciele już w pierwszej poł. XX w. dostrzegli, że upodmiotowienie i uwłaszczenie pracowników daje firmie wielki potencjał. W drugiej poł. XX w. w rozwój ekonomii inkluzywnej włączyły się rządy poszczególnych krajów. Teoretycznie w 1989 staliśmy przed wielką szansą: można było sprawnie przeprowadzić to, nad czym biedziły się rządy krajów kapitalistycznych. Szansa była czysto teoretyczna. Stronie rządowej chodziło o oligarchizację, a strona opozycyjna była asekurowana przez czołowych spekulantów świata "bankowości inwestycyjnej", którzy byli bohaterami największych tzw. kryzysów finansowych i którzy grali na neokolonializm. "Byliśmy jak barany", usprawiedliwił się po latach marszałek Małachowski. Swego czasu zostałem wtajemniczony w doktrynę naszego "liberalizmu": "Chodzi o to, by skubać frajerów". Do tekstu..
Kolejny wybryk natury: Emei, wąsata ropucha
Jerry A. Coyne (15-07-2013)
Samce wielu gatunków zwierząt mają broń do wzajemnej walki - nieodmiennie o samice lub terytorium, czyli o sukces rozrodczy. Nie wiedziałem jednak do teraz o gatunku, któremu broń wyrasta tylko w okresie godowym, a potem się jej pozbywa. Do tekstu..
Ceremonie humanistyczne
Jacek Tabisz (15-07-2013)
Każda osoba, która chce uświetnić istotną chwilę w życiu, taką jak narodziny dziecka, osiągnięcie przez syna/córkę dojrzałości, ślub oraz śmierć bliskiej osoby, może liczyć na ekipę CH. Jej zadaniem jest nadanie jak najpiękniejszego i jak najbardziej indywidualnego rysu wydarzeniu, które stało się bezpośrednią przyczyną Ceremonii Humanistycznej. Do tekstu..
Arcybiskup-antysemitą. Czy ktoś jest zdziwiony?
Andrzej Koraszewski (14-07-2013)
Ksiądz Wojciech Lemański ujawnił to, co nazwał wysoce niestosownym zachowaniem arcybiskupa Henryka Hosera. Arcybiskup nie umie sobie nawet wyobrazić ludzkiego traktowania Żydów bez żadnych osobistych genetycznych i kulturowych powiązań. Publicysta "Polityki", Adam Szostkiewicz jest zdumiony i wręcz uważa to za rzecz tak skandaliczną, iż jego zdaniem arcybiskup Henryk powinien oddać się do dyspozycji papieża Franciszka. Obawiam się, że Episkopat Polski byłby zdewastowany, gdyby biskupi antysemici doszli nagle do wniosku, że antysemityzm nie idzie w parze z chrześcijaństwem i oddali się do dyspozycji papieża. Do tekstu..
Walka o byt nadprzyrodzony
Marcin Kruk (13-07-2013)
Stworzył Pan Bóg człowieka by był na obraz i podobieństwo jego, a Adaś czegoś niepodobny. Przy wielości bogów mógłby coś Pan podejrzewać, ale w tej osobliwej sytuacji mógł tylko siebie winić. Im dłużej się człowiekowi przyglądał, tym bardziej mu to podejrzanie wyglądało. Do tekstu..
Mogę mówić to co wszyscy, ale nie dlatego, że wszyscy to mówią
Matt Ridley (13-07-2013)
Nauka nie respektuje konsensusu. Istniała kiedyś powszechna zgoda co do flogistonu (nieistniejącej substancji, o której mówiło się, że jest niezbędnym elementem spalania), eugeniki, niemożliwości dryfu kontynentalnego, przekonania, że geny są zbudowane z białka (nie zaś DNA), że wrzody żołądka powoduje stres i tak dalej - wszystko to okazało się fałszywe. Nauka, jak powiedział kiedyś Richard Feyman, jest "wiarą w ignorancję ekspertów". Do tekstu..
Jak religie zyskały na zaborach
Mariusz Agnosiewicz (12-07-2013)
Niechby Kościół dowiódł, że jest pożyteczny społecznie: generując poprzez swój potencjał majątkowy miejsca pracy, odbudowując struktury społecznej współpracy, kooperatywy, spółdzielnie, jak miało to miejsce w pewnym zakresie przed wojną - wówczas można by powściągnąć krytykę. Kościół jednak miast tego toczy mordercze batalie o przeforsowanie kolejnych detali swego nauczania do prawa, a biskupy zajęte budowaniem drapaczy chmur w Warszawie. Do tekstu..
Premier Turcji Erdogan jest rasistą
Barry Rubin (12-07-2013)
Zgodnie ze zwyczajem, w ubiegły wtorek Erdogan przemawiał do grupy parlamentarnej swojej partii, AKP. Jak zawsze, część tego przemówienia była poświęcona ośmieszaniu Kemala Kilicdaroglu, przywódcy opozycji, świeckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Tym razem jednak zakończył tę część swojego wystąpienia słowami: "Kilicdaroglu dąży z całych sił, by wznieść się z poziomu czarnego człowieka" (zenci po turecku, co znaczy to samo, co "Murzyn") do poziomu białego człowieka". Czy to może być obraźliwe? Do tekstu..
Obrona psychologii ewolucyjnej (głównie przez Stevena Pinkera)Jerry Coyne
Jerry A. Coyne (12-07-2013)
Przez ostatnie dziesięciolecia psychologia ewolucyjna dojrzała i teraz widzę ją jako cenny sposób badania pochodzenia zachowań ludzkich. Nie wszystko w niej jest doskonałe - jej "popularne" wersje, wydają mi się dość okropne, deprecjonujące dziedzinę, która dąży do rygoru naukowego. Do tekstu..
Wygląda na to, że ceny ropy naftowej dzięki łupkom spadną
Matt Ridley (11-07-2013)
Choć najnowsze szacunki dotyczące gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii są fascynujące - 47 lub więcej lat dostaw - blednie to w porównaniu z tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Gaz łupkowy nie jest tam już nowością; rewolucja ropy łupkowej wydaje się zmieniać świat, obiecując nie tylko niższe ceny ropy naftowej na całym świecie, ale reperkusje geopolityczne, w miarę jak Ameryka będzie się odzwyczajała od importu ropy i straci, być może, zainteresowanie Bliskim Wschodem. Do tekstu..
Wiosna arabska: Lustereczko powiedz przecie
Abdulateef Al-Mulhim (11-07-2013)
Według wiadomości medialnych Wiosna Arabska zaskoczyła świat 18 grudnia 2010 r. Nie spadła jak grom z jasnego nieba. Jest to akumulacja lat korupcji politycznej, pogwałceń praw człowieka, sekciarstwa, marnego systemu edukacji i bezrobocia. Świat arabski nigdy nie patrzy w lustra. Nie lubimy mówić: lustereczko powiedz przecie, bo lustra nie kłamią, a my nie chcemy znać prawdy. Nie dajemy sobie z nią rady. Do tekstu..
Kapitalizm 2.0
Jerzy Izdebski (10-07-2013)
Polsce Enron dał to, czego nie dała jej żadna inna firma zagraniczna: założyli spółkę i zbudowali od podstaw elektrociepłownię, która ogrzewała 22 tys. mieszkań na Podkarpaciu (tzw. greenfield investment). Inni gracze zagraniczni w najlepszym razie koncentrowali się na tym, by przejąć istniejący, Enron tworzył w Polsce projekt przemysłowy od podstaw. Choć działali na całym świecie, obce im były praktyki neokolonialne, które są normą w firmach starego kapitalizmu oligarchicznego. Do tekstu..
Żaden kompromis nie rozwiąże problemów na Bliskim Wschodzie
Dror Eydar (10-07-2013)
To nieustanne zajmowanie się konfliktem izraelsko palestyńskim jest jak przyjmowanie środków uspokajających lub palenie trawki. Po prostu czujesz się lepiej. Nie możesz stawić czoła rzeczywistości, więc ciągle mówisz o czymś, co pozwala ci się lepiej czuć. Można także wspomnieć liczbę ludzi, którzy zginęli w Libii, bo Kaddafi i opozycja nie potrafili znaleźć drogi do stołu negocjacyjnego. To zjawisko powtarza się w całym regionie, nie tylko dzisiaj, ale przez całą historię. Osiągnięcie kompromisu oznacza utratę twarzy. Do tekstu..
Żydowsko-tajlandzki spisek, by powstrzymać turecki statek kosmiczny
Burak Bekdil (10-07-2013)
Osaczony kłopotami prezydent Egiptu Mohamed Mursi okazał się mało kreatywny w porównaniu ze swoimi tureckimi towarzyszami broni, kiedy obwiniał tylko kraje zagraniczne za masowe protesty przeciwko reżimowi Bractwa Muzułmańskiego. Mógł czerpać inspirację od swoich tureckich towarzyszy. Nawet turecki wicepremier Beşir Atalay potrafił dodać jakiegoś (no cóż, normalnego) sosu do swojego "przepisu niecnych sił zagranicznych". Tureckie niepokoje zostały wywołane przez diasporę żydowską. Do tekstu..
Polski Obama: I see dead people...
Jerzy Izdebski (09-07-2013)
Ten który na początku swego posłowania, zapytany o to, co go najbardziej zaszokowało w Polsce, oświadczy, że pary hetero okazujące sobie publicznie uczucia, bo w Afryce przywykł raczej do trzymających się za ręce mężczyzn, po czym pociągnie za sobą w bój przeciwko homonienormalnym, jako znamienity orędownik polityki prorodzinnej, pomimo że na początku posłowania wyznawał, że przez 17 lat pobytu w Polsce, rodzinę w Nigerii odwiedził ledwie dwa razy i nie tęskni, bo ..minęło 17 lat. Do tekstu..
Ciemnogród po polsku (kolejna odsłona)
Radosław S. Czarnecki (09-07-2013)
Gdy patrzę i słucham w pierwszy weekend lipca AD'2013 polskich mediów, które niemalże live informują o zgromadzeniu na Stadionie Narodowym w stolicy jednego z krajów Unii Europejskiej prawie 60 tys. ludzi na rekolekcjach i uzdrowieniach prowadzonych przez ks. dr. teologii i psychologa Johna B. R. Bashoborę z Ugandy (jak przekazywały bezkrytycznie i apologetycznie polskie media), traktując tę imprezę jako coś wyjątkowego (w wymiarze realnym i normalnym) i szczególnego w Polsce, to nie wiem gdzie jestem. Do tekstu..
Lumen fidei czyli dualizm w Kościele katolickim
Andrzej Koraszewski (09-07-2013)
Więc jak to jest, wiara jest największa, kiedy umysł zmącony cierpieniem rozpaczliwie szuka byle jakiej nadziei? Jest gorzej, świadomi, że nieszczęścia nie da się nigdy całkiem wyeliminować, mamy w nim szukać sensu, uważać je za akt miłości. Papież wskazuje nam tu wzór Matki Teresy z Kalkuty. Odrzuca mnie ta propozycja, szczególnie, że wiemy, iż Matka Teresa wyżej ceniła ten iluzoryczny sens cierpienia, niż niesienie ulgi w cierpieniu. Do tekstu..
Od masońskiej republiki do Fatimy
Mariusz Agnosiewicz (08-07-2013)
Im bardziej rząd ograniczał wolność wierzenia, tym wyraźniej widziano Matkę Boską w dziwnych zjawiskach atmosferycznych ("cud Słońca") nad Fatimą. Cud był reakcją stricte polityczną, nadzwyczajną odpowiedzią na nadzwyczajny ucisk i brak innych środków samoobrony. Powinien być też rozpatrywany z punktu widzenia psychologii społecznej. # Jesień monarchii # Masoneria carbonaria i I Republika # Nowe Państwo # Republika Goździkowa w kryzysie Do tekstu..
Jak Niemcy Polakom Żydów...
Jarosław Klebaniuk (08-07-2013)
W latach 1930. na Uniwersytecie Warszawskim, na którym obecnie aktywnie działa Centrum Badań nad Uprzedzeniami i zajmujący się antysemityzmem psychologowie Mirosław Kofta i Michał Bilewicz, często gościł późniejszy generalny gubernator dr Hans Frank, a w 1934 roku wykład na temat "kwestii żydowskiej" w obecności premiera Rzeczypospolitej i innych dostojników wygłosił dr Josef Goebbels. Do tekstu..
Dziwaczny i być może aposematyczny ptak
Jerry Coyne (08-07-2013)
U większości gatunków ptaków, nawet u tych, których dorosłe osobniki są jaskrawe i barwne, pisklęta są niepozorne i bure. To wydaje się rozsądne, bo ubarwienie ptaków jest w znacznej mierze wynikiem doboru płciowego (samce są kolorowe, samice mniej) i chociaż barwne upierzenie może ściągnąć drapieżniki, jeszcze bardziej przyciąga samice własnego gatunku. Istnieje jednak kilka wyjątków. Do tekstu..
Arogancka, absurdalna irracjonalność procesu tworzenia świętych
Eric MacDonald (07-07-2013)
Koncepcja świętości należy więc do konkretnego okresu historycznego, okresu monarchii absolutnych, kiedy stosunki patron-klient były bardzo ważne dla pozycji społecznej człowieka i jego awansu. Ludzie, którzy mieli "przyjaciół na dworze", mogli łatwiej osiągnąć sukces w swoich przedsięwzięciach, niż ludzie, którzy nie mieli nikogo w ośrodkach władz, kto by za nimi się wstawiał. Do tekstu..
Cena świętego spokoju
Lucjan Ferus (07-07-2013)
Jeśliby przyjąć, iż stopień otępienia wrażliwości sumienia na zło i krzywdę wyrządzaną bliźniemu, wynosi 1 na przykładzie zaprezentowanym przez F. Dostojewskiego - to ile tych stopni wyniesie w przypadku wierzącego katolika, aprobującego działalność Boga opisaną w Biblii oraz historię Kościoła katolickiego? Czy znajdzie się chętny by to obliczyć? Do tekstu..
Katolicyzm – fenomen wiary, czy postawa?
Anna Salman (06-07-2013)
Argumentem o społecznej przydatności wiary posługują się badacze społeczni, legitymizując tytułami naukowymi twierdzenie, na które nie ma żadnych dowodów. Stąd już tylko krok do kolejnego twierdzenia, wysuwanego przez członków kościołów / wspólnot wyznaniowych, że osoby wierzące są bardziej wartościowymi obywatelami, ponieważ reprezentują jakoby wyższe standardy etyczne. Z moich (i nie tylko moich) obserwacji wynika jednak coś tak dalece przeciwnego, że musiałam podjąć się bodaj krótkiej analizy zagadnienia. Do tekstu..
Czy religia jest potrzebna dla rozwoju cywilizacji?
Piotr Napierała (06-07-2013)
Podobnie jak wiele innych moich tekstów, ten tekst powstał z "negatywnej" inspiracji. Tym razem zdenerwowała mnie lektura: "Cywilizacji" Nialla Fergusona. Ferguson, konserwatywny brytyjski historyk, prywatnie ateista, publicznie wspiera tezę o przydatności religii dla trwania cywilizacji. Nie da się poważnie i naukowo twierdzić, że religia jest podstawą cywilizacji, i podstawą moralność, ale ponieważ religia zawiera "jakiś" przekaz moralny ma obrońców wśród niektórych etyków i intelektualistów świeckich jak właśnie Niall Ferguson. Do tekstu..
Pendolino story
Jerzy Izdebski (05-07-2013)
Nie dajmy sobie wmawiać, że jesteśmy do kitu, że tutaj nic nie może dobrego wyjść. Może tego wyjść mnóstwo! Bydgoska Pesa to nasz prawdziwy ambasador: tworzy pociągi, które zwyciężają najlepsze przetargi zagraniczne, zarówno w Moskwie, jak i w Berlinie, gdzie na wielki kontrakt od Deutsch Bahn pokonała Siemensa! I pracuje już nad nowymi technologiami: hybrydową koleją - z dofinansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tak tworzy się dobrą i konkurencyjną gospodarkę, którą spokojnie możemy mieć. To jest efekt myśli strategicznej a nie magiczna wiara w "niewidzialną rękę", która nas wypendolinowała. Do tekstu..
Egipt, Ameryka, chleb i pokój
Andrzej Koraszewski (05-07-2013)
Oczy świata zwrócone są na Egipt. Przewrót wojskowy. Kilkuset działaczy Bractwa Muzułmańskiego aresztowanych, prezydent odsunięty od władzy. Gmach telewizji kontrolowanej przez Bractwo zajęty przez wojsko. W telewizji państwowej pojawia się generał, widzimy go w towarzystwie przedstawicieli różnych odłamów społeczeństwa: chrześcijan, duchownym muzułmańskich, przedstawicieli kół świeckich, w tym liberałów, a nawet młodzieży, która niegdyś rozpoczynała rewolucję przeciw dyktaturze. Do tekstu..
Izrael - rok 1948 w relacji świadków
Philippe Assouline (05-07-2013)
Robert F. Kennedy, zamordowany w 1968 roku idol liberałów, był w 1948 r. reporterem "Boston Post". Wiosną tego roku wysłano go do Mandatu Palestyńskiego, żeby relacjonował wycofanie się Brytyjczyków. Jego doniesienia są fascynującym spojrzeniem wstecz i bezcennymi zapisami historycznymi. Są również świadectwem stagnacji ideologicznej postawy świata arabskiego wobec Izraela. Do tekstu..
Leczenie raka jest trudniejsze niż profilaktyka
Matt Ridley (05-07-2013)
Rak to tak wiele rozmaitych chorób, że nigdy nie będzie jednej pigułki, która leczy wszystkie rodzaje raka. Ani też nigdy nie zapobiegniemy całkowicie rakowi, choćby dlatego, że ilość przypadków zachorowań silnie rośnie z wiekiem. Im bardziej uda nam się powstrzymać ludzi przed umieraniem na zapalenie płuc, gruźlicę, choroby serca, udary i wypadki samochodowe, tym bardziej skazujemy ludzi na diagnozę raka. Do tekstu..
ONR, MW i ABW
Mariusz Agnosiewicz (04-07-2013)
Gazeta Polska ogłosiła pojawienie się prawicowej wersji lewicowego flashmoba. Nazywa się to hardbas. "Jak dobrze usłyszałem to tam coś śpiewają (o ile to w ogóle jest śpiew): adin czetyryj łosiem łosiem - to ma świadczyć o owej prawicowości?" - żali się czytelnik na Konserwatyzm.pl. Przy dźwiękach hardbasa zaczęły się tegoroczne zadymki na uczelniach. Pytanie, jak to się ma do Wszechpolaków i ONR? Do tekstu..
Wolność słowa upada pod naporem islamu (04-07-2013)
Deklaracja Praw Człowieka ONZ, choć nie jest prawnie wiążąca, jest uznawana za fundamentalny dokument międzynarodowych praw człowieka. Promuje wiele podstawowych praw człowieka i służyła jako inspiracja dla wielu z nich na całym świecie. Nie wymienia konkretnie żadnej religii, ale zakłada, że wszystkie religie są równe oraz że kobiety i mężczyźni są równi. Kraje muzułmańskie stworzyły swoją, islamską deklarację praw człowieka. Do tekstu..
Nowe wraca
Andrzej Koraszewski (03-07-2013)
Nowe wraca, ma dobrze znaną twarz totalitarnej zarazy XX wieku, zarazy która była dobrze znana od zarania dziejów i powracała, ilekroć pojawiały się sprzyjające warunki. Na nacjonalizm możemy w Polsce liczyć jak na Zawiszę, na Artura Zawiszę. Nie tylko na niego. Dalej są ci, którzy "tylko" widzą tu elektorat do zagospodarowania. Do tekstu..
Nowa książka o Inteligentnym Projekcie 
Jerry A. Coyne (03-07-2013)
Stephen Meyer, pracownik Discovery Institute, opublikował nową książkę, zatytułowaną Darwin's Doubt. Głosi w niej tezę, że eksplozja kambryjska, nie mogła odzwierciedlać naturalnych procesów ewolucyjnych, a więc musi być dziełem Boga Inteligentnego Projektanta. Do tekstu..
Marzenie o Libanie żyjącym w pokoju ze swoimi sąsiadami
Michael J. Totten (03-07-2013)
Powiedzenie, że Liban jest krajem sprzeczności, jest banałem, ale banałem ukazującym prawdę. Jest równocześnie zachodni i wschodni, chrześcijański i muzułmański, nowoczesny i feudalny, demokratyczny i nietolerancyjny, świecki i sekciarski, kosmopolityczny i prowincjonalny, postępowy i reakcyjny, tolerancyjny i agresywnie nienawidzący. Jest tak, ponieważ istnieje więcej niż jeden Liban. Do tekstu..
Na pohybel komisarzom, long live Europe&China! czyli Fin de siecle w UE
Jerzy Izdebski (02-07-2013)
Solorz-Żak jest jedynym polskim biznesmenem, który dał nam konkretnego kopa mocy! W tym kontekście żałosnie wygląda polska afera dwutlenkowa: kiedy obecna władza wdrapała się na unijne szczyty: Buzek na czele Europarlamentu, Lewandowski na czele eurokasy, Polska zostaje skompromitowana wyłudzaniem CO2 na "elektrownie-duchy", jak pisze brukselska prasa. Najgorsze, że sprawa wygląda tak, że wina po stronie Polski wydaje się ewidentna, a jednocześnie łupu w kraju brak: "podprowadziliśmy" więcej limitów CO2 niż nam się należy ale jednocześnie nie widać chęci ich użycia... Do tekstu..
Wpływ Ludwika Wittgensteina na kształtowanie programu Koła Wiedeńskiego
Michał Zinowik (02-07-2013)
Wymóg precyzji, ścisłości logicznej i klarowności pojęć w języku nauki, kryterium demarkacji, tautologiczność zdań matematyki i logiki, to tylko niektóre zagadnienia, które pobudziły Wiedeńczyków do twórczej pracy filozoficznej i naukowej. Jednakże najważniejszym wkładem Wittgensteina w rozwój Koła, było przeniesienie punktu ciężkości badań nad naturą rzeczywistości: z rzeczy na fakt, z empirii na język. Do tekstu..
Patriotyzm etniczny i ideowy
Piotr Napierała (02-07-2013)
Patriotyzm od początku był czymś z gruntu republikańskim. Montesquieu miłość ojczyzny zaliczał do cnót obywatelskich, które w Republice pełnią tą samą rolę, jak honor i posłuszeństwo w monarchii. Dlatego nic dziwnego, że patriotyzm pojawia się jako hasło polityczne podczas rewolucji amerykańskiej, niderlandzkiej i francuskiej, i jest skierowane przeciw książętom. Do tekstu..
Bal islamofobów
Andrzej Koraszewski (01-07-2013)
Słowo "islamofobia" stało się modne i słyszymy je nieustannie w opiniach na temat książek, rysunków satyrycznych, filmów, artykułów i oczywiście ludzi. Islamofobia wydaje się być okrzykiem bojowym, który pojawia się na ustach, ilekroć cokolwiek mogłoby obrazić kogokolwiek z szeregów wyznawców islamu. Do tekstu..
Dlaczego opuszki palców mogą odrosnąć, ale całe kończyny nie
Ed Yong (01-07-2013)
Po amputacji zewnętrzna warstwa skóry zarasta na ranę, by ją zamknąć. U człowieka tworzy się wtedy blizna i na tym jest koniec. Ale u salamander nowe komórki przekształcają się w strukturę zwaną naskórkiem rany, która wysyła instrukcje chemiczne do leżących poniżej komórek. Do tekstu..
Wolność absolutna
Bartosz PH Bednarczyk (01-07-2013)
W tradycji wielkich religii wolność absolutna jest mistyczna. Każda z nich posiada swój sposób interpretacji pojęcia mistyki. Poniżej postaram się zinterpretować to pojęcie z punktu widzenia człowieka wolnej myśli. Mistyczność rozumiem jako przestrzeń absolutnej wolności jednostki. Rozum traktuję tutaj jako skuteczne narzędzie, które uwalnia człowieka od wszelakich - ideologicznych, światopoglądowych bądź religijnych - zniewoleń. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365