Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.698.850 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kościół będzie jeszcze przez jakiś czas bronił prawa do współdecydowania w kwestiach etyki; jednakże coraz mniej ludzi jest przekonanych o wartości wyjaśniającej oferowanych przezeń modeli.
Przegląd wyników wyszukiwania

Skąd się bierze dobro i zło i inne głupie pytania. Część VII
Andrzej Koraszewski (30-09-2012)
We współczesnych czasach w kodeksach karnych wszystkich krajów jest zakaz zabijania, kradzieży, dawania fałszywego świadectwa. Życie jest jednak bardziej skomplikowane i stosowne artykuły w kodeksach karnych nie są tak skrótowe jak je widzimy w dziesięciu przykazaniach. Są sytuacje, w których zabójstwo nie jest karane (obrona konieczna) i są sytuacje, w których za zabicie drugiego człowieka dostaje się medale (wojna). Do tekstu..
Więcej pracy
Jerzy Neuhoff (30-09-2012)
Jeżeli ktoś młody liczy na to, że po studiach dostanie pracę rozumianą tradycyjnie, tzn. biurko i komputer, będzie przychodzić na ósmą rano i wychodzić o szesnastej, a po czterdziestu paru latach pójdzie na 'zasłużoną' emeryturę, najlepiej od tego samego biurka, to się grubo myli. Chętnych do takiej pracy jest aż nadto, a prawo podaży i popytu działa tu również. Do tekstu..
1 mln EUR za udowodnienie zdolności paranormalnych!
KSP i PSR (29-09-2012)
Klub Sceptyków Polskich wraz z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów zapraszają czule jasnowidzów, telekinetyków, homeopatów, astrologów, bioenergoterapeutów, radiestetów, czytających aurę itp.: oferujemy Wam milion euro - za udowodnienie, że posiadacie umiejętności paranormalne i nie jesteście szarlatanami. Panie Jackowski, łatwy milion czeka! Do tekstu..
Ciche ludobójstwo
Andrzej Koraszewski (29-09-2012)
Prasa światowa, ale również liberalna prasa pakistańska, niemal codziennie donosi o przypadkach aresztowań muzułmanów Ahmadi, chrześcijan i hindusów pod zarzutami bluźnierstwa, o porwaniach dziewcząt i ich przymusowym nawracaniu na islam, o burzeniu i bezczeszczeniu świątyń, o dyskryminacji mniejszości religijnych przy rozdziale pomocy społecznej, uniemożliwiania im zakładania przedsiębiorstw i niszczeniu ich działalności gospodarczej. Oficjalnej dyskryminacji towarzyszą fizyczne napaści - mordy, pobicia i okaleczenia. Do tekstu..
Mordercy rysowników
Jacek Tabisz (29-09-2012)
Ponownie, z uwagi na niewinną rzecz, taką jak filmik, czy rysunek, w państwach muzułmańskich zabija się ludzi. Ponownie, zamiast potępić morderców, część intelektualistów zachodnich atakuje twórców satyry. Tego typu sytuacje stają się coraz bardziej niepokojące i nie najlepiej wróżą nam na przyszłość. Do tekstu..
Czy wrony, tak jak ludzie, mają pojęcie ukrytych czynników sprawczych?
Jerry A. Coyne (28-09-2012)
Grupa badaczy z uniwersytetów w Auckland, Cambridge i Wiedniu chciała dojść do tego, czy wrony mają koncepcję ukrytego czynnika sprawczego. Ich metodą było, jak piszą: "wnioskowanie, co powoduje poruszanie się obiektu nieożywionego". Wyniki opisane w ich artykule, sugerują, że wrony istotnie potrafią wyciągnąć wniosek o ukrytym czynniku sprawczym. Do tekstu..
Kościół wobec magii w średniowieczu
Iwona Drzewiecka (28-09-2012)
Kościół zdobył możliwość egzekucji prawa w IV wieku, kiedy to związał się z władzą rzymską. Dzięki wsparciu pierwiastka świeckiego miał predyspozycje, by narzucić zagubionym duszyczkom pożądane postawy. Cywilne ustawodawstwo zawierało przepisy w sprawach religijnych, jednocześnie Kościół, jako instytucja tworzył własne prawa. Do tekstu..
Holbach, czyli etyka świecka
Piotr Napierała (27-09-2012)
Holbach próbował, niczym Kant w Prusach, stworzyć, alternatywny wobec chrześcijańskiego, model moralności oparty na utylitaryzmie i racjonalizmie. Świetność miała zostać przeniesiona z Boga i Kościoła na państwo; Holbach był bodaj pierwszym znacznym myślicielem (po Meslierze), który otwarcie przyznawał się do ateizmu i promował go jako postawę właściwą moralnie. Do tekstu..
Zabić Drozda
Dagmara Planutis (27-09-2012)
Im większa tajemnica, tym większa ciekawość i tym większe powstają wokół niej mity. Dzieci są tu bogu ducha winne, one tylko pogłębiają na swój dziecięcy, magiczny sposób, mity które tworzą dorośli. Bo przecież człowiek o drugim człowieku wszystko musi wiedzieć. A tego czego nie wie, to dopowie, na ogół na niekorzyść bliźniego. Do tekstu..
Topnienie lodu arktycznego
Matt Ridley (26-09-2012)
Dowody anegdotyczne sugerują, że zasięg letniego lodu arktycznego skurczył się po 1850 r. zanim zaczął znowu rozszerzać się w latach 1960. Najwyraźniej lód morski Oceanu Arktycznego jest zarówno bardziej zmienny, jak i bardziej podatny na ocieplenie niż oczekiwano. Do tekstu..
Ostrogony nie są naprawdę “żywymi skamieniałościami”
Jerry Coyne (26-09-2012)
Ostrogony słyną z tego, że niewiele zmieniło się w ich morfologii od czasu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się w zapisie kopalnym ponad 400 milionów lat temu (!): są więc nazywane "żywymi skamieniałościami". No cóż, żyjące gatunki mają zadziwiająco podobne ogólne cechy zewnętrzne do swoich dawno zmarłych (i wymarłych) krewnych, ale istnieją wyraźne różnice. Do tekstu..
Historia moralna papiestwa
Mateusz Kudła, Mariusz Agnosiewicz (25-09-2012)
Ukazanie radykalnego relatywizmu etycznego hierarchii kościelnej na przestrzeni wieków jest moralnym wotum nieufności dla tej instytucji. Kościół ma oczywiście prawo głosić mit nieśmiertelnej duszy, nieba i piekła. Nie ma jednak prawa rościć sobie kompetencji do stanowienia norm moralnych, które miałyby być stosowane na poziomie całego społeczeństwa. Trzeba się temu zdecydowanie sprzeciwić. Ukazanie "dziejów moralnych" papiestwa może być jednym z najmocniejszych głosów w tej sprawie. Rozmowa dla Onetu dziennikarza Faktów TVN, Mateusza Kudły, z Mariuszem Agnosiewiczem, autorem książki "Kryminalne dzieje papiestwa". Do tekstu..
Krytyczne głosy w świecie arabskim wobec przemocy ekstremistów (25-09-2012)
Ataki na konsulat USA w Bengazi i ambasadę w Kairze w nocy 11 września 2012 r. oraz fala gwałtownych protestów na Bliskim Wschodzie, wywołały w prasie arabskiej bezprecedensową krytykę społeczeństwa arabskiego i islamskiego i jego sposobu reagowania na obecny kryzys. Do tekstu..
Dobra nowina
Bjørn Lomborg (25-09-2012)
Zdarzyło się coś zdumiewającego: emisje dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych spadły do najniższego poziomu od 20 lat. Szacując na podstawie danych z US Energy Information Agency (EIA) za pierwsze pięć miesięcy tego roku emisje CO2 spadły o ponad 800 milionów ton, czyli 14% od najwyższego poziomu w 2007 r. Do tekstu..
Zapowiedź książki, która może być ważna
Andrzej Koraszewski (24-09-2012)
Zanim moja córka skończyła dwa lata zaczęła ignorować pytania, na które nie umiała odpowiedzieć. Potem przeszła do dawania odpowiedzi, o których wiedziała, że są fałszywe. Zrozumiałam, że nie nauczyłam jej mówienia "Nie wiem", nie mówiąc już o pochwałach za gotowość otwartego przyznania, że czegoś nie wiemy. Do tekstu..
Kopernik a zasada względności ruchu
Jerzy Drewnowski (24-09-2012)
Słońce spoczywa nieruchomo w środku świata jako ciało niebieskie o szczególnej doskonałości. W "De revolutionibus" przyrównuje je Kopernik do widzialnego bóstwa i zasiadającego na tronie władcy. Planety, jako ciała niebieskie mniej doskonałe, krążą wokół Słońca na podobieństwo służby usługującej monarsze. Rozumuje tu Kopernik w duchu starożytnych, którzy w swym systemie wartości, obejmującym cały świat z przyrodą i bogami włącznie, spoczynek, jako stan pełnej doskonałości, stawiali nieskończenie wyżej od ruchu. Do tekstu..
Homeostat
Wiktor Kris (24-09-2012)
Manipulując kierunkami rozwoju nauki, skrzętnie dbano o permanentny stan niedoinformowania, który sprzyjał rozkwitowi firmy. Niechętni monopolowi szli z dymem stosów, a klienci drobnych, egzotycznych dilerów na obcych rynkach, kładli się pokotem pod naporem służb porządkowych, wyposażonych w logo "jedynie słusznej firmy". Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część VI
Andrzej Koraszewski (23-09-2012)
Chwilowo wiemy z pewnością, że pytanie, czy człowiek jest z natury dobry czy zły jest bez sensu. Nasza biologiczna natura wyposażyła nas w skłonność do gwałtu i przemocy oraz w zdolność do altruizmu, przyjaźni i miłości. Genetyczne wyposażenie każdego człowieka jest nieco inne i u jednych skłonność do agresji może być silniejsza, u innych słabsza, jedni mają silniejszy instynkt opiekuńczy, skłaniający ich do pomagania ludziom (i nie tylko ludziom), inni mogą nie odczuwać, a nawet nie rozumieć takiej potrzeby. Kultura (i wychowanie w danej kulturze) wzmacnia to, co otrzymaliśmy w genetycznym dziedzictwie, choć czasem możemy powiedzieć naszym genom, żeby się wypchały. Do tekstu..
Tajemnica morskiej głębiny
Jerry Coyne (23-09-2012)
Kilkadziesiąt lat temu japoński "pełnoetatowy pracownik" o imieniu Yoji Ookata porzucił pracę w biurze, żeby zająć się swoją prawdziwą miłością - fotografią podwodną. Niedawno, nurkując na głębokość 25 metrów u wybrzeża wyspy Amami Oshima (jedna z wysp Amami między Japonią a Tajwanem), Ookata zobaczył coś, czego nikt nigdy nie widział. Do tekstu..
Kazanie na niedzielę dzisiejszą (23-09-2012)
W przeszłości protestowaliśmy przeciwko Danii i jej zniewadze wobec Proroka Mahometa, kiedy Duńczycy opublikowali karykatury, które są niewłaściwe nawet w stosunku do zwykłej osoby, a co dopiero w stosunku do największej osobowości, jaką świat kiedykolwiek znał - Proroka Mahometa, który nauczył ludzkość cnoty i moralności. Do tekstu..
O naszym prawie by obrażać wyimaginowanego boga
Sam Harris (22-09-2012)
Już straciliśmy wolność wypowiadania swoich przekonań na konkretne tematy, bez obawy, że będzie się za to ściganym lub zabitym. I jedynymi instancjami mogącymi owe wolności przywrócić są silne, świeckie rządy, które z pogardą będą traktować zarzuty o bluźnierstwie. Nie będą potrzebować żadnych przeprosin. Do tekstu..
Niewinność muzułmanów?
Richard Dawkins (22-09-2012)
Jak pisze Nick Cohen w książce You Can't Read this Book, prawdziwą zniewagą jest zakładanie, że muzułmanie są niezdolni do cywilizowanego zachowania. Jest to protekcjonalne i znieważające traktowanie muzułmanów w sposób, który - gdyby tylko liberalni apologeci przemyśleli je - idzie dokładnie przeciwko ich najgłębszym liberalnym przekonaniom: "W odróżnieniu od nas, ci biedacy, nie umieją zachować się w cywilizowany sposób, to jest część ich kultury". Takie jest upokarzające, zakodowane znaczenie "szacunku" w tym wypadku. Do tekstu..
Nie wszyscy muzułmanie szaleją na ulicach
Eric MacDonald (22-09-2012)
Nie oszukujmy się. To nie są tylko ludzie na ulicach. To są rządy wyrażające swój niepokój i żądające zdławienia zachodnich wolności. I to się nie skończy tak długo, aż Zachód będzie gotowy jawnie i powszechnie rozpocząć otwartą i wolną dyskusję o islamie, tak jak to zrobił z chrześcijaństwem i judaizmem lub każdym innym światopoglądem. Do tekstu..
Liberalizmy
Jerzy Neuhoff (22-09-2012)
Nie sądzę, aby tragicznie brzmiąca opinia, iż "W tym kontekście zagubiono człowieka, który stał się towarem, siłą roboczą pracującą na wynik kapitału pozbawiona prawa stanowienia o sobie i kształtowania rzeczywistości, w której żyje i w której mają żyć jego wstępni.", była trafna. Moim zdaniem, jest wręcz przeciwnie. Do tekstu..
Kult własnego zdania czyli fanatyczny demokrata
Mariusz Agnosiewicz (21-09-2012)
Sformułowałbym następującą złotą regułę, którą bym nazwał zasadą pokory metodologicznej: Na temat wymagający wiedzy specjalistycznej, nasze zdanie opieramy na zdaniu dominującym wśród specjalistów. Nie mamy bowiem kompetencji merytorycznych do wyrabiania sobie zdania autorskiego ani do wybierania zdań marginalnych w danej dziedzinie. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA. Część VII
Marcin Kruk (21-09-2012)
Pewnie, że nas kantują, rolnicy nauczyli się słowa happening, a zapomnieli słowa spółdzielnia i dziwią się, że nas kantują. To samo z tą homeopatią. Powiem panu, że ludzie chcą być oszukiwani. Nam Michalinka wytłumaczyła co to ta homeopatia jest i już mi żaden lekarz tego kitu nie wciśnie. Jak by ludzie homeopatyczną wódkę pili, to by nawet lepiej było, ale na to jakoś nie dają się przekonać. Do tekstu..
Te same geny spowodowały rozwój większych mózgów u delfinów i u naczelnych
Ed Yong (21-09-2012)
Zdaje się, że zarówno naczelne jak i walenie - intelektualna waga ciężka w świecie zwierząt - zawdzięczają swoje rozrośnięte mózgi zmianom w tym samym genie. "To znaczący wynik" mówi Michael McGowen, który bada genetyczną ewolucję wielorybów w Wayne State University. "Praca nad ASPM dostarcza jasnych dowodów na adaptacyjną ewolucję i jest kolejnym dowodem na zbieżność pomiędzy naczelnymi a waleniami z molekularnego punktu widzenia." Do tekstu..
Koty salezjańskie
Radosław Czarnecki (21-09-2012)
Nagłośnione niedawno "kocenie pierwszoroczniaków" w gimnazjum salezjańskim w Lubinie nabiera coraz większych rumieńców. Trzynastolatki zlizywały z nagich kolan księdza egzorcysty bitą śmietanę, która według salezjan była jedynie pianką do golenia. W obronie podnosi się, że dzieci same chciały, kiedy indziej mówiąc, że była to jednak "szkolna tradycja". Zdumiewające jest, że rodzice dzieci bronią tej dehumanizującej pseudotradycji. Do tekstu..
Innowacja jako proces ewolucyjny
Matt Ridley (20-09-2012)
Tak samo, jak nie miało większego sensu wynajdowanie ciągniętych na kółkach walizek przed wielką ekspansją podróży powietrznych, nie miało większego sensu wynajdowanie laptopa przed 1982 rokiem, kiedy komputery zaczęły kurczyć się, ani też roweru przed pojawieniem się samochodów, czego wynikiem było pojawienie się gładkich dróg i pneumatycznych opon. Do tekstu..
Dlaczego fundamentaliści religijni zdobywają rządy dusz
Radosław S.Czarnecki (20-09-2012)
To media i ich zainteresowanie kreowały w sposób bezkrytyczny, apologetyczny, hagiograficzny, przez ostatnie dekady XX wieku jako idoli, jako osoby charyzmatyczne (czyli warte uwagi), jako swoistych guru społeczności światowej, takich przywódców religijnych jak Chomeini, Jana Paweł II czy Dalajlama. Przy wszystkich różnicach ideowych, osobowości, religijnych itd. łączy ich jedno - są (byli) nośnikami irracjonalizmu, wiary w poza realny świat. Do tekstu..
Ateistyczna kampania bilboardowa
Jacek Tabisz (19-09-2012)
"Inwazja ateistów na Polskę", jak podaje jedna z naszych gazet, zaczęła się w Lublinie, dzięki fundacji "Wolność od Religii", której prezeską jest Dorota Wójcik. Do oddziałów dokonujących owej inwazji przyłączyło się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, stając się współpracownikiem Fundacji. Do tekstu..
Kur wie lepiej
Andrzej Koraszewski (19-09-2012)
Żyjący na sto lat przed Sokratesem Tales z Miletu miał genialną intuicję, że wszystko poczęło się z wody i że badać należy raczej przyrodę niż ducha. Za radą Sokratesa porzucono te pomysły, ale dziś szukając w kosmosie życia nie mamy wątpliwości, że najpierw musimy poszukać wody. Tu bliżej, woda jest również coraz bardziej doceniana i nie bez znaczenia jest pytanie, czy będą to spory o racjonalną gospodarkę wodną, czy spory ideologiczne, w których odwieczne nacjonalistyczne i rasistowskie uprzedzenia wezmą górę nad rozumem. Do tekstu..
Religia kontra ateizm w Nigerii
Leo Igwe (19-09-2012)
W Nigerii ateizm jest tabu. Otwarte oświadczenie, że bóg nie istnieje, jest traktowane jako obrzydliwe. Dla człowieka nie jest rzeczą bezpieczną i normalną przyznanie, że jest się ateistą. Wśród reakcji są sardoniczne niedowierzanie, szok, gniew i nienawiść. Ateizm pociąga za sobą olbrzymie koszty - konsekwencje społeczne i polityczne - na które wielu ludzi nie stać. Do tekstu..
Nasza świetlana przyszłość
Lucjan Ferus (19-09-2012)
Na konferencji zwołanej przez najbardziej znanych polskich egzorcystów, zostały przedstawione dziennikarzom kulisy tego wyjątkowego zawodu. Odpowiadali na pytania dotyczące aktualnego zapotrzebowania na te usługi, oraz wyjaśnili na czym polega różnica w ich prawdziwej działalności, a tej przedstawianej w znanych amerykańskich produkcjach filmowych. Do tekstu..
Epidemia nieobecności
Matt Ridley (18-09-2012)
Naszym pradziadom groziły choroby zakaźne, które właściwie nie grożą nam dzisiaj: gruźlica, polio, cholera, malaria, żółta febra, odra, świnka, różyczka, ospa, tyfus, dur brzuszny, tasiemiec, tęgoryjec... Istnieje jednak długa lista współczesnych chorób, niemal nieznanych naszym pradziadom: astma, egzema, katar sienny, alergie żywnościowe, choroba Crohna, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, gościec przewlekły. Do tekstu..
Szaman wiecznie żywy
Wiktor Kris (18-09-2012)
Wszelkie media, w większości przypadków, oprócz realizowania statutowej polityki dezinformacji i propagandy, spełniają także, rolę naszego "okna na świat" w aspekcie kulturowym. To dzięki nim, my, zwykli zjadacze chleba, możemy "ubogacić się" egzotyką, odmiennym, a niedosiężnym krajobrazem i dowiedzieć się jak egzystują rasy odmienne od lokalnej. Nabieramy, jako takiego pojęcia o tym, jak czesze się Indianin, jak pląsa Pigmej i czy Eskimos używa pidżamy. Do tekstu..
Prawda nas wyzwala
Jerzy Neuhoff (18-09-2012)
Dziennikarz GPC, nie wątpię, że jeśli nie wzorowy, to jednak praktykujący katolik, opowiedział sędziemu, kim nie jest. Z punktu widzenia dziesięciu przykazań popełnił grzech, bo kłamał. Nie pomylił się, nie przejęzyczył, lecz świadomie kłamał, dla dobra sprawy, czyli w imię owej słynnej zasady. Do tekstu..
Moja''rozmowa'' z Royem Abrahamem Varghesem
Piotr Mądry (18-09-2012)
Niedawno i wydawnictwo Fronda wydało książkę Antony Flewa Bóg nie istnieje. Oczywiście wydawca polskiego tłumaczenia nie wspomina słynnego artykułu Marka Oppenheimera "Turning of an Atheist" opublikowanego w "New York Times" (11.04.2007). Oppenheimer Rozmawiał z Antony Flewem już po jej wydaniu. Flew, który na wiele lat przed śmiercią cierpiał na zanik pamięci, przyznał, że nigdy tej książki nie napisał i że kiedy Roy Varghese pokazał mu ją odpowiedział: "O.K., jestem już za stary na tego rodzaju pracę." Krótko mówiąc, Antony Flew nie tylko tej książki nie napisał, ale i jej również nie przeczytał. Do tekstu..
Szanujmy cudze wierzenia!
Mariusz Agnosiewicz (17-09-2012)
Ciągle słyszę ten banał od różnej maści lekkoduchów. Formułują go wyznawcy największe religii świata - religii Świętego Spokoju. Szanowanie wierzeń głupich jest pogardą wobec rozumu, szanowanie wierzeń dyskryminujących kobiety czy homoseksualistów jest pogardą humanizmu. Szanowanie wierzeń nietolerancyjnych wobec alternatywnych irracjonalizmów jest pogardą demokracji. Do tekstu..
Prawda o fali antyamerykańskich demonstracji
Barry Rubin (17-09-2012)
Wiadomo, że rzeczy, które wydarzają się na Zachodzie, zostają umyślnie wypaczone. Na przykład duńscy duchowni islamscy dodali w swojej propagandzie karykatury, które nie miały nic wspólnego z karykaturami publikowanymi przez pismo duńskie, żeby nasilić gniew i nienawiść. Jak długo na Zachodzie istnieje wolność słowa, zawsze będą wydarzenia, które dostarczą pretekstu do oburzenia. Radykalni islamiści zapewnią, że można będzie użyć nawet najmniejszego i mało znanego wydarzenia. Do tekstu..
Kult religijny Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków
Robert Gburek (17-09-2012)
Do ateistów, racjonalistów oraz wszystkich tych osób, które z racji braku "uczuć religijnych" są w Polsce dyskryminowane! Wstąpcie do Kościoła Śnieżkańskiego i uznajcie ten kult za własną religię! Wejdźcie w posiadanie "uczuć religijnych"! Będziecie wreszcie mogli być obrażani i obrażać się na innych - tak jak to robią porządni, wierzący ludzie. Do tekstu..
Dobór płciowy u pradawnych zwierząt
Jerry Coyne (17-09-2012)
Znaki doboru płciowego u żyjących gatunków są całkiem wyraźne (samce mają uzbrojenie lub ozdoby, samice nie mają) i możemy przeprowadzić testy, żeby zobaczyć, czy dobór płciowy jest rozsądnym wyjaśnieniem. Na przykład u pawi stwierdzamy, że samce (to te z długimi ogonami!), które mają więcej "oczek" na ogonach, zdobywają więcej partnerek. Do tekstu..
Historia, która ożywa
Magdi Khalil (16-09-2012)
W artykule "Historia,  która ożywa podczas odwiedzin Muzeum Pamięci Holocaustu", opublikowanym po arabsku w Ahewar.org 5 września 2012 r., Magdi Khalil, egipsko-amerykański intelektualista, wybitny działacz praw człowieka i dyrektor wykonawczy Middle East Freedom Forum w Kairze i w Waszyngtonie, chrześcijanin wyznania koptyjskiego, pisze o swoich refleksjach podczas zwiedzania Holocaust Memorial Museum w Stanach Zjednoczonych Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część V
Andrzej Koraszewski (16-09-2012)
Przez tysiące lat ludzie sądzili, że dziecko, które nie jest bite, nie będzie dobre, że rózga musi być nieodłącznym narzędziem moralnego wychowania. Czy człowiek wychowywany bez cielesnych kar może być dobry? Dziś wiemy, że tak, ale kary za złe zachowanie obserwujemy również w świecie zwierzęcym. Do tekstu..
Homeopatia przerżnięta (na pół)
Andrzej Gregosiewicz (15-09-2012)
Wbrew temu, co opowiadają członkowie towarzystw, stowarzyszeń i sekt, wspierani przez fanów, miłośników, cudownie wyleczonych, a także uczestników sabatów "naukowych" - Polacy okazali się narodem, który, jako pierwszy w Europie, przejrzał na oczy. Do tekstu..
Steve Pinker omawia wolność słowa, poprawność polityczną i tabu
Jerry Coyne, Steven Pinker (15-09-2012)
Czy powinniśmy móc dyskutować o tym, czy istnieją biologiczne różnice między płciami, grupami rasowymi/etnicznymi i jednostkami? Absolutnie tak. Niemniej nawet sceptyczna lewica jeży się wobec takiego wniosku, ponieważ widzi krzywdzące skutki takich badań - a wręcz stawiania takich pytań. Nie zgadzam się; zgadzam się raczej ze starym powiedzeniem "prawda cię wyzwoli". Dlatego próbuję - być może nie zawsze mi się udaje - promować na tej stronie swobodną wymianę idei i unikać demonizowania tych, którzy wyrażają pewne opinie. Do tekstu..
Dejima
Piotr Napierała (15-09-2012)
Dla Japończyków ludzie Zachodu są przede wszystkim leniwi i mało grzeczni, a także mało inteligentni i nie potrafiący pracować w grupie. W latach 70. niemieccy przemysłowcy robili sobie żarty z Japończyków, by potem uczyć się od nich biznesu, jak szef Porsche, który czytał o strategiach rozwoju Toyoty, i dzięki temu z małej firmy Porsche zrobił prosperującego giganta motoryzacji. Do tekstu..
Ksiądz skazany na roboty publiczne. Jakie?
Mariusz Agnosiewicz (14-09-2012)
Za puszczanie w środku nocy pieśni "Chwalcie łąki umajone, I co czuje, i co żyje, Niech z nami sławi Maryję!" ksiądz został skazany na roboty publiczne, Rzepa już obmyśliła karną pracę stosowną do godności kapłańskiej. Jaka praca społeczna nie hańbi księdza? Do tekstu..
Przesłanie dla całego świata (14-09-2012)
W nowym wideo Al-Kaidy z okazji rocznicy 11 Września  obecny przywódca tej organizacji Al-Zawahiri mówi : "Jest absolutnie wykluczone, by USA pokonały ducha dżihadu w narodzie islamskim"; "Muzułmanie powinni walczyć z Ameryką". Do tekstu..
Nie jesteś w centrum Wyznawco!
Jacek Tabisz (14-09-2012)
Zdaniem Wyznawcy cały kosmos istnieje głównie po to, aby urojony bóg mógł sprawdzać, czy na przykład Wyznawca nie uprawia seksu z założonym na penis kondomem, albo po tabletkach antykoncepcyjnych. Inną rolą kosmosu jest oświetlanie Wyznawcy nocy, podczas której podróżuje do odizolowanych afrykańskich plemion, aby nawrócić je na jedynie słuszną pseudoprawdę Wyznawcy, związaną z urojonym bogiem, prezerwatywami, oraz jedzeniem urojonego boga pod postacią wafelków. Do tekstu..
Sąd opolski odmawia wiary w opowieść księdza ze względu na brak dowodów
Mariusz Agnosiewicz (13-09-2012)
Tysiące księży każdego dnia zawiera tysiące transakcji finansowych, których przedmiotem jest sprzedaż miejsc w Niebie, biletów na pociąg do Raju, transfery pomiędzy Czyśćcem a Niebem i profesjonalna ochrona przed ogoniastymi rozbójnikami. Biznes ten nie tylko uprzywilejowany, lecz i kryminogenny. Kościoła nie winię zanadto, gdyż nie mam wobec niego zbyt wielkich oczekiwań moralnych. Kościół jest "moralny inaczej" gdyż niemoralne jest dlań na ogół to, co nie czyni żadnych szkód drugiemu człowiekowi lub wręcz jest dlań korzystne. Do tekstu..
Parkinson zapomniany*
Jerzy Neuhoff (13-09-2012)
Lat temu ponad pięćdziesiąt zostało odkryte 'prawo Parkinsona', ale nie dotyczy ono dość pospolitej obecnie choroby, lecz jeszcze bardziej pospolitego i jeszcze bardziej uciążliwego zjawiska społecznego, któremu na imię 'biurokracja'. Odkrycia tego dokonał Brytyjczyk, Cyril Northcote Parkinson (1909-1993), człowiek wielu zawodów, tymczasowo rezydujący wtedy w Singapurze. Do tekstu..
Moja "rozmowa" z Antony Flew autorem książki "Bóg nie istnieje"
Piotr Mądry (13-09-2012)
"Kwestię oceny racji, które skłoniły mnie do zmiany zdania w sprawie istnienia Boga, zostawiam czytelnikom." To wstęp naprawdę godny filozofa. Dzięki Ci Antony, że to napisałeś. Inaczej pewnie nie mógłbym oceniać. Dzięki Twojej zgodzie - zrobię to. Do tekstu..
Magia rzeczywistości i jej cuda
Richard Dawkins (12-09-2012)
Jest to opowieść o magii realnego świata, magii objaśnianej przez naukę. To właśnie poetycka magia, o której pisałem. Magia inspirująca pięknem i tym bardziej magiczna, że w pełni realna i zrozumiała. W porównaniu z prawdziwym urokiem i magią rzeczywistości czarodziejskie zaklęcia i sceniczne sztuczki, a także opowieści o zamianie wody w wino sprawiają rażąco tandetne wrażenie. Magia rzeczywistości nie jest nadprzyrodzona, nie jest iluzją. Jest po prostu cudowna. Cudowna i rzeczywista. Cudowna, bo rzeczywista. Do tekstu..
Kolejny filozof oznajmia o nieistniejącym kryzysie biologii ewolucyjnej
Jerry Coyne (12-09-2012)
Istnieją rzeczy, które mogłyby spowodować kryzys współczesnej teorii ewolucji. Gdybyśmy na przykład odkryli, że u większości gatunków mutacje nie są losowe, to znaczy, gdyby nie pojawiały się niezależnie od adaptacyjnych "potrzeb" organizmu, spowodowałoby to poważną zmianę teorii ewolucyjnej. Ale to się nie zdarzyło. Do tekstu..
Upadek imperium - - o zgubnym wpływie religii na naukę i kulturę
Paweł Piekarski (12-09-2012)
W latach 800-1100 r. intelektualną stolicą świata był Bagdad. Zjeżdżali tam mędrcy, filozofowie, uczeni i wolnomyśliciele stymulujący natchniony pędem poznania dyskurs. Kwitły nauki szczegółowe oraz filozofia. Na polu matematyki dokonywały się kroki przełomowe takie jak upowszechnienie cyfr arabskich, stworzenie systemu dziesiętnego, rozwinięcie trygonometrii oraz algebry. Do tekstu..
Zachód popełnia błąd, nie wierząc islamistom
Jan Wójcik (11-09-2012)
Zwolennicy politycznego islamu wcale nie kryją się z tym, że ich ideałem jest ogólnoświatowe islamskie państwo, w którym podstawy prawa zostały określone przez Koran i hadisy. I chociaż zapewniają o tolerancji wobec wyznawców innych religii, to nie specjalnie widać, gdzie miałoby być dla nich miejsce. Do tekstu..
11 Września
Andrzej Koraszewski (11-09-2012)
Rano 11 września 2001 roku od spokojnej pracy oderwał mnie telefon Olimpii Górskiej, byłej dziennikarki Polskiej Sekcji BBC, która powiedziała bez wyjaśnień: włącz telewizor, koszmar w Nowym Jorku. O tamtym poranku saudyjski publicysta, Abdulateef Al-Mulhim w dzisiejszym wydaniu Arab News pisze: "Wczesnym rankiem 11 września 2011 roku świat został podzielony." Do tekstu..
Ateistyczni przyjaciele Boga
Eric MacDonald (11-09-2012)
Jeden za drugim ci ateistyczni przyjaciele Boga powtarzają swój taniec zastrzeżeń wobec niewiary, rzucają kalumnie na swoich byłych przyjaciół. Z czasem zaczęli chłostać nowych ateistów w najbardziej uszczypliwy sposób, jaki mogli wymyśleć, oczywiście zachowując akademicki spokój, aby nikt nie oskarżył ich o namiętność lub radykalizm. Ich zdaniem, wszyscy możemy pracować razem - i to właśnie powinniśmy robić - żeby uczynić świat bezpiecznym miejscem dla każdej opinii, nawet jeśli niektóre z nich pojawiają się w wiadomościach jako podstawa najnowszych zbrodni przeciwko ludzkiej przyzwoitości, dokonanych w imię ich bogów. Do tekstu..
CHINESE PIE czyli Chiny a Zachód
Piotr Napierała (11-09-2012)
W Chinach partia to patrycjat, pośrednik, między ludem a władzą najwyższą. Demokratyczne eksperymenty w miastach Syczuanu w Pekinie są określane jako nieudane. Wobec USA i Zachodu, Chiny stosują politykę wspierania ONZ, wspierania reżymów, które musiałyby się bez ich wsparcia poddać woli Zachodu (Afryka, Iran, Birma, Wietnam, Tunezja), cenzury (podobno aż 100.000 ludzi przegląda Internet dla rządu, zmuszenia Google i Yahoo do zaakceptowania ich reguł gry. Do tekstu..
Modlitwy waginy
Grzegorz Andrzejczyk Bruno (11-09-2012)
"Modlitwy waginy" Charlotte Roche atakują pewne społeczne tabu dotyczące ludzkiej seksualności. Związek głównych bohaterów przypomina w swojej konwencji emocjonalnej zjawisko określane jako "fucking friends". Czy jest to pozycja skandalizująca, obrazoburcza? Dla części czytelniczek i czytelników z pewnością taką będzie. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA. Część VI
Marcin Kruk (10-09-2012)
Życie jest zajęciem okazjonalnym, a umowa z Panem Bogiem jest umową śmieciową od poczęcia aż do zasranej śmierci - powiedziała Michalina, próbując pocieszyć nieprzyzwyczajonego do bezczynności sierżanta Marka. Czytanie gazet, które początkowo oglądał szukając doniesień o aferze z podrabianymi lekami homeopatycznymi, wypełniało mu czas kiedy Michalina przygotowywała się do kursu, na który zamierzała się zapisać w październiku. Do tekstu..
Kopernikańska degradacja
Matt Ridley (10-09-2012)
Astronom Martin Rees ukuł niedawno zgrabny zwrot " degradacja kopernikańska" jako określenie na zwyczaj nauki serwowania upokarzających rozczarowań tym, którzy myślą, że nasza planeta jest specjalna. Kopernik powiedział nam, że Ziemia nie jest w centrum układu słonecznego; późniejsi astronomowie znaleźli miliardy układów słonecznych w każdej z miliardów galaktyk, degradując nasz dom do kosmicznego pyłku. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania Część IV
Andrzej Koraszewski (09-09-2012)
Dowodów współczucia znajdziemy w naturze bardzo wiele, pytanie o to na ile i jak zwierzęta rozumieją śmierć pozostanie zapewne bez odpowiedzi, ale nawet to, co wiemy, pozwala nam zrozumieć, że te przedziały nie są tak ostre jak mogłoby się wydawać. Dla dziecka śmierć jest czymś bardzo trudnym do zrozumienia, współczucie dziecka zaczyna się zwykle od reakcji na płacz innego człowieka, na krzywdę człowieka lub zwierzęcia. Do tekstu..
Dlaczego Bóg zapomniał o mikrobach?
Karol Zub (09-09-2012)
Wszelkie ideologie skwapliwie wykorzystują ograniczenia współczesnej medycyny, gdyż bardzo łatwo jest jej wytknąć brak szybkich postępów w walce z nowotworami lub AIDS, zapominając jednocześnie o wszystkich dotychczasowych sukcesach. Trudno jest jednak walczyć z naturą ludzką, która łatwiej pozwala nam na uwierzenie w cudowną hostię z Sokółki niż siłę ludzkiego rozumu. Do tekstu..
Ani słowa o homeopatii
Andrzej Gregosiewicz (08-09-2012)
Kłamiecie, że obok medycyny bezprzymiotnikowej funkcjonuje medycyna alternatywna, naturalna, komplementarna, holistyczna i jeszcze kilkadziesiąt innych. Dlaczego jest to łgarstwem - wyjaśniałem wielokrotnie w swoich artykułach. Teraz widzę, że nic nie zrozumieliście. Że logika formalna, czyli poprawne rozumowanie i wnioskowanie z użyciem narzędzia, jakim jest matematyka, jest Wam kompletnie obce. Nic, zatem dziwnego, że kłamiecie. Do tekstu..
Nie udał się podbój Wiednia, może upadnie Berlin?
Burak Bekdil (08-09-2012)
Mniej więcej trzy miesiące temu najwyższy islamski duchowny Turcji, profesor Mehmet Görmez wprowadził nowe rozumienie pojęcia "podboju". Według profesora Görmeza: "W historii tureckiej nigdy nie było okupacji... ale zawsze był podbój", oczywiście podbój serc. Do tekstu..
Kino czasu i pamięci
Marcin Łętowski (08-09-2012)
Lektura Kina Gillesa Deleuze'a nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak zapoznać się z dziełem francuskiego filozofa, choćby we fragmentach lub z opracowań. Można przykładowo potraktować rozważania Deleuze'a jako oryginalną przeciwwagę dla psychoanalitycznej krytyki filmowej. Do tekstu..
Pość i zabijaj dla Allaha (08-09-2012)
W artykule opublikowanym z okazji ramadanu na witrynie internetowej Bractwa Muzułmańskiego (BM) członek BM Hussein Shehata, wykładowca na uniwersytecie Al-Azhar, chwali wojnę dżihadu przeciwko Żydom - "potomkom małp i świń". Do tekstu..
Apel do KRRiT o niekaranie za kpiny z księży (07-09-2012)
Apelujemy o nierozszerzanie ochrony przekonań religijnych w polskich mediach na kpiny z księży i nie karanie Superstacji za antyklerykalne programy satyryczne. Wnosimy jednocześnie skargę na uchwałę Rady z 4 września 2012. Ukarany program atakował w ostrych słowach, ale księży i Kościół za jego postawę wobec pedofilii wśród duchowieństwa, a nie wiarę odbiorców. Nie atakował wartości chrześcijańskich, lecz ich bronił... Do tekstu..
Dożynki
Jerzy Neuhoff (07-09-2012)
Czym nasz naród zasłużył sobie na tak niska ocenę kondycji moralnej, bo potrzeba odnowy moralnej dotyczy wszystkich bez wyjątku, w oczach swoich pasterzy, i ku czemu ma ona zmierzać? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w kazaniu abp Michalika wygłoszonego podczas dożynek, rzecz jasna częstochowskich. Do tekstu..
Wolnomyślicielskie wychowanie – wyzwania. Część II
T. G. Geetha (07-09-2012)
Wyzwań związanych z wolnomyślicielskim wychowaniem jest wiele, ze względu na to, że w strefie wpływów na dziecko znajdują się rodzice, dalsza rodzina, przyjaciele/rówieśnicy, nauczyciele, społeczeństwo, media itd., wpływ wywierany jest na opinie i postawę dziecka. Do tekstu..
Dlaczego przeciwnicy wspomaganego umierania nie potrafią niczego zrozumieć?
EricMacDonald (06-09-2012)
Szwajcaria od 1941 r. ma bardzo zwięzły paragraf w Kodeksie Karnym, który po prostu stwierdza, że każdy, kto pomaga w samobójstwie z innych przyczyn niż humanitarne, podlega karze więzienia lub innej karze. To wszystko, a nie ma tam żadnych oznak - i jak dotąd nikt nie twierdził, że jakiekolwiek są - że to prawo było powszechnie nadużywane lub komukolwiek poważnie zagrażało - jednostce lub grupie. Do tekstu..
Życie intymne protokologii
Julian Bartosz (05-09-2012)
Pod wieloma adresami internetowymi można znaleźć "Protokoły Mędrców Syjonu" w wydaniach oryginalnych i współczesnych, z komentarzami jednoznacznie świadczącymi o tym, ilu ludzi, ilu młodych ludzi ze środowisk narodowych, wszechpolskich, "naszych" i "prawdziwych patriotów", ulega czadowi tej fałszywki. Do tekstu..
Za zieloną kurtyną (05-09-2012)
Zmiany treści i ocenzurowanie wypowiedzi prezydenta egipskiego Mursiego i sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona na konferencji Ruchu Państw Niezaangażowanych w Teheranie, wzbudziły reperkusje na całym świecie, jak również w Iranie. Do tekstu..
Northumberlandia
Matt Ridley (05-09-2012)
Mam nadzieję, że jedną rzeczą, jaką zrobi Northumberlandia, poza tym, że da ludziom szansę rozprostowania nóg, będzie przypomnienie, że węgiel, ropa naftowa i gaz - systematycznie oczerniane w podręcznikach szkolnych jako zło - nie tylko pomogły dać nam przeciętny dochód na głowę realnie dwunastokrotnie wyższy niż mieli nasi przodkowie w czasach preindustrialnych, likwidując po drodze głód i większość chorób, ale pomogły także oszczędzić przyrodę. Do tekstu..
Czym jest epigenetyka?
Damian Palus (05-09-2012)
Epigenetyka - można ją zdefiniować jako dziedzinę badawczą, która zajmuje się tym, w jaki sposób różne mechanizmy biochemiczne wpływają na ekspresję genów i jak te zmiany są dziedziczone. Do tekstu..
Potwór
Lucja Ferus (04-09-2012)
Tym potworem jest nasza wyobraźnia (a konkretnie kapłanów, którzy wymyślali takie makabryczne historie) połączona z głupotą, cwaniactwem i potrzebą władzy i dominacji nad innymi. To one właśnie stworzyły tego Demiurga i jego Syna, jak i setki innych podobnych im "bogów". Do tekstu..
Co zwierzęta wiedzą o śmierci?
Jerry Coyne (04-09-2012)
Wątpię, by istniał jakiś biolog zajmujący się organizmami, który nie zastanawiał się, czy jakiś inny gatunek zwierząt wie o własnej śmiertelności, a jeśli tak, to który? Zawsze uważałem, że jest wielką i unikatową tragedią gatunku ludzkiego, że jedynie my wiemy, iż nasze życie kiedyś się skończy. Powoduje to oczywiście cały szereg dziwacznych zachowań, włącznie z większością doktryn religijnych. Do tekstu..
Niebieskie oko prawosławnego kościoła greckiego
Anna Macha – Aslanidou (03-09-2012)
Wiara w "złe oko" jest częścią mentalności greckiego społeczeństwa. Geograficznie jest ona bardzo rozpowszechniona na Bliskim Wschodzie, w Afryce Wschodniej i Środkowej, w Południowej Azji, w Europie, głównie w regionie śródziemnomorskim. Odniesienia do " złego oka" można znaleźć w Koranie, ale również w hebrajskim Piśmie Świętym (Talmud, Tanach). Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA. Część V
Marcin Kruk (03-09-2012)
Kiedy mu powiedziałam, że jak nie ma maszyny Korsakowa, to oszustwo jak amen w pacierzu, to widziałam, że już ma pół artykułu. Policja pewnie zabezpieczyła twarde dyski i telefony więc może ustalą co i gdzie szło, ale ceremonii nie będą sprawdzać, a tu wszystko zależy od właściwych gestów, odpowiednio podniesionej ręki nad skórzaną poduszką, od liczby uderzeń, rozcieńczeń i podpisu astralnego. Do tekstu..
HBO: Pierwsza ceremonia odchrzczenia nieboszczyka
Mariusz Agnosiewicz (02-09-2012)
28 sierpnia Partia Republikańska uczyniła swoim kandydatem na prezydenta USA byłego biskupa mormońskiego, Mitta Romneya. Konserwatywny mormon, który w listopadzie b.r. będzie usiłował odsunąć od władzy Demokratów, w epoce hipisowskiej zwędrował Francję z Księgą Mormona, próbując przekonać Francuzów, że Amerykę odkrył nie Kolumb, lecz mormoni, a Jezus Chrystus mieszkał w Salt Lake City. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część III
Andrzej Koraszewski (02-09-2012)
Dlaczego zwierzęta się bawią? Dlaczego my lubimy się bawić? Dlaczego zabawa jest tak ważna? Przecież to śmiechu warte! A właśnie, czy zwierzęta mogą mieć poczucie humoru? Czy mogą sobie robić głupie dowcipy? Powiedzmy sobie szczerze, zabawy dorosłych nie są tak zabawne jak zabawy maluszków. Zabawy kociaków, małych szczeniaków, czy małych małp oglądamy z rozbawieniem, zastanawiając się, co te głupole właściwie wyprawiają. Do tekstu..
Czy redukcjonizm jest błędny: swoje zdanie dorzuca filozof
Jerry Coyne (02-09-2012)
To prawda, żaden istniejący obecnie komputer nie potrafi myśleć jak człowiek, odczuwać bólu, współczucia, ale jest to tylko kwestia czasu. A jeśli nasze mózgi nie są skomplikowanymi maszynami do przetwarzania informacji, to czym są? Oczywiście myślimy w znacznie bardziej skomplikowany sposób niż inne zwierzęta i przypisujemy znaczenie w sposób, w jaki one tego nie robią, ale co może to znaczyć poza tym, że wyewoluowaliśmy bardziej złożony mózg. Do tekstu..
Demokracja partycypacyjna
Łukasz Dąbrowiecki (01-09-2012)
7 radnych ze Stowarzyszenia "Kocham Sopot", 4 radnych z PiS-u i 1 niezależny uzyskali większość w 21-osobowej radzie Sopotu i ogłosili rezolucję wprowadzającą budżet obywatelski i Forum Mieszkańców jako narzędzie decyzyjne w sprawie budżetu. Co więcej zawarto tam punkt o wiążącym dla władz charakterze decyzji podejmowanych przez samych mieszkańców w ramach Forum. Do podziału przez mieszkańców zarezerwowano pierwotnie 1%, czyli 3 mln zł z kasy miejskiej, który określono mianem budżetu obywatelskiego. Do tekstu..
Nowe reżimy islamskie muszą zakończyć terror prowadzony w imię islamu
Ali Muhammad Fakhro (01-09-2012)
Ta sytuacja - mile widziana tylko przez diabła, który śmieje się z tego z całego serca - zamienia naszą kulturę arabską i islamską w kulturę usuwaną poza nawias, jej ludzi w brutalnych gangsterów, a jej ziemie w nieznośne piekło. Ta sytuacja powoduje, że księgarnie na całym świecie zapełniają się codziennie niezliczonymi książkami o "zamachowcach samobójcach dżihadu". Tak więc nasz wizerunek jest kompletnie wypaczony i miną pokolenia zanim zostanie zrehabilitowany... Do tekstu..
Kiedy geny dbają tylko o siebie
Matt Ridley (01-09-2012)
Teoria samolubnego DNA narodziła się od rzuconej mimochodem uwagi w książce Samolubny gen Richarda Dawkinsa, kiedy zastanawiał się, dlaczego jest taki nadmiar DNA w genomach niektórych zwierząt i roślin. Być może, zaproponował, nasze genomy są pełne cyfrowych pasożytów, sekwencji kodu, które mnożą się naszym kosztem i nie są w niczym pomocne dla "nas" - czyli dla organizmu jako całości. Do tekstu..
Głodowanie w świecie obfitości
Daniel Greenfield (01-09-2012)
Są dwa typy społeczeństw: społeczeństwa produkujące i społeczeństwa racjonujące. Społeczeństwo produkujące troszczy się o obronę terytorium, najlepsze możliwe wykorzystywanie tego terytorium, a potem odkrywanie nowych technik dalszego zwiększenia produkcji. Społeczeństwo racjonujące zajmuje się konsolidacją kontroli nad wszystkimi istniejącymi zasobami i racjonowaniem ich ludziom. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365