Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.893.792 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 269 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie zalety ciała i majątek dają szczęscie, lecz prawość charakteru i zalety umysłu."
Przegląd wyników wyszukiwania

Reguły gry
Jerzy Neuhoff (31-08-2012)
Jeśli ciągle dopominamy się, i słusznie, ułatwień w podejmowaniu działalności gospodarczej, to nie można żądać coraz to nowych zaświadczeń, poświadczeń i oświadczeń. Obywatele wcześniej karani, też muszą mieć możliwość normalnego życia, bo jest to warunek ich resocjalizacji. Nie da się dla nich stworzyć wydzielonych stref ani zesłać na bezludne wyspy. Do tekstu..
Wszyscy mówią o gwałtach. A czy coś się w tej sprawie robi?
Eric MacDonald (31-08-2012)
Pora, by społeczność niewierzących skonsolidowała się wokół tego tematu  i przestała podtrzymywać system męskich przywilejów, które początkowo były religijne, wsparte - ośmielam się to powiedzieć - dobrą porcją nieprzeanalizowanego bagażu ewolucyjnego. Ostatecznie, jesteśmy naczelnymi, ale jedną z rzeczy, na które wskazał Richard Dawkins, jest, że możemy zbuntować się przeciwko samolubnym replikatorom. Do tekstu..
Atran i Wilson przeciw nam wszystkim
Jerry Coyne (30-08-2012)
Uważam religię za formę myślenia opartego na urojeniu, które nie może być całościowo dobre, z prostej przyczyny, że jest 1) fałszywe 2) stwarzające podziały. Ale owszem, niektóre efekty wiary są pozytywne, a niektóre religie łagodniejsze niż inne. Nawet homeopatia daje efekt placebo, a czytanie horoskopu może poprawić nastrój. Jednak, jak większość Nowych Ateistów, myślę, że z zasady powinniśmy akceptować raczej prawdę niż kłamstwo. Albowiem prawda daje nam możliwość najbardziej racjonalnego oceniania sytuacji, nawet jeśli jest czasem przygnębiająca. Do tekstu..
Gdzie są muzułmańscy anty-islamiści? Walczą i są mordowani przez islamistów
Barry Rubin (30-08-2012)
Miałem wykład na uniwersytecie w Ameryce Północnej. Oczywiście byłem tam jako Izraelczyk; mówiłem o Izraelu i jego politykę; ale wyjaśniałem także, że wielką walką naszych czasów jest walka z rewolucyjnym islamizmem. W pierwszym rzędzie siedział młody człowiek owinięty w największą kefiję palestyńską, jaką kiedykolwiek widziałem. Potakiwał energicznie moim słowom. Po wykładzie podbiegł do mnie i powiedział mniej więcej co następuje: "Jestem dumnym Palestyńczykiem. Chcę, byśmy mieli własny, wolny kraj. I nie chcę, żeby ci islamistyczni szaleńcy mordowali przez całe moje życie lub zamienili mój kraj w koszmarną dyktaturę". Do tekstu..
Zioło na wizji, wizja po ziele...
Marek Krukowski (30-08-2012)
Agent Tymek, bohater walki z kobiecą przestępczością, nie mógł się zdecydować. Czuł w sobie coś, co - gdyby znał takie słowo - nazwałby dysonansem. "Tak, to dysonans" pomyślałby Tymek, ale z braku odpowiedniego terminu pomyślał tylko, że czuje się dziwnie. Było to tym bardziej dla niego dziwne, że nigdy dotąd nie miewał takich stanów ducha. On, zresztą tak jak i cała drużyna Kwaczyckiego, nigdy nie mieli wątpliwości, a tym bardziej jakichś dysonansów. Tym razem było jednak inaczej. Do tekstu..
Pro-Palestyńczycy?
Hisham Jarallah (29-08-2012)
Ci aktywiści są po stronie radykałów w obozie palestyńskim. Bliżej im do Hamasu i Islamskiego Dżihadu niż do umiarkowanych Arabów i muzułmanów. Palestyńczycy nie chcą wsparcia od mieszkańców Zachodu, który starają się być bardziej palestyńscy niż sami Palestyńczycy. Palestyńczycy potrzebują wsparcia od ludzi, którzy promują demokrację, umiarkowanie, odpowiedzialność i współistnienie z Izraelem. Najwyższy czas, by ci "pro-palestyńscy" aktywiści pozostawili Palestyńczyków samych sobie i poszukali innej sprawy, żeby tam nieść swoje przesłanie nienawiści i przemocy. Do tekstu..
Ateizm a nihilizm
Jacek Tabisz (29-08-2012)
Te dwa pojęcia dość często bywają łączone, zarówno w negatywnym, jak i w pozytywnym sensie. Nihilizm jest prawdopodobnie najczęściej spotykanym zarzutem ze strony wierzących pod adresem ateistów. Myślę, że niejeden ateista usłyszał ze strony wierzącego oskarżenie dotyczące tego, iż "nie można wiecznie szukać, warto mieć już za sobą ten etap i wiedzieć, gdzie leży prawda"... Do tekstu..
Obieg agresji w ptasich mózgach
Ed Yong (29-08-2012)
James Goodson trzyma w swoim laboratorium na Uniwersytecie Indiana motylika fioletowouchego - przepięknego, ale agresywnego przedstawiciela ziarnojadów. Samce i samice tego ptaka łączą się w pary na całe życie, ale innych nie traktują zbyt dobrze. "Większość zwierząt, które posiadamy, przebywa w klatkach parami (samiec-samica), ale kiedy tylko dołączymy do nich innego dorosłego osobnika, większość z nich natychmiast go atakuje" - relacjonuje Goodson. Jednak niektóre z jego okazów nie pasują do tego schematu i prawie nigdy nie atakują intruzów. Do tekstu..
Czy rewolucyjny islamizm sunnicki jest największym zagrożeniem świata?
Barry Rubin (28-08-2012)
Oni mordowali i zastraszali muzułmanów, którzy się z nimi nie zgadzali. Także dzisiaj setki milionów muzułmanów sprzeciwia się rewolucyjnemu islamizmowi. I jeśli nie rozegrasz tego mądrze i nie zdobędziesz tych ludzi jako sojuszników - części ze względu na wspólny interes, a części jako prawdziwych braci, którzy chcą żyć w wolności tak samo jak ty - i nie pomożesz im uratować ich życia i krajów, nigdy niczego nie osiągniesz. Do tekstu..
Rytmy Życia
Marian Dziwisz (28-08-2012)
Gdy słońce chyliło się już ku zachodowi i wszystkie kobiety były zgromadzone w kręgu wokół przygotowanego ogniska, z szałasu wychodziła kobieta z długimi, jasnymi i rozpuszczonymi włosami, przyozdobionymi kwiatami, w długie po ziemie białej szacie z wysoką, zakrzywioną laską w lewej dłoni. W prawej zaś z zapalonym łuczywem. Pozdrawiała zebrane i w chodziła do środka kręgu, do ułożonej watry. Czekała jak słońce zbliży się do horyzontu i zacznie się za nim skrywać. Wtedy rozpalała ognisko. Do tekstu..
Czy tu naprawdę chodzi o islam?
Radosław S. Czarnecki (28-08-2012)
Czytając ostatnie materiały zamieszczone na portalu racjonalista.pl natknąłem się na tekst australijskiego teologa i pastora anglikańskiego Marka Duriego pt. "Tuzin kiepskich pomysłów na XXI wiek" (z dn. 23.08.2012). Zdziwił mnie nie tyle ów materiał, cenny, na pewno polemiczny i poddający refleksji aktualne problemy dzisiejszego świata z innej światopoglądowo perspektywy, co głosy poparcia i bezkrytycznej aprobaty dla zasadniczego przesłania tekstu Duriego zawarte w komentarzach pod ową publikacją. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA, Część IV
Marcin Kruk (27-08-2012)
Kiedy siostra przyniosła poranne leki, powiedziała, że w gazecie jest jego zdjęcie. Sierżant Marek poczuł dziwną suchość w ustach. Sprawy toczyły się szybciej niż przypuszczał. Ma pani może tę gazetę - zapytał. Siostra powiedziała, że gazeta była w pokoju pielęgniarek, ale chyba któryś z lekarzy zabrał. Obiecała, że spróbuje jej poszukać i później mu przyniesie. Do tekstu..
Klimat jak woda
Bjørn Lomborg (27-08-2012)
Historia "pij więcej wody" jest ciekawie podobna do tego, jak "wszyscy wiedzą", że globalne ocieplenie powoduje, iż klimat staje się bardziej ekstremalny. Gorące, suche lato (w niektórych miejscach) wywołało kolejny grad takich twierdzeń. I choć działa tu wiele interesów, graczem, który najbardziej korzysta z tego, są media: koncepcja "ekstremalnego" klimatu po prostu tworzy bardziej frapujące wiadomości. Do tekstu..
Narzutka
Jerzy Neuhoff (26-08-2012)
Raz po raz można natknąć się na pogląd, że od dłuższego już czasu w naszym państwie musimy żyć pod jarzmem obcego, narzuconego nam ustroju. Tak ponoć dzieje się od dawien dawna, zaś rok 1989, z jego wyborami i z tym, co po nich nastąpiło, niczym się pod tym względem nie różnił od poprzednich kilkudziesięciu czy nawet stu kilkudziesięciu lat. Zacząłem, więc zastanawiać się nad kwestią - czy jakakolwiek społeczność miała w swej historii szansę swobodnego wyboru ustroju? Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania (II)
Andrzej Koraszewski (26-08-2012)
Człowiek jest uduchowiony, ma religię, ma moralność, czyta wiersze, zachwyca się pięknem. Umiemy kochać, przyjaźnić się, umiemy być dobrzy dla zupełnie obcych ludzi. Ewolucja może nam opowiedzieć o tym, jak zwierzęta wyszły z wody na ląd, jak się zmieniały, jak powstał człowiek, jak rozwijał się nasz mózg, ale czy może nam opowiedzieć o tym, skąd wzięło się dobro? Do tekstu..
Duchowni saudyjscy ostrzegają przed falą ateizmu w kraju
Y. Admon (25-08-2012)
W ubiegłym roku nurt liberalny w Arabii Saudyjskiej, obejmujący intelektualistów, pisarzy, studentów i działaczy praw kobiet, zaczął głośniej krytykować sytuację społeczną w kraju, reżim i duchownych. Na przykład, w marcu 2012 r. studenci kilku uniwersytetów protestowali przeciwko kiepskim warunkom studiowania i przeciw korupcji reżimu; w tym samym miesiącu studenci rozprowadzali petycję potępiającą autorytaryzm reżimu. Do tekstu..
48-godzinny dezodorant, czyli nasze życie z dinozaurmi
Wojciech Szczęsny (25-08-2012)
Hiszpańscy naukowcy zbadali wiedzę kilkunastu społeczeństw świata, w tym Polaków. Wypadamy fatalnie. 2/3 rodaków nie wie, że antybiotyki nie służą do walki z wirusami, 45% Polaków twierdzi, że Bóg stworzył człowieka takim, jaki jest obecnie. No cóż trudno się dziwić, że ci sami ludzie uważają, iż nasi przodkowie widywali dinozaury. Do tekstu..
Dni Świeckości w Krakowie
Jacek Tabisz (24-08-2012)
Polska jest w dużej mierze państwem wyznaniowym. Rytuały katolickie towarzyszą niemal każdej czynności medialnej i politycznej. Katolicki sposób myślenia jest przyjmowany jako jedyna rzeczywistość przez większość ludzi decydujących o funkcjonowaniu naszego kraju. Katolickie definicje moralności i rzeczywistości są brutalnie narzucane za pomocą prawodawstwa i codziennych preferencji osobom, które nie chcą mieć z nimi nic wspólnego. Do tekstu..
Apokalipsy nie będzie
Matt Ridley (24-08-2012)
"Kto lub co spowoduje apokalipsę w 2012 r.?" Takie pytanie widnieje na website 2012apocalypse.net. "Super wulkany? Pomór i choroba? Asteroidy? Komety? Antychryst? Wojna nuklearna?" - autorzy tej witryny mają imponująco otwarte umysły w sprawie przyczyny katastrofy, która nadejdzie o 23:11 21 grudnia tego roku, ale nie mają wątpliwości, że się zdarzy. Ostatecznie, nie tylko kalendarz Majów kończy się tego dnia, ale "słońce będzie zrównane z centrum Drogi Mlecznej po raz pierwszy od około 26 tysięcy lat". Do tekstu..
Misje radiowe
Andrzej Tomana (23-08-2012)
Ksiądz obowiązkowo komentuje w mediach z egzaltacją odkrycie cząstki Higgsa ("boska cząsteczka ukazuje cud stworzenia"), aferę Amber Gold i objaśnia nam dlaczego in vitro jest barbarzyństwem, a dziennikarze słuchają i nie grzmią. Maksyma Amicus Plato, sed magis amica veritas jest dziennikarzom obca Do tekstu..
Zbrodnie dyktatora i jego opozycji
Salman Masalha (23-08-2012)
Niedawno na wielu stronach internetowych, głownie na kanale YouTube, udostępniono wiele filmów dokumentujących okaleczanie ciał zwolenników faszystowskiego reżimu partii Baas, którzy byli częścią mechanizmu brutalnie uciskającego Syryjczyków buntujących się przeciwko temu zbrodniczemu reżimowi. Do tekstu..
Tuzin kiepskich pomysłów na XXI wiek
Mark Durie (23-08-2012)
Oto lista fałszywych poglądów i przekonań, które utrudniają ludziom Zachodu rozwiązywanie problemów związanych z islamem. Jeśli głęboko wierzysz w któryś z nich, nie będziesz w stanie zrozumieć, czego naprawdę uczy islam i jaki wpływ wywierają jego nauki. Do tekstu..
List otwarty do Adama Michnika
Andrzej Koraszewski (22-08-2012)
Wracają lata trzydzieste i powraca klarowna dychotomia, albo jesteśmy po stronie łajdactwa, albo mówimy głośno NIE dla planów ludobójstwa, NIE dla obłędu antysemityzmu. Dla uczciwego człowieka nie ma tu niczego pośredniego. Nie wystarczy tu troskliwa pamięć o tych, których już nie ma. Do tekstu..
Peter van Inwagen wyjaśnia czemu Bóg jest ukryty
Jerry Coyne (22-08-2012)
Teologia jest w istocie sztuką pokazywania tego, co nieprzekonujące, jako przekonujące. Jest to racjonalizacja post facto. Ostatecznie argument van Iwagena w kwestii skrytości Boga sprowadza się do argumentu, że moralność musi pochodzić od naszego rozumu, nie zaś od Boga. Chętnie się pod tym podpiszę, ale mogę się tylko śmiać z jego absurdalnego uzasadniania, że Bóg istnieje, ale trzyma się w ukryciu. Do tekstu..
Czy nasi przodkowie mogli mieć randki z neandertalczykami
Matt Ridley (21-08-2012)
No więc robiliśmy to, czy nie? W zeszłym tygodniu opublikowano dwa nowe artykuły z diametralnie sprzecznymi wnioskami co do tego, czy ludy nie-afrykańskie mają wśród swoich przodków jakieś hybrydy neandertalsko-ludzkie - rezultat przynajmniej kilku międzygatunkowych flirtów w odległej przeszłości. Do tekstu..
Zmanipulowane szczury czują pociąg do kotów
Richard Dawkins (21-08-2012)
Berdoy, Webster & Macdonald znaleźli coś bardzo interesującego. Pokazali eksperymentalnie, że chociaż szczury wyewoluowały zachowanie unikania obszarów ze śladami obecności kota, manipulacje T. gondii wydają się zmieniać postrzeganie ryzyka przez szczura, w niektórych wypadkach zamieniając wrodzoną awersję w nierozsądny pociąg. Jest to piękny przykład i pragnąłbym, by był dostępny, kiedy pisałem Fenotyp rozszerzony. Zmienione zachowanie szczura jest adaptacją na benefis genów T. gondii, szczególnie tych genów T. gondii, które ulegają ekspresji w mózgu zamieszkałego przezeń szczura. Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA, Część III
Marcin Kruk (20-08-2012)
Jesteś zawieszony w czynnościach służbowych i pewnie wiele zależy od tego co napiszą w gazetach. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co oni mogą napisać? Już widzę te tytuły. "Policjant nie będący na służbie, bezprawnie uwięził człowieka w samochodzie, drugiemu złamał nos, użył broni, a jego przyjaciółka pozbawiła trzeciego przytomności, uderzając go twardym przedmiotem w głowę ..." Do tekstu..
Lektura obowiązkowa
Eric MacDonald (20-08-2012)
To jest religia w działaniu i nie mówcie mi, że nie jest to religia, ale ludzie, którzy robią te rzeczy. Religia leży u samego sedna sprzeciwu wobec wspomaganego umierania, który oparty jest niemal wyłącznie na zakazach religijnych. Oczywiście to ludzie wykonują misję religijną i robią to z wielkim zapałem, ponieważ religia jest potężnym motywatorem działania. Ale winna jest tutaj sama religia. Do tekstu..
Skąd wzięło się dobro i zło i inne głupie pytania, Część I
Andrzej Koraszewski (19-08-2012)
Wiele lat temu siedzieliśmy z grupką gimnazjalistów w moim ogrodzie na trawie i nagle któraś z dziewczyn zapytała, czy człowiek jest dobry czy zły? Niedawno, popatrzyłem sobie na studentkę, która kiedyś była jedną z dziewczyn z tej grupy, a która teraz siedziała u nas w domu w fotelu, piła herbatę i czytała książkę na elektronicznym czytniku. Zapytałem ją, czy są już książki z filmami w tekście. Spojrzała na mnie, nie bardzo rozumiejąc o co mi chodzi. Nie pamiętała również tamtej dyskusji w ogrodzie. A ja wieczorem usiadłem przy komputerze i zacząłem pisać. Do tekstu..
Gorączka złota
Jerzy Neuhoff (19-08-2012)
Z pewnością nie bez znaczenia była cała wizualna 'oprawa' tego interesu. Złoto musi się świecić, i szyldy naszej firmy świeciły i kusiły swym miłym blaskiem. I choć nie każdy może inwestować w złoto, bo złoto złotu nierówne; to, którego ceny zmieniają się nie tylko z dnia na dzień, czasem z godziny na godzinę, i to zazwyczaj w górę, to nie jest to samo złoto, które leży u jubilera. Ceny tego złota aż tak szybko i często się nie zmieniają. Do tekstu..
Terroryści amatorzy i pacyfiści dyletanci
Lauryn Oates (18-08-2012)
Być może klasy średnie świata są tak pijane swoimi cieplutkimi przywilejami i odległością od szpetoty świata, że ich idee o solidarności międzynarodowej są tak bardzo zgniłe, a ich empatia w stanie takiego rozkładu. Czymkolwiek by to było, jest coś mrocznego i złowrogiego w Pakistańczyku z zamożnego przedmieścia zakochanym w Trehreek-e-Taliban Pakistan, tak samo jak w wielbicielu George'a Gallowaya lub Kanadyjczyku, który jest pełen sympatii do Hamasu. Nasze społeczeństwa poszły do przodu, zmodernizowały się i wzbogaciły. A potem zwróciliśmy się przeciwko sobie samym. Do tekstu..
Więźniarki pomagają uratować zagrożone motyle
Ed Yong (18-08-2012)
W więzieniu dla kobiet Mission Creek w Belfair w stanie Waszyngton, więźniarki pomagają w ratowaniu zagrożonego gatunku motyla, Euphydryas editha taylori. Pod nadzorem strażników i studentów, niewielka grupa więźniarek w szklarni poza budynkiem więzienia hoduje piękne, pomarańczowo - białe owady. Prowadziły nawet badania informujące, na jakich roślinach motyl ten najchętniej składa jaja - co będzie kluczowe dla zwiększenia ich zanikającej liczebności. Do tekstu..
A jednak, Anna Sobecka stanie przed sądem za udaremnienie kary T.Rydzyka (18-08-2012)
Mało kto wierzył, że toruńska policja zdecyduje się na postawienie zarzutów Annie Sobeckiej za poplecznictwo na rzecz Rydzyka. Gdy złożyliśmy zawiadomienie posłanka odgrażała się nam publicznie, dostawaliśmy także pogróżki od fanatyków religijnych. Po miesiącach wszystkie przeszkody znikły: posłanka stanie przed XII Wydziałem Karnym Sądu Rejonowego w Toruniu. Wcześniej stawiała się już na komendzie i składała obszerne wyjaśnienia. Policja pełnić będzie funkcje oskarżyciela. Do tekstu..
Iran: Eliminacja Izraela jest bliska – i bardziej możliwa niż kiedykolwiek (17-08-2012)
Jak co roku rząd irański obchodzi Dzień Kuds (Jerozolimy)  wzywając do eliminacji Izraela. Ramazan Sharif, dyrektor public relations Islamskiego Korpusu Strażników Rewolucji (IRGC) i szef Kwatery Głównej Intifady i Jerozolimy, ogłosił, że w tym roku Teheran będzie obchodził Dzień Kuds w 70 krajach na całym świecie. Do tekstu..
Saudyjskie sportsmenki testują przywiązanie królestwa do apartheidu płci
Qanta Ahmed (17-08-2012)
Dewastujący raport Human Rights Watch opisuje zboczone, niemniej nieustępliwie bronione, religijne zastrzeżenia duchownych saudyjskich w stosunku do kobiet uprawiających sport. Pozwolenie saudyjskim dziewczętom i kobietom na uczestnictwo w zawodach zapraszałoby je do wykonywania nieskromnych ruchów, dziwacznego ubierania się i występowania przed niespokrewnionymi mężczyznami, co prowadziłoby do niemoralności i zbezczeszczenia czystości kobiety saudyjskiej - twierdzą wpływowi duchowni. Do tekstu..
Seks ważniejszy od snu?
Ed Yong (17-08-2012)
Samiec biegusa arktycznego (Calidris melanotos) nie śpi tygodniami. Jest zbyt zajęty seksem. Samice będą płodne jedynie przez trzy krótkie tygodnie, a do wybrednych to one należą. Samce muszą poświęcić swój czas na gonitwę za wybrankami oraz eksponowanie nadętych piersi podczas walki z rywalami i kontrolę nad swoim terytorium. Mając tak mało czasu i tak wiele do stracenia, po prostu nie mają czasu na sen. Do tekstu..
Wyjątkowość człowieka kontra antropomorfizm
Matt Ridley (17-08-2012)
W dyskusjach naukowcy muszą żeglować między Scyllą ludzkiej pychy (mówiąc na przykład, że śniący pies nie jest odpowiednikiem śpiącego człowieka), a Charybdą błędnego przypisania zwierzętom cech ludzkich. Marco Vasconcelos i Alex Kacelnik z Uniwersytetu w Oksfordzie wraz z Karen Hollis i Elise Nowbahari z Uniwersytetu w Paryżu pokazali ten drugi problem. Do tekstu..
Oświecony Włoch i zacofany Hiszpan
Piotr Napierała (17-08-2012)
Podział na Italię "hiszpańską" i włosko-austriacką trwa w mentalności do dziś. Ze względu na dużą dysproporcję, między bogatą włoska północą i biednym południem, wielu Włochów uważa, że rejony te są zepsute przez hiszpański marazm , tyranię i lenistwo, i z tego powodu chciało by utworzyć z bogatych prowincji północy osobne państwo.  Do tekstu..
O nauczaniu religii i etyki w szkole
Radosław S. Czarnecki (16-08-2012)
W dniu 27.04.2012 na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się panelowa dyskusja (z inicjatywy Towarzystwa Kultury Świeckiej im. prof. T.Kotarbińskiego) na temat nauczania religii i etyki w polskich szkołach. Poniżej przedstawiam swoje wystąpienie podczas wspomnianego panelu chcąc zainteresować polskie środowiska racjonalistyczne tą problematyką. Do tekstu..
Dlaczego nie wezmę udziału w debacie z fundamentalistami
Richard Dawkins (16-08-2012)
Zawsze zdumiewam się, kiedy jestem w Highlands i natykam się na ten rodzaj czystej, ślepej paniki na samą myśl o tym, że mogę przemawiać. Ten region ma reputację solidnej wiary, ale gdyby naprawdę tak było, powinni być w stanie przejść do porządku dziennego nad prostym wykładem naukowca ewolucjonisty. Zastanawiam się, jak właściwie pewni swojej wiary lub wiary współmieszkańców wysp są pan Roberts i inni, skoro zwykłe wystąpienie na festiwalu książki wystarcza, by sprowokować tyle wrzasku i wściekłości. Do tekstu..
Czy warto ukrywać ateizm?
Jacek Tabisz (16-08-2012)
To pytanie pojawiło się ostatnio w trakcie dyskusji na Racjonaliście. Autorytetem, na który często powoływali się zwolennicy takiej strategii okazał się Sam Harris, który stwierdził, iż aby skuteczniej szerzyć racjonalne myślenie należy "zejść z radaru". Harris zauważył, iż deklarowanie się na starcie jako ateista może zniechęcić daną ofiarę wirusa wiary religijnej do wysłuchania argumentów broniących prawdy o rzeczywistości. Do tekstu..
Persefona, prędkość światła i trzy katedry
Paweł Rafał Bieliński (16-08-2012)
Lwów oprócz niezwykłej historii posiada również aż trzy katedry - św. Jura (grekokatolicka) oraz dwie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (katolicka i ormiańska) - a oprócz tego mnóstwo pomniejszych świątyń. I zgodnie z tym co nakazuje tamtejszy obyczaj, przechodząc koło dowolnej z nich, należy uczynić znak krzyża. Niezależnie od własnego wyznania. W ten sposób okazuje się szacunek nie dogmatom wiary, ale jej wyznawcom. Ludziom. Do tekstu..
Dzieci napoczęte. Antykatechizm Janusza Korczaka
Mariusz Agnosiewicz (15-08-2012)
Dwóch pediatrów i anglikański kapelan podniosło problem nieludzkiego i przedmiotowego traktowania terminalnie chorych dzieci przez głęboko wierzących rodziców. Chodzi o sztuczne wydłużanie agonii za pomocą nowoczesnej techniki medycznej, aby dać Bogu odpowiedni czas na dokonanie cudu. Jak głęboko tkwią w nas archaiczne schematy myślowe świadczy to, że nawet wielu niewierzących myli władzę rodzicielską z prawem własności. Do tekstu..
Darwin znowu ma rację: uszy wewnętrzne leniwców są bardzo zróżnicowane
Jerry Coyne (15-08-2012)
Darwin powiedział bardzo dużo ważnych rzeczy w O powstawaniu gatunków. Jednym z jego mniej znanych osiągnięć było wyjaśnienie nie tylko rudymentarnych (szczątkowych) narządów jako dowodu na ewolucję, ale także zrozumienie, że takie narządy, o ile nie są zasadnicze dla osobnika, będę miały większe zróżnicowanie niże te, które są zasadnicze dla przeżycia i rozmnożenia. Do tekstu..
Kto boi się nowego ateizmu?
Leo Igwe (15-08-2012)
Wielu ludzi obwinia nowych ateistów za to, co robią teiści. Który wśród nowych ateistów - Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris czy może nieżyjący Christopher Hitchens propagował i popierał handel ludźmi, zubażanie zasobów ziemi, nierówność itd.? Kto w rzeczywistości zajmuje się niszczeniem czegokolwiek na tym świecie, żeby odziedziczyć coś na tamtym? Czy są to teiści, czy ateiści? Do tekstu..
Prostytucja, problem legalizacji
Przemysław Prekiel (14-08-2012)
Legalizować czy nie? Walka z wiatrakami czy walka o prawa kobiet? Praca jak każda inna czy synonim patriarchalnego ucisku? Poglądów na zjawisko prostytucji jest mniej więcej tyle, ile zdań na temat praw kobiet, a ich zakres obejmuje całą paletę opinii- od patologii i uprawianiu nierządu poprzez przemoc wobec kobiet aż po przyjęcie założenia, iż prostytucja to praca jak każda inna, pod warunkiem, że jest wolnym wyborem kobiety. Do tekstu..
Nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne. Przykład manipulacji
Andrzej Gregosiewicz (14-08-2012)
Ironią losu jest fakt, że bełkot zawierający nazbyt szeroką definicję substancji czynnej powstaje w Ministerstwie Zdrowia, które powinno zajmować się organizacją polskiego lecznictwa, a nie - jak się domyślam - kombinowaniem, jak wyprowadzić w pole ludzi, którzy sprzeciwiają się powstaniu prawa, które pozwoliłoby na legalizację oszukańczych metod leczenia zawartych w dyrektywach płynących z Brukseli. Do tekstu..
Ranking usportowienia narodów
Jerzy Adam Kowalski (14-08-2012)
Igrzyska 2012 były pierwszymi, na których we wszystkich reprezentacjach startowały kobiety, gdyż wcześniej wiele islamskich krajów nie dopuszczało ich do udziału w tego typu imprezach. Po raz pierwszy zrobiła to Arabia Saudyjska. Do tekstu..
W Egipcie (znów) pokonano ateizm!
Julian Jeliński (13-08-2012)
Niezależnie od wyznania wierzący z coraz większą łatwością dokonują redefiniowania ateizmu tak, by móc zadać mu "śmiertelny cios". Dlatego może rację miał Sam Harris przypominając, że by lepiej zwalczać złe pomysły musimy "zniknąć z pola radaru".  W końcu: "ateista" jest terminem, którego nie potrzebujemy (...). Jedyne, czego potrzebujemy, to słowa takie jak "rozum", "dowód", "zdrowy rozsądek" i "bzdura" (...). Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA Część II
Marcin Kruk (13-08-2012)
Michalina zadała mu lekcję w postaci lektury artykułów profesora Gregosiewicza w Racjonaliście, które czytał pilnie, mając przemożne wrażenie, że autor przypomina mu policjanta, który dysponuje niezbitymi dowodami winy i wiedzą o miejscu pobytu przestępcy, ale nie może się doprosić w prokuraturze wydania nakazu aresztowania. Do tekstu..
Wyznania frajera
Andrzej Koraszewski (12-08-2012)
Dałem się nabrać, a raczej moja żona dała się nabrać, ale jestem pewien, że w analogicznej sytuacji dałbym się nabrać dokładnie tak jak Małgorzata. Znamy się pół wieku i zdążyliśmy się do siebie upodobnić, a i pół wieku temu jednym z elementów wzajemnej atrakcji było podobieństwo poglądów oraz gotowość zaufania do ludzi, nawet kosztem tego, że czasem człowiek wychodzi na frajera. Do tekstu..
Skąd pochodzi moralność? Pokaz małp
Jerry Coyne (12-08-2012)
Żaden znany teolog, ani zresztą żaden racjonalnie myślący wierny, nie trzyma się ściśle moralności biblijnej. Jak wszyscy wiedzą, wierzący starannie wybierają swoją moralność z szwedzkiego stołu bożych nakazów, dobrych i złych, z pisma świętego. Robiąc to pokazują, że mają poczucie dobra i zła, które nie pochodzi z Biblii ani od Boga. Ergo, pochodzi z ewolucji i kultury. Do tekstu..
Lek na raka wywabia HIV z ukrycia
Ed Yong (11-08-2012)
HIV jest wyjątkowo przebiegłym przeciwnikiem. Jest bardziej zróżnicowany, niż jakikolwiek inny wirus i atakuje komórki odpornościowe, które są nastawione na jego niszczenie. Jakby tego było mało, posiada umiejętność włączenia trybu uśpienia. Może przemycać swoje geny do długo żyjących białych krwinek (limfocytów T), by drzemać tam latami. Do tekstu..
Mity, przesądy i propaganda w erze nauki
Ravinder Banyal (11-08-2012)
Człowiek jest gatunkiem, który ciągle poszukuje wzorów i posiada wyobraźnię. Chociaż zdolność do odnajdywania wzorów i interpretowania ich miała niewątpliwie niebagatelne znacznie dla przeżycia, mózgowi nie zawsze udaje się odróżnić wzory znaczące od bezsensownych. To dążenie do odnajdywania wzorów i ich uporządkowywania jest podstawą dla niemal wszystkich istniejących mitów, przesądów, tabu i praktyk rytualnych na całym świecie. Do tekstu..
Uchybienie
Jerzy Neuhoff (10-08-2012)
Stosunki międzynarodowe nie od dziś są rzeczą ważną dla każdego, najskromniejszego nawet w swych ambicjach państwa, co jest prawdą tak trywialną, że aż wstyd o tym pisać. Nie mając zamiaru oceniać postawy naszych polityków w tej kwestii, pozwalam sobie podać do szerszej wiadomości publicznej, a właściwie przypomnieć, przebieg pewnego incydentu, o jakim pisał łódzki Głos Poranny 28 kwietnia 1929 roku. Do tekstu..
Katolicka idea godności i fantazje na temat doskonałości
Eric MacDonald (10-08-2012)
Sama sugestia, że użycie środków antykoncepcyjnych jest pogwałceniem godności osoby, jest absurdalna. Można powiedzieć, że wypowiadając takie niedorzeczności biskupi obrażają własną godność ludzką przez jawną zdradę swojej zdolności przedstawienia racjonalnych argumentów. Do tekstu..
Zachód a Indie historia wzajemnej fascynacji
Piotr Napierała (09-08-2012)
Z jednej strony współczesne Indie zamieniają się w potentata na rynku usług, zwłaszcza komputerowych, a z drugiej jednak faktycznie bardziej kojarzą się nam (tj. ludziom Zachodu) ze slumsami niż ze stalowniami koncernu Tata. Nasze stereotypy i ograniczenia nie pozwalają nam dostrzec, że w Indiach odbywa się taka sama walka spirytualizmu z racjonalizmem (Nehru był ateistą, Gandhi jak wiadomo - nie) jak na Zachodzie. Do tekstu..
Jedwab chroni szczepionki i antybiotyki przed upałami
Ed Yong (09-08-2012)
Fatalny zbieg okoliczności. Szczepionki i antybiotyki stają się bezużyteczne pod wpływem ciepła, jednak w krajach, w których najbardziej ich potrzeba, w biednych krajach, w których choroby zakaźne stanowią główną przyczynę śmierci, panują prawdziwe upały. Powoduje to, że miliony dolarów wydawane są na przechowywanie szczepionek w odpowiedniej temperaturze, a miliony ludzi cierpi, choć nie powinni. Do tekstu..
To robią filozofowie moralności
Richard Dawkins (09-08-2012)
Intelektualiści muszą czasami zapuszczać się w dziedziny, które są sprzeczne z intuicją - i może to nie być popularne. Kiedy dyskutowałem z kardynałem Pellem w Sydney, z łatwością wywoływał on śmiech widowni w studio po prostu powtarzając moje przekonania, np., że wszechświat mógł powstać z niczego. Stronnicza publiczność śmiała się, ponieważ jest to sprzeczne z intuicją: jak może coś powstać z niczego? Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA
Marcin Kruk (08-08-2012)
Prokuratura rozpoczęła śledztwo, mając uzasadnione podejrzenia, że ktoś mógł wprowadzić na rynek dużą partię podrobionych leków homeopatycznych. Faktury opiewały na to samo laboratorium produkujące leki homeopatyczne, ale płatności kierowane były na inne konto. Do tekstu..
Czy zachwyt jest racjonalny?
Jacek Tabisz (08-08-2012)
Zachwyt nad naturą, nad rzeczywistością, nad możliwościami odkrywania sił rządzących wszechświatem zdecydowanie nie ma w sobie nic z targowiska. Jest bezinteresowny. Może oczywiście służyć tworzeniu nowych technologii i poprawianiu jakości naszego życia, ale jego główną siłą jest bezinteresowna ciekawość. Do tekstu..
Czy Ministerstwo Homeopatii zaczyna odzyskiwać rozum
Andrzej Gregosiewicz (07-08-2012)
Może racjonalnym byłoby wprowadzenie do parlamentarnej ordynacji wyborczej wymogu posiadania matury. Choćby dlatego, by Sejm, jako całość, rzadziej się ośmieszał. Jakże chciałbym być dumny z mojego parlamentu. Jakże wysoko nosiłbym głowę, gdyby podczas debaty nad nowelizacją ustawy Prawo Farmaceutyczne, jakiś poseł z maturą krzyknął: o czym wy tu mówicie! Do tekstu..
Amnezja wysepkowa jest super
Sarah Honig (07-08-2012)
Nauka przypisuje wybiórczą pamięć mechanizmom obronnym, które tworzą luki w świadomości pacjentów, żeby stłumić traumę lub upokorzenie. Może się to objawiać jako amnezja wysepkowa, gdzie mechanizm przechowywania danych w umyśle jest zakłócony przez luki odnoszące się do specyficznych wydarzeń. Do tekstu..
Mark Vernon o Richardzie Dawkinsie, ewolucji i naukowym micie
Jerry Coyne (06-08-2012)
Środek lata jest najwyraźniej sezonem łowieckim na Richarda Dawkinsa i niezrównany Mark Vernon wystarał się o własną Kartę Łowiecką. Vernon jest byłym pastorem anglikańskim, który teraz ośmiesza się pisując akomodacjonistyczne artykuły do "Guardiana"; charakteryzuje go używanie bardzo wielu słów, by nic nie powiedzieć albo bardzo się mylić. Do tekstu..
Szaleństwa mikrobów w kobiecie ciężarnej
Ed Yong (06-08-2012)
Ciężarna kobieta karmi nie tylko siebie, je za biliony. Poza jej dzieckiem, nosi w sobie wiele bakterii i innych drobnoustrojów. Stały się częścią jej życia i wpływają na jej zdrowie, od kiedy sama wyszła z łona. Teraz jednak, kiedy wchodzi w trzeci trymestr, wspólnota mikrobów znajdująca się w jej wnętrzu przechodzi prawdziwą rewolucję. Do tekstu..
Chrześcijański umysł
Jacek Tabisz (05-08-2012)
Aby zobaczyć, że religie naprawdę wypaczają perspektywę, wystarczy wejść do byle jakiego barokowego kościoła, którego wystrój się zachował. Wewnątrz naszą uwagę zwrócą liczne czaszki, szkielety i inne ludzkie resztki wykute w stiuku, lub nawet marmurze. Mają one za zadanie przypominać o śmierci. Przypominanie o śmierci bardzo sprzyja wierze chrześcijańskiej, bowiem głównym zadaniem chrześcijańskiego boga jest zapewnianie nieśmiertelności. Do tekstu..
Czy dzieci powinny oglądać egzekucje? (04-08-2012)
Iran zajmuje drugie po Chinach miejsce pod względem liczby wykonanych wyroków śmierci rocznie. Według oficjalnych danych rządowych wyroki wykonuje się na przestępcach skazanych za morderstwa, gwałty i handel narkotykami; działacze praw człowieka twierdzą, że niektórzy straceni są tylko przeciwnikami reżimu. Do tekstu..
Wieści z bliższych i dalszych okolic ziemi (nie)świętej
Andrzej Koraszewski (04-08-2012)
Doradca prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, Ziad Al-Bandak, odwiedził Polskę, spotkał się z przedstawicielem rządu Bogusławem Winidem, odwiedził obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie złożył wieniec przy ścianie śmierci i zapalając świeczkę ku pamięci ofiar Holocaustu. Wizyta palestyńskiego polityka wywołała gwałtowne protesty ze strony przedstawicieli rządzącego Gazą i konkurującego o rząd dusz Hamasu. Do tekstu..
Czy grozi nam demokratyzacja Kościoła?
Mariusz Agnosiewicz (03-08-2012)
Z rosnącym zdumieniem przyglądam się wzrostowi aktywności polskiego laikatu katolickiego. Wydaje mi się dziś naiwna perspektywa wielu antyklerykałów głosząca, że biskupi ogłupiają wiernych i że gdyby nie ta gorliwa praca, to ich dławiony rozum rozkwitłby ku chwale ludzkości. Czy nie jest bowiem tak, że władza autorytarna jest w kościele gwarantem pewnego umiarkowania a "demokracja ludowa" mogłaby być znacznie groźniejsza społecznie? Do tekstu..
Za chleb, piwo i wino podziękujmy osom
Ed Yong (03-08-2012)
Gdyby osy nie istniały, pikniki prawdopodobnie byłyby przyjemniejsze. Jednak jeśli następnym razem będziesz opędzał się od latającego, poszukującego twojego dżemu harpuna, pomyśl, że bez os wiele produktów mogłoby w ogóle nie istnieć. Wnętrzności os zapewniają bezpieczne zimowe schronienie dla drożdży - zwłaszcza Saccharomyces cerevisiae, grzybów, których używamy do produkcji wina, piwa i chleba. Bez tych właśnie produktów, pikniki stałyby się znacznie mniej przyjemne. Do tekstu..
Serwus Madonna
Jerzy Neuhoff (03-08-2012)
Nadchodzący nad nasz kraj kataklizm w postaci zapowiadanego już od wielu miesięcy koncertu Madonny, zgodnie z najgorszymi przewidywaniami wszystkich zdjętych trwogą, jednak doszedł do skutku - a więc stało się. W ten sposób jedna, bogoojczyźniana tradycja, może zostać zastąpiona inną, całkiem świecką, kosmopolityczną i bezideową. Do tekstu..
Wolność i tożsamość
Eric MacDonald (02-08-2012)
Jest zwyczajnie niestosownym, aby dorośli wymuszali decyzję o tożsamości religijnej u nieletniego bez względu na to, czy to ich własne czy obce dzieci. Innymi słowy, nikt nie powinien móc składać obietnic dotyczących późniejszych wierzeń dziecka, tak samo jak nie powinien móc okaleczać genitaliów dziecka jako wyrazu religijnej tożsamości. Do tekstu..
Pozostałości chrześcijańskiego myślenia w kulturze świeckiej
Piotr Napierała (02-08-2012)
Religianci i ludzie znajdujący się pod ich wpływem krytykują więc ludzką "pychę" i jej wytwory, stąd pochodzi ponad połowa katastroficznych wizji jakie znamy z filmów SF i, co już bardziej poważne połowa pesymistycznych wizji przyszłości jaka ponoć czeka ludzkość. Zupełnie jakby optymizm miał na nas sprowadzić nieszczęście. Zresztą jakie to chrześcijańskie! Do tekstu..
Głośny seks może zabić
Ed Yong (01-08-2012)
Niektórzy po prostu nie mogą się powstrzymać przed głośnym dokazywaniem w łóżku, lecz hałaśliwe romanse mogą prowadzić do szybkiej śmierci... przynajmniej w przypadku much domowych. W niemieckiej oborze, nocki Natterera podsłuchują spółkujące muchy, na które naprowadzają je charakterystyczne bzyknięcia kopulujących owadów. Do tekstu..
Szkodliwość idei wybranego narodu
Radosław S. Czarnecki (01-08-2012)
Wybranie łączy się zawsze z jednej strony ze zbawieniem, dostąpieniem odkupienia grzechów oraz win, z boską łaską udzieloną ludowi wybranemu, a z drugiej - z posłuszeństwem, bogobojnością, karnością, wstrzemięźliwością (czyli czymś co jest przeciwne radości życia doczesnego, to co wieczne, transcendentne jest lepsze, ma większą cenę, jest bardziej chwalebne i pożądane niźli wartości życia ziemskiego). Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365