Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.896.142 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 269 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"
Agnieszka Zakrzewicz - Papież i kobieta
Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie mowy sejmowe

Złota myśl Racjonalisty:
"Istnienie staje się, nieporównywalnie bardziej interesujące, gdy poszerza się nasz horyzont doznań, uczuć i przemyśleń. I gdy praktycyzm życiowy nie ogranicza widzenia świata do perspektywy tego co własne, jednostkowe. Nie wstydźmy się marzeń. Ich najgłębszym sensem jest bowiem pobudzenie nas do działania. Człowiek czynu stara się kształtować swoje życie na miarę własnych tęsknot i pragnień skrystaliz..
Przegląd wyników wyszukiwania

Praga 1920 stolicą wolnej myśli
Mariusz Agnosiewicz (31-12-2012)
W ramach uzupełniania dziejów wolnej myśli, dwa fragmenty z jezuickiego "Przeglądu Powszechnego" z 1920, który relacjonował Międzynarodowy Kongres Wolnej Myśli w Pradze z 1920 oraz relacje państwo-kościół na początku międzywojnia. Choć opis jest kąśliwy i pełen rozżalenia, iż na zjazd wolnomyślicieli przybył uwielbiany prezydent Masaryk, a jednocześnie zignorował odbywający się w tym samym czasie zjazd katolicki, niemniej jednak ten magazyn kierowany wówczas przez ks. Jana Urbana, był poniekąd odpowiednikiem późniejszego Tygodnika Powszechnego. Była to gazeta najbardziej wówczas postępowych katolików, stawiających mały znak zapytania przy autentyczności Protokołów Mędrców Syjonu. Pierwszy wieloletni prezydent Czechosłowacji mawiał: "Nie módl się, ale czyń!" Też mieliśmy takiego - przez 5 dni. W tym roku minęła 90 rocznica od jego zamordowania. Do tekstu..
Jeśli tak ważne jest życie zgodnie z własną naturą: Wykastrujcie ich!
Eric MacDonald (31-12-2012)
Najwyższa pora powiedzieć temu geriatrycznemu nieudacznikowi, że nie uważamy, iż zgromadzenie mężczyzn zaprzysięgłych celibatowi ma cokolwiek do powiedzenia światu o seksualności lub rodzinie. Oczywiście, nie mają nic do powiedzenia o miłości, gdy pełne nienawiści przesłanie Bożonarodzeniowe papieża wysyłane jest na cały świat. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XX
Andrzej Koraszewski (30-12-2012)
Co to jest etyka? Nudna odpowiedź brzmi, że jest to dział filozofii, który zajmuje się badaniem moralności. Dla mnie jednak etyka to nieustająca dyskusja o konfliktach wartości. Jeśli moralność to zasady, które wydają nam się święte i nienaruszalne, etyka to rozmowa o sytuacjach, kiedy musimy wybierać, kiedy jedna święta zasada moralna, którą uznajemy, znajduje się w kolizji z inną. Do tekstu..
Cuda przestrzeni
Jerry A. Coyne (29-12-2012)
Phil Plait opublikował w "Slate" olśniewającą serię 21 fotografii w "The best astronomy images of 2012". Zamieszczę tu tylko pięć, ale koniecznie przejdź do "Slate". Kiedy czytasz podpisy, pamiętaj o całej pracy naukowej, która była niezbędna, by zrozumieć nie tylko to, jak wizualnie przedstawić te rzeczy, ale jak interpretować to, co widzimy, a to dopiero tworzy prawdziwą magię. Do tekstu..
Ćwierkanie liberalnego muzułmanina oraz kochających boga zbirów
Y. Admon (29-12-2012)
Turki Al-Hamad, liberalny saudyjski pisarz i dziennikarz znany z krytyki ekstremistycznego islamu, został aresztowany za wypowiedzi na Twitterze z 22 grudnia 2012 r. Al-Hamad napisał: "Nowy nazizm o nazwie islamizm przybył do świata arabskiego. Jednak wiek nazizmu minął i słońce znowu wzejdzie"; oraz "Nasz szlachetny Posłaniec, Prorok Mahomet, przybył, by poprawić wiarę Abrahama, a teraz potrzebujemy kogoś, kto poprawi wiarę Mahometa". Do tekstu..
O uboju rytualnym i nie tylko
Michał Zawadzki (28-12-2012)
Zapowiedzi rządu odnośnie wprowadzenia uboju rytualnego wywołały debatę na ten temat w prasie ogólnopolskiej. Skoro ubój rytualny jest jedną z najbardziej brutalnych form uśmiercania zwierząt, decyzja w tej sprawie powinna być poprzedzona debatą publiczną. Niewątpliwie rządowa propozycja przyniesie korzyści finansowe z jednej strony, z drugiej zaś, wprowadzi barbarzyńskie prawo z okresu średniowiecza. Do tekstu..
Świętuję, ale bez Boga
Marcin Orliński (27-12-2012)
Wiem, jak Boże Narodzenie wygląda w typowym polskim domu. Zapijaczeni wujkowie intonujący kolędy ochrypłym głosem, dzieci rozczarowane nietrafionymi prezentami i to wielkie, bezgraniczne obżarstwo. W telewizji leci Kevin sam w domu, a w międzyczasie reklamy pokazują maślane, przesłodzone obrazy roześmianej, dobrze usytuowanej rodziny. Oto polskie święta: przaśne, tłuste i przechlane. A jednak lubię te święta... Do tekstu..
Enigmatyczna biota ediakarańska właśnie stała się bardziej enigmatyczna
Matthew Cobb (27-12-2012)
Paleontolodzy używają czasami określeń, które dość różnią się od używanych przez resztę społeczności naukowej. Jednym z moich ulubionych jest "enigmatyczny". Ten termin używany jest często i trafnie do organizmów wielokomórkowych znalezionych w warstwach ediakarańskich (635-542 milionów lat temu), które bezpośrednio poprzedzają skały kambryjskie, świadków zdumiewającej "eksplozji" wielokomórkowego życia zwierzęcego. Do tekstu..
Wzburzenie w Tunezji (26-12-2012)
Podczas gdy w Egipcie kazania wzywające do nienawiści wygłasza stojący na czele rządzącego tym krajem Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Badi, w Tunezji podobne kazanie muzułmańskiego duchownego spowodowało skierowanie sprawy do sądu. Do tekstu..
Będzie trzeba mniej ziemi, żeby nakarmić świat
Matt Ridley (26-12-2012)
W USA totalne plony kukurydzy i totalny areał kukurydzy szły ręka w rękę między 1870 a 1940 r. - nie było żadnej zmiany w przeciętnych plonach z hektara. Ale między 1940 a 2010 r. produkcja kukurydzy zwiększyła się niemal pięciokrotnie, podczas gdy areał poświęcony na uprawę kukurydzy nieco się zmniejszył. Podobna zmiana trendu pojawiła się nieco później w innych krajach. Do tekstu..
Niemcy: obrzezanie pozostaje zgodne z prawem
Adam Gałamaga (25-12-2012)
W środę 12 grudnia niemiecki Bundestag przyjął propozycję ustawy rządu federalnego, która zapewnia, iż rodzice wychowujący swoich synów w wierze żydowskiej lub muzułmańskiej mogą nadal legalnie dokonywać ich obrzezania. Ustawa podkreśla, iż obrzezanie musi się odbyć zgodnie z zasadami kunsztu lekarskiego, nie oznacza to jednak, że zabieg musi zostać dokonany przez chirurga. Do tekstu..
Opowieść o dwóch traktatach
Bjørn Lomborg (25-12-2012)
Jak na razie emisje na całym świecie rosną - i to w przyspieszonym tempie - z emisjami w 2011 r około 50% wyższymi niż w 1990 r. Ostatnie 20 lat negocjacji w sprawie klimatu globalnego zredukowało wzrost tylko o pół punktu procentowego. Pora zmienić kurs. Są inteligentne sposoby zajmowania się globalnym ociepleniem poprzez innowacyjne obniżanie ceny zielonej energii; niestety, nie są preferowane w sponsorowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych negocjacjach klimatycznych. Do tekstu..
Czechy według Mariusza Szczygła
Piotr Napierała (24-12-2012)
Podczas pobytu autora w Czechach wydarzył się wypadek w Smoleńsku, więc proszono go o komentarze. A więc mówił Czechom o polskiej nekrofilskiej kulturze, która karmi się nieszczęściem i o Rosjanach którzy w Warszawie unikają rozmów na głos (w Pradze nie boją się), i o odprawianiu współczesnych dziadów w Katyniu. Do wywiadu ze Szczygłem dopisano kilka linijek lekkiego tekstu, bo nawet ten liberalny autor polski był dla przeciętnego Czecha zbyt przyciężkawy i tragizujący... Do tekstu..
Religia zabójczynią filozofii
Jacek Tabisz (24-12-2012)
Jednym z zarzutów padających czasem z ust filozofów jest zarzut biologizmu. "Filozofia to wszakże nie tylko empiria, a od biologizmu jest ta (tfu...) biologia" - mawiają filozofujący na doktorskich i na profesorskich stolcach instytutów liczni obrońcy duchowym złudzeń. "Nauka jest ograniczona" - dodają, - "ona bada tylko formę, a nie wolę, nie intencje, nie odpowiada na pytania natury najbardziej ogólnej typu: Czym jest prawda? Czy istnieje rzeczywistość? Do tekstu..
Islamski kreacjonizm
Jerry Coyne (23-12-2012)
Zajmując się tym, jak ludzie próbują pogodzić naukę i religię, próbowałem badać wiary inne niż chrześcijaństwo i judaizm. Ale z islamem poniosłem klęskę, bo nie ma wielu przyzwoitych książek, zajmujących się tym tematem. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XIX
Andrzej Koraszewski (23-12-2012)
Zapytał mnie ktoś, czy moralność jest zapisana w genach? No cóż, geny nie słuchają kazań, ani tych w domu, ani tych w szkole, ani tych w kościele. Geny nie znają dziesięciu przykazań, nie czytały Arystotelesa, ani innych filozofów. Moralność to normy społeczne wyrażone w języku, różniące się często znacznie w różnych kulturach i w różnych grupach. Do tekstu..
Kompleks Herostratesa
Lucja Ferus (22-12-2012)
Za sprawą trolli, haterów, grieferów, flamerów, ranterówi innych nienawistników w Internecie, który jeszcze niedawno był przystanią przyjaznego dyskursu, plantacje nienawiści rozrosły się po horyzont. To, co niegdyś było samotną, ironiczną prowokacją, przerodziło się w nagonkę, publiczne znęcanie się nad ludźmi. Trolle z czasów pionierskich się zdeprawowały, bo kameralny świat znajomych i wtajemniczonych napuchł do rozmiarów społecznościowego kosmosu z miliardami rezydentów. Do tekstu..
Młody Einstein nie mógł tego wymyślić!
Norbert Paprocki (22-12-2012)
Bóg nie stworzył zła, gdyż zło nie jest jakimś bytem, przeciwnie- jest to tylko brak dobra. Ta linia rozumowania na pierwszy rzut oka miażdży ateistów, którzy wchodząc w mitologię próbują "obwinić" Boga za istnienie zła. Istnienie to nieco niefortunne słowo, ponieważ brak czegoś nie istnieje- można rzec, że występuje. W takim razie, zło istnieje nie jako byt, lecz jako problem. Do tekstu..
Znowu czekamy na latający talerz...
Sanal Edamaruku (21-12-2012)
Twierdzi się, że nasz świat zakończy się gwałtownie dziś. Jednym z niewielu miejsc na świecie, które ma zostać oszczędzone, jest francuska wieś Bugarach na południowy zachód od Carassone. Przycupnięta w cieniu Pirenejów jest ona legendarnym miejscem. Jakieś 800 lat temu papież Innocenty III stąd rozpoczął krwawą krucjatę, by zniszczyć herezję katarską. Dziś kosmici z latającymi talerzami mają tu wylądować i ocalić wybranych. Obawiając się najgorszego burmistrz Bugarach wezwał policję, by otoczyła kordonem miejsce lądowania kosmitów... Do tekstu..
Odejdź, bo jutro będzie twoja kolej!
Mohammad Maleki (21-12-2012)
26 listopada 2012 r. irański intelektualista Mohammad Maleki opublikował list otwarty do irańskiego Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego w gazecie online "Rooz". List, zatytułowany "Nie miej żadnych wątpliwości, jutro będzie twoja kolej", oskarża Chameneiego o uciskanie społeczeństwa i systematyczne mordowanie swoich krytyków i przeciwników. Do tekstu..
Naród wybrany
Andrzej Koraszewski (20-12-2012)
Kradzież bogów nigdy nie była tak popularna jak kradzież koni, ale przynajmniej do pewnego momentu złodzieje bogów mieli obyczaj ich farbowania po kradzieży i udawania, że towar jest lokalnej produkcji. Kradzież żydowskiego boga stanowiła swoisty fenomen, gdyż ukradziono nie tylko motywy mitów, ale całego bożka z dobrodziejstwem inwentarza. Ta złodziejska niefrasobliwość mogła być początkowo związana z faktem, że religia sekty wymknęła się z etnicznych granic i znalazła chętnych wyznawców wśród tych, którzy wcześniej byli wybrani przez innych bogów. Do tekstu..
Partia Demokratyczna. Nowe otwarcie – stare błędy
Mirosław Woroniecki (20-12-2012)
10 listopada bieżącego roku odbyła się konwencja Partii Demokratycznej kierowanej przez nowo wybranego lidera ogólnie znanego działacza "Solidarności" i opozycji demokratycznej Andrzeja Celińskiego, który jest coraz bardziej aktywny w przestrzeni publicznej biorąc udział w licznych audycjach radiowych i telewizyjnych, udzielając wywiadów i publikując mądre artykuły jak chociażby godny szczególnego polecenia tekst w "Gazecie Wyborczej":  "Zło jest butne, dobro się chowa". Do tekstu..
Batigolum
Kamil Kłosiński (20-12-2012)
Pod moim poprzednim tekstem ktoś podpisujący się pseudonimem batigol zamieścił mnóstwo wpisów, które odnosiły się zarówno do mnie jako autora, jak i do osoby w niej opisywanej. Wykłada ów batigol swoją ogólną teorię o Hitchensie oraz tych, którzy go cenili, mówiąc że sam Hitch pojęcia nie miał o czym mówi i szczycił się tym, o filozofii nic nie wiedział ani czytał.  Do tekstu..
Dlaczego Arabowie wolą kłamstwa od prawdy?
Salman Masalha (19-12-2012)
W artykule zatytułowanym "Dlaczego Arabowie wolą kłamstwa od prawdy?" arabsko-izraelski pisarz dr Salman Masalha ostro skrytykował media arabskie za szerzenie absurdalnych fabrykacji i teorii spiskowych zamiast przedstawiania czytelnikom prawdziwych faktów. Do tekstu..
Ponad uprzedzeniami i stereotypami
Marian Dziwisz (19-12-2012)
W drugim fragmencie cytowanego już raportu Fundacji na Rzecz Różnorodności POLISTREFA odnajdujemy przykłady możliwości kształtowania, w procesie dydaktycznym, klimatu tolerancji. Taką szansę, do czasu wejścia w życie Podstawy programowej wprowadzonej przez Ministra Edukacji Narodowej Katarzynę Hall rozporządzeniem z 23 grudnia 2008 r., dawały podręczniki do języka polskiego zaliczone do grupy trzeciej. Do tekstu..
Ateistyczny Lublin
Jacek Tabisz (19-12-2012)
Dnia 14 grudnia odbyło się w Lublinie spotkanie pod tytułem: "Aktywny ateizm potrzebny od dzisiaj". Gospodarzem spotkania była Fundacja Wolność od Religii, z jej prezeską Dorotą Wójcik. W sali zebrało się około 50 osób i debata z widzami była naprawdę ogromnie interesująca. Oczywiście przyszli nie tylko ateiści - był jeden pastor, zadziwiająco liberalny, oraz dziewczyna pytająca mnie o nieśmiertelność, zaszokowana moim odrzucaniem koncepcji duszy. Do tekstu..
Raymond Gosling, zapomniany człowiek od podwójnej helisy
Matt Ridley (18-12-2012)
Rozmawiałem z dr Goslingiem. Nie czuje żadnego rozgoryczenia, że pominięto go przy przyznawaniu Nagrody Nobla. Był wówczas przed magisterium i pracował pod kierunkiem innych, a jego droga zawodowa poszła w innym kierunku - fizyki medycznej. To on jednak, pod nadzorem Maurice'a Wilkinsa w 1950 r. zrobił pierwsze zdjęcia rentgenowskie pasma DNA, które owinął wokół zagiętego spinacza do papieru. Do tekstu..
Freeman Dyson oznajmia, że dobór osobniczy jest “modnym dogmatem”
Jerry A. Coyne (18-12-2012)
Słynny fizyk, Freeman Dyson, znany jest głównie z prac nad elektrodynamiką kwantową, ale także w wielu innych dziedzinach, włącznie z topologią. Jest on też religijny, opisuje siebie jako "bezwyznaniowego chrześcijanina" i zdobył nagrodę Templetona w 2000 roku. Teraz, pod koniec swojej kariery (Dyson ma 89 lat) uznał, podobnie jak E. O. Wilson, że "dobór osobniczy" (dobór naturalny zmieniający populacje przez zróżnicowane rozmnażanie osobników) jest bez szans w porównaniu do "doboru grupowego" (ewolucyjne przekształcanie gatunku przez zróżnicowaną reprodukcję populacji). Do tekstu..
Rocznica śmierci Hitchensa
Kamil Kłosiński (17-12-2012)
Wydaje mi się, że wystarczy odrobina uczciwości intelektualnej, krytycyzmu i zdrowego rozsądku, by poprzez terapię złożoną z filmików o Hitchensie na Youtube wyrwać się z niewoli wiary w jakąkolwiek mitologię. Do tekstu..
I tak się trudno rozstać…
Robert Gburek (17-12-2012)
Przy okazji każdego kryzysu jaki z takiej czy innej przyczyny dotyka Kościół rzymsko-katolicki (KrK) słyszy się, że organizacja ta trwa od ponad dwóch tysięcy lat i jakiś pojedynczy incydent nie zmieni tego stanu rzeczy. Faktycznie, Kościół jak dobrze zarządzana firma, przez te XX wieków wypracował sobie wiele mechanizmów samopodtrzymujących, które skutecznie utrudniają jego rozpad mimo licznych autodestrukcyjnych działań jego funkcjonariuszy. Do tekstu..
Znowu ten Izrael
Andrzej Koraszewski (16-12-2012)
Miałem już odpocząć od tej tematyki, ale zobaczyłem w "Gazecie Wyborczej" tytuł, który przypomniał mi o największym paradoksie mojego życia. Tytuł brzmiał: "Izrael, narkoman wojny" .Tytuł rodem z moczarowskiej prasy, a treść owego artykułu godna Ryszarda Gontarza. Gdyby mi ktoś w 1968 roku powiedział, że komunizm upadnie za mojego życia, spojrzałbym z powątpiewaniem, gdyby dodał, że dziedzice moczarowskiej dziennikarskiej sfory znajdą zatrudnienie w gazecie założonej i kierowanej przez Adama Michnika, zaleciłbym rozmówcy leczenie psychiatryczne. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XVIII
Andrzej Koraszewski (16-12-2012)
Jeśli hipoteza o silnym wpływie doboru płciowego na rozwój naszego mózgu ma sens, to prawdopodobnie dopiero na etapie Homo sapiens sapiens, czyli gdzieś sto, sto dwadzieścia tysięcy lat temu. Ten nowy gatunek miał zdumiewającą cechę - był innowacyjny. Homo sapiens sapiens wynalazł gliniany garnek, naszyjniki, bransoletki i kolczyki, łuk, koło, flet, bogów, listę przebojów i łazika, którego potrafił wysłać na Marsa. Mało prawdopodobne, żeby dobór naturalny preferował taki kierunek rozwoju, ale kobiety są tu nie bez powodu podejrzane. Do tekstu..
Potrzeba humanizmu w Afryce
Leo Igwe (16-12-2012)
Według pierwszego prezydenta Ghany, Kwame Nkrumaha: "Strach stworzył bogów i strach ich zachowuje, strach w minionych epokach przed wojnami, zarazami, trzęsieniami ziemi i szalejącą naturą, strach przed katastrofami naturalnymi. I strach dzisiaj przed równie ślepymi siłami zacofania i pazernego kapitału". Te zdania były prawdziwe w czasach Nkrumaha i są prawdziwe w dzisiejszej Afryce. Do tekstu..
Kanada oskarża Iran o działalność wywrotową na swoim terytorium
Y. Mansharof (15-12-2012)
7 września 2012 r. kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird oznajmił niespodziewanie, że Kanada zrywa stosunki dyplomatyczne z Teheranem i wydala wszystkich dyplomatów irańskich z Kanady. Wyjaśnił, że od tego dnia Kanada uważa Iran za kraj sponsorujący terrorystów i formalnie wpisała go na listę krajów sponsorujących terroryzm zgodnie z Ustawą o Sprawiedliwości dla Ofiar Terroryzmu. Do tekstu..
Czy psychologia ewolucyjna jest nic nie warta?
Jerry A. Coyne (15-12-2012)
Ci, którzy odrzucają psychologię ewolucyjną na podstawie tego, że jest to jedynie "opowiadanie historyjek", są świadomi tego, jak ta dziedzina pracuje w dzisiejszych czasach. I jeśli chcą być konsekwentni, muszą także odrzucić każdą dziedzinę, która bada ewolucyjne podstawy zachowań zwierząt. Tak, jest tam trochę brudnej wody w tej wanience, ale jest tam także dziecko! Do tekstu..
W kręgu wartości katolicko-narodowych
Marian Dziwisz (15-12-2012)
Publikujemy fragment II części raportu "Pomiędzy tolerancją a dyskryminacją" , zatytułowaną Demokracja, Tolerancja, Sprawiedliwość i Wolność w systemie oświaty. Prezentowane są w niej m.in. wyniki badania podręczników do nauczania języka polskiego pod względem występowania w nich treści kształtujące kompetencje obywatelskie i anydyskryminacyjne, takie , jak: wolność i prawa człowieka; demokracja, demokratyczne państwo prawne; równość, sprawiedliwość. Do tekstu..
W polskiej szkole jest więcej dyskryminacji niż tolerancji
Andrzej Koraszewski (14-12-2012)
Właśnie ukazał się raport Fundacji na Rzecz Różnorodności Polistrefa, który prezentuje (wsparte finansowo przez Fundację Batorego) badania przeprowadzone w ponad stu małopolskich szkołach publicznych. Przeprowadzono wywiady z dyrektorami szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz badania ankietowe wśród rodziców i uczniów. Do tekstu..
Jak nie stać się Golumem
Wojciech Terlecki (14-12-2012)
Dobra opowieść musi mieć w sobie coś sensacyjnego, wywołującego silne emocje. Dobrze gdyby zawierała elementy erotyki. Natomiast niekoniecznie musi być prawdziwa lub sprawdzona. Sceptyk słysząc tego typu historie zazwyczaj najeży się i zamiast poddać się nastrojowi chwili zacznie wątpić i analizować. Często te wątpliwości zwerbalizuje, czym pozbawi towarzystwo przyjemności kontynuowania swobodnej pogawędki. Do tekstu..
Chrześcijaństwo w Wielkiej Brytanii wychodzi z mody
Richard Dawkins (13-12-2012)
W Wielkiej Brytanii spadek liczby ludzi zaznaczających rubrykę "chrześcijanin", z 71,7 procenta w 2001 r. do 59,3 procenta w 2011 r., jest bardzo znaczny. Jeszcze radykalniejszy jest wzrost liczby tych, którzy zaznaczają "brak religii", z 14,8 procenta do 25,1 procenta. Te dwie liczby razem reprezentują prawdziwą zmianę opinii: od chrześcijaństwa ku niewierze. Do tekstu..
Kolejny antyselekcjonista, Stuart Newman, pojawia się w PuffHo
Jerry Coyne (13-12-2012)
Tym razem nie będę omawiał błędnego odrzucenia doboru naturalnego przez Jima Shapiro (mam go dosyć), ale - jak hydra lernejska - kiedy odetniesz głowę jednemu antyselekcjoniście, gdzie indziej wyskakuje kolejny. To właśnie zdarzyło się w PuffHo, gdzie Stuart Newman, profesor biologii komórek i anatomii w New York Medical College, chwycił za broń w poparciu poglądów Shapiro. Do tekstu..
Religia i polityka
Radosław S. Czarnecki (13-12-2012)
Chaos, zamęt pojęciowy oraz postępująca irracjonalizacja, sprzyjają powstawaniu klimatu dla odradzania się wszelkiego rodzaju szamaństwa (w najgorszym tego słowa znaczeniu), religianctwa czy fundamentalizmu religijnego. Niepewność i brak stabilizacji powodują ucieczkę właśnie ku religii i najszerzej pojmowanej transcendencji. Do tekstu..
Petycje nie zastąpią aktywności ateistów
Jacek Tabisz (12-12-2012)
Załóżmy, że ateizm to tylko prosta deklaracja odrzucenia urojeń o bogu. Czy bycie czarnym to też nie był tylko kolor skóry? A jednak czarni w Ameryce połączyli się w walce o swoje prawa i po części zwyciężyli, przestano ich do pewnego stopnia dyskryminować i walczą dalej. Tego samego dokonały kobiety. A przecież łączyła je tylko płeć. Tego samego dokonują teraz geje i lesbijki! Dlaczego tak niewielu ateistów stać na odwagę tak godną podziwu u wymienionych przeze mnie ludzi? Do tekstu..
Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste zmieniają debatę etyczną 
Matt Ridley (12-12-2012)
W niezbyt odległej przyszłości, kiedy coś zacznie szwankować w którymś z twoich narządów, terapią może będzie stworzenie w laboratorium kilku komórek macierzystych z komórek twojego ciała, zamiana ich na komórki tego narządu lub wręcz rudymentarne struktury, a następnie poddanie ich eksperymentom, by zobaczyć, czy coś może wyleczyć istniejący problem. Innymi słowy, cel zindywidualizowanej medycyny może zostać osiągnięty przez badaczy komórek macierzystych, zanim osiągną go genetycy. Do tekstu..
Zaślepieni braterstwem muzułmanów Kunwar
Khuldune Shahid (12-12-2012)
Zabicie muzułmanina przez nie-muzułmanina jest ohydniejszym czynem niż zabicie muzułmanina przez muzułmanina. Tak więc każdy muzułmanin zabity przez "kafira" jest kolektywną odpowiedzialnością muzułmańskiej Ummah, która powinna walczyć zaciekle, by rzucić niewiernych na kolana. Tak, ta mentalność jest gwoździem do trumny jakiegokolwiek pokojowego rozwiązania. Do tekstu..
Chrystus-świerszcz wyskakuje z wody
Jerry A. Coyne (11-12-2012)
Jest świerszcz Jezusa Chrystusa (przydomek mój). Jest to karłowaty świerszcz Xya capensis, znaleziony na południowym krańcu Afryki. Żyje w norkach w pobliżu wody i czasami przez pomyłkę wskakuje do wody. Ale potrafi się wydostać! Nowy artykuł w "Current Biology" Malcolma Burrowsa i Gregory'ego Patricka Suttona mówi nam, w jaki sposób. Do tekstu..
Religia a decyzje o zakończeniu życia
Eric MacDonald (11-12-2012)
Chrześcijanie co innego myślą, a co innego mówią. Dlaczego mielibyśmy zwracać uwagę na przekonania religijne, skoro ci wierzący nie zwracają uwagi na przekonania innych ludzi, którzy nie podzielają chrześcijańskiej lub muzułmańskiej wiary w świętość życia, sprzecznej z ich prośbą o wspomagane umieranie? Kiedy chrześcijanie będą w tej sprawie konsekwentni, wówczas będzie, być może, pora na mówienie o poszanowaniu przekonań wszystkich pod koniec życia. Do tekstu..
Retoryczne pytanie
Lucjan Ferus (11-12-2012)
Biorąc pod uwagę historię naszych religii, można śmiało wyciągnąć wniosek, że nasz Bóg stoi zawsze po stronie oprawców, katów i ciemiężycieli! Taki jest właśnie nasz Bóg, bo tacy są ludzie którzy stworzyli - taki a nie inny - jego wizerunek. Więc jeśli już poruszamy taki temat jak problem zła w dziele bożym i mieszamy do tego naszego Boga, to miejmy odwagę (jeśli nie mamy jej, by za istniejące zło obciążyć winą Stwórcę tego dzieła), spojrzeć na ten problem z właściwej perspektywy - rozumu. Do tekstu..
Czy Hamas istnieje naprawdę, czy też jest to tylko kiepski dowcip?
Burak Bekdil (10-12-2012)
Nie jestem pewien, czy Hamas jest szczęśliwy, czy nieszczęśliwy z powodu użycia przez Izrael "nieproporcjonalnej siły" za każdym razem, kiedy dżihadyści nasilają masowe ataki rakietowe na cele żydowskie. Nie jestem pewien, czy my, przyziemne istoty, kiedykolwiek możemy zrozumieć dżihadystów, kiedy mówią, że "kochają śmierć bardziej niż my kochamy życie". Do tekstu..
Dlaczego (niemal wszyscy) kosmologowie są ateistami
Sean M. Carroll (10-12-2012)
Zarówno nauka jak i religia wypowiadają się na temat fundamentalnych mechanizmów Wszechświata. Chociaż te wypowiedzi nie są a priori niezgodne (moglibyśmy sobie wyobrazić, że naukowe badania wzbudziłyby w nas wiarę religijną) będę argumentował, że w praktyce są rozbieżne. Jeśli jesteśmy przeświadczeni, że metody nauki mogą zostać wykorzystane do rozróżnienia różnych fundamentalnych wyobrażeń rzeczywistości, prowadzi to nas do ściśle materialistycznej koncepcji wszechświata. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XVII
Andrzej Koraszewski (09-12-2012)
Zaakceptowanie tego, że to ewolucja stworzyła moralne zwierzę, jest czasem bardzo trudne. Na początek wymaga zaakceptowania, że ewolucja jest faktem. Akceptuje to bardzo wielu wierzących. W chrześcijańskiej tradycji zarówno Watykan uznał, że ewolucja jest dobrze udokumentowana przez naukę, jak i wielu protestantów; jest nawet wielu wierzących biologów zajmujących się badaniem ewolucji. Zazwyczaj towarzyszy temu założenie, że Bóg w którymś momencie tchnął w człowieka duszę. Do tekstu..
Dywagacje o popędzie religijnym
Zbigniew Dylewski (09-12-2012)
Żeby otrzymać odrobinę nadziei na wieczność deformujemy rzeczywistość i narzucamy naszemu myśleniu poziom kretynizmu. Dla tej odrobiny nadziei na wieczność gotowi jesteśmy także torturować i zabijać innych, tłumacząc niekiedy, że robimy to dla zbawienia ich dusz.  Do tekstu..
Pampersy dla Jezusa i inne troski
Andrzej Koraszewski (08-12-2012)
Znajomi wrócili z Meksyku i z rozbawieniem opowiadali o znajomej znajomych, która musiała wyskoczyć z pracy po pampersy dla Jezusa. Ubawiłem się, uświadamiając sobie, że jestem tylko o trzy uściski dłoni od matki Jezusa i ulżyło mi, że ma dostęp do pampersów, bo to jednak był krzyż pański z tym praniem pieluch. Do tekstu..
Gaz łupkowy może obniżyć rachunki za elektryczność  
Matt Ridley (08-12-2012)
Dzięki rewolucji gazu łupkowego cena gazu ziemnego w USA stanowi obecnie jedną trzecią ceny w Wielkiej Brytanii. Wyjaśnia to, dlaczego amerykańskie firmy chemiczne i przemysłowe zajęte są przenoszeniem swoich operacji z Europy i Azji do stanów takich jak Pensylwania, gdzie energia jest bardzo tania. Do tekstu..
Najlepszą rzeczą z Simonem jest to, że mówi nam, iż jesteśmy najlepsi
Kunwar Khuldune Shahid (07-12-2012)
Najlepszą rzeczą z Simonem jest to, że mówi nam, iż jesteśmy najlepsi. Kraj, w którym żyjemy, jest najlepszy i ideologia, jaką wyznajemy, jest najlepsza. Tylko wyobraźcie sobie całą pracę, jaką niewierni wkładają w próby bycia lepszymi: dokonują odkryć naukowych, przedstawiają nowe teorie. uaktualniają swoją literaturę, rozwijają świat, badają wszechświat, docierają na Marsa i co tam jeszcze robią; podczas gdy my siedzimy sobie, robiąc całymi dniami nada, i wciąż jesteśmy najlepsi. Lubię wersję "najlepszych" Simona. To ułatwia bycie najlepszym. Do tekstu..
Dowód ze zgubionego psa
Jerry Coyne (07-12-2012)
Wiemy, jak wiele jeszcze nie wiemy! Każdy pracujący naukowiec przyznaje to implicite, bowiem nauka oparta jest na ignorancji. To nie naukowcy są aroganccy, ale wierni, którzy twierdzą dziwne rzeczy o istnieniu i naturze Boga, na które nie ma najmniejszego dowodu. Kiedy widzisz akomodacjonistę wzywającego naukowców, by byli "pokorni", wiesz, że nie ma on już żadnej innej karty do rozegrania. Do tekstu..
Z kamerą wśród sekularystów cz. 1
Zenon Kalafaticz (06-12-2012)
Wideoreportaż Zenona Kalafaticza, z którym najpierw podróżujemy przez Kraków tramwajem "pociąg ku świeckości", następnie zaś przenosimy się do Londynu na tamtejszy marsz świeckości. Materiał poprzedzony został sierpniowym "zbrataniem" polskiego katolicyzmu z rosyjskim prawosławiem, gdzie abp Michalik napomina wiernych: "Chrześcijanin nie może nigdy uważać, że wierzyć to fakt prywatny" i opowiada o potwornościach "świata bez Boga". Do tekstu..
Zdumiewająca mimikra ryb antenariusowatych
Jerry Coyne (06-12-2012)
Mam słabość do przypadków mimikry, nie tylko dlatego, że służyły jako jeden z najwcześniejszych dowodów doboru naturalnego w czasach Darwina, ale także dlatego, że pokazują, jaką "perfekcję" może osiągnąć dobór naturalny - to jest, jak daleko ograniczenia rozwojowe i fizyczne mogą przeszkodzić ewolucji "optymalnego fenotypu". Odpowiedź brzmi, że ograniczenia mało się liczą. Do tekstu..
"Epigoni" PRL
Julian Bartosz (06-12-2012)
W Panoramie TVP2 słyszałem 4 grudnia, jak berliński korespondent państwowej telewizji, przedstawiając na wizji grubą publikację monachijskiego Institut fuer Zeitgeschichte opowiada o tym, że w Związku Wypędzonych i w tzw. ziomkostwach działali od początku ich istnienia obciążeni hitlerowską przeszłością rewizjoniści. Relację tę podawał w tonie iście sensacyjnym. Do tekstu..
Śmiercionośny dom izraelski
Daniel Greenfield (05-12-2012)
Niewiele jest na świecie tak śmiercionośnej broni jak dom izraelski. Kiedy zestawi się jego cegły z zaprawą murarską, dom - czy jest to jeden z tych skromnych, piętrowych budynków na zboczu góry, czy pięciopiętrowy budynek mieszkalny z bieżącą wodą ciepłą i zimną - staje się znacznie niebezpieczniejszy niż cokolwiek, co wychodzi z irańskich centryfug. Do tekstu..
Tchórzostwo liberalnej prasy
Nick Cohen (05-12-2012)
Jeśli Brytyjczycy z 2040 r. spojrzą wstecz i będą się zastanawiać, jak ich "antyrasistowscy" poprzednicy tolerowali okaleczanie genitaliów, porywania i morderstwa, zmiana na lepsze będzie wynikiem samotnej pracy kobiet takich jak Deeyah i komisarz Goode, nie zaś dzięki czemukolwiek zrobionemu przez tych tchórzliwych s...synów, którzy dzisiaj nazywają się "liberałami". Do tekstu..
Tajemnica ziewania
Matt Ridley (05-12-2012)
Minęło 25 lat od czasu, kiedy dr Robert Provine, obecnie z University of Maryland, wykonał oczywisty eksperyment. Wzbogacił powietrze wdychane przez testowanych ludzi albo w tlen, albo w dwutlenek węgla i nie znalazł żadnych różnic w ziewaniu w stosunku do grupy kontrolnej, która oddychała zwykłym powietrzem. Do tekstu..
Polacy szukają znaku
Andrzej Koraszewski (04-12-2012)
Czy istnieją narzędzia pozwalając zmierzyć potrzeby duchowe? Szukając definicji potrzeb duchowych zatrzymałem się przy artykule pod tytułem: "Możesz zaspokajać swe potrzeby duchowe", z którego wynikało, że potrzeby duchowe są równie ważne jak potrzeba jedzenia. Zdaniem wielu - czytamy dalej - najważniejsze jest nie to, w co się wierzy ani jaką religię się wyznaje, lecz to, by w ogóle coś robić dla swego rozwoju duchowego. Do tekstu..
Męskość urojonego boga
Jacek Tabisz (04-12-2012)
Nie chcę wypowiadać się w sprawie radzenia sobie z płcią boga u katolików. Jakkolwiek by nie było, u wszystkich innych monoteistycznych bogów wyrastających z tradycji mojżeszowej problem nadal pozostaje. Niekiedy wierzące feministki próbują coś z tym zrobić, ale z tego co wiem, ich starania nie znajdują odbicia w nowych wydaniach Biblii. Problem płci boga często stanowi tabu również dla ateistów. Do tekstu..
Czy nauka jest religią?
Richard Dawkins (03-12-2012)
Chcę się teraz odnieść do zarzutu że nauka jest tylko wiarą. Bardziej ekstremalna wersja tego zarzutu - ta, którą często napotykam zarówno jako naukowiec jak i racjonalista - to oskarżanie o równie wielki fanatyzm i bigoterię obecne pośród samych naukowców, co wśród ludzi religijnych. Czasami te oskarżenia są troszkę usprawiedliwione; ale jako fanatyczni bigoci my, uczeni, jesteśmy zaledwie amatorami w tej grze. Jesteśmy radzi toczeniu sporów z tymi, którzy się z nami nie zgadzają. Nie zabijamy ich. Do tekstu..
Nie obwiniajcie talibów III
Kunwar Khuldune Shahid (03-12-2012)
Ustawmy wszystko w pełnym kontekście Islam wymaga gruntownej przeróbki, by dostroić się do dnia dzisiejszego, a powinno się to zacząć od porzucenia traktowania go jako słów wypowiedzianych przez bóstwo. Wtedy można postrzegać Sunny jako wyraz ruchu politycznego owych czasów i kształtować nauczanie tak, by zapewnić jego zgodność z nowoczesnością. Do tekstu..
Diabła Belzebubem…
Julian Bartosz (02-12-2012)
Kardynał Pacelli (późń. Pius XII) przedłożył Piusowi XI 2 maja 1931 prośbę Goeringa o przyjęcie u papieża. Ratti "apodyktycznie", jak zauważa Wolf, odmówił. Zakazał spotkania także Pacelliemu. Z nieproszonym gościem z Berlina miał spotkać się zastępca sekretarza stanu Pizzardo. Ze sporządzonego przez niego protokołu rozmowy z Goeringiem wynika, że czołowy nazista próbował na zlecenie Hitlera rozproszyć zastrzeżenia Kościoła wobec nazizmu. Partia - wywodził - uznaje autorytet Boga, w moralno-religijnych sprawach także papieża. Do tekstu..
Poliamoria, inaczej wielomiłość
Grzegorz Andrzejczyk Bruno (02-12-2012)
Poliamoria nie jest bigamią, poligamią, poliandrią, poligynią, swingingiem, usprawiedliwieniem niewierności, życiem bez zasad. Nie stanowi struktury haremowej, patriarchalnej, czy matriarchalnej. Nie jest również zboczeniem, chorobą, zaburzeniem nie ma nic wspólnego z terminami takimi jak "sex addiction" (seksoholizm) lub/i "hypersexual disorder" (nadpobudliwość seksualna) Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część XVI
Andrzej Koraszewski (01-12-2012)
Ewolucja, dzięki której powstawały coraz bardziej złożone organizmy, "musiała" je wyposażać w centrum zarządzania. Mózg, zarówno nasz, jak innych zwierząt, przyjmuje sygnały z środowiska i przeprowadza analizy stopnia zagrożenia. Złem jest krzywda drugiej istoty, ale do tego wniosku dochodzimy przez empatię, przez współczucie, które wyrasta z naszego własnego lęku przed bólem. Druga istota staje się lustrem naszego ja. Nie krzywdzę, bo nie chcę być krzywdzony, nie krzywdzę, bo rozumiem, że jego czy jej ból jest taki sam jak mój. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365