Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.414.823 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 217 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wartości nieprzemijające nie mają niestety terminu realizacji."
Przegląd wyników wyszukiwania

Podkarpacie, ciemnogród i lemingi
Mariusz Agnosiewicz (31-12-2018)
Wielkomiejskie kręgi liberalno-lewicowo uważają Podkarpacie za polski bastion ciemnogrodu i degeneracji. Tymczasem według międzynarodowej firmy konsultingowej Grand Thornton, Podkarpacie może być polskim zagłębiem nowych technologii, gdyż w zakresie finansowania innowacji "wyprzedziło inne regiony o kilka długości". Mało wiemy o Podkarpaciu. To tam w 1989 komuniści dostali najmniej głosów, bo było największe oczekiwanie zmian. Po 1989 wszystkie rządy transformacyjne kontynuowały wschodni model rozwoju, który elegancko nazwano polaryzacyjno-dyfuzyjnym (zachód stawia na model zrównoważony). Na czym w istocie ten model polega dowiedzieliśmy na podsłuchanej rozmowie byłego ministra skarbu, który objaśnił go tymi słowy: "Teoria ta sprowadza się do tego, że na koniec wiesz chuj z Polską wschodnią". Zapóźnienie gospodarcze Podkarpacia nie wynika z jego zacofania, lecz z konkretnych decyzji polityków transformacyjnych. Znany reżyser warszawski wezwał niedawno, by bojkotować firmy z Podkarpacia. Ku chwale postępu Polski! To metropolia zamyka się dziś w bastionie przed resztą Polski. Do tekstu..
Nic nie dokładacie do kopalń, to kopalnie nam dokładają
Mariusz Agnosiewicz (24-12-2018)
Robert Biedroń, który usilnie kreuje się na "polskiego Macrona", postanowił przed świętami wzniecić nieco hejtu na polskich górników: "Rząd dopłaca do kopalni 10 mld zł rocznie - to 10 tys. miesięcznie na każdego górnika" - tysiące jego fanów rozpowszechnia tego fake newsa. Tymczasem według danych NIK, nawet w najgorszym dla węgla okresie 2007-2015, kiedy kopalnie szły na minusie, wszelkie świadczenia na górnictwo włącznie z emeryturami górniczymi zrównały się z tym, co górnictwo wniosło do wspólnej kasy. Nie dołożyliście nic. Obecnie kiedy kopalnie przynoszą miliardowe zyski, górnictwo przynosi nam miliardy. Nie Wy dopłacacie do górnictwa, lecz górnictwo dla Was. Dzięki węglowi Polska jest jednym z niewielu krajów świata o bardzo wysokim stopniu tzw. bezpieczeństwa energetycznego. Nie musimy stawiać jedynie na węgiel. Polska ma bogate zasoby geotermalne. Energetykę geotermalną promuje obecnie Bank Światowy i Google. Tymczasem krajowi zieloni stawiają przede wszystkim na wiatraki i solary, choć zasoby wiatru i słońca u nas znacznie gorsze niż w Europie zachodniej i południowej. Do tekstu..
Kosmiczna droga do kwantowej grawitacji
Jakub Mielczarek (16-12-2018)
Prawo powszechnego ciążenia Newtona jest piękne, proste i bardzo praktyczne. Nie mówi nam ono jednak zbyt wiele o tym czym siła grawitacji tak w zasadzie jest i skąd się bierze. Znamy skutek i potrafimy go ilościowo opisać, nie znamy jednak jego przyczyny. Co takiego znajduje się pomiędzy ciałami obdarzonymi masą, że przyciągają się one wzajemnie? Czy jest to coś w rodzaju niewidzialnej nici? Do odpowiedzi na to pytanie przybliżył nas Einstein konstruując ogólną teorię względności. Teoria ta opisuję siłę grawitacji jako efekt zakrzywienia przestrzeni. Mianowicie, przestrzeń ulega odkształceniom pod wpływem znajdujących się w niej ciał obdarzonych masą. Żeby sobie to lepiej uzmysłowić, wyobraźmy sobie rozciągnięty płat materiału. Jeśli umieścimy na nim masywną kulę, spowoduje to zapadnięcie powierzchni materiału. Umieszczona w pobliżu mała kulka stoczy się w kierunku dużej kuli, co zinterpretujemy jako przyciąganie pomiędzy kulkami. Opis ten daje bardzo intuicyjne wyjaśnienie przyczyny istnienia siły grawitacji, rodzi również jednak nowe pytania. W szczególności czym jest owa tajemnicza przestrzeń ulegająca odkształceniom pod wpływem masy? Do tekstu..
45 postulatów Żółtych Kamizelek
Mariusz Agnosiewicz (04-12-2018)
W czasie gdy w Katowicach trwa szczyt klimatyczny, we Francji trwa powstanie listopadowe wymierzone przede wszystkim w Macronowską "transformację ekologiczną". W maju 2018 minister transformacji ekologicznej Francji ogłosił zielone światło dla biorafinerii francuskiego koncernu Total w zakresie produkcji oleju palmowego. Jego produkcja prowadzi do niszczenia lasów deszczowych Indonezji i Malezji, skąd pochodzi 85% produkowanego na świecie oleju palmowego. Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, jeśli utrzyma się obecne tempo produkcji oleju palmowego to do 2022 roku zostanie zniszczonych 98% lasów Sumatry i Borneo. Produkcja biopaliw z oleju palmowego jest najtańsza, lecz wiąże się z największą emisyjnością CO2: trzykrotnie większą niż paliwa kopalne (sic!). By zrozumieć obłudę polityki klimatycznej, która służy nie czysto deklaratywnej walce z globalnym ociepleniem, lecz wyciskaniu żywotnych soków z małych i średnich na rzecz dużych, warto zapoznać się z konkretnymi postulatami Żółtych Kamizelek Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365