Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.030.743 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 485 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mnie Bóg, w życiu moim, nigdy nie był potrzebny - od najwcześniejszego dzieciństwa, ani przez pięć minut - byłem zawsze samowystarczalny."
Przegląd wyników wyszukiwania

Kobieta ksiądz udzieliła ślubu homoseksualistom
Agnieszka Zakrzewicz (31-05-2011)
Nazywa się Maria Vittoria Longhitano i jest pierwszą kobietą-księdzem we Włoszech, uznawaną przez Watykan i proboszczem w Cormano, koło Mediolanu. Oczywiście należy do Kościoła Starokatolickiego Unii Utrechckiej we Włoszech, który uznaje ordynację kobiet. Do tekstu..
Liberalizm a demokratyzm – między wolnością w wolą większości
Piotr Napierała (31-05-2011)
Liberalna demokracja i demo-liberałowie to jedne z tych słów jakie najczęściej padają w rozmowach. Sugerują one istnienie nierozerwalnego związku między demokratyzmem a liberalizmem, tymczasem taki związek jest dość przypadkowy, bowiem między światopoglądem liberała i światopoglądem demokraty jest więcej różnic niż podobieństw. Do tekstu..
Jaka jest różnica między Zachodem a Bliskim Wschodem?
Barry Rubin (31-05-2011)
William Szekspir i inni, którzy spowodowali eksplozję elżbietańskiej kultury i nauki to była pierwsza generacja chłopców studiujących kulturę starożytnej Grecji i Rzymu. W tamtych dniach nadal obcinało się ludziom głowy i trzeba było być protestantem należącym do kościoła anglikańskiego, żeby mieć prawo do studiów. Był to jednak początek zmian we właściwym kierunku. Do tekstu..
Bluźnierstwo na niedzielę: Plan albo bez planu
PZ Myers (30-05-2011)
Nie możesz zmienić historii, nie możesz zmienić świata, wszystko, co możesz zrobić, to podejmować decyzje, które wpłyną na twoją sytuację post mortem (tj. wymyśloną i nieistotną) - a często nawet to jest zredukowane do binarnego wyboru: piekło albo niebo. Chociaż niektóre wyznania dają nieco większy zakres możliwości: możesz odrodzić się jako karaluch albo król, lub cokolwiek między tymi dwoma. Do tekstu..
Z drugiej strony lustra
Eric MacDonald (30-05-2011)
Nie ma niczego, co można powiedzieć w obliczu brutalnej arbitralności i niedbałej brutalności życia, co wydawałoby się rozsądne lub sprawiedliwe - poza, oczywiście, powiedzeniem, że życie po prostu takie jest i przez powiedzenie tego pokazanie wspólnoty człowieczeństwa, by dać choć tę pociechę. Nie pomogłoby mówienie o Bogu, ponieważ mówienie o Bogu jest w rzeczywistości sposobem ukrywania przed sobą ostatecznego bezsensu życia i udawaniem, że takie słowa mają sens. Do tekstu..
Każdy atak na Pakistan będzie rozumiany jako atak na Chiny
Tufail Ahmad i Yigal Carmon (29-05-2011)
Podczas wizyty premiera Gilaniego w Pekinie najwyżsi przywódcy Chin wyrazili poparcie dla Pakistanu w następstwie operacji w Abbottabadzie. Podczas spotkania z Gilanim chiński premier Wen Jiabao oznajmił, że Chiny posyłają do Islamabadu specjalnego wysłannika, żeby wyrazić solidarność z Pakistanem w tym decydującym okresie jego historii. Do tekstu..
Pochwała romantyzmofobii
Andrzej Koraszewski (28-05-2011)
Romantyzm - antyoświeceniowy nurt pseudointelektualny, cechuje go namiętny protest przeciw nauce, i rozumowi, pochwała bezmyślności, religianctwa i fanatyzmu. W tradycji polskiej romantyzm, podobnie jak Kontrreformacja w okresie Reformacji, całkowicie wyparł wszystkie pozytywne wpływy Oświecenia, które w naszym kraju (m. in. z powodu wcześniejszych sukcesów Kontrreformacji i braku silnego mieszczaństwa) ograniczyły się do maleńkiej grupki osób z zagranicznym wykształceniem. Do tekstu..
Sean Carroll: nie mamy nieśmiertelnych dusz
Jerry Coyne (28-05-2011)
Znany fizyk, Sean Carroll stwierdza, że mamy wystarczającą wiedzę, aby zignorować pomysł nieśmiertelnej duszy jako naukowej możliwości (a więc jako czegoś co rzeczywiście istnieje). Zgadzam się z nim. Jego poniedziałkowy artykuł : "Fizyka i nieśmiertelność duszy" już sprowokował ogromną ilość komentarzy. Jego argumenty są proste i odwołują się do fizyki. Do tekstu..
Libertynizm a wolność jednostki
Piotr Napierała (27-05-2011)
Libertynizm wywodzi się z XVII-wiecznej Holandii, Pierwotnie libertynami nazywano odłam tamtejszych anabaptystów, który odrzucił te normy obyczajowe, które uznawali za niezgodne z Biblią, głosząc powrót do natury (m.in. bardziej swobodne podejście do spraw seksu i nagości). Dopiero w XVIII wieku libertyn zaczął oznaczać egoistycznego hulakę o rozpasanym apetycie seksualnym. W kręgu encyklopedystów i filozofów jednak słowo to nadal oznaczało kogoś, kto postępuje zgodnie z instynktem i nie zważa na dobre obyczaje, chociaż ich również nie zwalcza. Do tekstu..
Protokoły mędrców Syjonu w mediach arabskich
Menahem Milson (26-05-2011)
Wydaje się, że to niesłychane przyjęcie Protokołów rozpoczęło się dopiero wraz z ustanowieniem państwa Izrael. Fakt, że małej społeczności Żydów udało się pokonać połączone siły armii siedmiu państw arabskich, jest źródłem dysonansu poznawczego dla Arabów. Globalny spisek żydowski, jak jest on opisany w Protokołach, dostarczył pozornie racjonalnego wyjaśnienia tego, co było dla Arabów całkowicie niepojęte. Do tekstu..
Pięciostronny łomot
Matt Ridley (26-05-2011)
Witajcie w neo-średniowiecznym świecie brytyjskiej polityki energetycznej. Jest to świat, w którym w wąwozach w Highland hałasują buldożery, budujące tamy na strumieniach dla miniaturowych elektrowni wodnych, w którym Dogger Bank ma być upstrzony wiatrakami aż po kres horyzontu, w którym Heathrow ma palić drewnem przywożonym ciężarówkami z Surrey, a pszenica z Yorkshire jest zamieniana w paliwo do silników. Do tekstu..
Al-Kaida, Ameryka i podwójne standardy
Caden O. Reless (25-05-2011)
Sprawa śmierci Osamy bin Ladena, zastrzelonego na początku maja br. przez amerykańskich komandosów, wzbudziła sporo kontrowersji. Reakcje polskich komentatorów na to wydarzenie, podobnie jak na całym świecie, oscylowały między nieskrywaną niechęcią (bardzo różnie umotywowaną) wobec Amerykanów, odpowiedzialnych za całe to kłopotliwe zamieszanie, po dość częste wyrazy zrozumienia, a nawet sympatii dla zdecydowanego posunięcia administracji prezydenta Baracka Obamy. Do tekstu..
Gen melanizmu znaleziony u krępaka brzozowego
Jerry Coyne (25-05-2011)
Najciekawsze jednak jest to, że analiza genetyczna postaci o różnych barwach zebranych w całej Wielkiej Brytanii dała informację o ewolucyjnym pochodzeniu postaci ciemnej. Mogła powstać na dwa sposoby: albo pojedyncza, unikatowa ciemna mutacja w jednej ćmie carbonaria mogła rozprzestrzenić się na całą Wielką Brytanię, albo ta mutacja mogła powstać wielokrotne (każde jej powstanie, być może, utrzymywane w niskiej częstotliwości przez dobór naturalny przeciwko ciemnemu kolorowi), a wszystkie zaczęły wzrastać, kiedy zmieniło się środowisko. Do tekstu..
Kto kogo szuka?
Andrzej Koraszewski (24-05-2011)
Pia, będąc kotem judeo-chrześcijańskim nie wykazuje cienia szacunku dla tradycji. Przyzwyczajony do jej pełnego ironii sceptycyzmu, uczciwie mówiąc nie podejrzewałem, że była zdolna do jakichkolwiek uczuć religijnych. Przeciwnie zawsze patrzyła na świat trochę podejrzliwie, a trochę z rozbawieniem. Do tekstu..
Krótko o liberalnej doktrynie i partii rządzącej
Mirosław Woroniecki (24-05-2011)
Nieprzypadkowo zarówno faszyzm włoski jak i narodowi socjaliści Hitlera nawiązywali do nauki Hegla w walce z liberalną koncepcją państwa. Celem liberalizmu jest rozwój jednostki, zapewnienie jej przede wszystkim możliwości nieograniczonego bogacenia się; państwo w ujęciu tej doktryny nie ma własnych, odrębnych celów - ma ono służyć jednostce i zabezpieczać możliwość samorealizacji. Do tekstu..
Muzułmańskie matki, które w imię honoru zabijają swoje córki
Phyllis Chesler (24-05-2011)
Dwie muzułmańskie matki, obie wdowy, obie żyjące w Uttar Pradesz w Indiach, pomogły sobie wzajemnie w zamordowaniu swoich dorosłych córek, Zahidy, 19 lat, i Husny, 26 lat, za popełnienie przestępstwa wyjścia za mąż za hindusów. Przytrzymywały swoje córki i powoli zadusiły je na śmierć. Te nieszczęsne, zabite dziewczyny naprawdę wierzyły, że mają prawo do poślubienia nie-muzułmanów i do miłości, i że w końcu ich matki i społeczność muzułmańska ponownie je zaakceptują. Do tekstu..
Religijna prawica a poszerzanie horyzontów
Piotr Napierała (23-05-2011)
Mam wrażenie, że generalnie istnieją dwa rodzaje ludzi: wolnomyśliciele - czyli ci, którzy kierują się we wszystkim własnym uznaniem, rezonowaniem, myśleniem i sumieniem, oraz "trzeba-iści", których motywy działań są determinowane przez system nakazów i zakazów moralnych i organizacyjnych, przy czym nie mówię tu o nakazach prawa zaklętego w kodeksach prawnych, lecz o nakazach wynikających z wychowania lub przyjętego za własny zewnętrznego systemu moralnego. Do tekstu..
Wyhodować dwa kłosy tam, gdzie rósł tylko jeden
Matt Ridley (23-05-2011)
W dwudziestym wieku populacja ludzkości wzrosła czterokrotnie. Około roku 1960 przyrost wynosił 2 procent rocznie. W odróżnieniu jednak od dziewiętnastego wieku, kiedy to prerie, stepy i lasy szły pod pług, nie było już właściwie nowej ziemi, na której można by produkować żywność. Niektórzy ludzie na Zachodzie zaczęli sugerować, że pomoc żywnościowa wyłącznie pogarsza problemy demograficzne. Do tekstu..
Dzień Ręcznika – być jak Douglas Adams!
Oskar Trzmiel (22-05-2011)
11 maja minęła dziesiąta rocznica przedwczesnej śmierci Wielkiego Pogodnego Człowieka, angielskiego komediopisarza Douglasa Adamsa, twórcy pierwszego przewodnika po naszej galaktyce - "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy", który otworzył nam oczy na cuda Wszechświata, powiedział, jak ruszyć do gwiazd i zdefiniował archetyp kosmicznego autostopowicza. Do tekstu..
Słowa sprzed tysiąca lat
Andrzej Koraszewski (21-05-2011)
Dawno temu wrzuciłem z Pandaemonium do jednej z szuflad mojego komputera artykuł o arabskim poecie, który żył 1000 lat temu. Urodził się w 973 roku, więc możemy o nim powiedzieć rocznik 73. Kenan Malik rozpoczyna swój artykuł o tym poecie od cytatu: "Mieszkańcy Ziemi są dwojga rodzajów, jedni z rozumem, ale bez religii, drudzy z religią, ale bez rozumu." To nie Dawkins ani Harris - pisze brytyjski autor - to słowa poety z Aleppo, miasta leżącego w dzisiejszej Syrii. Do tekstu..
Wirtualne państwo
Monika Sadlok (21-05-2011)
Każdy twórca wirtualnego państwa, stworzyć musi, jeszcze na etapie projektowania, zręby organizacji całego wirtualnego przedsięwzięcia. W realnym świecie odpowiednikiem jest model administracji publicznej. Ustrój polityczny, z uwagi, iż chodzi o całość, a nie poszczególne organy państwa, stanowi oczywiście o przyszłym rozwoju. Do tekstu..
Budowanie leku przeciwko grypie na komputerze
Ed Yong (21-05-2011)
Pod mikroskopem wirusy grypy wyglądają jak okrągłe poduszki na szpilki. "Szpilki" składają się z dwóch białek: hemaglutyniny, która pozwala wirusowi na przyczepianie się do komórki gospodarza, oraz neuraminidaza, która pozwala mu w końcu uciec. Różne wersje tych białek dają wirusom grypy ich nazwy. Na przykład wirus z hemaglutyniną z grupy 1 i neuraminidazą z grupy 1 będzie nazywany H1N1 - ten sam typ, który był pandemiczny w 2009 r. Do tekstu..
Dzień Rysowania Mahometa 2011 (20-05-2011)
Dziś światowy Dzień Rysowania Mahometa. Poważna akcja, czy głupia zabawa? Z powodu kilku karykatur zamordowano już wiele osób, doszło do wielkich zamieszek i palenia ambasad, tysiące ludzi wyszło na ulice. Takie zachowania przynoszą wstyd naszemu gatunkowi. Co możemy zrobić? Możemy odpowiedzieć, że nie damy się zastraszyć?  Możemy im odpowiedzieć, że muszą przestać się obrażać. Do tekstu..
Dwuchlorooctan i rak
PZ Myers (20-05-2011)
Wiele było leków, które wyglądały wspaniale w laboratorium i były znakomite powody, dla których powinny działać, ale rzeczywistość raka jest taka, że jest on skomplikowany i zróżnicowany. Między lekiem, który zatruwa komórki rakowe w probówce, a lekiem, który rzeczywiście dobrze działa w bardziej skomplikowanym środowisku istoty ludzkiej, istnieje bardzo wiele pułapek. Do tekstu..
Nowe, lecz nie lepsze. Niekiedy gorsze
Imogen Evans, Hazel Thornton, Iain Chalmers (20-05-2011)
Niemal każdego tygodnia w mediach pojawia się doniesienie o nieprzewidzianych efektach ubocznych jakiegoś leku, błędzie chirurga, wymykającym się spod kontroli zakażeniu lub niepowodzeniu źle prowadzonej ciąży. Czasem krytyka idzie dalej: media przedstawiają współczesną, opartą na nauce medycynę jako "nieludzką" - tak, jakby rzeźnickie praktyki poprzedzające dzisiejszą chirurgię lub trucizny, których stosowanie zarzucono na rzecz nowoczesnych leków były bardziej "ludzkie". Do tekstu..
Prawda to wierność
Andrzej Koraszewski (19-05-2011)
Odczytanie Instrukcji o powołaniu teologa wymaga pewnego przygotowania teologicznego. Otóż dowiadujemy się z niej, że "prawda przekazana w Objawieniu przekracza zdolności poznawcze człowieka" (ale jest niesprzeczna z rozumem). Jednakże wyczuwamy jakiś niepokój, bo dowiadujemy się, że "w każdej epoce teologia odgrywa ważną rolę, zaś Bóg chce "by wszyscy zostali zbawieni", ale w czasach niespokojnych odgrywa szczególnie ważną rolę. Do tekstu..
Zło, empatia i ewolucja moralności
Matt Ridley (19-05-2011)
U najokrutniejszych ludzi, twierdzi profesor Baron-Cohen, "obwód empatii", który przebiega przez 10 różnych regionów mózgu, załamuje się czasowo lub na stałe, pozostawiając człowieka z "zerową empatią". Powody mogą być częściowo wrodzone, a częściowo może to być funkcją wcześniejszych doświadczeń, takich jak trauma okołoporodowa lub zaniedbanie rodzicielskie, albo wypadkowa obu. Do tekstu..
O użyteczności magii
Normand Baillargeon (18-05-2011)
Iluzjoniści grali ważną rolę w demaskowaniu domniemanych medium, posiadaczy mocy paranormalnych i pseudonaukowców. Jean Eugène Robert-Houdin był pierwszy, drugi był sam Harry Houdini. Dziś z tej bogatej tradycji czerpią m.in. James Randi, Penn Fraser Jillette i Raymond Joseph Teller. Do tekstu..
Utrata koloratki za pedofilię
Agnieszka Zakrzewicz (18-05-2011)
Przeczytałam "Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania "Wytycznych" dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich" i pomyślałam o sprawie Dominique'a Strauss-Kahna. szefowi MFW za gwałt na pokojówce grozi przynajmniej 25 lat więzienia. Duchowny, który dopuścił się gwałtu na dziecku w krajach, w których nie ma "obowiązku zgłaszania na prokuraturę" tego rodzaju przestępstwa - ryzykuje co najwyżej utratę koloratki... Do tekstu..
Religia sprowadza się do kontroli zachowań
Eric MacDonald (18-05-2011)
Stopień, w jakim organizacja lub instytucja jest niewrażliwa na wymagania rozumu decyduje o tym, jak bardzo taka organizacja jest ukierunkowana na kontrolowanie ludzi, gdyż jest ona zmuszona do wymuszenia rezygnacji z krytycznego rozumu i z własnego rozumienia co jest prawdą, aby zapewnić jedność i ciągłość tak pojmowanej organizacji. Do tekstu..
Bye! (And see you later!)
Caden O. Reless (17-05-2011)
W wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" znalazł się tekst Jerzego Stępnia, prawnika i byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, pod nieco prowokacyjnym tytułem "Europa mówi Ameryce: Bye! Nasze drogi się rozchodzą". Autor postawił w nim dość odważną tezę, że przepaść między kulturą amerykańską i europejską nieuchronnie się pogłębia. Do tekstu..
Tort dla umysłu według Stevena Pinkera
Joseph Carroll (17-05-2011)
Pomimo ustępstwa, jakie robi Pinker, uznając użyteczność fikcji, jako wzorca dla manewrów w grze życia, po dłuższej lekturze jego wywodów oczywiste staje się, że tak jak Freud, postrzega on reprezentację literacką w głównej mierze, jako kwestię sprawiającej przyjemność fantazji. Od pornografii różni się ona tylko tym, że guziki przyjemności, które naciska, nie są w dosłownym i rzeczywistym sensie seksualnej natury. Do tekstu..
Nakba, czyli opowieść o katastrofie
Andrzej Koraszewski (16-05-2011)
Na wszystkich granicach Izraela pojawiły się wczoraj tysiące Palestyńczyków i sympatyków Palestyńczyków, którzy w ramach "pokojowego protestu" chcieli przekroczyć granice. Protesty odbywały się pod hasłem "prawa do powrotu" . Według nadal niepewnych doniesień zginęło 15 osób. Do tekstu..
Resetowanie relacji z muzułmanami przez prezydenta Obamę i masakra w Pakistanie
Barry Rubin (16-05-2011)
Jest coś szczególnie dojmującego w wiadomości, że co najmniej 80 ludzi zostało zabitych w Czarsadda w Pakistanie w ataku talibów na tamtejszy ośrodek szkolenia policji. Nie chodzi o to, że samo wydarzenie jest wyjątkowe - poza jedną cechą - ale że jest to odpowiedni symbol sytuacji panującej dzisiaj w świecie z muzułmańską większością oraz wykrzywionego postrzegania tej części świata przez Zachód. Do tekstu..
Polska religijność - efekty katechizacji
Radosław S. Czarnecki (16-05-2011)
Według najnowszych badań socjologicznych (m.in. prof. J.Baniaka z Poznania) wielu gimnazjalistów polskich (od ponad 20 lat katechizacja jest obecna w szkołach nad Wisłą, Odrą i Bugiem) do Trójcy Świętej - podstawowej kategorii religii katolickiej - zaliczyć potrafi Madonnę, Józefa-cieślę i Jana Pawła II. Do tekstu..
Nauki służebne
Andrzej Koraszewski (15-05-2011)
Profesorowie z Oxfordu, Justin Barrett oraz Roger Trigg w lutym 2008 roku połączyli swoje siły, aby spożytkować blisko dwa miliony funtów oferowane przez Fundację Templetona na badania nad "naturalnymi podstawami religii". Dla racjonalnego spożytkowania przyznanych przez Fundację Templetona funduszy przeprowadzono w ciągu trzech lat 40 różnych badań, w które zaangażowane były ponad pół setki chętnych badaczy prowadzących swoje studia w krajach takich jak Chiny, Polska, Meksyk czy Mikronezja. Do tekstu..
Myśl i działalność polityczna Henry'ego St. Johna, wicehrabiego Bolingbroke
Piotr Napierała (15-05-2011)
Henry St. John, wicehrabia Bolingbroke jest ważną postacią brytyjskiej polityki XVIII wieku i do dziś wywołującą wiele kontrowersji. Przez wielu piętnowany był jako zdrajca interesów brytyjskich na rzecz Francji i jakobitów współpracujących z Francją. Wielu jednak widziało w nim żarliwego patriotę i słusznie oburzonego krytyka wigowskiego rządu Roberta Walpole'a (1721-1742). Do tekstu..
Śmierć jednego Osamy
Amil Imani (15-05-2011)
Historia wskazuje na kluczową rolę małych grup, a nawet jednostek, organizujących wydarzenia o wielkim znaczeniu. To gotowe do działania radykalne mniejszości najczęściej tworzą ruchy, które wyznaczają kurs historii. To mniejszość muzułmańska, fanatyczni i radykalni żołnierze Allaha, szykują zgubę świata niewiernych i chcą ustanowić Światowe Królestwo Islamu. Do tekstu..
Filozofia św. Tomasza z Akwinu
Daniel Krzewiński (14-05-2011)
Dusza swym istnieniem i działaniem przekracza świat możnościowych zmienności i tym samym nie podlega zniszczeniu, jakiemu poddane bywa ciało i z nią obraca się w nicość także i człowiek. Człowiek jest nieśmiertelny, bo jego celem przydanym mu w planie bożym jest być ,,finis omnis generationis". Człowiek, według Tomasza, jest jakby ,,małym światem", w którym odnajdują się wszystkie stworzenia, ponieważ rozumna dusza ludzka, uzdolniona poznawczo, ma możność stawania się wszystkim tym, co poznaje. Do tekstu..
Mrówkokształtne
Jerry Coyne (14-05-2011)
Mrówki są jedną z najliczniejszych grup na ziemi, ale, co dziwne, nie ma wielu chętnych na zjadanie ich. Tak, istnieją mrówkojady (które zjadają mnóstwo termitów) i pewne jaszczurki specjalizują się w mrówkach, ale te małe stworzenia są pełne obrzydliwych chemikaliów i feromonów, co stawia je na samym końcu listy pożądanego pożywienia. Do tekstu..
I nie wódź nas na pokuszenie jako i my cię nie wodzimy
Andrzej Koraszewski (13-05-2011)
Czy Bóg może wodzić na pokuszenie? Oto Bóg, który zarzuca na nas sieci, czyha podstępnie, wyglądając zza krzaka, podkłada świnię, czekając tylko aż damy się nabrać i zgrzeszymy. Wyuzdani w wierze powiadają, że to tylko taka zmyłka tłumacza, że oryginalnie jest inaczej, Bóg ma nas strzec przed tym abyśmy nie ulegli pokusie. Sympatyczna interpretacja, no bo jak wysłucha modlitwy Ojciec nasz, to w obliczu pokusy szturchnie, albo i palcem pogrozi i nam się uda, a jak nie, to po nas, ogień piekielny i kiełbaski z rożna. Do tekstu..
Pora zejść na ziemię
Richard Dawkins (13-05-2011)
"Czego uczy twoja tradycja o końcu świata?" Słowo "tradycja" powinno nas nastawić krytycznie. Odnosi się ono do zbioru przekonań przekazywanych przez pokolenia - w odróżnieniu od przekonań opartych na dowodach. Nieobarczone dowodami przekonania są z definicji bezpodstawne. Niemniej w chwili, w której wymyślonej historii przyklejasz etykietkę "tradycja", nadajesz jej nieuzasadnioną godność i na poważnie żąda się od nas, byśmy ją "szanowali". Do tekstu..
Czy nasze leczenie naprawdę działa?
Ben Goldacre (13-05-2011)
Trójka autorów Imogen Evans, Hazel Thornton oraz Iain Chalmers przygotowała przed kilkoma laty przewodnik po sposobach badania skuteczności terapii. Książka przełożono została na wiele języków, a obecnie (w formie elektronicznej) dostępna jest również w języku polskim. Postanowiliśmy opublikować kilka rozdziałów z tej książki. Dziś publikujemy przedmowę napisaną przez Bena Goldacre. Do tekstu..
Uznanie dla tych, którzy redukują koszty
Matt Ridley (12-05-2011)
Cechą innowacji jest to, że pomysł wywiera największy wpływ nie wtedy, kiedy zapala się światełko w głowie geeka, ale kiedy wynikająca z tego technologia staje się z czasem wystarczająco tania, by używało ją wielu ludzi - może całe dziesięciolecia później. Pierwszy samolot w Kitty Hawk miał zerowy wpływ na gospodarkę świata, ale tanie linie lotnicze miały olbrzymi wpływ; pierwszy komputer był ciekawostką, ale tanie laptopy zmieniły świat. Do tekstu..
Islamofobia – problemy z definicją
Julian Jeliński (12-05-2011)
Pojemność pojęcia "islamofobia", a także używanie go przez najprzeróżniejsze polityczne, społeczne czy też religijne grupy niekoniecznie w celu zwrócenia uwagi na faktyczną dyskryminację, stały się głównymi przyczynami krytycznego podejścia do funkcjonującej definicji islamofobii. Co więcej, stały się podstawą do krytyki nawet samej koncepcji, na której ów termin został ufundowany. Do tekstu..
Prawica i lewica Oświecenia
Piotr Napierała (11-05-2011)
W Polsce wśród autorów prawicowych występuje tendencja do wrzucania do oświeceniowego worka wszystkiego co im się nie podoba i uznawania tego en gros za lewicowe. Oświecenie jest, w ich opinii, przodkiem marksizmu. Tak też czasem uważają marksiści, zapewne dlatego, że dla Marksa, znalezienie się w jednym panteonie z Voltaire'm czy Diderotem to zaszczyt. Do tekstu..
Chomsky, bin Laden i walka o świetlaną przyszłość
Andrzej Koraszewski (11-05-2011)
Noam Chomsky, opublikował na łamach pisma "Guerenica" swój komentarz na marginesie tragicznej śmierci Osamy bin Ladena. Uczony lingwista w artykule tym wyraża ogromną niepewność, czy można było poważnie traktować oświadczenia bin Ladena o jego odpowiedzialności za zamach na World Trade Center. Na ten artykuł zareagował Christopher Hitchens w "Slate". Hitchens pół życia spędził jako korespondent zagraniczny i Bliski Wschód zna jak zły grosz. Do tekstu..
Uwagi o problemie rzeczywistej reprezentatywności
Mirosław Woroniecki (11-05-2011)
Pozostawienie poza systemem reprezentacji politycznej znacznej części społeczeństwa przy jednoczesnym utrwaleniu się podziału na część społeczeństwa zorientowaną wolnościowo oraz część wyraźnie zapatrzoną w przeszłość tradycjonalistyczną i religijną, może doprowadzić do szukania pozakonstytucyjnych sposobów rozwiązywania konfliktów społecznych i ekonomicznych. Do tekstu..
Dziwne pochodzenie “hełmu” skoczków
Jerry Coyne (10-05-2011)
W listopadzie zamieściłem zdjęcia kilku dziwacznych skoczków (Membracoidea, rodzina z rzędu pluskwiaków), które miały dziwne struktury odgałęziające się ze szczytu ich ciał. Ponieważ te owady były tak niewiarygodnie dziwaczne, ten post okazał się najczęściej "linkowanym" postem ze wszystkich, jakie napisałem. Do tekstu..
Błędne twierdzenia o wyczerpywaniu się zasobów
Matt Ridley (10-05-2011)
W raporcie, który napisałem dla Global Warming Policy Foundation, opublikowanym wczoraj, wnioskuję, że ten "szok gazu łupkowego" będzie miał daleko idące konsekwencje. Obniży ceny gazu i ustabilizuje je w stosunku do ropy naftowej bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Spowoduje to, że gaz przejmie udziały w rynku od węgla, mocy nuklearnej i źródeł odnawialnych w produkcji elektryczności oraz od ropy naftowej w transporcie. Do tekstu..
Trzeba zrobić nową przeszłość
Romana Kolarzowa, Adam Kubiak (09-05-2011)
Jak przebiegają prace nad tworzeniem nowej przeszłości widać na przykładzie książki Ewy Kurek: "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945". Zagadywacze (bo do tego grona autorkę zaliczam) mają prawa szczególne - cokolwiek by głosili, nawet gdy są to rzeczy skandaliczne, pozostają pod ochroną (w tym przypadku Tygodnika Powszechnego). Jak to się mogło stać, że powstała taka książka; i że może pretendować do rangi naukowości? Do tekstu..
Kara boska za ateizm i aborcje
Agnieszka Zakrzewicz (08-05-2011)
Przygotowując się na 11 maja zastanawiam się tylko, dlaczego i za co Bóg miałby pokarać trzęsieniem ziemi Rzym - kolebkę i serce chrześcijaństwa, w której mieszka sam papież? I dlaczego miałby zrobić to akurat tuż po beatyfikacji Jana Pawła II? Może miałaby to być kara boska za przestępstwa seksualne w Kościele katolickim i za ich przemilczenie? Do tekstu..
Dlaczego nie mogę przebrnąć przez nową książkę Sama Harrisa
Eric MacDonald (08-05-2011)
Ateistyczna krytyka bardzo mało traci z powodu nie dość głębokiego rozumienia religii, a to z bardzo prostego powodu. Religie znacząco różnią się od siebie, często prezentując głęboko sprzeczne twierdzenia o naturze transcendentnego świata i tego czego się od nas oczekuje w wyniku istnienia takiego świata. Już to pozwala zakwestionować twierdzenia religii na temat wierzeń, transcendencji i nadnaturalnych bytów, jak również na temat zobowiązań, jakie te byty na nas nakładają. Do tekstu..
Racjonalista.pl podpisał umowę z Onet.pl (07-05-2011)
Fundacja Wolnej Myśli, wydawca portalu Racjonalista.pl, podpisała umowę z portalem Onet.pl, mającą na celu prezentowanie treści Racjonalisty na łamach Onetu. Zgodnie z umową przynajmniej 4 teksty Racjonalisty miesięcznie będą publikowane również w portalu Onet.pl, a Racjonalista będzie miał w Onecie swój wyodrębniony dział z tekstami. Do tekstu..
Dziękuję za Kolosa ze Świebodzina!
Andrzej Dymkowski (06-05-2011)
Sekta Kaczyńskiego jest tak samo prymitywna i pretensjonalna jak bałwochwalczy Kolos ze Świebodzina. Zdałem sobie sprawę, że to nie jest wcale margines polskiego kościoła katolickiego: to jest prawdziwe oblicze mojego kościoła. Do tekstu..
Państwo wyznaniowe w XXI wieku
Andrzej Koraszewski (06-05-2011)
Uroczystości związane z świętem konstytucji są od lat całkowicie zdominowane przez Kościół. Tak jak w dyskusjach wokół konstytucji dla Kościoła najważniejsza była kwestia preambuły i odwołania do Boga (czytaj wyższości doktryny religijnej nad prawem), tak porwanie święta konstytucji wydawało się celem niemal równie ważnym jak krzyż w Sejmie i krzyże w szkolnych klasach. Do tekstu..
Muzułmańska kultura gwałtu i Lara Logan
Daniel Greenfield (06-05-2011)
Na Zachodzie gwałt jest przestępstwem, ponieważ jest napaścią na człowieka. W islamie jest przestępstwem tylko dlatego, że jest to pozamałżeński stosunek seksualny. W wielu krajach islamskich "Zina", co znaczy cudzołóstwo oraz ogólnie niemoralne prowadzenie się, jest oskarżeniem, które można rzucić zarówno na gwałciciela, jak na jego ofiarę. Do tekstu..
Bin Laden zdradził swoją religię, rodzinę i świat
Tariq Alhomayed (05-05-2011)
W artykule z 3 maja 2011 r. zatytułowanym "Bin Laden zabity w swoim domu!" w londyńskiej gazecie "Al-Sharq Al-Awsat", redaktor naczelny Tariq Alhomayed napisał: "Ten, który zwiódł naszych synów i wepchnął ich do piekła, nie zginął na polu bitwy - ale pośrodku luksusowego domu, chowając się za swoją żoną". Do tekstu..
David Hume (1711-1776)
Daniel Krzewiński (05-05-2011)
Hume rozciąga sceptycyzm również i na sprawę istnienia Boga. Postawa sceptyczna w tej sprawie łączy się u niego z obroną deizmu, jako oparcia moralności. Poddaje krytyce racjonalistyczne dowody istnienia Boga, odrzuca możliwość cudów i wypowiada przekonanie, że religie zawsze były źródłem niesnasek między ludźmi. Do tekstu..
Krytyczne podsumowanie pontyfikatu Jana Pawła II
Mariusz Agnosiewicz (04-05-2011)
W dziesięć lat po pierwszym całościowym podsumowaniu krytycznym pontyfikatu Jana Pawła II, piszę nową syntezę tej krytyki, uzupełniając ją o nowe istotne wątki, i rezygnując z zarzutów czysto wewnętrznych. W ujęciu czysto świeckim Wojtyła był zasłużonym hamulcowym rozwoju społecznego, którego wiele aktywności cechowało moralne rozchwianie. Do tekstu..
Papież przed Trybunałem Karnym w Hadze?
Andrzej Wendrychowicz (04-05-2011)
Molestowanie dzieci Kościół katolicki w swoim prawie zaliczył do tej samej kategorii, co znieważenie hostii, naruszenie tajemnicy spowiedzi, czy niedozwolone celebrowanie mszy. Dwóch niemieckich adwokatów złożyło w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez papieża, dr Josepha Ratzingera. Przedstawiamy obszerne streszczenie ich uzasadnienia. Do tekstu..
Arcybiskup Canterbury jest żałosną starą gadułą, która nie rozumie ewolucji
Jerry Coyne (04-05-2011)
Coraz więcej naukowców widzi świadomość jako trudny problem, ale taki, który w zasadzie da się wyjaśnić. W końcu, kiedy dajesz komuś narkozę, świadomość znika. Kiedy przerywasz narkozę, wraca. Znaczy to, że jest to zjawisko oparte na materii. Tak, wiele jeszcze musimy wyjaśnić, ale nie jest to rodzaj teologicznego ględzenia, które kiedyś powoływało się na diabły zakopujące skamieliny. Są to badania naukowe, nie zaś apologetyka. Do tekstu..
Państwo świeckie. Ważność światopoglądowej neutralności w Polsce
Konrad Szocik (04-05-2011)
Neutralność światopoglądowa państwa przedstawiana jest jako gwarancja wolności i pluralizmu. Społeczeństwa europejskie, również polskie, nie są monolitem kulturowym. Innowiercy i ateiści są obecni nie tylko w poszczególnych miejscowościach, ale także w tradycyjnie katolickich rodzinach. Ta różnorodność kulturowa i światopoglądowa sprawia, że zdominowanie życia publicznego przez jedną koncepcję światopoglądową jest niewskazane. I przede wszystkim niesprawiedliwe i nieuczciwe wobec tych, którzy jej nie podzielają. Do tekstu..
Dokarmianie bogów, czyli rzecz o kanibalizmie rytualnym
Paulina Król (03-05-2011)
Zjawisko zjadania ludzi nosi nazwę antropofagii /gr. antropos - człowiek, fagein - jeść/, które to zjawisko dzieli się z kolei na endoantropofagię /zjadanie zmarłych przyjaciół i krewnych, by oddać im część/ oraz egzoantropofagię /zjadanie zmarłych wrogów bądź też ofiar składanych bóstwom/. Do tekstu..
1 Maja - święto Pracy czy Święto Wiary?
Agnieszka Zakrzewicz (03-05-2011)
"Włochy to naprawdę dziwny kraj - choć mamy 365 dni w roku, to papież Niemiec musi beatyfikować papieża Polaka akurat 1 Maja, w święto Pracy" - powiedział rzymski aktor i reżyser Ascanio Celestini, podczas koncertu zorganizowanego przez związki zawodowe na placu przed Bazyliką Laterańską. Włosi to naprawdę dziwny naród, a Rzym dziwne miasto... Jednego i tego samego dnia może się tu odbyć beatyfikacja, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, a nawet mecz AS Roma... Do tekstu..
Piekła nie ma
PZ Myers (03-05-2011)
Nie potrafię wyobrazić sobie, że mógłbym być Rossem Douthatem. W jego mózgu jest coś tak dziwacznego i pokręconego, że w żadnym wymiarze nie mogę zrozumieć jego punktu widzenia - jest to taki typ mózgownicy, w której wszystkie białka zostały połączone jednym utrwalaczem - religią. Ostatnio Douthat utrzymuje, że Piekło musi istnieć. Do tekstu..
Hurra, Osama bin Laden trafiony
Andrzej Koraszewski (02-05-2011)
Czy zabicie bin Ladena osłabi morale bojowników Al-Kaidy? Ci, którzy znają realia wyrażają wątpliwości. Od dłuższego czasu bin Laden był raczej symbolem niż faktycznym przywódcą. Al-Kaida ma wiele niezależnych centrów, jest tylko jedną z bardzo wielu muzułmańskich organizacji terrorystycznych. Do tekstu..
Afryka potrzebuje wzrostu, nie zaś litości i wielkich planów
Matt Ridley (02-05-2011)
Warto wyjaśnić, dlaczego wybrałem Afrykę i zmianę klimatu za "dwa wielkie pesymizmy panujące dzisiaj". Odpowiedź jest prosta: gdy tylko mówię o optymizmie i ktoś na sali protestuje: "Ale z pewnością nie możesz uważać, że kiedykolwiek rozwiążemy..." tematami, które poruszają najczęściej, są bieda afrykańska i ocieplenie globalne. Do tekstu..
Krytycy islamu pochylcie głowy
Amil Imani (02-05-2011)
Dzisiejsze wiadomości zdominowane są przez informację o śmierci Bin Ladena. Jak to wydarzenie wpłynie na "wojnę z terrorem"? Czy istnieje szansa na osłabienie morale dżihadystów? Czy też mamy do czynienia z wielkim sukcesem, który wiele nie zmieni? Wszelkie spekulacje na temat wpływu tego wydarzenia na przyszłość są bezpłodne.  Publikujemy napisany kilka dni temu artykuł mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Irańczyka poświęcony kwestii islamu i islamskiego radykalizmu. Do tekstu..
Obrona źródeł Ciemogrodu
Radoslaw S. Czarnecki (01-05-2011)
Ktoś mi zarzuci zapewne, że mówiąc o Ciemnogrodzie obrażam, postponuję, stygmatyzuję, potępiam. Nie, idę jedynie tropem myśli tych właśnie ludzi, którym się wydaje iż posiedli jedyną, absolutną prawdę i na dodatek chcą tą prawdą (dla mego dobra i zbawienia - cokolwiek by powiedzieli ma to takie same znaczenie) mnie uszczęśliwić. I to jest właśnie Ciemnogród. Do tekstu..
Chwileczkę, sądziłem, że oni wierzą w absolutną moralność?
PZ Myers (01-05-2011)
Zawsze jest ciekawe, kiedy jakiś boży oszołom doprowadza swoją wiarę do jej logicznych wniosków końcowych - w zasadzie musi wtedy przyznać, że jeśli zaczynasz czcić tyrańskiego potwora, kończysz racjonalizacją potwornych tyranii. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365