Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.168.110 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie."
Przegląd wyników wyszukiwania

Religijny dogmat zasiewa nasiona pod nową Turcję
Tulin Daloglu (31-03-2013)
W kraju, w którym na każdym rogu można spotkać meczet, dziwnym wydaje się twierdzenie, że pobożni muzułmanie są prześladowani. Ale od kiedy AKP ponad dekadę temu doszła do władzy, w jej tezach partyjnych pojawiło się oskarżanie ideologii kemalistycznej o islamofobię oraz czynienie jej odpowiedzialną za represjonowanie i dyskryminację praktykujących muzułmanów we wszystkich obszarach życia. Do tekstu..
Współczesna, polska medycyna
Andrzej Gregosiewicz (31-03-2013)
Kilka lat temu ruch Nowej Ery przeszmuglował do naszego życia (i zdrowia) nową, holistyczną jakość"leczniczą". Otóż, rozporządzeniem ministerialnym, lista zawodów uzupełniona została m.in. o bioenergoterapeutów i innych znawców energii nieznanych nauce. Co więcej, określono dokładne procedury postępowania. Niektóre z tych procedur, zezwalają np. na "stosowanie metod bioenergoterapeutycznych na odległość". (Pisałem tu już o tym wcześniej, obecnie przedstawiam wersję uzupełnioną o nowe materiały.) Do tekstu..
Skromna propozycja
Kunwar Khuldune Shahid (30-03-2013)
Przez ostatnich wiele lat, kiedy rozmyślałem nad tą kwestią, przeczytałem wszystkie dotyczące tego problemu pisma - święte i nie-święte. Wielu znawców przedstawiło teorie rozwiązania problemu mniejszości religijnych, ale żaden z nich, moim skromnym zdaniem, nie dostarczył pełnego planu, by zapewnić, że przedstawiciele mniejszości staną się pożytecznymi członkami państwa i zobaczą, jak ich status na społecznej drabinie się podnosi. Do tekstu..
Państwo, szkoła, filozofia i rzeczywistość
Andrzej Koraszewski (30-03-2013)
Ogromnie upraszczając, mamy tu pytanie o to, jaka jest właściwie rola państwa i jaki mamy mieć stosunek do obowiązkowej nauki, która jest formą przymusu; na ile państwo może i powinno narzucać programy szkolne; kogo ma kształcić - dobrego obywatela, (a może dobrego katolika), sprawnego pracownika, myślącego człowieka, kosmopolitę, czyli obywatela świata? Do tekstu..
Ataków na Oświecenie ciąg dalszy
Radosław S. Czarnecki (29-03-2013)
Na Uniwersytecie Wrocławskim dwóch panów, jeden dominikanin a drugi fizyk, poinformowało świat i okolice "w co wierzą fizycy". Można z tego w nosić, że serial "Sami swoi" odcisnął się głęboko na umysłach części naszego społeczeństwa, a jego przekaz wyznacza dziś charakter "debat" akademickich. Do tekstu..
Frans de Waal przeciw Nowemu Ateizmowi
Jerry Coyne (29-03-2013)
Nie wiem, co stało się z prymatologiem Fransem de Waalem, człowiekiem, którego pracę niezmiernie podziwiam. Ruszył on bowiem w tango przeciwko Nowemu Ateizmowi, używając wszystkich znajomych tropów o tym, że z natury są zarówno wojowniczy, jak "religijni". Do tekstu..
Noc zapada nad cywilizacją
Daniel Greenfield (28-03-2013)
Cywilizacja i kodeksy moralne istnieją w świetle świadomości, ale ciemność jest miejscem dla bezmyślnego bestialstwa. Wezwanie do powrotu do ciemności jest głęboko symbolicznym aktem. Cywilizacja, która celebruje powrót do ciemności choćby na jedną godzinę, tęskni do powrotu do głębszego stanu ciemności. Ciemności duszy. Do tekstu..
Ateizm, antyklerykalizm i ci prawdziwi
Jacek Tabisz (28-03-2013)
Wielu nauczycieli, rodziców, wiele autorytetów moralnych i naukowych dba w naszym państwie o to, aby zachwalać radości płynące z wiary religijnej. Wielu młodych ludzi nie ma okazji, aby zetknąć się z kontrargumentami wobec tych nabożnych postaw. Nie wszyscy młodzi ludzie są na tyle indywidualistami i buntownikami, aby przeciwstawić się opinii całkowicie dominującej w otoczeniu. Tymczasem dążenie do prawdy o rzeczywistości jest wartością etyczną, z której nie należy rezygnować z uwagi na lęk, czy mylnie rozumianą "polityczną poprawność". Do tekstu..
Zielone samochody ukrywają mały, brudny sekret
Bjorn Lomborg (27-03-2013)
Samochody elektryczne są promowane jako najmodniejszy zwiastun środowiskowo dobroczynnej przyszłości. Reklamy zapewniają nas o "zerowej emisji" i prezydent Obama obiecał milion tych samochodów na drogach do roku 2015. Przy sprzedaży w 2012 r. dochodzącą do 50 tysięcy ta liczba miliona samochodów jest mrzonką. Do tekstu..
Cybernetyczne dobro i zło
Jerzy Neuhoff (27-03-2013)
Jeśli komputery i cała ówczesna oraz współczesna technika rzeczywiście dewaluują ludzki mózg, to, moim zdaniem, tylko w takim samym sensie, w jakim każde narzędzie i każdy silnik dewaluuje ludzką rękę. Ten proces trwa od zarania ludzkości, wszak to praca stworzyła człowieka; każde nowe narzędzie wzmacniało ludzką rękę, a dzięki sprzężeniu zwrotnemu także ludzki mózg. Do tekstu..
Oblicze czwartej władzy
Andrzej Koraszewski (26-03-2013)
Spędziłem 12 lat mojego życia w BBC i zaczynając tam pracę byłem dumny, że mogę pracować w instytucji, która wyznacza najwyższe standardy dziennikarstwa na świecie. Nie wyobrażałem sobie, żeby dziennikarz, który dopuściłby się, już nie puszczenia niesprawdzonej informacji, a ordynarnego kłamstwa, nie utracił pracy w trybie natychmiastowym. Do tekstu..
Doradztwo religijne i religioznawcze V
Lucjan Ferus (26-03-2013)
Politycy będący u władzy, którzy wolą mieć dobre stosunki z Kościołem, zamiast mieć go jako wroga, kierują się cynicznym wyrachowaniem (choć zapewne woleliby to nazwać pragmatyzmem), gdyż dla korzyści płynących z posiadania władzy, gotowi są na każdy sojusz i każde świństwo, byle by tylko ją wzmocnić i utrzymać jak najdłużej. Do tekstu..
Kafirometr, czyli miara wielkości niewiary
Kunwar Khuldune Shahid (25-03-2013)
Kafirometr (z arabskiego: kāfir, co znaczy "niewierny", i greckiego θερμός: μτρον, metron, co znaczy "mierzyć") jest urządzeniem, które mierzy kufr, czyli stopień niewierności. Kafirometr ma dwa ważne elementy: czujnik kafira, dzięki któremu pojawiają się pewne zmiany umysłowe, jeśli obiekt ma różny od twojego pogląd, oraz pewne impulsy wywołujące gotowość do absurdalnego czynu (np. w skali masakry, która jest zaznaczona na kafirometrze "muzułmanin - nie-muzułmanin"). Do tekstu..
Refleksje po konklawe
Radosław S. Czarnecki (25-03-2013)
Tabloidyzacja - zwłaszcza w watykańsko-religijnej materii - sięgnęła w Polsce zenitu. Takie symbole, nie mające wiele wspólnego z tworzeniem doktryny, czy nowego wizerunku kurii rzymskiej, jak pelerynka, kolor butów papieskich itd. są typową ideologią z gatunku "ciemny lud to kupi". Do tekstu..
Krwawy, niekończący się pokój
Daniel Greenfield (24-03-2013)
Zwrot "Wojna jest pokojem" wszedł do naszego słownika sześćdziesiąt cztery lata temu. Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy arcydzieło Orwella schodziło z pras drukarskich, wynegocjowano zawieszenie broni między Izraelem a najeźdźczymi armiami arabskimi. Zawieszenie broni rozpoczęło długą wojnę pokojową lub wojujący pokój. Do tekstu..
Obsydian jako kronika pradawnego handlu
Matt Ridley (24-03-2013)
Obsydian był kiedyś jednym z najbardziej poszukiwanych przez ludzi surowców. To czarne szkło wulkaniczne dzieli się na niesłychanie ostre, twarde ostrza, które przetrwały nawet wynalezienie brązu. Ponieważ źródła obsydianu są rzadkie i rozrzucone, przedmioty wykonane z obsydianu uważa się za jedne z pierwszych świadectw wymiany, przemieszczanie się obsydianu na ogromne odległości już setki tysięcy lat temu sygnalizuje pierwsze oznaki prawdziwego handlu. Do tekstu..
Janusz Korwin-Mikke to żaden liberał. Korwinowy chaos informacyjny
Piotr Napierała (24-03-2013)
Z JKM nikt nie polemizuje, a już najmniej liberałowie, wielu zbywa go słowem" "wariat", niektórzy go popierają - nawet Leszek Balcerowicz nawrócił się ostatnio częściowo na korwinizm, a przecież korwinizm nie jest liberalizmem! To trochę jak z polskim KrK - nikt z nim poważnie nie polemizuje, więc rośnie w siłę. Do tekstu..
Oślepieni światłem
Bjørn Lomborg (23-03-2013)
Jeśli rzeczywiście chcemy w przyszłości odnawialnej energii dla całej ludzkości na naszej planecie, nie powinniśmy pogrążać się z powrotem w ciemności. Stawianie czoła zmianie klimatycznej przez gaszenie światła i jedzenie obiadu przy świetle świec, trąci postawą "niech jedzą ciastka", która jest atrakcyjna tylko dla zaopatrzonych w elektryczność, dobrze żyjących elit. Do tekstu..
Nienawidzimy was, więc dajcie nam więcej pieniędzy
Khaled Abu Toameh (23-03-2013)
Wielu muzułmanów, a w szczególności Arabów, nienawidzi USA ponieważ ten kraj przeszkadza w realizacji marzenia o zniszczeniu Izraela. Te silne uczucia nienawiści do Izraela i Stanów Zjednoczonych to rezultat dziesięcioleci indoktrynacji i podżegania. Do tekstu..
Kościół odnowiony wizerunkowo
Anna Salman (23-03-2013)
Nie mogąc uciec przed zalewem pustosłowia, zaczęłam wreszcie analizować ów przekaz pod kątem uzyskania, czy raczej wyłuskania informacji, które mogłyby rzucić światło na charakter ewentualnych zmian w KRK, które rzutują przecież również na politykę wewnętrzną państw, w których przeważają katolicy. Do tekstu..
Kazimierz Łyszczyński wraca do Warszawy!
Jacek Tabisz (22-03-2013)
30 marca 2013 odbędzie się historyczna inscenizacja stracenia pierwszego znanego, wybitnego polskiego ateisty, Kazimierza Łyszczyńskiego. Nie był on sławny tylko z powodu faktu bycia ateistą. Miał wybitny, filozoficzny umysł i jego odrzucenie iluzji boga było przemyślane, zarówno od strony logicznej, jak i etycznej. Do tekstu..
Jeszcze się z tą panią policzymy czyli Radio Maryja w sądzie
Mariusz Agnosiewicz (22-03-2013)
Zawiadomienie w sprawie poplecznictwa Anny Sobeckiej złożyłem do Prokuratury Okręgowej w Toruniu, biorąc pod uwagę, że jest to bardzie adekwatne w przypadku wykroczenia w które zaangażowany jest parlamentarzysta. Prokuratura przerzuciła to jednak na policję. Rydzyk to postrach lokalnych prokuratorów jeszcze od czasu zaszczucia prokuratorki, która w 1997 podjęła sprawę nawoływania przez ojca dyrektora do "naruszenia nietykalności osobistej", po czym minister sprawiedliwości musiał jej przyznać ochronę. Do tekstu..
Czego „nauczyły” mnie Django i Lincoln?
Julian Jeliński (22-03-2013)
Ile to już razy słyszałem, iż Polacy nie powinni rezygnować ze słowa Murzyn, gdyż w Polsce to słowo nie ma negatywnych konotacji i w żaden sposób nie może być uważane za obraźliwe dla kogokolwiek. Tym większa była moja "radość" gdy obejrzałem Django oraz Lincolna i z coraz większym zaskoczeniem zerkałem na polskie napisy na dole ekranu. Do tekstu..
Obama w Jerozolimie
Andrzej Koraszewski (21-03-2013)
Odwiedzający Izrael prezydent Obama wygłosił w czwartek (21 marca) przemówienie, które zapewne zostanie uznane za kluczowe podczas tej podróży. Mówił głównie do młodych ludzi zebranych w International Convention Center, w Jerozolimie. Na Sderot (miasto najczęściej bombardowane przez terrorystów Hamasu) spadły tego samego dnia dwie rakiety, kilka innych nie doleciało i spadły na mieszkańców Gazy. Do tekstu..
Papież zjadł śniadanie
Marcin Punpur (21-03-2013)
Czy jest szansa na zmianę doktrynalną? Od II soboru watykańskiego w Kościele istnieje wybór pomiędzy konserwatyzmem, a jeszcze większym konserwatyzmem. Kościół katolicki do zmian przykłada iście ewolucyjną perspektywę. Kardynał Bergoglio niczym w tym sensie nie różni się od poprzedników. Jest przeciwnikiem aborcji, eutanazji, legalizacji związków homoseksualnych, święcenia kobiet i antykoncepcji. Do tekstu..
W poszukiwaniu filozofów ateistów starożytnej Grecji
Michał Wagner (21-03-2013)
Ateizm nie jest poglądem powstałym w kontrze do chrześcijaństwa, czy jakiejkolwiek inne nowożytnej religii, jak mogliśmy się przekonać problem istnienia bóstw był obecny w życiu umysłowym ludzi na długo przed narodzinami Jezusa Chrystusa (Bion żył np. w III w. p.n.e.), a tacy myśliciele jak Diagoras czy Teodor już wtedy gotowi byli zakwestionować prawdziwość wyznawanego dogmatu. Do tekstu..
USA według Baracka Obamy
Piotr Napierała (21-03-2013)
Jako liberał szczególnie ciekaw byłem jak dalece liberałem jest Obama, i byłem pozytywnie zaskoczony. Okazuje się, że wbrew korwinowym i libertariańskim zawodzeniom, rdzeń amerykańskich Demokratów można, bez problemu nazwać liberałami pod niemal każdym względem. Opinie, jakie Obama wygłasza w książce na niemal każdy temat, są bardzo bliskie liberalnemu credo, no chyba, że ktoś pomyli liberalizm z anarchokapitalizmem, nierealnym ideałem państwa-minimum, lub wolnorynkowym konserwatyzmem, co niestety zdarza się często. Do tekstu..
Zły duch i egzorcysta
Andrzej Koraszewski (20-03-2013)
Darowanemu koniowi wypada przynajmniej w zęby zajrzeć, więc zajrzałem, chociaż jak twierdzi moja żona, zakrawa to na kompletny masochizm. Dostałem książkę Nie krocz za mną, napisaną przez panią podpisującą się wdzięcznie - Rose Mary. Książkę opatrzył wstępem sam ksiądz profesor Aleksander Posacki (SJ), a wydało ją wydawnictwo Fronda. Do tekstu..
Każdy inny, wszyscy równi
Przemysław Prekiel (20-03-2013)
Kryzys z jakim się obecnie zmagamy, uderza przede wszystkim w młodych ludzi, którzy pozbawieni pracy i perspektyw na lepsze jutro, szukają czasem nadziei w ruchach skrajnie prawicowych, wyładowując swoje frustracje w głoszeniu haseł antysemickich, ksenofobicznych czy rasistowskich. Do tekstu..
Republika – Machiavellego system najlepszy w rządach państwowych
Anna Macha - Aslanidou (20-03-2013)
Stan bycia nieszczęśliwym wprawia człowieka w stan euforii - lubimy czuć się nieszczęśliwi, niespełnieni, podkreślać martyrologię naszego istnienia. Taki destrukcyjny charakter naszej natury jest w stanie zaprzepaścić wszelkie działania zmierzające do odnalezienia idealnego systemu. Do tekstu..
Levinas o "Życiu i doli" Grossmana
Janusz Litewka (19-03-2013)
Osiemset stron powieści Grossmana przedstawia całkowity spektakl spustoszenia i dehumanizacji. [...] A jednak w owej dekompozycji relacji ludzkich, w owej socjologii niedoli, dobroć trwa. W relacji jednego człowieka do drugiego możliwa jest dobroć. Każda próba zorganizowania człowieczeństwa zawodzi. Jedyna rzeczą, która pozostaje nieśmiertelną jest dobroć codzienna, trwające życie. Do tekstu..
Antysemityzm niemarginalny
Jan Wójcik (19-03-2013)
Statystyki antysemickich wypowiedzi liderów - tego naprawdę jest zbyt wiele, żeby przestać robić z tej kwestii sprawę marginalną. Chorobę uleczyć można tylko po akceptacji tego, że się w ogóle pojawiła. Mam głęboką nadzieję, że krytycy Lorda Ahmeda dostrzegą, iż nie reprezentował on marginesu i tak jak dowiedli w innych działaniach, zajmą wyraźne stanowisko wobec problemu. Do tekstu..
Nie-boska ceremonia
Marcin Kruk (19-03-2013)
Nieboszczyk jak się to mówi zmarł, odszedł, porzucił nas, uchylając się od dalszego wypełniania swoich obowiązków. Leżał teraz pośrodku kaplicy wyalienowany, a może nawet wykluczony. Sfrustrowani zgromadzeni przyglądali mu się z zaciekawieniem. Stojący bliżej trumny mogli nawet to wykluczenie odbierać pozytywnie. Do tekstu..
Nadchodzi era gazu
Matt Ridley (18-03-2013)
Jednym z najlepszych sposobów polubienia tej nowej, opalanej gazem przyszłości, jest wyliczenie ludzi, którzy jej nienawidzą. Władimir Putin podczas obiadu z dziennikarzami w 2011 r. nagle wzburzył się rzekomym zniszczeniem Pensylwanii przez przemysł gazu łupkowego. Jego szczera troska o krajobraz Appalachów może mieć coś wspólnego z niebezpieczeństwem złagodzenia dławiącego uścisku rynków europejskich przez Gazprom. Do tekstu..
Krezusowa cena zbawienia
Lucjan Ferus (18-03-2013)
Niniejszy tekst jest kontynuacją "Przerażającej ceny zbawienia", który dotyczył tytułowej ceny, jaką zapłaciła (i płaci) ludzkość za dość dziwną koncepcję "zbawiania" jej przez kapłanów Kościoła katolickiego, wyrażającą się w przemocy, masowym zabijaniu i wymordowaniu wielu milionów niewinnych ludzi. Do tekstu..
Dzieci-żołnierze Palestyny
Petra Marquardt-Bigman (17-03-2013)
Było szkolenie tego pokolenia bożego, prawdziwego pokolenia poszukiwaczy męczeństwa, dzięki któremu możemy uczestniczyć w walce. Najpierw jest człowiek. Ruch Islamski [Hamas] zajął się edukacją dzieci, które będą uczestniczyć w tej walce [...] Trudziliśmy się w dzień i w nocy, żeby stworzyć człowieka, który będzie uczestniczył w tej walce[...] Palestyńska młodzież, opór i wojownicy Dżihadu walczą i kłócą się o dokonanie odważnych operacji samobójczych. Do tekstu..
Etyka i moralność czyli fakt i złudzenie w filozofii Niccolo Machiavellego
Anna Macha - Aslanidou (17-03-2013)
Nauczyliśmy się postrzegać moralność i etykę wyłącznie w jej chrześcijańskiej odsłonie. Machiavelli uważa, że jest konieczność przywrócenia i kierowania się w rządach moralnością pogańską. Według niego to, co uchodzi powszechnie za kardynalne cnoty chrześcijańskie, stanowi główną przeszkodę na drodze do budowania społeczeństwa takim, jakim chciałby je widzieć. Do tekstu..
Kto się dostosuje? Bractwo Muzułmańskie czy Zachód?
Jan Wójcik (16-03-2013)
Problem polityki amerykańskiej wobec Bractwa nie jest wypadkową kulturowej wrogości ani też sprzecznych interesów. Powód jest bardziej kuriozalny: to natura prowadzenia polityki, blokada informacyjna pomiędzy poszczególnymi agencjami oraz zmiany w administracji, którym towarzyszą zmiany polityki. Wymienić tu też należy brak konsensusu w kwestii czym jest islamizm i jakie działania wobec niego podejmować. Do tekstu..
List Prezesa PSR do Rektora Uniwersytetu Opolskiego
Jacek Tabisz (16-03-2013)
Dowiedzieliśmy się, że na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego odbyć się ma dnia 20 marca 2013 roku spotkanie z jasnowidzem Krzysztofem Jackowskim. Jako stowarzyszenie zajmujące się promowaniem racjonalnego spojrzenia na świat, oraz wspieraniem popularyzacji nauki, jesteśmy tym faktem zaniepokojeni. Uważamy, że państwowa placówka edukacyjna, o takiej renomie jak Uniwersytet Opolski nie powinna partycypować w promowaniu wszelakiej maści szarlatanów i oszustów. Do tekstu..
Nowy jezuityzm w Watykanie
Andrzej Koraszewski (16-03-2013)
Wróżymy z fusów próbując przewidzieć, co watykański jezuita światu zgotuje. Były jezuita, Stanisław Obirek wyraża ostrożny optymizm, Juan Kobylański wyraża dziką radość z powodu tego wyboru. Obawiam się jednak, że będzie to raczej papież Kobylańskiego niż papież Obirka. Do tekstu..
Dobro i zło z optymalistycznej perspektywy
Norbert Paprocki (16-03-2013)
Dobro i zło nie zostały stworzone. Dobro i zło to mierniki szczęścia i cierpienia oraz ich subiektywne stopniowanie. Nasze dążenie do dobra, a więc optymalizacji wszystkiego ze wszystkim w celu zminimalizowania kraks na życiowej drodze pełnej skrzyżowań, to droga do ćwiczenia intelektu zamiast hartowania ducha. Rozum jednak, rozumiany jako konglomerat logiki, wyobraźni i empatii, jest narzędziem o wiele lepszym, ponieważ to on zmienia czy też rzeźbi warunki, zaś duch dostosowuje się jedynie. Do tekstu..
Jaki podatek na Kościół
Jacek Tabisz (15-03-2013)
Sama idea podatku na Kościół nie jest zła. Uważam, że idealnym rozwiązaniem by było, gdyby osoby zainteresowane tą czy inną wspólnotą wyznaniową utrzymywały ją samodzielnie, nie wyciągając pieniędzy od osób danymi wierzeniami niezainteresowanych, jak to się dzieje teraz. Niestety, większość osób religijnych nie potrafi spojrzeć na swoje duchowe zainteresowania z zewnątrz. Nie zdają sobie sprawy z tego, że ich wierzenia są dla osoby postronnej zwykłym hobby. Do tekstu..
Zaufanie humanizmu do rozumu jest naszą najlepszą nadzieją
Anthony Grayling (15-03-2013)
Humanizm jest niereligijnym poglądem etycznym opartym na zainteresowaniu sprawami ludzkimi na ludzką skalę. Nie jest to doktryna ani zestaw reguł; jest to punkt wyjścia, a podstawową myślą jest to, że etyka musi opierać się na faktach z ludzkiego doświadczenia. Dla jednych wynik samodzielnego myślenia o etyce może być bliski konwencjonalnej moralności; dla innych wynik może być mniej konwencjonalny. Do tekstu..
Kiedy człowiek ma naście lat...
Andrzej Koraszewski (14-03-2013)
Jesienią i zimą 2012 roku prezentowałem tu cykl artykułów pod tytułem "Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania". To co powstało z całą pewnością nie jest podręcznikiem etyki. Ponieważ jest w tym materiale do dyskusji sporo filmów, nie można tego było wydać w formie książki, powstał natomiast e-book, książka dostępna w Internecie i teraz mogę to oddać w Wasze ręce... Do tekstu..
Uniwersytet w Lublinie nie wpuszcza Hartmana
Jacek Tabisz (14-03-2013)
15 marca 2013 r., o godzinie 17:00 w Auli Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS, miał odbyć się wykład prof. Jana Hartmana pt.: "Blaski i cienie antyklerykalizmu". Organizatorami spotkania byli Fundacja Wolność od Religii oraz lubelski oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Jako współorganizator tego wydarzenia dowiedzieliśmy się, że przeciwko jego wygłoszeniu w szacownych murach Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej zaprotestowali studenci z organizacji "Studenci Dla Lublina" i wykład został odwołany. Do tekstu..
Roger Scruton – czyli konserwatywny obraz świata (14-03-2013)
Liberał atakuje tradycję, by umożliwić dialog. Dlatego niezbędne jest nie pozostawianie konserwatywnych bajań i twierdzeń bez odpowiedzi ze strony centrum, czyli liberałów właśnie. Stąd wpadłem na pomysł zapoczątkowania serii artykułów-recenzji, punktujących twierdzenia zawarte w książkach najbłyskotliwszych konserwatystów, oraz by zacząć ową serię, od najsłynniejszego brytyjskiego autora konserwatywnego Rogera Scrutona. Do tekstu..
Złudzenia
Jerzy Neuhoff (13-03-2013)
Pewien zapomniany już mędrzec, wnuk rabina, sądził, że 'wymagać od kogoś porzucenia złudzeń, co do jego sytuacji to znaczy wymagać porzucenia sytuacji, która bez złudzeń obejść się nie może.' Wędrówka w 'rajską dziedzinę ułudy, kędy zapał tworzy cudy' jest nader atrakcyjna, a ze względu na to, co obiecuje, można ją kontynuować przez całe życie. I tak sobie nicując i przykrawając naukę i religię, jedni łudzą się, że naukę da się z religią pogodzić, drudzy, że religię da się naukowo wesprzeć. Do tekstu..
Solidarność z Palestyńczykami
Andrzej Koraszewski (13-03-2013)
Omar Faris to nasz polski Palestyńczyk, mieszka od lat w Krakowie i prowadzi działalność na rzecz rzecz Palestyny. Zapraszano go na posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i na pogadanki do szkół, wielbi go poseł SLD Romuald Ajchler, ale również posłanka PiS, Jolanta Szczypińska. Posiedzeniu Komisji Sejmowej, na którym Omar Faris mówił o "faszystowskim rządzie Izraela" przewodniczył poseł Robert Biedroń, sympatią pana Omara obdarzyła również wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Do tekstu..
Papież chciał się wykazać
Dilsa Demirbag-Sten (12-03-2013)
Benedykt XVI jest honorową postacią, próbował wykonać swoją pracę, ale zrozumiał, że nie może się wykazać odpowiednim rezultatem i dlatego rzucił ręcznik i się poddał. Ile czasu zajmie, zanim reszta mieszkańców naszej planety zrozumie, że Bóg nie jest politycznie i logicznie bardziej ważnym pojęciem niż różowe słonie? Niestety, nie wszyscy są tak mądrzy i odpowiedzialni, jak odchodzący Papież. Do tekstu..
Stanowcze "nie" dla walki z przemocą wobec kobiet (12-03-2013)
Międzynarodowy Związek Uczonych Muzułmańskich (IUMS) atakuje ONZ za promowanie rezolucji zakazującej poligamii, małżeństw nieletnich, gwałtu w małżeństwie i propagowanie równości płci. Do tekstu..
A w szkołach zbliżają się rekolekcje
Marcin Kruk (11-03-2013)
Spojrzała na mnie z wyrzutem i zapytała, czy mam jakąś intuicję w kwestii tego jak Duch Święty zmanipuluje konklawe? Moja intuicja dotychczas milczała w tej sprawie i prawdę mówiąc, nie chciałem jej nawet o to pytać. Zacząłem się wsłuchiwać w głos intuicji, kiedy do pokoju wszedł ksiądz. Był zupełnie nowy, nieznany, jak wyjaśnił, przyszedł w zastępstwie starego, który niedomaga i wyjaśnił, że zapewne zostanie z nami przynajmniej do końca roku. Do tekstu..
Orban w Warszawie
Kamil Kłosiński (11-03-2013)
Premier Węgier Victor Orban przy okazji spotkania Grupy Wyszehradzkiej wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim odczyt, którego główne punkty doskonale wpisują się w polską tradycję i stanowią egzemplifikację przysłowia "Polak, Węgier, dwa bratanki". Słuchając i czytając wzniosłe tezy Orbana nie można nie odnieść wrażenia, że premier powiedział to, co chcieli usłyszeć Polacy. Prawdziwi Polacy. Do tekstu..
Apartheid płci w University College w Londynie
Richard Dawkins (11-03-2013)
Na londyńskim uniwersytecie podczas publicznej debaty z muzułmanami podzielono sale na kobiety i mężczyzn.  University College w Londynie - pisze Dawkins - jest pamiętany jako wczesne schronienie oświeconej, wolnej myśli, pierwszy uniwersytet w Anglii o świeckich podstawach i pierwszy przyjmujący mężczyzn i kobiety na równych prawach. Głowy powinny polecieć. Do tekstu..
Hańba cywilizacji
Burak Bekdil (11-03-2013)
Słowo fobia (z greckiego "phobos", co znaczy chorobliwy strach) nie jest właściwe do definiowania zbrodni, podobnie jak słowo ksenofobia jest często nadużywane w żargonie politycznym. Jak może strach przed czymś być zbrodnią? Fobia może jedynie "wywołać" zbrodnię, jeśli osoba cierpiąca na fobię popełnia zbrodnię z powodu swojej fobii. Do tekstu..
Psychologiczne konsekwencje islamskiego podejścia do kobiet
Nicolai Sennels (10-03-2013)
Ryzyko odrzucenia przez rodzinę, odebrania i tak już niewielkich przywilejów, uwięzienia i pobicia, a nawet groźba utraty życia uniemożliwiają muzułmańskim kobietom sprzeciw wobec ograniczeń narzucanych im przez szariat i jego męskich zwolenników. Do tekstu..
Wszystkie religie są szkodliwe
Jacek Tabisz (10-03-2013)
Najbardziej toksyczna cecha jest wspólna dla wszystkich religii. Polega ona na umieszczaniu wyznawcy, najczęściej za młodu i przez jego najbliższych, w świecie pielęgnowanych i bronionych z uporem złudzeń przesłaniających rzeczywistość. To umieszczenie odbywa się w dużym stopniu na płaszczyźnie emocjonalnej, w mniejszym zaś na płaszczyźnie intelektualnej. Do tekstu..
Mur przeciw Wałęsie
Przemysław Prekiel (10-03-2013)
Były Prezydent Rzeczpospolitej, laureat Pokojowej nagrody Nobla, ceniony wykładowca zachodnich uniwersytetów, który dość ostentacyjnie i publicznie ściskał się z Eltonem Johnem- nie dość, że gejem żyjącym w jałowym związku, to jeszcze facetem, który, wychowuje ze swoim partnerem dziecko - powrócił na scenę w wielkim stylu. Nie chciał, ale musiał. Do tekstu..
Ewolucja a polska profesura
Radosław S. Czarnecki (09-03-2013)
Jacek Tabisz w artykule pt. "Ewolucja według polskich profesorów" dziwi się sądom znanych skądinąd przedstawicieli polskiej nauki - profesorowie Vetulani i Łomnicki - którzy zaproszeni przez krakowski Oddział PSR z okazji tegorocznych Dni Darwina do dyskusji, chcieli koniecznie udowodnić, że teoria ewolucji nie stoi w konflikcie z religią, a już zwłaszcza z chrześcijaństwem. Czy jest się czemu dziwić? Do tekstu..
Ludwig von Mises o mentalności antykapitalistycznej
Piotr Napierała (09-03-2013)
Oczekiwanie na wprowadzenie nowego porządku przez Boga, kiedy nadejdzie właściwy czas oraz ukierunkowanie wszystkich działań i myśli na przyszłe Królestwo Boże, nadaje nauczaniu Jezusa całkowicie negatywny charakter. Odrzuca On wszystko, co istnieje, nie oferując nic w zamian. Dochodzi On aż do punktu unieważnienia wszystkich więzi społecznych... Do tekstu..
Sukces polskiego dyplomaty?
Andrzej Koraszewski (08-03-2013)
Kiedy w 2006 roku kompletnie skompromitowaną i całkowicie zawłaszczoną przez państwa bandyckie Komisję Praw Człowieka ONZ zastąpiła Rada Praw Człowieka, niektórzy sądzili, że ten organ zacznie rzeczywiście zajmować się sprawą łamania praw człowieka na świecie. Rychło okazało się, że w dalszym ciągu jest to instytucja zajmująca się odwracaniem uwagi od przypadków ludobójstwa i notorycznego łamania praw człowieka. Do tekstu..
Czy uwierzysz w Boga po obejrzeniu "Życia Pi"?
Julian Jeliński (08-03-2013)
Wszystkim, którzy zechcą dowodzić, iż spłyciłem sens filmu i symboliczny wymiar każdego obrazu natury polecam obejrzeć całą kolekcję filmów Davida Attenborough. Tam odnajdziecie prawdziwe piękno natury bez efektów specjalnych i cyfrowo stworzonych zwierząt oraz zbędnego gadania o tym, jak ktoś obserwuje nas i reaguje w odpowiednich momentach. Do tekstu..
Performans – terminologiczne niedopowiedzenie w dobie wspólnotowej integra
Wojciech Michalski (08-03-2013)
Ciekawe jak bardzo nasili się performowanie rzeczywistości wirtualnej. W gry komputerowe grają, póki co, ci, którzy chcą. Coraz popularniejsze są jednak interaktywne filmy (jak na razie dominuje tu serwis youtube), które pozwalają widzowi, poprzez kliknięcie, wybrać, w którą stronę ma potoczyć się akcja. (np. Save Jack, będące interaktywnym rozszerzeniem kultowego w pewnych kręgach krótkometrażu The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon Richarda Gale'a). Wciąganie w performans odbiorców z biernych do tej pory przestrzeni unaocznia, że proces wciąż jest w toku i zatacza coraz szersze kręgi.  Do tekstu..
Słoń w salonie
Kunwar Khuldune Shahid (07-03-2013)
Malsi urodził się w Arabii Południowej, jak się wydaje, całe już wieki temu, i przyprowadzili go na subkontynent wojownicy arabscy, którzy za jego pomocą niszczyli wszelki opór, na jaki napotykali podczas swojej długiej podróży. Malsi zachęcał ich w ich imperialistycznych pragnieniach i rozjuszony rozdeptywał każdego, kto potępiał Arabów i nie akceptował słonia jako władzy najwyższej. Do tekstu..
Stolica Apostolska a wojna światowa 1914-1918*
Radosław S. Czarnecki (07-03-2013)
Gdzieś w połowie wojny, gdy sytuacja Państw Centralnych nie była w żadnym stopniu krytyczną i nic nie zapowiadało ich klęski Benedykt daje znak, że Polska może powstać jako nowy twór, ale jedynie na terytoriach po byłym Królestwie Kongresowym (czyli tylko z ziem będących pod zaborem rosyjskim - Niemcy i Austro-Węgry wg mniemań i planów Benedykta nic nie mogą stracić ze swych terytoriów zyskanych w wyniku rozbiorów). Do tekstu..
Muzułmańscy przeciwnicy szczepień spowalniają zwalczenie polio
Jerry Coyne (07-03-2013)
Zawsze istniała opozycja religijna wobec szczepień. Kiedy Jenner i inni wprowadzili szczepionkę na ospę, XVIII-wieczne kościoły często potępiały ją jako "rojenia szatana" i "pogwałcenie praw natury". Ten sprzeciw był oczywiście oparty Piśmie Świętym - włącznie z argumentem, że Hiob został zaszczepiony przez Szatana! - i na poglądzie, że ratowanie ludzi przed ospą było "udaremnianie woli Boga" i okazywaniem większej troski o życie doczesne zamiast pozagrobowe. Do tekstu..
O poznaniu ekstatycznym
Kamil Kłosiński (06-03-2013)
Czemu czynimy różnicę między słyszącymi głos Cesarza Bonaparte a słyszącymi głos boga? Jakie są relewantne dla tej sprawy przyczyny, dla których publiczne okazywanie czci Cesarzowi Francuzów uznajemy w najlepszym razie za przejaw ekscentryczności, zaś połączone z autentycznym uwielbieniem i powoływaniem się na bezpośredni kontakt z nim za wskazujące na zaburzenia procesów myślenia, zaś te same czynności skierowane wobec jakiegoś wyobrażonego starca w chmurach nie wzbudzają nawet naszego zainteresowania? Do tekstu..
Człowiek – to brzmi dumnie
Stanisław Pietrzyk (06-03-2013)
Dzisiaj dużo się mówi o tolerancji, swobodach obywatelskich i wyznawanych światopoglądach. Ale tylko jeden światopogląd jest prawnie chroniony. I tylko on cieszy się wyjątkowymi i nieuzasadnionymi względami. Jeśli przyjrzeć się dokładnie wszystkim większym lub mniejszym światowym konfliktom - tym lokalnym i o międzynarodowym zasięgu -już na pierwszy rzut oka widać, jakie jest prawdziwe ich podłoże. Do tekstu..
Bliżej do kalifatu, dalej od praw kobiet
Jan Wójcik (06-03-2013)
Oczywiście islam jest przeciwko przemocy wobec kobiet", podkreśla Al-Karadawi i inni muzułmańscy uczeni, ale "ONZ używa tego terminu w sposób, który niweluje naturalne różnice między mężczyznami a kobietami". Do tekstu..
Co wyróżnia potwora
Marcin Łętowski (06-03-2013)
Czasem widz zdaje się jakby zapomnieć, że ogląda wymyśloną przez kogoś fikcję, ale przecież wrażenie rzeczywistości generowane przez kino nigdy nie jest aż tak silne by można się było bez reszty zatopić w oglądanej opowieści. Musimy też pamiętać, że coś, co budziło przerażenie powiedzmy w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, dziś może co najwyżej budzić uśmiech. Metody straszenia zmieniały się. Do tekstu..
Polski hi-tech
Michał Leszczyński (05-03-2013)
W chwili obecnej przedsiębiorcy hi-tech'owi mają naprawdę warunki cieplarniane. Granty europejskie, polskie (programy Innotech, Badań Stosowanych, i in. w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju) naprawdę umożliwiają finansowanie badań prowadzących do komercyjnych produktów. Recenzuję dużą ilość takich grantów i mam dość dobry "ogląd" sytuacji, która w skrócie wygląda tak: Z jednej strony mamy znaczącą ilość pomysłów na nowe technologie prowadzące do produkcji na poziomie miliona Euro rocznie. Należy się z tego cieszyć, ale problem w tym, że potrzeba nam nie tylko kilkunastu małych przedsiębiorców high-tech'owych, ale paru tysięcy. Do tekstu..
Syryjczycy padają ofiarą własnej broni
Abdulateef Al-Mulhim (05-03-2013)
Syria przez długi czas będzie otwartą raną Arabów. Masakry będą trwały także po upadku Assada lub w wypadku zawieszenia broni z rządem. Ponura jest nie tylko liczba zabitych, bo wcześniej czy później zabici staną się zaledwie statystyką. Ponure jest to, że Arabowie i Syryjczycy będą musieli poradzić sobie z milionami mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy są wysiedleńcami. Liczba uchodźców wzrosła dramatycznie i jest wielu tak zdesperowanych, że szukają schronienia w palestyńskich obozach dla uchodźców w Libanie. Do tekstu..
Doradztwo religijne i religioznawcze IV
Lucjan Ferus (05-03-2013)
Atakowano mnie za sposób rozwiązywania kwestii żydowskiej, Kościół katolicki uważał Żydów przez tysiąc pięćset lat za szkodliwych, umieszczał ich w gettach itd., bo rozumiano jacy są Żydzi /../ Ja nawiązuję do tego, co robiono przez tysiąc pięćset lat /../ widzę w przedstawicielach tej rasy ludzi szkodzących państwu i Kościołowi, i możliwe, że największą przysługę wyświadczę chrześcijaństwu - Adolf Hitler, 26 kwiecień 1933 r. Do tekstu..
Lewica, prawica, kapitalizm
Andrzej Koraszewski (04-03-2013)
Szwedzki model polegał na zrozumieniu tego, że nie zarzyna się kury, która znosi złote jaja, zachwiał się, kiedy nioska zachorowała. Państwo opiekuńcze nie jest złym pomysłem, problem polega na jego finansowaniu, które nieodmiennie spoczywa na systemie produkcyjnym (a ten jest skuteczny w oparciu o własność prywatną i opiera się na konkurencji), jak również kiedy zwolennicy państwa opiekuńczego znają umiar, poszukując raczej możliwości zaradzenia problemom w danym momencie najbardziej dokuczliwym niż drogi do stworzenia społeczeństwa doskonałego. Do tekstu..
Brakujące słowo
Jerzy Neuhoff (04-03-2013)
W tych wszystkich dyskusjach na temat dzietności, płodności, emerytur i z czym się jeszcze komuś skojarzy demografia, brakuje mi jednego słowa. Proszę zauważyć, że chyba nikt w tym kontekście nie mówi nic o miłości, a dzieci powinny się brać głównie z miłości, przynajmniej tak by się mogło zdawać. Do tekstu..
E. O. Wilson błędnie (znowu) zachwala dobór grupowy
Jerry A. Coyne (04-03-2013)
W nowym artykule w dziale w "New York Times", "The riddle of the human species", Wilson nadal przedstawia argument, że dobór grupowy (lub "wielopoziomowy") był kluczową siłą w stworzeniu społecznie złożonych gatunków, takich jak ludzie (i owady społeczne). Chcę tu naświetlić trzy punkty, które, jak sądzę, stanowią o tym, że argument Wilsona za doborem grupowym - i przeciwko doborowi krewniaczemu - jest głęboko wprowadzający w błąd. Do tekstu..
Ewolucja według polskich profesorów
Jacek Tabisz (03-03-2013)
W Krakowie, na zorganizowanej przez PSR z okazji Dnia Darwina imprezie, puszczono film o dylematach Darwina z rozpowszechnieniem jego teorii burzącej chrześcijańskie przekonania. Zebrani na sali polscy profesorowie postanowili dać odpór niecnym twierdzeniom o konflikcie między nauką i religią. Do tekstu..
Co to ma wspólnego z wolnością słowa?
Eric MacDonald (03-03-2013)
Kto jest tutaj tchórzem? Człowiek, który w obronie swojego dobrego imienia postanowił powiedzieć: "Do diabła! Wezmę tych sukinsynów do sądu?" Człowiek, który rzeczywiście krytykuje islam mimo tego, że musi wiedzieć, iż naraża go to na niebezpieczeństwo? Czy też George Jonas, który gra w zawiłą grę szufladkowania, kto jest głupi i kto ma prawo do wolności słowa: szwedzkie gazety, które według Hedegaarda fałszywie oskarżyły go o "islamofobię", czy sam Hedegaard, który krytykuje islam i który postanowił bronić swojego dobrego imienia? Do tekstu..
Sapere aude
Stanisław Smuga-Otto (03-03-2013)
W jednym z poprzednich moich wpisów na tym portalu obiecałem powrót do historii transformacji systemowej. I to do tej wczesnej, jeszcze z lat siedemdziesiątych. Do "przerwanej dekady" - jak nazwał ją gensek Gierek w swych wspomnieniach. Do tekstu..
Pod okiem demona przekory
Jan Kurowicki (02-03-2013)
Kiedy przez ostatnich parę lat snułem rozważania na tak poważne tematy, jak podjęte w tym zbiorze esejów, znajdował się przy mnie, i ani na moment mnie nie odstępował, demon przekory. Patrzył więc, co myślę o relacjach między etyką i polityką, o Polaku i Polsce jako ideologicznych figurach; o donkiszoterii tych, którzy serio wiązali nadzieje z ustrojem minionym; o przywódcach, na których sytuacja wymusza, iż przejawiają jeno horyzont konia i o ich podwładnych. Do tekstu..
Niewłaściwe reakcje na zmiany klimatyczne
Bjørn Lomborg (02-03-2013)
W swoim drugim przemówieniu inauguracyjnym prezydent Obama obiecał "zareagować na zagrożenia z powodu zmian klimatycznych". Globalne ocieplenie jest problemem, który potrzebuje rozwiązania, ale przesada nie pomaga, a często odciąga naszą uwagę od rozwiązań prostych, tańszych i mądrzejszych. Do tekstu..
Lewitujące krzesło ambasadora
Burak Bekdil (02-03-2013)
Najbardziej lubię teorię ambasadora, że Osmanowie chronili Afrykę przed kolonializmem przez 400 lat (dzięki skolonizowaniu Afryki przez nich). Jak działała ta ochrona? Ambasador dumnie powiedział, że Imperium Osmańskie panowało kiedyś na obszarze 10 milionów kilometrów kwadratowych kontynentu afrykańskiego, którego cały obszar wynosi 30 milionów kilometrów kwadratowych. Do tekstu..
Państwo wyznaniowe, państwo świeckie, państwo neutralne światopoglądowo
Mirosław Woroniecki (02-03-2013)
Demokratyczne państwo neutralne światopoglądowo stanowi zatem współcześnie bezsporną wartość polityczną odpowiadając najlepiej pluralizmowi religijno-światopoglądowemu nowoczesnych społeczeństw, tworząc zróżnicowany system gwarancji dla indywidualnych i zbiorowych uprawnień wynikających z wolności sumienia i wyznania. Do tekstu..
Gdzie jest szczyt irracjonalizmu? (01-03-2013)
Jesteśmy pewni, że judaizm i globalny syjonizm stoją za masakrą i ludobójstwem przeciwko muzułmanom... Zasady buddyzmu pochodzą z judaizmu. Buddyści są narzędziem w rękach Żydów, a 'buddyzm' jest nazwą, która ukrywa rękę judaizmu i globalnego syjonizmu. Do tekstu..
Czy sekty różną się od wielkich religii?
Jacek Tabisz (01-03-2013)
Oczywiście religie cieszące się tradycyjnym zakorzenieniem w danej kulturze, jak i wiekami oddziaływania na nią, dość niechętnie dopuszczają konkurencję. Póki mogą, nazywają je sektami, podkreślając związane z nimi niebezpieczeństwa. I mają całkowitą rację, poza jednym szczegółem. Ich również ta sama krytyka dotyczy. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365