Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.621.834 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 353 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Władzę ma ten, w czyich rękach jest studio telewizyjne, a szerzej - media w ogóle. Potwierdzają to krwawe walki, jakie w ostatnich latach toczą się o władzę w Bukareszcie, Tbilisi, Wilnie i Baku. We wszystkich tych wypadkach, buntownicy starali się zdobyć budynek telewizji, a nie lokale rządu, parlament, czy gabinet prezydenta."
 Kultura » Sztuka » Filmy i filmoznawstwo » Filmy » Bezbożna pogadanka

Kazimierz Łyszczyński wraca do Warszawy!
Autor tekstu:

Stało się! Wreszcie, 30 marca 2013 odbędzie się historyczna inscenizacja stracenia pierwszego znanego, wybitnego polskiego ateisty, Kazimierza Łyszczyńskiego. Nie był on sławny tylko z powodu faktu bycia ateistą. Miał wybitny, filozoficzny umysł i jego odrzucenie iluzji boga było przemyślane, zarówno od strony logicznej, jak i etycznej. O jego postaci dowiedzieć możemy się dzięki świetnym artykułom profesora Nowickiego, Racjonalisty Roku, który niestety zmarł parę lat temu. Są one dostępne na portalu Racjonalista.pl. W ślady profesora Nowickiego idą dziś Niemcy i Białorusini — zatem Łyszczyński już stał się postacią międzynarodową, choć najpewniej dzięki wydarzeniom w Warszawie stanie się wreszcie popularny w sferze anglojęzycznej. Dzięki aktywności znanego reportera Racjonalisty, Zenona Kalafaticza, Łyszczyńskim i naszymi obchodami rocznicy jego śmierci zainteresował się również Dawkins.

Koordynatorem wydarzenia jest Jan Reszka, członek oddziału warszawskiego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Osoby będące już na Racjonaliście od kilku lat znają go na pewno. Swego czasu pod moim wezwaniem do ateistycznego działania Jan zaczął rozpalać w nas wszystkich wizję uczczenia śmierci Łyszczyńskiego w sposób spektakularny (dotychczas była mowa o wmurowaniu na Rynku Starego Miasta w Warszawie tablicy upamiętniającej jego postać). I udało się! Marsz oraz inscenizacja wykonania wyroku na Kazimierzu Łyszczyńskim, odbędzie się dnia 30 marca, 2013 roku (w Wielką Sobotę), w godzinach od 12:00 do 15.30. Przejdziemy głównymi ulicami Warszawy, od pomnika Kopernika przy Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72), przez Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy, ulicę Świętojańską, aż do Rynku Starego Miasta. Ważne są historyczne kostiumy, które Jan obecnie szyje z zaangażowaniem po nocach. Dlatego dobrze by było, aby każdy mając taką możliwość dołączył do nas ubrany choć trochę po szlachecku, lub chłopsku, na miarę XVII wieczną. Oczywiście, jeśli nie dacie rady znaleźć takich kostiumów, ubierzcie się swobodnie. Ważne, abyście przyszli. Niech nas wszystkich zainspiruje odwaga Łyszczyńskiego, który w XVII wieku mówił rzeczy, które nie przeszłyby publicznie przez usta większości Polaków w XXI wieku, w tym wielu ateistom.

Weźmy choćby poniższe cytaty i pamiętajmy, że było to ponad 300 lat temu!!

Zaklinam was, o teologowie, na waszego Boga, czy w tenże sposób nie zagaszacie Światła Rozumu, czy nie usuwacie słońca ze świata, czy nie ściągacie z nieba Boga waszego, gdy przypisujecie Bogu rzeczy niemożliwe, atrybuty i określenia sobie wzajem przeczące?

Człowiek jest twórcą Boga, a Bóg jest tworem i dziełem człowieka. Tak więc, to ludzie są twórcami i stwórcami Boga, a Bóg bytem rzeczywistym nie jest, lecz bytem istniejącym tyko w umyśle, a przy tym bytem chimerycznym, bo Bóg i chimera są tym samym.

Religia została ustanowiona przez ludzi bez religii, aby ich czczono, chociaż Boga nie ma. Pobożność została wprowadzona przez bezbożnych. Lęk przed Bogiem jest rozpowszechniany przez nielękających się, w tym celu, żeby się ich lękano. Wiara zwana boską jest wymysłem ludzkim. Doktryna bądź to logiczna, bądź filozoficzna, która się pyszni tym, że uczy prawdy o Bogu, jest fałszywa, a przeciwnie, ta, którą potępiono jako fałszywą, jest najprawdziwsza. Prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie; tego samego uciemiężenia broni jednak lud, w taki sposób, że gdyby mędrcy chcieli prawdą wyzwolić lud z tego uciemiężenia, zostaliby zdławieni przez sam lud.

A jak mu odpowiadano?

Teraz zasię na wieki zawrzesz już paszczękę piekielna larwo, sprośny Atheuszu, któryś wszystkie rzeczy wolą Najwyższego Pana Boga stworzone działaniu skazitelnej natury i przypadków przypisał dyspozycji. Przypomnij sobie to na próżno, boś na wieczne męki słusznie skazany! Od samego świata początku cuda Boskie, opera supernaturalia , stworzenie człowieka, przypomnij w tropy nacieraiącą na świat pomstę Bożą, potop wód: azaż to natura sprawiła operatio przyrody? Przypomnij pomieszanie języków przy budowaniu wieży Babilońskiej, jako Jozue niedoścignione słońca dla kończenia bitwy zatrzymał obroty i tak wiele niezliczonych cudów Boskich, których się in volumine Pisma święte milionami doczytać mogłeś; azaż to natura albo nieme sprawiło fatum? Nuż Świętych Bożych cudowne: nawrócenie św. Pawła; azaż to natura sporządziła? Azaż w tym Anielskiem Chlebie natura albo fatum takowych dokazuje dziwności? Bogu samemu ta należy władza i wszechmocność, natura zaś ma dependencyję od jego przenajświętszej woli.

Cóż zatem zrobimy my, sprośni Atheusze, piekielne larwy? Czy zawrzemy paszczęki, do czego skłania nas niemal równie miło taki choćby biskup Pieronek? Czy też spotkamy się w centrum Warszawy i weźmiemy udział w inscenizacji śmierci Łyszczyńskiego? Każdy sam podejmie decyzję, ale pamiętajcie — wiele od niej zależy. Zatem - do zobaczenia! A zanim się z Wami pożegnam, oczywiście jest jeszcze bezbożna pogadanka, na ten sam temat:

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (101)..   


« Bezbożna pogadanka   (Publikacja: 22-03-2013 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jacek Tabisz
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Historyk sztuki, poeta i muzyk, nieco samozwańczy indolog, muzykolog i orientalista. Publikuje w gazetach „Akant”, „Duniya” etc., współtworzy portal studiów indyjskich Hanuman, jest zaangażowany w organizowanie takich wydarzeń, jak Dni Indyjskie we Wrocławiu.

 Liczba tekstów na portalu: 118  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Klerykalizacja, czy sekularyzacja?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8848 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365