Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.056.569 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Tak jak to uczyniono w Irlandii, na całym świecie powinno się zakazać pracownikom Kościoła prowadzenia ośrodków wychowawczych, ponieważ człowiek, który nie chce być ojcem własnych dzieci, nie może być ojcem innych.
Przegląd wyników wyszukiwania

Wierzę, że mogę wnieść do polityki więcej racjonalności
Jan Hartman (30-09-2011)
Jakie regulacje należy wprowadzić? 1. Stwierdzenie nieważności konkordatu. 2. Ustawa o bezstronności religijnej i światopoglądowej państwa. 3. Ustawa o finansowaniu kościoła katolickiego. 4. Likwidacja tzw. funduszu kościelnego. 5 Opodatkowanie dochodów kościoła na normalnych zasadach. 6. Zmiana dnia odbywania wyborów z niedzieli na sobotę. 7. Powołanie komisji sejmowej w sprawie nadużyć w działalności tzw. komisji majątkowej i pełna rewindykacja mienia bezprawnie zagarniętego Do tekstu..
Apostaci idą do Sejmu
Jarosław Milewczyk, Olgierd Rynkiewicz, Mariusz Agnosiewicz (30-09-2011)
Czy nasza kandydatura wiąże się z upolitycznieniem witryny? Nawet jeśli tak zostanie to odebrane, a przyczyni się do zmian normalizujących status polskich niekatolików, a tym samym wymuszenia na polskim kościele rzymskokatolickim respektowania elementarnych praw obywatelskich i poszanowanie Konstytucji RP uznam za zwycięstwo to "upolitycznienie". Do tekstu..
Coraz łagodniejsza rasa ludzka
Andrzej Koraszewski (30-09-2011)
O tej książce mówiło się od dłuższego czasu. Przede wszystkim mówił o niej sam Autor, który od kilku lat prezentował wyniki swoich badań. Książka wychodzi w tym tygodniu, więc nie tak prędko położę na niej łapę. PZ Myers już o niej napisał tekst pt.: "Potrzeba zabijania słabnie... słabnie...słabnie". Do tekstu..
Odpowiedzialność Ducha
Anatol Ulman (30-09-2011)
Pasterze napędzą owce, by wybrały do rządzenia nami narodowo-klerykalnych-socjalistów. Nie bez sensu jest pytanie, co lub kto daje pasterzom wiedzę oraz pewność, że gonią owce w najlepszym dla owiec kierunku? Kto napędza pasterzy? Co daje im siłę napędową i przekonanie, że czynią dobrze? Kto ich oświeca? Gdyby ich pytać, odrzekną, jak przez wieki: Duch! Do tekstu..
List z Bratysławy: dwa państwa dla dwóch narodów
Barry Rubin (30-09-2011)
Słowacki doktorant twierdził na jednym z moich wykładów, że to ich rozwiązanie dwóch państw jest wspaniałym wzorem do naśladowania dla Bliskiego Wschodu. Zapytałem go więc: "Czy kiedykolwiek chciałeś zabić Czecha? Gdyby terroryści wysadzili w powietrze czeskie przedszkole, czy wiwatowałbyś? Czy chciałbyś zetrzeć Republikę Czech z powierzchni ziemi?" Nie, to niezupełnie jest to samo. Do tekstu..
Bóg nie jest wielki - wrażenia z lektury
Piotr Napierała (29-09-2011)
Książka Christophera Hitchensa pod wieloma względami podobała mi się jeszcze bardziej niż "Bóg urojony" Dawkinsa. Dawkins - biolog i umysł ścisły skupiał się bardziej na tym dlaczego jest tak bardzo nieprawdopodobne by Bóg był taki jak chcą wierzący, a także na pochodzeniu moralności, natomiast książka Hitchensa, jest daleko bardziej osobista i dotyczy przede wszystkim skutków istnienia religii. Do tekstu..
Ateizm ma problem z seksizmem
PZ Myers (29-09-2011)
To nie wewnętrzna wrogość do kobiet, ale niedowidzenie. Dobrą nowiną jest to, że jest to problem, który łatwo naprawić: nie brak nam utalentowanych kobiet w ateizmie, większość ateistów, z którymi rozmawiałem, przy nieznacznej namowie z ochotą przyznaje istnienie ateistek, a każdy organizator konferencji jest otwarty na ideę większego udziału kobiet. Do tekstu..
Wybory - przed ostatnią prostą
Sceptymucha (28-09-2011)
Minął miesiąc od mojego poprzedniego artykułu na temat wyborów. Kilka postawionych w nim tez wydaje się sprawdzać, inne nie. Szczęśliwie, za dwa tygodnie będziemy mieli galimatias kampanii wyborczej za sobą. Niemniej pozostały politykom czas, ostatnia wyborcza prosta, powinien obfitować w ciekawe wydarzenia. Spróbujmy zatem podywagować o miejscu, w którym się dziś znajdujemy i tym, co stać się może przez najbliższe kilka dni. Do tekstu..
Miód, kłamstwa i filmiki na YouTube
Ed Yong (28-09-2011)
Podania o miodowodach-przewodnikach sięgają 1785 roku, kiedy to człowiek o nazwisku Anders Sparrman usłyszał tę historię od lokalnych mieszkańców. Nigdy nie zaobserwował takiego zachowania na własne oczy. Podobnie jak nikt przed, ani nikt po nim. Do tekstu..
Ateiści dla Jezusa
Richard Dawkins (27-09-2011)
Myślę, że powinniśmy oddać Jezusowi sprawiedliwość poprzez oddzielenie jego oryginalnych i radykalnych postulatów etycznych od nadprzyrodzonych bredni, które popierał podobnie jak wszyscy jemu współcześni. Być może oksymoroniczna siła hasła "Ateiści dla Jezusa" będzie właśnie tym, czego trzeba, aby uruchomić reakcję łańcuchową memu super-uprzejmości w post-chrześcijańskim społeczeństwie. Do tekstu..
Wczoraj i dziś
Andrzej Koraszewski (27-09-2011)
Wiele wskazuje na to, że muzułmańska religijna nienawiść otrzymała niebywałe wsparcie zachodniej myśli już to nazistowskiej, z jej obłędem antysemityzmu, już to lewackiej, upatrującej w "antysyjonizmie" szansę dla swojego chorego antyamerykanizmu, już to kołtuńskiej, jako że kołtuństwo nigdy Żydów nie lubiło i zawsze było głęboko do tej chrześcijańskiej tradycji przywiązane. Do tekstu..
Miejsce dla wszystkich
Matt Ridley (26-09-2011)
Populacja świata wzrosła czterokrotnie w XX wieku, ale ilość kalorii na osobę wzrosła, a nie zmalała. Populacja świata podwoiła się w drugiej połowie ubiegłego stulecia, ale totalny obszar leśny planety nieco wzrósł, a nie zmalał. Populacja świata wzrosła o jeden miliard w ciągu ostatnich 13 lat, ale liczba ludzi żyjących w absolutnej nędzy (mniej niż dolar dziennie, z poprawką na inflację) spadła o około jedną trzecią. Do tekstu..
Errare humanum est
Jerzy Neuhoff (26-09-2011)
Przeciwko biopaliwom wypowiadali się nieliczni uczeni,wypowiadali się także politycy, jednak te głosy tonęły w ogólnym rozgardiaszu. Zazwyczaj traktowano je, jako głos paliwowego lobby, zainteresowanego w utrzymaniu obecnego stanu rzeczy, z natury rzeczy wrogiego wszelkiemu postępowi, a nawet całej ludzkości. Do tekstu..
Sceptyk w Afryce
Leo Igwe (25-09-2011)
Ogólnie panujący pogląd jest taki, że racjonalizm sceptyczny jest w opozycji do norm społecznych: norm dotyczących tego, jakim należy być, jak żyć, "myśleć", poznawać świat, zachowywać się i reagować. Panuje pogarda dla myślenia krytycznego. Większość ludzi uważa, że więcej sensu jest w absurdzie niż w zdrowym rozsądku czy logicznym myśleniu. W istocie sceptycyzm zajmuje bardzo ograniczone miejsce w afrykańskiej tradycji kulturowej i intelektualnej. Do tekstu..
O czym poucza Informator katolicki
Andrzej Konrad Trzeciak (25-09-2011)
Katolickie organa nauczania i indoktrynacji za granica nie próżnują, a Polaków, którzy mają unikatową okazję osiedlenia się i partycypowania w strukturach jednego z najbardziej tolerancyjnych krajów świata, stara się przekonać o tym, że oprócz dobrobytu i innych osłon socjalnych, społeczeństwo to, na płaszczyźnie duchowej ma naprawdę niewiele do zaoferowania. Co więcej, może ono być naprawdę szkodliwe. Do tekstu..
Państwo i etyka bez Boga. O konieczności sekularyzacji i szkodliwości religii
Konrad Szocik (24-09-2011)
Abstrahując od wszystkich argumentów kwestionujących prawomocność funkcjonowania instytucji Kościoła w konfrontacji z pedagogiczno - moralizatorskim nauczaniem Jezusa czy wskazujących na szkodliwość bądź niewystarczalność etyki religii pozytywnych, faktyczny pluralizm światopoglądowy i zróżnicowanie kulturowe na zawsze pozostaną argumentem wystarczającym do uniezależnienia państwa od religii. Do tekstu..
Jakiej wielkości było wąskie gardło populacyjne ludzkości?
Jerry Coyne (24-09-2011)
Mamy teraz całkiem dobre oszacowanie tego, jak wielu przodków nasz gatunek miał w różnych momentach w przeszłości, aż do czasu, kiedy oddzieliliśmy się od linii wiodącej do współczesnych szympansów. I lekcja dla teologii jest ta sama: nauka pokazała, że pismo święte myli się, a więc jeszcze jedna biblijna "prawda" staje się metaforą. Do tekstu..
Teodemokracja Kaczyńskich
Jan Hartman (23-09-2011)
Fundamentalne przekonania Polaków zazwyczaj wcale nie są katolickie, przynajmniej w przypadku młodszego pokolenia. Wielokrotnie rozmawiając ze studentami na temat ich poglądów, przekonałem się, że zdecydowana większość nie zgadza się np. z poglądami, że "należy żyć, starając się we wszystkim naśladować Jezusa", "życie doczesne jest przede wszystkim przygotowaniem do życia wiecznego" Do tekstu..
Coraz normalniej
Jerzy Neuhoff (23-09-2011)
Wydarzenia ostatnich dni uświadomiły mi, że kraj nasz, mimo wszelkich usiłowań polityków, moralizatorów i niezadowolonych ze wszystkiego malkontentów, staje się coraz bardziej normalnym, co prawda nie we wszystkich aspektach, ale jednak. Na początek muszę przedstawić przesłanki, które skłoniły mnie do ogłoszenia tego optymistycznego wniosku, choć przecież stan normalny powinien być czymś jak najbardziej normalnym. Do tekstu..
Przed wyborami. Palikot i jego ludzie w drodze na Wiejską
Mirosław Woroniecki (23-09-2011)
Poprzedni tekst na temat Ruchu Palikota kończyłem pesymistycznym stwierdzeniem, że oficjalnie głoszone hasła, zadania i program Ruchu Palikota nie odpowiada prawdziwym intencjom i celom lidera tego ugrupowania, jest rodzajem mistyfikacji politycznej. Dzisiaj nie mogę jeszcze zmienić zdania, ale pokładam duże nadzieje w "nowych ludziach Palikota". Do tekstu..
Janusz Palikot - szansa na nowoczesną, normalną i racjonalną Polskę
Piotr Napierała (23-09-2011)
Dlaczego tak lubię Palikota? Nie chodzi tylko o politykę. Jawi mi się on jako normalny facet lubiący się trochę pobawić i powygłupiać po pracy. Jak mówi moja narzeczona nie jest on - w przeciwieństwie do innych polityków polskich - nabzdyczony ani świętoszkowaty. Też tak uważam. Palikot nie udaje, że ma tylko duchowo-smoleńskie potrzeby. Kocha Paryż i Francję, a nie tylko pomrukiwania" "nie rzucim ziemi skąd nasz (sm)ród". Do tekstu..
Święta TVP im. Anny Sobeckiej
Anatol Ulman (23-09-2011)
Sytuacja, że w której jacyś sędziowie czy inni przewodniczący lekceważą wytyczne biskupów w sprawach obrażania oraz podobnych jest oczywiście niedopuszczalna. Stawia władzę świecką nad duchowną, stanowi postponowanie praw naturalnych, obraża uczucia, wzgórze laterańskie, na którym posadowiono Watykan, wszystkich świętych i w ogóle. Do tekstu..
Uwagi o intelektualnej uczciwości
Andrzej Koraszewski (22-09-2011)
Nadzieja na świat bez wojny nie spełniła się i zapewne nigdy się nie spełni. Możemy zaledwie próbować ograniczać zło, ci z nas, którzy żyją z dala od koszmaru mogą próbować pamiętać o swoim uprzywilejowaniu, mogą próbować powstrzymać absurdalne poczucie pewności, że zawsze umieliby zachować godność, uczciwość i rozsądek. Do tekstu..
Zdrada Juliana Assange’a
Nick Cohen (22-09-2011)
Gdy tylko do WikiLeaks dotarły depesze Departamentu Stanu, Assange oznajmił, że jest sezon na przeciwników dyktatorskich reżimów i ruchów. Nie interesował go fakt, że ci, których obrał za cel, walczyli z faszystowsko-klerykalną siłą, która zagrażała wszystkim wartościom liberalnym. Rozmawiali z dyplomatami z USA. Kolaborowali z Wielkim Szatanem. Ich bezpieczeństwo nie było jego sprawą. Do tekstu..
Spotkanie z niepoprawnym optymistą
Justyna Trawińska, Matt Ridley (21-09-2011)
Podczas swojej niedawnej wizyty w Krakowie Matt Ridley udzielił wywiadu dla Racjonalisty. Prowadząca wywiad Justyna Trawińska skoncentrowała się głównie na ostatniej książce Matta Ridleya The Rational Optimist. Optymizm Matta jest rzeczywiście imponujący, bo umówili się na kolejną randkę, w tym samym miejscu za lat 40. Do tekstu..
Wiara ma znaczenie, a zła wiara szkodzi nam wszystkim
PZ Myers (21-09-2011)
Mówimy, że ludzie powinni żyć w rzeczywistości, nie zaś w jakiejś nierealnej fantazji mitów i tradycji. Gray, jak przystało facetowi, który tworzy wymówki dla bredni, pompatycznie próbuje ukryć ten fakt: ateiści wiedzą, że jest wiele przyczyn, niezależnych od racjonalnej myśli, by ludzie akceptowali religię, ale także że istnieją zasady religii i konsekwencje fałszywych wierzeń... a temu Gray po prostu próbuje zaprzeczyć. Do tekstu..
Nie chowajmy światopoglądu za pazuchą
Klara Kopcińska (20-09-2011)
Uważam, że zarówno ateizm jak i wiara niezwykle rzutują na wszelkie inne dziedziny życia, nawet jeśli nie robi się do nich otwartych odwołań. Nie mam zaufania do wierzących polityków, bo mam prawo podejrzewać, że również w pozostałych sferach nie posługują się logiką, racjonalnymi przesłankami, a jedynie reprezentują jakieś życzeniowe myślenie i liczą na cud. Do tekstu..
Błogosławiony Jan Meslier
Andrzej Konrad Trzeciak (20-09-2011)
Jana Mesliera należałoby uczynić patronem wszystkich występnych księży, mających odwagę publicznie wyznać swoje grzeszki, związane z piastowanym przez siebie urzędem. Święty ten mógłby także stać się przykładem dla pozostałych, nie mających odwagi do przyznania się do popełnianych w ciągu swego kapłańskiego żywota nadużyć i wykroczeń. Do tekstu..
ONZ rozwija czerwony dywan dla tyranów
Yang Jianli (19-09-2011)
W ONZ rządzi system, który nigdy nie nauczył się odróżniać demokracji od dyktatury, na każdą upadającą tyranię przypada wiele innych, które utrzymały się przy władzy. Będą miały swoje reprezentacje w Nowym Jorku i będą traktowane z takim samym szacunkiem jak wybrani w wolnych wyborach przywódcy, konstytucyjnych, wielopartyjnych demokracji. Do tekstu..
Korelacje w koloratce
Andrzej Koraszewski (19-09-2011)
Ksiądz-socjolog nie wyklucza rewitalizacji religijności i mówi: "napływ imigrantów z krajów arabskich może też zmienić sytuację." Dowiadujemy się jednak, że z młodzieżą jest problem. Wielu młodych ludzi nie jest pewnych, często unikają odpowiedzi czy są katolikami i uciekają do kategorii "niezdecydowany". Do tekstu..
Fikcja kultury postsekularnej
Konrad Szocik (19-09-2011)
Wielu publicystów i myślicieli przywykło określać współczesną kulturę mianem "postsekularnej", mającej oznaczać stan, w którym religia ponownie staje się aktywnym podmiotem dyskursu publicznego. Wydaje się jednak, że jedynie instytucja Kościoła rości pretensje do wpływania na kształt etyki publicznej i prawa w społeczeństwach, które są, i chcą, pozostać zsekularyzowane. Do tekstu..
Przed wyborami. Program PO – Następny krok, ale czy na pewno razem?
Mirosław Woroniecki (19-09-2011)
W obecnym programie nie ma nic porywającego, nuda i widoczne zmęczenie powielaniem tych samych wątków, rozniecaniem przebrzmiewających konfliktów bez dotarcia do ich istoty i próby rozwiązania. Wszystko dla wszystkich więc nic dla nikogo, a programowe "razem" dotyczyć będzie tylko ewentualnego koalicjanta. Do tekstu..
Źródło wszelkiego zła, czyli Nergal a sprawa polska
Piotr Szwajcer (18-09-2011)
Ponoć prawdziwy i dobry katolicyzm poznajemy dzięki światłym katolikom choćby z "Tygodnika Powszechnego". Czyżby? Oto cytat z ostatniego numeru TP: "Nergal może katolicyzmu szczerze nienawidzić, ale powinien też mieć świadomość, że katolicy obchodzą się z nim subtelnie, powierzając rozstrzygnięcie sporu niezależnej władzy sądowniczej. Są kraje, gdzie święte księgi traktuje się dalece poważniej" Do tekstu..
Czarna Śmierć odchodzi w zapomnienie
Ed Yong (18-09-2011)
Ulica East Smithfield biegnie przez wschodni Londyn. Ukrywa także dziedzictwo śmierci. Dwa cmentarze, założone na tym obszarze w XIV wieku, mieszczą setki ciał, ułożonych jedne na drugich na głębokości pięciu metrów. Należą one do ludzi zabitych przez Czarną Śmierć, epidemię, która pochłonęła do 100 milionów istnień. Była to jedna z największych katastrof w historii ludzkości. Do tekstu..
Dzieje Całunu Turyńskiego
Leszek Żuk (17-09-2011)
XIV wiek to czas załamania europejskiej gospodarki związanego z ochłodzeniem na półkuli północnej. Jest to czas obniżonych plonów, powtarzających się plag głodu, epidemii pustoszących Europę i fanatycznych ruchów religijnych. Jest to epoka, kiedy wierzono, że naśladowanie Jezusa uchroni przed siłami piekieł i odwróci nieszczęścia spadające na ludzkość. Prawdopodobnie naśladowanie nie zawsze polegało tylko na modlitwie, poszczeniu i biczowaniu. Do tekstu..
Świat, Martusia i nastroje manichejskie
Andrzej Koraszewski (17-09-2011)
Czy świat stoi przed kolejną pożogą? Być może, jest to w każdym razie wysoce prawdopodobne. To prawdopodobieństwo niebywale wręcz zwiększa przyzwolenie dla gangsterów, przyzwolenie ze strony ludzi, o których przywykliśmy myśleć, że są ludźmi przyzwoitymi. Z każdym dniem wzrasta atmosfera jaka towarzyszyła porozumieniu w Monachium i podobnie jak wtedy tylko dla nielicznych jest to powód do nastrojów manichejskich. Do tekstu..
Australia przeciera nowe szlaki dla osób transpłciowych
Andrzej Konrad Trzeciak (16-09-2011)
Oprócz dotychczasowy symboli M (male) i F (female) pojawi się symbol X (indeterminate). Zarówno osoby transseksualne, jak i obojnacze będą mogły wybrać trzecią z możliwych opcji. Do tej pory istniała możliwość wyboru jedynie pomiędzy dwoma standardowymi opcjami, a zmian dokonywano jedynie, w przypadku, gdy osoba przeszła operację. Do tekstu..
Egipski tłum szturmuje ambasadę izraelską, by przechwycić egipską rewolucję
Barry Rubin (16-09-2011)
Dlaczego zburzenie berlińskiego muru stało się symbolem wyzwalającej rewolucji w Europie Wschodniej, a szturm na izraelską ambasadę symbolizuje próbę uczynienia z rewolucji egipskiej pomostu do nowej dyktatury, do nienawiści, zaślepienia i destrukcji? Do tekstu..
Groźne konsekwencje religijnej indoktrynacji w dzieciństwie
Miranda Celeste Hale (16-09-2011)
Z psychologicznego punktu widzenia to katolickie poczucie winy jest zrozumiałe. Trudno się dziwić, że dziecko, któremu bez przerwy przypomina się, że jest grzeszne, skalane, niegodne, jako człowiek dorosły staje się kimś wiecznie walczącym z poczuciem winy i wstydu, kimś kto nigdy nie czuje się czysty, zasługujący na szczęście, na szacunek, kimś spełniającym oczekiwania. Do tekstu..
Wierność bezwstydna, sponiewierana
Anatol Ulman (15-09-2011)
Niestety nie wspomina nic o nowym, stosownym na godło ptaku narodowym, dlatego spieszę odszczepieńcowi zaproponować, iż najlepszy byłby kruk (samica). Czarny jak sadza ze spalonych kości, lekko zalany, rozczochrany, w zaciśniętych pazurach zaś brzozowy patyk. Naturalnie dewiza: coś tam, coś tam, tak bardzo właściwa dla coś tam pijących. Do tekstu..
Opowieść o Pawle i jego niewolnikach
Jacek Tabisz (15-09-2011)
Pomysł wprawdzie nie był zbyt świeży, lecz Paweł miał pewien atut, którego nie posiadało wielu mesjaszów i uczniów mesjaszów. Był poborcą podatkowym, zatem jego najwięksi dłużnicy z wielką przyjemnością oddali się budowie nowej religii. Połączenie helleńskich mitów z judejskimi wierzeniami okazało się strzałem w dziesiątkę. Do tekstu..
Państwo dla wszystkich
Andrzej Koraszewski (14-09-2011)
Dziś, w przeciwieństwie do tego co było ponad czterysta lat temu, neutralność światopoglądowa jest niemal oczywistością, zaś ci, którzy próbują ponownie oszukać i tylnymi drzwiami wprowadzać religię do Sejmu i Urzędu Rady Ministrów, winni częściej słyszeć o skutkach jakie złamanie umów zawartych przez naszych przodków sprowadziło na nasz kraj. Do tekstu..
Chrześcijanie to zrobili!
Eric MacDonald (14-09-2011)
Nikt jednak nie kwestionuje roli ani wartości opieki paliatywnej pod koniec życia. Opieka paliatywna jest ważna i nikt nie kwestionuje jej znaczenia, ale po prostu nie jest to odpowiedź dla tych, którzy wolą nie przechodzić dezintegracyjnego procesu życia w nieszczęściu, czy to z powodu całkowitej często nie do zniesienia choroby zwyrodnieniowej, czy umierania w nieopisanych bólach i nieszczęściu. Do tekstu..
Terroryści są produktem systemu edukacyjnego, który nigdy nie nauczył ich myśleć
Adel Darwish (13-09-2011)
Publicysta wydawanej w Londynie gazety Al-Sharq Al-Awsat, Adel Darwish, napisał, że terroryści, którzy przygotowali zamach 11 września, byli produktem mentalności, mediów i systemu edukacyjnego w arabskim i muzułmańskim świecie, i zarzuca Arabom oraz muzułmanom, iż nie nauczyli się lekcji, jaka płynie z tych ataków oraz przeciwdziałania błędom zamiast czepiania się teorii spiskowych na temat 11 września. Do tekstu..
Współczesna rewitalizacja wierzeń religijnych
Radosław S. Czarnecki (13-09-2011)
Upadek światowego systemu komunistycznego spowodował totalne odrzucenie idei postępu i tego wszystkiego co wiąże się z Oświeceniem. Siły konserwatywno-tradycjonalistyczne, politycznie zdecydowanie prawicowe i ultra-prawicowe, uznały tę okoliczność za sposobność do ostatecznego rozwiązania i próbę powrotu do czasów i dekad dawno minionych, przed-nowoczesnych czyli starych, dobrych, uznanych za złoty wiek Europy. Do tekstu..
Już wiem, co dalej!
Jerzy Neuhoff (13-09-2011)
Kiedy już zaczynałem samodzielnie dochodzić do wniosku, że pytanie o nowoczesność jest najprawdopodobniej źle sformułowane i byłem tuż, tuż od odkrycia nowego społecznego prawa, wtrącił się do dyskusji min. Zdrojewski ze swoim Europejskim Kongresem Kultury. Nawet w najśmielszych rojeniach nie sądziłem, że w sukurs przyjdzie mi p. Profesor Z. Bauman ze swoim wykładem na inauguracji tego Kongresu, jeśli, rzecz prosta, dobrze zrozumiałem niektóre wątki z jego wykładu. Do tekstu..
Homeopatyczna katastrofa (12-09-2011)
Przypadkowe uwolnienie wysoko rozcieńczonych odpadów homeopatycznych z instytutu badawczego w Swindon (Londyn) spowodowało żądania zamknięcia tej instytucji. Administracja instytutu przyznała się do poważnego naruszenia zasad bezpieczeństwa po tym, jak niesłychanie rozpuszczone odpady po przeprowadzonych testach, przy całkowitym zlekceważeniu przepisów bezpieczeństwa, zostały wylane do zlewu przez sprzątacza. Do tekstu..
Wpływ ideologii na… gust. Peany na cześć Stalina a poezja współczesna
Ewa Frączek (12-09-2011)
Najciekawszy w tym wszystkim pozostaje jednak styl. Tak, jakby wiara w dziejową sprawiedliwość jakiegokolwiek pokroju, "lewego" czy "prawego", wymuszała na twórcach częstochowskie rymy i plastikowy sposób prowadzenia wątku. Odpowiedź być może tkwi w jakiejś nieopracowanej jeszcze koncepcji "ideologicznej skrajności". Jak jednak logicznie wytłumaczyć przejście od ślepej wiary do kiepskich rymów? Tego nie wiadomo... Do tekstu..
Mieszkańcy stanu Missisipi głosują czy zygota jest osobą
Jerry Coyne (12-09-2011)
Oczywiście 100-komórkowa blastocysta nie ma żadnych uczuć ani myśli (ani duszy); uznawanie kulki komórek za odpowiednik dorosłej istoty ludzkiej pomija pewne bardzo istotne różnice dotyczące świadomości. Blastocysta nie jest bardziej tym, co mamy na myśli mówiąc "osoba", niż żołądź jest tym samym co dąb. Do tekstu..
Przed wyborami. Jaki cel ma program PSL?
Mirosław Woroniecki (12-09-2011)
Przedstawiony przez PSL program jest uczciwy. Uczciwy w tym sensie, że gwarantując wszystko i niczego nie precyzując w istocie rzeczy nic nie zapewnia oprócz dobrego samopoczucia przedstawicieli tej partii z faktu posiadania uniwersalnego programu, łatwego do przyswojenia i w sumie skromnego w stosunku do przeładowanych bez potrzeby programów innych ugrupowań. Do tekstu..
Rocznica 11 września - najdłuższe 10 lat
Abdulateef Al-Mulhim (11-09-2011)
Kraje muzułmańskie i arabskie mają również obowiązek zwalczania terroryzmu, i to nie przy pomocy dyktatorskich metod. Kraje muzułmańskie muszą odbudować swoje szkolnictwo, szpitale, drogi. Kraje arabskie i muzułmańskie muszą się nauczyć szacunku dla swoich społeczeństw. Zamach z 11 września nie był skierowany przeciwko Ameryce, był skierowany przeciw ludzkości. Do tekstu..
Kilka refleksji o kosztach wojny z terroryzmem
Caden O. Reless (11-09-2011)
Wraz z dziesiątą rocznicą ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku mija również dziesięć lat wojny z terroryzmem. Przy tej okazji zarówno w prasie polskiej, jak i zagranicznej można się natknąć na próby dokonania mniej lub bardziej dogłębnego bilansu tej wojny, swoistego rachunku zysków i strat. Do tekstu..
11 września i teorie spiskowe
Nayyer Khan (11-09-2011)
Wiodąca gazeta pakistańska wydawana w języku angielski opublikowała dwuczęściowy artykuł analizujący teorie spiskowe związane z 11 września. Artykuł, zatytułowany "11 września i teorie spiskowe" i napisany przez publicystę Nayyera Khana, został opublikowany w wychodzącej w Lahore liberalnej gazecie "Daily Times". Do tekstu..
Przed walką
Andrzej Tomana (10-09-2011)
Ten tekst piszę przed "walką życia" jak ją nazywa Adamek, o pas mistrza świata WBC. Pewnie walka Adamka z Kliczką przeszłaby "obok" mnie, gdyby nie kolega, który zaprosił do pubu na wspólne oglądanie. Postanowiłem jednakże dowiedzieć się nieco o bohaterach widowiska. Okazja nadarzyła się sama, w Radiomaryja wyemitowano wczoraj obszerny wywiad z Tomaszem Adamkiem. Do tekstu..
Dekada muzułmańskiego terroryzmu
Andrzej Koraszewski (10-09-2011)
Zastanawiając się nad pytaniem co właściwie jest istotą islamskiego terroryzmu badacze pędzili do muzułmańskich szkółek w zapadłych mieścinach i przepytywali chłopców z biednych rodzin, dla których nauka z średniowiecznych ksiąg była obietnicą lepszego życia. Jednak korzenie islamskiego radykalizmu znajdują się w zupełnie innym punkcie edukacyjnego spektrum - w akademiach medycznych Egiptu, na uniwersytecie w Islamabadzie, w najbardziej prestiżowych szkołach wyższych Hamburga czy w London School of Economics. Do tekstu..
Zarzuty wobec nowego ateizmu oparte na bałamutnych podstawach literackich
Jerry Coyne (10-09-2011)
Tradycyjnym lamentem Wooda jest to, że Nowi Ateiści dostarczają tylko karykaturalnego opisu wiary, widząc ją jako postać albo chrześcijańskiego, albo islamskiego fundamentalizmu, i ignorując niuanse innych wiar. ("Niuanse" to kolejne słowo, na widok którego należy uciekać, bo oznacza zbliżających się wierzących w wiarę lub apologetów). Do tekstu..
Zgubny elitaryzm ateistów
Jacek Tabisz (09-09-2011)
Jesteśmy mądrzejsi - mówimy sobie wtedy z dumą. Nawet Biblię znamy lepiej niż oni - dodajemy niemal zachłystując się naszą inteligencją i wspaniałością. Tak, wszystko wskazuje, iż należymy do elit... Zaczynamy spoglądać na innych z pobłażaniem. Niekiedy odsuwamy się od działalności społecznej, bo przecież wokół aż roi się od zaślepionych katarynek. Nie można ich przegadać, ale przecież my myślimy, a one nie. Do tekstu..
Ówarzam, Że Musiał zręczny jest
Anatol Ulman (09-09-2011)
Bogdan Musiał w Uważam Rze recenzuje kolejne wydanie "Spowiedzi", książki napisanej przez żydowskiego policjanta w getcie. Recenzent wrednie wplata swoje nieprzyzwoite sugestie, aby prawicowy czytelnik artykułu uczył się i utrwalał w sobie niezłomne przekonanie, iż Izraelici sami sobie winni byli, a ich sąsiedzi, robili dla nich wszystko, co tylko mogli. Do tekstu..
Homeopatia - drugi list otwarty do Ministra Zdrowia RP
Andrzej Gregosiewicz (09-09-2011)
Chcemy znać medyczną (wyłącznie) opinię Pani Minister na temat homeopatii. Jej status prawny, do przyjęcia którego zmusiły Polskę antynaukowe eurodyrektywy, nie ma dla nas znaczenia. Nie musimy przecież jej stosować. Nam chodzi tylko o zdrowie polskich pacjentów. Dlatego obowiązkiem polskiego ministra zdrowia jest wyjaśnienie polskim lekarzom i polskim pacjentom tej kwestii. Do tekstu..
Liczne protesty przeciwko wrześniowej wizycie Benedykta XVI w Niemczech
Andrzej Wendrychowicz (08-09-2011)
Cofnięcie statusu prawno-międzynarodowego Stolicy Apostolskiej i Watykanowi można uzasadnić nie tylko historycznie, ale także wymogami współczesnej polityki światowej. Jako podmiot prawa międzynarodowego Stolica Apostolska ma status stałego obserwatora w ONZ i może tam aktywnie ingerować w debaty, co oznacza niedające się niczym uzasadnić uprzywilejowanie Kościoła katolickiego wobec innych religii i światopoglądów. Do tekstu..
Rozplątywanie zasłony
Qanta A. Ahmed (08-09-2011)
W miarę jak zbliżamy się do końca dziesięciolecia od 11 września coraz częściej podnoszą się twierdzenia o islamofobii, zarówno ze strony muzułmanów, jak nie-muzułmanów. Pracownicy wesołego miasteczka zostają ustawieni w roli nikczemników, fundamentalnie obrażających muzułmańską tożsamość. Rozsierdzona i odwołująca sie do prymitywnych odruchów psychika wyznających islam Amerykanów -jak można się spodziewać - reaguje źle, nielogicznie i nie po islamsku na władze, już zrażone rozgrywaniem "karty ofiary". Do tekstu..
Co dalej?
Jerzy Neuhoff (07-09-2011)
Jeśli muszę wybierać między różnymi możliwościami, to wolę tę, która ma mniej wad, lub wydaje mi się, że ma ich mniej. W kwestiach społecznych, nie ma innej metody sprawdzenia prawidłowości wyboru, jak tylko metoda prób i błędów, a powrót do starego, tak jak i próba wejścia dwa razy do tej samej rzeki, jest absurdem. Do tekstu..
Czy nauka zadała kłam istnieniu Boga?
Eric MacDonald (07-09-2011)
Odpowiedź na to pytanie jest krótka - nie. Nauka nie zadała kłamu istnieniu Boga. Aczkolwiek uczyniła tezę, że bóg lub bogowie istnieją, nieco mniej prawdopodobną, być może nawet mniej przekonującą niż kiedykolwiek sądzono. Oczywiście powodem jest fakt, że religia ogólnie umieszcza boga lub bogów poza zasięgiem dociekań empirycznych. Do tekstu..
Pan władza
Andrzej Koraszewski (06-09-2011)
Raz do roku szwedzki fundusz emerytalny przysyła mi list z prośbą, żeby ktoś potwierdził moje istnienie. We wszystkich unijnych dokumentach, przy tego rodzaju prośbie wymienia się instytucje, które mogą potwierdzić, że widziano mnie żywego. Na pierwszym miejscu wymieniona jest zawsze policja, więc zazwyczaj wpadałem po drodze na pocztę na posterunek policji, gdzie dowolny policjant poświadczał mój własnoręczny podpis złożony w jego obecności. Do tekstu..
Bóg urojony – wrażenia z lektury
Piotr Napierała (06-09-2011)
Książka słynnego brytyjskiego Richarda Dawkinsa znanego z moralnej krytyki postępowania Benedykta XVI, Kościoła Katolickiego i w ogóle religii, jest książką zaangażowaną, mającą na celu przekonanie czytelnika do ateistycznego światopoglądu. Myślę jednak, że pozycja ta może być ogromnie interesująca dla każdego, niezależnie od poglądów religijnych. Do tekstu..
Interpretacja aktu bohatera powieści 'Zbrodnia i kara' u Fryderyka Nietzschego
Andrzej Konrad Trzeciak (06-09-2011)
Epoka, w jakiej przyszło żyć Dostojewskiemu i Nietzschemu zostaje przez niemieckiego myśliciela określona jako okres zwieńczenia swoiście pojętego, ponieważ metafizycznego, europejskiego nihilizmu. W drobny pył roztrzaskane zostają tablice dawnych wartości, wartości pozaświatowych, znajdujące oparcie w idei Boga, który zdaniem Nietzschego wykrwawił się pod naszymi własnymi nożami. Do tekstu..
Przed wyborami. Program PIS-u programem Narodu
Mirosław Woroniecki (05-09-2011)
Program PiS charakteryzuje się nieufnością do niezależnych instytucji samorządowych, społecznych i jednostek, które jeżeli już w jakiejś dziedzinie funkcjonują, to muszą być poddane permanentnej kontroli, kurateli, a najlepiej państwowemu zarządowi dającemu gwarancję uczciwości i sprawności w stałej konfrontacji z "postkomunistycznym establishmentem obejmującym środowiska postsolidarnościowe wrogie tradycyjnym wartościom tworzącym fundament kultury polskiej". Do tekstu..
Somalia: dlaczego tylko muzułmanie głodują?
Abdulateef Al-Mulhim (05-09-2011)
Wielu ludzi zadaje dziś pytanie: Dlaczego głód pojawia się głównie w muzułmańskich krajach mających rzeki, żyzne ziemie, surowce naturalne i siłę roboczą? Byliśmy świadkami głodu w Sudanie, braków żywności w Egipcie, widzieliśmy puste stragany na rynkach w Libii. Nawet w czasach najwyższych cen ropy naftowej niektóre bogate w ropę arabskie kraje cierpiały z powodu braku chleba i wysokich cen żywności. Syria miała w ostatnich latach nadzwyczajne zbiory bawełny i ziemniaków, ale zamieniali swoje zyski na pordzewiałe czołgi z Rosji. Do tekstu..
Seks z neandertalczykiem i denisowianem a nasz system odpornościowy
Ed Yong (04-09-2011)
Może i neandertalczycy wymarli, ale żyją w nas. Rok temu dwa przełomowe badania przeprowadzone przez Svante'a Pääbo i Davida Reicha wykazały, że wszyscy ludzie, pochodzący spoza Afryki zawdzięczają od 1 do 4 procent swoich genów neandertalskim przodkom. Do tekstu..
Onanizm wzmacnia organizm
Anatol Ulman (04-09-2011)
Z teorią, że samogwałt rozmiękcza, wycieńcza i do cna wysusza, póki ze żwawego nie zrobi się zdychający kościotrupek, by przegniłą duszę oddać szatanowi na śmierdzącą wieczność, spotkałem się pod koniec lat czterdziestych w Zielonej Górze. Nauki takie teologiczne głosił w liceum ksiądz prefekt Wyporek. Do tekstu..
Byli łatwopalni
Magdalena Zajkowska (03-09-2011)
Tak, to jego kolejna odsłona, antysemityzmem był mord i antysemityzmem jest zniszczenie tego pomnika. Pierwsze zrobili ludzie z pokolenia dziadków, drugie z pokolenia wnuków. Antysemityzm wessany z duchem narodowej kultury. Ale przecież Żydzi sami się prosili. W końcu "byli łatwopalni". Jedno pewne, w Jedwabnem jest wielu ludzi oburzonych na ten akt barbarzyństwa, czy i dziś muszą się ze swoimi uczuciami ukrywać, tak jak ci, którzy dwa pokolenia wstecz mieli odwagę ratowania swoich żydowskich sąsiadów? Do tekstu..
Ekscesy nastoletniego Namiestnika
Mariusz Agnosiewicz (03-09-2011)
W czasie kiedy Polska miała przyjmować chrzest, Kościół nie miał papieża, gdyż został on jako tyran obalony przez bunt rzymian i internowany w Kampanii. Kiedy zaś kilka dekad później Polacy tępili biskupów i palili kościoły, na tronie papieskim siedział młodziutki papieżyk Benedykt IX. Niniejszy tekst jest ważnym uzupełnieniem nowej książki Racjonalisty, gdyż pokazuje, że rozkładowi chrześcijaństwa w Polsce towarzyszył jego rozkład centralny. Do tekstu..
Status kobiety w najważniejszym kodeksie prawnym hinduizmu – Manusmriti
Jacek Tabisz (03-09-2011)
Wiele praw związanych z kodeksem Manusmriti szczęśliwie już nie obowiązuje. Nie nalewa się na przykład ołowiu do uszu siudrom, którzy usłyszeli recytację wedyjską. Również jeśli chodzi o sytuację kobiet, co bardziej światli obywatele Indii, w tym wielu polityków, walczą o poprawę pozycji płci pięknej w społeczeństwie i z pewnością w wielu miejscach jest ona lepsza, niż zaleca to Manusmriti, choć daleka od ideału. Do tekstu..
Facebookowo – twitterowa sfera polityczna w służbie kampanii wyborczej
Monika Sadlok (02-09-2011)
Dziś polityk bez swojego profilu w mediach społecznościowych odbierany jest jako mało nowoczesny, z brakiem pomysłu na skuteczne dotarcie do potencjalnych wyborców. Siłę tych mediów politycy dostrzegają szczególnie w okresie kampanii wyborczej, kiedy zabiegając o każdy głos, chcą przedstawić swój program, pomysł na rządzenie w atrakcyjnej i łatwo przyswajalnej formie. Do tekstu..
Cichy proces zmierzający do beatyfikacji łajdaka
Andrzej Koraszewski (02-09-2011)
Kardynał Hozjusz był zapewne jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii Rzeczpospolitej. Znany jest głównie z swojego lekceważącego stosunku do Pisma Świętego, o którym mówił, że bez poparcia Kościoła nie miałoby więcej znaczenia niż bajki Ezopa. Do tekstu..
Nowoczesna normalność czy normalna nowoczesność?
Jerzy Neuhoff (01-09-2011)
Dwaj politycy, o wyrazistych osobowościach i poglądach, Panowie Januszowie Palikot i Korwin-Mikke, przedstawili swoje wizje państwa; pierwszy nazwał Polskę swoich marzeń 'nowoczesną', zaś drugi 'normalną'. W trakcie dyskusji Panowie uzgodnili swoje poglądy w kilku kwestiach, w niektórych zbieżność poglądów była bardzo bliska, a wszystko to jest dość krzepiące; Polska może być i normalna, i nowoczesna. Do tekstu..
Kiedy zapanuje prawo Allaha, skończy się rola ludu (01-09-2011)
Jakie oblicze przyjmą kraje arabskie po zakończeniu rewolucji? "Gazeta Wyborcza"  (31.08.2011) informuje radośnie, że na czele libijskich rebeliantów stoi "skruszony" terrorysta Al-Kaidy, egipski dziennika "Roz Al-Yousef" publikuje wywiad z wysokim funkcjonariuszem Egipskiego Islamskiego Dżihadu (EID), który 23 marca 2011 r. został zwolniony z więzienia. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365