Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.072.224 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 157 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę."
 Nauka » Biologia

Miód, kłamstwa i filmiki na YouTube
Autor tekstu:

Tłumaczenie: Andrzej Szwatoński

Niedawno napisałem tekst o miodowodzie dużym, którego młode brutalnie mordują pisklęta innych ptaków. Jednakże miodowody lepiej znane są dzięki temu, że doprowadzają ludzi do pszczelich uli. Otwierając je, ludzie umożliwiają tym ptakom sięgnięcie do plastrów miodu, które w innym wypadku byłyby nieosiągalne.

W swoim tekście wspomniałem także, że miodowód jest sprzymierzony z ratelem (in. miodożer — przyp. tłum.),  jednym z tzw. kochanych głuptasów, który stał się internetowym memem. O tym, że miodowody wskazują ratelom drogę do pszczelich uli pierwszy raz usłyszałem w dzieciństwie, ale od tego czasu wielokrotnie słyszałem to z różnych stron. Widziałem nawet film dokumentalny pokazujący ich współdziałanie.

Najwyraźniej nie tylko ja. Kiedy umieściłem na Tweeterze informację o swoim tekście poświęconym miodowodowi, Joe Hanson odpowiedział: „Typowy wspólnik ratela." Wikipedia, źródło wszelkiej wiedzy, podaje: „[Miodowód] jest także dobrze znany z tego, że na terenach wschodniej Afryki wskazuje ratelom usytuowanie pszczelich uli." A dla tych, którzy kręcą nosem na Wikipedię — fakt ten potwierdza wiarygodny podręcznik poświęcony afrykańskim ptakom oraz seria filmów dokumentalnych Davida Attenborougha „Życie ptaków".

Niestety informacje te są nieprawdziwe.

Wyjaśniła mi to Claire Spottiswoode, autorka najnowszego artykułu poświęconego miodowodom. Nawet wiedząc, że ptaki te łączą siły z ludźmi, Spottiswoode powiedziała: „Nie ma przekonującego dowodu na to, że miodowody kiedykolwiek pomogły ratelom". Zmieszałem się po tej uwadze, a moje wspomnienia z dzieciństwa zaskomlały cicho. Spottiswoode kontynuowała: "Mogłeś obejrzeć filmik z YouTube, na którym miodowód pomaga ratelowi, ale tylko pozornie — obawiam się, że była to ustawka z wypchanym miodowodem i oswojonym ratelem!"

Wstydźcie się! Przeklinam was, ludzie robiący filmy dokumentalne pod publiczkę!

Podania o miodowodach-przewodnikach sięgają 1785 roku, kiedy to człowiek o nazwisku Anders Sparrman usłyszał tę historię od lokalnych mieszkańców. Nigdy nie zaobserwował takiego zachowania na własne oczy. Podobnie jak nikt przed, ani nikt po nim. W 1990 roku trzej ornitolodzy — Dean, Siegfried i Macdonald — napisali artykuł obalający historię o miodowodach/ratelach. W artykule napisali: „Przyrodnicy i biolodzy byli aktywni w Afryce od ponad 200 lat. Według naszej wiedzy w tym czasie żaden biolog czy przyrodnik, amator czy profesjonalista, nie zaobserwował, jak miodowód duży doprowadza ratela do ula."

Spottiswoode twierdzi, że od 1990 roku nadal nie pojawił się żaden dowód potwierdzający ten mit, i to „pomimo rozległych badań nad ratelami w ich naturalnych siedliskach w Mozambiku".

Możliwe że miodowody śledzą ratele i w ten sposób trafiają do miodu. Ewentualnie ludzie mogli zaobserwować, jak miodowody zachowują się podobnie do przewodników w obecności ratela. Podobnie zachowują się w obecności mangusty i pawiana, ale ani pierwszy ani drugi ssak nie zareagowały. Pewnego razu Dean odtworzył trzem ratelom odgłosy, jakie wydaje miodowód; nie zareagowały.

Nikt właściwie nie oczekiwał, że zareagują. Dean, Siegfried i Macdonald zwracają uwagę, że ratele są w znacznej mierze zwierzętami nocnymi, mają słaby wzrok i słuch, a poza tym nie wspinają się zbyt dobrze po drzewach. Gdybym był miodowodem poszukującym ratela, który miałby mnie doprowadzić do miodu, musiałbym zadowalać się nędznymi resztkami pozostawionymi przez niego. Ratel ma to oczywiście gdzieś...

Tekst oryginału.

Not Exatly Rocket Science/Discover,  19 września 2011r.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Ateiści dla Jezusa
Wybory - przed ostatnią prostą

 Dodaj komentarz do strony..   


« Biologia   (Publikacja: 28-09-2011 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Ed Yong
Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 148  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Podstępny cętkowany kot udawał, że jest przedstawicielem innego gatunku
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 2268 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365