Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.701.263 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku.
Przegląd wyników wyszukiwania

Sukces KGHM Lodz Solar Team w Darwin Australia
Paweł Wilk (28-11-2015)
KGHM Lodz Solar Team to grupa studentów, których połączyła pasja do motoryzacji. Wspólnie zaprojektowali i zbudowali pierwszy w Polsce bolid napędzany energią słoneczną. W październiku tego roku reprezentowali Polskę w międzynarodowym wyścigu samochodów solarnych w Australii. Ostatecznie KGHM Lodz Solar Team zakończyło wyścig po 6 dniach, jako najlepszy z debiutujących teamów w tej edycji. Ponadto zostali wyróżnieni przez organizatorów nagrodą Safety Award - przyznawaną za najbezpieczniejszy bolid i najlepsze przygotowanie do przejazdu 3000 kilometrów. Do tekstu..
Nestoriański kamień z Sin Gan Fu
Witold Michałowski (27-11-2015)
W 636 przed oblicze cesarza Tay Cun Uen dotarła misja nestorian. Trzy lata później wydany został edykt, umożliwiający głoszenie nowej religii w Chinach. Edykt wykuto na kamiennej płycie. Przez wiele wieków w Europie nie dawano wiary w istnienie "kamienia z SIN GAN FU". Pierwszym, który sporządził kopię napisu i podjął próbę jego przetłumaczenia, był lwowski jezuita Michał Boym (1612-1661), syn lekarza króla Zygmunta III Wazy. Michał Boym był człowiekiem, który odsłonił Chiny przed Europą. Chińczycy do dziś uważają, że relacja polskiego misjonarza o ich kraju jest bliższa prawdzie niż relacja Marco Polo, w której dopatrują się wielu przeinaczeń. Boym był także wysłannikiem ostatniego cesarza z narodowej dynastii Ming do papieża w Rzymie. Misja zakończyła się fiaskiem. Papież i władcy chrześcijańskiej Europy nie byli zainteresowani w utrzymaniu Mingów na tronie. Ich cesarstwo padło u stóp mandżurskich najeźdźców. Do tekstu..
Poprawność polityczna zaczyna pożerać swój ogon
Mariusz Agnosiewicz (24-11-2015)
Dwa tygodnie temu przez media przetoczyła się fala ekscytacji nowym rządem Kanady Justina Trudeau, który został zdominowany przez "tradycyjnie dyskryminowanych": kobiety, Indianie, imigranci i niepełnosprawni. Oto mamy ostateczny triumf politycznej poprawności - grupy upośledzone rządzą. To czego media już nie mówią to fakt, że idea politycznej poprawności stała się nowym fundamentalizmem Zachodu, który sukcesywnie pożera kolejne wolności. A w Kanadzie zaczyna już pożerać własny ogon. Oto bowiem właśnie zakazano tam zajęć z jogi na Uniwersytecie w Ottawie pod zarzutem "zawłaszczenia kulturowego". Trudno byłoby przyznać naszym polit.poprawnym mediom, które kpią z fundamentalistów katolickich tropiących jogę, że to samo dzieje się na Zachodzie, tylko w imię politycznej poprawności. Pojęcie "zawłaszczenia kulturowego" jest połączeniem dawnej koncepcji herezji oraz segregacji kulturowej. Do tekstu..
25 lat panowania ideologii neoliberalnej w Polsce
Leokadia Oręziak, Przemysław Prekiel (22-11-2015)
Wprowadzając OFE w sytuacji chronicznie występujących w Polsce deficytów budżetowych neoliberałowie świadomie działali na szkodę finansów publicznych, a więc polskiego państwa. Konieczność pokrywania ubytku w ZUS spowodowanego transferem składki do OFE przyczyniła się do lawinowego wzrostu zadłużenia publicznego w Polsce. Od 1999 r. do końca 2013 r. OFE były przyczyną przyrostu niemal połowy polskiego długu publicznego (ponad 300 mld zł). Oszustwo to zostało zalegalizowane zmasowaną propagandą mediów, które przekonały słabo wyedukowanych ekonomicznie Polaków, że system polegający na wzięciu kredytu na 5% i zdeponowaniu go na lokacie na 2% da w efekcie wakacje pod palmami. Do tekstu..
Kaczyński zapowiedział zniesienie karania za zniesławienie
Mariusz Agnosiewicz (19-11-2015)
W wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego zawarta została zapowiedź rewolucji medialnej. Chodzi o karalność za zniesławienie oraz naruszenie dóbr osobistych: "Główny nurt mediów funkcjonuje dziś jako swoista kurtyna na której wyświetla się film dla maluczkich, lecz rzeczywistości nie widać. Ta kurtyna musi być zerwana - mówił JK. - Choć są takie sprawy publiczne, które muszą być objęte tajemnicą, to w Polsce tych tajemnic jest zdecydowanie za dużo. Są poza tym przepisy - zarówno cywilne o ochronie dóbr osobistych, jak i karne, pochodzące jeszcze z poprzedniego systemu, które ogromnie utrudniają mówienie prawdy. Szczególnie o silnych, szczególnie o establiszmencie. To musi być zmienione. Polska była kiedyś wyjątkiem w Europie jeśli chodzi o wolności. I musimy być tym wyjątkiem nadal. " Do tekstu..
Diora - jak wygaszono polską Dolinę Krzemową
Mariusz Agnosiewicz (14-11-2015)
Upadek dzierżoniowskiej Diory jest wzorcową ilustracją transformacyjnego wygaszania polskiej gospodarki. Na początku przemian produkująca elektronikę hi-tech Diora nie musiała gonić technologicznie Zachodu, gdyż była w I lidze. Diora zapowiadała wówczas utworzenie w Dzierżoniowie polskiej Doliny Krzemowej, która swoimi produktami podbije Europę. Niemcy pisali wówczas: "Polacy nadchodzą. Czyżby kraj sprzętu hi-fi?". W opublikowanym w Stereoplay teście Diora wyprzedzała czołowe marki światowe, takie jak JVC, Technics, Aiwa, Grundig. W 1991 premier Jan Krzysztof Bielecki powiedział, że Polsce elektronika jest niepotrzebna. Dziś na miejscu "polskiej Doliny Krzemowej" stoi Kaufland. Mówi się nam, że efektów transformacji nie dało się przewidzieć. W 1995 prosty robotnik potrafił precyzyjnie wskazać jak będzie wyglądała Polska 20 lat później. Do tekstu..
Marsz, media, lewica
Mariusz Agnosiewicz (12-11-2015)
Zakończył się Marsz Niepodległości. W mediach ogłoszono Cud nad Wisłą polegający na braku zadym. Eksperci przez dwie godziny radzili jak to wyjaśnić. Lewica zawiedziona, bo typowała, że padnie w tym roku rekord zniszczeń. Nasza lewica ma wyraźny problem z polską tradycją, w tym i tradycją lewicową, która jest niezwykle patriotyczna, w przeciwieństwie do naszej aktualnej lewicy, która zaczyna się nawet strofować za używanie flag polskich na lewicowych imprezach. Problemem naszej lewicy jest choroba na jakiś postinternacjonalizm, brak należytego przywiązania do własnego ludu, brak zrozumienia jego potrzeb i wrażliwości. Lewica buduje w sobie wewnętrzny dystans wobec Polski i Polaków i dostała to co zasiała: Polacy wybudowali w sobie dystans wobec lewicy. Lewica może się odrodzić tylko przez zrozumienie Polski i polskiego narodu Do tekstu..
Starożytności polskie
Mariusz Agnosiewicz (11-11-2015)
Przez większość dziejów Europa Środkowa dominowała na północ od Alp. Rozwinięta kultura na naszych ziemiach powstała już 4000 lat temu, tuż po upadku Sumeru, kiedy powstała kultura unietycka - od zachodniej Ukrainy po Łabę. Jej główny ośrodek leżał na szlaku bursztynowym w dzisiejszym wielkopolskim Bruszczewie - nieopodal odkryto tzw. piramidy wielkopolskie. Kultura ta pozostawiła pierwszą znaną mapę nieba (Dysk z Nebry). 3300 lat temu zrodziła się u nas kultura łużycka, która powstała tuż po (wywołanym klimatycznie) upadku cywilizacji Doliny Indusu, do której była podobna swą egalitarną strukturą społeczną. Zostało nam po tych związkach to, że genetycznie jesteśmy najbardziej podobni do Serbołużyczan i braminów indyjskich. Ostatnią falą kulturową naszej starożytności była cywilizacja konnych łuczników - Scytów i Sarmatów. Z tej starożytnej mieszanki kulturowo-etnicznej wyłonili się Słowianie, którzy założyli państwo polskie. Do tekstu..
Zreformujmy rynek aptek na wzór Węgier
Mariusz Agnosiewicz (04-11-2015)
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że śladem Węgier już od pierwszego kwartału 2016 opodatkuje podatkiem obrotowym hipermarkety. Jest to posunięcie bardzo dobre długofalowo, tyle że warto przywołać przykład udanych reform Orbana w kontekście aptekarskim. O ile w przypadku handlu spożywczego jest już generalnie pozamiatane, o tyle podbój na rynku aptekarskim jest dopiero w trakcie i można sporo uratować. Obecnie sieci posiadają 30% udziału w wartym 27 mld zł rynku. Za 3-5 lat przejmą już 60% rynku. Zastępowanie drobnej przedsiębiorczości wielką jest patologią całej naszej gospodarki. Owszem, wielki handel jest w stanie zaoferować w trakcie wykańczania małych lepsze ceny dla klientów indywidualnych, tyle że jest to jedynie stan przejściowy do podboju rynku. Główną toksyną wielkiego biznesu jest jego ogromna korupcjogenność wobec władzy politycznej. Mały sprzedawca nie może przekupić polityka do zmiany prawa w jego interesie. Wielcy - z reguły przekupują. Na czym polegała reforma węgierska? Do tekstu..
Wolne wybory?
Rafał Zieleniewski (03-11-2015)
Hasło "Wolne wybory" pojawia się przy każdym wspomnieniu transformacji ustrojowej rozpoczętej wyborami 4 czerwca 1989 roku. Dla mnie wolne wybory to wybory, w których każdy może kandydować. W III RP nie mieliśmy przykładów fałszowania wyników wyborów na szczeblu okręgowych komisji wyborczych lub państwowej komisji wyborczej. Niestety, nie udało się wprowadzić do ordynacji wyborczej zapisów utrudniających fałszowanie woli wyborców na poziomie obwodowych komisji wyborczych. Powinien zostać założony rejestr obietnic wyborczych, którego nie zrealizowanie powinno skutkować wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny złożeniem z urzędu. Do tekstu..
Obrachunkowe błędy lewicy
Paweł Woźniak (01-11-2015)
Brak obecności partii lewicowej (bądź za taką się uważającej) w parlamencie, pomimo uzyskanych ponad 11 % łącznego poparcia w ostatnich wyborach dla dwóch komitetów startujących pod szyldem lewicy (tzw. ZLew i Razem), zawdzięczają one sobie samym. W prawicowych mediach powstało nawet, podbarwione sarkazmem, tzw. równanie Zandberga, wg którego ''7,55 % + 3,62 %'' = ''0 %''. Formacje lewicowe zdecydowały się na utworzenie Komitetu Koalicyjnego. Kluczową rolę odegrały przy tej decyzji pieniądze - każda z kilku partii koalicyjnych chciała mieć swój, znaczący, udział w subwencji budżetowej, a te dla koalicji są wyższe. Jest więcej ''łupów'' do podziału. Subwencję, a i owszem, dostaną (uzyskali łącznie 7,55%, a więc więcej niż 6 % wystarczające dla subwencjonowania poszczególnych podmiotów koalicyjnych), ale nie będą miały za to mandatów w parlamencie. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365