Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.203.522 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 177 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza jest energią naszych czasów, ropą naftową naszego pokolenia.
 Nauka » Biologia

Głośny seks może zabić
Autor tekstu:

Tłumaczenie: Justyna Trawińska

Niektórzy po prostu nie mogą się powstrzymać przed głośnym dokazywaniem w łóżku, lecz hałaśliwe romanse mogą prowadzić do szybkiej śmierci… przynajmniej w przypadku much domowych. W niemieckiej oborze, nocki Natterera podsłuchują spółkujące muchy, na które naprowadzają je charakterystyczne bzyknięcia kopulujących owadów.

Na podstawie starych prac, Stefan Greif  z Instytutu Ornitologii Maxa Plancka dowiedział się, że nocki Natterera znajdują schronienie w oborach i czasami żywią się znajdującymi się tam muchami. Nie wiedział jednak jak te latające ssaki łapią owady, których teoretycznie nie są w stanie znaleźć. Nietoperze polują za pomocą echolokacji, wydając piski o wysokiej częstotliwości wizualizują sobie otoczenie poprzez powracające echa. Normalnie echo odbijające się od much jest zagłuszane tym, które odbija szorstka faktura sufitu pomieszczenia. Zatem muchy nie powinny być „widoczne".

Tak też jest w większości przypadków. Grief sfilmował tysiące much spacerujących po suficie obory i żadna z nich nigdy nie została namierzona przez drapieżnika. Sytuacja jednak ulega zmianie, gdy tylko muchy zaczynają uprawiać seks. Grief odkrył, że jedna czwarta kopulujących much jest atakowana przez nietoperze. Nieco ponad połowa ataków kończy się sukcesem i w prawie każdym z tych przypadków nietoperz zjada oboje partnerów.

Okazuje się, że to nie większa sylwetka kopulujących much zdradza ich obecność. Kiedy Grief przyklejał do sufitu obory pary martwych owadów w akcie seksualnego uniesienia, nietoperze nigdy nie zaatakowały. To samiec much poprzez swe hałaśliwe zachowanie skazuje na śmierć siebie i swoją partnerkę. Podczas seksu trzepocze on skrzydłami i wydaje serię kliknięć. Nasze uszy są w stanie wychwycić fragmenty brzęczenia o niskiej częstotliwości, lecz dla nocków Natterera partie o wysokiej częstotliwości muszą brzmieć prawdopodobnie jak klakson. Grief udowodnił wabiące właściwości tych odgłosów odtwarzając ich nagrania. Gdy to robił, nietoperze atakowały głośniki.

Obora stwarza rzadko spotykaną możliwość badania taktyk polowania stosowanych przez nocki Natterera. Grief podejrzewa, że zwierzęta te robią tak samo w bardziej naturalnych dla nich środowiskach, jak na przykład w lasach lub na łąkach. Można się spodziewać, że ewolucja może doprowadzić do tego, że muchy będą kopulować ciszej niż dotychczas, tę właśnie kwestię chce przeanalizować Grief w kolejnych badaniach.

Naukowcy od dawna podejrzewali, że kopulujące zwierzęta mogą bardziej rzucać się w oczy drapieżnikom, lecz przykłady tak ryzykownych poczynań jak w przypadku much są nieliczne. Jeden został odkryty w 2010 roku: gdy samiec nartnika wodnego próbuje usadowić się na grzbiecie samicy, a ta nie chce współpracować, wtedy samiec zaczyna mącić wodę w określonym rytmie w celu zwabienia drapieżnika. Jednak w tej sytuacji tylko samica (znajdująca się pod samcem) jest zagrożona. W przypadku much przebywających w oborze, jest mało prawdopodobne, że samiec przyjmuje podobną strategię, ponieważ ma takie same szanse na zjedzenie przez nietoperza, jak jego partnerka.

 

W obliczu podobnego dylematu jak muchy, staje australijska szarańcza (Chortoicetes terminifera). Gdy owady tego gatunku spółkują, oboje  stają się łatwym celem dla pasożytniczych os (z gatunku Sphex cognatus ). Samica zostaje ukąszona, sparaliżowana i umiera. Samiec połączony genitaliami z samicą nie jest w stanie się odłączyć i wraz z nią zostaje pogrzebany.

Tekst oryginału

Not Ecactly Rocket Science/Discover, 24 lipca 2012r.

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (7)..   


« Biologia   (Publikacja: 01-08-2012 Ostatnia zmiana: 03-08-2012)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Ed Yong
Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 148  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Podstępny cętkowany kot udawał, że jest przedstawicielem innego gatunku
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8229 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365