Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.622.253 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 353 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Większość ludzi używa głowy nie do myślenia, lecz do potakiwania.
 Kultura » Sztuka » Filmy i filmoznawstwo » Filmy » Bezbożna pogadanka

Dni Świeckości w Krakowie
Autor tekstu:

W dniach od 13 do 17 września będą się odbywać w Krakowie Dni Świeckości. Będą one rozwinięciem Marszu Ateistów i Agnostyków. Autorem i organizatorem Dni Świeckości jest Koalicja Postęp i Świeckość, powołana do istnienia przy dużym udziale krakowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Całości patronuje w dużym stopniu aktywny działacz krakowski, Mateusz Burzawa z jego Stowarzyszeniem Wolnomyślicieli.

Istotą rozszerzenia programowego Marszu Ateistów i Agnostyków do Dni Świeckości jest chęć zaangażowania jak największej ilości ludzi z całej Polski w te wydarzenia. Aby coś zmienić nie wystarczy bowiem siedzieć w domu i okazjonalnie podpisywać internetowe petycje. Trzeba pokazać politykom i dziennikarzom, że ludzie pragnący świeckiej Polski są liczni i zdecydowani, aby walczyć o swoje prawa. Im więcej nas się zjawi na Dniach Świeckości, tym większa szansa na to, że polscy dysydenci zaczną się z nami liczyć, a dziennikarze pozbędą się wybiórczej ślepoty.

Obecnie Polska jest w dużej mierze państwem wyznaniowym. Rytuały katolickie towarzyszą niemal każdej czynności medialnej i politycznej. Katolicki sposób myślenia jest przyjmowany jako jedyna rzeczywistość przez większość ludzi decydujących o funkcjonowaniu naszego kraju. Katolickie definicje moralności i rzeczywistości są brutalnie narzucane za pomocą prawodawstwa i codziennych preferencji osobom, które nie chcą mieć z nimi nic wspólnego. Dzieci, nawet w przedszkolach, są częstokroć faktycznie skazane na nauczanie religii katolickiej. Tych zjawisk nie da się zmienić wypowiadając się anonimowo na forach internetowych. Jeśli ktoś poprzestaje tylko na tym, można przypuszczać, iż traktuje swoje mocne komentarze w necie jedynie jako odskocznię od katolickiej rzeczywistości społecznej, której nie ma zamiaru rzeczywiście zmienić.

A zmiany są możliwe. Żyjemy w państwie demokratycznym. Demokracja nigdy nie jest idealna, ale pozwala walczyć ludziom oddolnie o swoje prawa. Jesteśmy mniejszością, która walczy o te prawa w zawstydzająco małym stopniu. Tak jest nie tylko w Polsce. W USA ateiści są dużo liczniejsi od większości mniejszości religijnych. A jednak, w przeciwieństwie do tych mniejszości, nie kwapią się, aby razem domagać się uszanowania swoich praw. Wygrywa strach. A także poczucie wyższości, bo łatwo czuć się lepszym od ludzi wierzących z fotela w domu, nie próbując zmienić stanu rzeczy. Wielu mamy „ateistycznych męczenników", z góry skazujących się na dominację religii w otoczeniu w zamian za przyjemność myślenia o ludziach opętanych wirusem wiary z wyższością. Ale to myślenie przeważnie odbywa się po cichu i anonimowo…

Powtórzę raz jeszcze — nie ma doskonałych demokracji. Ale nawet w Indiach, gdzie demokracja ściera się często z systemem feudalnym, społeczne ruchy oddolne nieraz odnoszą sukcesy. U nas jest z pewnością łatwiej. Możemy wiele osiągnąć, ale musimy tego chcieć! Pamiętając przy tym, że odwaga jest pozytywnym składnikiem ludzkiej osobowości, zaś przesadna ostrożność łatwo może się okazać zwykłym tchórzostwem, którego naprawdę warto się wstydzić! Ilu już dzieciom wyprano mózgi w przedszkolach i niższych klasach podstawówek z uwagi na to nasze tchórzostwo...

Udział w manifestacji świeckości ma nie tylko znaczenie polityczne. Duża ilość uczestników wpłynie nie tylko na większe respektowanie praw osób niewierzących w Polsce. Dni Świeckości mogą też stać się impulsem pobudzającym odwagę i chęć działania u osób w nich uczestniczących. To naprawdę miło znaleźć się w licznym gronie osób, które tak jak my chcą uwolnić Polskę z oków państwa wyznaniowego i ze związanych z tym niesprawiedliwości, których jesteśmy ofiarami.

Oczywiście istnieje kilka podejść do zagadnienia świeckości. Ludzie walczący o świeckość mają różne motywacje. Nie wszyscy są ateistami, czy agnostykami. Rozszerzenie krakowskiej formuły oznacza też jej zmianę jakościową. Pojawiają się pytania o to, jakie sojusze są dla nas, racjonalistów, możliwe w kwestii propagowania świeckości w Polsce. Z tymi pytaniami też nie warto siedzieć w domu. Należy je przywieść wraz z sobą na Dni Świeckości. Ich plan jest już na Facebooku, choć może ulec zmianom. Wkrótce pojawi się też na naszych portalach publikacyjnych, czyli tu, na Racjonaliście, oraz na stronie www.psr.org.pl . W filmiku z cyklu „Bezbożna pogadanka" przedstawiam resztę moich rozważań na temat charakteru świeckości, który szczególnie, moim zdaniem, wart jest obrony.

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (8)..   


« Bezbożna pogadanka   (Publikacja: 24-08-2012 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jacek Tabisz
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Historyk sztuki, poeta i muzyk, nieco samozwańczy indolog, muzykolog i orientalista. Publikuje w gazetach „Akant”, „Duniya” etc., współtworzy portal studiów indyjskich Hanuman, jest zaangażowany w organizowanie takich wydarzeń, jak Dni Indyjskie we Wrocławiu.

 Liczba tekstów na portalu: 118  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Klerykalizacja, czy sekularyzacja?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8286 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365