Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.807.145 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 466 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest doskonałym środkiem antykoncepcyjnym. Niestety, działa tylko na umysły."
 Nauka » Zdrowie

Polski premier nie jest idiotą
Autor tekstu:

DLATEGO JEST SZANSA, ŻE NIE ZAAKCEPTUJE IDIOTYZMÓW HOMEOPATII ROZPOWSZECHNIANYCH M.IN. PRZEZ BYŁĄ MINISTRĘ ZDROWIA EWĘ KOPACZ I "PRZYKLEPANYCH" PRZEZ URZĄD "OCHRONY KONSUMENTÓW" I KONKURENCJI.

Dlaczego tak sądzę? Bo widzę światełko w tunelu ciemnoty władz publicznych. Tym światełkiem (jeszcze nie kagankiem!) jest poniższy list.BYŁO TAK ....

W kwietniu 2011 roku zawiadomiłem Prezeskę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o problemach związanych z udostępnianiem na rynku farmaceutycznym substancji, których skuteczność lecznicza może budzić wątpliwości. Konkretnie chodziło mi o to, że do"leku" homeopatycznego o nazwie oscillococcinum dołączona jest ulotka, która fałszywie informuje konsumentów, że popłuczyny po wyciągu z serca i wątroby kaczki zawierają leczniczą substancję czynną.

Po 14 miesiącach otrzymałem odpowiedź, że moja skarga nie została wzięta pod uwagę. Wydawałoby się, że to koniec mojej anty-homeopatycznej „krucjaty", gdyż prezes urzędu, o którym mowa podlega tylko Prezesowi Rady Ministrów.

Wiadomo jednak, że pracodawcą wszystkich władz wykonawczych jest Naród (także ja), który wynajmuje Radę Ministrów do zarządzania państwem. Uznałem, więc za stosowne zawiadomienie moich pracowników o nieprawidłowych decyzjach Prezeski UOKiK. Wiedziałem, że najbardziej skuteczną formą zwrócenia uwagi na oszustwa kłamców naukowych będzie list otwarty. Poinformowałem w nim Prezesa Rady Ministrów, że Prezeska UOKiK akceptuje masową dystrybucję przez apteki atrapy leku o nazwie oscillococcinum, co w oczywisty sposób zagraża zdrowiu i życiu setek tysięcy konsumentów. Napisałem również, że tak spektakularny błąd nie może skończyć się inaczej, jak dymisją Prezeski UOKiK.

CZY OSCILLOCOCCINUM MA WŁASNOŚCI LECZNICZE?

Fakt, że oscillococcinum jest atrapą środka leczniczego potwierdził sam producent (Boiron) ustami swojego rzecznika prasowego (wszystkie źródła informacji zawarte są w moim liście otwartym). Decyzję Prezeski, która przyznała rację dystrybutorowi fałszywki, uznałem więc za skandal i zaapelowałem do Premiera o Jej dymisję. Uzasadnienie było oczywiste: Pani Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezeska UOKiK, mimo dowodów podanych w formie zrozumiałej dla ucznia liceum, nie stanęła w obronie zbiorowego interesu konsumentów, do czego zobowiązywała Ją ustawa.

REAKCJE LOGICZNE, ZACHOWANIA OCZYWISTE, PRAWO SPRAWIEDLIWE

Obecnie w Sądzie Najwyższym Kalifornii złożono (w imieniu 38 milionów mieszkańców stanu) zbiorowy pozew przeciwko firmie Boiron. Pozew ten w zasadniczych punktach pokrywa się z moją skargą do UOKiK (plagiat?). Amerykańscy prawnicy zaapelowali do mieszkańców stanu Kalifornia, którzy w ciągu ostatnich czterech lat nabyli oscillococcinum, by przysyłali do ich kancelarii wypełnione formularze (wzór w Internecie) informujące o zakupie fałszywego leku. W pozwie zbiorowym żądają dla wszystkich oszukanych konsumentów finansowego odszkodowania w wysokości jednego tysiąca dolarów.

Wszystkie te informacje oraz dowody na to, że homeopatia to pseudonaukowa groteska przekazałem Premierowi.

ZASKAKUJĄCA SPRAWNOŚĆ DZIAŁANIA KANCELARII PREMIERA

Po trzech tygodniach otrzymałem odpowiedź na mój list. Przypominam, że UOKiK raczył mnie zawiadomić o swojej decyzji po 14 miesiącach. Nie jestem wielbicielem rządu D. Tuska, ale sprawność działania Jego kancelarii jest godna najwyższej pochwały.

Przechodzę do meritum. Pan Tomasz Bolek, Dyrektor Departamentu Kontroli i Nadzoru, napisał: "Sygnały przekazane przez Pana Profesora zostaną wzięte pod uwagę w trakcie realizacji zadań związanych z nadzorem Prezesa Rady Ministrów nad Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów".

Chciałbym podkreślić, że Prezeska UOKiK nie wzięła pod uwagę mojej skargi, zaś Prezes Rady Ministrów (poprzez Departament Kontroli i Nadzoru) obiecał, że moja skarga zostanie wzięta pod uwagę. W aspekcie nadzoru służbowego.

Dziękuję Panie Premierze.

Dziękuję za to, że nie miał Pan wątpliwości, iż zbiorowy interes kilkuset tysięcy polskich konsumentów jest ważniejszy od biznesu jednego dystrybutora.

Prof. A. Gregosiewicz, czerwiec 2012

P.S. Będę pilnie śledził działania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uważam, bowiem, że proponowana przeze mnie dymisja Pani Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel jest jedyną drogą do sprawiedliwego przeprowadzenia kontroli działalności producentów i dystrybutorów cukru buraczanego, który jest jedynym składnikiem „leku" oscillococcinum.

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (25)..   


« Zdrowie   (Publikacja: 22-06-2012 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Andrzej Gregosiewicz
Profesor zwyczajny, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od 2001 roku prowadzi walkę z oszustwami leczniczymi typu homeopatii, bioenergoterapii, radiestezji i innymi rodzajami tzw. "medycyny alternatywnej". Opublikował na ten temat ponad 80 artykułów w mediach papierowych i elektronicznych. Jest „ojcem chrzestnym” akcji medialnej przeciwko homeopatii. W 2008 roku, głównie na skutek Jego konsekwentnej działalności publicystycznej oraz wygrania procesu sądowego z Izbą Gospodarczą Farmacja Polska oraz producentami "leków" homeopatycznych, rozpoczęła się szeroka debata publiczna na temat wartości leczniczych tego sposobu terapii. Jest członkiem-założycielem Klubu Sceptyków Polskich. W 2011 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na wniosek prof. Andrzeja Gregosiewicza, rozpoczął - bezprecedensową w Europie - procedurę wyjaśniającą, czy homeopatyczny koncern Boiron (filia w Polsce) nie prowadzi praktyk niezgodnych ze zbiorowym interesem konsumentów.

 Liczba tekstów na portalu: 26  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Jasnowidzenie czy ciemnomyślenie?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 8135 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365