Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.669.760 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nawet najbogatsi mogą cierpieć z powodu nędzy umysłowej."
 Tematy różnorodne » CyberDziennikarz

Świat w jednym miejscu – problemy globalizacji w mediach
Autor tekstu:

„Świat w jednym miejscu" — właśnie tym są dla mnie media w swej najprostszej postaci w nowym, zglobalizowanym świecie. Dziennikarstwo stanowi zatem kluczowy element w czasie przemian społecznych i dlatego tak ważne jest zlokalizowanie i wyeliminowanie szkodliwych zabiegów, którymi jesteśmy bombardowani każdego dnia.

Lista negatywnych skutków globalizacji jest niewątpliwie bardzo długa, lecz problem nie tkwi w samych trudnościach, lecz w sposobie ich przekazywania. Media utrwalają bowiem pewne schematy światowego porządku, lecz wcale nie ułatwiają odnalezienie się w tej rzeczywistości. Podczas gdy jakaś część świata zmaga się z kataklizmem, to praktycznie zawsze wtedy możemy usłyszeć/przeczytać „dziękczynne" komentarze nie tylko ze strony szarych obywateli, lecz również samych dziennikarzy w najróżniejszych mediach. Wniosek płynie z nich zawsze jeden: cieszmy się, że mieszkamy w Polsce — bo tu nie dotrze do nas ani huragan ani tsunami ani nawet trzęsienie ziemi nas nie dotknie. Widowiska, w które media przeobrażają katastrofy wzmacnia codzienną obojętność. Ilość ofiar jest już dla nas tylko pustymi liczbami — jedyne z czym mi się to kojarzy to publiczne egzekucje w zeszłych stuleciach, by zastraszać obywateli lub „przyzwyczaić" do obcowania ze śmiercią. Długofalowe skutki takich działań przyczyniają się do odgradzania się od „tamtej części świata". „Tamtej", czyli przepełnionej obrazami wojny, zbrodni, chorób, a przede wszystkim głodu. Ponadto, media pomagają nam w tworzeniu wewnętrznego podziału na „złe ulice" czy „zakazane dzielnice", czyli przerysowany obraz obcego świata pozbawionego moralności. To właśnie dzięki takim staraniom publikatorów „ludzie Północy" dziękują Bogu, za to, że nie są mieszkańcami „biednego Południa" — jeśli oczywiście w cokolwiek jeszcze wierzą.

Zadaję sobie tylko pytanie — po co to wszystko? Ryszard Kapuściński napisał, że skuteczność oszustwa osiąga się dzięki zabiegom, które świadomie są stosowane w mediach, wiodących prym w aranżowaniu sporadycznych wybuchów publicznego zainteresowania położeniem „biednych tego świata". [ 1 ] Wiadomości o głodzie to przecież świetny powód do przerwania znudzenia widza codziennymi błahymi pogawędkami. Takie „newsy" [ 2 ] są tak zredagowane, by biedę i pozbawienie praw do godności zredukować do problemu samego głodu. Dzięki takiemu zabiegowi zmniejsza się rzeczywistą skalę nędzy, a zadania sprowadza się do znalezienia jedzenia dla głodujących. Bieda to nie tylko głód. Takie uproszczenie ukrywa bowiem dużą ilość wielopłaszczyznowych aspektów nędzy, takich jak: agresja, rozpad rodzin, analfabetyzm, choroby czy fatalne warunki mieszkaniowe. W budzących grozę warunkach głodu przedstawianych w mediach unika się wszystkiego, co mogłoby doprowadzić do skojarzenia z odbieraniem ludziom miejsc pracy, czyli z globalnymi przyczynami lokalnej biedy. Bogaci są bowiem „globalni", a nędza — lokalna, co sprawia, że fortuny rodzą się i kwitną szczelnie oddzielone do rzeczywistości tych biednych.

Ogólny kierunek, obserwowany obecnie, to przekształcenia ku modelowi Wszyscy-Wszystko-Zawsze-Wszędzie — niby chcemy co raz więcej wiedzieć, lecz co raz mniej nas to naprawdę obchodzi. Przykładowo TVN FAKTY już dawno zrezygnowały z oddzielnego bloku zagranicznego, bo oglądalność serwisu w trakcie jego emisji bardzo spadała. Owszem, przypominamy sobie o świecie w takich dniach jak 11 września, lecz na co dzień zagranica nas w ogóle nie interesuje. „Obywatel poinformowany", który śledził informacje współcześnie przekształcił się dzisiaj w „obywatela monitorującego", który jedynie przegląda informacje. Media walcząc o uwagę odbiorcy, wychodzą z założenia, że „musi się coś dziać" i prezentują często nie do końca sprawdzone informacje, przerysowane tragizmem i brutalnością. Niestety, jako jedną z największych bolączek dzisiejszego dziennikarstwa wskazuje się zjawisko tabloidyzacji mediów. To właśnie w taki sposób są najczęściej przedstawiane katastrofy w krajach Trzeciego Świata. Inną kwestią jest brak kompetentnych żurnalistów, którzy potrafiliby rzetelnie przybliżać odbiorcom tematykę światową. Winien? — Każdy odbiorca, a zatem każdy z nas. Nie zmienimy świata globalnie, lecz lokalnie możemy się do tego przyczynić.

Bibliografia:

  • Zygmunt Bauman, Globalizacja. I co z tego wynika, Państwowy Instytut Wydawniczy Warszawa 2000
  • Stephen Reese, Journalism and Globalization, 2010
  • „Ignorancja zabija dziennikarstwo międzynarodowe" — panel dyskusyjny z udziałem Bartosza Węglarczyka, Łódź 2012
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (5)..   


 Przypisy:
[ 1 ] Zygmunt Bauman, Globalizacja. I co z tego wynika, Państwowy Instytut Wydawniczy Warszawa 2000 — s. 87
[ 2 ] "Newsy" w cudzysłowie, ponieważ kilkorazowo do roku są traktowane prawie jak nowe odkrycie, że w krajach Trzeciego Świata panuje głód" — cóż to za nowość...

« CyberDziennikarz   (Publikacja: 21-09-2014 Ostatnia zmiana: 22-09-2014)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Anita Mycak
Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Działa w inicjatywie INSPRO - Obywatele Rozliczają. Jest także laborantką w Laboratorium Badań Medioznawczych UW, stażystką w firmie headhunterskiej oraz wolontariuszką Domu Spotkań z Historią.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9738 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365