Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.248.748 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 52 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) do jakiego stopnia [ludzie] gotowi są usprawiedliwiać zło ze względu na jakiekolwiek wartości ideologiczne? Ci, co sądzą, że granic takich nie da się określić, lub którzy po prostu nie godzą się na ich określenie, są - we właściwym sensie tego słowa - duchowymi spadkobiercami Hitlera.
 Światopogląd » Życie świeckie

Kiedy rodzina naciska na chrzest dziecka...
Autor tekstu:

Chrzest to ważna decyzja w życiu rodziny i nowo narodzonego dziecka, wpływająca na sposób wychowania dziecka oraz funkcjonowania rodziny w świecie społecznym. Młodzi rodzice zastanawiający się nad ochrzczeniem dziecka często borykają się z wieloma wątpliwościami, wynikającymi zazwyczaj z niepewności: a co powie rodzina, sąsiedzi, czy dziecko nie będzie wyśmiewane w szkole, co na to rówieśnicy? Problem jest tym głębszym, im silniejsze są naciski ze strony środowiska zewnętrznego. Pytania: a kiedy chrzest?, budzą przerażenie w oczach rodziców, którzy po swoich przemyśleniach zaczynają zastanawiać się jak powiedzieć rodzinie, że nie zamierzają ochrzcić swego potomka.

Moment przekazania najbliższej rodzinie wiadomości o braku chrztu zwykle wiąże się z płaczem babci, krzykiem dziadka i kłótnią w rodzinie. Pojawia się pytanie: Dlaczego dziadkowie tak naciskają na chrzest dziecka?

Jeden z zasadniczych powodów nacisków to stereotypy, które stanowią jeden z mechanizmów upraszczających, pozwalających człowiekowi poradzić sobie ze złożonym środowiskiem społecznym. [ 1 ] Jak pisze Allport: „Przypisując wszystkim członkom grupy te same cechy, oszczędzamy sobie trudu dostrzegania w każdym z nich indywidualnej osobowości." [ 2 ] Stereotypy funkcjonowały w środowisku społecznym od czasów najdawniejszych i od zawsze przekazywane były z przysłowiowego „ojca na syna" czy „z matki na córkę". Każde wyłamanie się z głoszonych prawd ludowych zawsze powodowało niepokój, złość rodziny. W tradycyjnych rodzinach odejście od stereotypu powodowało nawet „wyklęcie" dziecka z rodziny. Rezygnacja z chrztu jest właśnie wyłamaniem się ze stereotypu, z prawd głoszonych przez wieki, z pokolenia na pokolenie. Rodzina tradycyjna nie wyobraża sobie możliwości nie chrzczenia dziecka, to dla niej coś co łamie wszelkie kanony funkcjonowania w społeczeństwie. Można by stwierdzić, że rezygnacja z chrztu to dla rodziców „dawnej epoki" — dziadków — szok, zerwanie z rodzinną tradycją i zamknięcie drogi do Boga.

Rodzina słysząc o rezygnacji ze chrztu natychmiastowo wyrusza z arsenałem argumentów w celu udowodnienia młodym rodzicom, że są w błędzie. Zazwyczaj jest to błaha argumentacja, nie poparta faktami, lecz wspomnianą już wcześniej stereotypizacją życia. Na sam początek wysuwają się takie argumenty, jak: Co sąsiedzi powiedzą? Jak dziecko będzie funkcjonowało w szkole? — przecież wszyscy się będą z niego śmiali, Przecież dziecko musi być ochrzczone — jak ty to sobie wyobrażasz? oraz szereg podobnych argumentów nie wnoszących nic do kwestii chrzczenia lub nie chrzczenia dziecka, jedynie prowadzących do kłótni i wszechstronnej złości, obrazy i rozgoryczenia.

Grupa — w tym przypadku rodzina — ma zasadniczy wpływ na podejmowane przez młodych rodziców decyzje — choć oczywiście nie zawsze. Wynika to przede wszystkim z lęku młodych rodziców przed odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony najbliższego otoczenia. Naciski ze strony rodziny zazwyczaj prowadzą do ochrzczenia dziecka, jak to się często potocznie stwierdza: „dla świętego spokoju". Spokój ten jednak jest pojęciem dość abstrakcyjnym, gdyż chrzest zobowiązuje rodziców do wychowania dziecka w wierze, według tradycji, zasad i doktryn kościelnych. Rodzice z czasem rozumieją, że popełnili błąd poddając się presji rodziny, lecz wówczas jest już za późno. W konsekwencji jednej decyzji, podjętej przez rodziców, zmienia się całe życie dziecka, dziecka, które miało mieć otwartą bramę na swój indywidualny świat, a która to brama, już w pierwszym okresie życia, została bezpowrotnie zamknięta.

Poddanie się stereotypom sprawia, że zastany świat staje się jednolity i schematyczny. Należy pamiętać, że warto łamać stereotypy i walczyć o swoją indywidualność i indywidualność swoich dzieci — kreatorów nowego świata. Nie należy bać się łamania stereotypów. Wraz ze zmianą świata i postępami w badaniach naukowych zachodzą liczne zmiany w ludzkim myśleniu. Człowiek zauważa nowe prawdy, dostrzega nowe problemy i próbuje rezygnować ze schematów. Rezygnacja ze stereotypu daje możliwość otworzenia się na nowe, niedostrzegalne wcześniej aspekty ludzkiego i społecznego życia. „Nowe myślenie" to nie zło, lecz dążenie do możliwie optymalnego rozwoju jednostki w świecie społecznym.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
A prawda was wyzwoli
Chrzest nie jest nieszkodliwy

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (33)..   


 Przypisy:
[ 1 ] W.G. Stephan, C.W. Stephan, Wywieranie wpływu przez grupy. Psychologia relacji, GWP, Gdańsk 2007, s. 15
[ 2 ] G.W. Allport, The Nature of Prejudice, Perseus Books, 1979, s. 169.

« Życie świeckie   (Publikacja: 29-12-2011 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Katarzyna Kankowska-Filipiak
Pedagożka, politolożka, aktorka, animatorka kultury. W latach 2005-2008 studiowała politologię w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, a w latach 2008-2010 pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej również w Łodzi. W 2008 r. ukończyła Pomaturalne Studium Zawodowe Animatorów Kultury TOP-ART oraz Policealne Studium Wokalne w Szczecinie. W 2011 r. ukończyła Oligofrenopedagogikę z podstawami pracy w klasie integracyjnej na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2010 r. doktorantka Studiów Doktoranckich z zakresu Pedagogiki i Nauk o Polityce Uniwersytetu Gdańskiego. Współautorka strony swiadomychrzest.pl.

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Dziecko niechrzczone w relacjach rówieśniczych
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7652 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365