Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
198.994.723 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 148 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
W etosie humanistycznym nie ceni się wysoko gotowości do stosowania się przez kogoś do wydanego przez jakąś potężną władzę zakazu, którego racjonalność nie jest dla danej osoby uchwytna, tak że u podłoża posłuszeństwa leży jedynie albo strach albo czołobitność.
 Tematy różnorodne » Na wesoło

I Ty zostań papieżem
Autor tekstu:

Podobno najkrótszą drogą do Boga jest śmiech. Co jednak się stanie, kiedy obrócimy religię w jeden wielki żart, zasmakujemy w misterium absurdu? Wy, którzy tam wchodzicie, żegnajcie się z rozumem!

Pamiętacie Eris, grecką boginię niezgody? Ta psotna kobietka rzuciła między ucztujące na weselu koleżanki jabłko przeznaczone dla najpiękniejszej z nich. Drobny spór pań doprowadził do wojny trojańskiej. Jak głosi legenda, owa urocza dama w zeszłym wieku objawiła się dwóm sympatycznym Amerykanom. Nieco później nadała im dumne tytuły „Strażników świętego Chao", po czym poleciła obwieścić całemu światu, że nigdy nie istniał obiektywizm: wszystkie zasady są tylko naszymi opiniami, za które żadna siła nie skaże nas na potępienie. Za to odpowiadamy my sami. Skoro tak, piekło należy się jedynie tym, którzy czują lęk przed trafieniem do niego przez swoje zwątpienie. Tak powstał dyskordianizm szydzący ze wszystkiego, również ze swoich pomysłów.

Oświecenie za dychę

Na pewno chcesz inicjacji? Potem nie będzie odwrotu. Trafisz w odmęty dystansu do siebie i szacunku dla innych — twierdzi wysoki kapłan „Wrocławskiej Koterii Astralnych Naleśników", Staszek Sokołowski. Jest jej jedynym członkiem, ale wcale mu to nie przeszkadza. Przecież liczy się jakość, a nie ilość. Poza tym nie narzeka na regularne monologi. Lubi inteligentne pogawędki. — No cóż, w porządku. Oficjalnie zostajesz papieżem, idź i szerz dobrą nowinę. Właściwie mogę Cię jeszcze wyświęcić na diakona, ale musisz udowodnić, że nie jesteś kapustą czy czymś takim. Jak na mój gust nie, a to niedobrze — cmoka, po czym wręcza mi elegancki formularz. Koniecznie muszę podać powód ostatniego strzyżenia, wypisać wszystkie miejsca pracy z jakich zostałem wyrzucony po 1937 roku, wyliczyć epizody psychotyczne przeżyte w ciągu ostatniej doby i uzasadnić, dlaczego mam obsceniczne tatuaże. Nie mam? Tym gorzej dla mnie! Na szczęście zostaje mi...

Pentachłam

Zupełnie wystarczy, jeśli każdy wierny będzie przestrzegać kilku przykazań. Ich ilość można policzyć na palcach jednej ręki, co stanowi wielką tajemnicę Chaosu, albowiem wszystko o czym można pomyśleć zawsze zachodzi akurat piątkami. Dlatego dyskordianie zobowiązani są jeść co piątek hot dogi, wcinać same parówki bez bułek, wielbić jedyną boginię i nigdy nie wierzyć w to, co czytają. Mają też wiele innych ciekawych praktyk. — Czasem śledzę z koleżankami wybraną ofiarę, a każda z nas szepcze jej kolejno co kilkanaście minut „Obudź się", „Żyjesz w matriksie" czy „To tylko sen" — śmieje się złowieszczo Krysia Kołodziej, znana bardziej jako „Niecka Nidziańska". — Często wygaduję bezsensowne rzeczy, a po prośbach o wyjaśnienia burczę „nie interesuj się". Lubię też zaginać maluchy. Kiedy zbyt dużo paplają zaczynam pytać je dlaczego tramwaje są niebieskie albo skąd się biorą dzieci. Mógłbyś powiedzieć, że to głupie i okrutne, ale jestem szczęśliwa — mówi z szerokim uśmiechem.

Jak kot z Cheshire

Kreatywni i pijani śmiechem, kpiący z wartości, wynoszący pod niebiosa dziwactwa. Zwariowani geniusze czy zwykli popaprańcy? Odpowiedź podsuwa nam słynny współczesny filozof, Robert Anton Wilson, pisząc: „Jasne, że jestem szalony ale to nie znaczy, że nie mam racji. Jestem szalony, nie chory". Chyba ma słuszność. Kwiatki rosną na oborniku i to jest piękne.

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (9)..   


« Na wesoło   (Publikacja: 10-03-2012 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jakub Zbądzki
Członek Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 7838 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365