Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.945.948 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 276 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Sądząc po zróżnicowaniu jakie obserwujemy dzisiaj, jest rzeczą prawie pewną, że tylko niewielka mniejszość naszych przodków, miała kiedykolwiek czas lub skłonność do pytania o sens działań, w których sami uczestniczyli u boku swoich krewnych i sąsiadów.
Archiwum streszczeń artykułów

Obraza uczuć religijnych  (29-05-2002)
Tekst M. Agnosiewicza krytycznie oceniający prawną ochronę uczuć religijnych - wersja poprawiona i uzupełniona. Do tekstu..
Leptony, Hadrony, Kwarki  (03-06-2002)
Czym są najbardziej fundamentalne składniki materii? - prof. Jerzy Sikorski (Uniwersytet Gdański). Tekst publikowany wcześniej m.in. na stronach Uniwersytetu, publikacja/ kopia za zgodą Autora. Do tekstu..
Kosmiczne puzzle  (03-06-2002)
Badanie praw przyrody często przypomina zabawę w puzzle. Zbieramy liczne fakty obserwacyjne, setki drobnych fragmentów i staramy się ułożyć je w logiczną całość... - prof. Jerzy Sikorski Do tekstu..
Pytania ostateczne  (03-06-2002)
Czy myślenie to efekt uboczny rozwoju naszego gatunku, czy może jego istota? Czy potrafimy znaleźć wszystkie odpowiedzi na pytania, które zadajemy? - prof. Jerzy Sikorski Do tekstu..
Wikingowie z Truso  (04-06-2002)
Chcesz poznać jak żyli dawniej Wikingowie, jakie mieli wierzenia i obyczaje? - oto fragment powieści nadesłanej przez Mieczysława Lenckowskiego przenosi nas w tamte czasy... Do tekstu..
Morderstwo Jana Pawła I?
Dawid Ropuszyński  (05-06-2002)
Okoliczności przedwczesnej śmierci Jana Pawła I. Najbarwniejszą postacią w tej historii jest Paul Marcinkus, syn litewskiego pomywacza okien, który został w 1971 roku szefem Banku Watykańskiego Do tekstu..
Dekalog radiomaryjny
Maciej Psyk  (05-06-2002)
Ich szyld to MaRyJa - Mały Rydz Jadowity... Jam jest Ojciec Dyrektor twój, który cię chroni przed walką o wykształcenie, pracę, sukces reprodukcyjny i awans społeczny! Do tekstu..
Modlitwa
Piotr Drobner  (05-06-2002)
Stwórz Swój cały świat jeszcze raz.
Niech się stanie Twoje światło w mroku.
Zasadź Swój nowy ogród w Eden.
Stwórz nowego człowieka. Do tekstu..
Zasada antropiczna  (06-06-2002)
Dlaczego prawa natury są takie a nie inne? Czy w koncepcji wieloświatów może występować 'kosmologiczny dobór naturalny'? Co wspólnego mają czarne dziury z Wielkim Wybuchem? - prof. Jerzy Sikorski Do tekstu..
Kosmiczne konfabulacje  (07-06-2002)
Prof.Sitchin, obok Daenikena, wykorzystując ignorację ludzką opowiada niezwykłe historie kosmogoniczno-fantastyczne, fałszując sumeryjskie mity. Najgorsze, że znajduje posłuch. - Krzysztof Sykta Do tekstu..
Pochodzenie mormonizmu  (11-06-2002)
Religie u swych początków opierają się na złudzeniach, ignorancji, albo oszustwie. Biblia była wielokroć fałszowana i zmieniana, Księga Mormona skomponowana jest jeszcze gorzej - Frank Zindler Do tekstu..
Polemika biblijna  (15-06-2002)
Dalsza część polemiki biblijnej z baptystą: wiarygodność Biblii, antropomorfizmy, gniew Boży, teodycea (zło), piekło, raj i in...- Krzysztof Sykta Do tekstu..
Modlitwa kontrolowana  (19-06-2002)
Czyli o manipulowaniu i modyfikowaniu Modlitwy Pańskiej, o przeinaczaniu tłumaczów i kopistów oraz o jakości tekstów kanonicznych - Krzysztof Sykta Do tekstu..
Smak kobiety  (21-06-2002)
Kolejny refleksyjny tekst K. Sykty z cyklu: Dotyk rzeczywistości. Tym razem elementem rzeczywistości jest kobieta - jako klucz do mistyki ciała. Erotyzm jako jedyny (?) interesujący wymiar sacrum... Do tekstu..
Rozrywanie Iluzji  (27-06-2002)
Ktoś sprawił, że ludzie zasnęli. Zamknął im oczy. Ogłupił i oślepił. Ktoś sprawił, że w dobie nanotechnologii ludzie wciąż, niczym małe dzieci, tkwią w oparach iluzji. - Krzysztof Sykta Do tekstu..
Drobna zmiana  (27-06-2002)
Potrzebna jest drobna zmiana. Zapomnieć o życiu udawanym, o życiu kreowanym przez własne iluzje i kłamstewka, oszukańcze podszepty dziecięcych aspektów własnej jaźni. - Krzysztof Sykta Do tekstu..
Domowe piekło  (27-06-2002)
Należy zdać sobie sprawę z jednej podstawowej rzeczy – osobista wolność stanowi wartość nadrzędną. Mamy prawo do samodzielnego kształtowania swojej rzeczywistości. - Krzysztof Sykta Do tekstu..
Jan Hus i husytyzm  (30-06-2002)
Krytykował ówczesny kościół, za co ojcowie zebrani na soborze w Konstancji postanowili upiec go na wolnym ogniu. Jako męczennik Kościoła został ojcem ruchu antykatolickiego - M. Agnosiewicz Do tekstu..
Przeciwko zwodzicielom  (30-06-2002)
Nie pozwólcie, by przyszłością was ktoś łudził!
Bo czasu macie już mało!
Niech gnije, kto dla zbawienia się trudził!
To życie jest największym skarbem ludzi
Bertold Brecht Do tekstu..
Humanizm czy kara śmierci?
Mariusz Agnosiewicz  (02-07-2002)
W zakończonej niedawno sondzie oddano 560 głosów. Jednoznacznie opowiedzieliście się za przywróceniem kary śmierci. Ale czy znacie wszystkie aspekty z nią związane? W sondzie podałem kilka zagadnień, które funkcjonują bardziej jako hasła, niż jako konkretna treść. Opowiadać się za konkubinatem, czy za aborcją to częstokroć składać swoją deklarację ideologiczną, bez głębszej znajomości treści jaka się kryje za owymi pojęciami. Zapraszam Was zatem do zapoznania się z tą treścią. Zapewniam Was, iż jest to rzetelna analiza, a nie sprawoznanie z przekonań. Omówione zostaną wszystkie kwestie z naszej sondy. Zaczniemy od Kary śmierci (Czytaj), 'miękkich' narkotyków (Czytaj), eutanazji (Czytaj) oraz konkubinacie ((Czytaj)
Czy Franciszek był katolikiem?  (04-07-2002)
Czy św. Franciszek był heretykiem? Czy spłonął na stosie? Czy był franciszkaninem? Czy założył zakon franciszkański? Kim byli franciszkanie antyklerykałowie? Czy Chrystus miał własność? - Agnosiewicz Do tekstu..
Problemy społeczne  (06-07-2002)
Kilka nowych tekstów dot. społecznych problemów Polski. M.in. Kulturowy tygiel, Młodzież - światło narodu?, Toleracja?, Kapitalizm - problem zrozumienia i in. w dziale Społeczeństwo - M. Agnosiewicz Do tekstu..
Bóg według filozofów  (10-07-2002)
Historia Boga i jego postrzeganie: w antyku, u ojców kościoła, bóg oświeconych, bóg żydowski, karaimski, arabski, śmierć boga - poglądy ważniejszych myślicieli od Platona po Sartra - Dawid Ropuszyński Do tekstu..
Religie Wielkiej Brytanii  (12-07-2002)
Relacja Woltera z pobytu na wyspach brytyjskich w 'Listach o Anglikach': o kwakrach, o religii anglikańskiej, o prezbiterianach i o socynianach, czyli antytrynitarzach Do tekstu..
Święty tego tygodnia  (12-07-2002)
Jan z Dukli - franciszkanin, kolejny osobliwy patron Polski, wcielenie cnót wszelakich, tudzież: ekumenizmu... - Mariusz Agnosiewicz Do tekstu..
UWAGA: kreacjonizm!  (13-07-2002)
Zakulisy walk kreacjonistycznych na przykładzie fanatyzmu rozsiewanego w USA. Walka religii przeciwko nauce trwa! Gniazdo tej ideologii przybranej w płaszczyk pseudonaukowego dyskursu to Kansas City Do tekstu..
Ludzie i bestie  (17-07-2002)
Zwierzęta nie są jedynie maszynami biologicznymi. Natura wyposażyła je bowiem w inteligencję, a może i świadomość. Coraz trudniej więc uzasadnić tezę o wyjątkowej odrębności naszego gatunku Do tekstu..
Ewolucja – ciekawostki, newsy  (17-07-2002)
Stosowanie narzędzi nie jest właściwe tylko człowiekowi. Trzymane w niewoli małpy uprawiają coś na kształt „sztuki". Eksperymentalnie potwierdzono działanie sił doboru naturalnego... Do tekstu..
Krzyżacy w dziejach Polski  (21-07-2002)
Historia powstania Zakonu. Ustrój Zakonu i państwa krzyżackiego. Sprowadzenie Krzyżaków do Polski. Podbój Prus przez Krzyżaków. Skutki klęski pod Grunwaldem. - Szymon Gruszczyński Do tekstu..
Ewolucja to fakt  (21-07-2002)
Jako że zmory kreacjonizmu podjęły się ataku na niewygodną dla ich idei teorię naukową, o której wiedza nie jest u nas rzetelna, przedstawiam więc dwa ciekawe eseje Goulda: 1; 2
[1] [2] [3] [4] [5] [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365