List otwarty do biskupa Tadeusza Pieronka
Autor tekstu:

Zażenowany Pańską piątkową wypowiedzią dla prasy chciałbym wyrazić swoje oburzenie i zaapelować o zdrowy rozsądek, którego najwidoczniej Biskupowi zabrakło w ostatnim czasie. Pańskie słowa mówiące, iż "szefowie LiD mogą sobie tak szczekać" są lekko mówiąc niekulturalne, a właściwie zaczerpnięte z rynsztoka. Najbardziej szokujące jest, że padły one z ust człowieka, który to uważa siebie za sumienie narodu. Świadczy o tym chociażby kolejna wypowiedź Biskupa argumentująca potrzebę budowy Centrum Opatrzności Bożej z publicznych pieniędzy: "Dziękujemy Bogu za niepodległość, nie tylko my wierzący, ale wszyscy, którzy zostali obdarzeni tą wolnością. I sądzę, że społeczeństwo ma jakieś wewnętrzne przekonanie, że po tylu, tylu latach jest pewien gest narodu wobec tego dobrodziejstwa, jakie go spotkało".

Zapewniam Biskupa, że nie wszyscy Polacy dziękują za wspomnianą wolność Bogu, a już na pewno nie chcą uczynić tego poprzez budowę kolejnej niepotrzebnej świątyni katolickiej. Zdaję sobie sprawę, z tego iż jest to niewygodne dla Biskupa, ale w kraju tym żyją również wyznawcy innych religii, dlaczego więc mają finansować owe przedsięwzięcie? Ponadto zasadność owej inwestycji jest podważana również przez znaczną część katolików. Podejrzewam, że również oni mogą czuć się obrażeni słowami Biskupa, w których sugeruje, iż osoby nie zgadzające się z ideą tej kosztownej budowli wolałyby siedzieć w niewoli.

Chciałbym na koniec zaapelować do Biskupa o zastanowienie się nad swoją działalnością, jako osoby duchownej. Piątkowa wypowiedź była bowiem daleko odbiegająca od nauk Jezusa Chrystusa. To przykre, że trzeba apelować do osoby tak wysoko postawionej w kościelnej hierarchii o pamięć o tak podstawowych zasadach wiary, jak miłość do bliźniego. Niewiele wspólnego z chrześcijańskimi wartościami ma również zamiłowanie do mamony. Zapewniam Biskupa, że nawet największe fundusze czerpane przez Kościół Katolicki z polskiego budżetu nie sprawią, iż przybędzie mu wyznawców.

Mimo wszystko z wyrazami szacunku.

Warszawa, dnia 5 stycznia 2008r.


Łukasz Markowski
Sekretarz Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja

 Oryginał.. (http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5679)
 (Ostatnia zmiana: 06-01-2008)