MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #58 (suplement)
Nakład: 3201 (odbiorców mailingu)

Cel jaki stawia sobie RACJONALISTA jest godny poparcia,
choćby jego realizacja wymagała pokoleń. 
Krzysztof Szymborski

*

Zebrało się trochę informacji, które postanowiłem przekazać poza biuletynem informującym o nowościach w serwisie, gdyż w ciągu miesiąca od ostatniego biuletynu, rozrósł się on do niebezpiecznie dużych rozmiarów. Postaram się wysyłać to częściej a za to w mniejszych rozmiarach. Zapewne będzie to jednak możliwe po tym jak znajdziemy kogoś kto zajmie się MYSLnickiem Racjonalisty, gdyż możliwości redaktora naczelnego zaczyna przekraczać samo tylko dodawanie nowych tekstów (w tym własnych). Zachęcam do możliwie dużej współpracy i wyrozumiałości.

Spis treści:
Nowi ludzie
Racjonalista na fali
Zaproszenie: Wrocław
Racjonalista w Cafe News
Nagrody za udział w ankiecie
Nowe funkcje i elementy Racjonalisty
Nowe informacje dot. współpracy z serwisem
Na poprawę humoru...

*

Nowi ludzie

Znaczenie Racjonalisty stale rośnie, a to za sprawą zwłaszcza powiększającej się liczby ciekawych publicystów. Z ostatnich naszych nabytków chciałbym przede wszystkim wymienić (alfabetycznie): Jana Fijora (publicysta ekonomiczny, współpracuje z "Najwyższym Czasem" i "Wprost", doradca inwestycyjny i wydawca); Andrzeja Koraszewskiego (publicysta zajmujący się sprawami społecznymi i ekonomicznymi, związany dawniej z polską sekcja BBC oraz paryską "Kulturą"; żona Andrzeja Koraszewskiego - Małgorzata Koraszewska jest tłumaczką, koncentruje się zwłaszcza na biologii ewolucyjnej); Krzysztofa Szyborskiego (czołowy polski publicysta popularnonaukowy, współpracuje z "Wiedzą i Życie", "Gazetą Wyborczą" i "Polityką"). Tylko czekać Dawkinsa... Oczywiście u nas sprawdzić się jako publicysta może każdy, kto potrafi pisać, ma wiedzę na jakiś temat oraz chce dołączyć do znamienitego grona autorów Racjonalisty.

Miałem niedawno przyjemność spotkania się z prof. Andrzejem Nowickim (ur. 1919), który jest jak wiadomo nestorem polskich ateistów i wolnomyślicieli. Studiował filozofię pod kierunkiem Tatarkiewicza, Witwickiego i Kotarbińskiego, z czasem jednak rozwinął własny system filozoficzny (rozumiany jako filozofia kultury) - "filozofię spotkań w rzeczach". Był współtwórcą Polskiego Towarzystwa Religioznawczego oraz naczelnym "Euhemera". Czytelnicy Racjonalisty będą mogli wkrótce kosztować pierwszych owoców tego spotkania.

Racjonalista na fali

W ostatni czasie rośnie też poczytność Racjonalisty. Aktualnie notujemy ok. 7-8 tys. odwiedzin dziennie. Jest to wciąż dość dynamiczny rozwój. Dla porównania: rok temu było to: ok. 3-3,5 tys. dziennie. Dwa lata temu: 0,8-1,5 tys. dziennie.

Zaproszenie: Wrocław

Osoby, które są zainteresowane realniejszą znajomością i robieniem czegoś razem z racjonalistami, a zwłaszcza z twórcami i sympatykami Racjonalisty, proszone są o kontakt: agnosiewicz@racjonalista.pl. Powinniśmy się integrować w celach towarzysko - społecznych. Aktualnie zapraszam do tego przede wszystkim ludzi z Wrocławia i okolic:)

Racjonalista w Cafe News

Od niedawna nasze teksty mogą być także śledzone przez aplikację Cafe News. Firma Multimedia Cafe, twórca aplikacji, umieściła nasz serwis jako jedno z ok. 190 najważniejszych źródeł informacyjnych polskiego internetu na jakich oparta jest aplikacja. Informacja firmowa: 

Cafe News jest rozbudowanym programem informacyjnym pozwalającym na przeglądanie artykułów zamieszczonych w publikacjach internetowych bez konieczności przeglądania poszczególnych tytułów. W systemie Cafe News aplikacja serwerowa przeszukuje odpowiednie adresy internetowe pobierając nagłówki artykułów i przesyłając je do programu zainstalowanego na komputerze użytkownika. Wiadomości ułożone są w kolejności chronologicznej i aktualizowane na bieżąco. Trwa intensywny rozwój aplikacji informacyjnej Cafe News. Program nasz obsługuje już ponad 190 kanałów informacyjnych, koncentrując w sobie nagłówki artykułów z najważniejszych źródeł informacji w polskim internecie. Codziennie w Cafe News ukazuje się ponad trzy i pół tysiąca nagłówków z codziennej "prasy internetowej". Nagłówki artykułów mogą być prezentowane w formie listy wiadomości lub jako przesuwany pasek umieszczony na desktopie ponad uruchomionymi aktualnie aplikacjami. Program może być ponadto osadzony w dowolnej aplikacji stanowiąc np. element paska narzędziowego. Aplikacja Cafe News jest najbardziej wyczerpującym źródłem aktualizowanych na bieżąco informacji w polskim internecie. Zawiera wiadomości z kategorii: wiadomości dnia, wiadomości regionalne, sport, komputery, internet, media, biznes, finanse, praca, kariera, prawo, kultura, religia i światopogląd, rozrywka, nauka i wiele innych. Aplikacja Cafe News jest darmowa i można ją pobrać ze strony www.mmcafe.pl.

Nagrody za udział w ankiecie

Zapomniałem napisać o tym w poprzednim MYSLnicku: za udział w naszej ankiecie rozlosowaliśmy upominki rzeczowe. Otrzymali je:

1. Anna z Karczewa (książka i płyta CD Racjonalista EBook)
2. Jarek z Krakowa (płyta CD Racjonalista EBook i podkładka pod mysz)
3. Emil z Radomia (książka)
4. Jacek z Płocka (płyta CD Racjonalista EBook)
5. Bożena z Krakowa (książka)

Poza tym, ankiety te będą w przyszłości kryterium pomocniczym w razie jakichś przyszłych rozstrzygnięć. Osoby bowiem, które wypełniły tę ankietę i podały swój email mają na dziś status: najważniejszych czytelników Racjonalisty. Także przyszłe nasze inicjatywy, które będą skierowane do ograniczonego grona, będą przede wszystkim kierowane do owych najważniejszych czytelników.

Nowe funkcje i elementy Racjonalisty

Od czasu kiedy pisałem ostatni komentarz do MYSLnicka nowości technicznych  przybyło tak wiele, że nie ma sensu, aby je wszystkie tutaj opisywał. Wspomnę o paru nowościach. 

Do tej pory jedynie z częścią naszych publicystów można się było skontaktować emailowo, było tylko część emailów naszych autorów, nie tylko dlatego, że nie wszyscy po prostu je mają (np. M. Szyszkowska), ale także dlatego, że nie wszyscy sobie życzyli ujawniać emaile (spam, natręctwo). Aktualnie zdecydowana większość ma już emaile, lecz są one maskowane, mówiąc inaczej: można do autora wysłać emaila, ale za pośrednictwem serwisu. Można więc skontaktować się z danym autorem, lecz osoby, które by korzystały z tego w celach "niecnych";) zwłaszcza spamerskich czy obraźliwych - mogą zostać definitywnie zablokowane.

Nastąpiło znaczne udoskonalenie forum, ale o tym wie każdy jego uczestnik, a nieuczestniczących to nie interesuje.

No i w końcu największa zmiana: początek tworzenia Katalogu i Rankingu stron WWW w Racjonaliście. Wszystkich czytelników zachęcamy przede wszystkim do zgłaszania nam ciekawych stron www w internecie (oczywiscie takich, ktorych nie ma jeszcze w naszym katalogu). Więcej inforamcji na ten temat można znaleźć tutaj.

Nowe informacje dot. współpracy z serwisem

Poniżej uaktualnione treści z działu Współpraca. 

Specjalizacje redaktorskie 

Można być redaktorem ogólnym (taki "minister bez teki"), który zajmuje się różnorodnymi sprawami w Racjonaliście, bez jakiegoś szczególnego ukierunkowania. Można też być redaktorem od czegoś konkretnego. Należy to już do inwencji osób zainteresowanych. My najbardziej aktualnie poszukujemy redaktora, który chciałby prowadzić podserwis dot. religii (proponowany adres: religie.racjonalista.pl) oraz podserwis dot. filozofii (proponowany adres: filozofia.racjonalista.pl). Podserwisy te oparte byłyby zasadniczo na strukturze serwisu, lecz chodzi o prowadzenie tych tematów w sposób bardziej systematyczny, z ogólnym projektem, dopracowując do każdego wyznania/sekty/kościoła itd. wiadomości podstawowe, wprowadzające, rozbudowując porównania poszczególnych religii i kościołów itd. To samo odnosi się do sekcji filozofia. 

Redaktorowi Naczelnemu zależy na tym, aby redaktorzy aspirowali do funkcji Zastępcy Redaktora Naczelnego Racjonalisty, tj. redaktora odpowiedzialnego także za czytanie nadesłanych tekstów, decydowanie o ich publikacji w Racjonaliście, przygotowywanie tekstów do publikacji w Racjonaliście (m.in. jakaś drobna korekta literówek, podanie numerów stron lub linków podobnych do tekstu nadesłanego, konwersja na format html tekstu - uwaga: mamy tutaj specjalny program) oraz ich publikowanie (tekstu oraz tzw. zajawki czyli notki informującej o tekście - na stronie głównej lub w jednym z działów głównych). Zastępca na początku otrzymywałby część tekstów. Oczywiście Zastępca mógłby pełnić również wiele innych funkcji w Racjonaliście wedle swoich zainteresowań oraz prestiżu tej funkcji. 

Jak zostać redaktorem?

Jeśli uważasz, że spełniasz powyższe wymagania, lub brakuje Ci całkiem niewiele - napisz, z chęcią Cię poznamy. Redaktorem Racjonalisty może zostać każdy autor, który opublikuje u nas przynajmniej 10 tekstów i zadeklaruje gotowość realizacji obowiązków redaktora. Status redaktora jest przyznawany na wniosek osoby zainteresowanej.

Inne formy współpracy

Pisanie tekstów. Jeśli nie chcesz stale z nami współpracować, możesz oczywiście przysłać jakiś swój tekst/teksty i jeśli będzie on na odpowiednim poziomie, wówczas zostanie u nas opublikowany. Zostajesz tym samym jednym z autorów Racjonalisty. Uwaga: Redakcja Racjonalisty nie wymyśla autorom chcącym pisać tematów tekstów. Każdy powinien sam proponować (nadsyłać) tematy w dziedzinach swoich zainteresowań i/lub specjalizacji.

Bardzo chcielibyśmy mieć stałego, uzdolnionego grafika/graficzkę, który zajmowałby się ilustrowaniem tekstów.

Poszukujemy redaktora MYŚLnicka - Biuletynu Racjonalisty. Biuletyn z nowościami w serwisie jest zasadniczo generowany automatycznie. Redaktor musi jednak sprawdzić całość, poprawić ewentualne usterki. Dodać ciekawy cytat lub aforyzm (tzw. cytat tygodnia). Napisać choć parę - kilkanaście zdań o tym co nowego wydarzyło się w Racjonaliście, co nie jest ujmowane jako nowy tekst/wiadomość/nowinka itd., np. otrzymanie przez nas ciekawego zaproszenia, organizacja jakiegoś ciekawego spotkania, przyznanie Racjonaliście jakiejś nagrody, pojawienie się jakiegoś szczególnie ciekawego tekstu lub autora (czy coś w stylu niniejszego suplementu). Mogą to również być jakieś inne komentarze odautorskie, w stylu jakie się spotyka we tzw. wstępniakach w zwykłych czasopismach i gazetach. Np. o aktualnej sytuacji w kraju, w polityce, ciekawych trendach itd. Informacje te mogą być zbierane z różnych źródeł, zwłaszcza poprzez bieżącą lekturę Racjonalisty, od innych redaktorów i czytelników, oraz poprzez śledzenie bieżącej sytuacji w kraju ze szczególnych uwzględnieniem perspektywy racjonalistycznej i laickiej. Proponowana częstotliwość biuletynu: co 2 tygodnie.

Racjonalista Light. Poszukujemy osób młodych (co najmniej duchem) do tworzenia i prowadzenia w ramach Racjonalisty podserwisu stanowiącego niejako Racjonalistę w wersji light, pewne wprowadzenie do myślenia racjonalnego, porady, uporządkowany zbiór najważniejszych argumentów jakimi racjonaliście najczęściej musza się w swoich polemikach posługiwać, podstawowe teksty, sztuka prowadzenia polemik, ujmowane w formie mniej poważnej, mniej zaawansowanej, "lżejszej". Taki podserwis skierowany byłby zwłaszcza do młodszych czytelników, ale generalnie wprowadzający charakter mógłby równie dobrze służyć i tym nieco starszym, lecz robiący dopiero swe pierwsze kroki na racjonalistyczno-sceptycznej ścieżce intelektualnej. Adres podserwisu: mlody.racjonalista.pl lub elementarz.racjonalista.pl lub ABC.racjonalista.pl 

Poszukujemy konsultantów naukowych. Jeśli specjalizujesz się w jakiejś dziedzinie wiedzy, zwłaszcza z zakresu nauk przyrodniczych, ścisłych i społecznych - zaproponuj siebie jako oficjalnego konsultanta z danej dziedziny serwisu Racjonalista. Zostaniesz wpisan(a/y) na listę naszych konsultantów, która wkrótce powstanie (na razie mamy paru takich konsultantów). Do zadań konsultanta należy weryfikowanie nadesłanych tekstów z zakresu danej dziedziny w której konsultant się specjalizuje (redaktor przesyła takiej osobie tekst, osoba ta czyta go i wydaje krótką lub dłuższą opinię, przy czym opinia negatywna powinna być uzasadniona wyszczególnieniem błędów, jeśli jest ich dużo, wystarczą najbardziej rażące). Poza tym konsultant może weryfikować już istniejące teksty z dziedziny jego naukowej specjalizacji. Preferowani są konsultanci posiadający tytuły naukowe, ewentualnie pracujące nad doktoratem. Nie wyklucza to jednak od zakwalifikowania do takiej funkcji szczególnie ambitnych studentów czy innych osób.

Poszukujemy osoby, która objęła by funkcję redaktora odpowiedzialnego za Katalog i Ranking Stron WWW. Do obowiązków tej osoby należałoby odnajdywanie ciekawych witryn w internecie i uzupełnianie nimi naszego katalogu. Poszukiwanie witryn dokonywane jest ze względu na jedną z ok. dwustu kategorii tematycznych jakie tworzą nasze działy i poddziały. Poza tym redaktor taki powinien ustalać ranking witryn zamieszczonych w danym dziale, a także weryfikować i zatwierdzać propozycje linków i ich pozycji nadesłanych przez czytelników. 

Aktualnie w Racjonaliście istnieją dwa serwisy informacyjne (cztery, jeśli chodzi o sekcję angielską i polską) - wiadomości z kraju i ze świata oraz nowiny naukowe. Osoby zainteresowane współredagowaniem tych działów proszone są o kontakt. W szczególności chodzi o dodawanie wiadomości i nowin z zagranicznych serwisów po ich wcześniejszym przetłumaczeniu. Można również dodawać inne wiadomości, pochodzące z serwisów i agencji oraz gazet polskich. Dodawać można bezpośrednio ze strony www. Na stronie głównej serwisu są opcje: "Dodaj nowinkę" oraz "Dodaj wiadomość". Zachęcamy do korzystania z tego. Po dodaniu wiadomość/nowina są zatwierdzane (na ogół w ciągu paru godzin) przez redaktora głównego danego serwisu informacyjnego i pojawiają się w Racjonaliście. Jeśli wiecie o czymś o czy my nie wiemy, zwłaszcza jeśli jest to szczególnie interesujące z "racjonalistycznej perspektywy" - podzielcie się tymi nowinami z czytelnikami Racjonalisty! Aby dowiedzieć się więcej i ustalić zasady współpracy skontaktuj się z redaktorami odpowiedzialnymi: Anna Słota (Wiadomości z kraju i ze świata), Marcin Klapczyński (Nowiny naukowe).

Można współtworzyć nasz serwis odnajdując w sieci ciekawe artykuły i inne publikacje. Uwaga: nie podajemy tam tekstów tylko czasowo umieszczonych w ogólnodostepnej formie ani linków do witryn jako takich (od tego ostatniego jest Katalog!), a także wiadomości (nowin informacyjnych). Formularz dodawania znalezionego ciekawego tekstu znajduje się tutaj.

Do objęcia jest też funkcja korektora Racjonalisty. Korektor powinien zwłaszcza zajmować się poprawianiem wcześniej zamieszczonych tekstów, gdyż zwłaszcza teksty zamieszczone dawniej zawierają trochę usterek, np. literówki, brakujące ilustracje, błędne linki zewnętrzne, gorsza stylistyka. Oczywiście ideałem byłby korektor, który by również zajmować się wyszukiwaniem błędów merytorycznych, niemniej zasadniczo chodzi o korektę językową i redakcyjną. Korektor może również poprawiać teksty bieżące - w zależności od indywidualnego ustalenia.

Public realtions, reklama. Racjonalista poszukuje również osoby zajmującej się w sposób systematyczny i przemyślany promocją serwisu, w szczególności w Internecie, ale w miarę możliwości także poza Internetem. Osoba ta mogłaby również zdobywać osoby i podmioty chcące się reklamować poprzez nasz coraz bardziej popularny serwis oraz reklamować nasz serwis. Poza tym - kontaktami i współpracą z innymi serwisami i mediami.

Więcej informacji na powyższe zagadnienia oraz inne dotyczące współpracy znajdziecie w tekście Współpraca

Na poprawę humoru...

Pewna para w średnim wieku z północnej części USA zatęskniła w środku mroźnej zimy do ciepła i zdecydowała się pojechać na dół, na Florydę i mieszkać w tym hotelu, w którym spędzili noc poślubną 20 lat wcześniej. Mąż miał dłuższy urlop i pojechał o dzień wcześniej. Po zameldowaniu się w recepcji odkrył, że w pokoju jest komputer i postanowił wysłać e-maila do żony. Niestety, omylił się o jedną literę. E-mail znalazł się w ten sposób w Houston u wdowy po pastorze, która właśnie wróciła do domu z pogrzebu męża i chciała sprawdzić, czy w poczcie elektronicznej są jakieś kondolencje od rodziny i przyjaciół. Jej syn znalazł ją zemdloną przed komputerem i przeczytał na ekranie: 

Do: Moja ukochana żona
Temat: Jestem już na miejscu!
Treść: Wiem, że jesteś zdziwiona otrzymaniem wiadomości ode mnie. Teraz mają tu komputery i wolno wysłać e-maila do najbliższych. Właśnie się zameldowałem. Wszystko jest przygotowane na Twoje jutrzejsze przybycie. Cieszę się na spotkanie. Mam nadzieje, że Twoja podroż będzie równie bezproblemowa, jak moja. 
PS: Tu na dole jest naprawdę gorąco!

*

Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich, a w szczególności dla tych szczególnie zaangażowanych we współtworzenie Racjonalisty, uczestników forum oraz komentatorów tekstów.

Aktualny redaktor biuletynu: Agnosiewicz


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * http://www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytenikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.