MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #79 - suplement
Nakład: 6799 (odbiorców mailingu)
Spis treści:

Uwaga: Jest to zaległy suplement do poprzedniego wydania MYŚLnicka (z 9.9.2005)


Cytat tygodnia

Higiena umysłu

"... co byłoby wielką zdobyczą, gdybyś czas, który oszczędzasz, wykorzystał na myślenie. Na przykład na zastanowienie się nad tym, co widzisz, co słyszysz, co czytasz. Abyś wykorzystał swój mózg na polu idei, świadomości, moralności. Abyś się spostrzegł, że coś w tym, co widzisz i słyszysz, i czytasz, jest nie tak, że kryje oszustwo albo obłudę. Ale nie. Nie robisz tego, ponieważ... Ponieważ mózg jest mięśniem. I jak każdy inny mięsień ma potrzebę bycia trenowanym. Nietrenowany rozleniwia się, drętwieje. Zanika, jak zanikają mięśnie moich nóg, kiedy przez całe miesiące siedzę przy tym stoliku, wciąż pisząc, wciąż studiując... A zanikając staje się mniej inteligentny, nawet głupi. Stając się głupim, zatraca zdolność rozumowania, osądzania i wydaje się na łup cudzej myśli. Powierza się już gotowym rozwiązaniom, decyzjom już podjętym, myślom już wypracowanym, opakowanym, gotowym do użycia. Receptom, których jak wag elektronicznych albo kuchenek gazowych, albo komputerów dostarcza mu indoktrynacja poprzez Politycznie Poprawne formułki. Formułkę pacyfizmu. Formułkę imperializmu. Formułkę czułostkowości. Formułkę roztkliwiania się. Formułkę rasizmu, formułkę ekumenizmu. Formułkę, a nawet przepis na konformizm, czyli na tchórzostwo. W taki sposób, że on nie zdaje sobie z tego sprawy. Faktem jest, że nie może zdać sobie z tego sprawy. Te formułki i te recepty są bezbarwnymi, pozbawionymi smaku, bezbolesnymi truciznami: sproszkowanym arszenikiem, którym karmi się od zbyt dawna. A nic nie jest bardziej bezbronne, czyli bardziej ustępliwe i łatwiej poddające się manipulacji od zanikającego mózgu, mózgu głupiego, mózgu, który nie myśli albo myśli za pomocą cudzych mózgów. Do jego wnętrza możesz wrzucić wszystko."

Oriana Fallaci, "Siła Rozumu"


Aktualności i ogłoszenia

Witamy ponownie, po dłuższej niż planowana, spowodowanej sezonem urlopowo-wakacyjnym, przerwie. Tradycyjnie już rozpoczynamy od zaprezentowania naszych nowych publicystów, których pojawienie się na naszych łamach wzbogaciło ofertę serwisu, o czym może się przekonać każdy z naszych czytelników. Nowymi publicystami są: Marta Perek-Polnik - lekarka, onkolog, zajmująca się dziećmi; Gabriel Adamiak - student filozofii; Responsible - przedsiębiorca; Magdalena Uzarewicz - studentka filozofii , członkini Koła Antropologii Kulturowej na uniwersytecie w Olsztynie; Tomasz Walczak - student białorutenistyki i slawistyki; Anna Żukowska - studentka filozofii, współorganizatorka koła antropologii kulturowej; Dan Barker - jeden z czołowych i najbardziej medialnych wolnomyślicieli amerykańskich; Daniel C. Dennett - jeden z czołowych filozofów nauki, badacz świadomości, filozofii umysłu oraz sztucznej inteligencji. Z konieczności ograniczamy się do krótkich wzmianek na temat naszych publicystów, w przypadku większości z nich w stopkach autorskich pod każdym tekstem można odnaleźć bardziej rozbudowane charakterystyki, które zbiorczo dostępne są także w dziale Redakcja.

W okresie, którego dotyczy bieżące wydanie biuletynu przekroczyliśmy niebagatelną liczbę 5.000.000 odwiedzin. Ta popularność sprawia autorom serwisu olbrzymią przyjemność, powoduje także, że coraz więcej osób oferuje nam różne formy współpracy. Ciągle jednak brakuje nam redaktora technicznego z prawdziwego zdarzenia, który podjąłby się tego zadania z pełną świadomością obowiązków z tego wynikających oraz odpowiedzialnością za składane obietnice. Zasady współpracy zostały opisane w przystępny sposób: Współpraca.

Powstało Kolegium Moderatorów. Wszelki sprawy sporne dotyczące Forum serwisu prosimy zgłaszać temu gronu.

Powróciliśmy po przerwie do oferty sprzedaży kont pocztowych w domenie racjonalista.pl. Zachęcamy do naszej domeny: Rejestracja konta. Opcja dostępna także z paska narzędziowego serwisu.

Dostępny jest także Ranking punktowy ogólny. Sukcesywnie wzbogacane są możliwości spersonalizowanego ustawienia własnego konta czytelniczego. Zapraszamy do korzystania z tych udogodnień.

*

Racjonalista poleca:

Ukazał się nr 4 KWARTALNIKA LITERACKO-FILOZOFICZNEGO [fo:pa], zatytułowany "(p)o bogu".

"Co dzień rośnie we mnie przekonanie, że chrześcijaństwo, w każdym razie w jego dotychczasowej postaci i interpretacji, dobiega na Zachodzie końca" (Dietrich Bonhoeffer). W XIX w. Nietzsche prorokował nadchodzącą śmierć Boga. Czy na progu XXI stulecia przepowiednia ta już się ziściła? Przez stulecia religia była czynnikiem organizującym życie w wymiarze społecznym i indywidualnym. Natomiast czy współcześnie wiara religijna ma jeszcze dzisiaj dla ludzi Zachodu jakieś znaczenie? Wydaje się bowiem, że dominująca w tym kręgu kulturowym religia, jaką jest chrześcijaństwo, znajduje się w odwrocie. A może jest już ona - parafrazując słowa Johna Bartha - "religią wyczerpania"? (...) W numerze m.in.: Halina Perkowska, "Paradygmat bez paradygmatu", Don Cupitt, "Bajki, religia i życie", Karol Karski, "Teologia śmierci Boga", Jerzy Kujawski, "Posądzanie przekonań", "Religia prywatna", wywiad z Richardem Rorty, Daniel Ziarkowski, "Chwilozofia", Alan Sasinowski, "Wlepiając ślepia w agonię papieża", Joanna Giza-Stępień, "Pomiędzy milczeniem a nieobecnością Boga" i in. Zobacz numer... 

Sondaże Racjonalisty

Prawdą jest, że w naszym kraju popularyzacja nauki kuleje. Rzadkością, co pokazują wyniki naszej sondy działu naukowego, są imprezy otwarte dla publiczności, a przecież w biografiach słynnych naukowców (np. Carl Sagan) często można przeczytać, że udział w imprezach, ukazujących osiągnięcia nauki w przystępny sposób tak zafascynował młodych ludzi, że stało się to pasją całego życia.   
Informacje o postępach w nauce zdobywam głównie przez:
50.3% - internetowe serwisy naukowe
34.2% - czasopisma i książki popularnonaukowe
14.0% - telewizyjne programy edukacyjne
1.4% - pikniki naukowe, sympozja
Oddano łącznie 777 głosów.

Zakończyła się także sonda (sierpniowa) pytająca o preferencje wyborcze naszych czytelników, oto wyniki. Moim kandydatem w wyborach prezydenckich jest:
42.7% - Donald Tusk
21.9% - Włodzimierz Cimoszewicz
12.9% - Lech Kaczyński
11.3% - Maria Szyszkowska
2.8% - Zbigniew Religa
4.6% - Marek Borowski
3.8% - Henryka Bochniarz
Oddano łącznie 6127 głosów.

Jak zawsze, zachęcamy do udziału w wyborach - traktujmy poważnie nasze obywatelskie obowiązki.


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Zapraszamy do odwiedzania podstrony Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów znajdziecie tam wszelkie informacje z bieżącej działalności stowarzyszenia. Podstrona została wzbogacona w menu na "wzór i podobieństwo" menu serwisowego, dlatego nawigacja nie powinna nastręczać żadnych problemów zarówno wytrawnemu czytelnikowi jak i  nowicjuszowi. Przypominamy, że do oferty sklepu Racjonalisty dołączyły koszulki, które mogą stać się interesującym urozmaiceniem garderoby.

Forum dyskusyjne PSR

POTWIERDZENIE SPOTKANIA W ŁODZI
Nowe logo - propozycja
Jestem zielony...
Całkiem nowe LOGO PSR
do kolegów z kuj.-pom.
Młodzież w PSR
PSR w Toruniu i Bydgoszczy
Spotkanie u bram piekieł...
Zjazdy integracyjne racjonalistów


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * http://www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.