 |
tea-light nowe oblicze duchowosci Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-05-2011 14:22 | chartres (10 punktów) | tea-light nowe oblicze duchowosci | Witam - od pewnego czasu zajmuje mnie fenomen tea-light'u , jego transkulturowosci i kreowania,z jego wykorzystaniem , duchowosci w XXI w. Jesli kogos zajmuje ta kwestia , troche z pogranicza symboliki i design'u ,to prosze o wpisy. Jesli ktos mialby wlasne przemyslenia zwiazane z tea-light'em - rowniez bardzo prosze o wpisy - jesli nie tutaj , to na podany nizej adres e-mail. Bede wdzieczny za potraktowanie powaznie tego wątku , wybralem to forum wlasnie ze wzgledu na wyjatkowa tolerancyjnosc wzgledem mysli , jaka tu dostrzegam . Ps. dla pelnej jasnosci , w zwiazku z roznym nazewnictwem omawianego przedmiotu, podaje link do Wikipedii en.wikipedia.org/wiki/TealightProsba do moderatorow o umieszczenie tego watku w innej rubryce, jesli uznaja ze tak bedzie lepiej adres e-mail dla celow "roboczych" dot. zagadnienia : lp.pv@sthgilaet | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | finerbijk (17282 punktów) | > Witam - od pewnego czasu zajmuje mnie fenomen tea-light'u , jego transkulturowosci i kreowania,z jego wykorzystaniem , duchowosci w XXI w.A co mają tilajty do duchowości? To już powstała jakaś religia/filozofia z nimi związana? Sam mam w domu i zastanawiam się, czy przypadkiem nie zostałem mimowolnym wyznawcą jakiegoś kultu.
|
|
 | 10 na 10 | liebes (612 punktów) | >Sam mam w domu i zastanawiam się, czy przypadkiem nie zostałem mimowolnym wyznawcą jakiegoś kultu.
Chyba nie. Ksiądz Natanek nie mówił nic o tealightach. Chyba są bezpieczne.
Pies: Człowiek daje mi jeść, wyprowadza mnie, dba o mnie, czesze.... on jest chyba bogiem! Kot: Człowiek daje mi jeść, sprząta moją kuwetę, dba o mnie, czesze... ja chyba jestem bogiem!
|
|
|  | 1 na 1 | perun (8610 punktów) |
> Chyba nie. Ksiądz Natanek nie mówił nic o tealightach. Chyba są bezpieczne.Może nie widział o czymś takim jak tea-light do tej pory , tak jak i ja ? . Choć ..ks. Natanek wie wszystko przecież
|
|
|  | 3 na 3 | worek kości (2937 punktów) | > Ksiądz Natanek nie mówił nic o tealightach. Chyba są bezpieczne.
Jak (pseudo)ksiądz Natanek nie mówił o czymś, to wiedz, że coś się dzieje.
bembergiem w berg
|
|
1 na 1 | liebes (612 punktów) | Może chodzi o to, że w wielu kościołach i katedrach można za symboliczne bóg zapłać zapalić takiego tilajta w jakiejś-tam intencji?
Pies: Człowiek daje mi jeść, wyprowadza mnie, dba o mnie, czesze.... on jest chyba bogiem! Kot: Człowiek daje mi jeść, sprząta moją kuwetę, dba o mnie, czesze... ja chyba jestem bogiem!
|
|
 | 1 na 1 | Ania... (14138 punktów) | > Może chodzi o to, że w wielu kościołach i katedrach można za symboliczne bóg zapłać zapalić takiego tilajta w jakiejś-tam intencji?Poważnie? W naszym widziałam kiedyś maszynę coś jak automat z batonami, tylko zamiast batona zaświecała się czerwona żarówka. Teściowa nie omieszkała zaświecać ich. W prawosławnym, gdzie mój tato bywa teraz, zaświecają takie długie świece. Ale tilajty... Kurcze, a ja myślałam że są praktyczne i ładnie pachną. No i pasują na "półkę" nad moją wanną, gdzie idealnie tworzą nastrój  Teraz widzę, że muszę przemyśleć symbolikę mojej łazienki...
|
|
7 na 7 | diogenes (42753 punktów) | >Witam - od pewnego czasu zajmuje mnie fenomen tea-light'u ,
Czy to jakaś herezja w ramach cola-light?
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
1 na 1 | Appenzeller (3118 punktów) | O ile pamiętam, to dawniej była najprostsza i najtańsza forma znicza nagrobkowego. Sprawiedliwie urządzenie awansowało, zapewne po swoim zmartwychwstaniu z "amerykanską" nazwą. Bo to "tilajt" brzmi znacznie lepiej niż "lampka nagrobkowa". Ba, dużo lepiej. Z hajlajfem się kojarzy. Stykam się z tym urządzeniem wtedy, kiedy widzę np. książkę ze śladami stearyny. Wiem wtedy, że dziecko wylegiwało się w wannie w towarzystwie "tilajtów" i innego otwartego ognia. Ja sam, kiedy chcę romantycznie, wolę świece w lichtarzu, kandelabrze, czy jak go zwał. Z rzadka podgrzewam tym dzbanek z herbatą, niekiedy jakieś poważniejsze danie, na zarządzenie domowej instancji wyższej. W sumie, bardziej uduchowione było toto w poprzedniej roli.
Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
|
|
 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | >Stykam się z tym urządzeniem wtedy, kiedy widzę np. książkę ze śladami stearyny. Wiem wtedy, że dziecko wylegiwało się w wannie w towarzystwie "tilajtów" i innego otwartego ognia. Dziecko? To niepokojące. No bo albo wypożyczasz książki dla dzieci i stąd twoje skojarzenie, albo fantazjujesz o dzieciach "wylegujących się w wannie" w otoczeniu nastrojowych światełek. W obu przypadkach coś z tobą jest nie tak.
Za egzegezę poza eklezją auto-da-fe (graffiti - Wrocław pl. Nankiera 1986)
|
|
|  | 3 na 3 | Appenzeller (3118 punktów) | >No bo albo wypożyczasz książki dla dzieci i stąd twoje skojarzenie, albo fantazjujesz o dzieciach "wylegujących się w wannie" w otoczeniu nastrojowych światełek. W obu przypadkach coś z tobą jest nie tak. Chociaż oba Twoje pomysły są fascynujące, rzeczywistość jest jak zwykle prostsza. Mowa o moim całkiem już dorosłym dziecku i moich książkach. Z tego wynika zresztą, że moje dziecko czyta i myje się niekiedy. Otóż nie odpowiadam za złe nawyki swoje go dziecka, których mogło nabrać od obcych. A ze mną jest naturalnie nie tak. Jeszcze tego brakowało, żeby było tak.
Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
|
|
4 na 4 | AdamGr (3037 punktów) | > Witam - od pewnego czasu zajmuje mnie fenomen tea-light'u , jego transkulturowosci i kreowania,z jego wykorzystaniem , duchowosci w XXI w.Kolega chyba sobie dorabia ideologie do zwykłego podgrzewacza , mam tego cały worek. Czy do korkociongu też coś wymyślono ?  Kolega może ma na myśli klasyczną świece ("swieca" mozna znależć na wiki, jeśli ktoś zna tylko angielską nazwę) ? Bo jeśli nie to ja nic z tego nie rozumiem.
|
|
 | | chartres (10 punktów) |
> Kolega chyba sobie dorabia ideologie do zwykłego podgrzewacza , mam tego cały worek.> Czy do korkociongu też coś wymyślono ?  Dziekuje za wpisy - mysle ze z tea-light'em nie jest ( !) tak , jak z innymi przedmiotami, ktore nabraly z czasem sakralnego znaczenia, np krzyz jest wszedzie, jako wycinek dwu prostopadlych linii - ale dzis juz nikt nie postrzega krzyza tylko w ten sposob. Z tea-light'em jest inaczej - to prosty wynalazek - i takim zawsze pozostanie - nikt nie zrobi z niego przedmiotu sakralnego, bo... tea-light nalezy tu do sfery duchowosci pozareligijnej, inaczej niz np krzyz. Mysle, ze wpisy pokazuja najlepiej, jak bardzo duchowosc zostala zagarnieta przez systemy religijne i jak trudno jest dzis podążać indywidualna sciezka w sferze duchowosci, bez popadania w konflikt z insytucjami religijnymi. Te zawsze postrzegaja takie dazenia, jako / najdelikatniej piszac / wynaturzone. Dziekuje za wszelkie wpisy dotyczace "historii" dzisiejszego tealight'u, jego ewolucji formy i przeznaczenia. Sama nazwa wskazywalaby na pochodzenie jego pierwowzoru z kregu kultury dalekowschodniej - moze z Japonii - jest jednak wiele przeslanek, zeby uznac tealight w dzisiejszej formie za produkt cywilizacji zachodniej. Wlasciwie ma to znaczenie drugorzedne - istotniejsze jest to, co tea-light / jego zastosowanie/ pozwolil osiagnac, i w jaki sposob rzutuje to na kreowanie duchowosci. W miare mozliwosci w nastepnych wpisach, postaram sie to / krotko/ przyblizyc...
|
|
|  | 1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | >wlasciwie ma to znaczenie drugorzedne - istotniejsze jest to , co tea-light / jego zastosowanie/ pozwolil osiagnac , i w jaki sposob rzutuje to na kreowanie duchowosci.W miare mozliwosci w nastepnych wpisach ,postaram sie to / krotko/ przyblizyc... Jak dla mnie, to możesz nie przybliżać. I bez poznania wpływu świeczek w aluminiowej obudowie na duchowość uważam, że na świecie jest i tak nadmiar świrów.
Za egzegezę poza eklezją auto-da-fe (graffiti - Wrocław pl. Nankiera 1986)
|
|
3 na 3 | Tibor (1012 punktów) | "Witam - od pewnego czasu zajmuje mnie fenomen sneakers , jego transkulturowosci i kreowania,z jego wykorzystaniem , duchowosci w XXI w. Jesli kogos zajmuje ta kwestia , troche z pogranicza symboliki i design'u ,to prosze o wpisy. Jesli ktos mialby wlasne przemyslenia zwiazane z sneakers'ami - rowniez bardzo prosze o wpisy - jesli nie tutaj , to w swoim pamiętniku. Bede wdzieczny za potraktowanie powaznie tego wątku , wybralem to forum wlasnie ze wzgledu na wyjatkowa tolerancyjnosc wzgledem mysli , jaka tu dostrzegam . Ps. dla pelnej jasnosci , w zwiazku z roznym nazewnictwem omawianego przedmiotu, podaje link do Wikipedii en.wikipedia.org/wiki/Sneaker_(footwear) Prosba do moderatorow o umieszczenie tego watku w innej rubryce, jesli uznaja ze tak bedzie lepiej" ja pierniczę w ramach ćwiczeń z duchowości wstaw za snekaer co zechcesz moje sugestie - prezerwatywa, widelec widelec ze względu na oczywiste powiązania z duchowością przez FSM prezerwatywa - bo tak
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
 | | chartres (10 punktów) |  Przejde do szczegolow dotyczacych zwyklego przedmiotu uzytkowego , jakim jest "tea-light" Juz samo nazewnictwo jest nieco zaskakujace - tea-light odziedziczyl nazwe po jednym ze sposobow jego wykorzystania - czyli podgrzewania dzbanka z herbata- jednak dzis nie jest uzywany do przygotowywania herbaty , to zaledwie drobny epizod w jego obecnym "zyciu". Pomimo to nazwa pozostala - nie ma innej nazwy, oddajacej obecne zastosowania - jako zastepcza stosuje sie night-light/w polsce : podgrzewacz/ istnieja tez nazwy, bedace wynikiem tlumaczenia / tee-lite , tee-licht/.Pojawia sie tendencja do uproszczenia np. zapisu fonetycznego [ tilajt , tilejt] W lingwistyce takie zjawisko jest znane - dotyczy ono najczesciej nazw rzeczy, ktore utracily swe pierwotne znaczenie/ funkcje/ , na korzysc zupelnie innego zastosowania i nie zdarzyla sie wyksztalcic inna specjalistyczna nazwa. Co wiecej dotyczy to przedmiotow , ktore pojawily sie nagle w innej strefie kulturowej - i nie maja tam odpowiednikow nazwy , wiec pozostawia sie nazwe dotychczasowa jako "umowna" , a jako ze nie jest ona chroniona tradycja , wiec podlega karykaturyzacji , znieksztalceniom. Tak jest z tea-light'em . Reasumujac : jest to przedmiot , ktory zostal "wyjety" z niszowego zastosowania /gdzies gdzie byl w miare popularny/ i bardzo szybko ( w sposob raczej rewolucyjny niz ewolucyjny ) rozpowszechnil sie w calym swiecie oraz ,co ciekawsze "wkroczyl" w sfere designu ,sztuki, rytualow i to z ogromnym sukcesem ; obecnie "tea-light" to jest juz "system" . ale o tym w nastepnych wpisachPs. ze sneakersa trudno byloby stworzyc system - jednostkowo owszem jest fenomenem - ale smakowym , pomimo sporej konkurencji Rozumiem tez Wasze / tzn czytajacych te wpisy/ zaskoczenie tematem rozwijam ten wątek na tym Forum ,bo byc moze przeczytaja to osoby , ktore doszly do podobnych wnioskow - licze na kontakt z zainteresowanymi . Tymbardziej dziekuje za wpisy krytyczne ....cdn
|
|
|  | 1 na 1 | Tibor (1012 punktów) | >ze sneakersa trudno byloby stworzyc system - jednostkowo owszem jest fenomenem - ale smakowym , pomimo sporej konkurencji dlatego w nawiasie napisałem footwear, żeby nikt nie myślał o ciasteczkach. I jako zjawisko sneaker po naszemu trampki są zdecydowanie bardziej transkulturowe i kreujące modę, pewne postawy. Ale na pewno nie duchowość. Podobnie jak podgrzewacza z pewnością nie kreują żadnej nowej duchowości XXI wieku.
Opisałeś zasady lingwistyczne, powstawanie różnej maści neologizmów, pewne cechy antropologiczne używających tealightów. Ale mówienie o duchowości i wpływu na tę duchowość świeczki - jakkolwiek by ona (ta świeczka) popularną nie była jest najzwyklejszym bełkotem. Czy jeśli używam tych cholernych podgrzewaczy podczas robienia fondue to jestem bardziej uduchowiony niż gdy używam palnika spirytusowego ??
>Reasumujac : jest to przedmiot , ktory zostal "wyjety" z niszowego zastosowania >gdzies gdzie byl w miare popularny/ i bardzo szybko ( w sposob raczej rewolucyjny niz >ewolucyjny ) rozpowszechnil sie w calym swiecie oraz ,co ciekawsze "wkroczyl" w sfere >designu ,sztuki, rytualow >i to z ogromnym sukcesem ; >obecnie "tea-light" to jest juz "system" .
j.w. wstaw za "tea-light" trampki i nic się nie zmieni. wstaw "widelec" (który najpierw używany był w starożytnej Grecji) i również zero zmian wstaw "prezerwatywa" - 1000 rok p.n.e. Egipt. I nagle odkrycie wulkanizacji w XIX wieku.
Dlatego nadal nie rozumiem jak codzienne przedmioty, bez względu na to jak popularne czy też unikalne by nie były, tworzą nową duchowość? To jest mnożenie bytów ponad potrzebę i nadawanie rzeczom znaczeń, których nie posiadają.
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
| |  | 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) |
> dlatego w nawiasie napisałem footwear, żeby nikt nie myślał o ciasteczkach.Zwłaszcza, że batonik/ciasto to snickers 
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
|  | 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) |
>ze sneakersa trudno byloby stworzyc system - jednostkowo owszem jest fenomenem - ale smakowym Wiesz... ja bym jednak tego nie jadła...
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
| |  | 1 na 1 | Tibor (1012 punktów) | > >ze sneakersa trudno byloby stworzyc system - jednostkowo owszem jest fenomenem - ale smakowym> Wiesz... ja bym jednak tego nie jadła...Ja też nie. Ale jeśli świeczki są duchowościogenne to może i w ramach komunii zjada się trampki. Nie nam oceniać poziom abstrakcji praktyk religijnych
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
|  | | chartres (10 punktów) | Jak napisalem obecnie tealight mozna traktowac jako zjawisko kulturowe ,wokol tealight'u powstal caly "system" / pisany w cudzyslowie,a moze ktos zna lepsze slowo/ tea-light & Designtealight pojawil sie w swiatowym Design i go "podbil" , obecnie nie ma zadnej szanujacej sie marki wnetrzarskiej , ktorej projektanci nie uwzgledniliby tea-light'u , firmy tworzace ceramike stolowa i artystyczna , szklo gospodarcze, metaloplastyke ,ozdoby ogrodowe, w kolekcjach maja wyroby dla tealight'u / tak samo jak dla tradycyjnych swiec /. Fenomen Tea-light'u / w odroznieniu od swiecy tradycyjnej / polegal na tym ,ze zainspirowal projektantow do znajdywania nowatorskich rozwiazan / np. oslonka Muuto Match  , dzis produkcja szklanych oslonek na tea-light to osobny przemysl / pierwowzorem byla zwykla szklanka /.To co dotad bylo na pograniczu estetyki i kiczu stalo sie nowa estetyka - juz wyjasniam - kiedys stawianie swiecy w szklance , kuflu , sloiku ,bylo odbierane jako niestosowne / swieca ustawiona w butelce- symbolizuje kulturowa anarchie / SWIECA zawsze wymagala odpowiedniej ekspozycji - tealight zupelnie to zmienil , jego minimalizm pozwolil projektowac w tym kierunku, w tworzeniu przestrzeni estetycznej opartej na minimalizmie i naturalnej formie , podnoszac "chwilowosc zjawisk" - uwazam ze tealight jest przedmiotem bardzo typowym dla wzornictwa postmodernistycznego. "System" mogl powstac dlatego ze tea-light ma standardowy dla siebie rozmiar : walec stearyny z dodatkami o srednicy 38 mm i wysokosci miseczki 16-18 mm na calym swiecie jest taki sam , mozna wiec zaprojektowac "cos na tea-light" i wdrozyc do produkcji seryjnej bez obawy , ze nabywca bedzie mial problem z "wkladem" - z drugiej strony nie projektowano by "dla tea-light'u" gdyby okazal sie tylko hitem kilku sezonow / bo tak to sie odbywa w przemysle modowym i wnetrzarskim/ uwazam nawet ze ten przemysl sam wykreowal tea-light , bo dostrzegl jego uniwersalnosc...i dostepnosc dla kazdego / jest to tani produkt/. tea-light jest wszedzie - od ekskluzywnych restauracji , scen teatralnych i koncertowych, po domowe kominki i lampiony ogrodowe. pojedynczy tea-light kosztuje kilkanascie / kilkadziesiat groszy - oslonka na tea-light moze kosztowac nawet kilkaset zlotych / np. Swarovski-crystalline , Magma Stone / Nasuwa mi sie skojarzenie , ze tak jak bateria AA/AAA czyli tzw "paluszek" jest tania powszechnie stosowana porcja dostepnej energii , tak tea-light jest w naszym swiecie taka dostepna "porcja" w sferze duchowosci - filozofia zycia wspolczesnego swiata to czasy tanich , latwych w uzyciu , przedmiotow jednorazowych Co do duchowosci samego tea-light'u to powyzsze stwierdzenie takowa wyklucza - to tylko symboliczny nosnik pewnych tresci - jakich ? - nieco mistyki zostawiam na pozniej  Dodam tylko , ze jest na swiecie inny "system" /duchowy/ , ktory wykorzystuje w przekazie symbolicznym swych tresci ... przedmiot , bedacy bialym kołem o srednicy zblizonej do srednicy jaka ma Tea-light ...... cdn
|
|
| |  | 2 na 2 | Tibor (1012 punktów) | > Jak napisalem obecnie tealight mozna traktowac jako zjawisko kulturowea ja nawet napisałbym, że trzeba. Jako, że kultura to ogół wytworów człowieka materialnych i pozamaterialnych. Wtedy tealight jest elementem kultury. Wyrażenie zjawisko kulturowe w większości powszechnie uznawanych definicji odnosi się do sfery pozamaterialnej kultury. > wokol tealight'u powstal caly "system" / pisany w cudzyslowie,a moze ktos zna lepsze slowo/> tea-light & Designtealight pojawil sie w swiatowym Design i go "podbil" , obecnie nie ma zadnej szanujacej sie marki wnetrzarskiej , ktorej projektanci nie uwzgledniliby tea-light'u ,> firmy tworzace ceramike stolowa i artystyczna , szklo gospodarcze, metaloplastyke ,ozdoby ogrodowe, w kolekcjach maja wyroby dla tealight'u / tak samo jak dla tradycyjnych swiec /.Zupełnie nie ogarniam Twojego zafiksowania się na tealightach. Przytoczę znów nieszczęsny widelec - żadna szanująca się firma (od zaoptrzenia kuchni czy jadalni) nieszanujące się też mają w swojej ofercie widelce. > Fenomen Tea-light'u / w odroznieniu od swiecy tradycyjnej / polegal na tym ,ze zainspirowal projektantow do znajdywania nowatorskich rozwiazan / np. oslonka Muuto Match ,> dzis produkcja szklanych oslonek na tea-light to osobny przemysl / pierwowzorem byla zwykla szklanka /.To co dotad bylo na pograniczu estetyki i kiczu stalo sie nowa estetyka - juz wyjasniam - kiedys stawianie swiecy w szklance , kuflu , sloiku ,bylo odbierane jako niestosowne / swieca ustawiona w butelce- symbolizuje kulturowa anarchie /skąd wytrzasnąłeś tę symbolikę świecy w butelce ? Fenomen zupy w puszce (Campbell) zainspirował artystę i wielu jego naśladowców. To co kiedyś było li tylko opakowaniem stało się nową estetyką. > SWIECA zawsze wymagala odpowiedniej ekspozycji - tealight zupelnie to zmienil.Nie zawsze i nie wymagała - świeca jako przedmiot całkowicie użytkowy stracił swoje tylko użytkowe znaczenie wraz z rozpowszechnieniem się elektryczności - a więc kwestia jej ekspozycji nabrała zupełnie innych znaczeń od tego czasu. Wcześniej ekspozycję świecy kształtowała jej użyteczność teraz walory dekoracyjne. > jego minimalizm pozwolil projektowac w tym kierunku, w tworzeniu przestrzeni estetycznej opartej na minimalizmie i naturalnej formie."naturalna forma" w tym kontekście jest dla mnie całkowicie niezrozumiała. po drugie "maksymalizm" ( w porównaniu do tealightów) oświetlenia halogenowego "pozwolił projektować w tym kierunku, w tworzeniu przestrzeni estetycznej opartej na maksymalizmie" twierdzenie w pełni poprawne i uzasadnione - jednak równie nic nie wnoszące. > podnoszac "chwilowosc zjawisk" - uwazam ze tealight jest przedmiotem bardzo typowym dla wzornictwa postmodernistycznego.sam tealight nie podnosi "chwilowości zjawisk" a jest jedynie zobrazowaniem pewnych trendów współczesnego świata. Tymczasowości, expresowości i miałkości dzisiejszych relacji. Chcemy mieć szybko i tanio, i tadaammm mamy tealight. A nie, mamy tealight, więc wreszcie możemy szybko uniwersalnie i tanio. To wszystko wynika z "macdonaldyzacji" dzisiejszego świata i tealight po prostu wpasowuje się w światowe trendy. > z drugiej strony nie projektowano by "dla tea-light'u" gdyby okazal sie tylko hitem kilku sezonow / bo tak to sie odbywa w przemysle modowym i wnetrzarskim/Jedną z podstawowych zasad handlu jest wygenerowanie w potencjalnym nabywcy potrzeby. Znowu odwróciłeś kolejność wydarzeń. Zaczęto projektować "dla tea-light'a" więc ludzie zaczęli kupować. > Nasuwa mi sie skojarzenie , ze tak jak bateria AA/AAA czyli tzw "paluszek" jest tania powszechnie stosowana porcja dostepnej energii , tak tea-light jest w naszym swiecie taka dostepna "porcja" w sferze duchowosci -> filozofia zycia wspolczesnego swiata to czasy tanich , latwych w uzyciu , przedmiotow jednorazowych.Szybkość, taniość, jednorazowość to nie filozofia to pragmatyzm w najczystszej postaci. > Co do duchowosci samego tea-light'u to powyzsze stwierdzenie takowa wyklucza - to tylko symboliczny nosnik pewnych tresci - jakich ? - nieco mistyki zostawiam na pozniej  Nie mogę się doczekać mistyki świeczkowej/widelcowej/trampkowej (niepotrzebne skreślić) 
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
| |  | | chartres (10 punktów) | Czym jest tea-light ? Można uznac ze jest to rodzaj swieczki ale tylko wtedy , jeśli przez "swieczkę" rozumiec kawalek wosku z knotem , którego funkcja jest podtrzymanie plomienia / świecenie /. Tak jak świeczka jest jednak czymś więcej , tak i tea-light stanowi zupelnie nowa jakosc . Jest czymś pomiędzy : swieca woskowa , lampka oliwna , zniczem czy tybetanską swieca z masla . Dla tea-light'u , jeśli już chciec okreslic go formalnie , można uzyc okreslenia "świecidło".
Swieca woskowa ma swoje zaszczytne miejsce w kulturze , jest przedmiotem o bardzo rozleglym bogactwie znaczeniowym i symbolicznym . Ten bogaty "bagaż" kulturowy świecy woskowej sprawia jednak , ze musimy go uwzglednic przy wyborze wlasciwym dla okreslonej sytuacji . Najczesciej zauwazymy to , gdy chcemy kupic swiece - i musimy wybierac w ogromnym bogactwie dostepnych jej form . Poza tym swieca woskowa nie ma jednego okreslonego ksztaltu , a takie cechy jak kolor, zapach ,wielkosc i ilosc tez nie są bez znaczenia . Jest to opisane tradycja , religijna i estetyczna wielu narodow / srodowisk . / dwie szabatowe swiece biale, jedna biala swieca bozonarodzeniowa , swieca paschalna, kolorystyka i woń swiec w ezoteryce , mantyka swiecy u okultystow , wielkosc i ilosc swiec obyczajowosci ludowej , forma swiecy w estetyce i kompozycji /. O mistyce świecy napisano sporo - uwzglednia ona boski element ognia i traktowanie go jako jednego z zywiolow - w "obszarze" swiecy ogien/ zywiol ognia/ sprowadzony został do pojedynczego plomienia , nad ktorym mamy pelną wladze . Przemiana przyziemnej materii /łoju/ w element boski /energie , cieplo , swiatlo /, ma swoje odzwierciedlenia w symbolicznym postrzeganiu zjawisk w "obszarze swiecy" czy traktowania swiecy jako przedmiotu o cechach magicznych/ narzedzia w praktych magicznych /. Coraz czesciej swieca staje się już tylko przedmiotem estetycznym bez funkcji podtrzymania plomienia- dostajemy ja w prezencie dość rzadko / w wielu kulturach/srodowiskach jest to nietakt /
Tea-light ,bez względu na swoja podstawowa funkcje, pozwolil uwolnic się od tego kulturowego "bagazu" świecy woskowej. Można rzec ze tea-light sprowadza się do roli samego plomienia , istotny jest jedynie gdy plonie - niepalący się tea-light , jest wlasciwie niezauwazalny . Jego prosta minimalistyczna forma walca / metalicznego pierscienia / , wlasciwie wyklucza jakiekolwiek ograniczenia w ekspozycji tea-light'u we wnetrzu / poza wzgledami bezpieczenstwa/. Owszem mozemy umiescic tea-light w "oslonce" dowolnego koloru czy ksztaltu , w miejscu , które ma dla nas wymiar bardziej lub mniej sakralny np. w światyni , albo w kawiarni czy lazience lub ogrodzie - jednak sam tea-light pozostanie zawsze wolny od opisanej dla swiec znaczeniowosci . Opcjonalny kolor wosku i zapach w tea-light'ach , kolor metalu , maja znaczenie jedynie estetyczne Tak zubozony kulturowo tea-light / a może lepiej : "kulturowo nowatorski " / nie utraci jednak nic z postrzegania go jako "obszaru" mistyki ognia - a wrecz przeciwnie - bowiem ciekawa cecha tea-light'u jest , to ze nastepuje tu zamiana stałego paliwa wosku/stearyny - w ciecz bezbarwna . Już samo to daje bardzo ciekawy efekt , gdyż eksponuje "eterycznosc" plomienia , a metal tylko wzmacnia jego blask - co więcej ta przemiana fizyczna jest odwracalna - gaszonym tea-light - zestala się. Tea-light , rzecz tak marginalna , pozwala dojzec w sobie ...naczynie trasformacji materii w eterycznosc - stad już tylko cienka granica do proby postrzegania tea-light'u jako nosnika intencji duchowych / tak jak swieca wotywna ale w innym , pozareligijnym wymiarze /
Tym tlumacze wychodzenie tea-light'u poza dotychczasowe ramy zastosowan innych "swiecidel"- # tea-light wysyla się np. listem wraz z kartka pocztowa , gdzie zawarta jest tresc zyczen - zapalenie tea-lightu ma być nosnikiem intencji zwanej "pamietaniem o kimś"- tzw MemoryCards. / wyslanie komus swiecy woskowej byloby tu w ogole nie na miejscu - plomien swiecy może być nosnikiem uczuc religijnych , patriotycznych ale nie dodatkiem do zyczen dla osoby " zyjacej" /
# tea-light stawia się w miejscach publicznych - na schodach , na placach , w Parkach miejskich - pojedynczo lub w duzej ilosci - takie dzialania o charakterze artystycznym , spolecznym - troche /ale tylko troche / w duchu performens , maja na celu "ozywic" przestrzen publiczna , "tchnac w nią ducha" , celebrowac "wazna chwile"/ jakieś zdarzenie które trwa teraz / nie ma to nic wspolnego , z tendencja do stawiania zniczy w miejscach tragedii lub miejscach pamieci : "in Memory"/ Jest tu duza analogia do pojawiania się "lasu plomieni" od zapalniczek na koncertach rockowych ,podczas piosenek o waznym ,dla danego srodowiska , przeslaniu. Ta osmiewana dziś moda - ma bardzo podobne podloze - celebracje chwili waznej . Tea-light oczywiscie nie zastapil zapalniczki - pozwolil jedynie zapelnic te nisze ludzkich potrzeb w dziedzinie zycia duchowego. / czymś bardzo podobnym jest Akcja WOSP "Swiatelko do Nieba" /
Ogolnie wszelkie takie akcje z wykorzystaniem tea-light'u , okreslic można mianem : " tea-light w przestrzeni publicznej" / ma to szczegolnie silny wyraz w srodowiskach , które czuja potrzebe okreslenia siebie , jako majacych prawo do przestrzeni publicznej , potrzebe wykorzystania przestrzeni publicznej ,bez prob jej zawlaszczania , do zaznaczenia tresci waznych dla tych srodowisk /
|
|
| | |  | | chartres (10 punktów) | Czym jest tea-light / ciag dalszy / Wszelkie niejasnosci , co do opisu tea-light'u mogą się wiazac z prozaicznym faktem ze bardzo często tea-light zwyczajnie zastepuje tradycyjna swiece woskowa w zadaniach , które utrwalily się dla niej i w tym sensie jego odrebnosc nie jest tak widoczna . Wszystko co dotąd opisalem , i przez co byliście zobligowani przebrnąc , ma charakter luznych , niepelnych i nieudolnie wyrazonych , uwag . Jest to wynik moich kilkuletnich poszukiwan i przemyslen dotyczacych przedmiotu zwanego tea-light'em , jego miejscem we wspolczesnym swiecie designu - refleksji , które te poszukiwania przyniosly. Celem moim było zwrocic wasza uwage na cos , co być może niezauwazone dotad , pozwoli odkryc nowe przestrzenie duchowosci , pozwoli na nowe rodzaje ekspresji w tej dziedzinie zycia. Niewatpliwie aby zrozumiec to co chcialem przekazac , trzeba przyjac ze duchowosc pozareligijna , "duchowosc codziennosci" jest rownie wazna , co ta zakorzeniona w tradycji religijnej. Celem moim nie było doszukiwanie się w "obszarze tea-light'u" sacrum , ani proba wznoszenia pomnika dla tea-light'u , nie jest to tez nowa filozofia zycia - ale na pewno można mówić o tea-light jako pewnej idei. Tea-light pozwala celebrowac chwile , odkryc jej sacrum , przezywanego indywidualnie , można by rzec , ze ustawiajac zapalony tea-light , stawiamy tym samym pomnik ludzkiej wrazliwosci , i humanizmowi. Ps.Dziekuje za wpisy , chetnie odpowiem , na konkretne pytania - osobiscie polecam przegladanie stron z grafika dla hasel "tea-light" , aby zobaczyc roznorodnosc i innowacyjnosc , zwiazana z ekspozycja tea-light'u , ale i powage jaka się do tego przyklada. lp.pv@sthgilaet
|
|
| | | |  | 2 na 2 | maruda (5550 punktów) | uwaga techniczna Przecinki, kropki, dwukropki itp "przyklejamy" do wyrazu poprzedzającego. Nawiasy też masz ohydne, postaraj się je robić nawiasami (dowolnego typu), nawias rozpoczynający "(" "przyklejamy" do wyrazu następnego, nawias zamykający ")" do poprzednika. "Przyklejamy" oznacza brak spacji pomiędzy znakiem a wyrazem.
|
|
| | | |  | 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Tobie to się chyba musiało strasznie nudzić w życiu...
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
| | | |  | 2 na 2 | Tibor (1012 punktów) | komentowanie zacznę od końca - zgadzam się z Tobą. Przynajmniej w tym fragmencie: > Wszystko co dotąd opisalem ,(...), ma charakter luznych , niepelnych i nieudolnie wyrazonych , uwag .wyjątkowo zgodny jestem co do niepełności i nieudolności. > Przemiana przyziemnej materii /łoju/ w element boski /energie , cieplo , swiatlo /, ma swoje odzwierciedlenia w symbolicznym postrzeganiu zjawisk w "obszarze swiecy" czy traktowania swiecy jako przedmiotu o cechach magicznych/ narzedzia w praktych magicznych /.Postrzeganie świata rodem ze średniowiecza. W czasach lotów w kosmos i nanotechnologii - ciepło i światło jest nadal dla Ciebie "boskim elementem"  > tea-light wysyla się np. listem wraz z kartka pocztowa , gdzie zawarta jest tresc zyczen - zapalenie tea-lightu ma być nosnikiem intencji zwanej "pamietaniem o kimś"- tzw MemoryCards.Gdzie się pocztą w kopertach wysyła tealighty ? tzw. Memorycards -  wujek google mówi: en.wikipedia.org/wiki/Memory_cardw tym jest zawarta intencja pamiętania o kimś - jeśli ta memory card jest z aparatu foto. > tea-light stawia się w miejscach publicznych - na schodach , na placach , w Parkach miejskich - pojedynczo lub w duzej ilosci - takie dzialania o charakterze artystycznym , spolecznymGdzie się te tealighty ustawia? Adresy, zdjęcia, okoliczności proszę. > bowiem ciekawa cecha tea-light'u jest , to ze nastepuje tu zamiana stałego paliwa wosku/stearyny - w ciecz bezbarwna.Nadinterpretujesz - o ile jest to ciekawa właściwość to tylko stearyny a nie tealightu, gdyż właściwość tę dzielą z tealightem wszystkie świece stearynowe. i parę innych uwag ale się zniechęciłem. Odpowiedz tylko na pytania. Napisałeś, że: > chetnie odpowiem , na konkretne pytaniamam nadzieję, że pytania były wystarczająco konkretne.
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
| | | | |  | | chartres (10 punktów) | mialo byc " Tealight Cart" / po wpisaniu w Google-Grafika pojawią sie przyklady / "Memory Card" wpisalo mi sie z rozpedu tealighty "stawia sie" na placach skwerach lub w obiektach uzytecznosci publicznej - w internecie sa opisy wielu "imprez", akcji spolecznych, gdzie wykorzytuje sie tealight w instalacjach tego typu
|
|
| | | | | |  | | Tibor (1012 punktów) | >mialo byc " Tealight Cart" / po wpisaniu w Google-Grafika pojawią sie przyklady / > "Memory Card" wpisalo mi sie z rozpedu tealighty "stawia sie" na placach skwerach lub w obiektach uzytecznosci publicznej - w internecie sa opisy wielu "imprez", akcji spolecznych, gdzie wykorzytuje sie tealight w instalacjach tego typu
A po wpisaniu w google-grafika słowa "fiut" pojawią się "przykłady" fiutów, czy coś z tego wynika (oprócz czystej semantyki)? piszesz fiut - widzisz fiuta piszesz tealight - widzisz świeczkę
>w internecie sa opisy wielu "imprez", akcji spolecznych, gdzie wykorzytuje sie tealight w instalacjach tego typu.
Nikt nie jest aż takim idiotą - w internecie są też opisy wielu egzekucji, gdzie wykorzystuje się pal w różnych instalacjach, ale to nie dowodzi szczególnego miejsca pala w kulturze. No chyba, że przez wzgląd na czyjeś falliczne fiksacje w jakiś niepojęty dla mnie sposób chcesz uświęcić fiuta (lub pal - jeśli Twoja kondycja psychchiczna skłania się ku jakimś sadyzmom)
Przykłady, linki, adresy - czy też to żądanie wymyka się Twojemu zrozumieniu ? Lub nie jest dośc konkretne, byś zechciał nas maluczkich oświecić.
a tak zupełnie "po lucku" - ależ waść p*****lisz (Lucek sorry)
p.s. skąd się qrwa biorą kosmici, którzy prostych słów nie są w stanie pojąć, a swoimi wypowiedziami aspirują (lub nieudolnie starają się) do miana myślicieli choć bliżej im do myśliwych) ??? czy to nie podlega pod jakąś ochronę? w myśl zasady "zachowując kulturę, sławmy odmienność" - w sensie idioci są zabawni, więc zamknijmy ich w rezerwatach ?
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
| | | |  | | chartres (10 punktów) | Wybrałem Forum racjonalista.pl, dlatego, ze tutaj przychodza osoby o pogądach zblizonych do moich - faktycznie, nie dostosowalem wypowiedzi do konwencji forum dyskusyjnego, bo zalezalo mi jedynie na podzieleniu sie informacjami z osobami, ktore zainteresuje to, co opisalem i kontakt z nimi - najlepiej via e-mail. Dlatego podaje adres e-mail lp.pv@sthgilaetDla Osoby, ktorą zainteresowalby sam temat lub moje postrzeganie tea-light'u - taka forma jest wystarczajaca - w tym co napisalem i tak wiele mozna wyczytac pomiedzy wierszami. " Z mnieman naszych prawda nieraz szydzi, nie zawsze mozna sądzic, z tego co sie widzi" (Moliere - "Tartuffe, ou l'Imposteur")
|
|
| | |  | | chartres (10 punktów) | Czlowiek posiada cudowna ceche - jest w stanie wyjsc poza dotad znany sobie obszar myslowy, ominac tradycje, ryzykuje przy tym, ze nowatorstwo moze mu zaszkodzic. Mysle, ze w pelni jest prawdziwą opinia, jaka maja o mieszkancach Polski ludzie z Zachodu, ze kompletnie brak nam innowacyjnosci, i ze jestesmy mentalnymi konformistami. O ile w przemysle, w ogole w gospodarce innowacyjnosc wiaze sie z ogromnymi kosztami, to w przypadku sfery ducha brak innowacyjnego podejscia jest wylacznie kwestią niecheci - leku przed utrata obecnego status qvo. [ nie bede tu pisal wprost o przyczynach i pozostane przy takim enigmatycznym wpisie - nie chce sie narazic na wyrzucenie z forum] Byc moze temat zwiazany z tea-lightem ma poziom gimnazjalny - jesli nawet tak jest, to nauka nowatorskiego podejscia do tak pospolitego przedmiotu i wszelka innowacyjnosc zwiazana z tea-lightem moze miec aspekt edukacyjny. Dlaczego na Zachodzie mozna zaprojektowac i wyprodukowac kartki z zyczeniami, w postaci pudelka na tea-light, i na tym zarobic, a tutaj jest to niemozliwe ? Kartki takie nie sa bardziej kiczowate od produkowanych i sprzedawanych u nas zaproszen slubnych, czy komunijnych, ale te u nas maja forme klasyczna - utrwalona tradycyjnym konformizmem - karty z tea-light'em maja w sobie innowacyjnosc obyczajową. Tea-light pozwala na innowacyjnosc w ekspozycji swiecidla, wystarczy drobny wystep muru, jakas anomalia, ktora mozna oswietlic , jedynym ograniczeniem sa wzgledy bezpieczenstwa. Tea-light swietnie wyglada zarowno w nowoczesnym otoczniu, jak i we wnetrzach tradycyjnych , gdzie tonuje sie go stosujac odpowiednie dla wnetrza "oslonki". Dla tea-light'u mozna uzyc dowolnego szklanego pojemnika, szklanki, sloja, jak i plaskich naczyn nieprzezroczystych , wszystko w dowolnej aranzacji. Tea-light mozna ustawic na kazdej wysokosci wnetrza, i takie ustawienia nie wzbudzą zdziwienia. Tea-light pobudzil rynek wnetrzarski do nowych rozwiazan, jest nowym przedmiotem potrzebuje wiec "oslonek" dopasowanych dla siebie [ tzn dla swych wymiarow] ale tez podstawek, akcesoriow m.in. "gasidelek" [ innowacyjna ciekawostka to WaxiTaxi  ] Innowacyjnosc projektantow, wykorzystanie materialow, jest w tym zakresie ogromna, a dochodzi jescze adaptacja. Przykladem doskonalym na innowacyjnosc w tej dziedzinie jest wykorzystanie spodkow pod filizanki, jako prenosnych podkladek pod tea-light. Spodki takie cechuje koncentrycznosc, przy czym miejsce centralne [srodek] odpowiada wymiarami srednicy, jaka ma tea-light. Jest to przyklad nowego zastosowania dla przedmiotu, o innej funkcji, bez szkody dla ostatecznego wrazenia estetycznego. Byc moze jest to nawet ratunek dla wielu spodkow [ale nie tylko] postrzeganych juz dzis jako niepotrzebny staroć  Historia tea-light'u w obecnej postaci - walca stearyny/wosku o wymiarach 38mm x 16mm w aluminiowej foremce - nie jest mi znana. Nie wiem kto wprowadzil taki wymiar i dlaczego. Kawalek stearyny/wosku podtrzymuje plomien od czterech do osmiu godzin, przy czym w foremce zawsze dochodzi do calkowitego roztopienia sie paliwa stalego, a krotki knot, przed zatopieniem, ustabilnia mala stalowa blaszka na spodzie. Do tematow drazliwych jakim jest np tea-light w miejscu publicznym, jeszcze wroce - w polskim spoleczenstwie, ktore nie spreciwia sie zawlaszczeniu przestrzeni publicznej wylacznie dla kultury narodowo-katolickiej, jest to dosc trudne do zaakceptowania. Podobnie, jak trudne jest tutaj pisanie o mistyce swiec czy wlasnie takim postrzeganiu tea-ligh'u jako nosnika tresci symbolicznych. [pisalem o zbierznosci z innym "systemem" duchowym ... Chcemy czy nie tea-light jest obecny w naszym zyciu, wiec nauczmy sie go dostrzegac, i nauczmy sie dzieki temu otwierania na cos nowego. lp.pv@sthgilaet
|
|
| | | |  | | chartres (10 punktów) | "Tea-light - nowe oblicze duchowosci" "przeredagowalem" wątek - w ramach dostepnych na forum opcji- kilka wpisów usunąlem jedynie po to aby zwiekszyc przejzystosc wątku. Uwagi, ktore byly w usunietych wpisach, sa sluszne - jezeli ich autorzy mieliby ochote pomóc w rozszerzeniu wątku, to bardzo prosze o takie wpisy. Wszelkie wpisy nie na temat bede staral sie usuwac.
To od Was, Szanowni Uzytkownicy, zalezy czy watek ten bedzie nadal rozwijany i czy bedzie wart czytania
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Tibor (1012 punktów) | > Kilka uwag od uzytkownika: Chartres1. Rozpoczynajac wątek, mialem nadzieje na kontakt z osobami zainteresowanymi tematem tea-light'udo tego służą portale społecznościowe oraz tzw. "fansity" > 3. Jezeli ktos z czytajacych spodziewa sie tutaj "przedruku" fragmentów naukowej ksiazki w stylu "History of tea-lights", to niestety ma pelne prawo byc rozczarowanym - moze tutaj znalezc jedynie inspiracje...i kilka podstawowych wiadomosci, ktorych na prozno szukac w Necie /dostepnych w jezyku polskim/.Ja się nie spodziewałem przedruków, ale jeśli opowiadasz o czymś to zasady są takie, że należy podać żródło tych informacji. > 4. Wybralem Forum (...)> nie mam czasu na forumową wymiane atakow i intektualne sparingi.> a nawet, gdybym mial na to czas, to wpisy w ponizszym tonie:> "Gdzie się te tealighty ustawia? Adresy, zdjęcia, okoliczności proszę." by Tibor i tak bym ignorowal.po pierwsze - to jest forum dyskusyjne czyli jak sama nazwa wskazuje służy do dyskutowania. Dyskusja z kolei to wymiana poglądów. A więc również "intelektualne sparringi" (zabawne określenie - podoba mi się) Co do adresów, okoliczności. Rzucasz nie poparte niczym hasła typu: "ustawia się tealighty na ulicach", "wysyła się tealighty pocztą", ponadto piszesz "chętnie udzielę odpowiedzi na konkretne pytania". Po czy informujesz, że konkretne zapytania i tak będziesz ignorował. W ten sposób "dyskutując" na forum dyskusyjnym możesz jedynie otrzymać kontakt do lekarza od osobowości mnogich. > 6. W " czasach lotów w kosmos i nanotechnologii" ludzie nadal odbieraja swiat zewnetrzny w kategoriach mistycznych, nauka i "wiara" sa w czasach obecnych zblizone bardziej niz kiedykolwiek dotad.Nauka i wiara zbliżone bardziej? A w jakiż to niepojęty sposób nastąpiło to zbliżenie? Kolejna z Twojej strony hipoteza "z dupy" i (z mojej) kolejne konkretne pytanie o źródła tych pomysłów. > poza tym uwazam ze mistyka zycia codziennego w wymiarze indywidualnym kazdego z nas nie moze byc porownywana/traktowana na rowni/ do dzialan psychomanipulacji stosowanych przez istytucje religijne."Mistyka - doświadczenie religijne człowieka, polegające na osiąganym w doczesności bezpośrednim poznaniu Boga (...) " (za Wiki), jak to ma się do nauki i w jaki sposób zbliża to wiarę i naukę? > i o wskazanie mi innej strony, gdzie wolnosc mysli dopuszcza taki temat.Moim zdaniem to, że na forum pojawia się ktoś taki jak Ty z takim dziwacznym IMO zafiksowaniem jest fajne. To natomiast, że ten ktoś robi wpis na forum traktując go jako ambonę do wygłaszania swoich dziwacznych (znowu IMHO) poglądów nie godząc się jednocześnie na dyskusję, zakrawa moim zdaniem na kpinę, lub wyjątkowo nikczemny dowcip. znalazłem kilka stron:  "Nie odpalajcie papierosów od świeczki - Forum poświęcone żeglarstwu" "wyjazd za granicę - gra warta świeczki" "świeczki - forum iluzjionistyczne" "Injecting - Tealight Oil Warmers as Spoon Replacement?" - drugs-forum.com  w tym ostatnim przypadku faktycznie mistycyzm łączy się z nauką 
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
2 na 2 | Tibor (1012 punktów) | My tu sobie pierniczymy a jutro o 18 koniec świata. www.se.pl/(*)rzega-prorok-z-usa_185571.htmltylko qrwa dlaczego w sobotę? a co z niedzielnym obiadkiem? chociaż z drugiej strony - nie będzie niedzielnego kaca mordercy  "allways look on the bright side of life"  lalala lecę zapalić tealighta - może pójdę do nieba
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
5 na 5 | Meretseger (61860 punktów) | Uważaj, co robisz. Nie nadużywaj uprawnień. Zakładając takie wątki licz się z tym, że nie zostaniesz potraktowany poważnie. Słuszne uwagi Użytkowników dotyczące stylu i poprawności pisania zgodnie z regulaminem należy przyjmować z pokorą, a nie obrażać się.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|