 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-08-2004 23:40 | bojleros@poczta.fm (1 punktów) | religia a sekta | W czym tkwi różnica ???? , Dlaczego wiele ludzi nazywa inne wyznania sektami . Czy isnieje jakies ogólnoprzyjęte kryterium podziału ???? Jak tak to kto je przyjął ???? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Celecrin (11895 punktów) | Witam, materiały masz w internecie. Wystarczy w wyszukiwarce napisać "sekta" i już...  Mnóstwo rzeczy jest na Racjonaliście, postępuj podobnie... Masz tu parę terminów... > Znaczenie terminu "sekta" część badaczy wywodzi od łacińskiego czasownika sectare, secare - odcinać, odrąbywać. Mimo że wielu autorów tą etymologie uznaje za nieścisłą jest ona powszechnie stosowana w odniesieniu do grup czy wspólnot religijnych, które przez doktrynę i praktykę życiową tworzą dysydencką oddzieloną mniejszość w stosunku do pewnej wielkiej, centralnej wspólnoty kościelnej (bunt, protest).> Druga etymologia wywodzi ten termin od innego łacińskiego słowa mianowicie czasownika sequor, sequi - iść (greckie hairesis), podążać za kimś, postępować za, naśladować. Wydaje się że ta etymologia dobrze oddaje tak charakterystyczną dla części grup religijnych specyfikę przywództwa i ideologii obowiązujących w tych społecznościach w całości nakierowanych na osobę lidera nierzadko będącego założycielem grupy. (sekty.sluzew.dominikanie.pl/4.html#2.1)Sekta od łac. secta - sposób życia, stronnictwo. (Słownik wyrazów obcych PWN 1981) Słownik Języka Polskiego (PWN, Warszawa, I997) podaje następującą definicję terminu sekta: 1."grupa religijna która oderwała się od któregoś z wielkich kościołów panujących i przyjęła własne zasady organizacyjne, odłam wyznaniowy jakiejś religii." 2.(...) "grupa społeczna izolująca się od reszty społeczeństwa, mająca własną hierarchię wartości, zespół norm zachowania się, silnie akcentującą rolę przywódcy". Jak można wywnioskować CHRZEŚCIJAŃSTWO też było sektą  . Jak przekabacisz jakiegoś WŁADCĘ to możesz "nawrócić" (ogniem i mieczem) cały kraj i wtedy masz już kościół.  celecrin
|
|
 | | bojleros@poczta.fm |
> [.....]Jak można wywnioskować CHRZEŚCIJAŃSTWO też było sektą . Jak przekabacisz >jakiegoś WŁADCĘ to możesz "nawrócić" (ogniem i mieczem) cały kraj i wtedy masz> już kościół.  > > celecrinHmmmm. Czyli majac na mysli sekty które są uznawane za nieszkodliwe dla wyznawców i dla społeczenstwa to możnaby je nazwać religiami jeżeli są uznane przez władze danego pańswa za "religie oficjalną". Co zpowodowało ze chrzeacijanie ,którzy kiedys sami byli sektom , stali sie religią ???? Czy nie chodzi tu czasem tez o ilosc wyznawców ??? PS. Nawracanie ogniem i mieczem to temat na całkiem innego posta , sądze
|
|
 | | mohawk (2936 punktów) | Mimo tego co tu napisałeś, Celecrinie, a co jest z pewnością w znacznej mierze słuszne, wydaje się, iż w Polsce, w polskim dyskursie publicznym, słowo to nie oznacza nic innego, niż grupa religijna niebędąca żadnym z dużych kościołów chrześcijańskich, zwłaszcza kościołem katolickim, i jako taka traktowana wrogo lub co najmniej z nieufnością. Albowiem wiele grup, wobec których nadużywa się określenia sekta nie spełnia ani wspomnianego przez Ciebie "kryterium" secesji, ani roli przywództwa [nawiasem mówiąc, ten ostatni warunek świetnie spełnia kościół katolicki; stąd pewnie pojawiające się dość często, najczęściej żartobliwe, określanie go mianem "największej sekty"].
|
|
|  | | Beatus | Jest jeszcze jedna cecha, która odróżnia sektę od religii. Prawdy wiary religijne są jawne i może poznać je karzdy. Sekta zazwyczaj posiada stopnie wtajemniczenia, co za tym idzie jest grupa ludzi, która wie więcej. Taka sytuacja nie może mieć miejsca o przypadku religii. Chodzi oczywiście o prawdy wiary a nie o technicze, administracyjne lub inne sprawy. Swoją drogą to kryterium też wzbudza wątpliwości. Religie pierwotne, plemienne, mają poziomy wtajemniczenia. Ale tych wyznań chyba nikt poza samymi zainteresowanymi np. Aborygenami nie bierze na poważnie.
|
|
| |  | | leo_z (58 punktów) | > Jest jeszcze jedna cecha, która odróżnia sektę od religii. Prawdy wiary religijne są jawne i może poznać je karzdy. Sekta zazwyczaj posiada stopnie wtajemniczenia, co za tym idzie jest grupa ludzi, która wie więcej. Taka sytuacja nie może mieć miejsca o przypadku religii.Trochę bym polemizował. Czy ceremonia chrztu, bierzmowanie, spowiedź, przyjmowanie komunii itp. nie są formą stopniowania wtajemniczenia. Czy jest możliwość bierzmowania bez chrztu - chyba nie. Czy każdy może zostać księdzem, bez spełnienia określonych wymagań, chociażby wyrażenia zgody na życie w celibacie - chyba nie. Oj pachnie mi tu sektą...
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|