Racjonalista - Strona głównaDo treści
RACJONALISTA

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
13-01-2005 18:23GandhiRACJONALISTA
GRATULACJE.
Wspaniały pomysł z tymi archiwalnymi numerami "Racjonalisty" z 1932 roku. Mam nadzieję, że będzie tego więcej - całość z trzech lat ukazywania się? Popieram. To jest kierunek, którym warto kroczyć. Wspaniała sprawa, że można je pobrać.

webmaster (moderator)
Będą kolejne, jak tylko znajdziemy czas na ich obróbkę.
Gandhi
Bardzo się cieszę z zapowiedzi kolejnych numerów "Racjonalisty".

A teraz trochę z innej beczki: Nie lubię grzebać się w ekskrementach. A niektórzy za tym przepadają (również na tym forum). De gustibus et coloribus non est disputandum. Stwierdzam jedynie, że są to chyba owi sfrustrowani "bezbożnicy", opisani przez Tadeusza Kotarbińskiego. Niczego dobrego dla wolnej myśli tą metodą nie wygotują. Odstręczą nieprzekonanych, ale skłonnych do rewizji swych błędnych przekonań.
Dlatego z zaciekawieniem czytam, jak T. Kotarbiński praktycznie realizuje to, by nie być "bezbożnikiem" ("Przykład indywidualny..."), ale jednocześnie od "mania religiosa" wolnym. Na razie jestem usatysfakcjonowany. Styl i format postaci pociąga mnie.
"Wzburzenie umysłu wywołuje dewiację pióra." - pisze Kotarbiński - i jest to myśl bardzo głęboka, choć przypadkowo wtrącona przy omawianiu problemu studiów humanistycznych...
Gandhi
"Ale duch całości! Ale generalne urobienie sądu! Ale tendencja. Kapłani muszą przecie z obowiązku nauczać tego, co im nakazują głosić kanony ich wyznania. Są to przysięgli eksperci, którzy przysięgli na wierność, ale nie na wierność prawdzie, tylko na wierność doktrynie, notabene doktrynie przesądnej, której propaganda na uniwersytecie jest jednem samozaprzeczeniem..." [Kotarbiński]

I to wciąż aktualny problem, niestety.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365