Racjonalista - Strona głównaDo treści
"Bóg urojony" Richarda Dawkinsa również w telewizji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
11-07-2007 13:22Mariusz Agnosiewicz"Bóg urojony" Richarda Dawkinsa również w telewizji
W ramach cyklu "Filmowe dochodzenia" kanał dokumentalny Planete wyemituje 16 lipca o godz. 20.50 dwuodcinkowy obraz "Źródło wszelkiego zła", który powstał na podstawie niedawno wydanej w Polsce książki "Bóg urojony" Richarda Dawkinsa.

- Zdajemy sobie sprawę, że w Polsce temat religii jest drażliwy, natomiast chcemy stworzyć naszym widzom możliwość zetknięcia się z różnorodnymi opiniami i poglądami, nawet na tematy trudne i dyskusyjne - mówi Joanna Pogorzelska, dyrektor kanału.

Profesor Richard Dawkins, nazywany "rottweilerem Darwina", słynny oksfordzki biolog, ateista, został uznany przez magazyn "Prospect" za jednego z trzech najwybitniejszych współczesnych intelektualistów, obok Umberto Eco i Noama Chomsky'ego. Międzynarodową sławę przyniosła mu książka "Samolubny gen".

W "Bogu urojonym" ("The God delusion") udowadnia, że religia jest źródłem wszelkiego zła na świecie. Jest nie tylko nielogiczna, ale wręcz szkodliwa i czasami śmiertelnie niebezpieczna. Pisze: "(...) sformułuję Hipotezę Boga znacznie ostrożniej: istnieje przewyższająca człowieka (nadludzka), nadnaturalna istota inteligentna, która celowo zaprojektowała i stworzyła Wszechświat oraz wszystko, co się nań składa, w tym również nas, ludzi. Celem mojej książki jest obrona przeciwstawnego stwierdzenia: jakikolwiek wystarczająco złożony inteligentny byt, zdolny do twórczego zaprojektowania czegokolwiek, może powstać wyłącznie jako efekt złożonego i długotrwałego procesu ewolucji....".

Według "Scientific American" Dawkins zastosował wobec doktryn teologicznych takie same wysokie rygory intelektualne, jakie musi spełnić każda teoria naukowa. Książka sprzedała w ilości ponad miliona sztuk w USA i Wielkiej Brytanii, a od jesieni 2006 roku utrzymuje się w pierwszej dziesiątce bestsellerów "New York Timesa".

Z: czytelnia.(*)ez_w_telewizji,wiadomosci.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mariusz Agnosiewicz
Z tym dubbingowaniem Dawkinsa to był fatalny pomysł. W Radzikowie wyszło to o wiele lepiej.
enfant (64444 punktów)
Szkoda, że dostęp do Planete jest powszechny inaczej.
Ile razy słyszałem: "Bym obejrzał, ale nie mam tego kanału."
leo_z (935 punktów)
to tylko tytułem ciekawostki

miasta.gazeta.pl/opole/1,35086,4325953.html


pozdrawiam
joice (259 punktów)
>to tylko tytułem ciekawostki
>miasta.gazeta.pl/opole/1,35086,4325953.html
>
>pozdrawiam

widzialam to juz w zeszlym roku.dokument mial niesamowite cieple przyjecie przez brytyjskie spoleczenstwo.
a Pan Dawkins to niesamowicie przystojny i elokwentny facet...

w tym ogrodzie wrozek juz nie ma

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365