Racjonalista - Strona głównaDo treści
Prowokacja (za D. Hervieu-Leger)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
10-10-2005 21:29Łukasz "Szaman" Majewski (563 punktów)Prowokacja (za D. Hervieu-Leger)
Hy hy, Placownik sie chyba ucieszy bo go ten temat zainteresował...zakładam pod wpływem rozmowy sprzed miesiąca
www.racjonalista.pl/forum.php/s,27317#w28132 i moich najnowszych inspiracji wynikających z pojawienia się na forum satanistycznym

A więc powtórzmy i tutaj, że jeśli chodzi o definicje religii w religioznawstwie, to najnowsza licząca się teoretycznie jak się zdaje, propozycja socjologii religii to definicja jakiej dopracowała się Hervieu-Leger, z 1993, brzmiąca...

"Religia jest ideologicznym, praktycznym i symbolicznym wyznacznikiem, przez którego pryzmat jest tworzona, utrzymywana, rozwijana i kontrolowana (indywidualna i zbiorowa) świadomość przynależności do pewnej szczególnej linii wyznaniowej" ["Religia jako pamięć", NOMOS, Kraków 1999, s.13]

Ksiażka ta jest jak się zdaje w tutejszej księgarni. W świetle powyższego ateizm jest religią, składa się na niego nieraz pamięć/wiedza o jego tradycji..."duchowym" korzeniu. Ta kategoria pamięci jest dla teorii D. Hervieu-Leger centralną i dlatego też o niej wspomniałem. A... zapomniałbym a to ważne... żadnej roli w tej teorii nie gra pojęcie sacrum, od którego religia się w niej wreszcie uniezależnia.

Co wy na to?
Pozdrawiam

P.S.: Założyłem wczoraj równoległy wątek na forum satanistycznym...łatwo tam chyba nie pójdzie ale jeśli ktoś ma ochotę śledzić reakcje satanistów na tę teorię to zapraszam na ...
www.satan.pl/forum.php?act=3&idf=2&thread=121842
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

placownik

   Łukaszu zlituj się. Już trzeci Twój post poświęcony jest praktycznie wyłącznie reklamie Twoich występów na forum satanistów. Kto chciał, ten już o tym się dowiedział. Może już wystarczy?

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Łukasz "Szaman" Majewski (563 punktów)
Okey, okey, to nie reklama tylko linki do kontynuacji pewnych rozpoczetych tu przeze mnie tematów ale jak nie jest to mile widziane (na satan.pl też mnie strofują)...zwłaszcza że rzeczywiście...pewnych rzeczy tam lepiej nie czytać...szkoda czasu

Co mówię wam w ciemności, opowiadajcie w świetle dnia (Mat 10, 27)
Drobner
>żadnej roli w tej teorii nie gra pojęcie sacrum
Toteż dlatego ta teoria nie mów nic o tym, co jest to religią (z jakiegokolwek punktu widzenia [choć buddyzm byłby wyjątkiem]).
Nie wierzyłbym tak ufnie definicjom ..........
Można natomiast dyskutować ............. (m. in. definicje)
Łukasz "Szaman" Majewski (563 punktów)
>>żadnej roli w tej teorii nie gra pojęcie sacrum
>Toteż dlatego ta teoria nie mów nic o tym, co jest to religią (z jakiegokolwek punktu widzenia [choć buddyzm byłby wyjątkiem]).

Ehhh..no nie czytałeś chyba jak widzę...przerabiałem te książkę na studiach religioznawczych nie przypadkiem.

>Nie wierzyłbym tak ufnie definicjom ..........

Ja też nie, to tylko propozycja, jeden z wielu religioznawczych paradygmatów

>Można natomiast dyskutować ............. (m. in. definicje)

A no właśnie Stąd ten wątek


Co mówię wam w ciemności, opowiadajcie w świetle dnia (Mat 10, 27)

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365