Racjonalista - Strona głównaDo treści
Manifa w Gdańsku, sobota 8.03, g. 14.00

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
06-03-2008 13:36Paweł Rozwadowski (2034 punktów)Manifa w Gdańsku, sobota 8.03, g. 14.00
Ocena 1 na 1
Nieformalna Grupa Femme Totale zaprasza do udziału w Manifie – dorocznej demonstracji promującej prawa kobiet. Manifa odbędzie się 8 marca w Gdańsku, wyruszy o godzinie 14 spod Cinema City Krewetka.

Tegoroczne hasło przewodnie Manify to WYBÓR KOBIET. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na fakt, iż w ciągu wielu dyskusji prowadzonych przez ostatnie miesiące, miejsca na WYBÓR KOBIET zabrakło. A były to dyskusje wokół spraw bezpośrednio dotykających tysiące polskich kobiet - dotyczyły one m.in. refundacji in vitro, zmian w systemie emerytalnym, czy wreszcie wpisania do art. 30. Konstytucji wzmianki o tym, że przyrodzona godność przysługuje „od poczęcia”, co mogło doprowadzić do całkowitego zakazu aborcji w Polsce.
W tym roku Manifie towarzyszy szereg imprez m.in. wystawa „Polki w Sejmie” w Bibliotece Głównej UG oraz debata z udziałem znanych polityczek, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Kratos UG oraz Koło Naukowe Gender Studies UG.

Trójmiejskie Dni Kobiet zakończą się zaś poświeconą sztuce kobiet imprezą w Faktorii.

Więcej informacji: www.gender.edu.pl

Program Dni Kobiet:
7 marca, piątek
godz. 16 (Biblioteka Główna UG, ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk)

Otwarcie wystawy POLKI W SEJMIE
Informacje o wystawie efka.org.pl/index.php?action=gl&ID=133
godz. 17 (Wydział Prawa i Administracji, Audytorium C, ul. Bażyńskiego 6, Gdańsk)

WYBÓR KOBIET – debata polityczna. Udział wezmą:
Iwona Guzowska (PO)

Izabela Jaruga – Nowacka (LiD)
Anna Kornacka (Partia Kobiet)
Beata Maciejewska (Zieloni 2004)
Judyta Tatarek (Młodzi Socjaliści)

PRZEŁAMUJĄC CISZĘ – projekcja filmu dokumentalnego na temat praw reprodukcyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej
Informacje o filmie www.federa(*)hp?page=news&newsid=285&lang=1

Organizują: Koło Naukowe Gender Studies UG, Studenckie Koło Naukowe Kratos UG. Wystawa jest częścią projektu krakowskiej Fundacji Kobiecej eFKa. Film prezentujemy we współpracy z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

8 marca, sobota
godz. 14 (START pod Cinema City Krewetka, ul Karmelicka 1, Gdańsk)

MANIFA – WYBÓR KOBIET! Demonstracja promująca prawa kobiet, czyli głośny i kolorowy pochód ulicami Gdańska przy sambowych dźwiękach Rhythms of Resistance Trójmiasto
godz. 20 (Faktoria, ul. Rzemieślnicza 26, Sopot)

FAKTORIA KOBIET – MANIFOWE AFTERPARTY

W programie:

„Tamara i INNE. Motywy homoerotyczne w obrazach Tamary Lempickiej” Prezentacja Huberta Bilewicza (ASP)
„Kobieta, kobieta, kobieta…” Wystawa malarstwa Anny Mackiewicz
Prezentacja feministycznych rysunków satyrycznych

A później… impreza z DJ’em A.A, czyli afterparty nie tylko dla kobiet przy muzyce tworzonej przez kobiety!
Wstęp wolny!

Polski Kalendarz Praw Kobiet. Rok 2007 – przeżyjmy to jeszcze raz…

I – Posłowie PiS z sejmowej komisji rodziny i praw kobiet planują zachęcać do posiadania dzieci poprzez wprowadzenie udogodnień dla rodzin „wzorcowych” (tj. takich, w których pozostająca w domu matka wychowuje co najmniej czworo dzieci). Brak jest jednak realnej polityki prorodzinnej.

II - Kończy się zarządzona przez Giertycha akcja liczenia uczennic w ciąży. Spis miał rzekomo posłużyć zbudowaniu systemu pomocy dla młodych matek…

III – W Strasburgu zapada wyrok w sprawie Alicji Tysiąc, której uniemożliwiono legalne przerwanie ciąży ze względów zdrowotnych i nie zapewniono prawa do odwołania się. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że naruszono prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz nakazuje Polsce wypłacenie zadośćuczynienia. Rozpoczyna się medialna nagonka na Alicję Tysiąc.

IV – Odrzucona zostaje poprawka do Konstytucji zgłoszona przez LPR, mająca doprowadzić do całkowitego zakazu przerywania ciąży (także w przypadku zagrożenia życia kobiety). Za przyjęciem poprawki przedłożonej przez sejmową komisję (dopisanie do art. 30, że przyrodzona godność przysługuje „od poczęcia” padło 269 głosów. Do przyjęcia poprawki zabrakło więc tylko 27 głosów.

V – W stolicy odbywa się Pierwsza Wózkowa Masa Krytyczna. Matki maszerujące z dziecięcymi wózkami chcą zwrócić uwagę na napotykane przez nie bariery architektoniczne, niedostosowane chodniki, schody, środki komunikacji miejskiej.

VI – W Warszawie powstaje „białe miasteczko” – strajkujące pielęgniarki upominają się o podwyżki. Sytuacja kobiet na rynku pracy nadal nie jest łatwa, zwłaszcza dla młodych matek.

VII – Minister Giertych podpisuje rozporządzenie o wliczaniu religii do średniej ocen. Tymczasem w szkołach nadal nie ma miejsca na rzetelną edukację seksualną.

VIII – Sejm uchyla immunitet posłowi Łyżwińskiemu, oskarżonemu o gwałt i molestowanie czterech kobiet. Przestępstwa te nadal określane są przez media lekceważącym mianem „seksafery”, bez zachowania szacunku dla ofiar przemocy seksualnej.

IX – Trybunał w Strasburgu odrzuca odwołanie polskiego rządu i podtrzymuje decyzję, iż zakaz parady równości w 2005 r. naruszył Konwencję Praw Człowieka. W Polsce jednak nadal obecna jest dyskryminacja osób homoseksualnych, lesbijki są zaś dyskryminowane podwójnie – ze względu na swoją płeć i orientację psychoseksualną. Prawa lesbijek prawami człowieka!

X – Tusk wygrywa wybory i… do dzisiaj nie tworzy urzędu pełnomocniczki ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, wbrew dyrektywom unijnym.

XI – Eksperci i ekspertki alarmują, że kobietom na emeryturze grozi ubóstwo - mają one świadczenia o jedną trzecią niższe niż mężczyźni. Jednak wkrótce minister Jolanta Fedak podpisuje projekt ustawy o emeryturach z OFE, który zakłada różne przeliczniki dla obu płci, powodując tym samym groźbę obniżenia kobiecych emerytur o kolejne 15 procent.

XII – Kościół ma decydujące zdanie w kwestii refundacji in vitro i napiętnuje ludzi decydujących się na tą metodę przeciwdziałania niepłodności. W bożonarodzeniowych kazaniach z ust biskupów padają m.in. słowa o „cieniu Heroda”.

Rok 2008 ma być inny? Czas na WYBÓR KOBIET! Przyjdź na Manifę, wyraź swoje zdanie!

8 marca, godz. 14, START: Cinema City Krewetka, ul. Karmelicka 1, Gdańsk

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

von Kalckstein (164 punktów)
(zablokowany)
lewacka manifestacja feministek?
stilgar (7322 punktów)

>III - W Strasburgu zapada wyrok w sprawie Alicji
>Tysiąc, której uniemożliwiono legalne przerwanie ciąży ze
>względów zdrowotnych i nie zapewniono prawa do odwołania
>się. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznaje, że
>naruszono prawo do poszanowania życia prywatnego i
>rodzinnego oraz nakazuje Polsce wypłacenie
>zadośćuczynienia. Rozpoczyna się medialna nagonka na
>Alicję Tysiąc.

Jakoś nie zauważyłem medialnej nagonki, może czytam nie te gazety co trzeba...

>V - W stolicy odbywa się Pierwsza Wózkowa Masa
>Krytyczna. Matki maszerujące z dziecięcymi wózkami chcą
>zwrócić uwagę na napotykane przez nie bariery
>architektoniczne, niedostosowane chodniki, schody, środki
>komunikacji miejskiej.

Taki sam problem mają przecież niepełnosprawni na wózkach, ale przecież co roku podjazdów przybywa, przecież nie da sie wszystkiego zrobić od razu...

>VI - W Warszawie powstaje "białe
>miasteczko" - strajkujące pielęgniarki
>upominają się o podwyżki. Sytuacja kobiet na rynku pracy
>nadal nie jest łatwa, zwłaszcza dla młodych matek.

Jaki związek ma sytuacja młodych matek z pielęgniarkami? W dodatku, jako pielęgniarze pracują też mężczyźni...

>VIII - Sejm uchyla immunitet posłowi Łyżwińskiemu,
>oskarżonemu o gwałt i molestowanie czterech kobiet.
>Przestępstwa te nadal określane są przez media lekceważącym
>mianem "seksafery", bez zachowania szacunku dla
>ofiar przemocy seksualnej.

Co jest lekceważącego w słowie "seksafera" ?

>X - Tusk wygrywa wybory i... do dzisiaj nie
>tworzy urzędu pełnomocniczki ds. równego statusu kobiet i
>mężczyzn, wbrew dyrektywom unijnym.

Czy to musi być pełnomocniczka? A pełnomocnik nie może być? Chyba panowie mogą się czuć dyskryminowani, że o równy status kobiet ktoś dba, a o nich nie...



Moim zdaniem, obie płcie są równe, nie zauważam, aby w moim środowisku kobiety były traktowane gorzej czy lepiej ( a jeśli już, to lepiej ). Za to uważam, że głupie i bezsensowne jest nadawanie jakiejś grupie dodatkowych przywilejów, bo wtedy będzie po równo - a przecież każdy widzi, że nie będzie, bo grupa z przywilejami będzie miała lepiej. Więc albo obie płcie będą miały takie same prawa (facet na urlopie macierzyńskim... ) i nie uznajemy żadnych dodatkowych przywilejów, albo uznajemy, że każdemu przywileje według potrzeb, ale wtedy nie udawajmy, że te grupy są równe...
wieszcz_racjonalny
kolejny kabaret
jak co roku
do manify podłączyli
stado homosiów
w tym punkcie
gdyby zamiar był szczery
dołączyliby do manify
zwykłe mohery

wszak również marginalizowane
są te starsze panie.


Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365