Racjonalista - Strona głównaDo treści
Konferencja na temat tarczy antyrakietowej

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
28-03-2008 15:35Miłosz Kuligowski (430 punktów)Konferencja na temat tarczy antyrakietowej
Niedziela, 30 marca 2008, Aula Biblioteki Głównej UG, ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk

11.00 Otwarcie konferencji, powitanie gości, "Naukowcy wobec tarczy"

Prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak - Polityczne uwarunkowania budowy tarczy antyrakietowej
Prof. dr hab. Jerzy Zajadło - Debata publiczna wobec spraw strategicznych dla państwa
Dr Wiesław Kraluk - Konstytucyjne aspkety budowy tarczy antyrakietowej
Dr Kamil Zeidler - Współczesne konflikty zbrojne, a prawa człowieka

12. 00 Polska lewica wobec tarczy

Paneliści:
Bogusław Gorski (Przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej),
Grzegorz Ilnicki (Sekretarz Krajowy Młodych Socjalistów),
prof. dr hab. Maria Szyszkowska (przewodnicząca Racji Polskiej Lewicy),
Dariusz Szwed (Współprzewodniczący partii Zieloni 2004)

13.00 Europejska Lewica wobec problemów wspólnotowej polityki bezpieczeństwa

Paneliści:
Helmut Scholz (Die Linke),
Hannelore Tölke (Netzwerk gegen Militäreinrichtungen und deren Auswirkungen)
Eva Flyholm (De Rød-Grønne),
dr Adrian Zandberg (Młodzi Socjaliści)

Około godziny 14.00 zakończenie konferencji.

Cytat:
Polska debata publiczna jest uboga w głosy krytyczne wobec obecnej polityki bezpieczeństwa, a także relacji pomiędzy naszym krajem a Stanami Zjednoczonymi. Do obiegu medialnego rzadko przebijają się wizje alternatywnej polityki obronnej. Paradoksalnie, pomimo członkostwa Polski w Unii Europejskiej przy podejmowaniu przez polskie rządy strategicznych decyzji geopolitycznych bagatelizowany bywa europejski wymiar polityki bezpieczeństwa. Tymczasem od czasu wybuchu wojny w Iraku zarówno w środowisku naukowym, jak i wśród działaczy ruchów społecznych coraz powszechniejsze są krytyczne oceny polskiej polityki międzynarodowej. Celem naszej konferencji jest poszerzenie wiedzy na temat europejskiej polityki bezpieczeństwa, przede wszystkim w kontekście planów budowy tzw. „tarczy antyrakietowej”. Chcemy, by spotkanie stało się forum, na którym będą mieli szansę spotkać się i wymienić poglądy przedstawiciele lewicowych partii politycznych, organizacji pozarządowych i eksperci-naukowcy. Całość konferencji zostanie podzielona na trzy panele. W części naukowej chcemy skoncentrować się na prawnych aspektach kształtowania polityki bezpieczeństwa i zagrożeniach związanych z budową amerykańskich wyrzutni rakietowych. Do pozostałych dwóch paneli zaproszeni zostaną odpowiednio reprezentanci polskich i europejskich partii i ruchów społecznych. Liczymy, że konferencja pozwoli nagłośnić stanowisko europejskiej lewicy wobec tarczy i polityki bezpieczeństwa, a także przyczyni się do pogłębienie debaty publicznej w tym zakresie.




Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Witold Baryluk (630 punktów)
Trzeba było zaprosić jakiegoś fizyka, albo inżyniera, ponieważ sama idea jest bardzo kontrowersyjna. Niektóry twierdzą, że wręcz jest niewykonalna fizycznie. To dużo zmienia w interpretacji celów USA.

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365