Racjonalista - Strona głównaDo treści
Grawitacja

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
12-02-2006 22:10waruna (20 punktów)Grawitacja
Podczas pisania pracy na konkurs matemetyczny o geometriach nieeuklidesowych natknęłam się na zapis budzący moje szczere wątpliwości. Autor próbując wykazać, że w rzeczywistości geometria euklidesowa nie opisuje rzeczywistego świata przytacza oto taki przykład: "Przypuśćmy, że w windzie znajdującej się z dala od wszelkich ciał materialnych wypuścimy promień świetlny z punktu A do B (punkty leżą na przeciwko siebie), równolegle do podłogi windy. Gdy winda nie rusza się promień ten przebiegnie z punktu A do B, gdy jednak jest w ruchu (jest ciągnięta przez linę z pewnym przyspieszeniem) promień nie dotrze do punktu B, ponieważ ściana usuwa mu się." Z tym całkowicie się zgadzam, ale autor na uzasadnienie tego faktu mówi, że spowodowało to pole grawitacyjne obecne w windzie. Gdy jednak winda nie poruszała się to te pole grawitacyjne nie występowało?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Alex
Chyba miał na myśli to, że pola grawitacyjnego nie da się odróżnić od przyspieszenia.
Wilhelm
>Chyba miał na myśli to, że pola grawitacyjnego nie da się odróżnić od przyspieszenia.
Albo nie znal zasady rownowaznosci

Jesli Bog stworzyl swiat materialny, to musi istniec doswiadczalna i naukowa metoda prowadzaca do wykazania jego istnienia.
Niebieski (34 punktów)
>"Przypuśćmy, że w windzie znajdującej się z dala od
>wszelkich ciał materialnych wypuścimy promień świetlny z
>punktu A do B (punkty leżą na przeciwko siebie), równolegle
>do podłogi windy. Gdy winda nie rusza się promień ten
>przebiegnie z punktu A do B, gdy jednak jest w ruchu (jest
>ciągnięta przez linę z pewnym przyspieszeniem) promień nie
>dotrze do punktu B, ponieważ ściana usuwa mu się." Z tym
>całkowicie się zgadzam, ale autor na uzasadnienie tego
>faktu mówi, że spowodowało to pole grawitacyjne obecne w
>windzie. Gdy jednak winda nie poruszała się to te pole
>grawitacyjne nie występowało?

Wydaje mi się ,że autor przeczy tu sam sobie - jeżeli jest oddalona od wszelkich ciał materialnych to pole grawitacyjne nie występuje (za wyjątkiem tego które wytwarzają ściany windy) obojętnie czy winda się porusza czy nie .
J. S.

>Wydaje mi się ,że autor przeczy tu sam sobie - jeżeli jest
> oddalona od wszelkich ciał materialnych to pole grawitacyjne
> nie występuje (za wyjątkiem tego które wytwarzają
> ściany windy) obojętnie czy winda się porusza czy nie .

Jeśli ta winda (oddalona od wszelkich ciał materialnych)
porusza się z przyspieszeniem to wystąpi w niej
efekt (lokalnie) nieodróżnialny od istnienia pola grawita-
cyjnego o takim samym przyspieszeniu grawitacyjnym.
Jest to tzw. "zasada równoważności" leżąca u podstaw OTW.
Niebieski (34 punktów)
>Jeśli ta winda (oddalona od wszelkich ciał materialnych)
>porusza się z przyspieszeniem to wystąpi w niej
>efekt (lokalnie) nieodróżnialny od istnienia pola grawita-
>cyjnego o takim samym przyspieszeniu grawitacyjnym.
>Jest to tzw. "zasada równoważności" leżąca u podstaw OTW

Zgadza się ,jednak autor założył oddalenie od wszelkich obieków materialnych i uwzględnił przyśpieszenie (a punktem wyścia zasady równoważności jest sytuacja lokalna ,gdzie nie możemy odróżnić czy działa siła grawitacji czy przyśpieszenia) ,więc nie może stosować tej zasady ,więc nie może mówić o polu grawitacyjnym .

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365